NIEUWSBLAD No. 116 1909. Dinsdag 16 Februari. 23e Jaargang CHRISTELIJK- BaiUiludsct Gverziehl. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. ■K 15 Februari 1909, Misomgekeerd. De Middelburgsche Courant juicht het toe dat de Liberale Unie besloten heeft in dis- trioten waar vrijzinnig-democraten moeten aftreden geen tegenoandidaten te stellen en aoht 't voor de hand liggend dat de vrijzinnige partijen 100 er kans bestaat elkaar steunen. Het blad merkt hierbij wel op, dat dit //een streep (haalt) door de rekening van de olerioale partijen, van de conservatieven en van anderen, die gaarne beide fracties der linkerzijde met elkaar zagen harre- warren", maar deze opmerking is tooh niet juist. Tenminste wanneer 't blad onder die «olerioale" partijen ook de antirevolutio naire betrekt. Integendeel 't besluit komt ons gelegen. Wanneer iedere partij haar eigen oan- didaten stelt, is de opkomst der kiezers grooter, en derhalve de taak der tegen partij moeilijker. Het gaat goed zoo. Wig en lijmstok. Zijn oude leus getrouw geeft de Mid delburgsche Crt. twee argumenten aan ter bestrijding van 't ministerie-Heemskerk Het huidige Ministerie is gevaarlijk omdat het door zijn joligheid, zijn bon- hommie menigeen op een dwaalspoor brengt, omdat het onder voogdijschap staat van den leider der anti-revolati- onnairen, en het dezen moet onzien. Hier komen wig en lij mBtok weer voor den dag. De anti-revolutionairen moeten worden afgeschrokken door die «joligheid" van 't ministeriede christelijk historisehen door die voogdijschap van den leider der anti-Tevolutionairen. Bereids, zonder hem te noemen, wordt de leus «tegen Kuyper" aangekondigd. Wat te duidelijker wordt uit 't geen de politieke wig- en lijmstok-fabrikant op haar schrikwekkende mededeeling laat volgen Kuyper is de aanvoerder van een groote schare volgelingen, krachtig, machtig en sterk, in staat om het Mi nisterie-Heemskerk het leven te be moeilijken, ja zelfs het onmogelijk te maken. Hij kan het dus sturen in de zelfde richting waarvoor wij in 1905 zoo bevreesd waren. Juist, waarvoor de vrijzinnigen in 1905 zoo'n bevreesd gezicht trokken. Maar met dien Lijmstok vangen zij dit jaar niet veel. Congres S. D. A. P. Groote verslagen bevat de Pers over 't Zaterdag en Zondag te Deventer gehouden Congres waarin de uitwerping der Tribune- redacteuren (Ceton, Wijnkoop en dr. v. Bavestijn) aan de orde was. Door het springen van een wielband van de locomotief van den eersten sneltrein uit Groningen kwam deze trein met twee uur vertraging te Zwolle aan. De afgevaardigden der versohillende afdeelingen der S. D. A. P. uit het noorden des lands, misten daardoor de aansluiting met den trein naar Deventer. De voorzitter, de heer Vliegen, telegra- 8«oh verzocht om eenige uren te wachten met de opening, had daartoe geen vrij moedigheid, en opende op de gewone wjjze. Het partijbestuur stelde de volgende voorstellen aan de orde o- De partij geve een weekblad uit onder redaotie van de partijgenooten Roland Holst on Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad worden verbonden aan Het Volk. De redac teuren oefenen hun functie uit in geregeld overleg met de Tedaotie van Het Volk en hebben daartoe, ten einde met Het Volk een goed geheel te vormen, ook reoht van medespreken inzake den inhoud van «et dagblad j b. Het congres spreke als zijn besliste meening uit, dat het bovenstande besluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing van De Tribune c. Indien de partijgenooten, die De Tri bune uitgeven niet tot die opheffiing be reid zijn, spreke het congres als zijn meening uit, dat dei9 partijgenooten de heeren Wijnkoop, Ceton en Van t&avestejn van het lidmaateohap der partij vervallen moeten wörden verklaard. De voorzitter wees er op, dat de be sluiten van ditoongrea bemoeielijkt worden, doordat door een groep partijgeoooten tevoren besloten is zioh niet aan de be sluiten van dit congres te onderwerpen. Hij deelde mede, dat omtrent c. en a. het partijbestuur verdeeld is. De voorzitter lichtte de voorstellen toe. Do vrijheid van spreken en schrijven wordt niet aangetast. De Marxisten heb ben geklaagd dat hun meening niet ge noeg tot uiting komt. Welnu daaraan wordt tegemoet gekomen door de opriohting van 't bijblad; de Tribune (het blad dat steeds tegen Troelstra o s. ageert) moet dan ver dwijnen. Willen de redacteuren dit niet, dan worden genoemde heeren uit de partij gezet. De heer Helsdingen verdedigde de af wijkende meening der minderheid in 't Partijbestuur. Die minderheid wil geen oppositieblad op kosten van de pariij. Bovendien heb ben de Marxisten geen minder rechten in de partij dan een ander. Als er partijgenooten zullen zijn, die de partij uitgaan, wanneer de redacteuren worden gerojeerd, dan zegt spreker«Ga met God of met wien ge wilt." Toen deze grijze spreker de drie eerste woorden van deze laatste „aardigheid" had uitgesproken, ging er een daverend gelach op van de zijde der mannen van „den godsdienst-privaatzaak". Mr. Mendels bestreed den laatsten spreker, en laakte 't dat men de Tribune redacteu ren wil royeeren op grond van hetgeen zij nog zullen doen. Geroep van neen 1 neen 1Sr ontstaat lawaai. De oude Fortuijn bestreed eveneenB" warm 't voorstelniemand mag de mond worden gesnoeid, zei hij. Zoo er iemand uit de partij moet, dan is dit 't partij bestuur. De heer Duys voer fel uit tegen de Trlbune-mnnnen, en waarsohuwde tegen mr. Mendels die, gelijk de vrijzinnig de mocraten, van twee wallen wil eten en in zijn blad steeds op mr Troelstra schold (Mendels roeptdat lieg je I) en dr. Gorter die te Hilversum met de bourgeoisie gaat tennissen (Wijnkoop roept vuil 1 vuil I Velen fluiteD, protesteeren of roepen je liegt 1) Nog andere partijgenooten, o.a. ds. Bak ker uit Zwolle, waarschuwen tegen uit werping. Zoo doet ook Roosje Vos, die Schaper van iets leelijka beschuldigt, en hierom van dezen toegebeten wordt Dat lieg je, mevrouw. 's Avonds en 's Zondags komen achtereen volgens Troelstra, v. d. Goes en Wijnkoop aan het woord. Eerstgenoemde leverde een gedocumenteerde aanklacht tegen de Tri bune-redacteuren. Troelstra's optreden in het werkloozendebat was door deze laat sten veroordeeld, maar, zegt Truelstra, gijlieden hebt geen inzicht in den klassen strijd in Nederland, en in 'tplan van de partij. Door dadelijk met uw oritiek klaar te staan hebt gij de propaganda zeer ge schaad. Zulk onzalig gedoe moet buiten de partij geschieden. Gij hebt mij afge rost gelijk een ondermeester een kwajongen doet. De meest beleedigende grieven uit gesproken. Die taktiek loopt uit op een ontkenning van het pariementairisme. De professoren van de Tribune eigenen zich het monopolie toe van de kennis der inter nationale beweging. Dooh deze beweging leert dat de buiten. landsohe partijgenooten er altijd voor heb ben gewaakt in de kaart van de bourgeoisie te spelen. De SDreker eindigde zijn 27z uur lang volgehouden rede met een peroratie waarin hij den Marxisten van de Tribune toeriep dat de maat vol isdat niet de vrijheid van drukpers wordt aangetast, maar hun lidmaatschap. En dat de partij reeds veel to lang geduld met hen heeft gebruikt. Gorter (marxist) schreeuwt hierop van de tribune den spreker toe Gjj hebt van de partij een Roomsche Kerk gemaakt. Ap plaus en gefluit.) Mr Troelstravervolgende rbpliceert Als er een zou drijven naar een nieuw cle- ricalisme met een partiipaus, dan zou het Gorter zijn. Donderend applaus.) Onder groot tumult staat dr Gorter op en maakt eeu buiging. Mr Troelstra schreeuwt ten slotte, dat wij baas moeten blijven in eigen huis en dat zij die dit niet willen er dan maar uit moeten. Donderend en langdurig applaus Een ramoer volgt nu, dat minuten lang aan houdt en waarbij de zaal overeind rijst. Hier vólgt een donderend lawaai. Dr. Gorter wordt heftig uitgemaakt. Het is een tooneel van groote verwarring, waar aan geen einde komt. Dr. Gorter weigert in de zaal te komen zitten. De voorzitter dreigt met ontruiming der publieke tri bune. Na geweldig veel moeite neemt de herrie een einde. Dan komt Van der Goes aan het woord, die zich tegen royement verklaart. Aan 't slot van zijn speech smeekt hij de TVi&«w«-redaoteuren te voorkomen wat men hen doen wilde «Wij kunnen u niet missen". (Gelach en applaus). Tweedie Dag. Zondag was de beslissende dag. De Courant meldt er van Stampvol was de schouwburg wederom, en op de galerij werd om 'n plaats ge vochten. Vóóraan in de zaal prijkte de Tribune-redactie, drie zeer verschillende typende stoere, roode, oogensohijnlijk doodkalme, onbewogene Ceton, met den schippers ringbaard de kleine, bleeke, vinnige Wijnkoop, 'n fanatieke trek over 't gelaat, en de schrale, baardlooze, aar zelende Van Ravesteijn, type van 'n stu- dent-in-de-laatste jaren. Zullen ze straks hangen Volgens de congres-krant, wel. Een combinatie partijgenooten, heelt 'n speciaal-geïllustreerd blad uitgegeven onder den karakteristieken titel -. D'r u i t", een hekelblad over «het Tribune-trio", dat er vinnig en eynisoh in wordt be- redevoerd. Ceton wordt er in uitgeteekend als «de moderne Mozes". Troelstra duwt in een wagentje den bleeken Vliegen voort«Een ongelukkige partij-voorzitter, die z'n rugge- graat gebroken heeft... altijd gewerkt". Eu zoo gaat het door, vier groote bladzijden vol tegen „De Tribune". Trouwens, hoe vinnig de beide groepen „partijgenooten" tegenover elkander sfaaD. blijkt in de stad zelf, waar ze zorgvuldig eikaars gezelschap mijden, waar in hotels en eafé's en langs de straten de bokken en de schapen in afzonderlijke clubjes bijeen zijn En dat wil... verzoenen 1 In de ochtendvergadering, die ook een zeer onstuimig karakter droeg, kwam Wijnkoop aan het woord, om zioh mede, namens de Tribune-redacteuren, te ver dedigen. Met een gloeiende peroratie eindigde hij zijn 2uur lange rede, uitroepende„De Tribune" blijft gehandhaafd, en vindt gij het niet goed, dan gaan wij met „De Tri bune" uit de partij." Na nog eenig gedebatteer, waarbij 't voornamelijk tussohen Troelstra en Gorter ging, werd gepauseerd. Bjj de heropening van het congres kwam Wibaut aan het woord daarna sprak mevr. Roland Holst. Vervolgens voerden Schaper, telkens geïnterrompeerd, en Henri Polak nog het woord. En dan komt bet slot van dit laatste bedrijf. Het debat wordt gesloten. De stemming volgt. Zal men luisteren Zal het heftige hartstochtelijke, bruisende betoog van Gorter, het stille, smeekende van Van der Goes, het gemoedelijk waarschuwende van Wibaut, het koele, nuchtere van Polak geholpen hebben Alle troeveD zijn uit gespeeld de slag komt Het eerste punt v»n h-t voorsteluit gave van een wekelijksch Marxlstiseh bijvoegsel bij «Het Volk«, onder redactie van mevr. Roland Holst en Wibaut, wordt met op 4 na algemeene afdeelingstemmeu aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het week blad, beginnende met April, zal worden uitgegeven. Vervolgens spreekt het congres met overgroote meerderheid uit, dat «De Tribune" zal moeten verdwijnen. Slechts 7 afdeelingen stemmen tegen. Ten slotte punt o. De voorzitter Hebben de Tribune-redao- teuren nog iets te zeggen f Een stugge hoofdknik De drie ter dood veroordeelden zitten, kalm, lachen zelfs nog, de snoodaards 1 En teohover 'n paar minuten zal de bijl vallen. Ouder doodsche stilte wordt er gestemd Met 209 tegen 88 stemmen en 15 blanco besluit het congres, dat de Tribune-redac teuren D. J. Wijnkoop, J. C. CetoD en dr. W. van Ravesteyn zijn geroyeerd als leden der Sooiaal-Demooratisohe Arbei derspartij. Het eongres geeft door geen enkele manifestatie van zijn gezindheid blijk. Het blijft volkomen kalm. Mr. Mendels, propagandist der S. D. A. P. in Utrecht, lid van het partjjbestuar, lid van den Utreohtsohen gemeenteraad en van de Provinciale Staten, zegt, dat hij de partij zal verlaten. Hij kan het besluit niet eerbiedigen. Met daverende stem roept hij uit: «Ik sta voor het laatst als partijgenoot vóór u". Applaus en rumoer). De voorzitter spreekt nog 'n afscheids woord en wekt tot arbeid op. De partij blijve een krachtig lichaam, die allen aan val kan weerstaan. De sociaal-demooratie is onoverwinnelijk Daverend applaus). Onder luid gejuiah en het zingen van het Vrijheidslied gaat het congres te 5 uur uiteen. Spanje en Portugal. Als blijk van de vriendschappelijke ge voelens die de beide jeugdige vorsten van het Oberisoh Schiereiland bezielen hebben Koning Manuel en Koning Alfonsus Vrij dag een ontmoeting gehad te Villa Vioiose (Portugal). De beide vorsten maakten per auto een uitstapje, werden overal warm toegejuicht en uamen den volgenden dag een hartelijk afscheid. Meer is omtrent deze ontmoeting niet uitgelekt. Dooh 't feit op zichzelf dat deze twee, naar wier leven reeds meer dan een maal door sluipmoordenaars werd gestaan zoo openlijk en toegejuioht konden uit rijden, is reeds waard vermeld te worden. Overigens blijft met name Portugal op den duur niet vrij van revolutionaire aan slagen. Portugal is een betrekkelijk arm land. Het is rijk geweest door zijn rijke bezittingen, dooh zijn aanraking met Spanje van 1580—1040 is noodlottig geweest. Het heeft zijn mooiste koloniën in andere banden zien overgaan. Op alles wat in die eeuwen met Spanje in aanraking kwam, Tastte de vloek der verarming; naar de oorzaak waarvan wel niet ver zal zijn te zoeken. Spanje beeft moorden op Joden, Mooren en eigen zonen en van duizenden gereformeerde Nederlanders op zijn ge weten. Sinds Porlugal, 't land der Zeevaarders en Ontdekkingsreizigers, zioh van Spanje had losgemaakt, is wel zijn achteruitgang gestuit, dooh de oude welvaart heeft 't niet herkregen. En nu heeft het behoefte aan een vorst, die geld en energie heeft om '8 lands vruchtbare streken door middel van irrigatie tot ontwikkeling te brengen, de mijnen te exploiteeren en de koloniën Ander profijtelijk beheer te brengen. Daar bij een volk dat zijn vorst in dit heilzaam streven ter zijde staat. Edooh in plaats daarvan wordt 't rijk bestaard door de min vaste hand van een jeugdigen Koning, die den slechten naam van een verkwis tenden voorganger heelt uit te wissohen en de versohillende partijen om zioh moet vereenigen tegen de kleine, maehtige re volutiepartij, die meest in 't verborgen werkt. Want het is een feit, zoo verklaarde nog dezer dagen een ingewijde, dat ge noemde partij de omverwerping van het koningschap beoogt en besloten heeft, andere landen in hun campagne te be trekken. Met dit doel verliet korten tijd geleden een repnblikeinsche delegatie Lissabon om achtereenvolgens Madrid, Parijs en Londen te bezoeken en voorname personen en de pers voor hnn zaak te winnen. De partij aan welks hoofd dr Bernardio Machado staat, bestaat uit menschen die meest in andere beroepen mislukt zijn en trachten in de politiek vooruit te komen. Zij heeft een aanzienlijken invloed over de massa's maar indien de monarchisten een krachtige agitatie tot 't behoud der monarchie toon den, zouden de republikeinen toch niet slagen in hun pogingen om in de grondwet de door hen begeerde veranderingen aan te brengen. De officieren vaa leger en vloot zijn koningsgezind in hart en nieren, hoe wel de houding van de manschappen te Lis- sabon twijfelachtig is. De eenige waarborg voor een uitbarsting van hun zijde is de munioipale garde in Lissabon, een keur korps. De massa's zelf z\jn zoo onontwik keld, dat zij zelfs niet weten wat een repu bliek beoogt. De val van het koningschap en de invoe ring van den republikeinschen regeerings- vorm-zou dan ook regelrecht naar de anarchie leiden. Portugal is zoodanig in schulden gestoken en zijn levensbronnen zijn nog zoo onontgonnen, dat het land zich niet zonder leening zon kunnen staande houden. Turkije. Turkije doorleeft, evenals Rusland, als oonetitutioneelen staat een crisis van pokken en mazelen. De partijen vertrouwen elkaar nog niet de revolutie loert; maar ook de politie» bedaeht op mogelijke aanvallen. Wij maakten reeds melding van de ver wikkelingen die aanleiding gaven tot 't ontslag van een paar ministers. Niet minder vlug schijnt de staatsgreep te zijn ver ijdeld, welke Vrijdag bij net Selamlik had moeten geschieden en die niets minder zon beoogd hebben dan de afzetting van Abdoel Hamid en diens vervanging door prins Joesoef Izeddin. Maar of het hier nu bij blijven zal Het comité van eenheid en vooruitgang staat pal tegenover den grootvizier en ai heeft laatstgenoemde voorhands gezegevierd door de verwijdering van drie ministers (die aanhangers waren van genoemd comité), de tijd zal moeten leeren of deze zegepraal beslissend is. De Sjoerai Oemmet prote steert heftig tegen het ontslag van den minister van oorlog en dien van marine. Zij noemt de nieuwbenoemde ministers dienareD van het onde regime. De ontslagen minister van oorlog, Ali Riza pasja, betuigt dat hij niet vrijwillig heengegaan is en dat hij den hem toegewezen post van hooge commissaris van Egypte, die een sineonre is, niet wenseht te aanvaarden. Hij ver zekert dat hij zioh indertijd enkel uit vaderlandlievende overwegingen met de portefeuille van oorlog belast heeft. Hij heeft zijn voornemen te kennen gegeven bij de Kamer een protest in te dienen tegen 't ongrondwettig optreden van den groot-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1