wkööpt No. 109, n1euwsblad toor zeeland. etbakkerjj, 1909. Maandag 8 Februari. 23e Jaargang. Mei net Ti in. OOWTERRM ende Knecht F.G.i GHRISTELIJK- HISTORISCH :oop te koop, rsleerling ersknecht. Middelhui y Heinkenszar.tf BRAKBL, elburg1, met Mei achtkar, of TE HUUR et Tuingrond dkneolit dkuecht ENMEISJES, me 91eid VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Snippers uit de oude doos. UIT Dl PROVINCIE. F. P. D'HUIJ, tG Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN f met veel omzet x lgenaar Jan de Jo g. gebruik komen, and het Bakkers- of oogste prjz en VELLBN. OOLSE Kz., Serooskerke. o. Te bevragen C. Vrouwepolder. te Middelburg, t ok Tuintjes. J. J. DE KEIJZI R, ar oud. peetjef lage pi ijs. v. KALMTHOUT, roote Markt, öoi 3. Mei dliiieolit EIJERS, S e r o s- rt of Mei E KEIJZER, Melis- de adres tweoMolk- 3e en de dracht. en 1 Mei a.s. EER, Oud-Sabbinge. leermakersknee >t in dienst te tred* 1, Hoek bjj T r gevraagd Brood-, Beschuit- Waarde. Mei JNSE, Oost-Sou- der tegenwoordi e Mei ANGEBEEKË, om binnen korten en in het Christeli. k innigen te Bergen aar, loon f 125.p ?r e bewassohing en g a- ling. Sollioitanten, el en grondslag er zioh pet brief aen r K. J. DE KOSTE .1, ohting, Lange Buig, den aan G. MOERDIJ C, old. id, die melken k» o, bosch, Koudekerk e. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA 6 Februari 1909. Een liberale leus weggevaagd, l De liberalen zitten voor de aanstaande verkiezingscampagne om een leus verlegen. Ret Handelsblad meende zioh er voor te moeten spannen om de lens tegen Eu jper" ingang te doen krijgen. In de Kamer was dit ook al geprobeerd, doch dit was door het Kabinet en do Rechterzijde verijdeld. Kaar nu had de Standaard geschreven dat er geen leider der coalitie was, dat dit ook niet kanen dat de leider der coalitie is de formateur van het Kabinet. Het Handelsblad maakte hiervan precies het omgekeerde. Zij zei dat er wel een leider der eoalitie was volgens de Standaarden dat die leider het Kabinet moest formeeren. Met die leugen in de rechterhand toog het vrijzinnige blad op kiexersvangst uit, roepende dat de leus „tegen Kuyper" ge vonden was. Deze „redeneering van Jan Kalebas'' werd haar eohter terstond door Nederlan der en Standaard uil de hand geslagen. Zij houdt hierop in 't no. van gisteren een lang betoog hetwelk hierop neerkomt dat zij 'tdan toch uit vroegere uitlatingen van De Standaard had kunnen opmaken. Zelfs haalde zij er 't door De Standaard gekozen beeld bij van het wagensehot- kabinet waarvan de planken in 1909 van buitenste binnen, binnenste bniten moesten geslagen worden. En, zegt zij er bij, nieuwe leugen I „wij meenden dat dr. Knyper gezegd had de timmerman te moeten zijn omdequaliteit van het oude wagenschot te inspeoteeren". Natuurlijk haalt zjj tea slotte bakzeil, en zegt: „Dit is niet zoo hooren wij thans. Wij nemen het aanal kost het ons moeite deze lezing van De Standaard-\er)s.\%xing aan te nemen". Dit laatste is niet loyaal. Maar gelet op de moeilijkheid om ongelijk te erken nen, vooral waar 't geldt een zoo mooie lens als „Tegen Kuyper" te moeten los laten, met al de gevolgen van dien, nemen wjj met de intrekking genoegen. Wie in Juni a.s., nu toch nog de leus „tegen Kuyper" komt aanheffen, zal andere 308 FEUILL ETON. DOOK S C A L DIS. Aagtekerke. III. (Slot.) De predikstoel in de kerk dagteekent, blijkens het opschrift, van 1625tegelijk met de groote restauratie in dat jaar, werd hÜ er in aangebracht. Het orgel is in 1844 gebouwd en is, zoo als wij op 't instrument vinden aangeduidt „Ten geschenke gegeven door den H. E. H. Geb. Heer F. 0. graaj van Limburg Styrum en de H. E. H. Geb. vrouwe W. E. J. gra- vinne van Limburg Stgrum geh. Thibaut van Aaglekeike". Het werd tot den dienst ge wijd door ds. Kruijt den 14 April 1844, met een leerrede naar Efese 5 19. Even nog een bezoek aan den toren bren gende, ontwaren wij al dadelijk, dat, zooals op meerdere plaatsen, de hoofdingang tot de kerk, naar den vroegeren bouwtrant en de Roomsche kerkgebruiken, door den to ren is geweest. Op de klok, in den toren hangende, lezen wq het volgende opschrift: Anno 1634 boli Deo Gloria, Michael Burgerhuijs me fecit. De heer Mr. Hiob Porenaer, am bachtsheer van Aeohtekercke en in Dom- bnrch bujjten." De toren verlatende, treft onze aandacht oog de mooie, betrekkelijk nieuwe predi kantswoning, op een steen, ter zijde Tan de voordeur, staat als inscriptie «~e eerste Bteen is gelegd den 16 April 1°76 door L. Kan de Beer, Predikant, ooder de kerkvoogdij van P. J. Arentz, Voorzitter, P. Wisse Sz, kerkvoogd, argumenten daarvoor moeten verzinnen. Wij zijn benieuwd, wie dat zal durven. Een stukje worst aan de zweep. Onder dit opschrift zegt Onze Courant het volgende Op de kar zat een voerman. En vóór de kar liep een hond, die, als honden dat soms hebben, kuren had en dan niet loopen wou naar des voermans zin. Wat doet de schrandere baas Hij bindt aan zijn zweep een eindje worst en strekt den arm uit, zóó dat de worst even voor-boven den bek van het dier hangt. De hond hapt, maar kan er niet bij, en nu begint hij te loopen, te loopen, dat de tong hem uit den hek hangt. Maar 't eindje worst krijgt hij niet. Zóó zullen nu ook vele sprekers van links met de kiezers gaan doen. Het stuksken worst, zoo verleidelijk voor het oog, is de »Staats- pensioneering". Die moet nu'tlokmiddel voor de kiezers zijn. De oolijke drijvers houden het óp en de kiezers loopen, loopenop het liberale weggetje.... maar hun worst krij gen ze niet. Eene illustratie bij het 5e gebod. De Fraasohe Bobrijver Rousseau bevond zioh eens in gezelsohap dat hem met eer overlaadde. Een eenvoudig gekleed man trad binDen en liep met open armen op hem toe. Rousseau trok zioh onwillig terug, en zeide: „Ik ken u niet". „Wat", zei de man, „kent gij uw vader niet f" In groote verlegenheid verliet de zoon de zaal, alsof het de grootste schande was de zoon van eon schoenmaker te zijn. Een der aan wezigen had medelijden met den vader en bracht hem naar zijn woniDg. De ondank bare zoon kon het later in de gezelschappen, waarin hij verkeerde, bemerken dat men zijn geest bewonderde, maar zijn karakter voraohtte. Toen zijn vader van verdriet gestorven was, begon zijn geweten te spreken, maar het was te laat om het verzuim te herstellen. Middelburg. Vrijdag hield de afd. Zeeland der V. P. N. alhier een algemeene A. v. d. Vate Searetaris." De vroegere pastorie, op dezelfde plaats staande, werd geheei gesloopt, toen het tegenwoordige gebouw gesticht werd. De nieuwe bouw werd uitgevoerd naar het plan van den architect Hannink te Goes en de aanbesteding ren het werk had plaats in Maart 1875 en werden aannemers, voor de som van 4543 gld., de timmerlieden alhier A. Baart en J. Melis. Op onze wandeling door 'tdorp trekt nogmaals een gedenksteen onze opmerking. Wij staan n.m. voor het in 1867 ge bouwde gesticht voor armlastigen. De aan besteding van dit gebouw, naar het ont worpen plan van den architect Sonius te Middelburg, had plaats op 25 April van genoemd jaar, en werd de timmerman L. Bosselaar te Grypskerke aannemer van het werk voor 4600 gld. Ter gedachtenis van dit feit lezen wij op den in den voorgevel geplaatsten stee» „de eerste steen is gelegd door den predi kant S. F. Kruijt, 29 Juni 1867. Hoe zioh de overgang tot de Hervorming, hier ter plaatse, heeft toegedragen, kan wegeDS gebrek aan de noodige bescheiden, niet met zekerheid gezegd worden. Dit zal, zooals op de meeste plattelandspiaateen in Walcheren, ook hier wel een gewoon en vredig verloop hebben gehsd. Met zekerheid hooren wij van Aagtekerke eerst in 1589, toen de gemeente onder de olasse van Walcheren werd opgenomen, en alzoo zelfstandig werd. Wijl men er toen nog weinig nieuwe leer" gezinden telde, werd zij voorloopig gecombineerd met het naburige Domburg, bediend wordende door den aldaar dienet- doenden leeraar Gabriel Appaert (gelijk zijne Daamteekening staat onder rekenin gen van den algemeenen armen ie Domburg.) EN VAN vergadering onder voorzitterschap van dhr H. A. Hanken. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat 1908 niet gunstig wss, het ledental nam niet toe. De aangevraagde subsidie aan de Staten van Zeeland, groot f 100, werd, evenals vorige jaren, niet toegestaan,wat treurig genoemd moet worden,moge 1909 een gunstiger jaar zyu voor de V. P. N. Van de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw is ingekomen een bericht van toegestane subsidie groot f50. De onderafdeelingen tellen het vol gend aantal loden: Walcheren 471, Zuid- Beveland 199,Oostburg 81, Hnlst 63, Noord Beveland 52 en Axel 50, met de 31 dus 939. Omtrent de onderafdeelingen zegt de secre taris in zijn verslag o. a.Zuid-Beveland is thans in het bezit van een bloeienden eierhandel op de weekmarkt te Goes45 leden namen daar aan deel en er werden verkocht 220.595 stuks voor een bedrag van f 8548,86 zijndein totaal f 509,04 boven gemiddelden marktprijs. Ook do prijs dier eieren ging vooruitwerd in 1907 20 cent per 100 boven den middenprijs gemaakt, in 1908 steeg dat bedrag tot 24 cent. Alles werd steeds verkocht en zelfs kon nog meer worden geplaatst. Door den penningmeester werd verslag uitgebracht over zijn beheer, daaruit blijkt dat de ontvangsten waren f 374,83, de uit gaven f433,02®, alzoo een kwaad slot van f 58,19®. Tot bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren J. L. Bom, J. B. Go- vaert, A. A. ter Haar en J. L. T=»k, werden deze herbenoemd met algemeens stemmen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der V. P. N. en tot plaatsvervan ger werden benoemd de heeren J. M. Slegt en J L. Bom. Alsnu wordt de oontributie bepaald door de losse leden te betalen en het quatum voor 1910 door de onderafdeeling per lid te storten in de afdeelingskas. De eerste word bepaald op f 1,50, het laatste op f 0.15. Een voorstel om art. 5 van't reglement aldus te lezen „De jaarlijksohe contri butie der gewone leden bedraagt minstens f 1 en tea hoogste f 1.50. Het quatuna per lid aan het Prov. bestuur aftedragen wordt Daar de gemeente te Aagtekerke meer en meer toenam, viel het werk voor ds. Appaert voor beide plaatsen te zwaar en werd hem in 1591 een adjunot toegevoegd in Leonardus Mogaert, die in 1604 te Londen beroepen zijnde, nog door drie hulppredikers werd opgevolgd. Toen ds Appaert, bij besluit van de Staten van Zeeland van 19 Aug. 1624, na vijftig- jarigen dienst, met behoud van tractement emeritus werd verklaard, verzooht de ge meente van Aagtekerke den 9 Sept. d. a. v. een eigen leeraar te mogen beroepen, die op hare plaats zou wonen, „aangezien zij tot dusverre tot groot bezwaar zich naar Domburg hadden moeten begeven". De classe willigde het verzoek in, met bepaling, dat het tractement van den te Aagtekerke te beroepen dienaar met 1 Jan. 1625 zou ingaan. Nadat dit besluit genomen was werd tot eerste, zelfstandige predikant beroepen DANIËL DE SWAEF. De familie De Swaej was uit Antwerpen afkomstig. Hans de Swaef, de vader van onzen Daniël, vestigde zich te Middelburg, waar hij in 1607 ouderling werd. Onzen Daniël studeerde te Leiden en ver dedigde in April 1622, ouder prof. Walleii3 eene dissertatie. Reeds in 1618 had hij een verhandeling geschreven over Lambertus Duneus (den bekenden calvinist, 1530 tot 1596) en werd dit werk door hem opgedra gen aan Gecomm. Raden van Zeeland. Pro ponent geworden zijnde, werd hij in 1624 nog te dezer plaatse beroepen en bevestigd den 10 Nov. van dat jaar. Van hier beroepen naar Middelburg trad hij aldaar weinig op den voorgrond, doch hij was ook betrokken in de beruchtmakende zaak der Lansber gens te Goes. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. door de Algemeene ledenvergadering be paald." Dit wordt goedgekeurd. De begrooting voor 1909 wordt vast gesteld op f255 met een post van f23 voor onvoorzien, Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wordt aangewezen VlissiDgen. Bjj de rondvraag vestigt de heer Hering er de aandacht op dat het orgaan der V. P. N., „De Pluimgraaf", erg duur is en nooit meer iets bevat omtrent pluim vee tentoonstellingen. Spr. zag daarin gaarne verandering gebraoht. De voorzitter is 't hiermee eens. De heer 8!eoht stelt een motie voor die naar het hoofdbestuur zal worden gezonden en waarin de wensehelijkheid van de opening eener dergelijke rubriek in'tor- gaan wordt uitgesproken.Deze motie wordt aangenomen met algemeene stemmen. Na nog eenige ampele bespreking over de coöperatieve eieren verkoop, sluit de voorzitter deze vergadering. {Wegens plaatsgebrek gister niet opqe- genomen. Red Oostkapelle. Tot aanvulling van ons verslag der opening van 't Zeehospitium diene dat na dr. Vaandrager gesproken werd door burgemeester Van Teylingen en dat vervolgens 't gebouw door de ge- noodigden bezichtigd werd. Aan mej. v. d. Broecke waren verscheidene bloem stukken gezonden waaronder een van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, te Amsterdam. Het besluit van den Raad der ge meente Oud-Vossemeer tot verkoop van den Noordelijken kerkvleugel aan de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente aldaar, is door Gedeputeerde Staten, na bij den Minister van Binnenlandsohe Zaken inge wonnen advies, niet goedgekeurd, waar mede echter zoo sohrijft men ons niet gezegd is, dat de goedkeuring zou onthou den zijn, wanneer tot restauratie, in plaats van slooping, werd overgegaan. Volhardt de kerkvoogdij bij het laatste plan, dan kan een fraaie toestand geboren worden, daar in dat geval èn toren èn vleugel zouden bleven staan. Tot opzichter 2e klasse bij den dienst Hij behoorde in 1640 tot de leden der ver gadering, die aan de regeering verzochten dat het orgel alleen spelen zou vóór en na de godsdienstoefening, en niet onder het zingen, gelijk geschiedde „tot ergernis van vele vromen", welk verzoek eehter door den magistraat niet werd ingewilligd. Ds. De Swaef is tweemaal gehuwd ge weest le. (tea 1 Juli 1626 met Margarita Coene en 2o. den 2 Mei 1635 met Sara Tack. Uit zijn eerste huwelijk werden te Aagtekerke vijf kinderen geboren. Hij werd te dezer plaatse door twee en twintig ambtgenooten opgevolgd. Van dezen vinden wij niets opgeteekent, wat onze opmerking verdient, dan alleen dat er, tijdens den dienst van ds. JOHs. DA- VELAAR 1681 tot 1686 opnieuw te Aagtekerke vrees bestond om met Dom burg vereenigd te worden. Den 7 April 1682 n.m. besloten de Staten van Zeelandom sommige gemeenten, zoo dra eene predikants-vacature intrad, met eene andeie te vereenigen, althans slechts één predikant te bezoldigen. Daardoor zou Aagtekerke, bij vernieuwing bij Domburg gevoegd worden. Dit besluit werd eohter den 8 Maart 1886 weder ingetrokken. (Bevolking in 1824 357 in 1905 =a 620 zielen.) 7wee Sluische regeerings-publicatien. Tegen het eedzweren d.d. 12 Mei 1498 „Omme dieswille dat mijn heere en de wet ten volle geinformeerd zijn, hoe dat diverse personen hen lieden dagelijks vervorderen te sweren groote exaaesive en horribele eeden, ter biamatie en ver- smadonisse van den almogenden God, Zijne gebanedigde moeder, en alle Zijne van weg en werken bij den Nederl.-In- disohe spoorwegmaatschappij op Java is benoemd de heer F. J. M. Bakker, buiten ge woon-opzioh ter aan de havenwerken te Neuzen. Souburg. Gistermorgen 5 uur ontdekte de landbouwer A. in deze gemeente dat een hok Daast zijne woning in volle vlam stondgelukkig dat men het tijdig ont dekte, en blussohen kou, daar het hok naast de woning eu aangrenzende schuur stend. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Nieuwdorp. Vrijdagavond trad voor de A. R. kiesvereen. „Ned. en Oranje" op de heer mr, L. van Andel, met het onder werp 19051909. Na de gebruikelijke opening en inlei ding van den Bpreker, door den vioe-voor- zitter Deurloo schetste de spreker de ge schiedenis van deze vier jaren. In den breede wees bij op de grieven der linkerzijde, die het Ministerie Kuyper ten val hadden gebraoht en wat ons de linkerzijde had gegeven en hoe thans weer de persoon van dr. Kuyper als wrijfpaal wordt gebruikt om de overwinning in 1909 te behalen. Verder behandelde hij het voorloopig program der A.-R. partij en eindigde met de opwekkiag pal te staan bij de beginselen en zioh niet te laten vangen in het arge- looze net der linkerzijde, die veel belooft, gelijk de verkiezingscampagne van 1905 bewijst dooh weinig geeft. Na het gesprokene werd nog gelegenheid gegeven den spreker vragen te stellen of van gedaohten te wisselen, waarvan nie mand gebruik maakte. De voorzitter C. Deurloo dankte den spreker en sloot met een kort woord de vergadering, die op verzoek door den spr. met dankzegging werd geëindigd. Wegens het gure weer, was de opkomst niet groot. 's Heer-Arendskerke. Vrijdagavond werd alhier opgerieht eene afdeeling van „het Groene Kruis" nadat door Dr. H. van 1 waarden een lezing was gehouden, waar in op zeer duidelijke wijze het doei, de werking, en het nut van zulk een afdee- Qeiligen, zoo is 't dat, omme daerinno te voorBien, men gebiedt van 's heeren] en wetswege, dat elk, wie hij zij, hem ver- drage van eenige sulke horribele eeden te zweren of te vermonden op peine en verbeurte van gestelt te wesen op een peliorijn eu zijne tonge met een ijser doorsteken te weseD, sonder dissimulatie". Toezicht op het schoolgaan der kinderen d.d. 18 Jan. 1574„Voorts zoo vermaent men van 's heeren en der wetswege deser stad allo vaders, moeders, voogden en vrienden, die eenige kinderen hebben, boven de seven jaeren out wesende, dat die hunne kinderen school eenden bij mr. Niolays Duerghys, stede schoolmeester, en die de magt niet hebben, sullen zioh adres seren aan de disohmeesters van beide de kereken, die tot vier en twintig kinderen sullen houden school gaende, sonder kos ten van de ouders". „Lastende alle ingesatenen, dat niemand zig vervordere zijne kinders elders ter sohole te eenden, dan tot den voorss. Ni olays, of ten ware meisjes, die sal men moge ter sohole Benden in de Susterhui- sen (vrouwenkloosters) of bij de huisvrou- we van den voorn. mr. Niolays, waer 't hun believen sal, maer nieuwers el (ner gens elders). Rn daer de ouders soo in discreet ofte obstmaet waren, dat zij liever hunne kinderen achterstraat (langs de straat) souden laten loopen, en in alle kwaad opwasseD, dan deselve ter sohole te senden en in deugden te laten instrueren, die sullen weten, dat mijne heeren van de wet daerop het oog sullen hebben en niet alleenlijk de kinders, maar prinoi- palijk de ouders straffen sullen van do mesusen (misdrijven, ondeugendheden) die sulke kinderen, niet sohoolgaende sullen misdoen". e-Verweat Got

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1