Binnenland, Kerknieuws Scliooiiiifuws Gemengde Berichten. waarschijnlijk is deze armsobool tevens armweeehuis geweestvermoedelijk stond het gebouw in de Korte Noordstraat, ter plaatse waar het eerste oude mannen- en vrouwenhuis gestioht werd en tioh thans de kaxarne bevindt. In 1595 krijgt de stad M. van de Sta ten van Zeeland octrooi om een loterij te houden tot opbouwing van oude man nen en vrouwen en armekinderhuizen in 1606 is dan ook op het Noordplein een (beter) weeshuis in gebruik genomen. Vol doende was het, althans in lateren tijd, niet, want men heeft het beleefd, dat, bij eeD totaio bevolking van 300 A 400 zielen, de kinderen met hun vieren of vijven in één bed sliepen men heeft toen een be langrijk aantal naar het burgerweeshuis overgebracht en daartoe zeker weezen vau gereformeerde ouders aangewezen. De woesjes onder de zes jaaj, de zoogenaamde houwkinderen waren bij de burgerij uit besteed men heeft het zeker niet aange durfd om het sjsteem in ruimere mate toe te passen, want ook na de ontlading naar het burgerweeshuis moesten de armejkin- dert n met 3 i, 4 te zamen in één bed ligger». Ia het armweeshuis werden kinderen van verschillende religie opgenomen de Luthersohen hadden van 17421812 een eigen weeshuis, sinds worden de Luther- sohe weezen in het arm weeshuis gealimen- teerd en behalve eigenlijke weexen ook allorlei hulpelooze zieken of verlaten kin deren, want weezen verpleging en armen zorg zijn destijds innig verbonden daar vergaderden ook de 24 diakenen, die ua de reformatie de vroegere armmeesters vervingen, ook de oommissie van bouw meesters welke uit 4 diakens bestaatdaar is de bouwkamer gevestigd en ook de proviautkamer voor de buitenarmen. Terwijl het burgerweeehuis en zyn tinan- tiiSa door hen afzonderlijk beheerd wordt, maken de fiaantiSn van het armenweeshuis van den vroegsten tijd af met die der armen of ook van het armenziekenhuis één geheel uit. Alzoo tot 1797. Dan worden de finan- tiën van het armweeshuis en van de buiten armen gescheiden en goven diakenen ver goeding voor de door den geplaatste weezen Door gebrek aan fondsen, onge schiktheid van het gebouw enz. wordt het armweeshuis op het Noordplein den 3en Nov. gesloten en het gebouw tot werkhuis ingericht, totdat daar ter plaatse in 1865 ons tegenwoordig gasthuis verrijst. Niet minder dan 250 kinderen worden bij particulieren besteed eenige Hervormde weezen in het burgerweeshuis onderge bracht de opname van dergelijke weezsn hield aaa tot 1853 zonder deD titel van burgerweezen te bezitten, tenzij het bur gerweeshuis hun diea titel verleende, wanneer daarentegen nit iiaantiëel oog- pnnt seen bezwaar bestoni en zij beant woordden aan de historische voorwaarden van opname als burgerweezen. Toen in 1820, op last van Koning Wil lem I, te Veenhuizen ook gelegenheid tot opname van weezen gegeven werd, mooht vau stadswege niet méér voor de uitbe steding van weezen worden betaald dan de (op)voeding in Veenhuizen kostte, [zoo omstreeks f 0,20. De opzending had bij scheepsladingen plaats. Dit greep de ge meente van Middelburg toeh in het hart in de kerk werd druk geoolleoteerd en veel gegeven om de arme weezen voor eigen rekening te besteden. Maar deze uitbesteding, en ook de vroegere van stads wege, baarde veel teleurstelling en bleek niet in in het belang der weezen te zijn, er had sterke uitbuiting piaats, zoodat in 1895 wordt overgegaan tot den bouw vao het Armenweeshuis op de Heerengraoht, dat men thans weder gaat opheffen het geschiedde ter plaatse, waar, van 1881 1814, het tweede en laatste Simpelhuis stond, dat bij Koninklijk besluit in 1832 werd opgeheven en waarvan de bewoners naar Dordrecht werden overgebracht. Moge het, vooral door het gunstiger sterfteoijfar der laatste jaren, verminde rend wezental een verschijnsel zijn, dat van blij venden aard blijkt te wezen I Zondagsbode Op den d«tg zijner benoe ing tot minister van Waterstaat heeft mr L. H. W. Ragout tekens besloten uit zyn zaak, de bekende porseleinfabriek gevestigd bij Maastricht, te treden. Hij heeft n.l. door middel van aankondi ging in de 8t. Ct. bekend gemaakt, dat hy vaa af 27 Jan. a s zal opbonden aansprake lijk en besturend vennoot te zijn van Je te Maerssen zetel hebbende vennootschap Porselein- en Muurtegelfabriek Mosa en Glasfabriek Stella. De hear Regont is het derde lid der Nederlandsch-Belgisnhe commissie die tot minister wordt oenoemd Men herinnert zich dat ook de heeren Heemskerk en Talma lid waren toen zij in het ministerie werden geroepen. Zij hebben toen als lid der Commissie bedankt. Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht van de N. Ct., als zou do binneming van den burge meester van 's Gravenhage tot commis saris der Koningin in Gelderland, zij het niet binnen korten tijd, toch zoo goed als zeker te ver vachten zijn, verzekert ie H. C. beslist uit de beste bron, dat er den heer Sweerts niets van bekend is. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zal tot schoolopziener in het ar rondissement Hilligersberg (vactureA. A. van Elk) worden benoemd de heer J. r. d. Molen Tzd., schoolopziener in het arron dissement Dokkum, lid van de Tweede Kamer, hoofdbestuurder van de Chiste- lyken Werkmansbond «Patrimonium", hoofdredacteur van het Christ, weekblad van dien naam. De heer v. d. Molen zal dan zijn do micilie naar Den Haag of een der aan grenzende kleim ere gemeenten verplaatsen. Tel. Uit Den Haag meldt men dat bij verschillende ministers het voornemen moet bestaan, zich bij de aanstaande algemeene verkiezingen een candidatuur voor de Tweede Kamer te laten welgevallen. DIT DE PROVINCIE. Goes. De Centrale Anti-rev. Kics- vereeniging te Goes heeft in hare verga dering van Donderdag met algemeene stemmen de navolgende motie van den heer A. S. J. Dekker aangenomen De Centrale Anti-rev. Kiesvereeniging in het Kamerdistriot Goes, vertrouwende dat in ons gansohe land loyaal zal wordea saamgewerkt door de reohtsohe partijen, adviseert den bij haar aangesloten kies- vereenigingen op den voorloopigen oandi- datenlijst alleen te plaatsen den naam van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. In de heden gehouden vergadering der Caristelijke Normaalschool te Goes zijn de voorloopige besprekingen beëin digd en is het bestuur definitief opgetre den. Het bestaat uit de heeren A S. J. Dekker te Goes, voorzitter, J. Buijse te Goes, secretaris, L. de Jager te Kapelle, penningmeester, verder uit de heeren D. Meulenberg te Oudelande, J. A. Domini ons te Wemeldinge, L. Kloosterman te Heinkenszand en I. Willemsen Jr. teler- seke. Als Direoteur-leeraar is benoemd de heer C. van Dijl thans nog te Wemeldinge en vanaf 1 April te Goes. Verder alsleeraar de heeren Potje wijd, hoofd der Chr. sohool Kapelle, G. P. Buijze, le onderwijzer a.d. Chr. sohool Wijngaardstraat te Goes,A. van Wijk, hoofd der Chr. sohool Wolfaarfsdijk, v. d. Zouwen hoofd Chr. sohool Heinkens zand J. de Koning hoofd Chr. sohool Krabbendijke C. Hollestelle hoofd Chr. school Kruiningen C. W. Lijesen hoofd Chr. sohool Ierseke Steinz nieuw be noemd hoofd Chr. Bohool Wemeldinge Alle heeren hadden de benoeming aange nomen alleen de heer C. v. Dijl heeft sioh de aanneming zijner benoeming als direo- teur-leeraar voorbehouden. De lessen beginnen 1 April a s. Leer lingen voor de Ie klasse en voorbereidings klasse kunnen zioh tot 1 Maart nog aan melden bij den heer A. S. J. Dekker te Goer. Kruiningen. Uitslag stemming gemeen teraad Duindam 108, Éindhoud 48, Meijer 51, Sonke 38 en de Smidt 154 stemmen. Herstemming tussohen Duindam (werkl.- oand.) en de Smidt (oand. der a.-r. en r.k Koudekerke. Onder voorzitterschap van de eohtgenoote van onzen burgemeester werd heden een comité gevormd om ook in onze gemeente gelden in te zamelen als bijdrage aan het geschenk voor Hare Majesteit d9 Koningin. Het oomité bestaat uit de dames Gerlaoh van St. Joosland, presidente, Van der Lek de Clerq, Van Loon, Hij mans, Kraamer, C. Boone, H. Dekker, Loeff, Ten Brink en Meijler, ter wijl mej. M. Locljf als secretaresse werd benoemd. Besloten werd vanaf Maandag met bussen in de gemeente rond te gaan. Aan de predikanten zal worden gevraagd van den kansel de aandaoht op een en ander te vestigen. Rilland. Gisteren heeft een conducteur, te Vlissingen gestationneerd, een zakje met ruim f 4'0 in den trein gevonden. Hij deponeerde zijn vondst bij den chef te Woensareoht. Krabbendijke Gisteren vergaderde het „Groene Kruis" onder voorzitterschap van dr. Geill. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat er in het afgeloopen jaar een cursus gehouden is voor eerste hulp by drenkelingen. Verder zijn verplegings- artikelen aangeschaft o.a. twee ledekanten en een ziekenstoel. Daarna deed de penningmeester reke ning en verantwoording. De ontvangsten hebben bedragen f 89,65 en de uitgaven f54.15' dus is er een goed slot yan f 34,80s. De bestuursleden werden allen herkozen. Het voorstel om reglementen ts laten drukken werd verworpen. Daarna gaf de voorzitter eaaige nuttige wenken bij de bestrijding van de tuber culose. Na de gewone rondvraag werd de vergadering gesloten. LANDBOUW. In de streken van enze provincie, waar het geteelde vlas zelf bewerkt wordt, hoort men aanhoudend klachten over de groote bezwaren om het vlas verkocht te krijgen daar zal waarschijn lijk in 1909 weinig lijnzaad worden gezaaid, te meer, waar men weder op goede gronden schijnt te verwachten, dat de contractprijs der bieten, evenals in het afgeloopen jaar goed genoemd zal kunnen worden en men dus het zekere zal verkiezen boven een gewas, waarvan men weinig verwachtingen koestert. Bij een landbouwer te Bleiswijk is de geheele veestapel, bestaande uit 58 koeien, 20 sohapen en eeDige varkens, door het Rijk onteigend, in verband met besmetting van mond- eg klauwzeer. Het vee wordt vervoerd naar het abattoir te Rotterdam, om aldaar afgemaakt te worden. Natuurlijk krijgt de eigenaar voor dit onteigende vee van het Rijk sohadever goedinghet wordt daarvoor eerst ge taxeerd. Ned Herv. Kerk. Zestal te Delft (vacature Van Hejaingen): G. Batelaan te Hoogeveen, G. Benes te Hedel, D. M Boonstra te Elburg, M. van Grieken te Amoide. L. van Mastrigt te Bar- neveld, J. P. Paauwe te Bennekom- Beroepen te Alkmaar, A B te Winkel te De Meern. Aangenomen naar Heeze door W.A.Eerd- beek ts Schore. Geref. Kerken. Tweetal te Franeker -. dr J. Ridderbos te Oosterend en G. Wisse te Driebergen. Evang. Luth. Gemeente. Aangenomen naar Veendam door J. J. Simon, cand. te Amsterdam. Oud-Geref. Kerk. Beroepen te Ooltgensplaat, J. Pot uit te Delft. Aan de Technische Hoogeschool zyn o. a. geslaagd voor civiel ingenieur dhrn J. T. Bethe en J. Groeneveld de Kater. Te Leiden slaagden voor 't arts-exxmen dhrn A. J. M. Latmus en F. de Stoppelaar. Ook slaagde daar voor het cand.-examen theolo gie le deel de heer O. G. Heldring, en is bevorderd tot doctor in de staatsweten schap de heer mr M. J. v. d. Fiier, geb. te 's-Gravenhage, op proefschrift gotiteld «Het Referendum. PREDIKISEÜKTEN Zondag 21 Januari. Goes, voorm. half 10 ds Steinz; Nam. 2 uur ds Boerscua, H. C. Z 52 Avond 6 uur ds Boissevain, van Wilhelminadorp. Don derdagavond 8 uur Bjjbellezing in het Lokaal Wijngaardstraat. Vrijdagavond 8 nur Bidstond in de Diakoniekamer. Kediisziikeu. De Arr. Rechtbank te Zierikzee heeft L. K., lid van den gemeenteraad veroor deeld tot f 100 boete wegens beleediging van een ambtenaar in zijn funotie. Bij niet-betaling te vervangen door een maand hechtenis. Ds Horn te Groningen is blijkens de advertentie in dit no. van ons blad van plan met zijn Buoyan Lichtbeelden ook Zeeland te bezoeken. Dat doet ons genoegen. Eer stens om het goede doelden Stads-Zen- dingsarbeid te Groningen te sterken eon arbeid dia 't verwaarloosde en onverschil lige zoekt, onder bewoners van slaapstee en slop het Evangelie brengt, in Bijbel-en Tractaatverspreiding het heil voor den naaste zoekt.Wie zou niet gaarne eene zoo danige zaak steunen Tweedens, dewijl in Zeeland „Eens Christens Reize" goed be kend is en men graag het bekende nog wel eens met het oog wil genieten. De heer Horn bedoelt met dezen arbeid ook Evangelisatie; en welk levon leent zioh daartoe beter ais hulpmiddel dan een mensohenleven, gelijk 't den strijd kennen moet door Bunyan in parabelvorm ver eeuwigd 1 Wie nu zijn optreden in zijn gemeente begeert, zende spoedig een brief kaart aan deD heer Hom. Ten overvloede voegen wij hieraan nog 't volgende attest toe: Neerboecb, in de Weezen Kapel. «We haddea al gelezen in een nieuwspapier dat het zeer interessant was, doch laat me nu maar dadelijk zeggen dat het on ze verwachting noch verre overtroffen heeft en die was toch heusch niet laag gespannen. Inderdaad een Bunjan-Avond door den Heer Horn is van superieure kwaliteit. Met genoegen, om met my zel ve maar te beginnen, met genoegen heb ik de voorstelling van des hristens reize naar deeewigheid gevolgd. De platen zijn duidelijk en mooi. Doch de maüier waar op alles wat ge ziet verteld wordt, is een evangelieverkondiging, eenig in haar soort: eenvoudig, waar, geestelijk, pakkend. Het was aldoor zeer stil, en zoowel da ouden als de jor-gen, wy allen hebben kostelijk genoten dat oud en jong er veel aan hebben on er van mee kunnen dragen, daar sta ik u borg voor. Wie aan zijn gemeente in dezen winter iets wil geven, dat Jaeger nawerkt dan het oogenblik van aanschouwen, moet haar een Bunyau- Avond bezorgen." Het OostenNo. 1920. (get) Ds. J. SCHRIJVER. Directeur der Weesinrichting. Ook van geref. en Chr. evang. predi kanten, o.a. ds. Den Hollander, ds. v. Heest, ds. v. d. Munnik, e a. lazen wij aan bevelingen. Te 's Gravenhage vervoegde zich gisterenmiddag in het Warenhuis een 25- jarig persoon, die een tasoh kooht en daar voor in betaling gaf een bankbiljet van f 40, gemerkt N C. 5355, gedateerd 15 Januari 1906. De juffrouw aaa de oassa, die er mede bekend was, dat een biljet vaa dat nummer als valeoh was gesigna leerd, en aan wie ook de vale kleur van biljet verdacht voorkwam, waarschuwde eeD der ohefs. Het biljet bleek bij onderzoek inderdaad valsoh te zijD, en door inmiddels ont boden politie werd de persoon, die nog eenige andere aankoopen had gedaan, aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar bleek, dat de aange houdene de sedert Woensdag vermiste wis8ellooper Jan Meijer, van de k.-ma Schenker Co. te Rotterdam was, die bij zijn verdwijning f3000 bij zich had. Toem men hem te 's-Gravenhage aanhield" waren nog f2700 in zijn bezit. Een remmer van de Hollandsohe Spoor is te Amsterdam door een goe derentrein overreden. Het linkerbeen, de rechtervoet en de linkerarm werden hem verbrijzeld. Hij overleed aan de gevolgeD. Te Steenwijk is een 65 jarigen half s'inpele man, iu de wandeling «Vader Ko" genaamd, door onbekend, oorzaak te water geraakt en verdronken. Te Ruinerwold zyn een reeks bal dadigheden gepleegd. I3y den landbouwer D. werd, terwijl de bew oners te bed lagen, met geweld de deur open getrapt, waarna een 9-tal belhamels de slaapkamer binnen drongen en onder vloeken en herrie eerst jenever en, toen deze verzwolgen was,worst eisohten. Ook die werd gegeven, want twee der bengels hadden hun geopende messen in de hand. Ook die werd gegeven, want twee der bengels hadden hun geopende messen in de hand. Ook b'j andere bewo ners werd op schandelykd wyze huisge houden, zoo zelfs dat de vrouw van J. S. v*n angst in onmacht viel. De heldhaftige in brekers toonden hier en daar hun enormen moed, door met messen diepe inkervingen op deuren en tafels te maken. Verder werd eeu schot hagel gelost, waarvan de korrels in een deur terecht kwamen. Wy vernemen dat vior der lummels reeds bekend zijn. Wij vermeldden onlangs het treurige geval vau den ouden muzikant, die in zijn armelijke woning in etn gang van de Lauriergracht te Amsterdam is doodge vroren. Zijn vrouw, die in een verregaan- den toestand v&n verwaarloozing ver keerde, wordt op het oogenblik nog in bet Gasthuis verpleegd. Gisteren is het krot, waarin het echtpaar huisde, ontruimd. De werklieden van de Stadsreinigiug, die dat werkje hebben opgeknapt, verklaarden nog zelden een menschelijke woning in zuik een staat van vervuiling te hebben aange troffen. En het opmerkelijkste is, dat onder den ontoonbareD rommel nog heel wat dingen van waarde voor den dag zijn gekomen. Men zou er een kleinen manu factuurwinkel van kunnen opzetten. Ge vonden zijo o.a. een zevenlal vrouwen blouses, aoht baaien rokkeD, zeven paar kouseD, een wollen deken, een groot aantal dassen, mansbroeken, een winterjas, alles nieuw, alsof 'tzoo uit den winkel kwam, een nieuwe, nog ingepakte wekker, wel vijf-en-twintig paar schoenen, zes coupons goed, een aantal schuiers en borstels, gou den belleD, een gouden ring, drie H.L. ookes, een aantal turven en nog tal van andere zaken, alles te samen een waarde vei tegen woordigende, waarvan niemand het bezit aan deze mensoheD zou hebben toegesohreven, De voorwerpen van waarde zijn uit den rommel bijeengebracht en naar de Toe- vlueht voor Oabehuisden gebracht, om daar bewaard te worden totdat de oude vrouw hersteld zal zijn, waarop echter volgens de geneeshceren, weinig kans is. (N. v.d.D) Centraal Bureau van Weldadigheid. Gevestigd te Utrecht. Nu het Centraal Bureau van Weldadig heid met hare voorbereidende werkzaam heden zoover is gevorderd, dat het binoen enkele dagen met zijnen eigenlijken arbeid het doen houden van oolleoten voor aangesloten vereenigingen eenen aan vang kan makcD, heeft het besluur ge meend nog eens kort en zakelijk doel en werkwijze te moeten uiteenzetten. Het aoht zioh daartoe te meer geroepeD, aan gezien het steeds blijkt, dat daaromtrent nog zeer vage en verkeerde opvattingen bestaan. Het Bureau stelt zich ten doelhet gelde lijk steunen van Christeiijken arbeid beter te regelen en daartoe de bestaande kost bare en ondoelmatige wijze van oollec- teeran te vervangen door een georgani seerd stelsel van inzameling, of m.a.w. het tegengaan van de bestaande misbruiken bij het houden van oolleoten en dit werk op goedkooper wijze te doen plaats hebben dan tegenwoordig, waardoor een hooger peroentage van de giften het bestaande doel zal bareiken dan nu dikwijls het geval is. Daartoe heeft het Bureau het geheele land voornamelijk benoorden de Maas in districten verdeeld. Iu die dislrioten is bet geslaagd telkens een persoon te vinden, die zioh met de correspondentschap heeft willen belasten en zioh bereid heelt ver klaard de daaraan verbonden werkzaam heden, uit sympathie voor het doel, be langeloos of tegen eene geringe vergoeding te willen verriobten. Eene zooveel mogelijke volledige lijst van Correspondenten volgt hieronder. Naar gelang van de uitgestrektheid heeft bet Bureau in die districten een of meer collectanten aangesteld. Vraagt nu eene aangesloten vereeniging het houden eener ootleote aan, dan wordt deze georganiseerd, nadat de noodzakelijk heid daarvan ondubbelzinnig is gebleken. De gevers en geefsters zullen er derhalve op aan kunnen dat do gegrondheid der oolleote onderzocht is en dat de gelden voor het bestemde doel aangewend zullen worden. Voor zulk eene vereeniging wordt niet over het geheele iami gelijktijdig gewerkt. Om dit met een voorbeeld duidelijk te maken zal voor vereeniging A geoolleo teerd worden b. v. in district 1 en II. Terzelfder tijd voor vereeniging B. b. v. in distriot X en XV. De opgehaalde gel den worden gezonden aan het Bureau en blijkt dat de aangevraagde som niet is bijeengebracht, dan wordt voor diezelfde vereeniging A. nogmaals geoolleoteerd, maar nu b. v. in district XXX, L en LX V. Zoodoende zal er dus terzelfder tijd in versohdlende distrioten, voor verschillende doeleinden geld ingezameld wordeD. Duidelijkheidshalve volgen hierjenkele verschillen tussohen de bes'aande wijze van oolleoteeren en die wJke het Bureau zioh voorstelt te volgeD, beuevens de voor deden voortspruitende uit het laatstge noemde stelsel. Waar tot nu toe eene veroeuiging, dio in fhanoieele moeilijkheden verkeerde, genoodzaakt was een eigen oolleotant uit te zenden, zal thans voor zoodanige aan gesloten vereeniging gewerkt worden door oolleotaoteD, vanwege het Bureau aangesteld. Gevolg daarvan is dat voor die vereeniging de noodzakelijke hooge reis- en verblijfkosten gidsloonen enz. vervallen. Viortaan zal dus voor bij het Bureau aatige-lden vereenigingen in iedere plaats door denzelfden worden geoolleoteerd, die met zijn oolleeteboekje (en desverlangd ook zijn aanstellingskaart) zal overleggen eeu korte uiteenzetting van het doel, waar voor hij vraagt. En aangezien bovendien de in een bepaald distriot te houden ool leote door den correspondent zal worden voorbereid, zal het publiek nooh van des collectanten komst nooh van het doel on kundig zijn. Bovendien zulleD, daar alleen door der plaatse volkomen bekende per sonen geoolleoteerd wordt, een veel ruimer kring van belangstellenden om hunne bij drage worden aacgezooht dan thans, nu s'eohts bij eeu betrekkelijk klein aaDtal vaste gevers en geefsters en dan nog wel in de gemakkelijk te bereiken oentra wordt atngeklopt. Het Bureau zal ook zijne werk zaamheden uitstrekken tot de meer geiso- leeide, thans door collectanten minder bezochte plaatsen. Ten slotte moet, al is het reeds uit het voorgaande af te leiden, worden uit den weg geruimd het bestaande misverstand n.l. dat het C. B. v. W. eemnaal in het jaar eene gioote «olleote zou doen houden, waarvan het de opbrengst Daar eigen inzioht en goeddunken onder de aangesloten ver- eenigingen zou verdeelen. Verre van dien Het voor eene bepaalde vereeniging ge- gevene komt, onder aftrek van een door het Bestuur te bepalen percentage ter be strijding der noodzakelijke kosten, aan het doel ten goede, en aangezien dit peroen tage zeer laag kan zijn door de goedkoope wijze van werken, zullen de gegeven gelden meer dan tot dusverre het doel waarvoor zij gegeven zijn, bereiken. Het Bestuur hoopt op aller medewer king, want alleen bij kTaohtigen steun van velen, vooral van de zijde der gevers zal verwezenlijkt kunnen worden de verwach ting die men van de oprichting van het C. B. v. W. voor den bloei van vele christeiijken arbeid heeft. Het Bestuur J. E. N. Baron Sohimmelpenninok van der Oye van Hoevelaken, voorzitterjhr. mr. L. H. J. M van Asch van Wijok, vioe- voorzitter; mr. dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg, seoretaris G. H. L. Baron van Boetzelaerdr. A. Kuyper jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman mr. W. Th. Grothe van Schellach; mr. M. P. Thomassen Theussink van der Hoop van Sloohterenmr. J. J. de Waal Malefijt. Directeur Jhr. mr. P. H. Hooft Graafland. (Districts Correspondent voor Goes is dhr. J. de Jonge Jr.; voor Middelburg ds. N. M. de Ligtvoor Zierikzee D. Oohtman voor Tholen Z. B. Goedhart te Oud-Vosse- meer voor Boatenisss ds. W. A. Eardbeek te Schore; voor Oostburg J. P. Geelhoedt, gemeente-ontvanger te Zsamslag). Bij Breda is gisteren gevonden het lijk van een vermtorde vrouw. Het ver kout nog geen spoor van ontbindirg, maar is verschrikkelijk aan den hals toegetakeld. De hals is aan den linkerkant van de strot tot aan den halswervel niet opengesneden, uiaar opengekerfd. Want er zit niet een snee in den hals, maar een gat, waar men heel de hand in zou kunnen leggen. Het kakebeen ligt bloot, alle vleesoh is daar weggehakt. De slaohtery is gepleegd op een wei, op eenigen afstand van de sloot, waarin het lijk gevonden is. Het gras is door een plas bloed roodgekleurd en ook haar is het mes gevonden, waarmee de a isdaad is gepleegd. Een klein knipmesj», oogeveer als de bekende soldatenmessei». Men ken eenigszias de afschuwelijkheid dezer misdaad begrijpen, als men weet, dat het mes totaal «omgesneden" is, d. w. z. de soherpe kant was geheel omgebogen, zóó heeft het op de beenderen van het slachtoffer gewerkt. Het slaohtoffer is een vrouw van tussohen de 30 n 40 jaar, naar sohatting. Het is moeilijk deD ouderdom van een zoo toegetakeld lijk te sohatteD, maar degenen, die de vrouw meenen te herkennen als eeD zekere J. J gewoond hebbende op den Haagdijk te Breda, thans woonplaats voorloopig onbekend, schatten haar zoo oud. Zij is schamel gekleed, armoedig zelfs, heeft een donkeren rok aan, een dito jak en evelasteD pantoffels aan do voeten. Een lichtbruinomslagdoek, later op de wei gevonden, heeft ze om de schouders geslagen gehad. Nadat de moor denaar zijn afschuwelijk misdrijf gepleegd had, moet hij zijn slaohtoffer naar de sloot hebben gesleept. Het is een smal slootje,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2