No. 95. 1909 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, Vrijdag '22 Januari, 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERf GH1JNT ZESMAAL ?ER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Op twee gedachten. FEUILLETON. Residentie-Herinneringen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 6333 er een compromis gesloten was, niet zoo- veel werk gemaakt hebben van amende menten. Leiden vond dat de eieoh voor vrou wenkiesrecht in 't program in vergelijking met dat van 1905 zoo «verbazend zwak" was, en slak dit op 't compromis. Amsterdam achtte 't een groote tactische fout om de partij te stellen voor het onge* amendeerd aanvaarden of verwerpen van het program. „Bslangiijke eiseh der demo cratie is om zich volkomen vrij te kunnen uitspreken. In 1905/was echter demoge lijkheid daartoe afgesneden eu thans is dit weer het geval. De waarschuwingen heb ben niet geholpen". In hoever bet compromis er schuld aan is, bleek niet, de voorzitter meende dat men op dit oogenblik niet zoover kaD gaan van algemeen kiesrecht voor vrouwen te eischen. Men loopt dan kans niets te be reiken. Eigenaardig is dat ook in de gelijkertijd gehouden vergadering van 'tAlgem. Nederl. Werkliedenverbond uitkwam dat dit Ver bond eerst had voorgedragen de formule „dat grondwetsherziening om ie komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrou- tm^meerdan ooit een eisoh des tijds is" dooh, tengevolge van 't compromis met den Vrijz. Dem. Bond zioh tevreden stelde met een herziening die vrouwenkiesrecht slechts mogelijk maakt. Een clausule die met 55 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Voorts komt op het program alleen voor; „Zorg voor ouden van dagen". In zijn kortheid wel geschikt om kiezers te vangen. Want het laat in 't midden hoe men die zorg weneoht te verkrijgen. Tiel stelde dan ook dadelijk voor «zon der premiebetaling". Maar zou het Algemeen Nederlandsoh Werkliedenverbond met zijn vele oud- liberale leden daar wel voor te vinden zijn Dat was een moeil\jk probleem. Den Haag wilde dan ook liever de Staatspensioneering er maar dadelijk uit hebben en stelde voor te lezen «Wette lijke maatregelen tot waarborging van vol doende levensonderhoud voor ouden van dagen". Het wil geen partij gekozen zien voor een zoo belangrijke quaestie als de Staatspensioneering, die in onderzoek is bij een o.mmissie uit den Bond. Het is ver keerd om op kiezersvangst uit te gaan door'Staatspecsioneering in het verkiezings- program te schrijven. Wil men de eon- ourrentie aangaan met zoodanige partijen waartegen niet op te bieden valt, dan is het maar beter geen eigen program meer te hebben en het program van die andore partijen over te nemen. ZoolaDg er grond is om met een zelfstandig program op te treden, is het vorkeerd zioh ontijdig aan banden te leggen en te kiezen, door theo- retisohe voorliefde geleid, voor een bepaald stelsel". Dat was gezond geredeneerd van dien vrijzinnig democraat. En [eerlijkGeen kiezerslijmerij, geen wedloop met sooiaal demcerateD, geen „theoriohe voorliefde" 1 Rotterdam wensohic dan ook vóór de algemeene verkiezingen en in ieder geval vóór de gewone algemeene vergadering een uitspraak tusschen Staatspensionee ring en dwangverzekering en stelde een motie in dien geest voor. De voorzitter zou dat ook wel willen maar dan moet er een „goed gefundeerd rapport' zijn. Tot dusver zoo sprak hij heeft men over deze quaeslie in ons land niet veel meer gehoord (van Perio inoluis) dan vage phrases. Daarmee komt men er niet. Spreekt de partij zioh uit, dan moet het zijn op zóó duidelijke wijze als nog geen politieke partij zich over deze quaestie heeft uitgelaten, ook ten aanzien van de financieele gevolgen in verband met ons belastingstelsel. Het is goed dat hij dit er bij zei. Im mers, men kan wèl roepen Staatspen sioneering 1 staatspensioneering 1 maar 't moet betaald worden en stel u voor dat men straks eens een vrijzinnig mi nisterie kreeg met mr. Treub als minister van financiën Toen kwam mr. Tasman, de voorzit ter van de rapport oommissie, om al dat getheoretiseer over „Staatspensioneering zonder bijdrage van den te pensioneeren Staatsburger" nog verder te dempen. Hij verklaarde namelijk niet te komen „toe zeggen, dat het rapport zal kunnen ver schijnen vóór de volgende algemeene vergaderiug. Het is reeds duidelijk g> bleken, dat de meeste leden slechts een vage voorliefde hadden voor een of ander stelsel. Er zullen nog heel wat bereke ningen en becijferingen noodig zijn, i óór men een keuze kan doen". Geen wonder dat Tiel zijn amendement introk. Rotterdam zag daardoor zijn motie aangenomen. Met algemeene stemmen, wat gemakkelijk kon na de verklaring van mr. Tasman dat aanneming der mo tie niet beteekende dat 't zou kunnen Het beteekende slechts dat men het wel zou willen. Vermelding8waard is uit deze discussies alleen nog dat Amsterdam met 40 tegen 28 stemmen aangenomen zag zijn motie; handhaving der absolute neutraliteit vaa het openbaar onderwijs (ook het middel baar Hier leed derhalve de richting Rink een eoheo-je. Gelijk men weet had minister Rink zich indertijd in de Kamer voor betrekkelijke neutraliteit verklaard, dat wil zeggen in bijvoorbeeld orthodoxe gemeenten recht zinnig en in uitsluitend Katholieke ge meenten roomsoh onderwijs. Dit standpunt wordt door den Vrijzinnig dem. bond, dank zij 't aangenomen amen dement, verlooohend. üf 't Alg. Ntd. W'erkl. Verbond 't hier mee eens zal zijn Voor Staatspensioneering heeft dat Ver bond zioh bereids uitgesproken. Na een vinnig debat, waarbij de heer v. d. Voorde, een bekend rood propagandist in genoemd Verbond, zeer scherpe woorden aan het adres van den Vrijzinnig Demooratisohen Bond wier commissie hij zooals hij zeide „lapte aan (zijn) laars." Waarop het Bestuur de wijste partij koos, en ln 't Program inlasohte „Staats pensioneering". Zoo is een program ontstaan dat op menig punt hinkt op twee gedaohten. Vernielden wij nog dat de Vrijz.-Dem. Eond ook trachten zal met genoemd Ver bond 't eens te worden om zioh te ver klaren tegen Tariefsverhooging. Let welStaatspensioneering. Belasting naar draagkracht. En geen tariefsverhooging. Wat zeggen wil, alles zien te halen alleen uit den zak van den Staatsburger 1 Bij de verkiezingen goed opletten en luisteren dat zal noodig zijn. 21 Januari 1909. Nederl. Zuid Afrikaansche Vereeniging. Er worden ernstige pogingen aangewend om de kwijnende afdeeling Middelburg van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging nieuw leven in te blazen. Die poging verdient toejuiching en wij wenschen haar dan ook naar vermogen te steunen. De Ned. Zuid-AfrikaanscheVereeniging, den 19 December van het vorige jaar ver gaderd te Amsterdam, besloot tot de uit gave van eenige vlugschriften teneinde de sympathieën voor onze stamverwante broe ders in Zuid-Afrika te verlevendigen. Reeds verscheen no. 1 van bedoelde „Vlugschriften", waarin glashelder wordt aangetoond „waarom het noodig (is) lid der Op de kloeke rede van den voorzitter v. d. vrijzinnig-demccratisehen bond in de vergadering van .j.l. Zondag van genoem den bond past niet geheel het Sttmbus- program, zooals dit door de vergadering is vastgesteld. De voorzitter heeft uitgelegd hoe dit kemt. Het program is in zekeren zin vruoht van een compromis, een overeenkomst met het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond. By een compromis moet elk der par tijen iets van hare eisohen laten vallen. En dat heeft de vrijz.-dem. bond ook moeten doen. Mr. Van Engen, de militairs rechtsge leerde, achtte het, volgens het verslag in de dagbladen, „een fout van het hoofdbe stuur dat het samenwerking gezocht heeft met een niet-poliiieke\\)Mlï\." De voorzitter verklaarde echter dat het Alg. Ned. Werkliedenverbond wel een politieke partij is. Bij noemde dat verbond een tweede organisatie in dezelfde éóne en ondeelbare partij, en hij hoopte dat het verbond eenmaal met den vrijz. dem. bond zal samensmelten. Dat het Alg. Ned. Werkliedenverbond een „partij" geworden, schijnt ook de meening van den voorzitter van dat ver bond te zijn. Immers deze de heer Brouwer Bprak in de insgelijks j.l. Zondag gehouden vergadering van dat verbond de afgevaardigden aan ais „parfij- genooten". Bet Volk constateerde dit in haar verslag blijkbaar met genoegen. Nu noodigde prof. Treub in de vergade ring ran den vrijz.-dem. bond, op grond van de overeenkomst tussohen leide „par tijen" de vergadering bereids uit geen in grijpende amendementen in te dienen. Men moest 't program aannemen of afstemmen 1 Een uitnoodigiDg die wel ietwat had van onder de plak stellen. Wat met 't oog op 't gebeurde in 1905 zeker met te pas kwam. Dooh ook om andere redenen was de waarschuwing sommigen afgevaardigden niet naar den zin. Het kwam namelijk uit dat de andere „partij" het in al haar afdeelingen niet heelemaal met de vrijzinnig-democraten eens was. Appingedam bijvoorbeeld klaagde dat de afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond saamwerking bad geweigerd met de vrijz.- dem. kiesvereeniging in zijn district. Arnhem zou, als hij geweten had dat (S1 o t). Toen de heer Esser ons dit stuk had laten zien, noodigde hij ons uit met hem mede te gaan naar de Groote Markt, waar hij dien avond spreken zou. Gaarne deden wij zulks en weldra bevonden wij ons bij het Waagebouw, waar met milde hand traktaatjes werden uitgereikt, terwijl Esser met luider stem uitsprak het heerlijke door Huet uit het Engelsoh vertaalde lied Komt allen, bedrukten, gebrook'nen van hart, Kom, zielen, gepijnigd, gefolterd door smartj Komt, ziet op uw HeilandDaar staat Hij [gereed, Met liefde m zijn hart en met bloed aan zijn [kleed. Kemt, snoode overtreders, met misdaên bedekt, Met harten en handen, door gruwlen bevlekt, Bedriegers, bedroog'nen komt allen te zaam Uw Heiland roept zondaars en dat is uw naam. O, komt dan en haast u en wanhoopt niet meer, Maar knielt verootmoedigd voor Jezus terneer, Hij wascht U het hart als een sneeuwvlok zoo Twit, Slechts vreest Hem te missen, die thans u nog [bidt. Wij geven sleohts de twee eerste en het laatste vers van dit tnüend lied, dat *00 ernstig door den straatprediker was uitgesproken, om wien zioh al heel spoe dig een talrijke schare verzameld had, tot wie hij naar aanleiding van dit lied een woord van ernst en liefde sprak, dat aandachtig werd aangehoord. Maar op zulk een aandachtig publiek heeft de heer Esser niet altijd kunnen rekenen, vooral niet in de eerste jaren der straatprediking, toen hij en de heer Wilkens op verschillende punten der stad dikwijls voor 500 a 1000 menschen, in de open lucht spraken. Aan spot en laster heeft het niet ontbroken, wat echter alles om des Heeren wil gedragen werd. Ea 'twas niet altijd „de man van de straat", die zioh onbehoorlijk gedroeg. Eens in c'e buurt van de vleerstraat sprekende, kwa men beiden zeer in het gedrang. In de nabijheid van het krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde komende, versoheen de directeur van dit gesticht en trad op hen toe. Esser meende, dat van deze zijde hulp kwam opdagen, maar moest weldra uit den mond van dezen man hooren „Het spijl mij, mijnheer, maar ik kan u hier niet bergen, want het gesticht is al vol gekken! Sommigen vertelden, dat Esser veertig gulden en Wilkens twintig gulden per week van den heer Groen van Prinsterer ontvingen. EeDP, bewogen met het lot van armeD, gaf Esser eenige soepkaartjes, en den dag daarna kwam er een geheele menigte aan zijn deur, waarvan er één, toen hij weigerde, zeide: „Beest, je krijgt het immers yan de Koningin 1" Eens ver zekerde men elkander onder de straat- predikii g, dat Esser en Wilkens, voor geld van de Koningin, zioh elk een nieuwe jas hadden laten maken. M*ar er was ook waardeering, zelfs koninklijke waardeering. Esser had o a. een standplaats op den Kneulerdijk, vlak voor het paleis van den Prins van Oranje. De prins was er niet tegen, dat voor zjjn paleis het Evangelie verkondigd werd. Hij noemde Esser zijn derden schild wacht. Eenmaal had hij het geluk Z. K. H. zelf een frao'.aat te over handigen, getiteld„Zijt gij wederge boren dat met een beleefde buiging werd aangenomen. In de Witte Sooieteit antwoordde Z. K. H. aan eenige heeren, die er zioh vroolijk over maakten, dat de straatpredikers voor zijn paleis stonden „Als alle mensohen waren, gelijk deze mannen, dan had ik geen schildwachten voor mijn palijs noodig"- Op zekeren dag kwam er onder de dames ook een hofdame, die de vrijmoedigheid had in den Bijbelkraam, waarmede beide mannen stonden, traktaten te koopen en uit te deeleD. Onder degenen, die meer dan eens zioh onder de straatprediking van Wilkens be vond, was ook de bekende Douwes Dekker (Multatuli), die zijn heerlijk talent helaas ook gebruikte om de straatprediking be spottelijk voor te stellen. Tooh schijnt hij in dezen later een andere meening gehad te hebben,want toen heeft hij meer dan eens het trillende getuigenis afgelegd, dat bij, al ware het sleohts voor 5 minuteD, begeerde het geloof van dat kleine mannetje te heb ben, uit wiens woorden bleek, dat hij sprak wat in zijn hart leefde. (De heer Wilkens, met zijn krachtige stem, is klein ven per soon). Een belangrijk getuigenis uit den mond van een Multatuli. Trouwens de Waarheid heeft altijd de gewetens der mensohen aan haar zijde. Behalve in Den Haag, hebben de heeren Esser en Wilkens ook nog in andere plaat sen straatprediking gehouden. Maar de residentie was sh eds het groote doel der werkzaamheid. Over de vruchten zullen we hier niet spreken, maar alleen wenschen wij te oon- stateereo, dat zij vele en heerlijk waren. En al was er door de straatprediking ook maar éóne ziel gered, dan zou zij niet ver geefs zijn geweest. Oneindig groot tooh is de waarde van één msssohenziel. Twintig jaren lang heeft Esser de straat- pfediking volgehouden. Toen moest hij dien door hem zoo geliefden arbeid ter wille van zijn gezondheid opgeven, en aan den heer Wilkens overlaten,die dit werk daarna nog vijf jaren heeft voortgezet. Toen de heer Wilkens, op ongeveer een week na, 25 jaren op de straten en pleinen van 's-Gravenhage aan tienduizenden en Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni ging te worden of te blqveu". Het vlugschrift releveert de font in het begin der vorige eeuw b°gaan om de Neder- landsche kolonie in Zuid-Afrika prijs te geven. In 't laatst der vorige eeuw werd de fout zooveel mogelijk hersteld. Wij hebben toen weer veld gewonnen. Maar daar komt de nieuwe schok, en in het begin van deze eeuw wordt weder ver nield en verbroken wat pas opgebouwd was. Zullen wij zoo viaagt het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging nu weer de fout begaan, die onze vaderen een eeuw geleden begingen en alle verbin dingen met onze stamverwanten op geeste lijk en stoffelijk gebied laten varen, omdat onze kansen misschien tijdelijk zooveel slechter geworden zijn dan 'n tiental jaren geleden f Dat mag niet. Voor ons staan nog vele kansen open om nieuwe banden aan te knoopen en oude te bevestigen. Wjj willen dat er ginds plaats bljjve voor onze kinderen om er steffeljjken voorspoed en een schoonen werkkring te vinden, om van ons geestelijk leven daar mee te deelen en van het geestelijk leven daar ginds ie onze bate naar hier over te brengen. Er ligt misschien een groote toekomst in de moderne Afrikaansche natie, die zoo duidelijk blijken geeft zichzelf en harer roeping bewust te zijn geworden. Hollandsch zal die natie voor een goed deel zeker zijn. Er is derhalve voor de Ned. Zuid-Afri- kaaneehe Vereeniging nog zooveel te doen. Niet alleen de groote Nederlander Fruin heeft dit altijd volgehoudendooh ook thans levenden als De Louter,Emous,Mans- velt, en Afrikaners als Reitz en^Steijn en v. Broekhuizen blijven dit betoogen in allerlei toon en vorm. Er is deihalve bij 't voortbestaan der Ned. Z. Afr. Ver. zeer groot belangen niet minder bij de weder-in-eere-stelling van den goeden naam der Middelbnrgsohe afdeeling. Het is daarom dat wij onze lezers te Middelburg o.a. dringend opwekken, om a s. Woensdag 27 Jan. 's avonds half 9 in de zaal boven de sooieteit op de Markt tegenwoordig te zijn en te komen aanhon- ren wat door 't bestuur van genoemde af deeling ie dien aanzien zal worden be sproken. Tevecs wekken wij allen op, Lid of Begunstiger van genoemde afdeeling te tienduizenden de Blijde Boodschap had gebracht, heeft ook hij dit gezegende werk moeten opgeveD, wilde hij langer in den dienst zijns Meesters, zijn gewonen evan gelisatie arbeid voortzetten. De straatpre diking, soms 3 a 4 malen in de week, had reeds te veel van zijn krachten gevraagd en hij had vrijmoedigheid van den Heer om thans te eindigen met een arbeid waar voor hij zulke geheel-eeoige gaven had ontvangen. Eén voorkeeld sleohtsWil kens sprak eens, wij meenen op het Spui, waar men hem zoo menigen avond voor den winkel van den boekhandelaar Ger- retsen kon vinden. Op eens brak ergens brand uit en op het geroep van „brand 1" zag de straatprediker tot zijn spijt al zijn hoorders haastig heensnellen. Hij wachtte echter een oogenblik, en om nu weer hoor ders te krijgen, begon bij op zijn beurt zoo hard hij kon, „brand! brand te roepen, waardoor hij zioh weer spoedig van hoor ders omgeven zag, terwijl hij naar aan leiding van den brand begon te spreken. Want èa Esser èa Wilkens waren volks mannen in den goeden zin des wcords zij wisten hun hoorders te „pakken". De heer Wilkens heeft nu bijna het drievierde eener eeuw geleefd, maar nog is hij jeugdig van hart en vlug van geest, en gaat hij onvermoeid voort met het doen van het werk van een evangelist. (Nederlander),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1