SDltenlandseh Overzicht. Kerknieuws Sclioolnifuws l&eciitszakeEi. Gemengde Berichten. De Standaard schrijft over hetzelfde onderwerp Ter afsnijding van misverstand, herhalen we hier nogmaals, geheel onveranderd, onze stellingen. Bij een coalitie van drie partijen zijn er in de Kamer drie partijleiders, maar is er in de Kamer geen leider der ooalitie. Een leider der ooalitie is er alleen dan, zoo de ooalitie ministerieel is geworden, en een bewind in haar geest is opgetreden, en alsdan is de leider der ooalitie de for mateur van 't met haar homogeen Kabinet. Wie als zoodanig zal optreden, staat ter beoordeeling aan de Koningin. Zij roept den man, dien zij daartoe uitverkiest, en zij geeft hem tot formatie opdraoht. Zoo is er een leider der ooalitie geweest van 1901—1905. Na 1905 tot December 1907 was er een leider der Linksohe, niet der Reohtsohe Coalitie, en had de Coalitie Reohts niets dan de ohefs van de drie haar saamstel- lenda groepen. Maar in Deoember 1907 trad er weder om een leider der Reohteehe Coalitie op, en die leider was en is ar. Heemskerk, de tegenwoordige premier. Er kan dus nooit sprake van z\jn, dat iemand Kabinetsformateur wordt, omdat hij leider der Coalitie is. Niet de leider der Coalitie, die niet bestaat, wordt Ka binetsformateur, maar door Kabinetsfor mateur te worden, wordt de premier te gelijk, en daardoor eerst, leider der Coalitie. Het lokaas. De Standaard sohrijft Het Kabinet heeft zioh beslist voor ver- pliohte verzekering uitgesproken. Juist voor het stelsel dat dusver, Socialisten en Vrij-liberalen uitgesloten, door alle partijen in de Kamer werd voorgestaau. En bestrij den durft men dan ook dit stelsel niet. Als het moet zal men er voor stemmen. Maar inmiddels moeten de kiezers, vooral onder de werklieden, van Reohts worden afgetrokken, en uit beginsel, dat weet men, krijgt men Reohts voor het stelsel van Slaatspensionneering nooit. Dit ware niet anders dan dizaonale bedeeling uit 's Rijks kas, een misvorming van de armenzorg, en al won dit stelsel sinds eeuwen in Engeland veld, wij staan tegen dit stelsel principieel over. Maar juist daarom misbruikt men dit stelsel nu als lokaas. Men zegt niet, dat men er voor is. Men zegt vooral niet, dat men, zoo maar Links wint, dit stelsel zal invoeren. Het is niets dan het stukje spek, dat in de val wordt opgehangen. Men hoopt, dat ook de mannen van „Patrimonium" er in bijten zullen. Kq dan klapt de val dioht. Tooh zal men merken, hoe men zioh ver gist. Nog in 1903 heeft men 't gezien, hoe trouw aan het beginsel onze Christelijke arbeiders zijn. En ook nu zal men zien hoe prachtig ze langs de val heen loopen, maar zonder er in te gaan. De S. D. A. P. van binnen. Naar aanleiding van de verklaring dat wat er ook op het buitengewoon congres te Deventer moge gebeuren, „De Tribune blijft" sohrijft Het Volk o. m. Dit staat gelijk met aan de partij de onder werping aan haar besluiten op te zeggen, het staat gelijk met aan de partij het recht te ontzeggen de verhoudingen in baargelederen zelf te regelen, het recht te ontzeggen zelf uit te maken hoe hare pers zal zijn ingericht. Bovendien staat het gelijk met het zich zelf afsnijden van den weg om zich op het buiten gewoon kongres te laten vinden tot voor de partij bevredigende verklaringen en staat daar door weer gelijk met een als 't ware uitlokken van krasse maatregelen van de partij tegen hen. Het is als 't ware een uitdaging tot de partij gericht om zulke krasse maatregelen te nemen, in de hoop dat het verzet tegen die maatregelen de scheuring brengen zal die thans blijkbaar door De Tribune wordt gewenscht. En aan het slot Onzerzijds moeten wij 't ronduit [zeggen met menschen, door zulk een geest bezield, is geen land te bezeilen. Dit artikel is een oorlogsverklaring en de verklaring dat, wat er ook gebeure, de Tribune blijft, zijnde een bij voorbaat afwijzen van een bepaalde beslissing van het kongres, is op zich zelf al een zich losrukken van de partij. Zoo wordt de Tribun e-kwestie een zeer eenvoudige. Oostenrijk-Hongarije. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Rijksraad maakten de Tsjechische ra dicalen bet zoo bont dat de vergadering niet kon doorgaan. Een paar dagen geleden hadden zij, in de meeniag dat een mogelijke ontbinding van den Rij ksraad in nan voordeel zou zyn, al getracht met tamboerijns, fluiten, hoorns, trompetten en trommels de discussiën on mogelijk te maken. Doch na was 't nog veel erger En na de sluiting der zitting ont stond een regelrecht handgemeen, toen van de Duitsche banken geroepen werd tot de Tsjechen; „Dat is jnilie schuld. Gij zijt een schande voor Oostenrijk". De regeering zal niet voor 't einde dezer maand het parlement weer bijeen roepen en in dien tusschentyd wil Bienerth een nienw kabinet vormen, dat nit ambtenaren zal be staan en ale cabinet d'affaires optreden. Door sl ai ting der zitting zijn alle urgentie- voorstellen vervallen en bij heropening kannen nu eerst de zgn. Staatsnotwendig- keiten behandeld worden. Wordt er dan weer obstructie gevoerd, dan bestaat 't voornemen hei parlement ie ontbinden. ïn- tnsachen ie nu de Anegleich voor Bohemen weer onmogelijk, de regeering kan ook zon der goedkenring van den Rijksraad de lich ting niet oproepen en heel de reeks andere vraa' stukken die ter sprake zonden komen: sociale verzekering, overneming van spoor wegen door den Staat etc., is voorloopig weer van de baan, evenals het handelsver drag met Servië. Deze twee laatste qnaee- ties z\jn gebonden aan een bepaalden ter mijn en moeten voor 1 April afgedaan zijn, trouwens ook het ontwerp op de lichting der reoruten heeft alleen pr&c- tisoke waarde als de liohting in 't voor jaar kan plaats hebben. De regeering sohijut er op te rekenen dat binneD een maand de Tsjechen wel tot inzioht zullen komen, een optimisme, dat eohter door een groot deel der Weensohe pers, die overigens vrij alge meen van oordeel is, dat de door de regee ring gevolgde handeling de eenig moge lijke is, niet wordt gedeeld. DIT DB PftOVINCIB. VÜSBingen. De ijzeren afslnitdenr in den nieuwen muur van de Westerhaven is nit haar voegen geschoten en te water ge vallen. Men ie dadelijk begonnen om te trachten 't zware voorwerp op te visschen. 's-Heerenhoek. Door den storm van Vrijdag werd door een rukwind, de kap- wagen van den landbouwer J. de Jonge, uit Borsele, op den dijk omvergerukt. Als door een wonder bleven al de in dien wagen ge zeten negen sohoolkinderen, welke uit de sohool alhier waren gehaald, ongedeerd. De wagen was zeer gehavend ruiten en kap zijn geheel vernield. Krabbendfyke. Het water dat Vrijdag door den storm erg woelig werd opge zweept heeft waer heel wat sehade aan den Oost- en Stroodorpepolder gebracht, vooral de laatste heeft het moeten ont gelden, behalve dat deze op tal van plaat sen meer of minder is afgeschuierd, zijn er nog op drie plaatsen vrij groote gaten in gekomen, zoodat onmiddellijk volk werd gehaald om deze voorloopig met stroo te dichten waaraan tot ongeveer 10 uur 's avonds onder toezioht van de bevoegde autoriteiten is gewerkt. Voor deze plaatsen bestond vrees, dat wanneer er nog zulk een vloed met hevigen wind moest komen, dat deze zouden doorbreken wat gelukkig, dank zij het kalme weder, met den spring vloed van Zaterdag niet is gesohied. Thans is men druk bezig om deze gaten weer vol te schuieren uit de schorren doch eer dezen dijk weer gemaakt is, zullen er tooh wel weer II dagen mede gemoeid zijn, daar vooral de krammat welke pas enkele dagen klaar was, thans weer heel veel heeft geleden. Stavenlsse. Behalve aan den provin- oialen steiger, die vrij erg gehavend is, heelt de storm van j.l. Vrijdag veel schade toegebracht aan de vóér twee jaar uitge voerde werken aan de zeewering van den oal. Oud-Kempenshofstedepolder. Verschil lende gaten zijn in deD dijk geslagen. Het grondverlies bedraagt f 160 M'. terwijl 650 M2. bezoding, 1200 M'. zomermat, 40 M*. wintermat en 450 M' rijsbeslag is weggeslagen. De kosten zullen vrij groot zijn. Het water bereikte eene hoogte van 1.55 M. boven H. W. (Hoogwaterpeil). Vrijdagmorgen om elf uur werd door schipper P. Sperling van de blazerschuit 01. 1 uit Ouddorp waargenomen dat in het Sohenkgat bij Qoeree een vaartuig in nood verkeerde. Terstond waren de schippers M. A. W. en J. Sperling, P. Kastelein, K. Sandburg en Jan Visser met hem bereid te trachten redding aan te brongeD. Uitgevaren en nabij gekomen bleek het vaartnig een geladen hoogaarts uit Breskens, Br. 6, bevaren door schipper P. van den Hen vel. Trots het noodweer en de woeste zeeën werd verbinding met de hoogaarts verkregen, waardoor h6t vaartuig en vier personen behonden werden. Te Bergen op Zoom kwamen Zaterdag de sergeant-majoor-instruoteur Bakker uit Middelburg met een door hem uitgedacht toestel, dat automatisch als tijd opnemer fungeert bij het sohijfcohieteD. Volgens de sedert een paar jaren in be proeving zijnde sobietmethode, gelden nl. voor de waardeering eener serie schoten niet alleen het aantal treffers, dooh ook da tijd, becoodigd cm de schoten af te geven. Het vernuftig uitgedaohte toestel is zoodanig ingericht, dat de schutter bet in werkiDg brengt door zija geweer in den aanslag te brengen. Het toelatingsexamen voor de cur sussen zal 17 Mei aanvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingen, J. D. de Stop pelaar te Koudum; te Akersloot, K. Hen driks te Nieuwveen. AaDgeuomen naar Aalst (België) door J. H. G. Stap, cand. te W(jk b(j Duurstede naar Westerbork door J. Postma, cand. te Blaanwkapel. Bedankt voor De Wilp, voor Bleiswyk en voor Nieuw Dordrecht door J. Postma, cand voor Ouddorp door Th. G. C. Rappard te Kesteren. Stavenlsse Bij de stemming voor een notabele (vac. A. G. van Zorge, voor kerk voogd) werden van de 83 geldige stemmen 41 uitgebracht op dhr M. P. Tazelaar en 36 op dhr J. Heijboer, zoodat tusscben deze beeren herstemming moet worden ge houden, Geref. Kerken. Aangenomen naar Heerjansdam door M. A. v. Pernis, oand ta Spijkenisce. Bedankt voor Drogeham (B) door Tj. Algera te Mnrmerwonde voor Vijfhui zen door M. A. v. Pernis,, oand. Rilland Bath. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Overschie is be noemd de heer J. Verburg, onderwijzer aan de openbare lagere sohool alhier. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensstraat schenderij L. V., eene berisping, nachtrumoer A. C., P. B. Lz., O.-en W.-Souburg, f i b. s. i d. h., het laten staan van een trekdier op den openb. weg A. d. K., ft b. s. I w. t., W. B., J. d. P., Koudekerke, f I b. s. i d. h., het ver- \oeren van dieren op noodeloos kwellende wijze C. D., Kleverskerke, (10 b. s. 3 d. h., overtr. arbeidswet L. M. v. V., Vlissingen, a m. f3 b. s. I d. h. iedere b..J. 1'. A. T., Vlissingen, 3 m. f 2 b. s. 1 d. h. iedere b., het doen rijden rijden met een rijwiel met freewheelinrichting niet voorzien van een rem F. M., f I b. s. 1 d. h., het een wapen bij zich hebben op den openb. weg L. M. v. M., f 3 b. s. 2d. h., hel een hondenkar doen geleiden door een persoon heneden de 14 jaren A. O., O.- en W.-Souburg, f 1 b. s. ld. h., het als geleider van een honden kar niet vertoonen van het inschrijvingsbewijs C. G., Koudekerke, J. S., Biggekerke, f 1 b. s. I d. h., het als schipper van een vaaatuig bij het doorvaren voor de brug van een sluis een ankerketting laten slepen H. B., zonder bekende woon- en verblijfplaats f 25 b. s. 5 d. h., het rijden met een rijwiel zonder licht P. L.,Vlissingen, G. v. S., Meliskerke, M. Z., Kapelle, f I b. s. I d. h. het des nachts rijden met een rij- of voertuig niet voorzien van eene lichtuitstralende lantaarn L. V., f o.öo b. s. 1 d. h., A. K-, A.W., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. h., het met een voertuig anders rij den dan stapvoets waar dit is aangeduid J. W. L., Grijpskerke, f 1 b. s. 1 d. h., F. de T., Vlissin gen, t 1.60 b. s. 1. d. h., het een paard aan een persoon beneden den 16-jarigen leeftijd ter ge leiding toevertrouwen A. A., Koudekerke, f 1 b. s. 1 d. h., het doen voorttrekken van aan elkan der vastgemaakte wagens door hetzelfde paard P. D., Kondekerke, f 1 b. s. 1 d. h., het zijn trek hond laten bevinden op den openbare weg en los en zonder muilkorf P. P., A. B., f 1 b.s. 1 d.h., het wateren buiten de bakken V., J. C. T., H. J. K., f 1 b. s. 1 d. h., het ongedekt vervoeren van vleesch op de straat J. M F., Grijpskerke, f 1 b, s. 1 d. h., het zijn regenbak en welwaterbaw aan den openbaren weg niet afsluiten met een slot M. J. vr. van J. S-, Vlissingen, 2 m. f 1 b. s. I d. h. iedere b., het rijden met een voertuig op een voetpad A. V., Vlissingen i 1 b.s. 1 d.h., het plaats nemen op een met honden bespannen voertuig A. L., Koudekerke, f 1 b. s. 1 d. h., en wegens dronkenschap P. W. S., C. J. M. L.,A. B., W. H., f9 b. s. 2 d. h., W. C. de V., f3 b. s. 2 d. h., P. A. T., Vlissingen f 15 b. s. 3 d. h. (M. Ct.) Weggelaten plaatsnaam Is Middelburg. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 8 Febr. rijn veroordeeld wegens overtred. leerplichtwet J. V., Wemel- dinge, fo.50 b. s. 1 d. h., J. J. C., Goes, G. B., C. P., Ierseke, ieder f I b. s. I d. h., F. de P., 's-Heerenhoek, P. de V., Borssele, ieder f 2 b. s. 2 d. h., A. D., Wissenkerke, f3 b. s. 2 d.h., N. de G., Rilland, T. de F., Colijnsplaat, ieder f4 b. s. 3d. h., jagen zonder acte en verg. M. S., 's-Heer Arendskerke, 2 m. f 2 b. 2 m. 1 w. t. geweer en 13 patr. verb, verkl., W. L., Kwadendamme, 2 m. f 10 b. s. 2 m. 5 d. h., uitl. geweer of f2 b. s. I d. h., F. M., Goes, 2 m. f 20 b. s. 2 m. 7 d. h. geweer verb, verkl., M. V-, Wissenkerke, 2 m. f5 b. s. 2 m. 2 d. h. uitl. geweer of f I b. s. 1 d. h., n<et beletten dat hond wild opspoort A. v. Z., Wissenkerke, f 2 b. s. 2 d. h., met'licht wild opsporen J. W. M. O., Ovezand, f15 b. s. 8 d. h., straatschen derij M. G-, Biezelinge, f2 b. s. 1 w. t-, J. F. H., F. W. Jzn., Kattendijke, ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. v. PI., J. S., G. M., Biezelinge, J. H. T., Baar land, ieder een berisping, idem en pogen met strik wild te bemachtigen A. N., Biezelinge, tot een berisping, strik verb, verkl., verwekken nachtelijk rumoer T. de S-, Hansweerd, f 3 b. s. 3 d. h., G. Z., A. B., L. P., Kwadendamme, P. de V., J. de V-, 's-Gravenpolder, A. de K., Baarland, ieder fb. s. 2 d. h., idem en dron kenschap 2 m. f 2 b. s, 2 m. 2 d. h„ loopen op bezaaiden grond C. N., biezelinge, f3 b.s. 2 d. h., W. S., A. N., S., J. v. H., Biezelinge, ieder 'n berisping,C.K.,Nieuwdorp, f 5 b.s. 3 d.h., loopen langs spoorweg S. van de G., Schore, f 2 b. s. 2 d. h., straat verontreinigen M. van 't V., Oudelande, f 0.50 b. s. 1 d. h., 's avonds rijden zonder licht J. K., Wemeldinge, f 2 b. s. 2 d. h., fietsen zonder bel. W. v- O., Schore f 2 b. s. 2 d. h., 's avonds fietsen zonder lantaarn J. S., Goes, W. W., A. G., Hoedekenskerke, H. B., Waarde, J. v.O., 's Heer Arendskerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., mossels rapen aan berm van zeedijk L. K., C. K., Kruiningen ieder f 5 b. s. 5 d. h-, P. M., C. de M., Kruiningen, ieder een berisping, dronken schap J. V., A. K., P. G. de W., J. P. F., A. S., Goes, J. H, G., zonder bekende woonpl., D.J., Krabbendijke, W. D., Hansweerd, L. R., Kwa dendamme, A. W., 's Heer Arendskerke, J. d.W., Colijnsplaat ieder f 2 b. s. 2 d. h., F. v. B., Hein- kenszand f 3 b. s. 2 d. h., P. S., 's Heer Arends kerke f 5 b. s. 3 d, h.' A. P. v. L., Kamperland f 10 b. s. 3 d. h., idem bij Ie herh., J. S., Baarland, J. B., HeinkenszaDd, ieder 3 d. h,, idem bij 6e herh., J. G. van 't W., 's Heer Arendskerke, 2 d. h. en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 maanden, idem bij 12e herh. J. V., Hansweerd, 3 w. h. De Storm. Dé storm van Vrijdagmiddag heeft ook te Rotterdam groote schade aan schoor- steenen en winkelpuien aangerichtver scheidene kelders liepen vol. In het West- land werden honderden ramen opgenomen •n vernietigdsoms gingen geheels bakken van 30 k 40 ramen de lucht in. Muren zij» omgeworpen en enkele druivenkassen ver nietigd. Er is veel geboomte ontworteld en heel wat schade aan gebouwen toegebracht. Te Hellevoetsluis werd de zinken dakbe dekking van het wachthuisje der Vlaar- dingsche Stoombootmaatschappij losgerukt en in haar geheel over 't Voornsche kanaal geslingerd. Het kwam aan de overzijde terecht tegen een houten schutting. Te De Rijp werd een melkwagen der N. H. Tram- maatschappij, die bij de fabriek HolUndia was afgehaakt, met zooveel kracht voortge stuwd, dat hü niet meer tot staan kon ge bracht worden. Hij rolde voort tot Midden- Beemster. Een reiziger, die Vrijdagavond met den lantaton Arasterlamschen miiltrein te Roozendaal aankwam, heeft aldaar aan gifte gedaan, dat hem onderweg, terwijl hij sliep, eenige bankbiljetten waren ontrold. Den onderzoek wordt ingesteld. Een 25- jarig jubileum als barbierster ia zeker wel een bijzonderheid. Mej. G. Lu- esken, te Enkhulzen, heeft vandaag het scheermes sedert een kwarteeuw, zeer tot tevredenheid harer klanten, gehanteerd 1 Vrijdagavond waren te Rotterdam op het aan de Wilhelminakade voor vertn k Daar Amerika gereed liggend stoomschip Statendam twee bootwerkers in een oer ruimen bezig met kisteu manufacturen aan te pakken, toen door het los springen van de strop waarin twee kisten hingen deze kisten terecht kwamen op de beide boot werkers, ten gevolge waarvan de een ge dood en de ander doodelijk gekwetst werd. Te Gastal is bij een veohtpartij tus- sohen twee zwervers een der twee door messtekken van don ander zoodauig ver wend dat hij aan de gevolgen is over leden. Te Rotterdam zag Zaterdag avond een agent vau politie brand op een eerste verdieping in een woning. Hij trapte de deur iu die op slot was, od vond eeu tafelstoel in brand staan waarin een aud er- halfjarig kind gezeten was, dat alleen thuis was onder de zorg van eon 8-jarig meisje. De braod was aangekomen door een test vuur dit) in den kinderstoel geplaatst was. Het kind was hevig gebrand. In een gezelschap van jongemannen te Hooge- veen waar braai gedronken werd, heeft een 18-jarige knaap zooveel jenever ge zwolgen dat bij in dit vergif is gestikt. Lucht. Hoeveel lucht verbruikt een meDsob P Een volwassen peisoon neemt met elke ademhaling L. luoht op en soheidt weer 1 L. zeer koolzuuriijke luoht af. Per minuut doen wjj ongeveer 16 adem halingen en gebruiken dus daarbij 8 L. lucht. Per uur uur 60 X 8 480 liter en per 24 uur dus 11520 liter. Deze grootte der hoeveelheid lucht, die we noodig heb ben en de middelen haar te verkrijgen zjjn nog niet zeer lang bekend. Voor de Groenlanders in hun sneeuwhol, voor de Laplandera en Indianen in hunne hut ten, voor den armen man in zijn kwal(ik- riekende, voor den rjjken man in z(jn geparfumeerd vertrek, bestaat er geen lucht. Voor hen is lucht nietsvoor hen bestaat geen lucht om te leveu en gezond te zijn, slechts om ziek te worden en te sterven. Hoe dikwijls worden jongelieden, die ia het buitenland op reis waren, niet ziek omdat een vochtige slaapkamer, die men „den vreemde" gaf hem een pleuritis be zorgd heeft P Hoeveel hofjesfufïrouwen zijn niet „etjjf van de rheumatiek" in hare drassige woningen geworden P Hoeveel gezeten burgers hebben niet een nierziekte, rheumatiek, een hartkwaal wel licht opgedaan in hun zonnelooze slaap kamer of in hun bedompt kantoor Een kleine verhuizing of verbouwing was Diet duur geweest, eeu grafzerk is eohter goed- kooper. Er zijn vele welvarende families, die de groote vertrekken van hun woning voor ijdelheid en de kleine voor hun ongeluk gebruiken, doordat ze de sleohtste kamer van huD huis voor slaapgelegenheid be stemmen, in een sombere kamer buizen en de „mooie" kamer uitsluitend gebruiken tot bet ophangen van familieportretten, tot het neerzetten van sierlijke trekpotten en tot het ontvangen van bezoek. Van de luoht kan men niet leven 1 Moge het algemeen en goed begrepen worden „„zonder goede luoht moet men sterven (Molescholt). Uit Philadelphia wordt gemeld, dat bij de onthuHing van de bronzeD gedenk plaat in den gevel van het stadhuis te Philadelphia, ter herdenking vzc de neder zetting der Hollanders in 1623, aan de Delaware-rivier, vertegenwoordigers van Hollanddche clubs in Amerika, do Holiand- sche en Amerikaansche volksliederen zongen. Te Lenden is het volgende echtelijk drama afgespeeld. Een 33-jarige burgeres van de stad St Albans had door een adver tentie kennis gemaakt met een Engelsch heerschap, knap van uiterlijk en deftig vau maniereu, een rijk ingenieur uit Mexico.Zjj had zelf ook geld. Verleden week trouwden zjj en denzelfden dag vertrokken zjj naar Londen. Den volgenden dag kreeg de vrouw van haar echtvriend een slaapdrank in. Toen z(j ontwaakte was al het geld ver dwenen, mitsgaders haar juweelen. Deze had de man in een bank van leening voor 14 pd. st. verpand. Het pandbriefje zond hjj haar terug. Hjj zelf w^s verdw nen. De beroofde koerde naar St Albans terug en verzocht de politie de zaak te laten rusten. Een zuster kwam te Londen de hotelreke ning betalen. Een stuk van een oude leigroeve bij Pentre, Rhondda Valley (Wales), aan wier voet een paar huisjes lagen, is met den storm van Donderdagnacht aan het sohui- vod gegaan en heeft de huisjes vernield •en jongen kwam daarbij om. De aard- sohuiving kwam geheel onverwaohttooh ken een vrouw nog met haar beide kin deren uit een raam springen en ontkomen de overige bewoners waren eveneens tijdig gevluoht. De hevige regens en stormen hebben ook io Noord Ierland bij Kilroot omstreeks terzelfdertijdeenaardsohuivingveroorzaakt. Deze zelfde storm heeft ook aan da Engelsohe oostkust gewoed en een 12-tal offers geëisoht. De oorlogsschepen die voor Sheerness in de Medway liggen hebben geen ver binding met den vasten wal kunnen onder houden door de hooge zee. Op de Maplin Hands liep een soboener vaBide reddingboot van Southend ver leende hulp. Bij Grimsby is een kleine boot met 3 uian zee-in gestormd. Ter hoogte van Marske zijn 6 vissohers verdronken. Verscheidene vissohersbooten zijn op het strand geloopeo, sommigen zijn vermist. Uit alle streken van Duitsohlaod ko men berichten over oübeil door overstroo mingen aangericht. Het plotseling invallen van dooiweder, na de sterke sneeuwvallen van de laatste weken heeft overal de rivie ren geweldig doen zwellen. Vooral Saksen, ThuringeD, Silezië en BeiereD zijn getroffen. In Untersaohsenberg zijn twee, in Nordbau- sen tien,in Gera drie menschen verdronken. In Stookbausen vielen ook slachtoffers, ze ven mijnarbeiders en twee soldaten werden bet otter van hun pogiDg otn hulp te veriae nen. De spoorweg tussehen Nordhausen en SaDgeihaubon is op vele plaatsen onder- poeld. Geheele dorpen staan onder water, tal van fabrieken moesten gesleten worden. Ook een beroep. Op 't gebied der dieren vertroeteling geeft onze tijd zonder linge staaltjes te zien. Thans xjjn er in Engeland zelfs [damos, die studeeren voor het „vak" van honden verpleegster. Wjj lezen hierover in de Ned. Sport. De in de Engelsohe hondensportwereld welbekende Mrs. Lenty Collins beeft voor de vrouwen het nieuwe vak vau honden verpleegster bedacht. Als fokster wist zij maar al te goed, waarmede de fokkers te kampen hebben, hoeveel jonge honden er verloren gaan, omdat het hun ontbreekt aan doelmatige verzorging. Van een aD- deren kant wist zij, hoeveel vrouwen in Engeland tevergeefs zoeken naar een middel, om te voorzien in haar eigen on- derhoad en zoo kwam zij ertoe haar een nieuwen werkkring te scheppen, dien na melijk van honden verpleegster. Mede werking ondervond zij van alle kanten en het dnurde niet lang, ol er bestond een inriohting, waarin de dames door be kwame veeartsen werden onderwezen in alles wat betrekking heeft op de verzorging van honden. Overdag zijn zij werkzaam in de aan de inriohting verbonden poli kliniek, waar de honden van min- en onvermogenden kosteloos worden behan deld. 's Avonds worden door de veeartsen lezingen gehouden, die de toekomstige dierenvepleegsters moeten voorbereiden voor de taak, die haar te wachten staat. De kleeding der hondenverpleegsters is ga- lijk aan die der gewone ziekenverpleeg sters alleen dragen zij om den rechterarm een land, waarop geborduurd C. N. I. (Canine Nurses Institute). In Engelsoh-Indië is een belangrijke ontdekking gedaan. Nabij de stad Patiala is op een diepte van honderd voet een artesische bron gevonden, waaruit door een buis van drie inches zes duizend gallons water per uur werden verkregen. Men vermoedt, dat de bron zioh uitstrekt tot aan het Himalaya-gebergte, zoodat een uitgestrekt gebied daardoor van irrigatie- werken voorzien kan worden. Door de rechtbank van Landau is een wijnkooper veroordeeld tot «én maand gevangenisstraf en 2500 mark boete, omdat bij een wijnmerk van eigen fabrikaat had verkcoht. Het vonnis beveelt daarenboven, 160.000 liters van het wijn-mengsel in de rivier te laten loopen Hetgeen wel juist niet bevorderlijk voor den visohstand wezen zal 1 Een vreemdsoortig voorwerp is te Brussel in een der voorsteden ontdekt, dat reeds dadelijk voor een soort van bom werd gehouden. Leeraar Gody, luit. Van W'acideghem en het parket gingen over tot onderzoek der machine welke in St. Joost-ten-Noode was gevonden en Gody verklaarde, dat de bom, die van Russisch maaksel schijnt le zijD, zeer gevaarlijk was, groote kracht bezet en binnen een kring van 600 tot 700 meter aanmerke lijke schade had kunnen veroorzaken in dien zij ontploft was. Nog een overlevende gered Uit Messina wordt het volsngde gemeld: Donderdag liepen eenige officieren in Via Cardones. Plotseling hoorden ze kreten, die onder den grond vandaan kwamen, (n allerijl werden soldaten ontboden die da delijk de handen aan 't werk sloegen. Er werd den geheelen nacht door gewerkt aan het opruimen van het pnin. Eindelijk slaagde men er in een opening te maken, die groot genoeg was om een mensch door te laten. Een paar soldaten kropen door het gat en vonden beneden in de ruïres van een koekbakkerswinkel een man, ter nauwernood b(j kennis, maar overigens ongedeerd. Hjj had zich gednrende 37 dagen gevoed met koekjes en likear. Luchtballon en Postduif. Een Dniteoh aeronaut (luchtreiziger), baron Von Hagen, vermeldt het volgende Op een zeer mistigen Novembermorgen steeg ik met den ballon omhoog, om met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2