NIEOWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 127. 1909, Maandag 1 Maart 23e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH in ui mm. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Bfl dit nummer behoort een Bijvoegsel F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN >>0 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DHR FIRMA EN VAN 27 Februari 1909. Laatste waarschuwing. Betaalt uw belasting. Heden Maandag is 'tde laatste dag dat gij nw belasting nog kunt aanzuiveren. Dat sijn de belastingen, loopende over 1908. En de bedrijfsbelasting, loopende van 1907 tot 1908. w In October van het vorige jaar heeft het Bakkersoomité (voorzitter dr. J. Roeters v. L en nep, secretaris H. Blaupot ten Cate) een vergadering gehouden met 125 bakkers patroons en het voorontwerp van minister Talma in zake de afschaffing van Zondags- en nachtarbeid in het Bakkersbedrijf onder handen genomen. De uitslag was, dat vol gens hunne berekening deze afschaffing op 1 ton na precies elf a iljoen gulden schade zou berokkenen aan de broodverbrnikers dat niet alleen het groot-bedrjjf, maar ook het klein-bedrjjf, onder anderen beweerd door de bakkerspatroons Littooij uit Dordt en Wenders uit Arnhem, ernstig nadeel van de wet zal ondervinden; dat zelfs bjj •en firma de wet een uitbreiding van den nachtarbeid zou tengevolge heb ben, namelijk bij de firma Verkade te Zaandam, die de beschuitbakkerjj, welke bij die wet zou worden toegestaan, in haar fabriek zou invoeren, en daartoe 250 man meer in het werk zon stellen, moeten stellen zelfs teneinde de ovens vrij te krijgen voor 'tinverhouding klein aantal dag-broodbak kers en eindelijk dat door deze,wet slechts 5000 bakkersgezellen zonden gebaat zjjn. Gelukkig is 't nog niet bewezen dat de maatregel ons volk op f10900000 'sjaars zon komen te staan. Anderen toch hebben beweerd dat het brood slechts een halve cent duurder zou worden. Doch, hoe het zij, indien 5000 menschen daardoor 's nachts thuis kunnen zijn en daarbij nog eiken Zondag voor zichzelf kannen krijgen, zouden wij zeggen dat deze winste voor 5000 personen met dit som metje van gemiddeld f 2 's jaars per inwo ner van ons goede land niet te duur zou zijn gekocht. Of men dan doof moet zijn voor de waarschuwing dat de broodfabrieken in hun bestaan en bedrijf ernstig zullen be dreigd worden Of men voorbijzien mag den grooten eoonomisohen invloed der broodfabrieken, en wat deze gedaan hebben om 't brood „goedkooper, populairder en smakelijker" te maken, vooral in de groote steden f Immers neen? Maar dan bewijze men met cijfers, en toone aan dat ook met iets minder dividend voor de aandeelhouders de ver dwijning dezer broodfabrieken nog onver mijdelijk zou sijn. Particulier initiatief. Nog altyd is er van een ongevallenver zekering in het landbouwbedrijf geen sprake. De ervaring met de na bestaande Ongevallenwet opgedaan, de hooge kosten, op het bedrijf gelegd, schrikken ook ten zeerste af. Men moet niet vergeten, dat de industrie de kosten der verzekering nog kan afwentelen, öf geheel,öf voor een groot deel, op de gebruikers Iu het landbouw bedrijf zal dat, naar De Nederlander dezer dagen opmerkte, niet gaan, omdat het bij d«n verkoop zijner producten gebonden is aan da prijzen der wereldmarkt. Men is echter bedacht op de prikkeling van particulier initiatief.De Nederlandsche Tuinbonwraad, de federatieve vertegen woordiging van nagenoeg alle tuinbouw- vereen. in ons land, heeft besloten tot de instelling en organisatie van een vrijwillige onderlinge ongevallenverzekering ten be hoeve van de arbeiders, werkzaam in het tuinbouwbedrijf. De Nieuwe Courant zegt van dit plan Wie kennis genomen heeft van de statuteD, waarvan de voornaamste be- paliogon hier indertijd reeds op den voorgrond zijn gebracht, zal, eveoals t?ij, den indruk gekregen hebben, dat h'e> een knap stuk werk is geleverd, frisoh en kerngezond van opzet, degelijk van uitvoering en zich volkomen aanpassend aan de toestanden in bet bedrijf. Men herkent er terstond in de bekwame, deskundige hand van mannen als den heer Lovink, den directeur-generaal van den Landbouw, aan wiens kraobtigini tiatief, en mr. H P. L. C. de Kruyff Jr., directeur van de Centrale Werkgevers Risico-Bank, aan wiens voorlichting, gegrond op zijn ervaring in de indus trieele ongevaltenverkering, het Centraal Bestuur van den Tuinbouwraad zeer veel te danken neelt gthad bij het ont werpen en pousseeren van z;jn plannen. Men zou dan ook moeilijk een rege ling hebben kannen treffen die meer ligt in de lijn van de proefondervindelijk juist gebleken beginselen, waarvan de staatsbemoeiing met den landbouw uit gaat, en beter zich aansluit bij het doel, waarnaar de door een groot deel onzer industrie in het leven geroepen particu liere risico-instelling streeft. Kraohtige werking van het particu liere initiatief, onderlinge samenwerking van de belanghebbenden, decentralisa tie, vermijding van bureauoratisohen en administratie ven omslag, vermindering van bedrijfsgevaar, voorkoming van m:s- bruiken, tegemoetkoming aan hetaooo- modatievermogen bij geringe blijvende vermindering der arbeidsgesohiktheid en door dit alles besparing van kosten ziedaar de hooidelementen, waaruit deze onderlinge ongevallenverzekering is op gebouwd,die aan werkgevers en arbeiders beiden een gelijke behartiging hunner belangen waarborgt. Kan men ook op het gebied van den landbouw niet zoover komen? Het wordt tijd, dat onze landbouw-organisaties hare aandacht aan dit vraagstuk wijden. Do regeeriDg ziet nu wel in, dat het bij het verzekeringsvraagsiuk zeer ge- wensoht is, dat alle regee.-ingsaotie zich zoo nauw mogelijk aansluit bij hetgeen door het partioulier initiatief gedsao wordt. Alleen dus door zelf de hand aan den ploeg te slaan, krijgt men den grondslag voor een goede algemeene regeling. Een gezegende verandering. Van Derp uit Amsterdam schrijft in „Patrimonium'' een en ander over 't dorp Dronrijp in Friesland, waar hij in 1858 geboren ie. Dat was een halve eeuw gele den puur modern, en nu is er een gere formeerde kerk, een gereformeerde school, een gereformeerde jongelingsvereeniging en een afdeeling van het Chr. werklieden verbond Patrimonium, Is 't wonder dat hij jubelt Het deed ons goed de volgende confi dentie van hem te lezen Daar schommelde mijn wieg. Daar leefde mijn arme vader en arme moeder maar nu allebei o zoo rijk bij onzen Heere in den hemel. Daar hebben ze o ik kan het zoo begrijpen gezwoegd en getobd met de lasten des levens ook voor mij, toen nog, gelijk heel dat prachtige dorp zonder God voor het leven en zonder God voor het sterven. Mij heugt het niet dat wij in dat dorp hebben gewoond, 'k Geloof dat ik 3 jaren was teen mijne ouders mat ter woon bet dorp verlieten en een uurtje verder de gemeente introkken. Voor zoover ik kan nagaan was het voor mijne ouders een groot geluk, dat ze het dorp vertieten. Niet in Dronrijp, maar in het andere dorp vonden ze de rust voor hun hart waaraan wij als kin deren onze christelijke opvoeding hebben te danken. In Dronrijp was de geestesrichting mo dern indien die dien naam verdiende. De rijke boereD, die als eehte aristocraten op hunne boerderijen woonden zoowel als de boerenarbeiders, die voor zeer weinig loon moesten werken, kenden maar één leven, ni. dit leven en van den kansel w.rd openlijk geleeraard dood is dood. Ik heb wel eens hooren zeggen, maar ik weet niet of het waarheid is, dal de do minee in het bestuur van de volksspelen zat. Vooral kaatsen was het geheide spel en met dat Bpel werd dan de geheele Zon dagmiddag doorgebracht. Een prachtig speelterrein, vlak naast het kerkhof, lag rtso ook midden in het dorp. En in dat dorp met zijn meer dan 2000 i weners, als ik meen, was dan niemand die den Heere vreesde P Ja er was er een hsele heele enkele. Uit mijn kinderjaren herinner ik mij een ouden armen koopman, die genoemd werd „finne Auke" en ik herinner mij nog heel schemerig eene zeer arme, oude vrouw, die in stille vroomheid leefde. Onnoozel was haar uiterlijk, haar spraak heel lang zaam. Haar naam ken ik niet meer, maar dit weet ik wel, dat zij do vrienden in het ouderlijke huis waren en nog hoor ik moeder zeggen, toen ik eens vroeg waarom die vrouw niet meer kwam, dat zij naar den hemel was. Die berinnering doet mij goed. Die ou de stekker I Die oude vrouwe, die dan door niemand in haar dorp verstaan werd, die met eeeige oen ten van de diaconie bedeeld werd en die eindelijk, eindelijk opgenomen is in hemelsoha heerlijkheid. Van haar hoorde ik op jeugdigen leeftijd het eerst het woord genade. En dan geloof ik was er Dog een man en vrouw die den Heere vreesden. Het zal nu denk ik 40 jaren geleden zijn dat dominee Ploos van Arastel, toen predikant in de Hervormde kerk te Reit- sum, in dat door en door goddelooze dorp kwam. Fiene Auke had geen rust gehad of dominee Ploos moest daar ook eens komen preeken. Eu zoo kwam het dat ik als joDgen van ongeveer 10 jaren aan de hand van vader op een avond naar Dronrijp trok uaar een herberg de Zon genoemd. Daar preekte ds. Ploos over den tekst//Komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijt en ik zal u rust geven". De woede in het dorp was groot. De duivel was in zijn hol bestookt. De ruiten van den kastelein moesten het ontgelden en dominee Ploos vertelde mij later dat hij dien nacht geen onderdak kon krijgen. Goede raad was duur. Fiene Auke was arm. Hij leefde geheel alleen in een kamertje en had maar één bed. Eu toen zat er niets anders opDs. Ploos en fiene Auke sliepen dien naoht in één bed, of beter gezegd en meer naar waarheid lagen op één bed. Ik weet van die preek niets meer dan ik u gezegd heb, maar ik weet wel, dat vader onderweg niets zei en schreiende ihuia kwam. Geloof mij er zijn wonderen vso genade in dat dorp Dronrijp geschied. Ia kan dat nu veel beter beoordeelen dan toen. Ik weet het niet, maar voor mij s aat vast ia die geestelooze dagen, dagen van zeer diep verval moet door de enkele G ïds-getrouwen tot den Heere geroepen zijn om erbarming over de arme inwo- ers van dat goddelooze dorp. Eo tiaar is nu een gereformeerde kerk en school en jongelingsvereeniging en nu een afdeeÜDg van Patriimnium. Wie had dat voor jaren geleden durven denken? „Contact met Jezus". Onder dit opschrift schrijft De Standaard-. Menvraagt ods, of we over het op- tr den van den hoer Thomas als prediker min gunstig oordeelen. Hierop luidt ons antwoord, dat we als politiek blad ons van alle oordeelvelling over predieatiën van wie ook onthouden, al^ spreken we thans gaarne uit, dat de heer Thomas als van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, ledereregel meer 10 ''ent. een welsprekend en boeiend getuige vaD zijn Heiland in eiken kring furore maakte. Dooh daar sohreven we niet over. Onze driestar raakte alleen het optreden van dezen Con'órenoier aan de Universiteit, en was, voor zooTeel we uit de politieke bladeD, die breed verslag gaven, konden oordeelen, geen wetenschappelijke oritiek van het pessimisme, of welke riohting ook, maar een poging, om de dolende geesten aan het gemoed te komen, en zoo naar Jezus te lokken. Ia deze kringen nu" leeft geen ernst. Ea kostelijke geschriften als de onlangs ver schenen lezingen van Professor Bavinok, die hij in Amerika hield, blijven in deze kringen ongelezen. Den weg naar den Christus, die over inspanning en nadenken loopt, wil men niet op. Maar wel wil men nog eens een boeiend spreker hooren, die komt met een gemoedelijk woord. De heeren zijn zoo gemelijk pessimistisch ze willen wel een prikkel ontvangen, die hen uit hun malaise wat opwekt. Eu daarvoor nu, zoo was de bedoeling van ouzo oritiek, is Jezus te hoog en te heilig. In zulk een kring mag Jezus alleen worden ingedragen, zoo men deze pessi misten nog wat dieper naar beneden drukt, door ze in hun oonsiëotie te grijpen, en in hun zoude en sohuld aan zichzelf te ontdekken, om ze dan naar Jezus te roepen, opdat ze, eerbiedig voor Hem neerknielend, Hem in dankzegging en aanbidding aan grijpen als hun Heer en Heiland. Maar dit juist bleef volgeDS het verslag in de bladen nit. Al de raad, die ter op leving van het pessimisme gegeveD werd, was //contact met Jezus" te zoeken, en dat nog wel onder de tegenstelling dat Kerk en dogma's en leerstellingen onaangeroerd konden blijven. Zoo deed het PJveil nooit. Het Réveil greep altoos zijn cliënten in hun zonde schuld aan. En al wat op andere wijze, in gelijken trant als dit //oontraot met Jezus", uit allerlei land in zulke kringen is ingedragen, heeft nooit een lichtstreep nagelaten. Jezus is niet gekomen om aan pessimis tische denkers weer moed in te spreken maar om zondaars tot bekeering en ten leven te roepen. UIT DB PROVINCIE. Vrouwepolder. Donderdagavond gaf de Chr. Zangzereen. „Hosanna" alhier, haar tweede openbare uitvoering in het kerk gebouw der Geref. Kerk. Het kerkgebouw was stampvol, niet het minst door de talrijk opgekomenen van elders. Het samenzijn werd begonnen met het zingen van Ps. 118 7 waarna de voorz. der vereen, dhr J. Geerse, voorging in gebed, het welkom riohtte tot de aanwezigen, inzonderheid de afgevaardigden der zusterveieenigingen en van den kerkoraad en het schoolbestuur. Hierna had de uitvoering plaats. Ving en goed in de maat werd het eerste deel van het programma gezongen, waarna pauze gehouden werd. In die pauze droeg de directeur, de heer J. Schout een gedicht voor getiteld „Het Christelijk gezang een plicht, een eere, een genot". Na de pauze werd de tweede helft van 't programma afgewerkt. Behalve het lied «Ziugf, o Zingt" uit „Neerbosoh zangen", wat door verkeerde opname van toon, door de Altpartij, onzuiver klonk, stemden al de overige Dammers tot groote tevredenheid. Na afloop bracht dhr. W. Vos afgevaardigde der zustervereeniging //Hallelujah" van Grijpskerke in zeer waar- deerende woorden de groete en heilwen- sehen der vereeDiging over. Daarna nam de Weleerw. heer ds. F. W. J- Wolf het woord, dankte namens den kerkeraad, het school bestuur en naar hij vermoedde ook al de aanwezigen, //Hosanna" voor den heerlijken avond bun bereid, wensohte de zangvereeniging met haar bestuur en haren Directeur hartelijk geluk en verzooht, om haar gemeenschap pelijk toe te zingen „Dat 's Heeren zegen op u daal". De voorzitter dankte den kerkeraad en het schoolbestuur voor het telkens zoo welwillend afstaan hunner lokaliteiten en voor hunne veelzijdige me dewerking, en de aanwezigen voor de ge wijde aandacht en goede orde, die dezen avond kenmerkte. Het eerelid ds. Wolf ging na het zingen van den slotzang (Ps. 1361) voor in dank gebed. De eollecte aan den uitgang ten bate van de kerk, bracht op f 5,60. Waarde. Vrijdagavond werd, na een inleidend woord van dhr. W. E. de Jager, onderwijzer, alhier, opgericht een afdeeling van de vereeniging „Volksweerbaarheid". Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren W. E. de Jager, voorzitter, W. Geleedst, vice-voorzitter, M. de Looze Jz., secretaris, M. Dek, penningmoester, R. van Koeve- ringe, vice secretaris penningmeester. Op 12 Maart a. s. hoopt voor de afdeeling een spreker op te treden, teneinde doel en strekking van 'Volksweerbaarheid" nog nader uiteeen te zetten. Het is te hopen dat velen alsdan nog tot deze nuttige vereeni ging zullen toetreden. 's-Heer Arendskerke. Donderdag 4 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Polak, thans stationschef alhier, bij de S. S. in dienst trad. Hoewel nog slechts kort in de gemeente, heeft hjj om zjjn hulp vaardigheid en welwillendheid reeds v«le vrienden en zullen die zeker dien dag niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Scherpenisse. Waar ds. Prins van St. Maartensdijk verhinderd was alhier Don derdag voor de A. R. kiesvereeniging te spreken, werd er door de leden Woensdag avond een gewone vergadering gehouden. Tot bestuursleden werden gekozen Dinge- nus Kleppe C.Mz., voorzitterM. C. van der slikke, secreearisJohs. Kaashoek, penningmeesterJ. P. van Geet, Jao. van der Jagt en L. Duinhonwer- De heer I. van Es, burgemeester, werd benoemd tot eere-voorzitter. De raad van Poortvliet besloot, ingevolge een verzoek van verschillende ingezetenen, om aansluiting met het inter communaal telefoonnet aan te vragen. De heer C. J. Hage, ambtenaar bij do Staatsspoor te Tilburg, is met 1 Maart overgeplaatst naar het station Krulnin- gen - Yerseke. De commies der posterijen en tele grafie WSchoo wordt met 1 Maart a. s. verplaatst van het spoorwegpostkantoor no. 2 te Rotterdam naar het zeepostkan toor Vlissingen - Queensborough. Tie gezondheidscommissie tc Veere>. Aan het verslag over 1908 is het vol gende ontleend Door het bestuur der afdeeling Colijne- plaat van Het Groene Kruis werd mede werking der oommissie gevraagd om te geraken tot demping der Kerkgraoht, die door vervuiling een bron van slank was geworden. Die medewerking werd verleend. De misstand in de rioleering te Kam perland is nog niet voldoende verbeterd. Het gemeentebestuur heeft op advies der oommissie verschillende personen aange schreven om binnen twee maanden zak- pntten achter of naast hunne woningen aan te brengen en tegen hen, die daaraan niet voldeden, prooes-verbaal doen op- opmaken. Een onderzoek is ingesteld naar de be graafplaats te Oost-Souburg en aan den hoofd-inspeotenr gerapporteerd dat de klachten daarover gegrond waren, met advies op deze begraafplaats hoe eer hoe beter toe te passen art. 26 der wet op het begraven van lijken. Wat de begraafplaats te West-Souburg betreft, deze bleek beter te zijn, doob er werd niet bf graven op behoorlijken afstand en geregelde reien. Beide begraafplaatsen zijn het eigendom van de Ned. Herv. gemeente te Souburg. Als algemeene begraafplaats fungeert eea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1