NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 102. 1909, Zaterdag 30 Januari. 23e Jaargang. Buitenlandseh üttnlekl CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Individualisme. Binnenland- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 pent. 'De anti-revolutionaire partij heeft in de eerste periode van zijn bestaan vooral een hardcekkigen strijd moeten voeren met de liberale partij, die toen neg grocteiideelB de ideeën aanhing, thans nog voortlevende bij de dusgenaamde Oud- of vrij-liberalen. Aan die zijde staarde men zioh blind op de waarde van het persoonlijke, in tegenstelling met het sociale. De Staatj was uitsluitend geroepen de voorwaarden te scheppen voor het zieh ontplooien van_de persoonlijke, zelfstandige kracht. Nu znilen we niet beweren, dat er geen tijden en oogenblikken zijn, waarin eene herinnering ook aan de beteekenis en waarde van dit standpunt zijn nut heeft. Tegenover de richting, die in het sooiale alles ziet en in den menaeh sleohts een onderdeel der gemeenschap eert, mag ook zoo nu en dan de waarde van het individu, van het persoonlijke in iederen mensoh, wel eens met nadruk op den voorgrond worden gesteld. Het vee leeft in kuddeD, de mensoh is, als zoodanig, beelddrager Gods en moet ook in zijne zelfstandigheid worden geëerd. Dooh we meenen, dat er vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan, dat deze waarheid te veel uit het oog zal worden verloren. En als we speciaal in onze kringen zoo eens rondzien, komt het ons voor dat vrees voor het verliezen van de persoon lijke zelfstandigheid bij zeer velen eene manie is geworden. Hoe anders tooh te verklaren, dat zoo- velen altijd achteraf blijven staan, wan neer gemeenschappelijke belangen worden besproken, hetzij van schooi of maat- sohappelijken kring, of politieke partij P Bezoekt gij eene vergadering, tien tegen één, dat ge een klein groepje bekende gezichten ziet. Er is een zekere kern, die zioh interesseert voor kiesvereeniging en pers, school of werklieden kring. Dat kleine groepje wordt altijd weer aangesproken, als er iets te verrichten valt, altijd weer geklopt op de porte- monnaie, als er geldgebrek is. En het overgroote deel van het Chris telijk publiek laat u stil tobbeD, laoht dikwijls om uw ijver en prijst eigen lauw- hartig gedoe als de ware levenswijsheid aan. Het meest worden dan die «politieke Jehu's" in de maling genomen. O, zeker, spreekt gij ernstig met dit geslacht van Ruben, dat het geblaat der kudden verkiest boven het gewoel van den strijd (Riohteren 516), dan willen ze u wel toestemmen, nw werk is zeer nuttig, moet ook gedaan wordeD, is in zekeren zin ook Christelijke roeping en plicht, ze zijn blij, dat er mensehen zijD, die er zooveel voor voelen, maar al hun vriendelijkheid en lof heeft tot ondergrond eigen lauwheid en laodioeesohe dofheid van ziel. Bij velen komt daar dan bij de zeer logische berekening, dat zioh inlaten met allerlei publieke belangen met zioh mee brengt opoffering van tijd en van geld en van rutt en gemak. Vele anderen meenen weer hst zeer ver te brengen, wanneer ze in eene schrale bijdrage aan de vereenigingskas zioh ab solutie koopen voor gebrek aan ijver en belangstelling. Maar ook niet zoo weinigen houden zioh met opzet verre, laten u wroeten en ploeteren en zoeken in .isolement" hun kracht. Dit zijn de eeht Hollandeoh-individua- listisoh aangelegden, de naturen, die instinotmatig gemeenschappelijke bespre king en behandeling van publieke belan gen sohuwen, omdat ze dan hun persoon lijke vrijheid inboeten. Hebben ze de gave van het woord, en kunnen ze eenigszins helder hunne ge- daohten ook in 't publiek of in eigen kring uiten, dan loopen ze mee tot de •erste botsing komt. Maar, o wee, als ze bij zekere gtnheid hun zin niet krijgen, hun meening niet doorgevoerd zien. Dan ziet ge hun aangezicht in uw kring niet weer en in mokkend misnoegen trekken ze zioh in eigen fortificatiën terug. Tegen deze valsohe zucht naar per soonlijk isolement en tukheid op zelf standigheid kan niet krachtig genoeg ons protest uitgaan. Want hoe men het ook betwist, zij, die wel meeleveD, zien het helder in, hoe groote schade door deze tot gebrek ge worden deugd van ons volkskarakter aangericht wordt. Hoe de offervaardigheid vermindert en de geestdrift voor den heiligen strijd onzer beginselen vei Hauwt. Hoe ook de zacht tot critiek toeneemt, naarmate men zelf aan den wal blijft staan en anderen laat uitzeilen om in den strqd met de elementen overwinningen te be halen. Menigmaal heeft men de grootste moeite om koppige broeders te overtuigen van de nuttigheid van een genomen besluit of het wenschelyke vau een gestelde candi- datuur. Z\] weten het altijd beter en bedillen wat er gedaan wordt, eenvoudig omdat ze onbekend zijn met de noodwendigheid der motieven, die tot een besluit of een keuze hebben geleid. Eu bovenal, en dat vergeten ze 't meest, ze verslappen door hun laakbare lauw heid den ijver van degenen, die zich wel aangorden en figuurlijk gesproken, de pan toffels hebben verwisseld met de over schoenen en de huisjas met het duffel. Die er wel op uit gingen. Want hoe ontmoedigend werkt het niet op het kleine hoopje, altijd weer alleen de bekende gezichten te zien, en te we ten, dat zoovelen achterblijven, die zoo grooten steun konden bieden in den strijd. Altijd weer, als er werk aan den winkel is, dezelfde personen er voor te moeten spannen eu altijd weer bij dezelfden aan te moeten kloppen als er gezorgd moet worden voor den leeftocht en de zenuw van den krijg 1 En daarentegen hoe gemakkelijk valt bet werk als velen zioh aangorden, hoe verheffend en bezielend doet eene samen komst aan, als velen, ja allen mede op komen in het besef van de ernstige be langen, waarom het gaat, hoe eenvoudig is het den arbeid onder velen te Terdeelen en open beurzen te vinden bij allen, die onder het vaandel willen gerekend worden. Laat ieder, die zich in meerdere of mindere mate aan deze kwaal schuldig weet, zioh eens met ernst afvragen of het niet anders kan worden. De eere van ons beginsel is er mede gemoeid. 29 Januari 1909. Wij hebben de Goesphe Bazar aanbe volen ter wille van 't goede doel, en ondanks de er aan verbonden Verloting. Wij meenden dat de ingezetenen er, om die verloting, hun bijdragen niet aan mochten onthoudenwijl ten slotte wat het Comité met een deel der goederen deed, kwam voor de verantwoording van 't Comité en niet van de geefsters en gevers. Van de opening en de sluiting van den Bazar hebben wij voorts, naar plicht, een verslag gegeven. Tegen de verloting hebben wij niet, tijdens den loop van den Bazar, willen protesteeren, dewijl wij onze meeniDg op dit punt bekend achtten, en wij verschil lende geachte anti-revolntioDairen, waar onder voormannende zioh bijzonder voor den Bazar interesseerden, niet wilden in den weg staan. Tooh spijt 'tons, de zaak van achter bekekeD, ons maai niet terstond tegen het Loterijplan te hebben verzet. Immers naar wij vernemen is er door tal van dames en heeren aan de loterij meegedaan met een ijver alsof er geen Jcttaad in stak. Sleohti enkelen hielden zioh aan 't goede beginselniet loten, maar koopen. In gereformeerde kriogen vooral leeft de overtuiging dat loterij zonde is tegen meer dan één gebod der H. Wet, en be paalde hartstochten prikkelt. En nu is de vorm van deze Liefdadigheids verloting wel minder zondig, omdat 't hier geldt gegeven voorwerpen; maar zonde is zonde, en 't goede doel heiligt 't middel niet. Een volgende maal zagen wjj daarom gaarne 't Dames-comité nog eens weer op treden, maar dan zender Verloting. Wij houden 't er voor dat onze geestver wanten die aan de verloting mee deden of hunne kinderen met de leiding er van be lastten, ons, wanneer 't zoo ver is, zullen bijvallen en allen nu reeds erkennen zul len, dat dit, ook opdat 't een zaak van alge- meene liefdadigheid blijve, beter is. De politieke toestand in de kleine staatjes die in den laatstee tijd de sandaoht vragen blijft zoo ongeveer hetzelfde. In Perzië is elk oogenblik de veldslag te waohteD, die beslissen zal over het lot van Tebriz, tusschen de slecht gediscipli neerde troepen van den Sjah en hel leger van Sattar Khan. Dat de zege aan de zijde van de opstandelingen zal zijn, valt haast niet te betwijfelen. De toestand is van dien aard, dat men twijfelt, of de tegenwoordige dynastie het nog lang zal honden. Hoe 't in Abessynië gaan zal, schijnt ook onzeker. De Negus (vorst) Menelik is* ernstig krank. Volgens sommige geruchten ligt bij op sterven. Hij is n.l. lijdende aan gewriohtsrheumatiek en heeft thans den leeftijd van 65 jaar bereikt, wat in Abes synië een zeer hooge leeftijd is. Hij heeft zioh dan ook reeds sinds eenige maanden uit alle regeeringsbeslommeriogen terug getrokken. Zijn gemalin Tsïtu, die den door den Negus aangewezen troonopvolger Ligg Yasou vijandig gezind is, zal waar schijnlijk als regentes optreden. De vader van Ligg Yasou, Ras Mikaë, heeft het grootste gedeelte van het leger op zijn hand. Het is dus zeer goed mogelijk, dat het tot een burgeroorlog komt, daar de veel geroemde eenheid van Abessynië sleohts gehandhaafd is gebleveD, dank zij de krachtige persoonlijkheid van Menelik. Wat de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije aangaat, dat schijnt nog wel te zullen losloopen. Turkije zal geen bij zondere militaire maatregelen nemen in Macedonië. Het Turksche Kabinet be schouwt de gedeeltelijke mobilisatie in Bulgarije als een manoeuvre, die ten doel heeft op het oogenblik, dat de hervatting der Turbsch-Bnlgaareche onderhandelin gen aanstaande is, invloed te oefenen op Turkije en de mogendgeden. En de Bnlgaarsche minister van buiten- landsche zaken heeft aan de vertegenwoor digers der mogendheden zeer geruststel lende verzekeringen gegeven omtrent de militaire maatregelen en verklaard, dat Bulgarije slechts vredelievende bedoelin gen heeft. Op voorstel van Rusland zal wel spoedig een nota der zes groote mogendheden onder zeil gaan waarin geë'.scht wordt in het be? lang van een gnnstigen sHoop der onder handelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkije zioh onthouden van alle maatrege len, die als een bedreiging of een uitdaging opgevat zouden kunnen worden. De mogendheden zullen zich welwillend betoonen ten opzichte van alle combinaties die tot het goede doel kunnen leiden,zij zijn eohter van meeniDg dat het denkbeeld van een .grensverandering t6n voordeele van een der partijen verworpen moet worden, daar het te berde brengen van deze quaestie de verstandhouding tussohen Turkije en Bulgarije slechter zoo maken en dienten gevolge van ongunstigen invloed zou kun nen zijn op den algemeenen toestand. Na deze pertinente verzekering zong bereids Bulgarije al een toontje lager. Ook tusschen ChlU en Peru botert het niet. Het Chileensehe eskader, dat thans in de straat van Magelhaen is, ontving bevel naar het Noorden te stoomen. Er bestaat eenige aanleiding om dit bevel in verband te brengen mot do afbreking der diplo matieke betrekkingen met Fern, gevolgd op de onlangs plaats gehad hebbende terugroeping van den Chileensohen gezant te Lima. Tooh verzekeren ook in genoemde lan den de staatslieden dat hun streven is in 't belang van den vrede. Ook hier betreft het een grensregeling- quaestie. De twist in de S. D. A. P. Naar wij vernemen zal de Tribune-groep nog voor het a.s. buitengewone congres der S. D. A. P. een bijeenkomst houden ter bespreking van de door deze groep aan te nemen houding bij een eventueel ten nadeele van haar uitvallend votum van de partij. Tevens wordt besproken, welke houding aangenomen zal worden tegenover den op dit congres te stellen eisoh van opheffing der Tribune of het breDgen van dit blad der Marxisten onder oontióle der partij. Hbld (JIT DB PROVINCIE. Goes. De netto-opbrengst van den Ba zar ten behoeve van de Werkverschaf fing bedraagt f756,21. Goes. Dinsdag a s. vergadert in „De Prins van Oranje" de Pomologische Ver- eeniging aihier. Spreker dhr. Camman over „Fruitproductie en fruithandel". De ver gadering is ook voor niet-leden toegan kelijk. Goes. Donderdagavond hield de werk lieden vereeniging //Eigen Hulp" alhier haar jaarvergadering. Aanwezig waren 69 leden van de 867. In de vergadering werd de jaar rekening vastgesteld op f 3838,14". In het afgeloopen jaar werd f 1848 aan ziekengeld uitgekeerd verdeeld over 63 leden.Benoemd werd in de vacature voor commissaris dhr. A. M. Sampon Sr. (bode der ver eeniging). De aftredende leden der oom missie van toezicht op bet geldelijk beheer de heeren M. Reijerse Jz., A. Nagelkerke en P. Baarends werden bij acclamatie herkozen. De remmer bij de Staatsspoorwegen C. Vink, wien onlangs te Bergen op Zoom een voet werd afgereden, is thans in zoo verre hersteld dat hy kort geleden te Mid delburg op het station is geplaatst, ten einde zich te bekwamen voor arbeider tele grafist. Vllssingen. Bij kon. besluit is aan den kapitein O. J. A. P. Thomson, van 't wapen der koninklijke marrechaussee, te Vlls singen, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de orde van den Griffioen, hem door Z. K. H. den Groot-Hertog van Meck- lenburg-Schwerin geschonken. Brulnisse. Donderdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk op de heer De Vos met een rede in het belang van de Bijbelversprei ding in Noord-Brabant en Limburg. */i van de zitplaatsen in het ruime kerkgebouw stonden leeg, was bezet met groote en kleine mannen en vrouwen. Tot grondslag van zjjn overdenking koos apreker Coloss. 4:2 en 3a. Naar aanleiding daarvan zei spreker, dat de Apostel Panlus die zelf in het aanhoudend gebed zijn kracht vond, tevens van noode had 't voortdurend gebed der gemeente, en hoewel spreker niet de pretentie voert zijn arbeid met dien van den Apostel Panlus te vergelijken. Hierin komt ze toch overeen, dat ook de arbeiders in N.-Brabant en Limburg van noode hebben het voortdurend gebed der gemeente. En opdat de gemeente dien arbeid zal kunnen gedenken, dient ze er mee op de hoogte te blijven. En juist dat was het doe' waarvoor spreker gekomen washij zon de gemeente op de hoogte honden door uit zjjn twaalf jarige ervaring als colporteur een en ander mee te doelen. We hoorden hoe deze stille arbeid onder den zegen des Heeren ook op uitwendige vruchten wijzen kan, met welke bezwaren de Bijbelverspreiding heeft te kampen. We hoorden van Roomsch bijgeloof, van groote onverschilligheid en ook nog héél even van het modernisme onder de protestanten. De B^ bel versprei ding kan ook nog contact houden volgens spreker met de eenzaam w mende protes tanten. Ook dit bewijst spreker met een mooi voorbeeld, doch het ia volgens hem jammer, dat er zoo weinig arbeiders op het groote arbeidsveld zjjn, wat zijn oorzaak vindt in de weinige offervaardigheid voor dien arbeid.Spreker eindigt met den arbeid in N.-Brabant en Limburg warm aan te be velen in de voortdurende voorbede der ge meente. Het was zoowel voor den spreker als voor de goede zaak, die hy voorstond, jammer dat er zoo weinig belangstelling was. Baarland.De uitslag van den schietwed strijd gegeven door de sohietvereeniging //Willem Teil" alhier is als volgtPerso- neele baan le pr. J. Traas Bz., met 111 - p.; 2a pr. C. Franse, Kwadendamme, met 109 p.3e pr. Driedijk, id., met 108 p. met 3 rozen 4e pr. A. J. Brnggeman, Baarland, met 108 p. met 2 r.5e pr.J. Luteio, Nisse, 106 p.6e pr. M. Walraven, Kwadendamme, 105 p. met 4 r.7e pr. P. Eenenaam, Baarland, 105 p. met 3 r. en 3 elven8e pr. M. Bos, 's-Heer Abtskerke, 105 p. met 3 r. en 2 elven. Vrije baan J. Bruggeman, Baarland, 2 m. 36 p.G. Boo, 's-Heer Abtskerke, 1 m. 36 en 3 m. 35 p.J. Drijgers, id., 1 m. 36 en 2 m. 35 p.C. Driedijk, Kwadendamme, 5 m. 35 en 7 m. 34 p.J. Znidhoff, id., 2 m. 35 en 1 m. 34 p.J. Traas Bz., Baarland, 2 m. 35, 1 m. 34 en 8 m. 33 p. A. J. Bruggeman, Baarland, 1 na. 35 en 2 m. 34 p.J. v. Liere, id., 1 m. 35 en 1 na. 34 p.J. J. Hoogvliet, id., 4 m. 34 p. J. Driedijk, Kwadendamme, 1 m. 34 en 1 na. 33 p.; J. Meijer, Nisse 2 m. 33 p. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei bepaald dat de inspeotie der directe belastingen, invoerrechten en aooijnzen te Aardenburg voortaan zal worden aange duid onder den naam van inspeetie Oost burg; en zijn met ingang van 1 Mei be noemd tot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en aooijnzen te 'sHer- togenbosoh, lste afdeeling, L. de Vries, inspeoteurderzelfde middelen teTerneuzen tot inspecteur der direete belastingen, in voerrechten en accijnzen te Rotterdam (buitengemeenten), jhr. H. A. Wttewaall van Stoetwegen, inspecteur derzelfde mid delen te Aardenburg; tot inspecteur der direete belastingen,invoerreohten en aoeijn- zen te Oostburg, J. A. van Bendegom, adjunot-inspeoteur derzelfde middelen te Utreoht, lste afdeeling. Men schrijft ons Vanwege de Ryks verzekeringsbank is een klerk der Ryksverzekeringsbank aan gewezen om de schippers in de provincie Zeeland te bezoeken, teneinde langs minnelijken weg de achterstallige premies der schippers in te vorderen. ColQnsplaat. De jaarvergadering der onderafdeeling N.-Beveland der V. P. N. werd W oensdagavond gehouden ten huize van dhr M. G. Riemene, onder voorzitter schap van dhr Ph C. Engelvaart. Na leziDg der notulen en van het jaarverslag door den secretaris werd de rekeiing gedaan|over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat er een batig saldo was van f 8,85. De resulta ten van den foktoom kippen,welke verleden jaar was aangekocht, zyn niet schitterend te noemen. Er werd besloten dezelve te ver knopen en een nieuwe foktoom aan te koo pen, welke uit Witte Wyandotte kippen en een Witte Leghorn haan zal bestaan. De contributie wordt verhoogd en gebracht op f 1,50 per jaar. De aftredende bestuurs leden Engel vaart en v, d. Weele werden herkozen. Met dank aan de aanwezigen en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1