NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 96. 1909 Zaterdag 23 Januari. 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Geschenk aan H. M. de Koningin. UIT DB PROVINCIE. Middelburg. Donderdagavond hield de gezondheids-oommissie een vergadering, waarin het verslag over het jaar 1908 werd uitgebracht. £99 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN 22 Januari 1909. Om de Chr. beginselen Mr. Verkouteren, een der leiders van de ohr.-historieche unie heeft deze week blijkens 't verslag in de Nieuwe Prov. Grow. Ct. in de vergadering der ohr.-hist. kiesvereeniging te Groningen uitgelegd, hoe het kwam, dat de ohristelijk-histori- sohen, die eerst tegen samenwerking met de roomrohen bezwaar hadden, van dat standpunt waren teruggekomen. Bij sprak Het is den chr.-hist. voor de voeten gewor pen, dat zij thans met de Roomschen mede gaan, die zij vroeger bestreden hebben. Opge merkt dient te worden, dat de chr.-hist. niets te verloochenen hebben: de tijdsomstandigheden zijn veranderd. Vooral na het ministerie-Pierson heeft men ingezien, dat men zich niet de weelde kon veroerzaken om met de Room schen te twisten, in dat Ministerie toch zaten radicalen en republikeinen zoodat Minister Pierson niet leidde, maar geleid werd. Ingezien werd dat men in een Christelijk Nederland na derde tot de heidensche beginselen. Terecht heeft men beschouwd, dat hoewel de onderlinge geschilpunten niet weggecijferd worden, de eenheid der Christelijke partijen noodig is om de Christelijke beginselen te redden. De Hervormde Kerk als zoodanig kan geen leiding geven, omdat in die Kerk zoovele modernen gevonden worden. Opgemerkt dient te worden, dat wij niet meegaan met de Room schen om de macht te veroveren, maar om de Christelijke beginselen te redden. Dit nu wordt door alle Christelijke partijen gevoeld. Als wij met elkander vergaderen, is er een Christelijk cement dat ons vereenlgt. Wij hopen dat in alle districten dit even juist zal worden ingezien. Het gaat hier om de redding der christe lijke beginselenen om de meerdere hecht heid van het cement dat de ohr. partijen vereenigt. De Maasbode, een Roomsoh blad, heeft de verkiezingspraktijken in hetRoomsohe Limburg, waarbij de geldzak en het biervat zoo vaak dienst doen, aan de kaak gesteld. Zulki naar aanleiding van de Statenverkie zing in GulpeD waarbij de Roomsohe candi- daat het moest afleggen tegen den Liberaal. Het blad schrijft Over de laatste Staten-verkieziug in Gulpen en Meerssen geven verschillende bladen reeds be schouwingen. Tegen die schandelijke ptaciijken moest ech ter meer en krachtiger geprotesteerd worden. Principieel stemmen kennen onze Lim- burgsche kiezers niet. In de grootere steden van Limburg zitten enkele liberalen in den Raad, uit beginsel gekozen door hun geestverwanten doch erin geholpen door de Katholieken, uit per soonlijke sympathie, eigenbelang of door drank omgekocht. Dit laatste euvel echter is vooral op het ptatteland en in de kleine steden ontzettend groot. De twee laatste verkiezingen te Meerssen en Gulpen bewijzen het. Het is waarlijk een schande èn voor de candidaten èn voor de kie zers. Men schat dat in drank vermorst en in geld "'•gegeven is minstens f 15.000 zegge vijftien duizend gulden. En dat in een tijd van armoede en ellende gelijk wij thans beleven. Ook met geld werd gegooid werklieden kregen hun dagloon uitbetaald, stemmen werden gekocijt zelfs voor f4. Op óen uitzondering dient echter gewezen. Dr. Erens had in eene circulaire verklaard aan dergelijke practijken niet mee te doen en hij heeft woord gehouden. Hij werd dan ook geslagen met enorme meerderheid; doch hij viel (gelijk hij zelf zegt In zijne bedenking aan de kiezers' niet over de stembus maar over de bierton e n den geldzak. Nu zal men zeggen hoe rijmt dat alles met den zuiveringseed Die klip tracht men te vermijden en wel: le. meestal geven de candidaten zeiven geen geld of drank, dat doen vrienden en agenten, die na afloop met hun rekening aankomen. 2e. Als zij het zelf doen, dan geven zij b.v. f 50 aan een harmonie- of zangvereeniging, worden daarvan eerelid alles natuurlijk uit belang stelling. Zij vragen dan niet om voor dit geld hun stem te gevenmaar zij die 't ontvangen weten wel waar 't om gaat. Het is diep treurig, doch wat er aan te doen 1 Kiesvereenigingen oprichten, goed. Maar velen blijven daar buiten staan en dan, kan men wel alle leden ver trouwen als het eigenbelang en de heb- en drankzucht erbij komt Alle herbergen sluiten in het heele district van 's morgens tot 's avonds zou zeker een krasse maatregel zijn. Het zou toch zeker iets helpen want de dag der verkiezing is de ergste. In Meerssen vloeide niet alleen bier bij stroo men, maar ook wijn en champagnezoo zelfs dat een zekere wijnkooper geen enkele flesch meer in zijn kelder had. Eere aan een blad dat op zoo flinke wijze deze misbruiken, onder z^jn eigen geest verwanten, aantast. Het is dan ook een openbaar schandaal, zoo gekozen te worden. In de Staten van Limburg behoorde een cp die wjjs gekozene te worden geboycot. De tweespalt in de S. D. A. P. is een gevolg van de omstandigheid dat daar twee groepen zijn een groote die in Het Volk en andere bladen haar orgaan vindt, en revisionistisch wil optreden, dat wil zeggen de beginselen niet te zeer naar voren schuift, en er op bedacht is om door kalm, taktisoh optreden, het eigen lijke doel verzwijgend, de mensohen die nog sociaal-democratisch denkea te winnen; en een kleine, die de kraoht der partij gelegen vindt in het steeds hooghouden van het vaandel, het propageeren van het Marxisme, en het zeggen wat zij wil en waar 't op staat. Tot deze laatsten schijnt ook te hebben gehoord de sooiaal-demoeratisehe onder- wijzersvereeniging, die dezer dagen uit eengespat is en die deze uiteenspatting onder meer wijt aan de houding van Het Volk. Het Volk heeft op een desbetreffende vraag van een soo.-dem. openbaar onder wijzer den heer de Zeeuw, nog eens dui delijk gezegd hoe zij tegenover genoemde 800 -dem. vereeniging stond. «De soo.-dem. onderwijzersvereeniging" adres Het Volk van 19 dezer „is opgericht 0. a. om propaganda te maken voor het socialisme onder de onderwijzers. Voorzoover de vereeniging zich aan die taak gehouden heeft betreuren wij haar opheffing.Maar de 8. D. O V. was geworden een Bondje in den Bond, een klub sociaal democraten die wat in hun klubvergadering was besloten, in den Bond (wilden) door zetten. Dat was een zeer lakenswaardige wijze van doen Men ziet hier 't verschil. De soo.-dem. onderwijzers hadden hun beginselen en belangen, en gingen daar voor propageeren. Dat mocht niet, zegt Het Volk. Zij hadden dus liever een soort zwijgende getuigen moeten wezen. En dat waarom P Ook dit zegt Hel Volk duidelijk. Dat optreden van de 8. D. O. V. „als een organisatie in de organisatie, daarin zat o.i. een groot kwaad. Het vergrootte missohien oogenblikkelijk de kraoht van de 80oiaal-demoeraten in deu Bond, doeh het dreef de niet-sociaal- democraten op een hoop, inaakte hen bewuster en vijandiger en maakte den overgang van onverschillige en burgerlijk-denkende mensehen tot de sociaal- democratie moeilijker.'' Zoo staat het er. Daarom was't optreden van de S. D.O.V. een kwaad 1 Br worden geen zieltjes door gewonnen. De partij nam er niet door toe. Den men sohen gingen de oogen open voor der sociaal-democraten eigenlijke bedoeling. Zij werden zelfs vijandiger, i Daarom had deze poes haar nagels mce- ten inhouden I Zie, de strijd tussohen de sociaal-demo craten over hetgeen mag en niet mag laat ons vrij koud. Maar deze toelichting van der sociaal democraten eigenlijke bedoeling, door hun hoofdorgaan zelve geleverd, kwam ons te sprekend voor om er de aandacht niet even op te vestigen. Juist io dat niet-optreden zooals de 8. D. A. P. eigenlijk is, in dat inhouden van haar klauw, in hasr niet eerlijk verschijnen op de vlakte schuilt 't groote gevaar. Laat men dit tttl in 't oog houden. I Dat komt er van De Nederlander de rede van Prof. Treub' en de besluiten van den Vrijz. Dem. Bond overziende, vindt ook een en ander dat niet klopt. Zij merkt allereerst op dal de vrijz. dem. partij er een is met meer aanvoerders dan volgelingen. Dit ontbreken van soldaten, terwijl er toch aanvoerders genoeg en deze vol doende bekwaam zijn om aan te voeren, is een begrijpelijk verschijnsel. De in politiek belangstellende kiezers zijn in den regel geneigd zioh tot de uitersten te riekten. Het zijn meestal „de gematigd-onverschilligen" die thuis blijven. Nu heeft noch het liberalisme, uooh de vrijzinnige demooratie idealen die bezieling kunnen wekken in de massa. De electorale strijd van 1905 heeft doen zien en de voorteekenen voor de Junimaand van dit jaar wijzen er eveneens op, dat de vrijzinnige groepen sleohts in negatieve leuzen kraoht tot verzamelen kunnen vindon. Er zijn twee uitersten die aantrekken de BGoiaai-demcoralie en de Chr. beginse len. Wat daar tussohen ligt, vindt geen steun. De sociaal-democratie, met haar pre tentie van een eigen hoog ideaal, legt beslag op allen, die, hetzij uit onkunde, hetzij uit dom vooroordeel, hetzij door een star geloof iu het Marxistisch dogma, slechts van een algeheele omkeering der maatschappij heil verwachten. Daartegenover staan zij, die de Chris telijke beginselen, toegepast in Staat en Maatschappij, machtig gelooven, om ook in een zondige wereld een samenleving te doen groeien, waarin, niet door een strijd van belangen, maar door vereeni ging daarvan, het evenwicht wordt gevonden. Wat tussohen die uitersten ligt, heeft tot nog toe, 't zij men zioh liboraal, radi caal dan wel viijzinnig-democratiseh noemde, tot nog toe weinig belangstel ling genoten in die kringen, welke men gewoon is die der arbeiders te noemen, en waar voornamelijk men de democraten mooht zoeken, die de vrijzinnigheid vooral bij de stembus zoo noodig hee f Doeh thans hebben de aanvoerders der Vrijzinnig-democratische partij hun leger- tje gevonden. Het is het Algemeen Ned. Werklie denverbond, een Vereeniging, wier gang laDgs den weg der godsdienstloosheid Patrimonium deed geboren wordeD, en die sedert aan politieken en socialen arbeid, een paar zieken-kassen e d. uit gezonderd, weinig of geen deel nam. Sinds eenige jaren eohter heeft dit Verbond zioh schrap gezet tegen de pretentie der S. D. A. P. van te zijn de eenige arbeiders-partij hier te lande, en heeft het zioh, zwakjes wel, maar bewógen dan tooh in de richting der vrijzinnig-demokraten. Was deze samenkoppeling van vrijz.- dem. „aanvoerders" en Alg. Ned. Werkl.- verbonders verstandig Zal zij profijtelijk zijn? Treub heeft gezegd „De kern der vrij zinnige staatkunde is dat wij niet vragen naar geloofsovertuiging, maar om rechts gelijkheid voor elke godsdienstige over tuiging. „En het democratisch principe wil weg neming der maatschappelijke oorzaken van ongelijkheid in de ontwikkelings voor waarden der leden van het volk". Terecht zegt De Nederl. Hoe kwamen nu deze vrjjzinnige en demooratisehe principes tot hun recht Laat ons een paar voorbeelden geven. Van het eerste prinoipe getuigde de om schrijving der onder wijs-paragraaf van het vrijzinnig-democratisch program. „Algemeene volks-ontwikkeling en vak opleiding", werd voorgesteld. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 «"ent. i Wij ontvingen de navolgende mede- deeling van den particulieren seoretaris van H M. de Koningin, j »Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te makendat H. M. ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en verknochtheid welke H. M. van alle zijden des lands geworden in verband met de verwachte heugelijke ge beurtenis, en dat H. M. de aanbieding der geschenken van de verschillende, zioh daartoe gevormd hebbende oomité's ten hoogste waardeert; dat H. M. het eohter zoude betreuren indien onder de gegeven omstandigheden, waarin zulke dringende eisohen worden gesteld aan de particu liere liefdadigheid, belangrijke bedragen worden besteed, waar tooh voor H. M. de f vriendelijke bedoeling der gevers hoofd Van openbare of bijzondere school, van absolute of relatieve neutraliteit geen sprake. Begrijpelijk, waar mannen als dr. Bos, met hun invloed en ruime inzichten, invloedrijke leden der partij zijn. Men wilde ook „aan de tegenstan ders geen houvast geven tot hervatting van den schoolstrijd Loffelijk streven, voorzeker I Maar de vergadering was het met het loffelijk streven niet eens, en nam de volgende omschrijving aan: »Met handhaving der absolute neutrali teit der openbare school, verheffing van het peil van het volksonderwijs in al zijn ver takkingen". Aldus „rechtsgelijkheid voor elke gods. dienstige overtuiging" Maar in „de school, waaraan de natie gehecht is," de school, die door de geheele natie wordt betaald, ddür moet zorgvuldig alle spoor van godsdienstige overtuiging worden geweerd 1 Nog duidelijker spraken da democraten van het Alg. Ned. Werkl. Verbond zioh uit„Wij willen den bloei van de volks school, de neutrale openbare school". En wat 't democratisch prinoipe aangaat wijst 't blad op der Werkliedenverbon- ders zeer „demokratiaohe" eisohen. De Tienurendag, maar „in afkorting op de vraag 8-urendag", een zuiver socialistische eisoh algemeen kiesrecht, terwijl „gewe zen dient te worden op de gevolgen} van een steeds weigerachtig blijven", remi- nisoens van een dergerlijk naar bedreiging zweamend argument ter gelegenheid van de roode kiesreohlbetooging I Wil zeer „demokratisoh", want ter wijl de Vrijz. dem. partij zioh uitsprak voor „zorg voor ouden van dagen" en, nog vóór de verkiezingen, zioh nader verklaren zal omtrent zijn voorkeur voor verplichte verzekering of voor Staatspensionneering, heeft het Werkl. Verbond al voor het laatste gekozen. De soldaten loopen hier de officieren vooruit. Hoe zij samen de omsohrijving van het veldtoohtsplan nu weer in 't reine krijgen is hun zaak. De meest „demokratisohe" elementen plegen, vooral vlak voor de verkiezingen, de beste koersen te noteeren, en de Vrijz. dem. partij zal dus allioht de wensehen van het Verbond moeten volgen. Dat komt er van, wanneer men zioh vóór alles koppelt aan een „demokratie" die nooh studie, noch het bezien der resultaten, als bijvoorbeeld van Asquith's pensioenwet, noodzakelijk acht. Dat komt er van, wanneer men eene vrijzinnighid wil drijven, die visch nooh vleesoh biedt, die ten opzichte van alle godsdienstige overtuiging neutraal wil heeten, en die in theorie wel sohoon lijkt, maar in de praetijk rekening moet houden met allerlei anti-godsdienstige stroomen. Zoo bedriegt men zichzelfen an deren I zaak isdat het H. M. daarom véél ge noegen zoude doen, indien het mogelijk ware, een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene bestemming te gevea ten behoeve van liefdadige instellingen". De gelegenheid tot wisseling der muntbiljetten blijft dus openstaan tot 1 April 1909. Wij schreven gister dat dit geldt die van f 10 en van f 50 welke door bankbiljetten vervangen zijn. Men lette er eohter op dat de biljetten van i 50 bij de wet van 31 Deo. 1903 zijn afgesohaft, dus daar komen geen bankbiljetten van in omloop. Moebten er in April nog bil jetten van f 50 in omloop zijn, dan zijn dit muntbiljetten,en dus waardeloos.Er zijn niet veel muntbiljetten van f 50 meer, maar wie ze somwijlen nog hebben mooht, ruime ze nu op, om zioh later tegen sohade te vrijwaren. Naar de N. Ct. verneemt, is de be noeming van den burgemeester der resi dentie, baron Sweerts de Landas Wyborgh, tot Commissaris der Koningin in Gelder land, zjj het niet binnen korten tijd, zoo goed als zeker te verwachten. Uit de algemeene beschouwingen blijkt dat de gezondheidstoestand over het afge- loopen jaar gunstig was. Br werden ge boren 229 jongens en 194 meisjesen overleden 96 mannen en 142 vrouwen. Daar op 31 December 1907 het getal in woners 19445 bedroeg, was het sterte- oijfer per 1000 inwoners alzoo 12.24. In het Verpleeghuis werden opgenomen 204 zieken met 2530 verpleegdagen in het gasthuis 304 met 17471. Br kwamen in 1908 22 gevallen van besmettelijke ziekte voor. Door den gar- nizoens commandant werd bij de com missie gevraagd naar het veelvuldig voor komen van malaria op de Aohtergraeht. De oommissie heeft geantwoord dat daar omtrent sedert November 1905 bij haar geen klachten waren ingekomen, ^buiten gewone. Uit het verslag blijkt verder dat de burgemeester aan de commissie vroeg of het noodig was een maatregel te nemen met het oog op het veelvuldig voorkomen van vlekziekte onder de varkens. De oommissie oordeelde dit niet noodig; dit vleesoh is niet per-sé ongeschikt voor ge bruik en is het dit wel dan zijn de Mid- delburgsohe keurmeesters bekwaam genoeg dit als het vlekziekte geldt te ont dekken en wordt het dus aan de con sumptie onttrokken. Ben lid der oommissie, de heer Mer- vennóe, vond hierin aanleiding, te wijzen op de wensehelijkheid dat de gemeente een steriliseer-apparaat aanschafthier door kan veel vleesoh behouden blijven, dat anders moet worden vernietigd. De hoop eohter dat eenmaal de vleesohkeuring in deze gemeente afdoende zal worden geregeld, deed de commissie afzien van het voorstellen van middelen die sleohts voor een klein deel verbetering brengen en nog al uitgaven na zioh zouden sleepen. Bovendien de bediening daarvan zou, vol gens den voorsteller, nog al veel bezwaren opleveren. De inspecteur, bij deze discussie tegen woordig, wees er op dat gemeenten van den omvang als Middelburg, zonder noe menswaardige kosten een abattoir sohijnen te exploiteercn. Hij ried dus aan daarop het oog gevestigd te houden. De luitenant ter zee lste klasse B. H Prideriohs, geplaatst in de directie der marine te Middelburg, als adjunot-ohef van den staf der zeemacht in de Stelling van Den Helder, wordt met 1 Maart a s. eervol van deze betrekking ontheven en op non- aotiviteit gesteld, en als zoodanig vervan gen door den luitenant ter zee 1 ste klasse M. H. Halewijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1