No. 105 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1909. Woensdag 3 Februari. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. DIT m PERS. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. 2 Februari 1909. Het nieuwe blanco-artih el. In ons no. van 19 Jan. schreven wij, naar aanleiding van de leuze Staatspen- soneering onder welke Hel Vaderland alle linksche partijen mot zelfs vele kiezers van rechts meent te kunnen vereenigen, onder meer het het volgende „Vooral dit laatste is typisch. „In 1905 moest een blanco-artikel oftewel boerenbedrogartikel dienst doen inzake kiesrecht met afstooting van de Reohtsohe partijen. „Thans een blanco-artikel inzake Staatspensioneering, maar met aantrek king der Reohtsohe partijen. „Uit 't oogpunt van eerlijkheid dus nog verder van de pad af. «Tegen Euyper en voorts „Blanco" heeft in 1905 niet kwaad gewerkt. Men kon 't lioht nog eens weer be proeven 1" In De Standaard van 29 Jan. zagen wij deze «qualifioatie van „blanoo"-artikel op de ouderdomsverzekering die op één lijn staat met Staatspensioneering eveneens door de redactie toegepast, doch tevens verder uitgewerkt. Dt Standaard toch schrijft: Toen in 1905 het toenmalig Kabinet de invaliden-verzekering voorop schoof, zoodat ook min-bejaarden dan van 60—65 jaar verzekerd zouden wordeD, onder bijvoeging, dat ook wie niet-inva- lide was, voordat hij de 70 jaar bereikt had, toch rente zou trekken, trok de heer Roodhuizen het land door, al roe pende Wat heeft een dooie aan een pen sioen? Thans daarentegen wordt in de zorg voor die 70-jarigen het eenig heil gezocht, en alle in valieden laat men aan hun lot over. Alleen wat men niet vooruit zeggen wil, is, of de zorge voor de 70-jarigen in den vorm van verzekering, dan wel in dien van reohtstreeksohe pensionee ring zal tot stand komen. Dal moet in blanco blijven, om onder dit blanco zoowel de voorstanders van het ééne als van het andere itelsel te kunnen vangen. 306 FiBUILLETON. DOOK S C A L DIS. Aagtekerke. I. Het mooie en vruchtbare eiland Walche ren staat op nieuw op 't program van onze reisroute en is nu voor dezen keer het doel van onzen tochthet dicht b ij Domburg en aangenaam gelegen dorpje Aagtekerke,twee uren N. W. van Middelburg verwijderd. Hoe klein en bescheiden het plaatsje ook is, wij zullen ons evenwel niet beklagen er heen getogen te zijn. Ook Aagtekerke heeft veel natuurschoon en aangename environs om er in rond te dolen wij zullen er ook wel wat aantreffen, wat onze opmerking verdient. Laat ons dan eerst hooren hoe het is ont staan eh zijn naam heeft verkregen. Dat aagtekerke vroeger eon deel van het Domburgsche ambacht heefc uitgemaakt, blijkt uit de rekeuiug van den rentmeester Bewest. Sohelde over 1381, '32 en de oude steenrollen. De Kapel of Kerk „atrium Sauotae Aga- thae", waarin dit gedeelte van het ambacht is geheeteu, sobijnt rldaar in het begin der 14e eeuw gestioht te zijn. Wellicht heeft da oprichting in ver band gestaan met de overbrenging van het klooster Noorddijk in N. Beveland, naar de plaats waar Waterlooswervs ligt en welks Abdis Agatha heette en zich verbonden had ter herinnering aan Floras van Henegouwen »eene oapelrie binnen hare fermerien" op te richten en kan de kapel ter eere van de Abdis, aan Het blad ziet hier weer „dezelfde onop rechte, misleidende politiek als in 1905 met het kiesreoht-artikel." Terwijl men weet dat „ten onzent aan geen Staatspen- sionneering te denken valt", steunt oit streven bovendien op een valsoh beginsel. Men raakt op deze wijze, betoogt het blad, van de goede lijn voor altoos af. Maar wat vraagt, wie in blanco speelt, om beginselen. Het blanco laat alles on beslist, kiest in niets partij, heeft niets dan woorden. Het is bij het blanco alleen om een leuze te doen. Om een leuze die pakt. Wat er later van terecht komt, doet er niet toe Maar dit juist maakt, dat elke partij, die uit een beginsel leeft, zulk blanco-spel moet afkeuren. Staatspensionneering aanvaardt de anti revolutionaire partij nooit. Anti- Kuyper-parool Het Handelsblad geeft opnieuw het Tegen-Kuyper-pnrool uit. De Standaard had geschreven „Van een ohef of leider der Coali tie" „kan in de Kamer nooit sprake zijn. De man die als leider van de Coalitie zal optreden, moet zijn de for meerder van het Coalitie-Kabinet". Het Handelsblad zelf voegt daaraan toe dit zinnetje -. „Het hoofd der partij moet minister zijn". In De Standaard komt deze zinsnede niet voor. Maar Het Handelsblad vraagt niettemin Beteekent dit dat dr. Kuyper, wan neer de Roomsehen en Calvinisten ge zamenlijk winnen, niet langer uit de Kamer zal dirigeeren en bevelen, maar de formeerder zijn zal van het Roomsch- Calvinistisohe kabinet Zeker, dit zou zijn zooals het behoort. De man, die leidt en gehoorzaamd wordt, moet de volle verantwoordelijkheid dra gen. De zaakwaarnemers zullen dus na de verkiezingen, als RoomBohen en Cal vinisten winnen, vervangen worden door den chef. St. Agatha zijn opgedragen. Anderen leiden den naam af van het Agatha-klooster in Rijnlanden nog ver dient opmerking dateene der groote over stroomingen, tengevolge waarvan de over brenging van genoemd klooster heeft plaats gehad, is voorgevallen op den St. Aagten dag (5 Februari). Het eerste wordt voor 't waarschijnlijkst gehouden. Van oude tijden af was dit het gedeelte van hét Domburgsch ambaoht, dat aan het overoude geslacht van dien naam toekwam. Nog in de 15e eeuw, zooals uit de oude steenrollen blijkt, behoorde dit ambacht, in onderBoheidene partijen verdeeld, aan leden van dit geslacht, met uitzondering van 16Va gemeten die aan Anna van Raven- stein gekomen waren. De geheele heerlijkheid, naar het schijnt, ook deze laatste partij is op Jacob van Domburg gekomen, wiens heerenhnis, wel - lioht reeds dat zijner voorouders, blijkens den overlooper, in dit ambaoht stond. Van hem kwam het ambaoht op zijne dochter Maria, gehuwd met Johan van Eyll. Na door vele eigenaars, ook in gedeel ten, in bezit te zijn geweest kwam de geheele heerlijkheid den 30 Mei 1679. door koop, in eigendom van Francois Vci ters, gehuwd met Henriette Thibautde dochter van Hendrik en Isabella Porre- naer. Later kwam ze, door erfopvolging in 1 anden van Martha Albertina Ottoline van Limburg Styrum, gehuwd mat Joseph graaf de B'jeza Miaskowski te Brussel en na haar overlijden, 27 Aug. 1876 op Anne Adriaan graaf van Limburg Styrumrit meester der huzaren te s-Hage Het van ouds gevoerde wapen van Aagtekerkedat steeds nog wordt gebruikt, werd door den Hoogen Raad van Adel, bij besluit van 20 Febr. 1838, voorge- Nu wij dit weten kan men den aan staanden strijd bij. de stembus begrijpe lijker en juister omschrijven. Het i& niet gelijk sommigen gaarne geloof den een strijd tegen een conservatief kabinet, waarin enkele bekwame man nen zijn, maar het is een strijd tegen dr. A. Kuyper, en alles wat die naam voor de eendracht en toekomst van ons land beteekent. Zoo duidelijk mogelijk is hier dus door De Standaard verklaard, dat een overwinning van de kerkelijke coalitie beteekent een terugkeer tot het Kuyper- regime, tot eeu regeering dus, die naar onze innige overtuiging verderfelijk is voor ons land en voor onze politieke zeden. Wij hadden hartelijk gehoopt dat de naam van den 71-jarigen volksleider buiten de verkiezingen zou kunnen ge houden worden. Maar beteekeuen de woorden van De Standaard iets anders dan dat dezen zomer zal beslist worden of weder de „eerste minister" Kuyper het land zal regeeren P" Onder het opschrift Mislijh Oedoe her innert De Nederlander ter weerlegging van dit .doorzichtig onwaar betoog aan hetgeen I e Standaart schreef. En zegt er van: Ook het verdere beloop van het ar tikel behelst niets anders, dan dat een Kabinet, omdat het nu eenmaal wel luisteren moet naar de stem des volks, zijn definitief program eerst van stapel kan doen loopen, als de stembus ge sproken heeft. Van een eiseh dat „het hoofd der partij" minister moet zijn, geen woord. Wat naar aanleiding van dit Stan- dflwöartikel het Handelsblad schreef, deelden wij gisteren in ons pers over zicht meeook dat het blad op slinksche wijze geheel de strekking van het betoog vervalschte, door de invoeging van het zinnetje„het hoofd der partij moet minister zijn." Zie, wij begrijpen heel goed, dat de linksche coalitie niet rusten zal, voordat zij weer „de antithese" in haar hatelijk- sohreven te zija: „van zilver, beladen met de buste eener vrouw, van goud, gekeerd ter rechterzijde." Alzoo in 't kort iets vernomen hebben de over 't ontstaan van het ambaoht, wil len wij nu gaan onderzoeken wat er op 't dorpje zelf te verkennen is. Om tot onze bestemming te komen, willen wij, als daér reeds bekend, uit Domburg vertrekken. Twee wegen kunnen ons naar de kom van hel dorp leiden de zg.n, rozenlaandie haar weiluiden den naam ontleent aan de menigte van wilde rozenstruiken daar tierend en bloei end, en de weidjes, een smal voetpad over de weilanden met tal van vonders over tal van sloolen. Wij kiezen do tveidjes, het mooie en vredige gebied der kloeke runderen. -Langs dorens en wilgen, die den wa terkant omzoomen, over de ruime, groene weilanden, met duinen en bosohjes in 't verschiet, en het kerktorentje voor ons, gaan wij rustig voort, onder den indruk van het kalme.landschap om ons heen. Zoo komen wij in het dorp der „geseho ren linden" zouden wij bet kunnen noe men. In het vierkant en in de dwars straten taugs de huizen, strekken de platte, groene schermen zioh uit. 't Is in gemoede een lief dorpje, waar, zoosls we bemerken, ook landbouw en veeteelt het hoofd bestaan oplevert. Het dorp aan de audere zijde verla tende wij komen er zoo straks terug is eerst ons doel eene hofstede te be zoeken aan den anderen kant van de kom der gemeente. Bniten komende brengt een Bmal pad, langs een kiein watertje oub op den niet zeer breeden grintweg. Deze (klooster) weg werd begrint in den zomer van 1864, door den aannemer A. Rin- sten vorm, pro of oontra Kuyper op den voorgrond heeft gebracht. Alle openlijke en verborgen vijandschap te gen dien man zal moeten dienst doen, om den liberalen de overwinning te bezorgen. Al heeft volgens de liberalen de kerk met onze politiek niets te makeD, en al vraagt dr. Kuyper voor „zijne" kerk niets, waarom zon men de grieven die op kerkelijk gebied tegen hem be staan niet listiglijk in den politieken strijd bezigen, als daarmee hier en daar een overwinning kan worden behaald Niet „van rechts" maar juist „van links" zal bij de verkiezingen dr. Kuyper als wrijfpaal ten tooneele worden gevoerd. Hij is voor de „linksche ooalitie" het cement. Een ander oement heeft zij niet. en zonder dat oement gebeuren er, links, ongelukken. Wij begrijpen dat alles. En bij de edele en verheven wijze van strijd- voeren, die het Handelsblad bij de gene rale verkiezingen steeds heeft onder scheiden, passen zulke manoeuvres vol komen. Maar, indien men met zulk gedoe nu reeds begint, waar moet het dan op eindi gen, als de verkiezingen voor de deur staan En De Standaard zelve drukt hier het zegel op door het volgende afdoende stukje Jan Kalebas. De volksmond spreekt nog wel van een redeneering van Jan Kalebas, om een cede- neering te brandmerken die kant noeh wal raakten 't schijnt wei, dat deze goede tobber, met het oog op de stembus, thans bij de redaotie van het Hand. zijn intrek nam. Door ons was betoogd, dat de Coalitie geen leider heeft. Dat er leiders zijn van elk der drie partijen Reohts, maar dat een leider van alle drie partijen saam in de Kamer ondenkbaar is. Dat dit met de grondgedachte van de Coalitie streed. Ea dat er dan eerBt een leider van de Coalitie optrad, zoo er in het Kabinet mannen van baar geest zitting namen, want dat alsdan de formateur van het Kabinet vanzelf de aangewezen leider werd van'de drie minis- terieele partijen. ders van Breskens en bedroegen de kosten van het geheele werk, met inbegrip van grondaankoop, bouwen van tolhuis ene. 14427.72 gld. Vruchtbaar zijn ook hier de landerijen en aanzienlijk de hofsteden in den omtrek. Een dier hofsteden op een kleine hoogte, onder hoogstammige iepen ter zijde van den weg gelegen, is het eerst aan de beurt van ons bezoek aan de gemeente. Deze hoeve draagt den naam van het klooster of wel Waterlooswerve. D9 oorsprong van deze namen in onzen geest terugroepende, kun nen wij van deze plek niet sccheiden voor en aleer de aloude dagen, waarin het klooster waarlijk eeD klooster was, in onze gedachten even tetug te roepen. De stichter van Waterlooswerve, zooals het ge sticht werd genoemd,wordt jammer genoeg niet genoemd, zoo ook niet het jaar van stichtiog. Het was een nonnen-convent, behoorende tot de Ciencescienser-orde, en had zijn oorprong,zooals we reeds hoorden, uit de z. g. n. Lievevrouwen-kamer, een der gelijk gesticht te Noorddijk in N, Beveland. De eerste vermelding er van, te Noord- dijk n. m. vinden wij in 't jaar 1241,waarbij Nicolaas van Putten „tot uitdelging zijner zonden", tienden geeft en ook weiden groot genoeg voor 300 schapen aan de „Sancti- moniaks de camera aar c'ae Mariae in Nort- bevelant". Voorts vernemen wij dat den 1 Juni 1261 het kapittel van St. Pieter te Utrecht, tien den in erfpacht uitgeeft aan het klooster. Ook Floris F begunstigde het in 1282 met goederen, die hjj gekocht had van de Abdis van Rijnsburg, onder beding „geit in ale- moesenen" en „ter costerie" te geven eu voorts het stichten van eene „kapelrie in de flrmerie" en „pitantiën" op eenige vastge stelde dagen. Wat maakt het Hand. hier nu van Het stelt, dat de Stand, in dr. Kuyper den leider der Coalitie ziet. Dat dus die leider der Coalitie Kabinets-formateur moet zijn. Eu dat, geeft de stembus een meer derheid reohts, de Stand, alzoo voor dr. Kuyper het reoht opeisoht, om een nieuw Kabinet te formeeren. Tegen dit gevaar moet dan gewaarschuwd, en tegen dr. Kuyper moet de stembusstrijd gaan. Zoo keert het de rollen om. Wij zeidenEr is geen leider van de Coalitie, en de Coalitie heeft geen anderen leider dan de iormateur van het geestver wante Kabinet. Het Handelsblad maakt er vanEr is een leider der Coalitie, en dus moet deze leider een Kabinet formeeren. Toegepast op den huidigen toestand, kan uit onze uiteenzetting nooit anders afge leid, dan dat Mr. Heemskerk op dit oogen- blik de leider der Coalitie isdat ze van Augustus 1905 tot Deoember 1907 geen leider had, maar door de Kabinetswisse ling weer een leider kreeg, en dat die leider geen ander is en geen ander ijjn kan, dan mr. Heemskerk. Ons wordt alzoo toegedicht, wat we niet alleen met geen woord zeiden, maar waar van vlak het tegendeel in den breede door ons betoogd werd. En op die brutale verdraaiing der waarheid bouwt nu het Handelsblad haar stembus-aotie, en ontziet zioh niet dr. Kgeheel noodeloos, per soonlijk te grieven, door het aan haar lezers voor te stellen, als had hij in zijn eigen blad beweerd, dat hij de leider der Coalitie was, en nit dien hoofde de positie van Kabinets-formateur opeisoht. Nu weet men, hoe het Hand. het aan dorst, dr. K. persoonlijk te smaden, toen hij om ernstige gezondheidsredenen naar Berlijn moest; een smaadwoord, dat ze later, nu ja, zoo eventjes herriep. Haast zouden we er dus toe neigen, om ook hier aan kwaad opzet te gelooven. Toch doen we dit zonder nader bewijs, vooralsnog, niet. Dooh dan rest ons ook niet anders dan bij een blad dat zoo citeert, en zoo con cludeert, aan een verstomping te denken, die de volksmond gedoopt heeft met den naam van een redeneering van Jan Kalebas. Reigersberg verhaalt dat de stichting van het klooster eerst op 't einde der 13e eeuw zou hebben plaats gehad, wat blijkbaar een dwaling van hem is en zal er mede bedoeld zjjnde overbrenging van het convent naar Walcheren. Deze heeft werkelijk plaats gehad, tengvolge van de overstroo mingen in dien tijd van N.-Beveland. Volgens brieven uit 1282 en 1291 bestond toen bet gesticht nog te Noorddijke^ maar in een charter van 1302 ontmoeten wij het al in Walcheren. In laatstgenoemd jaar bezat het convent 152 gemeten lands in Walcheren en 146 in N.-Beveland en in 1331 in het geheel reeds 450 gemeten. Het klooster zelf met zijne gronden, be sloeg toen een oppervlakte van 13 gemeten. Wij weten het reeds, vele geestelijke ge stichten moesten tijdens de Spaansche troe belen ten onder gaan en was ook ons kloos ter dit lot beschoren. In het beruchte jaar 1566, waarin de beelden breking en altaar vernieling aan de orde van den dag was, trok een woeste bende, onder aanvoering van Pieter Cornelissen nit Middelburg, het platteland van Walcheren in, om, waar het mogelijk was, alles te doen verdwijnen, wat aan den voormaligen eeredienst herinnerde. Te Waterlooswerve komende, moest ook dit klooster het deerlijk ontgelden. Altaren, beelden, schilderijen en alle andere heilige voorwerpen, werden onder den voet ge haald en totaal vernietigd. Om deze euvel daad werd door den stedelijken Raad van Middelburg het doodvonnis over den aan voerder uitgesproken, welk vonnis op den zelfden dag van de uitspraak, door ophan ging, ten uitvoer werd gebracht. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1