NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 112. 1909 Donderdag 11 Februari. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERFGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DIT m PROVINCIE. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 10 Februari 1909. Kiesvereenigingen denkt aan de Kie zerslijst. Wekt de kiezers op om even op't secretarie te vernemen of zjj ook gevaar lcopen als belastingkiezer van de lijst af te raken. In dit geval zonden zij zich dade lijk kunnen aangeven voor Woning- of Loonkiezer. Laten de WoningbiezerB ook even onder zoekeu of zij ook als zoodanig vau de lijst zyu afgeraakt. Iu dit geval kunnen zij zich terstond aangeven ais Loonkiezer. Het is kort dag. Haast u. Op één punt vestigen wij toch Dog even de aandacht. Het betreft de verhuizingen. Wie het vorige jaar in een andere gemeen te, onverschillig of dit kort of lang is ge weest, heeft gewoond on daar belasting betaalde, dient zioh in zijn tegenwoordige woonplaats aan te geven. Ea dit met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. Hij Wordt dan kiezer in zijn nieuwe woonplaats. Wie het verzuimt, verliest zijn kies- reoht. Ambtshalve worden zij niet op de kiezerslijsten gebracht. Men denke hier dus aan, nu het nog tijd is. Wie nd 15 Februari verhuist, komt, indien hy kiezer is, op de lijst van zijn oude woonplaats. Zorgt vooral allen dat gij uw bedrijfs belasting over 19071908 ten volle hebt betaald; en uw andere belastingen over 1908. Althans vóór 1 Maart. Wie bovengenoemde wenken in den wind slaat is dit jaar geen Kiezer. Dus Kiesvereenigingen, nogmaals en voor 't laatst, waakt I Maandag is het de laatste dag. De ond-miliciens, die te Viissingen ge legen hebben, worden bij deze herinnerd aan 't feest van vader en moeder Meerman op Maandag 15 dezer te Viissingen. Den 15 Feb. 1884 traden de heer Meerman en Echtgenoote als Huisvader en -Moe der in het Militairen Tehnis in functie. Honderden hebben zy in die kwarteeuw ge diend met hunne gaven, gesterkt in den str\jd, getroost bjj veel gemis, gesteund met hun raad, en verblijd met hunne vriend schap. Dat zullen die honderden, sinds overal verspreid, toch niet vergeten, maar door 't zenden van kaart of brief of telegram van hunne vriendschap en dankbaarheid op het zilveren feest vau den wakkeren Vlissing- schen huisvader en de zorgzame Vlisaing- sche huismoeder blijk geven. Wie plan heeft op het feest zelf tegen woordig te zijn, geve daarvan nog heden kennis aan den sergeant Van Harberden, Militair Hospitaal te Viissingen. Overdrijving schaadt. De heer v. d. Bieseu, afgevaardigde voor Noord-Brabant, de bekende anti- nomiaan op 't gebied der Woningwet, heeft in de joDgste Eerste Kamer-zitting, evenals vorig jaar, een volle paar uren zoek ge maakt met zijn bespotting van de over dreven politie-maatregelen der plaatselijke overheden in verband met de uitvoering van genoemde wet. Aan 't Kamerverslag ontleenen wij het volgende Men heeft aanmerkingen op alle huizen. Het mankeert er maar aan, dat men zegt, dat de duivel er in woont. Zelfs de fonteintjes worden gekeurd. Straks keurt men de zeep bakjes af, omdat er geen Sunlight zeep in zit. De privaten moeten zelfstandig met de bui tenlucht in verbinding staan, zegt men, maar hoe is het in de Eerste Kamer Daar is het privaat in de koffiekamer. Dat moet dus ook worden afgekeurd. (Vroolijkheid). Al deze maatregelen drukken geweldig op oen ptijs der huizen. De gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam Worden tegenwoordig al beheerscht door de vraagvoor of tegen de Woningwet. In »De Courant" kon men verleden jaar lezen, dat in de Utreehtschedwarsstraat voor een woning verschenen 1 inspecteur, 2 rechercheurs, 3 kruiers en 12 agenten, en dat alles om één oud vrouwtje uit den kelder te zetten. (Ge lach). De heele straat stond In oproer. Spr. houdt vol, dat de werkloosheid wordt bevorderd. Er heerscht een schrikbewind. Een Eerste-Kamerlid, dat een keukentje aan zijn huis wilde laten bouwen, kreeg een lijst met ISO vragen thuis. Gelukkig heeft hij het ding verscheurd. Laat men zich toch tot de krotten bepalen. En wat heeft alles gebaat Is het tegen woordig geslacht er beter door geworden Verleden jaar heeft hij over de mannen ge sproken, thans wil hij zijn oog op de vrouwen richten. (Gelach). Mijnheer de voorzitter, kent gij het schilderij van Kenau Hasselaar Wat een reuzin van een vrouw was dat. (Gelach). Als de Haar- lemsche bezettingen geheel uit zulke vrouwen hadden bestaan, stonden de Spanjaarden er nog voor. (Gelach). En, mijnheer de voorzitter, hebt u al eens van Kaat Mossel gehoord. (Daverend gelach). Dat was eeu vrouw, een Oranje-reuzin, een heele visschersvloot ging er voor op den loop. En kijk eens naar onze boerinnen, ze blazen tegenwoordig de stadsjuffertjes omver. (Vroo lijkheid). De omvang van haar bovenarm is grooter dan de omvang van 'n heeie stadsjuffer. (Geweldig gelach). En zie eens naar de moe ders van thans, ze voeden haar kinderen met geiten- en ezelinnenmelk, maar de vroegere moeders niet, die hadden haar eigen melkin richting. (Hilariteit). En toch hebben ze alle in die oude woningen verkeerd. Neen, al die wetten helpen tegenwoordig niets. Zij geven alleen voedsel aan het socialisme. Overdrijving schaadt. Dit geldt zoowel voor een wet als voor haar bestrijders. Tooh is niet alles overdrijving wat deze soms plastische wetsbestrijder te berde brengt. De minister zei dan ook toe een onoor deelkundige toepassing der wet te willen tegengaan. Adolf Stöcker is overleden. Onderen onder ons zullen zioh zijns nog wel herinneren onder den populairen naam van Hofprediker Stöcker. De laatste jaren wes hy lijdende, en hoorde men weinig van hem. Ook moet men hem niet willen leeren kennen uit het beeld dat nu al sedert minstens een kwarteeuw de vrijzinnige pers van hem heeft getee- kend. Over weinigen heeft deze zoo al de fiolen van haar toom uitgegoten als over 't hoofd van dezen miskenden, genialen man. Vooral de sociaal democraten haatten hem met een doodelyken haat. Wie hem wil leeren kennen moet niet af gaan op de berichten in de laatste jaren door de vrijzinnige bladen omtrent hem verspreid, maar met name op een levensbe schrijving die vijftien jaar geleden dr. Bronsveld van hem gaf in da Bouwsteenen- Stöcker waa een man met een machtig redenaarstalent, kloeken durf, en ruimen blik op da sociale quaestie. Iu de eerste dagen van haar kracht een veertig jaar geledea heeft hy de Internationale naar het hart gestoken, de sociaal democratie aangegrepen en in de arbeidersvergaderin- geD, spijt smaad en spot, telkens weer met ontembaren moed, de Bebels en Lieb- knechts in 't aaBgezicht weerstaan, en met zijn machtig woord de misleide arbeiders terug geroepen tot de gehoorzaamheid aan Gods Woord. Hij ontrukte honderden arbeiders aan de omarming van ongeloof en revolutie, en wist ze te vereenigen in een Chr. arbeidersvereeniging, die eerbied afdwong door baar ledental en machtige organisatie. Ea in dat alles werd S öoker gedreven door liefde tot zijn Heere en voor den arbeider. Niettegenstaande hij Hofpredi# ker en de vertrouweling van Keizer Wil helm I was, verkeerde hij liefst en meest in de kringen der werklieden, die heaa wederkeerig vereerden. S'öoker was een groot karakter, die in den strijd voor 'treoht niemand ontzag, ook Bismarok niet, die hem dan ook met alle Bijksgrooten een doodelijken haat toe droeg. Toen Keizer Wilhelm II op den troon kwam was 't dan ook met S'öokers invloed aan het Hof gedaan. De Keizer die niets voelde voor zijn Christelijke sociale denk beelden, en ook op kerkel'jk gebied zelf den toon wilde aangeven wat gansoh eo al streed met S'öekors Calvinistische beginselen gaf hem al heel spoedig zijn afscheid hetgeen den miskenden volksman zich te vaster bij zijn werklieden deed aansluiten. Voorts keerde hij zich met al de kracht van zyn kennis en talent tegen den onge- loofsstroom door prof. Harnack in bewe ging gebrachttegen de Schriftkritiek, voor het Schriftgezag, tegen de Revolutie in Staat en (evangelische) kerkvoor do gehoorzaamheid aan den Koning der Kerk pleitte hy met woord en pen zoodat hij behalve den Keizer, de Machtigen en Aan zienlijken, nu ook de Geleerden, de mannen van de Schriftkritiek en der Vermittlungs- theologie tegen zich kreeg. Nog meer. Ook tegen de macht van den Jood in de Pers en op de Geldmarkt, in de Staatkunde eu waar al niet, te Berlijn en in het Keizerrijk, richtte by in den Rijksdag zijn philippics, wat hem ook, als de vurige antisemiet, by dat belangrijke volksdeel in discrediet bracht. In hoever hij het antisemitisme heeft bevorderd, weten wc nietdoch wèl weten we dat hij zich met het dwaze optreden vsn zijn volgeling Ahlwardt tegen de Joden nimmer heeft kunnen vereenigon. Stöcker was in alles eerst Christen, daarna Party man. Op staatkundig gebied is zijn ideaal geweest de coalitie tussohen de Duitsoh - oonservatieve partij waarbjj hij was aan gesloten (onze antirev. of ohr. historische partij) en het Centrum (onze R. K. staats partij). Daartoe heelt hij met wijlen Windt- horst herhaaldelijk vergeefs aanraking gezocht. Het Centrum was hiervoor ech ter nog niet rijp, en 't is dit blijkbaar nog niet. Op 't gebied vau Kerk en Staat en Weteosohap en Maatschappij heeft Stöo- ker zijn woord doen klinkeD, is hij vaak de man van 't machtig initiatief geweest. Duitsohland zal wel doen zijn nage dachtenis in eere te houden. Men verneemt, dat in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding zijn om met hat oog op de blijde verwachting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden, tengevolge waarvan het Hoofd van den Staat tijdelijk Haar regeertsak zou neerleggen om deze alsdan door een regentschap ie laten waar nemen, totdal H. M. weèr in staat zal zijn het Bewind te aanvaarden, (N. R. G.) Naar de N. Ct. verneemt, zal het wel 19i2, missohien 1913 worden al vorens het Vredespaleis kan wordeD ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw, maar ook met de omstandigheid dat eenige groote mo gendheden geschenken voor de meubilee- riug en stofleericg van het gebouw hebban toegezegd. Da afwerking van sommige dier geschenken zal geruiuaen tijd eisohen, zoo o. a. het weven van de gobelin-tapijten die door den Fransehen Staat zijn toege zegd voor de raadszaal. Wij ontvingen van iemand buiten Dom burg een schrijven ter opneming om te verklaren dat lang niet alle gemeeofenaren instemden met den lof in een bericht van daar in ons blad toegezwaaid aan 't hoofd der Chr. school wegeDS diens koperen ambtsfeest en aanstaand vertrek. Deze verklaring wordt ons in een heden ont vangen schrijven uit Domburg zelf beves tigd. Daar wij over deze quaestie geen ingezonden stukken kunnen of willen opne- meD, laten wij 't bij deze mededeeling, onder opmerking, dat, hoe zonderling wij overi gens een koperen ambtsfeestviering vinden waarom bijvoorbeeld dan ook geen blikken bij vijf jaren dienst 1 wij geen enkele reden hadden aan een desbetreffend berioht van geaohte zijde ods geworden plaats te weigeren. Middelburg. Dinsdag vergaderde de melkvereenigiag „Samenwerking" in het Schuttershof. De voorzitter, de heer F. Keulemans, heette de aanwezigen welkom in 't nieuwe jaar inzonderheid den nieuwen secretaris. Hy hoopte dat deze met evenveel toewij ding als zyn voorganger mag werkzaam zijn in het belang der vereeniging. Door dan 2en secretaris werden de notu len gelezen en goedgekeurd. Door het bestuur wordt meegedeeld dat de laatste maand 18 nieuwe leden zich hebben aange meld, terwijl het bestuur op een aanvrage v^n dhr J. A. L. de Lange om lid te worden dezen met 5 tegen 2 stemmen heeft gewei gerd, daar het bestuur het voor een goeden gang van zaken en in het belang der ver eeniging niet wenschelijk acht, dat deze lid wordt. Door dhr De Lange is op deze hem ge dane mededeeling een schrijven gericht, dat hij over dit besluit in hooger beroep wecscht te gaan bij de ledenvergadering. De voorzitter vraagt, of iemand der leden het woord verlangt over deze zaak, of men het eens is met het bestuur. De heer v. d. Putte wensohte hierover gaarne te spreken doch wensohte liever dat iemand anders er over begOD. De heer Osté vraagt of er geene redenen zijn op te geven waarom deze is geweigerd. De voorzitter zegt, dat het bestuur meende, dat toelating van den heer De Lange tot deze vereeuiging niet goed zou zijn voor de gezonde ontwikkeling der vereenigiDg. De heer Osté zegt, dat uit niets is ge bleken, waarom deze persoon is geweigerd, doet hij iets wat niet in 't belang der ver eenigiDg is, dan kan hij tooh worden ge royeerd, dooh uu heeft hij niets misdaan om niet te worden toegelaten. Den heer v. d. Putte komt het voor, dat het optreden van de Lange als partijgenoot der vrije sooialisten hier parten heeft ge speelt. Als lid dezer vereeniging zou hij een nuttig lid kunnen zijn. De voorzitter zegt, dat partijhaat hier niet in 't spel is geweest; er was van partijschap geen sprake. De heer Osté keurt het besluit van het bestuur niet goed. De voorzitter vraagt om bij zitten en opstaan uit te maken of de vergadering bet besluit van het bestuur goedkeurt. Dit blijkt thans van ja; de meerderheid gaat met het bestuur mede. Nog deelt de voorzitter mede, dat de heer Zwagerman zioh bereid heeft verklaard in de volgende maand eeue lezing te houden voor de vereeniging. Nog deelt hij mede, dat er door de ver eeniging een adres zal worden gericht naar den Baad met het oog óp de toepassing der Melkverordening (dit is bereids verzon- den)en te verzoeken om eerst waarschuwin gen en onderrichtingen te willen geven, alvorens er vervolgingen worden ingesteld. Door den secretaris dhr. J. Verhulst werd hierna het jaarverslag uitgebraoht, hieruit blijkt dat de inelkveveeenigiDg op het oogenblik telt 62 leden waarvan 30 leveran ciers, 20 slijters en 12 eigen melkver- koopers. Een woord van dank werd ge bracht aan den voorzitter voor al hetgeen deze voor de vereeniging heeft gedaan tijdens dit eerste levensjaar. Te betreuren valt het, dat deze ijverige voorzitter thans voor een herkiezing niet meer in aanmer king wil komen. Hierna wordt door hem verslag uitge bracht over zijn gehouden beheer, hieruit blijkt dat de ontvangsten waren f 114, uit gaven f 75,98, een goed slot dus van f 38,02. Hierna worden benoemd tot oommissie tot nazien der boeken de heeren J. M. Mari- nusseu, C. Booze en P. Ton, die verklaarde dat de boeken zijn goedgekeurd. Hierna zegl de voorzitter den seoretaris-penDing- meester dank voor zijn jaarverslag en ge houden beheer. Alsnu komt aan de orde de benoeming van een voorzitter, uit het opgemaakte drietal, zynde de heeren A. de Smidt, P. Vader Hz. en P. Uythoven, daar de h6er F. Keulemans deze betrekking slechts voor een jaar had aangenomen en rich niet moer herkiesbaar wenschte te stellen. Gekozen wordt de heer A. de Smidt met 36 stemmen. Op den heer P. Vader Hz. waren 6 stemmen, terwijl 2 briefjes in blanco waren uitge bracht. De voorzitter wenschte de vereeniging geluk met deze keuze, die een gelukkige mag genoemd worden. Hy hoopte dat dé vereeniging het zijn opvolger even gemak kelijk zal makes als zy het hem hebben gedaan. De heer Keulemans verklaarde met zeer veel genoegen steeds te hebben gearbeid in deze vereeniging, hy dankte allen voor den steun, inzonderheid de heeren Vader, Zwa german en de Priester, met wie hjj dikwijls heeft saamgewerkt. Wanneer hy straks de vergadering voor het laatat sluit, zal hjj de aangenaamste herinnering medenemen van deze vereeniging. De leuze ?een voor allen" moet steeds by de leden blijven voorzitten. Alsnu worden herbenoemd tot bestuurs leden de heeren B. M. Bakker, B. Leynse en C. Matthysse Jr.. resp. met 38,38 en 36 stemmen. Op verschillende heeren waren I stem uitgebracht. Thans komt in behandeling het voorstel van het Bestuur tot opriohting van een bureau tot maandelijksoh onderzoek der melk van de leden der vereeniging. De voorzitter licht dit voorstel toe, waar uit blijkt, dat deze vraag reeds is besproken in eene vorige vergadering, de bedoeling van het onderzoek is, om maandelijks een aantal monsters bij de leden te nemen en deze te laten onderzoeken en dit telkens bij 20 leden te laten doen, dus 4 maal in het jaar wordt ieder lid zijn melk be monsterd. Met 3 apothekers is aoooord aangegaan om de melk der leden te bemonsteren. Dit zal kosten 25 oent per monster, de secretaris zal maandelijks 20 monsters nemen, waarvoor deze zal genieten een gratificatie op het einde van het jaar, daar dit een zeer tijdroovend werk is, het be- stHur ie voornemens om in November te doen besluiten of het onderzoek een vol gend jaar weer zal geschieden. Ieder lid van wie melk is bemonsterd krijg'; mededeeling van de bevinding. Ook aan dePers zullen maandelijks de oijfers der uitkomsten worden medegedeeld. De heer Visser vindt 4maal per jaar wat weinig, hij zag dit liever op 6maal per jaar gezet. De voorzitter zegt, dat vanwege de vereeniging het niet meer kan, met het oog op de kae, doch de heer Zwagerman wil dit nog wel een keer meer doen als het niet te drnk looptdoch niet als door de politie reeds een monster is genomen, dan kunnen ze terecht by de heeren Nonhebei, J. O.v. d. Harst en J. J. v. d. Garde, apothekers a'hier tegen betaling van f 0,50 per monster. De heer De Priester vraagt of het niet mogelyk is,dat bjj de te nemen 20 monsters zy, van wie niet een monster is genomen, toch hun monster er by doen tegen beta ling van 25 cent, die znllen dan hun mon sters bij den secretaris moeten brengen.Dit idee vindt algemeen ingang. Vanwege de vereeniging echter zullen slechts 20 mon sters worden genomen. Alzoo wordt het voorstel van het bestuur aangenomen By de rondvraag vraagt de heer Bakker, cf als de heer De Smidt mocht bedanken dan de heer Vader kan genomen worden. Dit vindt de voorzitter niet goed, daar de vergadering slechts 6 stemmen op den heet Vader heeft uitgebracht. Dan is het beter om eene nieuwe voordracht te ma ken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1