NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 131. 1909, Vrijdag 5 Maart 23e Jaargang. HISTORISCH GHRISTELIJK- Buitenlandse!) Omzieht. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DE COALITIE, in .j .i B IEDEREN WERKDaG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent. HmaMnaBHuasanBamraaawHnsnnammBnnnH9<UBm IJK. Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke, 5, 8, 9, 19, 11, 12 en 13 Maart. Wolphaartsdijk, 16 en 17 Maart. HeinkeDSzand, ook voor's-Heer Arends- kerke, 22 en 23 Maart. 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp 24 en 25 Maart. Maar neen, zegt tnr. r. d. Laar, er zijn integendeel overwegende redenen voor het tegendeel. Ziehier kortelijks de hoofdbe zwaren. I. Wanneer men let op de gewone levensverhoudingen, is het in polities ge zamenlijk optrekken als Christenen, als belijders van denzelfden Christus on waar. II. Het samengaan van de Protestant- sehe en Roomsohe Christenen als zooda nig veroorzaakt geestelijke schade door Rome's zedelijke opvattinger. III. Door de coalitie is verkeerde sueoes-politiek in de band gewerkt tot sohade van het Koninkrijk Gods. IV. De aotueele politiek is door de coalitie onzuiver geworden. Beziet men die „hoofdbezwaren'' van naderbij, dan lijken ze ons tooh erg ge zocht en overdreven, soms onjuist. Er moge in vele streken geen maat schappelijke omgang zijn tusschen R K. en Protestanten, in andere is dat wèl het geval. Maar wat bewijst dat f Weinig anders, dan de vaak ongemotiveerde be krompenheid, die zioh in geheel onze sa menleving vertoont. Op vele plaatsen bestaat er weer groote verwijdering tus schen Hervormden en Gereformeerden, die tooh dezelfde autoriteit erkennenan ders 'dus dan bij de R. K die naast de autoriteit der H. S. ook die der geeste lijkheid erkennen. Moet voor saam werking bij de stembus maatsohappelijke omgang den doorslag geven, dan ziet het er op politiek gebied voor tal van kringetjes erbarmelijk uit, en zal zelfs het Evenredige Kiesstelsel geen uitkomst vermogen te ver schaffen Wij zoudeD veeleer een omge keerde conclusie willen trekken. Indien men erkennen moet, en dat doet ook de schrij ver, dien wij bestrijden, dat er op hoofdpunten gemeenschap van beginsel bestaat in den strijd tegen de liberalen, inzonderheid tegen de alle begrip van zedelijkheid ophefiende, maar de wereld door sohijnbeloften verlokkende sooiaai demooratie, zou dit dan geen reden moeten zijn voor R. K. en Protestant, voor aile Christenen van verschillende kerken, om elkander wat minder te sohuwen P Heeft zelfs niet nu reeds de ondervinding bewe zen, dat nauwere aanraking ook ten ge volge kan hebben, dat men van elkander het goede overneemt? Mr. Van de Laar zegt wel, dat de R. K. heel weinig „puri- teinsch" zijn en gewaagt daarbij van kermis en „carnaval'', van Zondagsrust en Zondagsheiligingvan hun oordeel over de loterijen en hnn misbruik van den naam van Godvan het drinken van borrels en het bezoeken der eomedie Maar vooreerst is bij blijkbaar geheel onbekend met wat ook op dat gebied van wege de R. K. geestelijkheid verricht wordt; ten tweede vergeet hij, dat bij zeer vele Pro testanten, bepaaldelijk ook bij Gerefor meerden, volstrekt niet overal dat purita nisme heerscht, 't welk hij als typisch ons voorstelt; ten derde, dat de afkeer in sommige kringen van wereldsohe genoe gens dikwijls niets hoegenaamd bewjjst voor de echtheid van hun Christelijk geloof, en eindelijk, dat juist de aanraking op ■politiek gebied zoowel Protestanten als R. K. voort- durend er toe geleid heeft zich zeiven te herzien. Mr. Van de Laar erkent dit zelf, waar hij de bestrijiing der kermis be spreekt. En al geven wij toe, dat op het pnnt van bestrijding der onzedelijkheid de R. K. soms wel lakser sohijnt dan de puritein, toch merken wij den tevens op, dat die bestrijding van overheidswege in de prahtijk al uitermate moeilijk is, dus buiten de sfeer der wetgeving valt, on dat juist de R. K. Kerk eenige bestrijdings middelen van moreclen aard bezit eu aan wendt, .die wij Protestanten missen. Zou bet ook in deze materie niet beter zijn meer toe te zien op odb zeiven, dan op wat anderen ontbreokt P Aldus De Nederlander in haar nommer van 28 Februari. Men doe er ook van anti-revolutionaire zijde zijn voordeel mee. 4 Maart 1909. In dr. Mazger is een man van uitstekende verdienste, een geleerde van groote be- teekenis, een self made man van oi ge woon talent ten grave gedaald. Duizenden hebben naast God aan hem hun gezondheid te danken. Vooral Domburg heeft aan hem ont zaglijk veel te danken. Zijn heengaan spijl ons, en is voor Dom burg een niet te schatten verlies. Het zal den dnizenden die hij in zijn rijk gezegend Leven ten hand en voet is geweest, en bij hem duurzame genezing van pijnlijke kwalen vonden, zeker niet moeilijk vallen de nagedachtenis van dr. Mezger in eere te houden. Betamelijk De Middelb. Ct. bespreekt in haar num mer van 3 Maart 1.1. de vraagWie zal de opvolger worden van mr. C. Luoasse als lid der Tweede Kamer? Zij hoopt dat aan iemand van hare richting de zetel zal te beurt vallen en wie zal baar die gekoesterde verwachting ten kwade duiden Doch mag het betamelijk genoemd wor den dat dit vrijzinnig blad „vrijzinnig" ook ten aanzien van het fatsoen dat men ook tegenover den politieken tegenstander pleegt in aoht te nemen bij het be spreken van den persoon van het straks a'tredend Kamerlid, dit doet op tamelijk minachtende wijze P Wel lazen wij dat mr. Luoasse „een volmaakt intègre, fatsoenlijs;, honorable man" is en achten wij dit geen ge ring compliment, te meer waar dit niet van een ieder, ook niet vau elk aspirant Kamerlid kan worden gezegd, dooh wat overigens van mr. L. wordt opgemerkt kan veilig worden vergeleken met een zoogenaamden „ezelssebop". Wij zijn benieuwd of de Midd. Crt., wanneer wellicht straks aftredende vrij zinnige kamerleden, die tengevolge van onderdom of andere lichamelijke gebreken abdioeereD, aan de beurt van bespreking komen, zieh over ben ook op zoo denigree- rende wijze zal uitlaten. Of zou dan alleen fatsoen haar 't zwij gen gebieden Met hare gewone taktisch geformuleerde belangstelling iu zake den te stellen s. r. candidast als mr. Lucasse's opvolger, zegt voorts de Middelburgsche Courant Mr. Lucasse vertegenwoordigde de Kuyperiaansche partij, die in ons district wel een groote macht bezit maar nog niet de overheerschende is, en iD eik geval hard den sreun behoeft van Christeliik- Historischen en Katholieken. Daarbij hoorden wij verluiden dat een paar van die zjjde genoemde personen niet welgevallig zijn aan den grooten leider der Calvinisten- Geen wonder dat het stellen van een j candidaat ditmaal zeer lastig zal zijn. 1 Hetgeen de Middelburgsche Crt. schrijft trekt zelden aan door degelijkheid, doch bijn* immer door zjjn tendenz. Ook 't bovenstaande. De Christelijk-Historische» en Katho lieken worden ditmaal onder bun gangba ren naam aangeduidde antirevolutionai ren heeten „Kuyperianen". Dat was te verwachten. Immers beide eerstgenoemden moeten voorbereid worden op de ontvangst van eenige etrijkagiën welke de Middelburg sche haar ?oor Juni zal toedienen, en de antirevolutionairen moeten bereids naar bnneen. Al naar 't pas geeft, als er wat voor haar te verdienen valt, prijst of scheldt deze goede onde een der partijen. Dat zjjn wij zoo van haar gewoon. Eu dan doet zij er in den regel nog een bakerpaastje bij. Zoo bijvoorbeeld heeft zij thans hooren verluiden dat een paar door de bondgenoo- ten begeerde Kuyperianen den „grooten leider" onaangenaam zijn. Alsof, in de eerste plaats, dr. Kuyper over candidaten ware gepolst, en in de tweede plaata zijn ondervragers dadelijk met zijn antwoord naar 't bureau van de Middelburgsche Crt. waren geloopen. Niemand die het gelooft. Maar de tendenz is duidelijk. Antirevolutionaire lezers van de Middel burgsche, houdt dat blad in de gaten. Opgelet. Wie zich de honden wrijft van zelfvol doening bij den beginselloozen sprong van het Unie-Liberalisme naar algemeen stem recht en staatspensioneering is de redactie van Het Volk. Wij lezen De heer De Meester, de ohef van het blanko-kabinet, en Mr. P. Rink, de ministers die do voorstellen voor de blanko-groudwetsherzieting ondertee kenden, waren beide ter vergadering aanwezig; geen van beide deed ook maar de geringste poging, om met het jongste verleden van het liberalisme als regee- ringsparljj de toekomst te belasten geen stem verhief zieh tegen het vier jaar geleden nog zoo vreesachtig ontweken Algemeen Kiesrecht. Er is een partij in het land, die deze ontwikkeling der politieke gesohiedebis in Nederland met voldcening mag kon- stateeren de S. D. A. P. Bij haar eerste optreden in het Parlement, onder het Kabinet Pierson-Horgesius, heeft zij het Algemeen Kiesrecht aan de orde gesteld theoretisch eerst, toen zij alleen een uit spraak over het beginsel vroeg, praktisch daarna, in Mei 1901, toen zij een uit spraak verlangde over de motie-Troelstra die definitieve regeling van het kiesreoht noodzakelijke voorwaarde noemde voor voldoende sociale wetgeving. Tegen die motie stemden nog o.a. de tegenwoor dige Kamerleden van de Unie Verhey, Smeecge, Borgesius, Lely, Lieftinok. Die tegenstand is verstomd. En verder: Zoo komt na de Unie zonder verder voorbehoud tot den eisoh van het Al gemeen Kiesreehl, en ietwat vermoeid als zij is van haar omzwervingen op het politieke slagveld, van haar vele opmarsohen en tei ugtoehten, moet bet haar wonder wel te moede zijn, zieh geflankeerd te weten door de legers, van de mjiinriigdemoorateu niet alleen, die «net hun a.-soeiaaldenaokratieeh kies- reohtkomitee vermoedelijk binnenska mers reeds hier en daar een over win- meg hebben mogen boekstaven, maar «ok van de socialisten. Nu was dit eigenlijk in 1905 ook al zoomsar toen waren de socialisten de slippedragers van de Liberalennu ziju de Liberalen 't vau hen en wel omdat zij uiet anders kunnen. Hoofdzaak is, dat de jarenlang met volharding gepropageerde eerste politieke tosch der arbeidersklasse door dit deel der bourgeoisie eindelijk wordt overge nomen, niet uit filantropie, niet uit filo sofische sluitredeneering. maar uit een juist begrip van den politieken toestand, uit louter zelfbehoud. Eo het is niet alleen dit buitenkansje dat den socialist jubelen doet„Deze erkenning van onzen invloed, deze indi- rekte hulde aan de juistheid van onze politieke gedragslijn, g eft ons gerecht vaardigde voldoening"maar ook inzake Staatspensioneering is zijn triumf vol komen. Onder den druk dus van een deel der kiezers, en van hit volk achter de kiezers, heeft de Unie-vergadering Za terdag met algemeene stemmen ver klaard, dat zij de kwestie der ouder domsverzorging bij voorkeur ziet opge lost door staatspensioneering. Niet alleen bij eenheden, bij tientallen waren du de bekeerlingen te tellen. En wel hiel den ook de heeren vau de Unie, evenals de vrijzinnig-demokraten, ziek de ach terdeur der pensioenverzekering open maar tegenover de politieke wijsheid van deze laatsten deed bun buigen voor den volkseiseh weldadig aan. Zij althans hebben met algemeene stemmen open lijk aau staatspensioneering boven ver zekering de voorkeur gegeven. Of nu de Unie-L'beralen bij deze over stelpende loftuitingen zioh behaaglijk voe len zulleD, dat zal te bezien staan. Het spottend slotzinnetje van Het Volk „Houd gij alvast uw drafje voorloopig maar vol. Later spreken wjj elkander weder", zou ons haast het tegendeel doen ver moeden. En niet minder dat audere, waarin 't gezwiep van „de zweep van Troelstra" duidelijk valt waar te nemen. Wij zullen zorgen, dat indien al de een of andere bedachtzame Unie-liberaal, in zijn binnenkamer teruggekeerd, zioh de handen naar het hoofd mooht bren gen, zuchtendewat heb ik gedaan I hij niet op zijn stoep zal gaan staaD, om ten aanhoore van het volk belijdenis van zonde te doen. Wij zullen zorgen, dat de straten luidruchtig blijven van de kiesreoht-leuze, totdat En dan ziet deze trompetter van de sects al demooratie de ure reeds aanbre ken dat ook de „olerio&len" zullen erken nen dat de wil des volks is de stemme Gods Maar die onzalige erkenning krijgt hij van hen nooit. Op dat revolutionaire spoor zal de anti revolutionair zioh nimmer laten verlokken. En wel hierom niet, omdat hij de Bron van alle Gezag en Wijsheid en Welvaart niet zoekt in den mensoh, maar in den Heere zijn God gelijk Hij zioh in Zijn Woord geopenbaard heeft, en hij dat Woord als eenig richtsnoer van al zijn daden en weusohen wenseht te blijven eeren. De crisis in den Balkan. Servië heeft nog steeds geen antwoord gezonden op de nota van Rusland. Het schijnt echter, dat de regeering,ondanks de zonderlinge houding, die menteWeenen heeft aangenomen, den raad van Rusland zal opvolgen en de territoriale eischen zal laten vallen. Oostenrijk kan dan economi sche concessies aanbieden en na eenige onderhandelingen komt er dan wellicht een schikking tot stand. Maar deze schikking zal een voorloopige zijn Servië mag voor bet oogenblik toegeven, op den dnur komt het in conflict met Oostenrijk. Want het antagonisme tusschen de Slavisohe en Ger- maansche rassen moet ten slotte tot een conflict leiden. I Zoo denkt men er ook over te Petersburg. Een hooggeplaatst staatsman aldaar zeide hieromtrent tot den berichtgever van den Matin„Een ooriog tusschen Slaven en Germanen komt er, is het niet. vandaag dan is het morgen. Wanneer iemand ongenees- lijk ziek is, dan kan men nu en dan zijn pijn verlichten, hem zelfs een oogenblik zoover 1 brengen, dat hjj gelooft geheel en al her steld te zijn,aan zijn ziekte bezwijkt bij ten slotte toch. De Balkan-staten zijn ernstig ziek. En Engeland maakt, alleen uit eigenbelang, van den huidigen toestand in Europa ge bruik om alle andere mogendheden te ver zwakken, om zieh zelve te versterken, ter wijl wij Russen nog lijden aan de gevolgen van de ziekte, die ons eigen land heeft doorstaan. Een oorlog komt er, al kan men nog niet precies bepalen wanneer, maar zeker, voor dat Rusland de vroeger doorstane ellende geheel en al te boven zal zijn". Dr Mezger. Mezger woonde te Amsterdam hoek Sarphatiestraat en Amstel.practiseerde aan vankelijk aan huis, bracht later de beoefe ning der praotijk over naar de overiijde ia het Amstelhfttel. Gelijkvloers met den ingang lagen zijn vertrekken. Daar zijn vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen, hertogen en hertoginnen van allerlei nationaliteit door Zijne Excellentie de internationale beroemdheid behandeld en meeBtal genezen. En als ze zioh weer bewegen konden, de gekroonden en half- of kwartgekroonden, dan gingen ze paarde- tram men. Keizerin Eugenie evengoed &1b de koningin van Zweden, prins Demidoff net zoo graag als prins BobriDsky, de groothertogin van Meeklenburg-Sohworin met evenveel pleizier als de prinses Bibesoo. Keizerin Elisabeth tramde niet, reed ook niet ïd ander rijtuig. De prachtvorstin van Oostenrijk wan delde, wandelde door en om Amsterdam, totdat een straatjongen haar op het Rem- brandtplein den waaier uit de hand sloeg, die de statige, slanke vrouwe altijd schuin- weg voor een deel van het aangezicht ma noeuvreerde, alsof het bewolkte licht der lage landen heur onaangenaam aandeed. WJjs geworden door dit staaltje van „gro- ber Unfug" verhuisde de Hooge Dame naar Zandvoort. Het geval gaf Mezger aanlei ding zich te beklagen bjj de overheid, gelijk hjj vroeger had gedaan als vreemden hem met verbazing en verontwaardiging hadden verteld wat hun op Btraat was we dervaren. Zijn heengaan nit Amsterdam stond met deze specialiteit van Nederland- sche grootsteedsche eigenaardigheden in nanw verband, evenals de moeilijkheden die Mezger had met het gemeentebestuur over hst plaatsen van gasleidingen onder zijn hnis. Met hoog en minder hoog en tot de meest alledaagschen werd door Mezger op dezelf de wijze omgegaan, oogenschijnlyk ruw, altfjd to the point. Het geval is bekend van den heer die van zijn stijven nek niet kon afkomen en Mezger ging raadplegen. De doctor, in zijn wit jasje, een handdoek in de linkerhand, betastte met den reehter den nek, zocht doorgrijpend de plaats van oorsprong der verstijving, verwijlde daar in liefelijk gedoe, hield vast, liet den pa tiënt schreeuwen en staakte de manipulatie niet, voor hij gekscherend vragen kon „maar heb je wel een stijven nek" De ge lukkige was in drie minuten, 180 seconden marteling, de stijfheid van zijn nek kwijt. In den grooten Amsterdamschen tijd werden Mezger's jaarlijksche wrijfinkom- sten op honderdduizenden gulden geschat. Hoe veel duizend menschen hij te Amster dam, Wiesbaden, Parijs letterlijk onder handen heeft gehad Hjj heeft door de ge nezing van uit- en inwendig lijden stellig zeer velen aan zich verplicht, de blonde flikkert, met zijn zaohte, innemende stem, vriendelijke oogen en, trots ruw optreden, sans gène behandeling, innemend doen. Mezger wekte sympathie, misschien juist omdat hij er niet naar streefde. Hjj werd beroemd, geëerd, patiënten stroom den naar hem toe, zonder dat hij ooit re clame had gemaakt of doen maken voor zjjn speciale geneeswijze. Heel in 't begin van zjjn loopbaan werd de masseerende slagerszoon uitgelachen en door de doctoren een kwakzalver geheeten. Later stuurden ze hem patiënten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1