NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 114 1909, Zaterdag 13 Februari. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken* Setrongde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "-ent. 12 Februari 1909. 1—15 Februari. Denkt om de aangifte voor de Eie- zerslijst. Maandag a.a. de laatste dag. DIT DE PROVINCIE. Vlissingen. Op 65 jarigen leeftijd ia alhier overleden dhr. A. M. Gewin, stations chef alhier. De overledene was versierd met verschillende ridderorden, o a. was hij ridder van de Oranje Naesau-orde. Wolfaartsdijk Donderdagavond hield de afdeeling van „Het Groene Kruis'' alhier een algemeene vergadering onder voorzit- tersohap van dr. H. Wessel. Deseoretaris deelde mede dat aan al de hoofden van gezinnen brochures uitgereikt zijn, waarin doei en strekking van het „Groene Krats" duidelijk uiteen werd gezetom zoodoende te trachten meer leden tot de vereeniging te doen toetreden. Het resultaat daarvan was verrassend. Telde de voreeniging het vorige jaar 223 leden met een oontributie van f220thans telt zij 332 leden, opbren gende een oontributie van f 300. Door de uitbreiding van leden is het magazijn vermeerderd met 2 nieuwe ledi kanten, ruststoel en nog meerdere kleine benoodigdheden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen f336,10 met een batig saldo van f 106,87*. Uitgekeerd werd aan melk, eieren en vleesoh door de onder steuningscommissie aan behoeftige kraam vrouwen en zieken voor een som van f 99,84. De voorzitter hield een lezing over het nut der koepok-inenting. Arnamulden. Dinsdag hield de Geref. Schoolvereen. alhier hare jaarvergadering, welke door 16 leden werd bijgewoond. De voorzitter da J. Boeyinga opent de vergade ring, verzoekt te zingen Ps. 1063 en 4, gaat voor in het gebed en leest voor Deut. 189 tot het eindevervolgens sprak hij naar aanleiding van dit gelezen Schrift woord een openingswoord. Da secretaris J. van Maldegem brengt het jaarverslag uit, waarnit bleek, dat op dit oogenblik 't aan tal schoolgaande kinderen 118 bedraagt. De penningmeester C. Klaasse doet verslag omtrent den staat der kas, uit welke blijkt, dat de ontvangsten bedragen f 3975,31* en de uitgaven f 3838,05®, zoodat de kas sluit met een batig saldo van f 137,26. Het aan de buurt van aftreding zijnd bestuurslid L. van Egnennaam Az wordt met algemeene Stemmen herkozen. Ten slotte leest de secretaris een opstel over„Het onder scheid tnsschen het openbaar met 't chris telijk onderwijs". Hij deed in de eerste plaats uitkomen, dat de meeste ouders, vooral hier in Arnemuiden, wat den vis- schersstand betreft, niet in staat zijn voor het onderwijs hnnner kinderen te zorgen dus zullen de lammeren krijgen wat hun toekomt, dienen zij een school te hebben, geen openbare maat een christelijke school. Spr. stelde vervolgens in het licht het ver schil in de onderscheidene vakken, hoe het christelijk onderwijs in alles God erkent als den eenigen Souverein en dat 't open baar onderwijs zulkB zooveel mogelijk tracht weg te cijferen. Vervolgens wijst spr. op zooveel nog bestaande ongelijkheid ten opzichte van rijkssubsidieering en wekt ten slotte allen op om toch, nu hier een ohristelijke scbool bestaat,niet lijdelijk te zijn, maar op te richten trage handen en slappe knieën, om alzoo met gebed en gave deze verbeurde weldaad ons geschonken te steunen, Gods grooten naam tot eer. In verband hiermede volgde nog een korte bespreking. Niemand meer het woord ver langende sluit de voorzitter de vergadering na dankgebed door den vice-voorzitter A. Dingemanse. Blggekerke. De afdeeling der Vereeni ging tot Chr. Verz. van Erankz. hield Donderdag haar gewone verg. die op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten werd. Tot afgev. naar de algem. verg., die dezen zomer zal gehouden worden, wer den benoemd de h.h. L. Wijkhuis Az., see., Jbo. Pieterse, L. Simonse Sr. see. H. PoldermaD, A. Louwerse, see. G. Wijnand. De aftr. bestuursleden dhr. K. Wielemaker en Ch. Polderman werden herkozen. Wordt besloten te trachten op 10 Maart a.s. (Biddag) des avonds een spreker te doen optreden. Driewegen. De raad hield Donderdag een openbare vergadering bijgewoond door alle leden. Op een adres van de zangver- eeniging „Nut en Genoegen" alhier, om de openbare school te mogen gebruiken tot het geven eener openbare uitvoering wordt gunstig beschikt. In de begrooting der gemeente voor 1908 worden enkele af- en oversohrij vingen gedaan. Het kohier hondenbelasting voor 1909 wordt opge maakt met 26 honden le klasse ad f2 en 5 honden 2e klasse ad f 1 tot een bedrag van f 57- Het kohier hoofdei, omslag voor 1909 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1642 zijnde 4 pGt. van f 41050 belastbaar inkomen. Wordt besloten de tuin aohter de voormalige dokterswoning onderhandeoh te verhuren voor f 25 Tengevolge de onge steldheid der onderwijzeres wordt besloten de toelatiDg van nieuwe leerlingen niet voor 1 Mei te doen plaats hebben, bij aldien ze met 1 April a.s. niet in de school kan werkzaam zijn. Tenslotte wordt de rooilijn vastgesteld voor een paar te bouwen woningen. Helnkenszand Een 13-jarige knaap van C. G. alhier, had het ongeluk een stopnaald in eed zijuer voeten te trappen, met het gevolg, dat de naald afbrak en bet stuk, dat zoo diep in den voet was gedrongen, niet anders, dan met behulp van x-straleD, verwijderd kon worden. In de week van 3 tot en met 9 Februari 1909 zijn in Zeeland voorge komen 14 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Arnemuiden, 1 te IJzendijke, 2 te Meliskerke, 1 te Oud Vossemeer, 6 te Rilland-Bath, 1 te Vlissingen en 1 te Zaam- Blag; 17 van diphtheritis, waarvan 1 te Burgh, 1 te Hontenisse, 1 te Middelburg, 8 te Neuzen, 1 te Ossenisse, 3 te Oud- Vossemeer, 1 te Zierikzee en 1 te Zuid- dorpe. Men meldt, dat de eerste der drie op de Fairfield Shipbuilding Yard te Govan bij Glasgow in aanbouw zijnde drie nieuwe inailbooten van de maatschappij Zeeland reeds op het einde van Mei te water zal worden gelaten. Levend bestelgoed. Een 6-jarig knaapje beeft geheel alleen van Leipzig via Vlis singen de reis naar LondeD gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaart, vermel dende het adres, waar de knaap te Londen „besteld" moest worden en hij is da" ook dank zij de hulp van medereizigers, op zijn bestemming gearriveerd. Op de veemarkt te Rotterdam bad eergisteren de rijksvoorjaarsheogstenkeu ring plaats. Goedgekeurd werden o.a. Oranje van C. VermeuleD te Watervliet Hengst van S. Paul te 's Gravenpolder en Iman van C. W. Snijder te Oud Vos semeer. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens landlooperijG. A B., 26 j., werkman, Sas van Gent, 3 d. h. en plaatsing ia een rijkswerkinriohting voor den van 3 mnd. wederspannigheid J. H., 31 j., Vlissingen, en J. V., 27 j., Rotterdam, stokers, ieder I m. en A. G., 24 j., arbeider, Westdorpe, 14 d. gev. straf eenvoudige beleedigingL. C. B., 23 j., hvr. van G. V., Westdorpe, f 5 b. s. 5 d. h. beleediging van een ambtenaarJ. S. S., 65 j., zonder beroep, Middelburg, f10 b. s. 10 d. h., en mishandeling: L. B., 21 j. en J. A. B., 22 j., werklieden, Axel, de 1 tot f 5 b. s. 5 d. h., en de 2e tot 2 m. gev. strafR. B. v. d. C 21 j., zonder beroep, Axel, tot 14 d. gev. strafH, S42 j., kermisreiziger en D. H. W., 19 j., reizend bakker, de le tot 14 d. gev. straf en de 2e tot f 10 b. s. 10 d. h-, en C. M. V., 36 j., hvr. v«n N. J. C.,werkvrouw, Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h. j Vrijgesproken P. J. R 88 j., koopman, I Vlissingen, beklaagd van verduistering en opliohting. Tegen hem was 1 jaar gsv. straf j geëisoht. Door de Nederlandsohe regeering is toegestaan het verzoek, haar door de Bel gische regeeriug gedaan, houdende de uit levering van B. v. L., oud 37 jaar, geboren te Gent, laatst verblijf houdende te Sas van Gent, thans gedetineerd te Middelburg, door de rechtbank van len aanleg te Gent op 29 Maart 1905 ter zake van het schenden der zeden door bedrijven welke de eer baarheid kwetsen veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde den directeur-uitgever van Het Eotterdamsch Nieuwsblad wegens opname van beleedigonde uitdrukkingen in de raadsoverzichten in zyn blad tegenover mr. Slob, thans burgemeester van Haar lemmermeer, tot 3 dagen gevangenisstraf en f150 schadevergoeding. De Haagsche rechtbznk sprak vrij mr. B. v. T. P., beklaagd van verduiste ring of oplichting als directeur der Prins en Tan Lmdonksbank. Een 17 jarige jongen te Stratum is al spelende op ijsschollen in een diepe sloot verdronken. De machinist van de aard appelfabriek te Buinerveen liep ten ge volge van de duisternis van 'n bruggetje in het water en verdronk. Te Oroenloo geraakte een arbeider op de pannenfabriek tusschen een leeawagen en een muur be kneld, en stierf aan de bekomen inwendige kwetsuren. Door de paardetram te Haarlem werd een vijfjarig knaapje over reden. Met ernstige wonden aan hoofd en hals opgenomen en in een nabij zijn de apo theek gedragen bleek het kind reeds over leden. Te Aalten is verleden week een fabrieksarbeider door de gladheid van den weg uitgegleden, waarbij een boor, dien hy by zich droeg, hem diep in de zyde drong. Hij werd naar het Raadhuis vervoerd en nog denzelfden avond door drie dokters ge opereerd. Thans is de ongelukkige na een smartelijk lijden aan de gevolgen zijner verwonding op dertigjarigen leeftijd be zweken, eene vrouw met vier kinderen achterlatende. By de directrice van de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes te Rotterdam k» aui dezer dagen een als heer gekleed persoon met hot verzoek om adressen van leeraressen in verschillende talen, die in staat zouden zijn aan zijn 14jarig dochtertje privaatles te geven- De directrice voldeed aan dit verzoek en beval eenige leeraressen byzonder aan. De bezoeker noteerde de namen en adressen nauwkeurig. Den vol genden dag vervoegde zich bij de genoemde dames een man, die geld kwam vragen voor 'n liefdadig dool,waarbij hij steeds beweerde gezonden te zijn door een der andere dames. Vijf van de dames voldeden aan zyn ver zoek, niet anders denkende dan dat het een eerlijke zaak was, vooral omdat de man zoo nauwkeurig de namen en adressen der an deren wist. Later echter kwamen z|j tot 't het inzicht, dat zij met.een slimmen oplich ter te doen hadden gehad. Deze is intus- schen met zyn vijf giften verdwenen en zal nu misschien wel trachten zijne collecte elders voort te zetten. Van Slangenvecht. Een onzer medewerkers, die een bezoek bracht aan den bekenden eigenaar van „Slangenvecht", den heer L. C. Dudok de Wit te Brcukelen (sinds het laatst van 1907 ongesteld), deelt ons mede, dat de vroeger zoo vermaarde looper en zwem mer waarschijnlijk nimmer meer aan deze liefhebberijen zal kunnen toegeven. De heer de Wit, vroeger een en al joligheid en opgewektheid, is door een hevig zenuw lijden aangetast en heeft zioh geheel en al uit het gewone leven teruggetrokken. De wereld en haar bewoners, zijn naaste vrienden en vriendinnen, niets of niemand interesseert hem meer bezoekers worden met een hoogst enkele uitzondering Diet meer tot hem toegelaten en gelukt dit toevallig aan een zijner oudste vrienden, zooals sohrijver dezer regelen,dan zegt Eees de Wit na een handdrak met twee woor den dank voor de betoonde belangstelling en men kan gaaD. Men kan den toestand van dezen beklagenswaardigen man op dit oogenblik niet beter karakteriseeren dan door te zeggen, dat hij levend-dood is. Den gansohen dag zit hij stil voor zioh uit te kijken of loopt de kamer op en neer, somB even in den tuin, en spreekt alleen met zijn trouwe huishoudster, die al haar zorgen aan hem wijdt. NCt.) Het berieht inons vorig no. uit Alblasserdam verkiezing gemeenteraads lid, was onjuist. Het betrof slechts't aantal stemmen voor een statenlid aldaar uit gebracht. Toen gisteren met den trein van het MaasBtation te Rotterdam naar Gouda eenige bekende kwartjesvinders de reis wilden medemaken, werd het reizende publiek, dat zioh in den trein bevond en het personeel van den trein, door de politie hiervan op de hoogte gesteld. Het gevolg er van was, dat twee der kwartjesvinders hun reis uitstelden en het publiek voor de anderen op zijn hoede bleef. Voor den recht ar- commissaris deT rechtbank te Winschoten heeft de schoen maker Elzinga van Sappemeer de bekente nis afgelegd het doosje met vergif te heb ben neergelegd. Daarna heeft de opgraving en schouwing van het lijkje van het in November overleden dochtertje der we duwe plaats gehad. E. is in hechtenis genomen. In het dorp Vogelensang woont de sigarenhandelaar De Graaf, die geheel blind is. Gisteren vervoegden zioh bij hem twee personen, die ieder voor een dubbeltje sigaren kochtentoen ze weg waren be merkte De Graai, dat de winkellade was geopend en een bedrag van f5 was ge stolen. Hij stelde de buren er van in kennis, die twee personen in de riohtiDg van Hillegom hadden zien gaanmen begon een drijfjacht en haalde de dieven spoedig in, die door de gebroeders Ruigrok werden gegrepen en in arrest gesteld. Het bedrag werd op hen gevondeneen heeft aan den veldwachter bekend het zijn twee Heden van Hillegom. Op een nest te Rhoon is eergisteren een ooievaar teruggekeerd. Te Helmond is dezer dagen een wedstrijd gehouden in het rooken, en wel in twee afueelingenlangzaam en snel rooken, zoowel met pijp of sigaar. De tijden der eerste-prijswinneis waren de volgende: Voor langzaam rooken uiteen aartien pijp 1 uur 87 minuten en 18 secon den voor snel rooken uit een aarden pijp 2 minuten en 1 seoondevoor laDgzaam rooken van een sigaar 1 uur 46 minuten 30 seconden en voor snelroo- ken van een sigaar 1 minuut 46 seoonden. In de provincie Groningen zyn de rechtsche party an in de verschillende dis trieten spoedig met hunne candidaten ge reed Voor Zuidhorn is gesteld a. r. ds. G. Hofstede, te Blokzijl, in Hoogezand hoopt men op den heer mr V. H. Rutgers, (a. r.) in Appingedam zal men mr. E. van der Hoop van Slochteren, lid der Prov. Staten, (chr. hist.) proclameeren terwijl voor Groningen de aandacht j gevestigd blijft op den candidaat bij de j vorige verkiezing, jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman, chr. hist., afgevaardigde voor Goes. (N. v. d. D.) Eene dramatisohe vervolging heeft plaats gehad tussohen Charpennes en Dé- oines, ten einde een stoutmoedigen dief aan te houden- Zekere Rodarie, onderne mer van begrafenissen te Vaise, was om streeks vijf uur 's avonds naar de rue du Commandant Rivière gereden, naar een paardenkoopman. Hij beging de oavoor ziohtigheid zonder bewaker zijn Eagelsoh karretje met een kostbaar paaru bespannen, aan de deur te laten staan. Een stoutmoe dige dief sprong er in en reed in vollen galop den weg van Voulx en-Vexin op. Rodarie den diefstal bemerkt hebbende, vervolgde den dief. Hij vond juist voor de fabriek Pasviltao een automobiel staan. Snel stelde hij deu ohaffeur op de hoogte van het gebeurde en vroeg hem te helpen om den dief in te halen. De auto rolde nu spoedig in volle snelheid den weg op, maar eerst zeer ver, op den weg van Dé- cines, haalde men het gestolen gespan in. Om den dief schrik aan te jagen, loste Rodarie twee revolverschoten in de luoht, maar de dief, het paard aanzettend, keerde zioh om en Bohoot op de auto. Twee kogels trollen het rijtuig. Nu aarzelde Rodarie niet meer. Hy schoot tweemaal op den dief, die getroffen werd aan de hand en de kin, en het bewustzijn verloor. Uitgeput door dien dollen rit bleef het paard spoedig stil staan. De dief, goed gebonden, werd met de auto naar het politie-bureau van Charpennes gebracht. Te Puerto Lemon (Costarica) zijn door aard versohui vingen groote verwoes tingen aangerioht, bij welke ramp ook mensohen om het leven zijn gekomen. Dood door ferrosilicon. Onlangs zijn vijf jeugdige emigranten aan boord van een sohip van Antwerpen naar Engeland plotseling ziek geworden en allen be zweken. Men daoh|jy.qan cholera of ptomaine-vergiftigine^Mftihide verschijn selen wezen op eéfr^vergiftiging door schadelijke gassen. Het bleek dat ferrisi- lioon aan boord was vervoerd, welke stof, als zij oarbiet bevat, wat dikwijls het geval is, vergiftige gassen verspreidt bjj inwerkiDg van vochtigheid. Dr. Pinkhof teekent in het T. v. O. hierbij aan Van deskundige zijde is mij medege- gedeeld, dat in de loodsen der stoomboot maatschappijen te Amsterdam geen ferro silicon mag worden geborgen, evenmin als in besloten ruimten op de schepen. Het behoort bij de verpakking ook afdoende te worden beschut tegen inwerking van vooht. Ferrosilicon wordt bereid door bij zeer hooge temperatuur in den eleotrisohen oven ijzererts, kwarts, kalk od ookes samen te smelten. Het bevat 80 pCt. silieum, en als verontreiniging, behalve oarbiet ook phosphor- en arsenik-verbindingen. Het wordt in de staal-industrie gebruikt om het silioium-gehalte van het staal te ver- hoogen. In de Daily News deelt een Rus med, dat het voor kenners van de revo- lutionnaire geschiedenis in Ruslaad sedert lang reeds geen geheim meer is, dat de politie de hand heeft in de revolntionnaire daden. Zoo werd bijv. reeds 25 jaren geleden door een zekeren Dagayef een gelijksoortige rol gespeeld als thans d or Azef. Degayef was oorspronkelijk een eohte revolutionnair, die eohtar in handen van politie viel en toen zijn leven redde door zioh aan te lieden als spion en agent provocateur. Hij organiseerde een reeks van aanslagen en leverde tal van anar chisten in bandeD van de politie. Einde lijk werd zijn verraad ontdektom z'oh te rehabiliteeren vermoordde hy toen het hoofd der politie, generaal Soudyékin en verdween daarop voor goed van het tooDeel. Een zekere Zaubatof, eveneens een agent provocateur, had zieb een ander arbeids veld uitgekozen. Hij organiseerde werk stakingen, wist daarvoor eenige leiders te vinden en leverde dan deze over aan de politie. Hij „werkte" op die wijze van 1895 tot 1903. In dat jaar echter werd door een zijner agenten te Odessa een werkstaking op touw g- ze®, die uitdijde tot een stakiDg in geheel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1