No. 120. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1909 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnen land. Hechfszakeii. Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02". UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. De minister van oorlog heeft in overleg met zijn ambtgenoot van marine bepaald, dat de verlofganger, die zioh met toestem ming van of van wege den minister van oorlog of van marine in het buitenland ophoudt en onder de wapenen of in wer- kelijken dienst moet komen, reeht heeft op kosteloos vervoer, voor zooveel de reis geschiedt binnen het rijk en dient om zich rechtstreeks naar de plaatB van opkomst te begeven. Bevindt zioh in zijn zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te worden vervoerd van de Nederlandsche gemeente af, vanwaar hij de reis voor 's rijks rekening wensoht aan te vangen, dan wordt hem op zijn verzoek het ver- eisehte vervoerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar hij in het verlofgangersregister is ingeschreven. Thans blijkt dat generaal Kool hcele- maal geen ontslag als commandant van het veldleger gevraagd heeft. De toestand in de S. 1). A. P. Het Volk meldt, dat nar. Mendels beslist zal weigereD, zioh tegenover mr. Troelstra in district III te Amstendam oandidaat te laten stellen voor de Tweede Kamer. De afd. Leiden heeft haar lidmaatschap van de S. D. A. P. niet opgezegd. Organisatie en Coöperatie van den Mid denstand in Oostenrijk. Door de Nederlandsche rageering werden in het laatst van het vorig jaar, op voor dracht van de Staatscommissie voor den Middenstand, dhrn J. S. M'enwsen en dr J. Nonwens belast met het instellen van een onderzoek naar de verhoudingen van den Middenstand in Oostenryk-Hongarjje,voor namelijk in verband met de Staatsbemoei ing tot bevordering van het kleinbedrijf en met de coöperatieve Middenstandsvereeni gingen. Dhrn Meuwsen en Nouwens brach ten reeds een mondeling rapport aan de Staatscommissie voor den middenstand uit en hebben in afwachting van het door hen te maken schriftelijk rapport,van de Staats commissie vergunning bekomen, de uit komsten van hun onderzoek in Oostenrijk op vergaderingen van den middenstand te demonstreeren. De eerste vergadering, waarin dit zal geschieden, is georganiseerd door de Algemeens Winkeliersvereniging te Amsterdam, en zal geheel geschieden op de wijze waarop in Oostenrijk (tegenwoor dig ook in Dnitschland) van regeerings- wege de voordrachten voor den midden stand geschieden, n.l. het gesproken woord door lichtbeelden toe te lichten. Krachtens de weduwenwet 1905 is o. a. pensioen verleend aan Chr. A. Eijs- vogel, weduwe van J. Laban, hoofd eener openbare lagere school. Dat is toch al te erg 1 Te Bemmel is tusschen een steenfabrikant en zijn arbei ders een arbeidscontract gesloten, waarvan art. 1 luidt „De arbeider verbindt zich in dienst van den werkgever werkzaam te zijn, en alle voorkomende werkzaamheden te verrich ten,die hem door of namens den werkgever in zijne onderneming zullen worden opge dragen, zoowel bij dag als bij nacht, op werkdagen als op Zon- en feestdagen". En dan verbaast men er zich nog over, dat de werklieden weigeren zoo'n contract te onderteekenen. Tel. UIT DE PROVINCIE. Vlissingen. Een klassiaao, die in het militair hospitaal werd verpleegd, maakte het daar zoo bont, dat hij per brancard naar de kazerne van het algemeen depót is overgebracht, om daar verder behandeld te worden. Vlissingen. De heer mr. H. J. Dijok- meeBter, Commissaris der Koningin, heeft het voorzitterschap aanvaard van het eere- comilé bij gelegenheid der viering van het 25-jarig bestaan van de Koninkiijkesohorp- sohutteTs-vereeniging Vlissingen. Zooala vroeger reeds is gemeld, zal bij die ge legenheid een Nationale schietwedstrijd worden gehouden. Helnkenszand. Donderdag vierde de Chr. jongelingsver. „Waakt en Bidt" in een goed bezochte vergadering haar 2e jaarfeest. De vergadering werd geopend met het zingen van Pe. 68 10. Daarna gaat de voorzitter voor in gebed en spreekt een kort welkomstwoord. Vervolgens wordt verslag uitgebracht door den secretaris, waaruit blijkt dat het ledental met ééu is vermeerderd, zoodat de vereeniging thans 12 leden telt. De penningmeester deelt mede dat dit jaar de ontvangen bedroegen f 77,42 en de uitgaven f 45,29®, aizoo goed slot van f32,14®. Vervolgens werd door verschillende leden, eenige opstellen ge leverd, en boeiende samenspraken en voor drachten ten gehoore gebracht, die door zang werden afgewisseld. De eere- voorzitter ds. Van Anken die als zoodanig deze ver gadering voor het laatst bijwoont, wegens vertrek naar Pernis, spreekt een hartelijk slotwoord en na het zingen van Ps. 72 11 sluit hij deze vergadering. Helnkenszand. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente, waarbij alie leden tegenwoordig waren. Voorzitter de burge meester. Daar bet de eerste zitting is in 1909 spreekt de voorzitter bij deepening zijn beste wensehen uit voor de leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukkeu worden overgelegd, waaronder goedkeuringbeslui- ten van GedL St. van rekening 1907 en begroeting 1909. Naar aanleiding hiervan wordt besloten de akte van borgtocht van den vorigen gem.-ontvangeT te doen roj- eeren aan den heer G. Meulenberg onder wijzer met hoofdrang wordt op zijn verzoek tegen 1 April a s. eervol ontslag verleend wegens benoemiDg te Leiden. Een request tot uitbreiding van de laad- en losplaats aan het station te 's Heer Arendskerke voor landbouwers uit Woi- faartsdijk en 's-Heer Arendskerke zal ook door den gemeenteraad bij den directeur generaal worden gesteund. De begrooting over 1908 wordt gewijzigd door af- en overschrijving f 193 op diverse posten. Vervolgens wordt medegedeeld van een bestaand plan tot het aanleggen van eene waterleiding door Zuid-Beveland waaromtrent nadere gegevens zullen wor den verstrekt. De vergadering wordt daarna gesloten. Prov. blad no. 27 bevat eene circu laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreffende den toestand der bezoldigde gemeenteveldwachters. Daarin wordt er op gewezeD, dat de bezoldiging in enkele gemeenten volstrekt te laag te noemen is, terwijl maar ai ta vaak in de opdraoht va» bijbetrekkingen of -bedienin gen een middel wordt gezocht om deze beambten een behoorlijk bestaan te ver zekeren, waarvoor de voor een goede waar neming van den dienst onmisbare onafhan kelijk wordt bedreigd. Den burgemeesters wordt verzocht deze aangelegenheid ter hand te nemen. Overal waar de bezoldi- diging, vermeerderd met de emolumenten, het bedrag van f700 niet te boven gaat, behoort van den burgemeester het initiatief uit te gaan tot een ernstige poging tot ver- hoogicg. Verder komt het den Commissaris wensohelijk voor, dat de verbetering der positie van de veldwachters geleidelijk ook in deze richting worde gezocht, dat meer en meer bijbetrekkingen vervallen en de jaarwedde evenredig verhoogd wordt. In de week van 10 tot en met 16 Februari 1909 ziju in Zeeland voorge komen 2 gevallen van typhus en fsbris typhoïdea te Rilland-Bath17 van rood vonk, waarvan 2 te Aardenburg, 1 te St.-Annaland, 1 te Axel, 1 te Hoek, l te Koudekerke, 1 te St.-Maartensdijk, 2 te Riiland-Balb, 7 te Vlissingen en 1 te Zuid- dorpe9 van diphtheriiis, waarvan 1 te St.-Annaland, 1 te St.-Jansteen, 1 te Oud» Vossemeer, 1 te Stavenisse, 1 te Stoppel dijk, 1 te Tholen, 1 te ViissingeD, 1 te Zaamelag en 1 te Zierikzee, Gedurende de maand Januari werden uit Zeeland verzondendoor Bergen op Zoom 56.190 kg. oesters en 58.390 kg. mosselen, door Krabbeudijke 12 721 kg. oesters, door Kruiningen—ïerseke 263.706 kg. oesters, 4950 kg. mosselen en 8970 kg. alikruiken, door Vlake 39 170 kg. oesters en 5879 kg. mosselen, door Bruioisse 47,445 oesters en 849,760 kg. mosselen. Te Philippine werden aangevoerd 423.800 kg. mosselen. Stavenisse. In de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Slavenisse werd afwijzend beschikt op een verzoek van den vasten arbeider G. Westdorp tot verhooging zijner jaar wedde met f 25. Op den staat van aanbe veling tot benoeming van een gezworen werden geplaatst de heeren H. J. Dorst, A. van Luijk en A. J. Steendijk. Er zullen gewone en buitengewone werken worden uitgevoerd, waarvan de kosten resp. op f515 en 15839.05 zijn geraamd. JDe bui tengewone bestaan in don aanleg van eene steenglooiing aan den N.O. zijde van den Westhavennol en steenbezetting in de gaten van den buitenberm van den Westhaven- dijk lussehen de d kpaien 44 en 46. De begroeting over hot dienstjaar 1809/10 bedraagt in ontv. en uitg. f 21737,00s, Er wordt besloten tot het aangaan een geld- leening groot f 6000 tot tijdelijke voorzie ning ia kasgeld. Nog wordt besloten tot dichting der insnijdingen in den Oudendijk en het leggen van oprillen in de onmid dellijke nabijheid van de coupures, waar van de koeten f353,40 zuilen bedragen, weike kosten zullen worden gedragen door het waterschap en den nieuwen polder Annex Stavenisse. Stavenisse. Donderdagmiddag had de pleehtige installatie plaats van den nieu wen Burgemeestei, dhr J. M. v. Doorninck. Na uit Bergen op Zoom door twee raads leden, dhrn De GraaK en Verstraate, te zyn afgehaald, werd de heer Van Doorninck even buiten de gemeente door het muziek korps „De Eendracht" afgehaald en werd omstuwd door een groot deel der bevolking naar het gemeentehuis gereden, waar de waarnemende burgemeester, de heer C. Steendijk Sr,hem toesprak en aan de raads leden voorstelde, en de burgemeester be loofde de belangen der gemeente te zullen behartigen. In den loop van den middag werden verschillende autoriteiten en per sonen aan dhr v. Doorninck voorgesteld. De bevolking toonde hare ingenomenheid met den nieuwen burgemeester door het uitntekon der vlaggen en vierde met opge wektheid tot laat in den avond feest. Oostkapelie. Alhier is Donderdag avond eene gemengde zangvereniging opgericht, onder den naam van „Eendracht maakt Macht", aanvankelijk met 89 leden. Als directeur zal optreden de heer G. van Sohagen. De repetities worden gehouden in de onenbare sohool. 'S-Heer Hendrikskinderen. Donder dagavond hield dr. H. van Iwaarden, arts te 's-Heer Arendskerke, een lezing over de vereeniging het Groene Kruis. Spreker toonde door voorbeelden en mededeelin- gan aan, hoe zeer veel nog ontbreekt bij de verpleging van ernstige zieken te plat- tênlande. Van de 34 aanwezigen traden 33 als lid toe bij de opgerichte afdeeling te 's-Heer Arendskerke. Spreker verzocht allen op te komen tot de vergadering die zal gehouden worden Vrijdagavond te 's-Heer Arendskerke waar alsdan een be stuur gekozen en statuten en reglement vastgesteld zullen worden. Ds. G. Steen kamer dankte dr. van Iwaarden voor zijn nuttige voordracht. Middelburg. Gisterenmiddag is op den Kondekerksohen weg het paard von den molenaar d. R. op hol geslagen. Doordat de wagen tegen een telefoonpaal terecht kwam, werd het paard tot staan gebracht. De 58-jarige voerman werd van den wagen geslingerd, waardoor hij een wond aan het boofd bekwam en bovendion het sleu telbeen brak, Mjddelburg. Gisterenmiddag lag rouw aan het Israëlitisch kerkhof in z eene vrouw aan het Israëlitisch fcer&hof in zoo'n beschonken toestand dat zij per handkar naar het politiepost op de markt moest worden vervoerd. Middelburg. De oandidaatstelling van den heer Jao. de Nood te Vrouwepolder voor het lidmaatschap der polder Walche ren geschiedde met 20 stemmen, 12 stem men waren uitgebracht op den heer Allaart burgemeester van Ritthem en oud-lid der polder, die bij eene vorige verkiezing op schandelijke wijze was belasterd en daar door niet was herkozen. Naar wij thans vernemen zal hij toch door enkelen worden oandidaat gesteld. Eerstgenoemde oandi daat behoort tot de lioksohe, de laatste tot de rechtsohe groep in dien polder. :^ï>BOUW. Bedrog met Vruchtboomen. Het bureau der Nederlandsche Pomologische Veree niging te Utrecht vestigt de aandacht van belanghebbenden op den onbetrouwbaren handel in vruchtboomen, die gewoonlijk in den nawinter gedreven wordt. Sommige menschen maker er hun werk van de restanten van minder gewilde soor ten appel en pereboomen in kweekeryen voor een spotprijs op ta koopen en bie den die dan op de markten ten verkoop onder de namen van goede soorten. Zoo is het geen zeldzaamheid, dat ap- pelboomen in pakken van tien stuks ver kocht worden,waarvan slechts een 't bordje en den naam van een goed soort draagt, terwijl de negen andere voor gelijken door gaan moeten, maar bet lang niet altijd zijn. Aangezien menigeen helaas te lang wacht met het asnkoopen van boomen, is men dan bljj nog voorraad te vinden, maar zal veelal bedrogen uitkomen als de boomen vrucht gaan dragen. Merkwaardig is het, dat deze markt- handelaars gewoonlijk alle gevraagde soor ten hebbenwat men maar vraagt, ge ven ze af, vooral op in trek zijnde soor ten, als Goudreinette, Bellefleur en Ster appel. Men zij hier echter voorzichtig mee en koope niet te ganw. Voor hen, die de soorten niet aan het hout kunnen herkennen, is het koopen van vruchtboomen een zaak van vertrouwen. Man wende zich dus liever tot een bekend kweeker, wions naam een waarborg is voor het gekochte, en neme geen boomen van rondtrekkende markthandelaars, die verdwijnen, zonder kans op verhaal ach ter te laten. Wie in" dit opzicht raad wenscht te ont vangen, kan zich in verbinding stellen met het bureau der Nederlandsche Pomologi sche Vereeniging te Utrecht. Arrondissements -Rechtbank te Middelburg. Heden, Vtijdag, zijn veroordeeld wegens bedelarij en wederspannigheidP. J. D., 50 j., kleermaker, Beveren (België) ihans te Middelburg in hechtenis, 3 d. h. en 3 w. gev straf wederspannigheidR. H., 23 j., bootwer ker, NeuzeD, 14 d. gev. straf het belemmeren van handelingen door een ambtenaar J. de J., 18 j-, arbeider, Hoede- kenskerke, f 10 b. s. 10 d. h. opzettelijke brandstichting, waarvoor ge meen gevaar voor goederen te duchten isP. G. V.,25 j., polderwerker, Hontenisse, thans te Middelburg gedetineerd, 9 in. gev. straf, met aftrek van hot voor-arrest beleediging van een ambtenaar P. P. K., 23 j. zonder beroep, Helder en C. L. v. W 33 j. koopman, Stoppeldijk, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h. diefstalB. F., 19 j., en A. S., 19 j., arbeiders, Kapelle, ieder tot 1 m. gev. straf, en mishandelingF. B, 71 j., arbeider, Goes, tot f 10 b. s. 10 d h. VrijgesprokenG. d. F., 65 j., hvr. van F. B., zonder beroep, Goes, beklaagd van i mishandeling, en P. A. d'H., 39 j., werk man, Bosohkapelle, beklaagd van huis vredebreuk. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de gevangenisstraf van een maand, dcor de Middelburgsche rechtbank opge legd aan J. H. huisvrouw van H. L. S., ar beidster te Sluis wegens mishandeling, veranderd in f 10 boete of vijf dagen hech tenis. Zondag werd aan een 14-jarigen verpleegde in de tuchtschool te GInneken aldaar een zoodanige ruimte gelaten dat hij van daar wist te ontsnappen. Hij liep naar het dorp Ginneken, sprong aldaar achter op de veeren van een rijtuig en reed daarop mede tot Breda, alwaar hy aan zijn tenue werd opgemerkt door een mareohausséa die hem aanhield en naar de tuchtschool terug braoht. Het ventje weende bitter en riep luidkeels om zijn moeder die te 's Gravenhage woont, dooh dat kon hier niets baten, wijl hjj nog een half jaar tuohtsohool te goed had. Reeds meermalen werden op het emplacement der Staatsspoor te Tilburg steenkolen vermÏBt, zonder dat men de daders te pakken kon krijgen. Dinsdag werden echter twee sjouwers, in vasten dienst der Maatsohappij, op heeterdaad betrapt door een inspecteur van politie. Zij waren zoo brutaal, dat zij de gestolen steenkolen met paard en kar in de stad gingen verkoopeu De sjouwers zijn naar Breda overgebracht. Logische paradox. „De Hagenaars zijn leugenaars I" Zóó sprak onlangs een Hagenaar, Ook hy was dus een leugenaar. Dooh, was hij zelf een leugenaar (Dit, dunkt me, is u duidelijk klaar,) Dan waren ook de Hagenaars Niet wat hij zei geen leugenaars En waren nu de Hagenaars (Dit volgt er uit) geen leugenaars Dan was ook hjj geen leugenaar Maar, was hij zelf geen leugenaar Dan waren (dit is ook weer klaar) Wel degelijk de Hagenaars, Zooals hij zeide, leugenaars. Hand. Smokkelaars in auto's. Door den in specteur der directe belastingen te Gennep is in eenige in de Duïtsche grensplaatsen verschijnende bladen da waarschuwing ge plaatst, dat auto's by avond verplicht zyn te stoppen als een rijksambtenaar met rood licht zwaait en dat deze, wanneer de auto bestuurder hieraan niet voldoet, gerechtigd is van zyn vuurwapens gebruik te maken. Dit is vermoedelijk een gevolg van het ver melde feit, dat herhaaldelijk een auto 's nachts zonder licht de grenzen passeerde en aan sommatie'a om te stoppen geen ge volg gaf Ten gevolge der gladheid is een 24- jarige jongeman te Alphen met z'n rijwiel in de Gouwe geraakt en verdronken. Een metselaar te Grave is van een 12 M. hoog huis gevallen en aan de verwondin gen overleden. In een branderij te Schiedam is door het afspringen van de helm van een distilleerketel een werkman ernstig aan beide beenen gebrand. Te Winsum is een 16-jarig bakkersknechtje door 't dunne y's van de dorpsvaart gezakt en later levenloos opgehaald. Te Maarssen werd sedert drie weken vermist een alleenwonende 68-jarige weduwe.Toen men op last van den burgemeester hare woning opende,vond men haar dood op den vloer liggen. Een dronken behanger te Nijmegen, van een karwei huiswaarts koerende,ia op het ijs van een ondiep water langs den Beekschen weg geraakt, geval len, aan het oog verwond, en door het ijs gezakt en verdonken. Te Amsterdam stak een vierjarig meisje, dat een oogen- blik alleen gelaten was, een stuk papier in een brandende kachel. De kleine hield het papier vast met het gevolg dat zy spoedig in lichtelaaie stond. Op haar geschrei kwamen buren toegeloopen die de vlammen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1