christelijk- NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND No. 97. 1909 Maandag 25 Januari. 23e Jaargang. Hel Arbeidseonlraet. VERfCHUNT ZESMAAL PER WEEK Wed Snippers uit de oude doos. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN ras 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. Een lezer vraagt ons Moet volgens het Arbeidscontract (dat 1 Febr. in werking treedt) door ieder werk man en werkgever een schriftelyk contreat worden aangegaan Wy antwoorden Het is goed en nattig dat er tusschen patroon en werkman een schriftelyk con tract kome. Maar noodig is 't niet. De wet vordert dat niet. Men kan ook monde ling afspreken. Een mondeling contract dus. Maar wanneer er dan geschil komt over in de wet genoemde quaestiën, dan brengt de eischer die voor den kantonrech ter, en dan moet hij 't bewijs afleveren dat inde mondelinge overeenkomst werkelijk was afgesproken, wat door hem wordt be weerd. Dit is één bezwaar. Maar het tweede is dat er een aantal zaken zijn die volgens de wet niet mondeling mogen worden afgespro ken, en die men dus op schrift zal moeten hebben. Bjjv Wanneer by de overeenkomst den werkgever het recht wordt toegekend boete op te leggen in bepaalde gevallen. Of wan neer in de overeenkomst wordt afgeweken van den in de wet genoemden opzeggings termijn. In die gevallen eu in nog meerdere bijv. bedingen omtrent vaststelling en uit- keering van loon, moet de overeenkomst altijd een schriftelijke zijn. De geaahte vrager, bovenbedoeld, vraagt ook, of de wet ook beslist over mondelinge contracten tusschen beide partijen. Deze vraag achten wij met het boven staande beantwoord. De wet beschermt ook bij conflict na mondelinge overeenkomstmaar dan moet de klager deugdelijke bewijzen hebben dat hetgeen bjj mondelinge overeenkomst was vastgesteld, werkelijk zoo heeft plaats gehad. Kan hjj dat niet dan Daarom is 't beter een schriftelijke over eenkomst. Dat kan op elk stukje papier, 't is vrij vaQ zegel en van de formaliteit van registratie. Mocht echter deze laatste formaliteit worden gewenscht, dan wete men dat kcs- telooze registratie is verleend voor alle ak- 303 FEUILLETON, DOCK S C A L DIS. 's-Heer- of Slrjansland De heerlijkheid 's Heer- of Sirjansland, ook wel Bieuiv- of Klein Dreischor en soms, hoewel met weinig grond, St Janskerke ge noemd, werd door den St Aagtenvloed van 1288 van Dreischor afgescheurd. Het bleef tot 1305 onder water, toen het door graaf Willem III aan zijn broeder Jan van Beau mont ter bedijking werd uitgegeven eene gift wellicht reeds bij het leven van hun vader vastgesteld. Naar dezen messire Jean of sire Jan kreeg de polder zijn naam. In 1354 werd dit ambacht, door bedij king der Oosterlanden voor goed asm Duive- land verbonden. De polder die Sirjansland thans groot 505,51,26 H A. en een deel van de burgerlijke gemeente Ooster- land bevat, wordt door een hoogen dijk, de Middel- of Sc/iorr ewdyk van die heerlijkheid gescheiden en het was waarschijnlijk daar door dat Sirjansland gespaard bleef, toen op „St Felix quaden Saterdach" (5 Nov. 1531) geheel uiveland overstroomd werd. Het gebruik dat de tienden in Sirjansland verpacht werden voor z.g.n. „heerenpon den", ,van tien guldeD, door sommigen, naar het schijnt wel eens ponden sterling genoemd, bracht, in verband met den naam, het sprookje in de wereld dat de eorsle bedijker een Engelsohman zou zijn geweest. Uit den insolventen boedel van den In plaat te zien in de kroniek van Smal- 1 e g a n g e. ten en geschriften betreffende het aangaan, wijzigen of eindigen van arbeids-overeen- komste-. Overigens onthoude men wel dat de wet onder arbeiders verstaat iedereen die in loon dienstvoor geldwerk verrichtuitgezonderd zeevarenden, ambtenaren en spoorwegper soneel. Lezing van dr Colenbrander te Middelburg. De derde republiek. Een geestig Franschman leidde de lezing van dr. Ooienbrander in met de woorden ieder mensch heeft twee vaderlanden, de hemel en Frankrijk Leg zulk een woord een Engelschman of een Duitscher in den mond en het klinkt bespottelijk, aanmati gend. Wat is het, dat hetzelfde woord uit den mood van een Franschman ons min stens aan het denken brengt P Is het de macht van Frankrijk? Neen, want het tegenwoordige Frankrijk heeft van zijn vroegere macht niet veel meer overgehou den, dan de heerschappij over de mode in gemiddelde en alledaagsche zaken. Een maal was het de centrale macht in Europa, teen dit zich naar het Oosten nog niet ver der uitstrekte, dan de Elba. Op staatkundig gebied bezat het de hegomonie in de 17e eeuw en op godsdienstig gebied in de 18e eeuw. Maar toen de grenzen van Europa zich in het Oosten uitzetten, bleef het niet Dnger de centrale macht in Europa, noch op staatkundig, noch op militair gebied. De schrikkelijke revolutie, die Frankrijk in 1789 teisterde, was ondergegaan in het Napolitaansch tromgeroffe'. De omwente ling van 1848 liep in geen land zoo misera bel af als in Frankrijk. Het tweede keizer rijk onder Napoleon III mocht in den waan verkeeren het beste leger van Europa te hebben, het bleek al spoedig, dat het niet bestand was tegen het gewapende Duitsch- land. Voor ieder was het duidelijk dat Na poleon slechts persoonlijke belangen na joeg. In de staatkunde van Europa ver mocht hy niet veel meer, dan Pruisen te verbitteren, zonder Oostenrijk aan zijne zijde te brengen. Daar kwam in 1870 de groote oatha- strophe, die eindigde met de gevangen neming van Napoleon. Den 4. Sept. 1870 Markgraaf van \eere werd dit ambacht in 1566 aangekocht door jhr. Joris van Steinmolen en mede eigenaar van de heer lijkheid Ooslerland. Sedert dien tijd is zij steeds aan dezelfde eigenaars onderhoorig geweest. Gaan wij het lief gelegen plaatsje be zoeken, en nemen wij onzen weg van af de tramhalte de „blauwe keet", dan gaan wij, ra vijf minuten wandelens door den genoemden Schorr end ijk en komen nu in een weg, kwistig voorzien van hoog en laag houtgewas, welke weg ons, binnen het halfuur op de plaats onzer bestemming brengt. Het dorpje is klein, (ellende sleohis 400 zielen, maar is mooi gelegen in een gordel vaa allerlei soort groen. Veel voor ons op te merken, is er van zelf niet; middel van bestaan is ook hier uitslui tend de landbouw. Hoe klein het plaatsje ook is, wij oot moeten er toch iets, dat ons nog levendig herinnert aan de eenmaal zoo bloeiende meekrapoultuur hier te lande, n m. ééa van de twee nog bestaande en werkende meesfoven (de andere in het naburige Nieuiverkerk) van de 32, welke vroeger io Schouwen en Duiveland bestonden. Ook een korenmolen trefien wij op hét dorpje aan. Dit gebouw heeft het plaatsje te danken aan dhr. Jacobus Slegt, die als griffier der Staten van Zeelandden 21 Oct. 1851, op zestigjarigen leeftijd te Mid delburg overleed. Hij was vroeger secretaris van Sirjans land geweest en had, tijdens zijne functie als zoodanig, veel tot de welvaart van het plaatsje bijgedragen. Alleen het nette kerkje trekt onze aan dacht. In de Roomsohe tijden was het eene UITGAVE DER FIRMA EN VAN werd de derde republiek gestioht. De regeering vond zijn leider in Gambett», die uit het belegerde Parijs in ecu lucht ballon ontsnapte, en zioh eerst naar Tours, later naar Bordeaux begaf. Het bleek al spoedig, dat niet slechts Napoleon ver slagen was, maar dat het beele Fransche volk de nederlaag geleden had. De onge oefende, slecht gewapende bevolking van hel land, was niet opgewassen legen de legers van Moltke. Het trotsohe woord, dat Frankrijk geen duim grond en geen steen van een vesting zou afstaan, bleek spoedig een bolle phrase te zijn. Parijs moest zioh overgeven, toen de leeftocht voor 21 miljoen inwoners op was, en de vrede moest gesloten worden. Het geheele volk vroeg om den vrede. Gambetfakon hem niet tegen houden. De Nat. verga dering koos Thiers om over den vrede te onderhandelen. Eij vertrouwde op zijn ervaring als staatsman, en zijn gevatheid. Maar tegenover BismaTok baatten hem die al heel weinig. Hij vermocht slechts de oorlogskosten van 6 op 5 miljard te brengen en de vesting Belfort te behou den. Trouwens, ook Duitsohland verlangde hard naar den vrede. Want iedere week, die de oorlog langer duurde, kostte veel geld, terwijl het toeh niet meer van Frankrijk kon nemen, dan het reeds ge- eischt had. Bovendien waz het Duitsehe keizerrijk te Versailles gesticht en moest er gearbeid worden aan de organisatie van dat nieuwe rijk. Bismarck hechtte voor zioh zelf niet veel aan de vesting Met». Hem werd de beslissing over die militaire zaak eohter niet gelaten. Zoo werd dan de vrede gesloten en kon Frank rijk zich aan zijn zware taak zetten, zioh weer op te heffen. De Monarchale partijen waren maohte- loos. Er waren drie pretendenten, dooh er was slechts één troon. De gematigde repu blikeinen kregen de overhand en in Augus tus 1871 werd Thiers tot president gekozen. Buitengewoon was de elasticiteit van het Fransche volk na den oorlog. De enorme schuld moest betaald worden. Het gelukte Thiers door een leening op de termijnen vooruit te loopen, zoodat de Duitsohers binnen den tjjd van drie jaar reeds Frank rijk verlaten hadden. Het leger moest van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '-ent. kapelde aanstelling van den Priester en den kosler geschiedde door den am baohts- heer. Gaan wij het gebouw binnen dan ont moeten wij niets bijzondersbet nette hoewel niet groote orgel werd, als nieuw, ingewijd den 15 Deo. 1904 doords. Kam steeg met eene leerrede over Openb. 5 :9a by die gelegenheid bespeeld wordende door ds. De Voogd van St. Annaland. Het in strument was geleverd dcor de firma Blad te Utrecht, en de uitgaven ad 900 gld. werden geheel door vrijwillige bijdragen Vroeger stond op het einde der Kerk eene spits, zooals wij het ook nog zien' op de plaat bij Smallegange. Nadat deze vervallen was, is de kerk eenigen tijd zonder torenspits geweest, dooh is, door de zorg van de Ambaohtsvrouwe Suzanna Maria Longue, in de eerste helft der 18e eeuw, weder van een met torentje met stag- en uurwerk voorzien. De daarin "hangende oude klok werd op 31 Deo. 1886 vervaugen door eene nieuwe, als geschenk asD de gemeente vereerd dcor S. J. de Rijkebeurtschipper en zijne vrouw C. M. Verstraatewier namen wij er op vinden vermeld. Op de oude klok, thans nog in eigendom behooren.de aan gezegde echte lieden, lezen wij„Io ben ghegoten int jaer MCCCCCVII." Eene zeer doelmatige en mooi gelegen predikantswoning, vinden wij hier ook. De bouw er van werd 14 Sept. 1874 aan besteed en toegewezen aan dhr. C. Kappers te Brouwershaven voor 8631 gulden. Na de invoering der Hervorming in deze eilanden, werd de gemeente eerst met die van Bruinisse door ééa predikant be diend later door de gezamentlijke dienaars gereorganiseerd worden. Het werd op de Duitsehe leest geschoeid. De algemeene dieDstplioht werd ingevoerd en de eerste diensttijd werd op 5 jaar bepaald, om terstond gereed te zijn wanneer Duitsch- land weer een inval beproefde en ook om een voldoend kader te hebbeD, waarvan het gemis zoo pijnlijk gevoeld was. Dit kostte natuurlijk schatten. Om die zware lasten te kunnen drageD, stonden er twee wegen openle. De oude belastingen handhaven en verzwaren2e. Nieuwe belastiug<n naar een ander systeem io- voeren. Thiers koos het eerste, omdat bij dan zekerder wist, wat hij dan krijgen zou. Daaraan heeft Frankrijk tot op dit oogenblik zijn slecht belasting systeem te wijten. Na den oorlog tegen den buiten- landsehen vijand, brak dé burgeroorkg uit, de vreeselijkste revolutie, die Frank rijk geteisterd heeft. De opstand van de hoofdstad tegen het land, de commune. Zij werd met groote hardheid en wreed heid onderdrukt. De indruk, die het jaar 1870 op het Fransohe volk maakte, was diep. In zijn ernstigste mannen komt dit het best uit. Spreker noemde in de eerste plaats Renau en Tsyne, uit wier werken hij lange citaten voorlas. Na den val van Thiers werd Mac. Mahon president. De democratie van Frankrijk was niet de overwinning van enkelen, maar van velen. Een derde stand drong zich op den voorgond. len stand, waarmede Gam- betta in nauw verband stond, die immers zelf de zoon van een winkelier en de klein zoon van een veldarbeider was. Het was de stand der kleine handelaars, onderwijzers, ambtenaren. Zy stonden nog dicht by het volk en kenden nog hun taal. Zij hadden slechts de blouse voor de gekleede jas ge ruild. Het was een ander soort bourgoisi, uiterst geschikt het stemvee naar de stem bus te dry ven Twee factoren noemde spr. nog als van grooten invloed op den maat- sehappelyken toestand, n.l. het absentisme en de groot industrie. Het eerste werkte noodlottig, doordat de trekkers van de grondrente hun geld in andere plaatsen "verteerden; de tweede doordat de werk lieden niet als medewerkers maar als werk tuigen behandeld werden. De spreker ein digde met de hoop ons duidelijk gemaakt der andere Duivelandsche gemeenten ook nog enkel door die van Bruinisse en Oos lerland, totdat zij, bij resol. der Staten van Zeeland van 10 Juni 1659 een eigen pre dikant verkreeg in JACOBUS BOEIJE. Geboren te Zierikzee uit het huwelijk van Lieven Jansz. Boeje en Maria van Couwenburgh, werd hij, a.'s proponent, den 1 Sept. 1659 hier beroepen. Den 27 Maart 1674 na°r Zierikzee ver roepen, werd hij 23 Sept. d. a. v. aldaar bevestigd door zijn ambtgenoot ds. Reijn- vaan. Daar ter plaatse overleed hij den 10 Juli 1699. Uit zijne twee huwelijken lo. met Janna van Mastrigt en 2o. met Janna L"chuyt werden vijf kinderen ge boren. Eene der twee dochters, Maria, huwde met den Zierikzeeschen predikant Johannes Hulscher. Na vertrek van den derden leeraards. JOHs VAN DEN HEUVEL hier van ■1680 tut 1683 naar Dreischor, kon deze zijne wouii g alhier aan geen opvolger overdoen, wegens de opheffing der predi kantsplaats bij besluit der S'aten van 7 April 1682. Als schadevergoeding werd den predikant door de Staten eene som van 600 gld. toegelegd, te voldoen met 100 per jaar. De Staten bepaalden nu, bij resol. van 23 Maart 1633, dat de vier predikanten op het eiland Duiveland, beurtelings, min stens ééumaal per Zondag te Sirjansland zouden prediken eu daarvoor, als voorheeD, jaarlijks tien Pd Vfs. zcudeB genieter. Die bediening heeft, naar het sohijnt, nogal veel te wensohen overgelaten gehad, naar- dien de StateD, bij hun besluit van 13 April 1634 bedreigden, dat, zoo depredi- te hebben, welken grooten invloed 1870 op Frankrijk uitgeoefend had. De zaal was slechts half bezet. Er is eeu merkbare vermindering van belangstelling iu deze lezingen te constateereu. Naar onze besoheiden meening ligt de schuld niet bij het publiek. Lezingen, zooals van hedenavond, hoe verdienstelijk ock op wetenschappelijk gebied, moeten naar veler meening de belangstelling doo- den. De sprekers behoorden zioh wat meer rekenschap te geven van wat hun hoorders verlangen. Kennen zij hun hoorders niet, dan zou de vereenigiug, welke de lezingen organiseert, wel doen, de sprekers op de hoogte te brengen. Deze besoheiden wenk in het belang der goede zaak veroorlooft ziob Uw verslaggever. Het Armweeshuis. W. J. Zip Het Armweeshuis te M. enz. C. de Waard Inventaris odz. Van de oudste gesohiedenis staat dit vast, dat de arme weezen met de andere arme kinderen der stad in éen gebouw ter „eoole" gingen. Van daar zeker de saam wees- school, het voor en door elkander gebrui ken van de namen arme kinderen en arme weeskinderen en de benaming aermhujs voor knegtkens eu mejskens om het arm weeshuis aan te duiden. Nog in de 18de eeuw, toen de offioieele naam Armweeshuis is opgekomeD, blijven de namen armsehool, groote armschool ,weesschool en oude wees- sohool in gebruik, de weesvader en moeder heetten toen nog schoolmeester en mees- tersohe. In 1573, éen jaar dus voor Middelburg „overgiug aan den Prins", klaagden de armmeesters, dat zij geen middel meer eu hebben noch te weten om de arme kinderen in de aermsoole te alimenteren met broe den. Is hiermede sohoolvoediDg of wees huisvoeding of beide bedoeld Hoogst Verg. de naam broodschoo), voor het gebouw in het Oude Kerkstraatje in 1758 aan diakenen geschonken en opgedragen, om daar voor arme kinderen een linnen-, naai-, brei- en leesschool te stichten; in 1812 werd de inrichting naar het burgerweeshuis verplaats en het gebouw aan de Commissie van lief- kadigheid afgestaan. kanten de gemeente van Sirjansland beur telings niet getrouw bedienden, alsdan aldaar een predikant beroepen en bezol digd zou worden, uit het traotement der vier genoemde predikanten. IntusEchen werd door de Staten, bij be sluit van 10 Oct. 1687, de resol. van 7 April 1682 geheel ingetrokken, zoodat nu Sir jansland weer een eigen leeraar verkreeg. Na het vertrek van den 13den predikant PIETER DE BRUIN 1789—1810 bleef tydens de Fransche overheersching en het niet betalen der predikantstracte- menten, de gemeente zes jaren vacant, ter wijl de pastorie tot 'n wachthuis of kaserne voor de douanen werd gebezigd. Vroeger hoorden wy herhaaldelijk dat, vooral tydens den overgang tot de Reforma tie, ook vele R.-Kath. geestelijken tot de Hervorming overgingen. Later vinden we hiervan minder gewag gemaakt, en toch kwam er in de vorige eeuw nog een voor malig priest r als predikant te Sirjansland in dienst, 't Was n.l. ds GERARDUS JO- RISSEN, geboren te Venlo 31 Dec. 1759 uit R.-Kath. ouders. Hy werd eerst Roomsch priester, doch verliet uit volle overtuiging die kerk en ging op 35-jarigen leeftijd tot het Prote stantisme over; studeerde vervolgens te Utrecht, werd 23 Aug. 1796 prop. bij de Herv. kerk en werd 8 Jan. 1797 als predi kant bevestigd te Renesse en Noordwelle. Wijl door ouderdom hem de dienst aldaar te zwaar bsgon te vallen, werd hy ter dezer plaatse beroepen en 5 Nov. 1820 bevestigd. Nadat hij nog de gemeente te Ter Heide bij 's-Hage had bediend, werd hij aldaar emeritus den 1 Juli 1880 en mocht nog van deze rust genieten, totdat hij te 'sQraven- hage overleed den 80 April 1837.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1