NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 119. 1909. Vrijdag 19 Februari. 23e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT m PEES. Binnenland* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE -DER -FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent. De executie te Deventer. Bieden ven ellerlei richting wijden er een woord een. Het is den ook een evene ment nog in geen eene partij vertoond, dat een partij openlijk, wèl gemotiveerd,eenige harer leden uitwerpt, omdat die naer hear zin te veel aan theorie doen en aan critiek op het werk der Kamerleden. Wij nemen eenii, e uitspraken over. Het Nieuws van den Dag (neutraal) ge denkt met eerbied de uitgeworpen en en concludeert Het lot van de heeren Wijnkoop, v. Ravesteijn en Ceton bewijst vooreerst, dat men in 't ver volg zelfs onder de sociaal-democraten elkaar niet meer aUes zal mogen zeggen, bij lange na nietl Een beslissing die ons, »bourgeois", slechts matig verwondert. Het is overigens de geschiedenis die zich herhaaltde ouden hadden het ostra- ciame, later kwamen de ketterjagers, toen de revolutie en de partijen die elkaar onder het mes van de guillotine afwisselden.Van daag is het precies hetzelfde. Ook is hier weer bewaarheid geworden, dat in de samenleving de vorm toch niet geheel met voeten getreden mag worden. Had men elkaar wat minder «gemept", min der »op z'n kop gegeven", had de een niet van den ander geëischt «zijn smoel te houden" (de lezer vergeve ons, maar wat lokale kleur is hier onvermijdelijk) had men, in één woord, de «burgerlijke beleefdheid" eenigermate betracht tegenover de partijgenooten, wie weet of de critiek niet principieeler, redelijker en g- matigder gebleven, of de breuk niet vermeden was. Maar zóó ging het niet langer. De heeren Wijnkoop c.s. knaagden in hun Tt ibune te veel aan Troelstra's tribune in de Kamer. De tnoht moet hersteld worden tot eiken prijs. Zelfs tot dien van het roye ment van „hoogst respectabele partjjgc- nooten" (Wibaut), een daad die een «aartsdomheid" (Henri Polak), «een schande voor de partij" (H.Roland Holst) zou genoemd worden. Tot dat uiterste zijn 'A van de vertegenwoordigers te Deventer werkelijk gegaan. Men kan, als buitenstaander, eenigen twijfel niet terugdringen, of Sohaper's beeld van den luchtballon (de Partij) die zijn ballast uitwerpt (door royement), niet zelfs wat juister kan blijken dan hij zelf dacht. Een ballon is tooh bestemd om te blijven zweven en al kan de schipper een tijd lang opstijgen door het uitwerpen van ballast als de ballast op is, moet de ballon weldra dalen. Hoeveel royemen ten zullen er nog volgen, indien nn eens blijkt dat het Marxistische wekelyksche Folfcaanhangael met het Volk zelf niet „principieel homogeen" te houden is, zelfs niet door mevrouw R. Holst en Wibaut Maar dat is onze zaak niet. Wat ons echter van Deventer 't meest bijblijft is het slot. «Leve de Soc.-Demo- cratische Arbeiderspartij 1" riepen de meesten bij het weggaan. „Leve het socialisme 1" antwoordden de Marxisten. Dat lijkt ons een juiste karakteristiek, schoon ze gegeven weid onwillekeurig en buiten de agenda. Met het Deventer- sche beslnit raakt 't socialisme in de ver drukking, maar wat nood de partij is gered. De piaetijk heeft het gewonnen van de theorie staan niet de verkie zingen voor de deur? Pirissent les prin cipes voor een poosje. Het «grau ist alle Theorie" is immers afkomstig nit het land van Marx I De Nederlander (chr. hist.) schrijft onder UHr: Daartegenover werd geöischt ophef fing van de Tribune. En ook hiermee ging het verzoenend deel van de Marxis ten accoord. De redacteuren echter, ge steund door dr. Gorter, wilden er niet van weten. Toen zij weigerden werd met 209 tegen 88 stemmen het royement uit gesproken. Dit geschiedde tegen den zin der ge zamenlijke Marxisten, doch zonder dat de groep-Wibaut er eon casus belli tegen de partij van maakte. De voornaamste beteekenis van bet op het congres gebeurde schijnt ons dan ook toe niet te liggen in het royement der TVz'óime-redacteuren, maar in het fait, dat thans aan een bepaalde groep in de partij officieel een weekblad is gegeven teneinde daarin haar speciale groep- denkbeelden te propageeren. De revisi onisten hebben dit noodschot noodig ge acht, teneinde de Tribune redactie te isoleeren en de algemeene eenheid der partij vooralsnog te handhaven. Maar 't komt ons voor, dat deze offic.ieole erken ning en organisatie van „een partij in de partij" de kiem van nieuwe, en grootere, botsingen in zich draagt. De breuke. Onder dit opschrift schrijft De standaard (anti-rev.) Het buitengewoon Sociaal-Democratisch Congres gaf wat het beloofdeEen laatste opvoering van de bittere worsteling, be sloten met een finale, die, het tegendeel van blij eindend, in tweeën uiteen deed gaaD, wat vo or't laatst als één samenkwam. De Tribune-leden zijn er uitgazet. De Opportunisten zegevieren over heel de linie. En wie zich voorstelt, dat deze breuk in Juni de Sooiaal-Demooratie bij de stembus zal verzwakken, vergist zioh. Als 'tten slotte tuseohen een «burger-oandi- daat" en een Socialist staat, gaan Tribu- niaan en Troelstraiaan even warm in het vuur. Er zijn andere oorzakeD, die allicht in Juni het stemmeneijfer op de Socialistische eandidaten zullen doen dalen, maar het Deventer-Congres zal hun geen kwaad doen. Plaatselijk moge het hier of daar een kleine strubbeling geven, over heel het land gencmen wordt het een wedijver, wie het scherpst tegenover de Bourgeoisie zieh te weer stelt. De één wil al beter Socialist dan de ander zijn. En een So cialistisch eandidaat tegenover den kapi talist in den steek laten, ware een brand merk voor wie het aandorst. Voor het oogenblik is het geen bluf, zoo de revisionisten zeggen, dat ze cade breuke sterker staan. Althans met het oog op de komende stembus komt dat ook ons waarschijnlijk voor. Maar anders wordt dit, zoo men de horoscoop trekt voor wat daarna komt zoo de Tribune-mannen voet bij stuk houden en toonen dat ze organiseeren kunnen. Dan komt er een partij Daast de partij. Eerst klein, maar allengs groeiend. En die nieuwe partij zal in kraeht winnen, omdat ze de vlag heeft. Er is aaD de Sooiaol-Demooratisohe partij niets buitengewoons overkomen. Beginsel en tactiek stoeien in elke partij om den voorrang, en dat stoeien leidt vroeg of laat in elke partij tot een conflict, en zulk een conflict is vanzelf voorbode van breuke. En nu kan van twee éóu gebeuren. Of de revisionisten worden ook nu voortaan con currenten om de vlag, en dan wordt de te genstelling tuseohen de sooiaal-demooraten en alle andere partijen verscherpt. Of wel, ze glijden op het Opportunistisch pad nog verder voort, en slaan dan in 't eind hun tenten op vlak voor de Vrijzinnig-Demo craten, ais hun voorhoede. Alles zai hierbij afhangen van de maoht, die de nu nitgeworpenen zullen on: wikke len; met name van de zeer bijzondere vraag of hun kans zal geboden worden, om tegen over de Opportunisten op te trekken, ook in het Parlement. Het Centrum (r.k.) Men kan niet zeggen, dat over de Tribune-redaoteuren «ia mort sans phra se" is uitgesproken. Aan phrases was er werkelijk geen gebrek. De exeeutie heeft plaats gehad onder een ontzaglij ken vloed van woorden, waarbij over en weer de heftigste verwijten en be- schuldigingen werden uitgesproken en geen enkel oogenblik de hartstocht zweeg. Troelstra heeft gezegevierd. Troelstra, de rechter en aanklager in eigen geding. Zjjn felle rede was een lang requisitoir, j schuimende van haat en woede tegen de drie redacteuren, die hem, Troelstra hadden gekrenkt, die hem, den leider j der partij hadden gesteld beneden prof. Treub bij het werkloozen-debat in de Tweede Kamer. Want dit is wel de onmiddellijke aanleiding tot dit congres en het daarop voltrokken geestelijke doodvonnis tegen de ZVi&wwe-redaoteu- ren geweest, dat zij Troelstra's inter pellatie over de werkloosheid hebben durven critiseoren en kleineeren. Nu liep de maat over. Nu moest hun or gaan verdwijnen. Nu moest hun daad gestraft met de allerzwaarste straf. De geschonden Troelstra-majesteit eisohte niet minder. O, die heerlijke vrijheid in de S. D. A. P., welke thans meer dan ooit het instrument is geworden van één persoon en steeds meer verdierit, de fraetie- Troelstru te worden geheeten Het congres ging uiteen onder het ziDgen van het vrijheidslied en ook in de pauze ward dat lied aangeheven. Is vlijmender satyre denkbaar? Een vrij heidelied, terwijl men hezig is aan de critiek den mond te snoeren en bij soherven-gericht nit te maken wie al dan niet tot de partij mag behooren, of lieverwie de heer Treelstra er al dan niet in wil hebben Natuurlijk is de ruzie met deze twoe- daagsohe worsteling niet uit. Wel werd Troelstra in zijn positie als hoofd der «partij" bevestigd en versterkt, maar de aanzienlijke minderheid,welke zioh tegen het royement der Tn'jnn#-redacteuren verklaarde en een opmerking van Ger hard over het militarisme aan het adres van Troelstra wijzen erop, dat het dic tatorschap van dezen laatste vooralsnog niet algemeen wordt aanvaard. Niieuwe strijd, nieuwe oritick, nieuwe debatten, nieuwe onlusten zijn te ver wachten in den boezem van deze zoo genaamde Arbeiderspartij, waar nief- arbeiders de eerste rol vervullen en onderwerping eisohen aan hun woord. Een partij, die leeft van nijd en onte vredenheid, maar daardoor tevens ook £,siohzelve verteert. Een party, waarin zoowel het ware gezag all de ware vrij heid ontbreekt en derhalve ondanks alle klinkende phrasen en kunsten makerij van woorden slechts plaats is voor willekeur on despotisme, met den hartstocht als'surrogaat voor ijver. Zulk een „partij" moet, ten spijt van alle gewone en buitengewone congres sen, steeds het tooneel blijven van strijd, verwarring eD inwendige verdeeldheid, met „gemier" en «gedonderjaag" om in de eigen vieze taal der keeren te spreken tot in 't oneindige. De Nieuwe Courant (oud-lib.) laat zioh aldus uii: De partij zal natuurlijk bij de aan staande algemeene verkiezingen het na deel ondervinden van het gunstig oogen blik, waarop zij haar banvloek uitsprak, en veel zal afhangen van den aanbaDg dien de nieuwe fraotie zioh zal weten te verwerven. Maar de apotheose van i Troelstra behoeft op het stembus-suooes ïd 't algemeen niet ongunstig te werken. Kiezers mogen zulk machtsvertoon wel. Zij stemmen wel graagvóór Troelstra 1 en hebben maling aan de marxisterij. Evenals het Congres. Hot Congres wil Troelstra. Iutussohen voor wie zioh wel eens bezorgd maken over den groei'der sooiaal- demooratie, bevatten zulke executies een gerts stelling, meent het blad. Wat geruststelling wekt is dat reeds nu, reeds in haar opkomst, du zij nog een kleine, strijdende partij is, die het hoogste belang heeft bij uit- en inwen dige eenheid, de leegheid en ijdelheid van huar leuze van algemeene solidari teit even duidelijk aan den dag treedt als haar prinoipieel despotisme. Onder de «heerschappij van het proletariaat" die ons door de leiders in het uitzioht wordt gesteld, zouden de drie Tribune heeren naar het uiterste einde der aarde worden verbannen of in den duistersten kerker hun verzet boeten tegen den dictator. Vrijheid voor Troelstra, gelijkheid voor al diens onderdanen, de broeder schap opgesloten in een tuchtschool. Welk een schouwspel, dat Deventersoho congres, voor wie zijn gezond verstand gebruikt Laat ons het volk, dat immers vrij- heid-lievend is, vóór alles loeren het te gebruiken. De Deventer heksensabbath. Onder di' opschrift schrijft het vi ij zinnig- demoora- tisobe Land en Volk Tweeërlei leert ons het Deventer drama van Zondag. In de eerste plaats, wat het woord vrijheid betoekent in den mond van een sooiaal-democraat. Hij kent de vrijheid slechts, waar zij strekken kan ter ver grooting van maoht. De vrijheid om zioh zelve is waardeloos. In de tweede plaats, dat binnen de S. D. A. P. alle onderlinge waardeering en alle onderling vertrouwen wordt gemist.- Het „gij liegt" is schering en inslag. Het «buitengewoon congres" is een goede gelegenheid geweest om waar te nemen, hoe de leer van den klassen strijd van biunen werkt. Het Vaderland (unie-liberaal) geeft den Marxisten een mep, dooh 't is eigenlijk een pluimpje en zij aait de partij van Troelslra dooh stelt haar eigenlijk aan de kaak. Men leze: Bij iedere botsing, die in de S. D. A. P. heeft plaats gehad hebben wij het toegejuicht als de hoofdmassa meer en meer het Marxisme losliet, en zich ging bewegen in een richting, die het practisch bereikbare (zoekt). Voortgaande op dezen weg, waarop de utopis tische drijverij der Marxisten haar gedrongen heeft, zal de S. D. A. P. (zou zij de S. in 't vervolg maar niet weglaten allengs 'n gewone radicale partij worden, waarmede te redeneeren valt. Voor een flinke arbeiderspartij met een radicaal programma maar zonder de theo rieën van Marx is in ons land zeer goed plaats. Zij zou den uitersten linkervleugel der vrijzinnigen vormen, en van Marxistische smet ten bevrijd, waarschijnlijk meer in het werkelijk belang der arbeiders kunnen doen dan tot dusverre door de S. D. A. P. werd bereikt. Dit voordeel weegt wel op tegen het inter nationaal lachsucces, dat de partij zich met de executie der Marxisten verworven heeft. En eindelijk Het Volk zegt o. a. Het karakter van eöD partij brengt mee dat ze bestaat uit gelijkgezinden. Wie het niet eens is met haar beginsel, wie zóó groote bezwaren heeft tegen haar strijdwijze, dat hij zioh verplicht aeht den strijd zelf te verlammen, wie meent dat oe partij bezig is te neigen tot den vijand dien zij zioh ten doel stelt te bestrijden hij hoort er niet in. Hij ga naar een andere of stiohte een nieuwe. De partijorganisatie is er niet om aai iegenstrijörge elementen tot gevechtsterrein te dienen, zij is er om gelijkgezinden tot een maoht te ver- eenigeD. Natuurlijk behoeft die gelijkgezindheid geen gedaohtenwieselicg uit te sluiten, maar de grens is daar waar de over tuiging komt, dat de party in 't alge meen niet meer is wat ze naar meening van dengeen die met haar doen en laten van inzicht verschilt, behoort te zijn. Kamerverkiezingen. Naar De Banier mededeelt, is een ver gadering gehouden tot formatie van de ohr.-hist. kiesvereenigingen in het district HarlingeD tot eene distrietsvereeniging op den grondslag van het program en de statuten der ohristelijk-historisohe Unie. De kiesvereenigingen van Barradeel, Won- seradeel, Bolsward en Workum waren daarbij vertegenwoordigd, terwjjl van Har- lingen verhindering was gemeld. Alle aanwezigen stemden met het doel in, en een distriotsbestuur werd gekozen. Verder deelt De Banier mede „Belangrijke besprekingen werden voorts gehouden ovqr de gedragslijn bij de komende Kamer vei kieziDg, met voorbe houd van afwachting der besluiten van het Nationaal Comité. Loyale samenwerking en instemming met de reehtsohe coalitie werd wensohelijk geacht, onder conditie van de gedragslijn der partijen in 1901. Mooht de antirev. partij volharden bij het denkbeeld van 8 tegen 1 der vaste Friesohe districten, dan werd aan optreden in isole ment algemeen de voorkeur gegeven. Als voorloopige eandidaten werden besproken le. de heeren mi. J. Sehokking, dr. J. Ankermau en L. W. de Vries (oud-Kamer lid), in afwachting van het definitief be sluit, door eerstgenoemde te nemen inzake de aanneming der oandidatuur". De toestand in de S. D. A. P. Er kwamen reeds gisteren een aantal Amsterdamsohe Marxisten die hun lid maatschap van de S. D. A. P. hebben opgezegd bijeen, om den toestand te bespreken. De ÏWóuwc-redacteuren en andere voornaamste Marxisten waren op deze bijeenkomst welke een voorloopig karakter droeg niet tegenwoordig. Be sloten werd aan te sturen op een nieuwe organisatie, waarbij de wensoh werd uit gesproken, dat mr. Mendels daarvan de leiding op zioh zal nemen. Vervolgens werd breedvoerig de a.s. verkiezing in III besproken. Men wensohte nadrukkelijk tegenover mr. Troelstra een Marxistisch eandidaat te stellen en dan liefst mr. Men dels, die reeds op het ooDgres de S. D. A. P. verliet. Wij vernemen,datjookjdr Gorter de S. D. A. P. heeft vaarwel gezegd. (Ifbid.) Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. H. Mulock Houwer met ingang van 1 Maart uit zyn betrekking van plaats vervangend griffier by nen raad van beroep (ongevallenverzekering) te Dordrecht, onder dankbetuiging voor de ala zoodanig bewezen diensten. Het berioht dat prof. Tremb notaris te Amsterdam wil worden, wordt tegen gesproken. Benoemingen. Wij lezen in de Standaard: Vooral van de Roomsoh-Katholieke zy- de haalt men den laatsten tyd de oude pekelzonden der Liberalen weer uit het vat. Geen wootd te veel is daarmee gezegd. Vooral de ouden weten daar alles van te vertellen. Sinds Thorbecke de bour geoisie van den eersten rang meester van 's Lands zaken maakte, is op al wie niet Liberaal was, bij alle takken van benoe ming, het meest stuitende, het hardste, het onvermurwbaarste exclusivisme toege past. Op de Antirevolutionairen nog ster ker dan op de Roomschen. Er was éénvoudig geen sprake van, dat iu een eenigszins aanzienlijke betrekking een der onzen werd ingezet. Of als men het een hoogst enkele maal deed, zooals de benoeming van den onden Mackay, zat er tactiek en berekening achter. Al wie nog aan zyn geloof vasthield, was ongeschikt en onbekwaam. Later lawde dit wel iets, maar toch al toos zoo, dat geen 15 pet. der benoemingen by niet liberalen terecht kwam, terwyl toch elke stembus uitwees, dat de libera len de minderheid in het land waren. Toen het Kabinet-Kuyper aan de stui tende bevoorrechting een einde maakte, en het getal van liberale benoemingen van 85 pet. op 70 pet. dalen deed, ging er een erbarmelijk geschrei in heel het land c-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1