NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND No. 122. 1909. Dinsdag 23 Februari. 23e Jaargang CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. ei UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. BirawahmL De toestand, in de S. D A. P. Het Hand. verneemt dat door de Mar- .xiatengroep aan de Federatie der Interna tionale Sooiaal-Demooiatie een brief ge- aohreven zal worden, waarin het standpunt der Marxisten zal worden uiteengezet en gevraagd of dit, naar de meening der Internationale, niet het juiste ie, op den grondslag van de leer van Marx, van het fondament der Intern. Soo.-Demooratie. De //Internationale" laat op haar con gressen uit elk land slechts éene organisatie toe, zoodat zij reeds dadelijk op het eerstvolgend congres geplaatst zal wor den voor de vraag, wie van beide Neder- landsehe partijen zal toegelaten worden, öf de Marxistische öf de revisionistische. Wijl het voortspruiten van een intern, quaestie hieruit niet buitengesloten wordt geacht, wordt de beslissing der Interna tionale in deze met veel belangstelling tagemoel gezien. De volgende week komt bet dagelijksoh bestuur der Internationale te Brussel bijeen Stukben van den Gemeenteraad Middelburg. Onder de stukkon voor den gemeente raad, die wij Zaterdag wegens plaatsge brek moesten ter zijde leggen, komt o. m. voor een advies van B. en W. op het ver zoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om de kermis af te schaffen. B. en W. adviseeren om het verzoek af te wijzenomdat de Raad nog neoit een be sluit tot afschaffing namom de bron van inkomst (plm. f 8800 behoudens enkele uit gaven) wegens 't rustige verloop dat jaar lijks ten aanzien der kermis te eonstateeren valten wijl de kermissen niet in da laatste jaren, doch slechts lang geleden (1875) hier en daar punt van aanval hebben uitge maakt. B. en W. adviseeren ook afwijzend op 't verzoek van den kerkeraad om de kermis op Zondag te sluiten, aangezien de spellen 's avonds van 812 open zijn en er nooit rustverstoringen hebben plaats gehad. Wel echter willen B. en W. er over den ken of de duur der kermis, reeds vroeger van 14 tot 10 dagen beperkt, niet tot 8 da gen behoort te worden ingekort. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De sergeant H. J. P. Wemaer van het 2e bat. 8e reg. inf. in garnizoen alhier is op zijn daartoe strek kend verzoek gepensionneerd met een jaar- lijksoh pensioen van f 370 per jaar. Vlissingen. Door het diepe uitgraven voor de rioleering in de Verlengde Paarde- straat is het aldaar staande steenen ge bouw van de gemeente waar de paarden gestald worden van de gemeente-reiniging aan het soheefzakkon geraakt zoodat er groote scheuren in de muren zijn ontstaan. Het is nu onderstut geworden met vele palen maar zal later zeker gedeeltelijk moeten afgebroken worden en opnieuw opgebouwd om het weer in den vorigen toestand terug te brengen. Vlissingen. Naar men verneemt zal het personeel der brievenbestellers alhier met één worden vermeerderd, zoodat dan het personeel der beambten zal bestaan uit 18 bestellers, 2 k&ntoorkneohts, 1 hoofdbe steller en 2 assistenten. Heinkenszand. Vrijdagavond ontstond er begin van brand bij de geburen J. Hei boer en A. Ver don ck, doordat een balk, in den scheidingsmnnr gemetseld zijnde, wijl die in den schoorsteen uitkomt, vuurvatte. Dit werd alras door da bewoners opge merkt, daar reeds het behang en een kastje doer de hitte werd beschadigd. Hiermede Stelden ze direct den generale brand meester in kennis, die onmiddellijk met den burgemeester daar ter plaatse ver scheen en den ontboden timmerman last g»f een gat in den muur te breken, waarna se den brand wisten te beperken tot dien balk en zoodoende een groot onheil wist te voorkomen. De assurantie evenwel dekt de geleden schade Hoedekenskerke Op den zeedijk van den polder Hoedekenskerke (den Huigen dijk) ie eer, duedalf geplaatst en voorzien van een gaslicht (verklikker). Zaterdag jl- 's namiddags 5 uur is het voor het eerst ontstoken. Hoedekenskerke. In de Raadsverga dering vanVrijdsg waren aanwezig6 leden. Zonder kennisgeving afwezig de heer Van der Linde. Voorzitter de burgemeester. Het verslag der commissie tut waring van schoolverzuim voor de wijken A od C over 1908 werd voor kennisge ving jee,ogenomen Dat der commissie voor wijk B wordt als nog ingewacht. Een reclame van J. van den Berge tegen zijn aanslag in den FI. O. over 1909, zal later worden behandeld. Medege deeld werd dat de levering der benoodigde 400 M' grint is gegund aan den laagsten inschrijver Van Koppenhagen Oo. te Utrecht voor f 1,82" per M° vrjj voor den wal alhier, het lossen daarvan aan Lu- casse Jz. voor 81 cent per M' en het vervoer naar de wegen aan M. do Pree voor 58 cent per M*. Een verzoek van J. Eckhardt en G. den Dekker om aanwijzing van rooilijn voor twea te bouwen woningen werd in handen van B. en W. gesteld om advies Een voor stel van B. en VVom over het jaar 1908 aan 't hoofd der school een gratificatie van f 20 en aan den onderwiizer VV. Drenth van f 15 te verleenen yoor buitengewone diensten gedurende de vacature van onderwijzeres, werd door den voorzitter verdedigd op gronden van billijkheid, en bestreden door den heer Den Dekker, welke meent dat ook enkelo der oudste kinderen aan de jongsten les gegeven hebben en hun dus de gratifi catie zou toebehooren. Het wordt aangeno men met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Den Dekker en Walraven. In de 2e plaats werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd eene af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1908 tot 'n totaal bedrag van f 123,19 zulks na toelichting van den voorzitter. Daarna werd aau een 3tal personen afschrijving van Hoofdeljjken Omslag verleend over 1908 wegens vertrek naar elders en een aanslag in de Hondenbelasting over dat jaar oninbaar verklaard. De heer Jasporse lichtte nader zjjn voorstel toe om de belas ting voor zoogenaamde wegloopende hon den te verhoogen van f 2 op f 2,50. De voor zitter deelde namens B. en W. mede, dat deze er tegen zijn. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Jasperse en Walraven. Daarna werd het gemeentever slag over 1908 aangeboden en daaruit eenige mededeelingen gedaan. Brulnisse. Heden avond trad alhier op de heer Steins, leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B. S. te Zierikzee, met het onderwerp//De lichamelijke ontwikke ling". Hoofgedaohte in sprekers rede was De lichamelijke ontwikkeling is een nood zakelijke eisoh voor een goede volksge zondheid. Inzonderheid de jengd doch ook de volwassenen hebben. Met dezen eisoh tekening te houden. Als middel voor een goede lichamelijke ontwikkeling beveelt spreker aan de gymnastiek met tal van citaten zoowel uit de oudheid als van onze hedendaagsehe geleerden, waaronder de professoren Kuyper, Pel, Wentebaoh, Treub, Mr. Verkoutere», en anderen, be toogt spreker dat beoefening van gymnas tiek zoowel door mannen als vrouwen, voor de goede gezondheid bevorderlijk is. Het dragen van oorsetten, het gebruik van alcohol en het rooken, zijn volgens spreker, sta in den weg voor de volks gezondheid. In de pauze en aan het eind van spreker's rede moerde de gymnastiek vereniging //Rast Roest" van Zierikzee, staafoefeuiugen uit. De heer Boers, den spreker bedaukend, wees op het groote nut dat de gehesie gemeente heeft bij de beoefening der gymnastiek en spoorde de aanwezigen aan lid te worden van de op t.s richten gymnastiek-vereeniging Een 40-tal personen gaven zioh als lid op. Kortgene. Zaterdag werd, ingevolge h«t gewijzigd reglement, de eerste alge- mtene vergadering in dit jaar. van de ereeniging de Ambaobtsteekensohool voor Noord-Baveland, gehouden. In hoofdzaak werd op deze vergadering behandeld de rekening over het kalenderjaar 1908. Daaruit bleek, dat was ontvangen aan contributie f 69, san schoolgelden f13,750, san subsidiön vsn de gemeenten f22,50, van het hoofd- en afdeelingsbestuur der Mij.' tot Nut van 't Algemeen f35, en van de provincie f50, totaal f314, en dat de uitgaven bedroegen f 401,98, gevende alzoo een nadeelig soldo van f87,98. De dek king daarvan zal naar het zioh laat aanzien in den dienst 1909 kunnen geschieden uit de in uitzicht gestelde Rijkssubsidies, in dien tevens de eontribueeveDde leden de instelling gelijk zij ons geldelijk blijven steunen. Uit het verslag van den directeur der school bleek dat zij in eene behoefte blijft voorzien. De aftredende bestuursleden J. de Kaler van Kortgene en C. Kieyit te Colijnsplaat werden herkozen. Om aan de bezwaren van verdere waar neming van hel penningmeesterschap van den heer de Kater tegemoet te komen, wordt door het bestuur uit zjjn midden tot die betrekking benoemd de heer J. W. B'ouwer te Kortgene, die zioh bereid ver klaard die funoiie op zioh te nemen. Vervolgens wordt nog besloten op den 3*n Paaschdag in de school te Kortgene weder het werk der. leerlingen ter bezich tiging te stellen en voor de beste ver vaardigde proefteekenicgeu prijzen uit te reiken. In den loop des jaars zal het tentoon stellen ook in de andere gemeenten van het eiland vrorden herhaald, tot aanwak kering van belangstelling in deze instelling. Tot buitengewoon opzichter bij het vervangen der beschoeiing langs de noord zijde van het Marine dok ten oosten der Schipbrug te Vlissingen door een be- kleedingsmuur, is benoemd H. A. Minder- houd aldaar. Groede. Hedenmorgen 11 uur heeft de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester v. Oostrom Saede, vroeger volontair ter secretarie te Hilver sum. Z.E.A. werd 's middags 2 uur te Nieuwvliet geïnstalleerd. De bewoners gaven van hunne belangstelling blijk door het uitsteken der vlaggen. Driewegen. De raad dezer gemeente hield Zaterdag eene openbare vergadering. Present, 6 leden, afwezig W. Nieuwen- huize. Aan J. Veras aire werd afschrijving verleend voor Va jaar hondenbelasting over 1908. De gemeentebegrooting voor 1909 welke van heeren Gedeputeerde Stalen ter wijziging was terugontvangen onder ging op enkele plaatsen eene wijziging. Het besluit om den tuin bij de vroegere dooterswoning voor 1 jaar onderhands ad f25 te verhuren werd thans in zooverre gewijzigd, dat die termijn thans 2 jaren zal zijn tegen denzelfden jaarlijksohen huur prijs. Een nieuw leerplan voor de open bare school werd door burgemeester en wethouders aan den raad voorgelegd en na bespreking besloten burgemeester en wethouders in overweging ie geven tot de vaststelling meds te werken, behoudens eene kleine wijziging in de voorgestelde vaoantie. Stavenisse. Nauwelijks was de instal latie met de daarmee gemelde gepaard gaand8 vreugdebetuigingen afgeloopen, of reeds vergaderden op de oproeping daartoe een groot aantal ingezetenen om den EdalAoht.b. heer J. M. vaa Doorninek, den nieuwen burgemeester onzer gemeente, na ziji aanstaand huwelijk eene feestelijke ontvangst te bereiden. Na bespreking namen verschillende personen eene functie op zioh, noodzakelijk voor eene degelijke voorbereiding en eene flinke uitvoering der festiviteiten. De burgemeester zal aan de grens der gemeente, worden afgehaald en verwelkomd, waar een eereboog zal worden opgericht door een stoet, waartoe o.a. behooren het mudekgenelsohap „Ü8 Eendracht", ruiters op versierde paarden, voetvolk met vlaggen en een allegorische voorstelling zal worden vertoond van de navolgonde bedrijventimmerman, schoen maker, dijkwerker, Behipper en land bouwer. Schore. Verslag der gehouden raads vergadering die Zaterdagnamiddag ten 2 ure aanving en te 7 are 's avonds eindigde. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken lo, van gedepu teerde staten berioht dat door hen de re kening 1907 en de begrooting 1909 van het burgerlijk armbestuur zijB goedge keurd; 2o. dat 11 Jan. 1.1. boeken en kas bij den gemeente-ontv. zjjn opgenomen en in orde bevonden, in kas was f 356.26s 3o. verslag van de oommissie tot wering van schoolverzuim waaruit onder anderen bleek dat 18 personen door de commissie waren opgeroepen, waarvan 4 voor haar versohenen de overige 14 werden schrif telijk vermaand hun leerplichtige kinderen geregolder de school te doen bezoeken 4o. id. der gezondheidscommissie, zetel Kvuiningen, 't welk bij de leden zal oir- ouleeren. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorz stelt eerst aan de orde de in de laatstgehouden vergadering aangehouden zaken, n.l.lo. verzoek van den minister van waterstaat (het plaatsen van den wacht post 35 aan éen der overwegen in plaats van fussokon de twee overwegen)en 2o een voorstel van dhr. Verhaagen- Wat 't verzoek aan den minister aangaat, advi seeren B. en W. zulks niet te doen, aan gezien er dan aan den onhewaakten over weg nog meer gevaar komt dan er thans bestaat. Dhr. Verhaagen is het hiermede niet eens. Hij zegt, thans worden geen van beide overwegen bewaakt en bij eventueel gevaar kan de wachter of waohteres even min van een afstand van 300 M. als van 500 M. hulp verleenen, omdat hij (of zij) steeds, bij het passeeren van een trein aan de wachtpost moet staan en alleen van kf daar het waarsohuwingsteeken mag geven en zulks kan evengoed op een af stand van 500 M. als op een van 300 M. De voorzitter beaamt zulks, dooh zegt bij mistig weer zal zij op kortoren afstand beter en vlugger 't gevaar kunnen zien dan op een grootere. Dhr. Verhaagen zegt nog dat hij er een voorstel van maakt en hoopt dat hier maatregelen zullen worden genomen eer het kalf verdronken is en niet gelijk thans geschied is te Strijp bij Eindhoven, waar twea notabelen van 't dorp door een trein werden gedood, en nu alles in aotie is om tooh verbetering te laten aanbrengen. Nadat nog de heer in 't Anker een lans gebroken heeft voor twee waohthuizen, wordt het voorBtel Verhaagen verworpen met 4 tegen 3 stemmen (Verhaagen, Gle- rum, Karelse). Wat het 2e punt aangaat, n.l. het voorstel Verhaagen om te trachten door het plaatsen van palen langs den zandweg een behoor lijk rijwielpad te verkrijgen, adviseert, namens B. en W., de voorz. hierop niet in te gaan aau gezien het bezwaarlijk gaat om kosten te maken aan den zandweg terwijl de hoofdweg in nog ongunstiger conditie verkeert. Om echter eenigszins aan het bezwaar van stukrijden van het voetpad tegemoet te komen adviseeren B. en W. om een greppel te doen maken waardoor het voetpad op afdoende wijze wordt beschermd. Op een vraag van dhr. Verhaagen of Burg, en Weth. ook een begrooting der kosten hebben opgemaakt van de te j plaatsen palen, antwoord! da voorzitter ontkennend, waarop dhr. Verhaagen zegt I wel een begrooting te hebben opgemaakt, na onderzocht te hebben hoe duur elke paal moet kosten. De weg is 400 M. lang en indien op elke agBXllII H—I ■lllllll IIIIMMII IB 25 M. éen paal geplaatst wordt, zullen 16 palen noodig zijn, die voor den prijs van 10 cent per stuk gemakkelijk te verkrijgen ziin dat wordt dus ongeveer f 1,60, doch zeker niet meer dan f 2,50 zoodat B. en W. toch niet kunnen zeggen dat dit voor stel wegens de groote kosten onuitvoer baar ie. De heer Glorum zegt te znllen zorgen dat de gemeente het benoodigde aantal afge keurde palen zal kunnen bekomen, die wel 10 jaren kunnen staan, dat is 1 cent per paal, dooh mochten er geen afgekeurde zijn dan kan de gemeente best nieuwe palen koopen, die voor 35 cent per stuk te krij gen zijn. De voorzitter zegt dat indien de kosten waarlijk niet hooger zijn er dan ook geen bezwaar kan bestaan om op het voorstel van dhr Verhaagen in te gaan. Dit voorstel in stemming gebraoht,wordt hierop met algem. stemmen aangenomen. Daarna wordt het kohier hondenbelas ting opgemaakt mat 28 aanslagen en een totaal bedrag van f 70. De heer Verhaagen zegt onmogelijk zoo een reeks van namen bij het aflezen te kannen volgen om te bepalen of er ook per sonen zijn die er niet op voorkomen, en toch een hond houden, doch hij vermeent dat éen persoon er niet op voorkomt, die toch een hond hondt. Dit wordt onderzocht en het blijkt dat de heer G. Roosendaal niet voorkomt op het kohier en deze wordt er alsnog op gebracht. Een voorstel tot wijziging begrooting 1908 komt aan de orde, welke bestaat in af- en overschrijven van verschillende posten tot een bedrag van ruim f 1400. De voorzit ter vraagt of er bij de leden bez waar bestaat om deze posten goed te kenren. De heer Verhaagen heeft bezwaar tegen de afvoering van een post groot f 25 voor de aanschaffing van een karabijn i tor dan gemeenteveldwachterbij zegt reeds jaren komt die post op de begrooting voor, ut ck telken jare wordt deze door den Raad weer afgevoerd en spreker vermeent dat daar voor thans geen reden bestaan daar juist onlangs de bond van gem. politie een ver zoek heeft gericht aan den minister van Justitie om te willen bevorderen dat de politie b8ter bewapend wordt. Spreker ad viseert dezen post niet te schrappen maar onverwijld over te gaan tot aankoop van die karabijn. De voorzitter zegt dat de karabij reeds is aangekocht dooh dit in 1968 niet heeft kun nen p'aats hebben, aangezien de wapen fabrikant niet in de gelegenheid is geweest om dat wapen te leveren. De heer Verhaagen zegt verder dat hij gaarne had gezien indien de «ene wapen fabrikant geen kans ziet om in een geheel jaar een gewenscht wapen te leveren men dan bij een ander had geinformeerd. Spre ker zegt evenwel, nu hij gehoord heeft dat het wapen reeds aangekocht is, bij hem geen bezwaar meer bestaat om den poBt te schrappen en op de begrooting van dit jaar to brengen. De geheele af- en overschrij ving wordt goedgekeurd, waarna de open bare vergadering wordt vervangen door eeno met gesloten deuren tot behandeling van het kohier hoofdelijken omslag. Na heropening deelt de voorzitter mede dat de kerkvoogdij besloten heeft om da geheele begraafplaats te Vlake niet meer beschikbaar te stellen voor bet begraven van lijken aangezien gebleken is dat er ge middeld per jaar slechts een lijk aldaar ter aarde wordt besteld en het toch niet opgaat om daarvoor 468 blooische roeden grond beschikbaar te honden. Er zal een gedeelte der begraafplaats volgers de eischen des tijde worden ingericht. De voorzitter vraagt of de raad daar tegen bezwaren heeft. De heer Verhaagen vraagt wie de kosten zal dragen van die inrichting waarop de voorzitter zegt dat dit zal geschieden door de kerkvoogdij. De heer Glernm vraagt of er rekening zal gehouden worden met de laatst ter aaide bestelde lijken op de begraafplaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1