Stemmen van links. Hoe de stemming links is, nu de verkie singen nog liggen in ver verschiet, bi ijkt reeds thans uit enkele uitingen in de pers. Het gaat, sooals we voorspeld hebben, steeds meer de richting van een perso nen-strijd uit. De Vaderlander, orgaan der Unie-libe ralen doelt daarop als het spreekt over „het zwakke puntvan het Kabinet- Heemskerk, zwak omdat het niet homo geen is, en omdat de premier niet weet waar hÜ heen gaat. Vraagt men het hem, dan loost hij een sucht en wijst op den Jnni- nevel in de verte zeggende: Ik kan u eerst antwoorden, als die opgetrokken is. Ën de vorm van dien nevel voorspelt wei- nig goeds; ze vertoont de Napoleonti sche trekken van dr. A. Kuyper. «Noorman" de schrijver van een poli tiek overzicht in de Tijdspiegelrioht zich eveneens tot dr. Kuyper. Exoellentie, Meester der Christenen door uw groot suggeslievermogen, voor al tegenover de nauw halfdenkende, ata vistisch aangelegde menigte, de pa- ganisten groeten u. Zij weten te veel om weer Christen te worden, en te wei nig om niet besoheiden te blijven. Daar om schelden se niet, u herrinnerd aan aan het woord, dat een een ander man van het oude volk in den mond werd gelegdik kan niet anders, maar ook gij kunt niet anders, en ik vloek u niet. De „paganisten" let op wie het zijn, die het woord weer in omloop brengen de «paganisten" weten te veel om weer Christen te worden. Droeve wetenschap, en droef getuigenis in elk geval van een man, die te weinig zegt te weten, om niet be scheiden te blijven Ofschoon deze veel wetendheid" met de uiting der beschei denheid een weinig in confliot komt 1 Deze schrijver intusschen ziet gelaten den loop der dingen aan. De toestand is nu eenmaal zooals die ieen als wij weer onder het olerioale juk gerakeD, welnu, dan zullen wij kalm onzen weg vervolgen als paganisten en dan hopen wij, dat de vrijzinnigen dezelfde offervaardigheid zullen toonen als vroeger rechts gesohieddc, niet met de voedering van het stemvee, maar voor de ontwikkeling en instand houding van bet vrije onderwijs, dat op den zwarten weg spoedig in de ver drukking zal komen. In dat geval kun nen de kinderjaren der twintigste eeuw nog meevallen. „Onder het olerioale juk". „Op den zwarten weg". Neen, deze „paganist" scheldt niet Moge hij zich herinneren dat vonder het olerioale juk" en «op den zwarten weg" tienmaal meer is gedaan voor „de ont wikkeling en instandhouding van het vrije enderwijs", dan ooit door hem en zijn genooten 1 Moge hij zich herinneren hoe het zelfs volgens mr. Van Houtens's getuige nis 1 de „olerioale" Kabinetten-Maoksy en -Kuyper gewsest zjjn, die in bet sub sidiestelsel een onpartijdige regeling hebben gegeven aan kerkelijke zoowel als aan «onkerkelijke en anti-kerkelijke soholen" 1 Hoe is het mogelijk te schrijven gelijk „Noorman" schrijft, en tegelijkertijd de rechterzijde als voorbeeld van offervaar digheid voor te stellen aan links Maar het is vrees, die den geest ver troebelt. Het is haat, die de oogen ver duistert, ook al maant men aan „kalm" te zijn, gelijk deze „Noorman". Want, zegt hij De clericale boomen zuilen niet ten hemel wassen. De muren van het moderne Jericho zullen niet meer omvallen, noch door bazuingeschal, noch door het ge dreun van de tale Kant aas, noch door het gemurmel van de hysterische toonlooze Ziet ge meer witte dassen, hoort ge meer psalmen zingen, bedenkt, dat de overtuigingen bjj velen maar los over de schouder hangen en gemakkelijke wis selen naar eiken voordeeligen wind. Ook dat is altijd zoo geweest. Er is inderdaad niets nieuws onder de zon. Deze „paganist" scheldt niet. Alleen maar hij wijst u de huichelaars aan, De „overtuigingen hangen bjj velen maar los over de schouders", en wisselen gemakkelijke naar eiken voordeelig wind". Deze waahter op de muren van „het mo derne Jericho" kent het „spel der witte dassen en het geluid der psalmen". Dat hij dan tegen Juni de bazuin zette aan den mond en dat zijn waarschuwing het land doordreun e tegen de vrijzinnige lei ders, die met de witte das getooid en zin gend de psalmen die zij niet verstaan, de onnoozele kiezers-schaapkens zullen trach ten te lokken in de kooi ker kerk- en geloof „beschermende" vrijzinnigheid. Opdat ze niet te laat bemerken dat ze werden misleid I Helaas wij vreezen zelfs dezen «Noorman" met de witte das getooid te znllea zien Nederlander Het zonde-reglster. Het is volkomen waar dat roomiohe bladen somtijds bijzonder scherp kunnen sohrijven. Doch dit wil nog Diet zeggen, dat de inhoud van wat zij vlijmend neersohrijven, leugen is. Dat blijkt nu weer uit de polemiek tus- sohen de roomsohe Maasbode en de vrij- liberale Nieuwe Courant. De Maasbode meende dezer dagen zich op de navolgende zeer hartige wijze te moeten uiten omtrent de oud-liberalen De oud-liberalen hebben een historie achter zich, die voor een groot deel niet anders is dan een historie van egoïsme, zelfvergoding, schandelijke bevoorrech ting van enkelen en dit alleen opdat alle politieke macht en alle politieke invloed zioh in die enkelen oonoentreeren zou. Een historie, die, hoe de partij zelve ook ligt in stervensnood, nog heden leeft in het niet te weerspreken, door ieder waarneembare feit, dat ge als Christen in de hooge landsbedieningen niet mee telt en dat alleen wie liberaal is beslag heeft gelegd op bijna alle zetels, waar van invloed en financieel voordeel uitgaat. Die van deze partij de geschiedenis schrijft, schrijft daarmee de historie van politieke materialisme in zijn zuiverste gedaante. Nijdig drukt de vrjj-liberale Nieuwe Courant dit stukje af, en sohryft er dan onder Dit is te min om te weerleggen, maar worde toch even gesignaleerd. Het is nog pas Januari. Maar dan moet men juist bij de Maas bode wezen Die laat zioh de kaas niet van het brood eten 1 Wacht eens even, rrij-liberale Nieuwe Courant, dan zal ik u eens nader spreken, zegt de Maasbode t En dan dan volgt o.a. dit zonderegister der liberale partij 1. Onder het ministerie-De Meester werden de benoemingen gedaan in de Kamers van Toezicht op het notarisambt in dien zin, dat van de 43 benoemden er 35 behoorden tot de liberale partij, terwijl de niet-liberalen dan nog hoofd zakelijk benoemd zijn in Brabant en Limburg. 2. Toen het ministerie-Kuyper op trad, publiceerde het Frieiche Dagblad een staatje over den sohooltoestand in Friesland, wat betreft de schoolopzieners in de 2 districten en 18 arrondissementen. Al deze 15 betrekkingen waren in handen van liberalen. 3. Onder het Kabinet-Borgesius waren in Friesland benoemd één district-school opziener (de liberale propagandist de heer Zelvelder) en acht arrondissements- sohoolopzieners. Deze 9 waren allen liberaal. 4. Curasao heeft 54,000 inwoners, waarvan 45,000 Katholiek. Volgens de verklaring van den heer Van Vuuren in de Kamer (Nov. 1006) was er van de vijftien leden van den Kolonialen Raad slechts ééa Katholiek. 5. In de anti-liberale provincie Zeeland behoorden van de 16 personen, die voor een paar jaar benoemd werden tot leden van den voogdijraad, veertien tot de liberale partij. 6. In het geheele kierdistriot Enschedé werd als zoodanig lid geen enkele Ka tholiek benoemd. 7. Onder de 27 secretarissen van den Voogdijraad (de eenige betrekking die gesalarieerd wordl) waren hoogstens 2 of 3 rechtsohe mannen te vinden. 8. Voor enkele jaren was er volgens een inzender in de Tijd van de honderd ambtenaren aan het Utreohtsohe stadhuis niet een enkel Katholiek, nooh onder de hoogere nog onder de lagere ambte naren. 9. Vóór het kabinet-Kuyper optrad, waren er van de negen Commissarissen der Koningin, benoorden den Moerdijk, zeven uit de liberalen benoemd. Van de burgemeeeters, alleen in Zuid- Holland, waren er toen 173 liberaal, de 13 overigen behoorden tot een andere riohting. In de Noordelijke provinoiën, zooals wij dra zullen zien, was de verhouding nog slimmer. En hoe het met de nota rissen stond, weet ieder uitzyn eigen omgeving. 10. In het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, bestaande uit drie leden, waren toen alle drie liberaal. 11. Toen het ministerie-De Meester optrad, behoorden van de 15 Staatsraden 10 tot de liberale partij. 12. In de.provinoie Groningen waren alle burgemeesters op vier na liberaal. In Drenthe op 2 na. In Overijsel op 5 na. In Noord-Holland 134 liberaal, 12 niet-liberaal. In het niet liberale Zeeland 79 libe raal, 24 andere. En als ge hierbij dan weet, dat het van de grooten altoos druppelt op de kleinen, dan is het duidelijk en de histo rie is er ons borg voor, dat die liberale burgemeesters allemaal zorgden voor liberale seoretarissen, voor liberale ont vangers, liberale veldwaohters en zoo wijders. Kwam hierbij dan nog een bijna altoos liberaal notaris en dito kan tonrechter, dan was in zulk een over wegend Christelijke gemeente alle auto riteit in liberale handen. Kris en kras staan hier allerlei soort van beambten en bedieningen dooreen, zoodat wij mogen zeggen, dat de liberalen niet in één riohting, maar in alle rich tingen werkten, niet op één soort van ambten maar op alle soort beslag heb ben gelegd. Die Christen was, kon buiten blijven staan. Dat was en bleeft het parool. Nu is niet alles in deze opsomming juist. Maar tooh zoo „eeoigszins" zijn de zonden der oud-liberale partij daaruit wel te be grijpen 11 Het is inderdaad verschrikkelijk, wat deze partij durfde bestaan. Jammer, dat zij over het algemeen alleen betersohap belooft en beterschap toont als zij in de minderheid is. Ook te dien opzichte ligt een zonderegis ter voor het grijpen. Rotterdammer BiniienlancL De plannen van het Kabinet. Uit de Memorie van Antwoord nemen wc nog hst volgende De minister van Financiën heeft de geheele in Juli opgemaakte raming met zorg herzien met gebruikmaking van de thans ten dienste staande gegevens. Moest de ramingstaat thans gemaakt worden, hij- zou vrijheid vinden het totaal bedrag f 700.000 hooger te stellen. Maar stelt men het totaal der gewone ontvangsten, waarop in 1909 volgens deze nieuwe raming mag worden ge rekend, ten bedrage van f 183,761,891, naast het totaal der gewone uitgaven, zooals die door de Tweede Kamer zijn gevoteerd ad f193,359,901,30, dan blijft, na f60o,oooaan besparing in rekening te hebben gebracht, toch nog een tekert van f 9,000,000 op den gewonen dienst over. Dit cijfer geeft een afdoend antwoord op de vraag of tijdelijke versterking der middelen noodig is en bewijst tevens de juistheid van het gevoelen, dat er voor dit jaar nog op andere wijze dan door de opcentenhefling versterking van middelen noodig is. Met de opbrengst van de opcenten en van de verhooging van den drankaccijns (de inwer kingtreding gerekend op 1 Maart) zal het tekort immers toch nog f 2,350,000 blijven. De minister is het niet eens met hen, die meenen, dat de echtscheiding moet gemakkelijker gemaakt. De grondslag van gezin en maatschappij moet niet verder worden ondergraven. Voor hen wien de samenlei ing een onduldbare kwel ling wordt, is de scheiding van tafel en bed een uitweg. Bezwaarlijk zal men ook kunnen goedkeuren, dat tengevolge van de bestaande jurisprudentie in de practijk echtscheiding wordt verkregen op grond van overeenstemming tusschen de echtgenoeten, niettegenstaande da wetgever in art. 263 B. W. uitdrukkelijk heeft bepaald, dat echtscheiding nimmer door onderlinge toestem ming kan worden verkregen. Het regeeringsantwoord betrekkelijk het wets ontwerp omtrekt het onderzoek naar het vader schap zal de Eerste Kamer spoedig bereiken. De lezing van dat stuk zal haar, naar de minister zich vleit, da overtuiging schenken dat niet lichtvaardig tot de handhaving van deze princi pieele gewichtige wetsvoordracht is besloten. De regeling van het hypotheekwezen zal eerst kunnen geschieden na herziening van de wet geving op de naamlooze vennootschappen. Eene herziening van het geheele Eerste Boek van het Wetboek op den Koophandel zal niet lang meer kunnen uitblijven. Gedeeltelijke be handeling van de in dat boek geregelde onder werpen ligt in 's ministers bedoeling. De minister zal onderzoeken tot welke ver keerdheden de makelaardij aanleiding geeft en door welke middelen de misbruiken kunnen worden gekeerd. Ten opzichte van het Wetboek van Strafrecht ligt partieele herziening in het voornemen des ministers, waar het stelsel der te wijzigen wet in beginsel handhaving verdient, is 't het beste aan de meest urgente eischen der praktijk gevolg te geven. Dit wat betreft het Ie Boek. Aan de aanvul ling en wijziging van het lie en Ule Boek is door den minister voorsbands nog slechts de hand geslagen ten behoeve der bestrijding van openbare onzedelijkheid, welke zoo spoedig en zo* krachtig mogelijk ook door den wetgever behoort te worden onderdrukt. Herzieningen op het stuk van andere speciale delicten zijn in ernstige voorbereiding en studie en zullen eerlang vasteren vorm verkrijgen.Eerstgenoemde wijzigingsvoorstellen zullen vermoedelijk binnen kort de Staten-Generaal kunnen bereiken. De minister acht het verbod van rijkswege van openbare huizen van ontucht nuttig en noodza kelijk, nevens krachtige bestrijding der clan destiene prostitutie, koppelarij en handel in vrouwen. De minister van BinnenlandBche Zaker is o m voornemens indiening van het wets ontwerp betreffende het le vensverzekerings- bedrijf met bekwamen spoed te bevorderen. Blijkens het regeeriDgsantwoord op hoofdstak V, Bmnenlandsohe Zaken, kan op dit oogen blik geen toezegging worden gedaan tot het bevorderen van de sliohting eener R. H. B. school met 5-jarigen eursus te Neuzen. Door de regeering zijn twee wetsont werpen ingediend, houdende bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en wsezen van militairen en gepensionneerde militairen bedsn den rang van ottioier lo. der landmacht2o. der zeemacht. De bedoeling is militaire we duwen- en weezenfondsen op te riohten. De regeering is van oordeel, dat opriehting van twee afzonderlijke wednwen- en wee zenfondsen voor de land- en de zeemacht de voorkeur verdient boven de instelling van één gemeenschappelijk fonds. Het beheer over beide fondsen zal door het Departement van Finanoiën worden ge voerd naar regelen, vast te stellen bij kon. besluit. Het R.-K. defensie-rapport. Gelijk men weet, vond dit rapport in de demo- oratisohe pers een weinig gunstig onthaal. Ook het Hbl. van gisteravond schrijft weder over „het staroonservatieve, ondemo cratische militarisme van minister Sabron" (wiens militaire hervormingsplannen voor een zeer groot deel met die der R.-K. defensie-oom missie parallel gaan). Het is daarom (aldus de Nieuwe Crt.) wel van belang eens de oonelusie te ver melden, waartoe de vooruitstrevend-vrij- zinnige oud-minister van Oorlog A. L. W. Seyffardt komt, die in De Telegraaf eenige beschouwingen aan het rapport wijdde. Hij besluit die aldus -. «Uit het hier met verdiende waar- deeriDg besproken rappo.t, blijkt duide lijk, dat de R.-Katholieken weldegelijk een belangrijken stap in de goede riohting willen doen, en daartoe met de tegenwoordige regeering in hoofdzaak medesaan. Wij bevelen de aandachtige lezing en bestudeering van dit belangrijke rapport zeer aan deskundige en niet- deskundigen aan." Nederland en Venezuela. Aan de N R. Ct. meldt men uit Berlijn De Vossisohe Zeitung verneemt van goedonderriohte zijde, dat Venezuela be reid ie Nederland groote tegemoetkomend heid te toonen, maar zich niet wil ver nederen voor Nederland. Men gelooft' daarop te kunnen vertrouwen, dat Neder land niet sterk genoeg is om een succes volle actie, vooral niet een suooeevollen land veldtocht, te ondernemen. Ook gelooft men niet, dat de andere mogendheden een krachtig ingrijpen van Nederland tegen over Venezuela zullen gedoogen. Uit Parijs sohrijft men aan hetzelfde blad: Het «Memorial Diplomatique" van heden sohrijft -. «De Vossisohe Zeitung vertelt over Castro een dwaze gesohiedenis. Na regeliog der moeilijkheden met de mogeudheden zou de gewezen diotator naar Venezuela terugkeeren en er het bewind weder in handen nemen. Zooals men ziet, is dit een o| warming van het verhaal van de zoo genaamde komedie, die tussohen Castro en Gomez gespeeld zou worden. Wij kunnen aan de Vossisohe Zeitung verzekeren.dat zij over de Venezolaansohe zaken get eel verkeerd ingelicht is. Indien de heer Castro het in den zin kreeg naar Venezuela terug te keeren, om er zijne maoht te herkrijgen, zou hij gevangen genomen, gevonnist en terechtgesteld worden. Nog daargelaten, dat de gerechtvaardigde haat, door zijn wreedheden verwekt, de openbare justitie waarschijnlijk nog voor zou zijn." De Venezolaansohe gedelegeerde heeft Ie Brussel op zijn reis naar Parijs slechts eenige uren vertoefd. Hij confereerde met den Argentijnsohen, en den Braziliaansohen gezant Mijn reis naar Holland en Frankrijk, verklaarde dr. Paul, heeft geen ander doel gehad dan de verwikkelingen dieVenezuela op kwaden voet met de andere mogend heden hebben gebraoht, uit den weg te ruimen. Het is van het grootste belang, dat onze diplomatieke geschillen met Hol land cn Frankrijk ten spoedigste worden uit den weg geruimd. Ik kom rechtstreeks van dun Haag, waar ik op de vriend- sohappelijkste wijze ben ontvangen. Zon der twijfel zal dii ook te Parijs het geval zijD, en ik ben er van overtuigd, dat ik onze verschillen met deze landen spoedig uit den weg zal ruimen en dat daarvoor de vriendsohappelijkete betrekkingen in de plaats zullen komen. Ik u verzekeren, dat wij volkomen op den goeden weg zijn. Er is slechts een kwestie van vorm te behandelen. Dr. Paul voegde hieraan toe, dat hij naar den Haag zal terugkeeren aan het eiude van zijn onderhandelingen le Parijs. DIT DE PROVINCIE. Goes De hooggeachte weesvader in het Weeshuis alhier, de heer H. Kievit Mz. herdacht gisteren zijn 25-jarig jubilé, als zoodanig onder groote belangstelling. Des morgens werd den jubilaris een welkomst lied tweestemmig toegezongen door de jongere weezen. Daarna een lied op vier stemmen door alle weezen te zamen. Daarna werden allen rijkelijk onthaald op taartjes en gebakterwijl ook het meou voor den middagmaaltijd met 't oog op dezen feestdag was gewijzigd. In den morgen werd de jubilaris gecomplimen teerd door ds. Sleinz en ds. Boersma, den Deken en den Kapelaan, en te 12 uur door den President van 't Weeshuis bestuur deD heer A. Dekker. Ds. Boersma hield een toespraak. De heer Kievit ontving van de weezen met medewerking van Moeder, Kindermoeder. Naaijuffrouwf en Portier een fauteuil |tot aandenken, met een bouqueten van den president insgelijks een bouquet. Des middags kwamen de predikanten ds. v. d. Veen en ds. Homburg hem geluk- wensohep. Des avonds werden de kinderen onthaald op chocolade en beschuitjesen werden door hen een zevental voordrachten gegeven en een lied gezongen «Tuf-tuf- galop" op vier stemmen. De liederen waren keurig gecalligrafeerd door een der weezen Jacob Ortelee, terwijl een andere wees Marinus v. d. Bliek had gezorgd voor de instudeeriog der liederen. Het was voor de weezen een aangename dag, welke zij niet licht zullen vergeten. Middelburg. De hulp der politie werd Zondagavond ingeroepen bij de familie T. alhier. De beide zoons, oude bekenden van de politie, maakten het, doordat zij te veel aan baoohus hadden geofferd, bun huisgenooten zoo lastig, dat zij uit de woning moesten verwijderd worden en tijdelijk in verzekerde bewaring moesten gesteld worden. Vllpslngen. Naar w\j vernemen zal D.V. Prof. dr. H. Bavinok Vrijdag 26 Febr. een lezing houden over zijn reis naar Amerika. Door den heer Commissaris der Ko ningin is in de gezondheidscommissie, zetel Hulst, benoemd tot lid dhr. dr. C. E. Liei- ker, arts te Hontenisse. Krulningen. Tot lid van den gemeente raad (vao. Markusse) is bjj herstemming gekozen de heer P. de Smidt (antir.) met 227 stemmen tegen 191 op dhr. D. Duindam oand. der Werkliedenvereeniging. Op den Ben Februari a.s. worden de navolgende milicien-korporaals van het 2e Bat. 3e Reg. Inf. in garnizoen to Middelburg bevorderd tot milicien-ser geant bij dit BataljonC. W. Leemans, 1. de Me(j, K. Coppoolse, L. Straub, J. Ruisatrd, J. van Loozen, D. Roose, J. 8. Lenselink, M. Meeuse W. L. M. P. Thieme, A. J. Flink, D. van der Does, J. G. Mieras, A. J. Butjjn (de beide laatsten worden overgeplaatst bjj het 4e Bat. des Regiments te Vlissingen). Wolfertsdljk. Maandagavond hield de A. R. Kiesv. alhier hare Jaarvergadering. De Praeses opent, en roept allen het wel kom toe, ook om straks samen te arbeiden, waar wij oen zoo gewiohtvol jaar zijn inge treden. Na de notulen en het Jaarverslag van den Penningmeester wordt als bestuur* lid herkozen, W. Wisie, en gekozen A. Gee- ne, ter vervanging van G. Heijnsdijk, die niet meer in aanmerking wensohte te ko men. De afgevaardigde ter Centrale A. Pot, brengt alsnu verslag uit, van de in Goes door de Centrale gehouden vergaderingen. Hierop volgt eene levendige gedaohtenwis- seling, welke blgk geeft van toenemende belangstelling. Het advies der Centrale, inzake de oandidaatstelling wordt algemeen met instemming begroet. De oommissie voor de Kiezerslijst blijkt hare taak naar behooren te hebben opgevat. Na eenige oogenblikken pauze, waarin tevens iets wordt genuttigd, krijgen wij nog eene keurige rede te hooren van dhr. W. A. van Wijk. „Christendom en Politiek" heet se. Ach tereenvolgens worden wij bepaald bij de vragen wat iB Christendom wat is poli tiek f wal is het verband tussohen die twee 1 waarin en hoe bestaat dat verband f wal staat ons dus te doen Het antwoord is helder en klaar. Iedereen wil zioh Chris ten noemen, ook die den Christus reeds lang heeft verworpen alleen hij mag zioh Christen noemen (naar de uitspraak van een vrijzinnig professo-) die Hem erkent als Zoon van God. Politiek is Staatkunde, in al hare vormen en openbaringen. Op gevat naar de Sohrift, eene zaak des Hee- ren. Niet alleen dus, een Ckristen van de binnenkamer, zeker, óók datmaar tevens zioh voor zijn KoniDg niet sohamend op het publieke erf. Zóó moeten we elkander opwekken, dat ieder werke terwijl het dag is, dan zal onze Koning ons ook niet beschamen. Hoewel niet vroeg meer, wordt ze tot het laatst met onverdeelde aandacht aangehoord. Maandag 1 Maart hoopt de kiesv. weer te vergaderen, mede ter bespreking van ons Program van aotie. Wie geeft zioh intusschen nog op om als lid te worden ingesohreven Weet ge al, hoeveel ge nog niet weet P De vergadering werd door ds. Aalders met dankgebed gesloten. Aan het postkantoor te Krabbend(jke en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Januari 1909, ingelegd f 10937,44, terugbetaald f 6718,47. Het laatste, door dat kantoor uit- gegovon, boekje draagt het nummer 916. Voorts bedroeg het aantal verzonden tele grammen 115; ontvangen telegrammen 148; totaal 263uitgaande telefoongesprekken 76 inkomende 45 totaal 121. Bjj Kon. besluit van 30 Jan. is aan J. Verkerk, brigadier der ryksveldwacht te Vlissingen, verlof verleend tot het aan nemen der zilveren eere-medaille, verbon den aan de orde van den Rooden Adelaar, hem den Duitschen Keizer geschonken. Te Tholen werd Zaterdag de vijfde provinciale schietwedstrijd in Zeeland ge houden, met den volgenden uitslag Afd. A. Bondswedstrijd le prijs Konin gin Wilhelmina te Tholen met 415 punten 2e prijs Pro Patria te Nisse met 407 punten; 3e prijs Koningin Wilhelmina te St Maar tensdijk met 391 punten. De le personeele prijs werd behaald door H. IJsseldijk te St Maartensdijk met 51 punten; de 2eprijs door A. M. Geluk te Tholen met 46 punten. Afd. B. Korpswedstrijd, le prijs Pro Patria tj Nisse met 261 punten; 2eprijs Koningin Wilhelmina te Tholen met 226 punten. Personeele prijzen le prijs A. de Btauij te Nisse met 56 punten 2e prijs C. J Bos te Nisse met 56 punten. Eerewedstrijd, le prijs A. de Blaaij te Nisse met 57 punten 2e prijs L. J. Moel- ker te Tholen met 56 punten3e prijs C. J. Bos te Nisse met 53 punten. Vrije baan, le prijs L. J. Moelker te Tholen met 98 2e prijs J. Okker te Wol- phaartsdijk met 923e prijs I. Jansen te Nisse met 91 4e prijs A. de Blaaijte Nisse met 89; en 5e prijs M. J. Hoek te Tholen met 88 punten. Tot militie le luitenant is benoemd de militie 2e luitenant C. de Biey van het 3e regiment infanterie. Bij de posterijen en telegrafie zijn ge plaatst met 1 Febr. de commies 4e kl. W. Dirksen te Middelburg naar dat te Breda, en T. v. Harmelingen van dat te 's-Herto genbosch naai dat ts Middelburg; En met 16 Febr. de commiezen 2e kl. A. L. Krook van Vlissingen naar Haarlem en J. de Wit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2