)ERING N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 108. 1909. Zaterdag 6 Februari. 23e Jaargang. Mangels 3GING. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1URGERS. REPETITIE Inishoudster Middelburg Ichtü! s m e ex !BUW" belast KRTBKTlfi» ii bnitenland 5KERKE (W.) S Februari e.kM KOOP coop et Tuingrond kkersknecht rsleerling VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Op Ciediot. t 1' A. G. BURGERS te q Jacob Langkvki.dk, ind, ekorps „E. M. M." 10 FEBRUARI 1909. I U s ten 7 ure, ln het op „Vrederust", or de Uitvoering aan baar ii 25 cent. Iroote Repetitie 10 ct. HET BESTUUR. achtkar, o. Te bevragen O. Vrouwepolder. sgelenburg, Souburg. of TB HUUR 100VTERREIN te Middelburgook Tuintjes. J. J. DE KEIJZER, aden aan ame Meid d. G. MOERDIJK, LvüOld. eid, die melken kan, isbosch, Koudekerke. an of met Mei IRs. ADRIAANSE, Z o u t e 1 a n d e. der tegenwoordige list bode Opzichter aan de Rit them. icht met Maart L. VAN EENEN; ïemuiden. iiguiensch, plaatsing op een ts dergelijks, boekh. HOPSTER, «knecht. stond in dienst te mend Schilders- jginselen. Brieven den laatsten patroon No. 270 aan het loes. n 1 Mei a.s. ER, Oud-Sabbinge. rsknecht. eermakerskneeht dienst te treden, Hoek bjj Ter ;e-Ver west Goei. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie" maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent. De rekeningen z«n weer binnengekomen. En menige huismoeder, uit onzen midden stand, vraagt zich af met een zuchthoe zullen zjj dit jaar betaald komen Er moet wat vermenigvuldigd en gedeeld, gepast en gemeten worden, om iedere maand een enkele van deze schalden af te doen. En wanneer het na noodzakelijke inkoopen waren, die de rekeningen vooraf gingen, dan kan zij blijmoedig en vrijmoedig vaders hand grijpen en zeggenwij zullen zien dat wij er dit jaar ook weer zonder schuld door komen. Maar met dit al zijn er dan toch schuld- eischers, die langer dan een maand, langer dan drie, dan zes, dan twaalf maanden soms op hnn arm geld kunnen wachten. Want het spreekt van zelf niet allen tegelijk kannen betaald worden. De een moet wachten op den anderen de meest bescheidene heeft de kwaadste kans. Dat is treurig, ja erger, het is ergerlijk. De winkelier die op crediet levert en in zijn boek ziet voor hoeveel deze juffrouw b\j hem in het krijt staat, heeft er behalve haar nog tientallen, ja wie zal ze tellen, die hem nog betalen moetenvan het vorig jaar; ja wel, maar ook wel van vroegere jaren. Menige winkelier is door al dat leveren op crediet op de flesch gegaan. Er is in het winkel vak een noodstand die om verbetering, die om dadelijke voorzie ning schreeuwt. Koopen op crediet is een modezucht ge worden; leveren op zóó-en zóóveel maan den een toestand, die, hoe langer hoe meer blijkt het, onhoudbaar is geworden. In het belang onzer huisgezinnen in het belang van den detailhandel moet er een eind komen aan die slechte gewoonte van het uitstellen onzer betalingen. Dat kwaad ondermijnt de gezinnen waar eleoht wordt boek gehouden. Het is de worm die knaagt aan de welvaart van alle neringdoenden zonder ondersoheid, wier bedrijfskapitaal, op de keper be- sohouwd, rentegevend wordt belegd door dat deel der clientele, dat best oontant betalen kan, doch 't niet wil, en daarbij tooh al een veel te lagen prijs bedingt. Het kan zoo niet langer, zoo heeft menige winkelier nu al sinds jaren gezucht. En inderdaad, het kwaad heeft reeds veel te groote afmetingen aangenomen. Dit is door de winkeliers, leden van Handelsbelang, al sinds lang begrepen. Te Nijmegen hebben zij reeds de afspraak getroffen geen langer crediet meer te verleenen dan voor drie maanden. Een maatregel, welken men ook in ZeelaDd behoort toe te passen. Indien 't zoover komt, zullen wij dit van harte toejuichen, en in 't belang van den Handeldrijvenden Middenstand, al onzen lezers bij herhaling aanbevelen. Het eerste Zeehospitium in Zeeland. Heden, Vrijdagmiddag, werd het eerste Zeehospitium in Zeeland, gelegen in de gemeente Oostkapeile bp Domburg ge opend. Den 15 Februari zal dit nieuw gebouwde hospitium, genaamd //Zonneveld'' voor pa tiënten opengesteld worden. In deze in richting .kunnen ongeveer 16 kinderen worden opgenomen. Het gebouw dat aan alle eisohen welke uit een hygiënisch oogpunt gesteld kunnen worden, voldoet, wordt beschut door den bosohrand, die zich langs de Noordwest kust van het eiland Walcheren uitstrekt. Het ligt op korten afstand van de duinen, ongeveer 500 M. van de zee verwijderd. In het zeehospitium worden opgenomen jongens en meisjes van 3—12 jaar, lijdende •an raohitis, soropulose, praetuberoulcse en chirurgische tuberculose. Patientjes met open Iongtuberoulose worden niet opge nomen. c Nadat ziek heden, Vrijdagmiddag, ver schillende genoodigden in het nieuwe ge bouw hadden vereenigd, werd het Zeehos pitium „Zonneveld" geopend met een toe spraak van den heer dr. B. Vaandrager, arts te Domburg, die als medicus aan de inrichting is verbonden. Aan de toespraak van dr. Vaandrager is het volgende ontleend: Dames en Heeren 1 Het is mg hoogst aangenaam U allen nit naam van mejuffrouw van den Broeoke welkom te mogen heeten. Dat U in zoo grooten getale gevolg hebt gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning der opening van het Zeenospitium „Zonneveld", wordt door haar opgevat als een bewijs van belangstelling van uw kant in haar werk. Uw tegenwoordigheid wordt dan ook op hoogen prijs gesteld. Het z(j mij vergund in 't kort de ge schiedenis van. het ontstaan dezer inrioh- ting te releveeren en u daarna een korte schets van de inrichting zelf te geven. Toen mej. van den Broeoke in het na jaar van 907 het besluit genomen had, een gedeelte van haar fortuin te besteden ten bate van zieke kinderen, werd het plan al heel spoedig voorgelegd aan haar raadsman, dokter van Berlekom te Mid delburg. Van Berlekom heeft niet lang geaarzeld over de richting, waarin hij mejuffrouw van den Broeoke raden moest. De invloed van het zeeklimaat op ver schillende kinderziekten was tooh in de laatste jaren sterk op den voorgrond ge- braoht. Immers van uit Beroh sur Mer, Norderney, de Sophiastiohting en andere inrichtingen kwamen gunstige berichten over den invloed der zeelucht op bepaalde ziekteprocessen in de verslagen der ver- eeniging voor Therasso-therapie kon men vinden, hoe vooral de chirurgische kin- dertuberoulose aan zee bij conservatieve behandeling veol beter genas dan elders. Rotterdam was juist bezig aau den bouw van het groote zeehospitium te Katwijk geen wonder dus, dat dit voor van Ber lekom motieven genoeg waren, voor zijn advies: //Sticht een zeehospitium in Zee land". De inlichtingen aan het bestuur der vereeniging voor ThiloBso-therapie ge vraagd, werden met welwillendheid ge geven de secretaris dr. den Hartog te Soheveningen was zelfs zoo bereidwillig naar Domburg over te komen, ter beoor- deeling van het voorloopig uitgekozen bouwterrein in de gemeente Oostkapeile. In November 1907 werd dan ook tot de opriehting van het eerste Zeeuwsohe zee hospitium besloten en aan den architect, den heer F. A. Kooh te Soheveningen opgedragen bouwplannen te maken. Oorspronkelijk was een ander terrein, diehter bij Dombarg, dan dat waarop we ons nu bevinden, voor den bouw bestemd. Mejuffrouw van den Broeoke beeft echter gemeend aan het verzoek van verschillende ingezetenen van Domburg, op grooter af stand van de badplaats te willen bouwen, te moeten toegeven. In den korten strijd die gestreden is over de motieven, waarop dat verzoek gebaseerd was, heeft mej. van den Broeoke onaangename oogenblikken doorgemaakt. Met dankbaarheid herdenkt ze echter den steun in dezen ondervonden van den In specteur der Volksgezondheid, dr. den Houter, en van enkele Middelburgsohe doctoren. Dat zij behalve dezen steun ook in die dagen bewijzen van sympathie van ver schillende particulieren ontving, werd door haar zeer gewaardeerd. Iu Februari 1908 had de aanbesteding plaats en werd de bouw van het zeehos pitium aangenomen door de firma Goet- hals te Middelburg. Uit naam van mejufifr. van den Broeoke breng ik hulde aan den architect, F. A. Kooh, die er werkelijk in geslaagd is, voortreffelijk werk te leveren, en betuig i ik ook haar dank aan de firma Goethals, voor de goede zorgen aan den bouw dezer inrichting besteed. Zooals van zelf spreekt heeft ontwerper van het plan groote zorg besteed aan de ziekenzaal. Wanneer men daar binnen treedt, moet men gevoelen, dat er gunstige condities voor het zieke kind aanwezig zijn, moet men geloof krijgen aau de mo gelijkheid van zijne genezing. Ruim, frisoh en heerlijk liohi geeft de slaapzaal dan ook een prettigen indruk. In 't bijzonder moet ik uw aandaoht vestigen op de bedjes in de ziekenzaal, de zoogenaamde „fits aseptiques", door de firma Marx tè Brussel vervaardigd. De open- en de gesloten lighal omgeven de ziekenzaal aan de Z.-O. en Z.-W.z(jde. Ook de eet- en speelkamer ziet er vrien delijk uit. Allerlei speelgoed, meerendeels geschen ken van vrienden en kennissen van mejuf frouw Van den Broeoke, waoht op de komende patiëntjes. De onderzoek- en de badkamer vallen op door haar frissehe tcgelmuren en mooie granito-vloeren. Het zou mij echter te ver voeren, u alles in extenso te beschrijven. Zoo straks bij de beziohtigiDg zult ge uw aandaoht kunnen geven aan de centrale verwarming, de waterleiding, en aan de benoidgas- verliohting, zult u kuunen zien hoe de Heide-Maatsehappij nog bezig is met de aanplanting van een breede strook opgaand hout rond het groote speelterrein voor en achter bet gebouw, en zult u moeten ge- looven, dat zioh ouder den grond een groote septic taoo bevindt, uit gewapend beton vervaardigd ter ontsmetting der faeoaliën. U ziet, zooveel mogelijk is getracht een moderne inrichting te bouwen en ik hoop van harte, dat u een aangenamen indruk van Zonneveld zult meenemen. Voor ik eindig wil ik nog een kort woord tot mejuffrouw Van den Broeoke zelf richten. Mejuffrouw Van den Broeoke 1 Het is aan geen twijfel onderhevig of een ieder zal uwe edele bedoelingen toejuichen. Het feit echter, dat u zelf als direotrioe zult optredeD, dat u dus niet alleen uw fortuin, maar ook uw werkkracht, uw toewijding, uw energie zult bcsohikbaar stellen voor het mooie doel, dat u zioh heeft voorge steld, dat kan haast niet hoog genoeg gewaardeerd worden. Dat uw werk niet, nu eerst beginnen zou, maar dat u reeds lang met zuster Contender samen hebt gearbeid aan de voorbereiding, daarvan ben ik getuige geweest. Ik herinner sleohls aan den tijd door u opgeofferd aan de beziohtiging en bestu- deering der administratie van verschillende inrichtingen in ons land en België, aan alle zorgen door u besteed aan de ver vaardiging van kinderkleertjes, aan het be stellen en ordenen van den geheelen inven taris, aan de beoefening van oartonnage, om later de kinderen prettig te kunnen bezig honden, en nog veel meer. De ernst, waarmede deze voorbereidin gen door u beiden getroffen zijn, geeft een waarborg voor de toekomst, sohenkt(ver- trouwen in de wijze, waarop u uw taak zal opvatten. Ik weet, dat het uw vurigste wensoh is, dat van uit Zonneveld menig patientje gezond naar zijne familie zal mogen terug- keeren, maar tevens, dat u hoopt, dat de ervaringen hier opgedaan zullen kunnen bijdragen tot vermeerdering der kennis van de Thalasso therapie. Dat ik persoonlijk, als behandelend ge neesheer in Zonnevsld zal mogen meewer ken, reken ik mjj als een eer aan, en ik geef u de verzekering, dat ik mijn beste krachten aan uw inrichting zal geven. Mejuffrouw van den Broeoke en zuster Com mender, ik weusoh u beiden van harte geluk met de opening van het door u geslichte Zeehospitium. Het doet me groot genoegen, dat u op dezen dag reeds zooveel belangstelling voor uw werk ondervindt. Dat u in het vervolg op den steun der medioi zult mogen rekenen, op wier aan raden u feitelijk tot de stichting van het eerste Zeeuwsohe Zeehospitium zijt over gegaan, daarvan houd ik mij vast over tuigd. Ik wensoh u van gansoher harte toe, dat u spoedig zult mogen inzien, dat u in een groote behoefte hebt voorzien en dat u weldra de overtuiging zult hebben een nuttig werk te hebben verricht. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Gisteren vergaderde ten stadhuize ,het Dames-Comité tot het aan bieden van 't huldeblijk aan G. M. de Koningin. De vergadering werd gepre sideerd door mevrouw Djjokmeester Wintgens, eere-voorzitster, die aan de verschillende dames-comité s uit Zeeland, die hierbij vertegenwoordigd waren, ver zocht, dat uit iedere gemeente een dame in het Hoofdoomitó zitting zou nemen, t.w. uit Vlissingen, Zierikzee, Goes, Ooc- terland, Wissenkerke, Tholen, Ter Neuzen, Honteiiisse, Hulst, Oostburg, Aardenburg en Sluis. Hierna gaf zij de leiding over aan mevrouw v. d. BrandelerKlem. Door de penningmeesterresse werd me degedeeld, dat tot op heden een bedrag van f 5424,01 was geofferd in de verschil lende gemeenten en dat nog een 4-tal gemeenten hunne gaven moesten inzenden. Nog werd medegedeeld door de voor zitster dat het gesehenk zal bestaan uit een ivoren kinderwagen, met zilver ge monteerd, terwijl het wapen van Zeeland en het Koninklijke wapen er in gesneden zullen worden. Verder zal er een zomerkap op ge maakt worden, versierd met kant welke gemaakt wordt door de Sluisohe vrouwen, terwijl de wagen op een nader te bepalen dag te Middelburg ter beziohtiging zal worden gesteld. Bij de aanbieding van den wagen aan H. M. zal een album wor den gevoegd met de namen van alle oomité's uit Zeeland. Het comité zal in overeenstemming met den wensoh van H. M. een vrij belangrijk deel der opbrengst bestemmen voor lief dadige doeleinden. Het wensoht dit te geven aan vereenigingen welke een pro vinciaal belang beoogen, en heeft daarvoor aangewezen de vereenigingen „Kinder- zorg" en „Zeeland" beide te Middelburg. Het dames-oomitó, brengt gaarne een woord van dank aan allen, die aan het geschenk hebben bijgedragen, de ver wachting is verre overtroffen. Wolfertsdijk. Donderdagavond, 4 Feb., hield de Gerei. J. V. „Sarauël" alhier, hare zesde jaarvergadering. Ze was door een vijftigtal personen bezocht. De voorzitter opent op gebruikelijke wijze, waarna hij een kort openingswoord spreekt, en een gedeelte voorleest uit een brief van haren Oud-Eere-voorzitter, ds. H. Elffers, thans te Hillegom. Daaruit blijkt, hoe Z.Eerw. met zijne gade nog in alles meeleven, zooals voor heen. Het is dan ook te begrijpen, dat de vergadering hare begeerte uitspreekt, Z.Eerw. en zijn gade daarvoor in 't bij zonder haren dank over te brengen. Na de jaarverslagen van den sooretaris en van den bibliothecaris, waaruit geconsta teerd mag worden, dat er het verloopen jaar aardig gewerkt is, krijgen we twee linke onderwerpen te heoren over 2 Kon. 5, 1 20 en een stuk kerkgeschiedenis Calvijn. Hierop volgt eene levendige bespreking, waaraan verschillende personen deelnèmeD. Na eene korte pauze krijgt het woord ds. G. J. D. Aalders, thans eere-voorzitter, om te spreken over „De kracht onzer Geref. Jongelingschap". In eene gloedvolle rede toont Z.Eerw. achtereenvolgens aan le. Hoe zij zioh die kraeht bewust moe ten zijn 2e. Hoe die kracht tot volle ontplooiing moet komen. 3e. Hoe zij met alle verantwoordelijk heid op het leven moet zijn gericht. Deze rede is in druk verschenen en ver krijgbaar. (Zie de advertentie in l e Zeeuw). De voorzitter rioht tot allen nog een woord van dank, waarna ds. Aalders deze vergadering met dankzegging eindigt. Zaamslag. In de Donderdag gehouden algemeene vergadering der varkensver- eeniging „Onderlinge Hulp" alhier, was van. de oontribueerende leden f423,90; van de honoraire leden f32,50; nieuwe leden f 27,60 boeten f 2,60 phosphorzure kalk f 19,08opbrengst van verkochte onteigende varkens f 109,50aan rente f 40. Samen f 655,08. Uitgaven f 399,48, waaronder begrepen is f235,40 voor uit- keering van gestorven varkens plus f 62,60 voor den keurmeester en f 39,60 voor belooning secretaris-penningmeester,zoodat het dienstjaar 1998 sluit met een goed slot van f255,60. De bezitting der ver eeniging bestaat op het oogenblik als volgt: Goed ilot f 256,60 spaarbankboekjes f 109,40 2 pandbrieven a f 500 f 1000. Samen f 1365,00. De Vereeniging telt op het oogenblik 133 oontribueerende leden en 19 hono raire leden. Van de bestuursleden treden af de heeren L. A. de Mul, C. de Vos en Joh. de Feijter, welke herkozen zijn. In de plaats van het bestuurslid L. J. Geelhoedt, die de gemeente metterwoon verlaat, is gekozen de heer P. J. Wortman. Tholen. In de gister onder voorzitter- sehap van ds. Lammertsma gehouden ver gadering der afdeeling Tholen van de „Ver. tot Chr. Verpleging van Krankzin nigen in Zeeland" waren 26 leden tegen woordig. Zij werd na 't zingen van Ps. 100 3 geopend met gebed. Uit 't verslag van den penningmeester bleek dat de afdeeling 66 leden telt en gesteund wordt door 12 begunstigers. Uitgebracht werd 't verslag van den afgevaardigde ter alge meene vergadering, en van den stand der kas. In de oommissie tot het nazien der rekeningen werden benoemd de hee ren N. J. Visser en J. Kegge. De aftre dende bestuursleden werden herkozen, alsmede de afgevaardigde ter algem. ver gadering de heer W. J. Wolf en diens secundus de heer J. Wagenaar. Tot oom- missie voor uitbreiding der Vereeniging werden gekozen de heeren Joh. Jansen en G. de Kok. Besloten werd ee» spreker voor de afdeeling te doen optreden. Na het zingen van Ps. 68 17 en dankgebed door dhr. Joh. Jansen sloot de voorzitter de vergadering. Vlissingen. Heden morgen geraakte een paard op hol van C. B. van Moesbosch onder Keudekerke met den melk- en groen tewagen achter zich van uit de van Dis hoekstraat heel den Singel langs tot dicht b(j de Badhuisstraat waar de kar kant el- de en aan stukken bleef liggen. Kort daarop werd het paard gevat. Verder liep het onheil zonder ongelukken af. 's Heer Hendrikskinderen. Uitslag van den schietwedstrijd gehouden op 3 en 4 Feb. door de sohietvereeniging „Nooit terug" alhier. Personeele baanprijzen kunstvoorwerpen, le prjjs A. de Jonge, 'sH. Abtskerke; 2e W. Kole, Heinkens- zand 3e P. Traas, 's H. Arendskerke4e Mart. Schippers, 's H. Hendrikskinderen 5e A. Janse, Nisse 6e C. Driedijk, Kwa- dendamme 7e J. Kloosterman, Nisse 8e Johs. Schippers, 's H. Hendrikskinderen 9e C. J. Bos, Nisse10e J. Moeleker, 's Gravenpolder. Vrije baan. Geldprijzen, zijnde 60 van den inleg, le prijs W. Kole, Hein- kenszand2e M. Walraven, Kwaden- dtmme; 3e J. Kloosterman, Nisse; 4e C. Snijder, Heinkenszand6e G. do Waard, 's H. Arendskerke6e Mart. Schipper, 's H. Hendrikskinderen; 7e P. Kloosterman, Nisse8e J. Weststrate, 's H. Arendskerke 9e G. Heijboer, Heinkenszand10e J. Moeleker, 's Gravenpolder lie J. Braam, 's Gravenpolder12e P. Traas, 's Heer Arendskerke. Niettegenstaande het ongunstige weer waren vele vereenigingen vertegenwoor digd en maakten dat deze wedstrijd uit muntend is geslaagd. 's Heerenhoek. Voor het geschenk aan - -J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1