Snippers uit de oude doos. Kerknieuws Zeere Borsten. Gemengde Berichten. ingekrompen, de diensttijden verkort, de militaire wetten meermalen gewijzigd, de winterverloven ingevoerder zijn haast geen soldaten meer; er schijnt verslapping. Gij leeft dan ook meer in 't verleden dan in 't heden en wij helpen u wenschen kwam die tjjd van de volle zalen nog eens weer. Doch daarover zwijgen wij liever. Het be stuur dankt u voor hetgeen gij die 25 jaren voor de soldaten geweest zjjt. Het heeft een schuld aan u. Het heeft u wegens den drukkenden geldeljjken last die daardoor op hetzelve rusten zou, nooit kunnen bezol digen. Wilden wij in dit opzicht effen reke ning maken, dan konden wij den deurwaar der wel meebrengen, en ons failliet doen verklaren. Maar 't bestuur weetgij hebt in 't Tehuis niet om loon gediend, maar om den arbeid zelf. Die erkenning is geen af doening van schuld. Toeh zalt gij uw loon ontvangen. Heden aiet gij er reeds iets van. Ën 't bestuur wil ook een blijk geven van meeleven met uw feest, en biedt u een geschenk aan. Vader Meerman dankte kortelijk 't be stuur voor 't gesehenk en den heer Ver horst voor zijn hartelijke toespraak. Ds. Vermeer dankt namens zijn oolle- ga's en een groot deel der Vlissingsohe gemeente de jubilarissen voor 'tgeen zij, met zoo groote zelfopoffering, in hun god delijk beroep als huisvader en moeder voor den vreemdeling hebben gezorgd, geheel overeenkomstig 't gebod van den Heere die zoo bijzonder in Zijn Wet en Woord den vreemdeling gedenkt. Het is niet ge noeg den vreemdeling een onderdak te bezorgen hij moet een tehuis hebben. Het eerste vindt de soldaat hier nog wel, maar 't laatste niet. Gij hebt 't hem bereid. God vergelde u dit, en geve u eenmaal een plaats in zijn Ëeuwig Huis. De heer Koornetra sprak het feestvierend echtpaar aan als vertegenwoordiger van den N. M. Bond en als lasthebber van het Bestuur van dien Bond. H(j noemde dit zilveren feest van het echtpaar Meerman, het derde in enkele weken, een zeldzaam feest, ja eigenlijk het eerste in de geschie denis onzer Tehuizen. Spr. hoopt weldra ook zjjn 25-jarig vaderschap te vieren,maar hij is in dien tijd 19 maal verhuisd. Hier is een Echtpaar dat 25 jaar aan dén en het zelfde Tehuis verbonden was. Komende op het nat van de Tehuizen, zegt Spr. dat wij deze op twee wijzen kannen bezien. Meten wij de bezoeken af naar de uitgebreidheid van het garnizoen, dan staat men verlegen. Maar dat moet men niet doen. Men moet het omgekeerde doeD, en dan zal men zien dat er van het Tehuis een goede reuk uitgaat in de Kazerne. Spr. zegt dat het vorig jaar van de 50 jongelni, die in het Tehuis te Haarlem voor sergeant leerden, slechts 5 op het examen werden afgewezen, en het laatst vorig jaar van de 20 geen enkele terwijl van de jongelui die buiten de kazerne studeerdeD 't vorig jaar een vierde niet slaagden en het laatst vorig jaar van de 60 slechts 11. Wij moeten niet letten op de masia maar op de kraoht die uitgaat van onze bezoekers. In de vertrouwensbaantjes wor den bij voorkeur zij benoemd. De Bond behartigt de godsdienstige, geestelijke en verstandelijke belangen der militairen, en dat wordt openbaar. Overigens bedenke men voorkomen is beter dan genezen. Men kan een vanwege de gladheid voot onze deur gevallene braaf ïerzorgen tot hij beter isdooh beter is door zand te strooien, te trachten te zorgen dat hij niet valt. Ziedaar 't beeld en de roeping en den zegen onzer Mil. Tehuizen. Spr. hoopt dat Vader en Moeder Meer man nog eens met 't Tehuis uit deze onooglijke, baast onvindbare Kromme El leboogsteeg) mogen verhuizen naar de drukste en mooiste straat der stad. De heer Verhorst herinnert in verband 31i FEUILLETON. DOOI S C A L DI S. Borsele. II. In het volgende jaar, 1616, werden nu de sohorren door den Magistraat, ter be dijking verkocht en uitgegeven, behou dende voor de stad niet alleen het racht van aanwas, benevens de dijken enz. maar ook de Heerlijke rechten. Voor het eerste was grond, want er konden thans sleohts 3379 van de vroegere 5000 gemeten bedijkt werden, maar het laatste werd hnn, zoodra zij den verhef- brief verkregen hadden, door Prins ilawits betwist en na veel onderhandelingen in 1620 afgemaakt voor 32000 gld., .welke som de stad aan den Prins betalen moest. De nieuwe bedijking had daarenboven weldra met nieuwen tegenspoed tekampen. De heerlijkheid werd wel in 1656 van een kwaad een goed - of onversterfelijk leen, maar de zuidelijke oever werd in middels afgeknaagd. In 1686 moest men 55 gemeten, ten gevolge der grondbraken, buitendijken en in 1715 den-geheelen fFW/erlspolder, groot ruim 242 gemeten verlaten. De stad Goes was derhalve wonderwel in haar schik, toen jhr. Jan van Borsele (ons reeds bekend bij ons bezoek aan de Staten-zaal, als eerste Edele van Zeeland) verlangde het goed zijner reeds lang ont slapene vadereo te koope*. Den 8 Maart 1759 werd de koop gesloten en sedert dat tijdstip was een afstammeling der oude met deze laatste woorden van dhr. Koorn- stra, dat destijds 't bestuur van 't Mili tair Tehuis met den aankoop vao dit huis tweeërlei doel beoogde't opruimen van een huis waar de zonde gediend werd en 't stichten van 't Tehuis. De heer Wessel, ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier, spreekt mede een har telijk woord van dank aan vader ei moeder Meerman voor hetgeen zij voor hem geweest zijn toen hij 20 jaar gele den, na door den Heere in een vorige garnizoensplaats (Deventer) op den bree- den weg te zijn staande gehouden, te Vlissingen in het Tehuis geloofsverster king verkreeg in den omgang met deze nieuwe vrienden. De heer Brnnd bracht den gelukwensoh over van de Jongeliogsvereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad"de heer Krijger sprak namens de huisgenooten die geen kinderen en ook geon militairen zijn. De heer Naerebout sprak een woord van her innering en toelichting omtrent 't aandeel dat hij als afgevaardigde der straks ge noemde Jongelingsvereeniging, dertig jaar geleden gehad heeft in de poging om tot de stiohting van een Tehuis te geraken. Hij wensohte de Jubilarissen geluk. Deze versohillende toespraken werden afgewisseld door zang en voordracht en orgelspel, te veel om te noemen er was op 't programma voor rijke verscheiden heid gezorgd. Korporaal Burger droeg o.a. voor «Met gelijke munt betaald" sergeant Slagmolen zong eenige solo's, o.a. «Moederliefde". De heer De Hullu zong en speelde voor treffelijk «Het gebed van Kruger". De jongste juffrouw Meerman droeg heel lief in Geldersoh dialeot voor«Ook eea leeperd". Onder meer werd een kwartet gezongeD «Een kruis met rozen". Uitnemend slaagde ook een samenspraak «De poëtische cipier", een episode uit de dagen van Alva's bewind. De heer Landsman sprak een hartelijk woord, herinnerde hoe hij jaren lang in 't Tehuis had meegewerkt om den jongens de vaderlandaohe geschiedenis te leeren wees op de liefde voor 't Vorstenhuis ook hier geleerd, en droeg daarop zijn Koningin Emmalied voor, dat, getoonzet door Van 't Kruijs, 't vorig jaar véór 't paleis der Koningin Moeder ter gelegenheid van haar 50sten verjaardag door de Nederl. Zang verenigingen was gezongen. Zoo kreeg ieder die 't woord verlangde zijn beurt. TuBsohen beide werd door de vergade ring een psalm oi een lied aangeheven de «liederen van een soldaat" werden flink aangesproken terwijl van den rijk voorzienen diseh een dankbaar gebruik werd gemaakt. Vader Meerman nam vervolgens 't woord om, ook namens zijn eehtgenoote, allen te danken die dezen dag voor hem en de z(jnen lot een onvergetelijken maakten in zonderheid de mannen van het initiatief v. d. Velde, v. Garberden en Slagmolen en mejuffr. v. d. Velde. Voorts allen die van elders gekomen waren om zijn feestvreugde te verhoogen, inzonderheid de collega's uit Middelburg, den heer Koornstra, de oud bezoekers en de soldaten van thans. Hij herdacht de oud bestuursleden Esser, pas overleden, en T. C. Dommisse, de ziel van 't Tehuis, die zooveel er voor gedaan hadden. Hij las eenige brieven voor, uit welke bleek, hoe zijn arbeid en die zijner vrouw ook geestelijk niet ongezegend was geweest dankte nogmaals ook voor ;genoten ge schenken, en ik wil zoo eindigt spr. uit erkentelijkheid ook den feestgenooten een verrassing aanbieden. De jongejuffrouwen Meerman brachten hierop een drietal taarten aan, met op- sohriften Van Borselen's ook weder Amb. Heer van Borsele. De opkomst en de geschiedenis van dit merkwaardig ambacht, alzoo eenigzins nagegaan hebbende, gaan wij nu een be zoek aan het dorp zelf brengen, ofsohoon er, gelijk op de meeste plattelandsge meenten niet veel bijzonders voor ons valt op te merken, 't Is een plaatsje met eene nijvere landbouwbevolking en wij kunnen zien dat er, over 't algemeen, welvaart neersoht. Het tegenwoordige, nieuwerwetsoh ge bouwde dorp, 8y« uur Z W. van Goes verwijderd, ligt niet juist op de plaats van het vroegere hoofddorp Monster.(*) Het dorp bestaat, zooals wij zien, uit woningen, opgetrokken aan de zijden van •en langwerpig, vierkant en met ,boomen beplant plein. Een zeer doelmatig, be trekkelijk nieuw gemeentehuis treffen wij er aan, waarvan den 30 Juli 1884 de eerste steen werd gelegd door den bur gemeester. Eer wij nu een bezoek aan het kerk gebouw brengen willen wij eerst hooren wat er omtrent den vroegeren bouw van een bedehuis gezegd wordt. Toen dau de heerlijkheid aan de stad Goes was gekomen en men tot indijking der sohorren zou overgzan, bedroegen de kosten daarvan meer dan er voor geraamd waser was dus bezuiniging noodig. Men besloot derhalve het plao om eene kerk te bouwen, voorloopig op te geven en in plaats daarvan het zuide- Het museum te Middelburg ont ving in 't laatst dér vorige eeuw eene, in eene weide opgegrayen, steenen Console, die zeker tot de oude kerk van Monster heeft be- behoord. a. 1884-15 Febr—1909. b. Uit dankbaarheid. c. Van de Vader en Moeder. Hiermede was 't officieels gedeelte van 't feest geëindigd, de heer Koornstra sloot met dankzegging. Het overige van den avond werd aan zang en voordracht gewfjd. De leider der vergadering de heer v. d. Velde sprak een woord van dank tot allen die dit feest hadden mogelijk gemaakt, die hem b\j de voorbereiding hadden geholpen, of op eenigerlei wijze aan de opluistering van 't feest hadden meegewerkt. S v* Een paar bemestlngsproeven op aardappelen De bekende Duitsehe laud bouwkundige prof. dr. Stutzer zegt in een zijner werken, dat /chilisalpeter boven ammoniak zonder twijfel de voorkeur verdient, als er sprake is van bemesting der hakvruchten"Hak- vruobten zijn, zooals we weten, aardappe len, suiker- en voederbieten, koolrapen en knollen. Om nu bovenstaande uitspraak voor deze streken eens aan de praotijk te toetsen, werden in het voorjaar van 1908 door onze bemoeiïagen drie proefvelden op eene hak- vruoht aangelegd, n.l. op aardappels. Op elk dier proefvelden zou chilisalpeter met ammoniak vergeleken werden. Omdat men in deze streken nog nooit of te nimmer aardappelen verbouwd heeft met uitsluitende ohiiisalpeter stikstofbe mesting en het onjniste denkbeeld hier vr\j sterk ingeworteld is, dat zulks niet gaat werd besloten bij die vergelijking de ammoniak niet geheel te vervangen door ohiiisalpeter dooh sieohts ten deele. M.a.w. op ieder proefveld zou een per ceel zijn bemest met 1000 K.G. ammoniak- superphosphaat (7 maal 9) per M.A. en ook een perceel waarop de helft van de ammoniak-super., dus 500 K.G. zou ver vangen worden door 226 K.G. ohiiisalpeter en 321 K.G. superphosphaat (14 pC>). Ook zou er nog een pereeel zijn, waarop geen stikstof of phosphotzuur zou aangewend worden. Het geheele proefveld zou verder 300 K.G. patent-kali ontvangen. Znlke proefvelden werden er drie aan gelegd en wel bjj de volgende heeren A. de Blook te Koewacht, St. Andries, J. de Cook te St. Jaosteen, Hoekje en J. de Wael te Hontenisse, Lzngemunt. De patent-kali werd 14 dagen vóór het poten der aardappelen uitgestrooid en flink ingeëgd de overige meststoffen in de poot- gaten gegeven. Op het proefveld van den heer de Wael kwamen de aardappelen op het perceel, dat bemest was met smai. super -+■ Chili super merkbaar ijler op dan op de overige twee peroeelen, zoodat de uitkomsten op dit proefveld verkregeD, als zijnde minder betrouwbaar, hier onver meld blijven. Op de andere twee proefvelden verkreeg men de volg«nde opbrengsten aan aar dappels. Pero. bemest met 1000 K.G. ten. super per H.A. Proefveld De Blook 16670 K.G.De Cook 17090 K.G. Pero. bemest met amm. 500 K.G. Super 226 K.G. Chili 811 K.G. super per H.A. De Blook 18330 K.G.De Cook 20222 K G. Derhalvedoor deu helft van de amm. super te vervaDgeu door de daarmede overeenkomende hoeveelheid Chili Super werd door den heer De Blook een meer opbrengst verkregen van 1660 K.G. aard appelen per H.A. en door den heer De Cook zelfs eene van 3132 K.G. Deze proeven bewijzen o. i. duidelijk dat ook voor onze streken de uitspraak van prof. dr. Stutzer geldt, n.l. dat Chilisalpeter boven ammoniak de voorkeur verdient als er sprake lijk deel van gezegd plein met een muur te omgeven en tot begraafplaats in te riohten en voorts om een gedeelte van het Parochiehuis oorspronkelijk het polderhuis tot eene kerk te verbouweD. Dit besluit is ten uitvoer gebraeht, of sohoon het tegenovergestelde beter zou zijn geweest, want de kerkhotmuur was over tollig en het bedehuis als zoodanig niet gesohikt. Toeh behielpen de inwoners er zioh mede tot 't laatst dier eeuw, toen den 16 Maart 1696 de Staien »aa Zeeland aan de gemeente vergunning saven tot het doen eener collecte, zoo binnen de provinoie als elders, om uit de opbrengst daarvan een nieuw gebouw te stiohteu. Met het oog op de geringe fondsen kon dit gebouw maar van bescheiden omvang zijn. Deze kerk, nu geheel bouwvallig ge worden zijnde, besloten kerkvoogden om, op een ander terrein een nieuw bedehuis te stichten, welk werk werd aanbesteed den 8 Mei 1850. Tijdens den bouw werd godsdienstoefening gehouden in het daartoe ingericht gemeentehuis, en bad dit voor de laatste maal plaats op 30 Maart 1851, onder voorgang van 'ds. Kamerman met een leerrede over 1 Johs. 2 18a, welken leeraar dan ook het nieuwe gebouw in wijdde den 13 April d.a.v. naar aaleiding vau Pb. 84 2 en 3. De oude kerk, met den daarop staanden toren, en de daarbij behoorende gebouwen werden 31 Maart 1852 voor afbraak ver kocht en ook den grond, waarop de ge bouwen stonden, publiek geveild. Bezoeken wij het nette kerkje, dan zien wij dat het eenvoudig dooh doelmatig is „ingerioht. Het orgel is als nieuw instrument een gesohenk van wijlen jhr. A. W. van Borsele. Ambs. Heer, overleden te Ooster* is van bemesting van hakvruchten, In dit geval aardappelen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Venhuizen dr. H. J. Toxo- peua te Anna Paulowna. Bedarkt voor Otterloo door J. Kraa\j te Leerbroek. Geref. Kerken. B -troepen te Njverdal 8. O. Los te Nieu- weroord. «De vrouwen weten wat dit zeggen till, weten zij ook dat Kloosterbal sem dezelve geneest? Prijs per pot 0.35, 0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. 1. Akker. Een heer wachtte gisterenavond met paard en rytuig voor den afgesloten over weg aan de Willemstraat te Eindhoven waar de trein op komst was. Plotseling sprong het paard bij het naderen van den trein over den afsluitboom/Een wach ter wilde het grijpen, doch geraakte daar bij onder de -machine en werd op slag gedood. De heer werd uit het rijtuig on der den trein geslingerd, hem werden beide beenen afgereden en ook hfj over leed spoedig. Het paard werd een paar honderd meters medegesiingerd en ver minkt teruggevonden. De bediende van den heer die mede in het rijtuig zat, kreeg eenige onbeduidende verwondingen. Onder Ambt Almeloo is een jongeman die veel misbruik van sterken drank maakte in een sloot geraakt en verdronken. Te Amsterdam heeft Zondagavond een jon geman, opgewonden door drankgebruik, aijn meisje die hem zoo goed als afgewezen had, op de wandeliDg aangegrepen en met een scheermes een diepe sDede in den hals toegebracht, hij zelf sneed zioh in den strot zij werden naar een ziekenhuis gebracht waar de toestand van den jongeling vrij goed dooh die van 't meisje levensgevaarlijk bleek. Een 18-jarige matroos van Schevenlngen is bij den jongsten storm in de Noordzee over boord gevallen en verdronken. Nabij Enschede wedde een zadelmaker dat hij 25 glaasjes jenever zou drinken in een zelfden tijd als de ander 25 glazen bier. Toen hij aan zijn 20ste glaasje kwam, zakte de zadelmaker bewusteloos ineen en overleed spoedig daarna. Te Farnsum is een 7-jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Een glazenwassoher die te Utrecht bezig was een gevel te reinigen viel van zijn 16 sport hoogen ladder en over leed 's anderen daags aan de gevolgen Te Amerongen zijn drie meisjes, onder welke twee zusjes, bij het schaatsenrijden op de uiterwaarden in «en wak gereden en verdronken. Te Veendam zijn een zusje en een broertje van 12 en 9 jaar op gelijke wijze omgekomen. Te Enschedé is de stoker in een fabriek van Van Heek, toen hij bezig was kolen te scheppen en den hoop te ver had ondermijnd onder de neerstortende steenkolen bedolven, waarbij de steel van zijn sohop hem in het hoofd drong. Zijn toestand is hopeloos. Aldaar is een 17-jarige dienstbode op het ijs te water geraakt en verdronken. Te Alk maar is een zesjarig meisje van een offi- oier van het Leger des Heils tegen een beek den 15 Maart 1903; den 5 Juli d.a.v. werd het iDgewijd door ds. Van Bengel. Tot de bediening der H. Sacramenten heeft de gemeente ter harer beschikking: één groote en twee kleine zilveren soho tels, twee zilveren bekers en een groote zilveren wijnkan, alles fraai bewerkt en voorzien van het wapen van den schen ker dhr. W. Zélandus, vrijheer der heer lijkheid Borsele, die de gemeente met dit rijke geschenk verblijdde in Mei 1830; hij voegde er ook het benoodigde tafel linnen bij en werd het een en ander voor het eerst gebruikt bij de Avondmaalsbe- diening op 18 Juli 1830. Deze milde gever voegde er ook nog bij een zilveren doopbekken en dito wa terkan, op gelijke wijze bewerkt en ver sierd, welke in dienst gesteld werden bij de doopsbediening van 9 Mei 1830. Ook de predikantswoniDg, is, zooals wij tien, een betrekkelijk nieuw gebouw deu 1 Maart 1882 werd er de eerste steen van gelgd. Zoodra in 't begin der 17e eeuw de polder was ingedijkt ging aten er toe over om een leeraar voor de nieuwe ge meente te beroepen en werd de keuze gevestigd op ELIAS MORRIS. Deze werd prop. bij de Cl. van Wal cheren 25 Sept. 1617 en als eersten pre dikant herwaarts beroepen 22 Mei 1618 en in Juli d.a.v. bevestigd. Verroepen naar Kruiningen 1 Sept. 1625 trad hij aldaar in dienst in 't begin van 't volgende jaar. Daar ter plaatse overleed hij 5 Oot. 1637. Hij was gehuwd met Maajjken van Larendochter van den bekenden Vlis- singschen pted. Joost van Laren. brandende kaohel gevallen, waardoor haaf jurkje in brand vloog, aan de hevige brand wonden overleden. - Te 's-HertOgen- bosch zijn twee zoontjes van den beer Van AsperoD, zeven en negen jaar oud, door het ijs gezakt eu verdronken. Te Oeldrop trof hetzelfde ongeluk een negen jarig knaapje. Zondag is te Nijkerk op den straat weg eeu automobiel die wilde uitwijken voor een klein jongetje dat plotseling dwars over den weg liep, tegen een boom ge- redeo, met eeu z >o hevigen sohok, dat het voertuig geheel («bruikbaar werd en eeni- gen van de inzittenden ernstig gewoDd werden. De eigenaar werd oBgeveer 3 meier weggeslingerd, dooh kwam er overi gens goud afzijn zoontje viel er ook uit en kreeg een bloedöDÓe kneuzing aan het aangezichteen meisje wuro tegen de voorzitting geslagen en verloor een paar tanden. Het jongetje, dat door de auto een eind was meegesleept, had een ernstige hoofdwond en klaagde over inwendige pijnen. Het 13 jarig meisje, Donderdagavond te Zevenaar vermist, is, na dien naoht door medelijdende mensohen te Groessen te zijn opgenomen, waarsohijnlijk uit vrees voor straf, Vrijdagmiddag naar hare familie te Westervoort gegaan, vanwaar het kind 's avonds bij haar ouders is teruggebracht. De Hertogin van Oldenburg, zuster van Prins Hendrik der Nederlanden, is wegens zenuwlijden naar een sanatorium gebracht. De Hertog lijdt aan een hart kwaal- Een visschersboot heeft ter hoogte van Camaret (Frankrijk) het lijk van een der negen bij de schipbreuk van de Torest Castle vermiste personen gevonden. De kapitein schrijft de schipbreuk toe aan de verplaatsing van de boei ter aandui ding van de rots Vendrée, waarop het vaartuig te pletter stootte. Bose, de Beogaalsohe jonge man, die den lOen dezer Biswas te Alipore in Ëugelsoh Indië heeft vermoord, is ter dood veroordeeld. De moord ie Santiago (Chili) heeft een allerpijnlijksten indruk gemaakt. En vooral voor de Duitsehe kolonie en de Duitsehe diplomatieke ambtenaren en con sulaire ambtenaren is het gebeurde onaan genaam. De kanselier Beckert, die het gruwelstuk heeft gepleegd, is een prote stant, terwijl het slachtoffer, de vermoorde legatie-bode, een roomsch-katholieke Chi leen was. Toen men nog niet van Beokerta schuld wist en het in de puinhoopen ge vonden lijk nog werd gehouden voor dat van den kanselier, was het stoffelijk over schot met veel plechtigheid ter aarde be steld als dat van Beckert, en tal van offi cieels personen hadden door hnn tegen woordigheid bjj lijkdienst en begrafenis de nagedachteeis aan Beckert eer bewt.- zen. Het lijk van den bode wordt nu weer opgegraven om het, Dadat eerst een r.-k. dienst zal zijn gehouden, te begraven, waarbij dan een r.-k. geestelijke zal as- sisteeren. Te Santiago (Chili) heeft Beckert bekend den portier van het Duitsehe oon- sulaat gedood te hebben. Naar hij seide geschiedde dit uit zelfverdediging. Eergisteren droDgen ongeveer 200 samenzweerders, hoofdzakelijk Kaukasiërs, den tuin binnen, waar de gouverneur van de Perzische stad Rescht zich bevond, en wierpen een bom naar hem, waardoor de gouverneur en eenige personen, die zich in zjjn gezelsehah bevonden, gedood wer den daarop keerden de samenzweerders uaar de stad terug, vernielden het gou vernementsgebouw, het post en telegraaf kantoor en het paleis van justitie door middel van handgranaten, maakten zioh meester van het ardenaal en het geschut. Ds. Morris werd door drie en twintig nmbtgeuooten in de bediening opgevolgd. Van drie hunner zijn wij nog inslaat iets vermeldenswaard op te slaan. Zoo was Borsele de eerste standplaats van den bij velen bekenden populairen dienaar BERNARDU8 8MIJTEGELT. Wel is een en andermaal het leven van dezen beroemden volksprediker beschre ven, maar wijl er toeh we! onder u zullen zijn, die weinig of niets van hem gehoord hebben, willen wij in 't kort nog het een en ander ait zijn levensboek opslaan. Ds. Smijtegelt dan werd geboren te Goes den 20 Aug. 1665 en was de tweede der drie zonen uit bet huwelijk van Marinus Sm., boekhandelaar aldaar en diens tweede vrouw Anna Lambreqtsen. Na zijue voorloopige opleiding aan de Lat. school zijner vaderstad werd hij in 1683 student aan de Utrechtsche Hoogo- school. Reeds in 1687 werd hij prop. bij de Cl. van Z. Beveland eD, als zoodanig 12 April 1689 alhier beroepen en bevestigd 20 Mei d.a.v., intree doende met 2 Cor. 4 7. Hier begon hij als prediker spoedig de aandacht te trekken en toonde zioh een maD van moed en karakter o.a. in zijne verhouding tot den vervolgden burgemees ter Adolf Weslerwük, die hoewel geen geestverwant, door hem in de gevangenis meermalen werd bezocht en in wiens be- laog hij den Koning Stadhouder persoon lijk ging bezoeken. In 1692 werd hij te Goes beroepen, en aanvaardde in Sept. van dat jaar aldaar zijn dienst. Daar ter plaatse maakte hg buitengewonen opgang. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2