RECLAMES Kerknieuws Sckoolnieuws fteciuszaken. 'It ii schrijft ons Gemengde Berichten. ling wis aangetoond. Staande de verga dering traden een 40 tal personen tot de afdeeling toe- In het voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren H. van Iwaaiden, J. de Voogd, M. Mol, J. Bommeljé Jz. en L. ven Vessem. Rilland Batb. Tengevolge van den hevigen wind woei in den aoogenaamden derden weg naar den Bathpolder voerende een drietal boomen om. Aan den Reijger- bergsohen dijk werden kort bij elkander een vijftal gaten hoewel van geriDgen omvang door het water geslagen. Dadelijk werd met een ploeg werklui handen aan het werk geslagen en tot iaat in den naoht gewerkt. Heden was weer al een groot gedeelte van de schade hersteld. Ned. Herv. Kerk. Drietal te DelftB. Batelaan te Hooge- veen, G. Benes te Hedel en M. v. Grieken te Ameide idem te Alkmaar J. Luu- ring te Zwartsluis, H. P. de Pree te Hoog- made en G.W. C.Vnnderink te Amersfoort. Bedankt voor Helder door C. Met te Zuid Zijpevoor Nieuwkoop door J. P. Buis kool, cand. te Hoogeveen. Geref. Kerken. Zestal (vae. Doorn) te 's-Gravenhage W. Breukelaar te Zaandam J. C. v. d. Brink te RotterdamW. H. Gispen te Zwolle; J. H. Landwehr te Rotterdam; M. Schuurman te Kampen en W. W. Smitt te Assen. Beroepen te Den Helder, D. B. Hagen beek te Ouderkerk a/d IJsel. Wij lezen in het //Schoolblad" Cijfersdit te denken geven. Het aantal leerlingen der openbare scholen vermin derde in 1906 m$t 8319, dat der bijzon dere soholen vermeerderde met 13014. Ondanks deze vermindering van het aan tal leerlingen aan de openbare school steeg bet aantal betalende leerlingen er met 5476 en indien de gemeentebesturen f 5465.85' meer aan schoolgeld. In 1905 werden 13647 vergunningen van 5 tot en met 6 weken verleend ten behoeve van werkzaamheden in of voor het bedrijf van landbouw, tuinbouw, vee houderij en veendery in 1906 bedroeg dit aantal 14860, dit is 1213 meer. Er werd in 1905 door de gemeenten voor het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderea uit gegeven f 52298 27 in 1906 f 49449.92 dat ie f2841.35 minder. Het aantal Rijkskweekscholen bedraagt 7, het aantal gemeentelijke kweekscholen 3, het aantal bijzondere kweekscholen 46. Aan de Rijksnormaallessen, Rijks- en gemeentelijke kweeksoholen verminderde het aantal leerlingen 37,aan de inrichtingen van bijzonderen aard steeg het aantal met 337. Gisteren is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebraoht J. Ch., 45 j., onderwijzer geboren te Middelburg, wonende te Koudekerke, verdaoht van het plegen van onzedelijke handelingen met aan zijnezorg toevertrouwde minderjarigen. „De ondergeteekende W. RomijD, be diende in het seminarie Hageveld, te Voor hout, verklaart dat sedert hij de Pinkpillen heeft gebruikt, bij reel gezonder ie. Ten gevolge van kou-vatten en herhaalde koort sen, was mijne gezondheid slecht geworden en ik kon mijne krachten, mijn slaap en mijn eetlust maar niet terug krijgen. Men heett mij toen het gebruik der Pinkpillen aangeraden, en deze pillen hebben mij zeer veel goed gedaan. Ik heb opnieuw krachten en eetlust en ik slaap rustig." De Pinkpillen zijn een uüstekcnd mid del om de krachten te herstellen, aan de herststellenden weer te geren wat de ziekte hen heeft ontnomen en hen op de heen te helpen. Zij zijn een kostbaar middel voor al degenen die werken en die om hun betrekking te behouden, de dagen van ziekte behooren te vermijdeD. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeenezwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, hetfpjioht, rheumatisohe pijnen. Verkrijgbaar bij Snabiiié, hoofd-depot- houder voor Nederland, 7 Groote Markt. Rotterdam, voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, voor Goes bij Gebr. Mulder, voor Vlissiogen bij 8. A. Luitwieler en A C. Beoiest, Lepelstraat en verder bij versoniiiende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Eenige dagen geleden was te Utrecht een leerling van de Hoogere Burgerschool, Willem Borghardt weggeloopen en nergens te vinden. Thans heeft men hem le Ant werpen gepakt, en is hij naar Utrecht teruggebracht; Bij had als leerling van de R. H. B. 8. opzettelijk een rapport betreffende zijn vlijt en vorderingen ver- valsoht, door enkele cijfers, door den directeur ingevuld, te verhoogen. Dit kwam den grootvader, bij wien de jongen in huis was, vreemd voorhet rapport was ia zeer geflatteerd. Hoewei onder» vraagd, ontkende Willem in de cijfers te hebben veranderd, maar het vermoeden, dat hij onwaarheid sprak, won veld, zoo dat de grootvader besloot den directeur der R. H. B. 8. te gaan bezoeken. Het resultaat van dat bezoek heeft de jongen niet durven afwaohten. Hij ontliep de woning waar hij thuis was. Moord te Rotterdam. In de Wenastraat in het koffiehuis van A. v. L., heeft eergisteravond halfelf een 31-jarige smid de verlaten vrouw van J. v. Kuyere met een aantal messteken om het leven gebracht. De dader stond reeds een aantal jaren in ongeoorloofde betrek king met de vrouw. Beiden wooDden laatstelijk in de Bokelstraat, na vooraf ook gewoond te hebben te Antwerpen, te 's-Gravenhage en te Delft. Dezer dagen besloten zij den inboedel te verkoopen en beiden en beiden naar hunne geboorte plaats Delft terug te keeren. De vrouw gaf echter aan dit besluit geen gevolg, waarop de smid gisteravond uit Delft over kwam om zijn vroegere beminde te halen. Hy trof haar aan in het koffiehuis van L. waar hij haar, na een weigerend aDtwoord van hare zijde, terstond een aantal mes steken toegebracht. De vrouw vluohtte de straat op, gevolgd door haren aanvaller, die haar toen nog verscheidene steken toebracht waaronder één doodelijke aan den hals. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed de vrouw aldaar 's nachts 2 unr, zonder by kennis gekomen te zijn. De moordenaar had de vlucht genomen, meldde zich daarna vrij willig aan bij den politiepost Vyverhof- straat. Hij legde een volledige bekentenis af. (N. v. d. D.) De krijgsraad te Arnhem heeft den korporaal der huzaren, den boofdaanlegger van het complot tot desertie van de 70 hu zaren uit Zutphon, en die den 24 December door de marechaussée te Winterswijk werd gearresteerd, veroordeeld tot 4 maanden militaire detentie en terugstelling tot den stand van huzaar. Rechercheurs hebben te Rotterdam aangehouden een boerenzoon en een boe renknecht, beiden te Den Bommel woon achtig. Zy zijn naar het huis vau bewa ring gebracht en worden verdacht de da ders te zijn van den eenige weken gele den te Melissant gepleegden diefstal van ongevoor f 9000, Ten hnize van een bloed verwant te Rotterdam is eenig bankpa pier, waaronder een bankbiljet van f106 dat bijzonder kenbaar is, in beslag geno men. Ook heeft de Rotterdamsche politie te Den Bommel een huiszoeking gedaan. De storm. Gister heeft 'top de westkust van ons land zwaar gestormd. Vooral in Zuid- en N.-Holland. Aan enkele buizen en fabrieken te 's fllra- venhage werden daken of kappen wegge slagen, en sohoorsteenen omvergeworpen. Op verscheidene plaatsen werdeD boomen ontworteld. Op het Buitenhof viel een boem op een daar juist passeerend rijtuig dat met 't paard in de takken bekneld raakte, en eerst door 't wegzagen der takkeD, kon worden bevrijd uit zijn onaangename positie. Tegen den avond schoot de wind naar 't noordwesten. Duizenden mensohen begaven zich naar Soheveningen, waar de zee, bij 't hoogwater, een grootsoh sohoaw- spel opleverde. Voor hen, die van uit de riohting van het Slaatsspoorstation langs het Palaoe-hotel het strand wilden berei ken, bleek dit schier onmogelijk. Enkelen die het toch waagden, sloegen tegen den grond. Zij werden in bet nabijzijnd politie- bureel gebraoht, doch bleken gelukkig geen verwondingen te hebben bekomen. Van veie gebouwen vielen stukken lood of ziok of andere voorwerpen. Een aantal glas ruiten werden verbrijzeld. De zee kwam over het nieuwe gedeelte van den strand- muur. De mensohen konden op den strand- boulevard bijna niet op de been blijveD. Ook te Weesp, Naarden, Vlaardingen, enz. richtte de storm nogal verwoestingen aan, aan huizen, boomen en straatverlioh- ting. Het water steeg hier en daar onrust barend hoog. Te Vlaardingen steeg het water in de haven buiten de keersluizen op tot een hoogte van 2,25 Meter boven N. A. P. De uiterwaarden liepen onder benevens een gedeelte van het Wester- en Oosterhoofd. Te Diemen heeft de storm 8 menschen- levens gekost. Eenige werklieden uit de glasfabriek i/Anna" (firma Delias Co) keerden om 5 uur toen de storm het hevigst was, huiswaarts. Nu ligt de fabriek tusschen de oude Keulsche en de Muidervaart in en wordt de verbinding tussohen de fabriek en den vasten wal over de Keulsohevaart, onderhouden met een kettiDgpont, waarvan de ketting door het water loopt, maar die, van kleine afmeting, met handkracht bewo gen wordt. De vaart sloeg golven, men zegt tot één meter toe het was een hoos. Om maar zoo gauw mogelijk naar huis te komen, met zulk een weer, begaven zioh een groot aantal lieden op de pont. Het juiste getal is niet met zekerheid op te ge ven de schatting loopt tussohen de 20 en 30. Het waren allen blazers en helpers uit de fabriek, en eeo kleine jongen van 9 jaar, een speelkameraadje van de kinderen van den fa bricks meester. De pontwaohter, J. Wiohemanse Sr., ging niet mee over een van de werklieden zou de pont overvoeren, en aan den overkant stond een ander werkmaD, die tóch naar de fabriek moest en de pont weer terug zou brergen. De directeur zag uit zijn kamer hoe het water spookte en hoevelen op de pont ston den, hy liep naar buiten om de mensohen te waarsohuwen, niet met zoovelen tegelijk te gaan maar men was al afgestokenvier, vijf meter uit den wal. Daar sloegen de gol ven over de pont; oawillekeuiigdrongen de mensehea zioh naar den drogen kant da pont ging overhellen, de mensohen aan den wal schreeuwden niet naar één kant, niet naar «én kantMaar 't was al te laat. Twee, drie, trokken de jas uit en sprongen te water, de pont kreeg daardoor nóg schot te meer in verkeerde riohting en daar giDgen allen te water, op drie na, die zioh op de sterk hellende pont wisten te houden. Op het vreeselijk hulpgeroep, dat boven het bruisen van den storm klonk, snelden allen, die nog in de fabriek waren, toe. Lad ders en planken werden te water geworpen De redders wisten verschillende personen te grijpen. De laatste, dien de heer Soherrer bereiken kon, was een jonge man, Soholten. Die worstelde al langen tjjd met de golven hij was heelemaal blauw, toen hij in de fabriek gedragen was, en de heer Soherrer kon hem, wilde hij zelf zijn steunpunt niet loslaten en ook ten offer worden, alleen helpen met den drenkeling zijn rechterwijs vinger in den mond te steken. De arme beet er wanhopig in, liet niet los, en zóó kon hij worden gered. Een joDgen van 14 jaar,\Iartinus Clement, werd eerst na 6en kwartier uil het water gehaald. Door de goede zorgen van een oud-zeeman,' De Vrieze, die de kunstmatige ademhaling toepaste, werden hem na ge- ruimen tijd de levensgeesten weder op gewekt. Aangrijpend moet het geweest zijn, de vele vrouwen te zien saamloopen op den dijk, in het vreeselijke weder, vol angst en wanhoop of vader of man, broer of zuster ook onder de verongelukten be hoorden. Maar niemand wist aanvankelijk, wie in het water gevallen waren, en wie gered. In een tweetal schuitjes waren een zes tal omwonenden onvermoeid bezig het water af te dreggen, om de drenkelingen weer te vinden. Tegen tien uur einde lijk, toen hei achtste slachtoffer was op gehaald, kon worden vastgesteld, dat dit de laatste wasde andere werklieden waren allen in hun familie teruggekeerd. Want het was aanvankelijk onmogelijk preoies vast te stellen, hoevelen in het water waren gevalleD. De namen der verdronkenen zijn Jur- rien toehoorn, Gijs van Aarden, Jan Wi ohemanse Jr. wiens vader zijn zoon voor zijn oogen zag verdrinken Bene Siut, Hendrik Clement, Ph. van Veller en David Smit, allen jeugdige werklieden aan de fabriek, van 14 tot 21 jaar oud, en Jan van HuizeD, de negenjarige jongen, die op de fabriekswerf had gespeeld. Allen waren ongehuwd. Hoe vreeselijk het weer was blijkt wel uit het feit, dat de beste zwemmer van de fabriek, Stut, die ook van de pont te water was geraakt en een 14-jarigen jongen mee poogde te reddeD, voor de oogen van de wanhopige toeschouwers met zijn jongen kameraad in de golven verzonk. De Storm en de Eerste Kamer. Tydens de zitting der Eerste Kamer werd omstreeks 3 nur gistermiddag een groote opschudding veroorzaakt, doordien tengevolge van den hevigen storm een der bovenruiten werd ingedrukt en groote glas scherven naar het midden der zaal weiden geslingerd. Verschillende leden verlieten verschrikt hun plaatsen en de Minister van Justitie, die aan het wfford was, moest zjjn rede onderbreken. Op de verslsggevers- tafel waaiden de papieren door de ontstane tocht weg. De heer Laan (afgevaardigde voor Noord-Holland) werd door een der scherven licht aan het hoofd verwond en was na dit incident spoedig de zaa' uit, ge volgd welhaast door zyn medeleden en de ministers. Eenige oogenblikken nadat een der ruiten in het Eerste-Kamer-gebouw doer den storm was ingedrukt, moest ook een ruit daarnaast het ontgelden. Deze viel echter in haar geheel uit de sponning en viel te gruizel in het middengedeelte der zaal. Gelukkig wa< toen juist de zitting opgeheven. Ook de heer Pelinck, afgevaar digde voor Drenthe, bekwam by het bre ken van de eerste ruit een lichte verwon ding aan een zyner vingers. Evn nuttige schilderij. Onze gewezen landgenoot, de beroemde schilder Sir Law rence Alma Tadema, die niet terstond be roemd en gevierd is geweest, vertelde de zer dagen aan een medewerker van een Engelsch blad de geschiedenis van twee ongelukkige schilderijen uit zyn jongen tyd. Het eene werd hem door de commis sie voor de Brusselsche tentoonstelling van 1859 terug gezonden. Het stelde een brandend huis voor, waaruit menschen werden gered. Nu werden Alma Tadema's vrienden aitgenoodigd in het atelier van den schilder door het doek te springen. Tadema zelf gaf het voorbeeld eu sprong hals over kop door de gesehilderae vlam men. Een andere groote schilderij kwam telkens en telkens weer terug van ten- t( onstellings-commissies aan welke het werd gezonden, totdat Tadema eindelijk het doek nit de lijst sneed en het aan een oude vrouw gaf om het als tafelkleed te gebruiken. Nu werd, zoo verhaalt hy, het doek althans door één mensch geprezen. Want de onde vrouw heeft hem herhaal delijk verzekerd, dat het veel beter was dan gewone prullen van tafelzeilen, waar aitjjd het water doordrong. Dat doek van Alma Tadema was soo mooi dik en er zat zoo flink veel verf op Boter. In Genesis wcrit reeds verteld, dat Abra ham aan de drie engelen, die hem in mensoheDgedaante versohenen, boter en melk gaf,met het kalf, dat hij had gebraden. Evenzoo spreken reeds de Veda's, de hei lige boeken der Hindoes, geschreven vijf tien eeuwen voor Christus, er over ais gebruikt wordende bij sommige ceremo niën, hetgeen de overtuiging bevestigt, dat de Ariërs, waarvan zonder twijfel de Grieksehe en Latijnsohe rassen afstammen, het gebruik reeds kenden, Toeh scheen het gebruik er van niet buiten Indië te gaan, want de Grieken en Romeinen hebben bet zoo goed als niet gekend. Zeker is het, dat Homerus, Euripidus en andere Grieksohe dichters dikwijls over melk en kaas, maar nooit over boter, hoewel bij opmerkelijke zaken over kaas en melk spraken. De Romeinen hebben de boter leeren kennen van de Germanen, en Plinius zegt daarvan z/boter is een lekkere spijs van de bar- bareB, die daar de rijken van de amen doet onderscheiden". Erenzoo gebruikte men in Spanje boter alleen als genees middel voor wonden. Vossius merkt ook op, dat de Romeinen de boter alleen als geneesmiddelen niet voor spijzen gebruiken. De andere Arische rassen, Germanen, Slaven, Kelten eDz., schijnen het gebruik van boter te maken wel tehebben bewaard, getuige de vele namen voor karnen, in talen van die volken, die afkomen van het sanskrietsohe »math'' of //manth", d.i. sohudden, heftig bewegen. Zelfs het Spaan- sohe woord voor boter, d.1. //manteea" is zonder twijfel uit het saDskriet afkomstig. In de eerste eeuwen der Kerk branden de Christenen in Egypte boter in de lam pen voor het altaar in plaats van olie, en deze gewoonte is gevolgd door de ohris- tenen van Klein-Azië. Volgens een eehrij- ver Nioolai doen de Abessiniërs het nog. Een zeer geleerde Hollander //Martin Sehookius" heeft eene verhandeling over de boter geschreven, waarbij hij o.m. ook al het bovenstaande heeft onderzocht en die aldus eindigt hetgeen la Laiterie puur chauvinisme lijkt dat zonder deze industrie der Hollanders, die men dan ook „Boterboeren" heeft genoemd, er zelfs geen in Indië zou zijn. In elk geval, wat ook de herkomst der boter moge zijD, heeft ze veel moeite gehad om in de keuken, waar de olie alleenheersoheres was, in te burgeren. Ia 1491 stoDd Paus Innooentius VIII toe aau Koningin Amia het gebruik van boter in de vastendagen voor haar hertogdom Bretagne, en later ook in andere provin ciën, tegen een gift aan de kerk te geven, welke giiten gebruikt worden ter ver fraaiing der Kerken door torens, getuige die van de //Notre-Dame" te Parijs en van de kathedralen te Bourges en te Roaan, die nog aangewezen worden onder den naam van z/botertorens". Toch waren er Dog vele provinoiëD, waar ze alleen voor banketwerk gebruikt werd, en in het het Zuiden van Frankrijk wordt ze nog veel met minachting behandeld. (Fad) Alfred van der Bilt is fveer naar Engeland vertrokken, om er zyn postkoets tusschen Londen Brighton te gaan men nen. Hy zal nog een tweede koets in dienst stellen. Er komen nog steeds berichten over de verwoestingen, die de overstroomin gen in Duitechland hebben aangericht. Vooral in het gebeid van deWezerisde toestand er. In den kriets Hameien (Han nover) is sedert menschengenis niet znlk een verwoesting aanschouwd. De laag ge legen dorpen zyn overstroomd. In de Ha mei zyn schepen door het water wegge voerd, in den mond van de Humme is een zweminrichting van hare ankers gerukt. In vele fabrieken staat het bedryf stil. De spoordijken hebben zwaar geleden en de treinenloop is geheel ontredderd. Op de lyn van Schieder naar Clomberg is Woensdagavond een trein van het spoor geloopen, doordat de spoorstaven losge raakt waren. Gelukkig kreeg niemand let sel. De Leine en Innerste zyne woeste bergstroomen geworden. In Göttingen staan molens op instorten. Het l».ge ge deelte van de stad Elze staat een paar meter onder water. In Untersachsanberg zyn verscheidene huizen ingestort. Twee menschen kwamen om en andere werden zwaar gewond. Te Cranzahl (Ertsgebergte) is een kind on der een sneeuwval verpletterd. In Saksen is op verschillende spoorlynen de dienst gestaakt. Uit Weenen dd. 5 dezer: Sedert gis teren woedt in de stad een storm als een orkaan, met hevige slagregens, die den heelen dag heeft aangehouden. Vele hui zen zjjn beschadigd er. tal van menschen zijn door neorvallende baksteenen en glas scherven gewond. Tasschen Aussee en Kamisch is een trein onder een sneeuwval gekomen. Vier reizigers werden licht, de machnist zwaar gekwetst. Bij Annaberg, in de buurt van Salz burg, is een hoeve door een sneeuwetor- ting bedolven. Twee menschen werden zwaar gewond. Roosevelt's harbier. Tal van Amerikaansche bladen zyn ver ontwaardigd over het feit, dat op staats rekening een post van 1600 Dollar is ge vonden van des presidents barbier. De Detroit Free Press heeft vernomen dat de Chineesche troonzetel te koop is en het blad vraagt of da schatkist toelaat dit meubel aan te koopen als soheerstoel voor het Witte Hnis. De in Philadelphia ver schijnende Record acht het feit van bijzon der gewicht in verband met het denkbeeld het presidentieels honorarium te verdubbe len. De Auburn Citizen vraagt sarcastisch, wat een meer doorslaand bewys is van dis- tincti: negentien mjjlen in negentien uur te paard af te leggen of het land je bar biersberekening laten betalen,en de Record Herald nit Chicago gelooft dat het Congres heelemaal vergeet, dat des presidents schoenen toch ook gepoetst moeten wor- deu. De Indianapolis News vindt het heele maal niet zuinig 1600 Dollar aan een bsr- bier te betalen, daar er toch heel gcede en niet dure veiligheidescheermessen in den hand 1 zijn. Smokkelangsten. Ean Amerikaansche dame, die in Engeland woont, bracht van een uitstapje naar Zwitserland kostbare kanten mede terug. Zy had weinig last daarvoor invoerrechten te betalen en wood daarom, ondanks de bezwaren, die dit by de heerschende mode oplevert de kant om haar middel. Op den overtocht over het Kanaal verdroeg zy ge duldig de ongemakken, die zij zichzelf had berokkend, hoewel de reis tengevol- van zwaren mist het dubbele van den ge wonen tyd duurde. Zy doorstond moedig de visitatie en verheugde zich, dat haar list gelukt was. Zy had het echter ge ducht te kwaad gehad en was een flauw te naby, toen zij zich eindelijk van haar overmatige onderkleeding kon ontlasten. Indachtig aan de spreuk, dat gedeeld leed half leed en gedeelde vreugde dub bele vreugde is verhaalde zy aan haar familie haar succes, maar viel toen inder daad in een flauwte, toen haar werd ver teld dat Engeland sinds een halve eeuw geen invoerrecht van kanten heft 1 Wat tucht en kalmte in gevaar ver mogen is weder eens gebleken by een brand in het klooster te Blackpool. Vrij dagmorgen vroeg werd een der Zusters gewekt door rooklucht. Zy ging op on derzoek nit en bevond dat in een der vleugels brand was uitgebroken, die reeds een ernstig aanzien had gekregen. Onmid dellijk wekte zy de andere Zusters enger lingen der kloosterschool, van wie een honderdtal in het gebouw woonde. Hoe wel de vlammen zich snel verspreidden, stelden de kinderen, onder kalme leiding der Zusters, zich in volmaakte orde op en marcheerden zy in geregelde rijen naar buiten. Niet een hunner bekwam eenig letsel. Deze afloop is des te gelukkiger, omdat de brandweer, tengevolge van de buitengewone gladheid der wegen, het ge bouw heel moeilijk kon naderen en eerst aankwam, toen het in lichte laaie stond. Friendlij wvr". Wy hoorden, dat niet minder dan 8 Nederlandsche zee- offiicieren, dienende aan boord van onze oorlogschepen, die tijdens het geschil met Venezuela Willemstad (Curasao) aandeden zich tydens hun verblijf aldaar verloofd heb ben met Cursyaosche meisjes. De //friendly war", (vriendelijke oorlog) zooals een En gelsch blad het geschil betitelde, heeft dus nog bijzonder //friendly" gevolgen ge had. De Curaysosche meisjes zullen ze ker niet de laatsten zyn om de beweging, die ten doel heeft onze oorlogschepen meer geregeld Curayao telatan aandoen, te steunenH. De luitenant van de week komt on verwacht de compagnieskeuken binnen, waar twee miliciens met den soepketel sjouwen. z/Haltl" commandeert hij, >laat me 'ns proeven wat julie d'r vandaag weer van tereoht hebben gebraoh". De luitenant proeft en spuwt het vooht weer uit. z/Ben jullie stapel 1 willen jullie dat soms soep noemen „Nee, luiDt, 't is vuil water, waarmee we den soepketel juist hadden omgespoeld". Kernwoorden. Voor het kind ia de wereld eeD vraagteekeo, voor den jonge ling een uitroepteeken, voor den man een gedachtestreep, voor den grijsaard een pnnt. Het leven bestaat uit twee helften in de eene vergeet men te leeren, in de andere leert men te vergeten. Hand. Verstrooide geleerden. Bij de reeeptie van Henri Poinoaié in de Académie fran gaise vertelde Frédéric Masson, die den grooten wiskundige ontving, eenige aar dige staaltjes van diens verstrooidheid. „Toen gij nog jong waart", zeide Mas son, //naaide uw moeder een paar bellet jes aan uw portewonnaie, opdat gij door het luiden er van zoudt kunnen worden gewaarschuwd, als gy de beurs verloor. En op uw reizen is het eens gebeurd, dat gy in een hotel, in plaats van uw nachthemd, de beddelakens keurig opge vouwen in uw koffertje hebt gestopt Verstrooidheid schfjnt by groote wis kundigen meer voor te komen. Van Newton wordt verhaalt, dat hij, toen hij zijn latere vrouw een liefdesverklaring deed, juist bezig was een pijp aan te trekken, die niet branden wilde. In den loop van het ge sprek nam hij de hand van het meisje en drukte die innig aan zijn hart. Maar in zijn verstrooid heid vergat hij zijn aanzoek te doen, en plotse ling neemt hij den vinger van het meisje om daarmede de brandende tabak in zijn pijp wat aan te duwen. Ampère was niet minder verstrooid. Op den rug van een koetster, die voor hem op den bok van zijn flaker zat, maakte hij eens met krijt een lange berekening. Bij zijn colleges veegde hij het zwarte bord af met zijn zijden zakdoek, en de vuile lap,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2