RECLAMES Kerknieuws Scliooliiieuws Uitstekend. Gemengde Berichten. overwegend bezwaar ontmoet, aan het ge uit verlangen te voldoen, doch dat met in gang van 1 Febr. a.s. de openstelling op werkdagen zal worden van 8.10 's morgens tot 3.10 's avonds (Greenwichtyd), dus 's morgens 20 minuten vroeger en 's avonds 40 minuten later. IJIT DE PROVINCIE. Middelburg. Door den heer M. K. Heeroldt alhier, is aan den minister van fiinnenl. Kaken en aan de leden der 2e Kamer het volgende adres verzonden Edelgrootachtbare Heer De ondergeteekeude, M. K Heeröldt, bij ziju vader in zaken zijnde, n.l. ge distilleerd, en wonende te Middelburg, geeft namens verscheidene kindereD van vergunninghouders, ook bij hun oudersin zaken zijnde, met de meest versohuldigden eerbied te kenaeo, dat zij xioh in Uwe proteotie aanbevelen om de drankwet te herzien in dien zin dat, ingeval van over lijden, het erfrecht op hun ouders zaken wordt toegestaan. De reden hiervoor is, de slechte tijd in aanmerking nemende, het moeilijk gaat een andere positie te krijgen en wij, als het geval xioh voordoet van onze dierbare ouders wegens sterfgeval te moeten missen, bij dezen zwaren slag ook nog broodeloos ataan »t Welk doende, M. K. HEEROLDT. Goes. Heden morgen werd hier proces verbaal opgemaakt tegen een man wegens openbaar vervoer van faooalitin zonder 24 uur vooraf gevraagd verlof aan 't ge meentebestuur. Brulnisse. Zaterdagavond vergaderde de schietvereeniging «Christiaan de Wet". Besproken werd 't concept-reglement van den bond van Schiet vereenigingen op Schouwen-Duiveland. Tot leden van het bestnur van dien bond werden gekozen J. M. Otte en W. van den Berg. Besloten werd aan het muziekgezelschap „Nu met Hope" een zilveren medaille uit te reiken, als waardeering van de diensten door dit gezelschap aan de vereeniging bewezen. Herbenoemd werd j de instruoteur-oom- mandant M. Kesteloo, die ziju benoeming nog eenige dagen in beraad wenscht te houden. Heinkenszand. Gisterennacht werd de burgerij door de brandklok uit den slaap gewekt. Een kwartier buiten het dorp, was brand ontstaan bij den klompenma ker L. Jansen, in de werkplaats. Door den grooten voorraad brandbare stof daar aanwezig, breidde de brand zich snel uit, zoodat alles in puin lag eer de brandspuit aanwezig was. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Behalve twee rijwielen, die mede een prooi der vlam men zijn geworden, was alles verzekerd. Oorzaak onbekend. Serooskerke. Hedenmiddag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering, welke bijgewoond werd door alle leden. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Uit het gemeenteverslag bleek dat de bevolking in 1908 met 34 zielen ver minderde. Van de gemeente Middelburg was een schrijven ingekomen, om het Lij dijk voetpad in orde te brengen opkosten van voornoemde gemeente, dit aanbod werd aangenomen. De huurwaarde van de wo ning van het hoofd der openbare school werd vastgesteld op f200. Van de ver- ei niging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer was een verzoek ingekomen om de wegen te beplanten en de rooilijn voor nieuw te bouwen woningen zoo te bepalen, oat er >éór de woningen eene zekere ruimte overblijft. Aan de weduwe van L. Francois wordt tot wederopzegging een jaarlijksche bijdrage verleend vsd f 100, in het belang harer hulpbehoevende doch ter. Aan P. Jacabse wordt opgedragen het delven van siooten om het nieuwe gedeelte der begraafplaats voor de som van f55. Een plan voor aanleg van dit nieuwe ge deelte wordt goedgekeurd en de uitvoering daarvan opgeutagen aan dhr. Stompe te Middelburg voor f120. Eenige overschrij vingen op de begrootingen van 1908 en 1909 werd goedgekeurd. Daarna, wordt in gesloten zittitg de H. O. behandeld. Na heropening der openbare verg. wordt de percentage vastgesteld op ll/j van het belastbaar inkomen, en het totaal bedrag op f 1100. Met ingaog van 1 Februari is benoemd tot stationschef te Kapelle-Biezelinge dhr. G. H. Peijster, thans te Drunen-HeusdeD, vroeger te Goes. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van OraDje-Nassau, L. R. van den Broek, predikant bij de Nederduitsohe Hervormde Gemeente te Brouwershaven. Wlssenkerke. Zaterdagavond klepte weden.m de brandklok. De spuitgastt werden daarbij opgeroepen tot het blus- sohen van een op onverklaarbare wijze ontstaan brandje in een wagenhuisje, be uevens e.o stroo- en klaverhooi-klampje van den vrachtrijder C. Ketelaar aohter het kerkhof in des Wiastnkerkepolder. Doordat de sterke Westenwind de vonken afvoerde, bleven de kort daarbij staande stafels graan van den vrachtrijder J. de Ridder gespaard en bleef de brand bij 't voormelde beperkt. In het wagenhuisje bevond zich ééi boerenwagen en een ijze ren zevenbalksegge, die beide mede een prooi der vlammen werden. De schade Dedraagt ongeveer f250 en was behalve de egge door assurantie gedekt. Met behulp der spuit werden ten slotte de laatste vlam men en vonken gedoofd en werd daarmede alie gevaar voor gemelde stapels nog bij tijds afgewend. Oostkapelle Als een bijzonderheid kan zeker wel gemeld worden, dat de land bouwer W. alhier een varken heeft ge slacht dat niet minder dan G25 pond woog. Te Aagtekerke is er verleden week een krulstaart geslacht van bijna 700 pond. 's- Heerenhoek. Io de gemeenteraads vergadering van Zaterdag, met den ge- bruikelijken Nieuwjaarswensoh door den Voorzitter geopend, was ouder de inge komen stukken een kennisgeving van de Com. tot W. v. 8., dat in hare vergade ring van den 8 Jan. j.i. zijn benoemd tot voorzitter de heer N. Pols, tot secretaris de beer H. van 't Westeinde (waarbij ook moest gevoegd ziju de benoemingen der plaatsvervangers, zijnde respectievelijk de heeren J. B. Werri en J. M. JoosseD.) Door den voorzitter werd ter sprake gebracht, dat de heer N. Pols den 1 Jan. 1881 in functie trad als Hoofd der openbare sohool dezer gemeente, en alzoo 25 jaar deze betrekking heeft vervuld, en of het den leden niet gepast voorkwam, hem een bljjk van achting te geven, door het geven van een geschenk. Onder het beraadslagen daarover, was een der raadsleden van ge voelen, dat het zeer gepast was, en sioh daarmede goed kon vereeDigen, maar dat dan ook de onderwijzeres, welke al meer dan 25 jaar dienst heeft in deze school en toen is voorbij gegaan, ook moest her dacht, en die fout verbeterd worden. Daarover ontspon zioh een discussie, waardoor twee voorstellen kwamen, het lste om het nu te doen voor haar 25- jarige dienst, en het 2de te wachten tot zij 30 jaren dienst heeft, welke voorstel len door den voorzitter in stemming wer den gebraoht, en het 2de voorstel m6t 4 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Aan het hoofd der openbare'sohool zal een stoffelijk gesohenk, als huldeblijk der gemeentenaren, met ziju 25-jarig jubilé worden geschonken. St.-Maartensdijk Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de raadsleden W. Kloet en A. Kloet. Benoemd tot ontvanger der rijks belastingen te Sluis P. de Bruijne, thans te Anna Paulowna. Prov. blad no. 2 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het aan deel is bepaald der gemeenten in de lich ting van de nationale militie van 1909. In geschreven waren 2168 personen het op gelegd aandeel bedraagt 725, waarvan 510 manschappen tot volledige en 204 tot korte oefening zullen worden bestemd. Het aandeel, het aantal tot volledige en tot korte oefening bestemde manschappen bedraagt respectievelijk in de gemeenten Miedelburg 55, 39 en 16 Vlissingen 52, 37 en 15 Goes 24, 17 en 7Zierikzee 26,18 en 8; Keuzen 31, 22 en 9. Voorts St. Phi - lipsland 10,-7 en 3; 's-Heer Arendskerke 11, 8 en 3 lerseke 19,13 en 6 Krniningen 12, 8 en 4 Wissenkerke 10, 7 en 3Brui- nisse 11,8 en 3 Axel 15, 11 en 4, Zaamslag 14,10 en 4. Wij vernamen dat de lotings- lijst te Goes zeer ongunstig schijnt te zullen zijn. Er zijn ongeveer 60 lotelingen. De coöperatieve suikerfabriek te Din- telosrd zal nog dit jaar in werking ge steld moeten worden. Reeds is een stuk grond aangekocht aan de Mark, waarop de fabriek gebouwd zal worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwkoop, J. P. Buiskool, cand. te floogeveen te Den Helder, C. Met te Zuid Zijpete Cillaarshoek, J. G. H. Vermaat, cand. te 's-Gravenhage. Oostkapelle. Zondagmiddag sprak onze geliefde leeraar, ds F. Breen, zijn afscheids rede uit naar aanleiding van Psalm 90 vers 16 en 17. Een zeer talrijke menigte ook van andere gemeenten vulde het kerkgebouw, zoodat velen zich met 'n staanplaats moes ten vergenoegen. Na het einde zijner rede dankte hij de ringbroeders, ouderlingen en diakenen, kerkvoogden en notabelen, den voorzanger en eten organist en ook de geheele gemeente voor hetgeen zij hem en zijn gezin m de ruim 9 jarcD, die hij hier mooht doorbrengen geweest wareD. De oonsulent as. G. A. van der Hooft, van Domburg, sprak hem toe, ook namens de gemeente en wees op 't vele dat ds. Breen op geestelijk en op stoffelijk gebied had tot stand weten te brengen. Hij verzocht den aanwezigen den soheidenden leeraar staande toe te zingen Psalm 121 vers 4. A.s. Zondag zal ds. Breen des voor middags te Numansdorp bevestigd worden door ds. J. J. Oase waarde, van Nijmegen, om zieh des namiddags aan zijn nieuwe gemeente te verbinden. Geref. Kerken. Beroepen te Bemin, K. van Anken te Heinkenszand te lerseke, J. H. Lstm- marsma te Tholen. De minister heeft bepaald dat de examens voor de nuttige en fraaie handwerken zullen aanvangen 16 Febr. e.k De commis sie voor de nuttige handwerken houdt zit ting o. a. te 'e-Gravenhage, Utrechten Bre da; die voor de fraaie te Utrecht. Voorzit ter van die te Breda is jhr mr L F. H. Mi- chiels van Eessenich, inspecteur van het lager ondei wijs iu de eerste inspectie leden, de damesA Teunisse, onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken te Amsterdam A. Munnekrede, geboren Van der Grinten, te 's-GravenhagiA. C. Kerlen, onderwijzeres aan de Rijkskweeksohool voor onderwijzeressen te Apeldoorn J. J. E. de Swert, onderwijzeres in de vrouwe lijke handwerken te Breda. Voorzitter van de commissie te 's Gravenhage is de heer J. C. Fabius, inspecteur van het L. O. in de 2e inspectie. Uitstekend in iedere beteekenis van hel woord. Een uitstekend geneesmiddel brerrgt een uitstekende geoeziDg. Goed? Wat is beter Leest het onderstaande De heer P. Sohwarz, Appelstraat 10 te Utrecht, schrijft ons „Overal waar ik kom, prijs ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen ten zeerste aan, want zij hebben mijD dochter volkomen genezen van een vreeselijke nierziekte. Hetgeen ik U onderstaand ga mededeelen Bobijnt ongelootelijk, dooh het is volkomen waar. Sedert jaren leed mijn dochter aan |een nierkwaal, die op het laatst zoo erg werd, dat de urine bloederig bezinksel naliet. Daar men haar thuis niet langer behandelen kon, zonden wij haar naar het ziekenhuis, waar zij vijf wekeu vertoefd heelt. Het resultaat was niet schit terend. Zooals men ons zeide, verteerde de eene nier al. Zij is toen een poos thuis geweest, dooh ging later weer naar het ziekenhuis. Zij leed vreeselijk aan pijn in dec rug en de lendeueD, die doortrok tot in de schouderbladen en buik. De naohten braoht zij slapeloos door, vanwege de pijo, die zioh ook in de beeueu deed gevoelen en leed zij erg aaa zweetingen. Zij vermin derde bij deu dagen werd zeer mager,zoodat ik de toekomst donker inzag. Haar beroep van naaister had zij moeten opgeven, om dat zij zelfs niet in staat was een naald vast te houden. Haar roeten zwollen op en toen ik zoo vaak de dankbetuigingen in de courant las over Foster's Rugpijn Nieren FiileD, besloot ik dit middel te beproeven. Meer daD gelukkig ben ik hiertoe te zijn overgegaan. De beterschap liet niet lang op zioh waohlen, langzamer hand namen de kwalen af an toen zij vier doosjes gebruikt had, waren alle ver schijnselen verdwenen en zij kon weer haar werk hervatten en naar het atelier gaan. Ontvangt onzen oprechten dank voor de prachtige werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen". 4 maanden later zegt de heer Sohwarz «Ik sta ervan verstomd, dat de gezondheid van mijn dochter nu niets meer te weusohen overlaat. Wel een bewijs voor de uit stekende werking van Foster's Rugpij u Nieren Pillen", (w.g.) P. Sohwarz. Hoedt U voor Darnaak en slaat aoht op den juisten naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanueleu te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlaemarkt K 157. Toezending geschiedt franoo na ontvangst van postwissel i f 1.75 voor ééa- of f10voor zes doozen. 23 Te Delft is een 70-jarige bijziende man ton gevolge van de duisternis van deD weg afgeraakt en in een sloot terechtge komen, maar hij verdronk. Te Maas sluis is binnengekomen het stoomsobip Florade bemanning had in zee bij Sohe- veningen drijvende in een roddingsboei gemerkt Pluto, het lijk gevonden van den eerste machinist der sleepboot Pluto. (Ge noemde sleepboot sleepte Woensdag deu voor Singapore bestemden petroleumtank- lichter „Groningen" uit IJmuiden, dooh door deu hevigen Noord westenstorm vielen aaa boord van de sleepboot de zakken steenkolen over naar stuurboord, waardoor de boot vol water geraakte en zonk. De bemanning redde zieh op de Groningen, behalve de eerste machinist Doengers, die verdronk. Te Tilburg is een remmer bij de Staatsspoor bij het aanhaken van de roode schijf onder een goederentrein geraak), de wagens gingen hem over 't lichaam, de man werd op slag gedood. Te Heemstede is Zaterdagmorgen een monteur van de gasfabriek gestikt bij bet afkoppelen van een gasmeter op het tetrein. De burgemeester (sedert 1880) der gemeente Doorn, de heer H. H. A. J. Baron de Geer van Jutphaas oud 60 jaar, oudste zood van wijlen het lid der Tweede Kamer voor Gorinohem prof. uor. B. J. L. de Geer van Jutphaas, is Vrijdagavond onder Neerlangbroek met zijn üogoart in botsing gekomen met eeD meel wagen, waardoor hij uit het rijtuigje werd geslin gerd en een hevig bloedende hoofdwonde kreeg. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar zijne woning vervoerd. Hij is sedert Diet meer tot bewustzijn gekomen en den volgenden morgen overleden. De rangeerder Harmstn uit Enschede is in 't naburige Gronau, juist toen hij nog een wissel wilde omgooien onder de machine geraakt en door midden gereden. Te Ooatertaout is een arbeider op een boer derij van de balken gevallen en dood opgenomen. Aan boord eener van Londen te Harllngen binnenkomende stoomboot werd Vrijdagavond de stoker vermist. Het bleek bij onderzoek dat hij in het ruim gevallen was. In zorgelijken toestand werd hij weggevoerd. Dat een gemeenteraadslid wel eens wat diep in zjjn glaasje kijkt, gebeurt wel eens meer, maar wat in de gemeente Drie bergen gebeurde, komt slechts sporadisch voor. Een onlangs te Driebergen gekozen gemeenteraadslid had zoozeer aan Bacchus geofferd, dat hij door een groote tuit van hotel jPrins van Oranje, aldaar, heen ging en daarna tegen de hem ondervragende politiemannen zeer onaangename dingen zeide. De politie vond het wenschelijk het gemeenteraadslid eenigen tijd in 't arres- tanteuloksal op te sluiten en procesverbaal van het geval op te maken. N. R. C. Te Breda is een getrouwd jonkman, oud 19 jaren en vader van twee kinderen, wegens wederspannigheid tegen de politie naar de tuchtschool overgebracht. De relletjes te Breda. Het wordt er niet beter op de menschen- uiassa groeit eiken avond aan. En het ver zoek aan de nieuwsgierigen om thuis te blyven, werkt niets uit. Integendeel, het drjjft eiken avond meer volk naar hei ge vechtsterrein. Men moet tegen zessen de stad maar eens ingaan van alle kanten trekken de meDschen naar de binnenstad. Zelfs uit de omliggende gemeenten komen ze per fiets of gewandeld om getuige te zijn van Jz, van wat De meeste men- schen zien niets Het half dozijn werklie den, dat door de politie wordt begeleid, iz heel gauw thuis en als deze rustig aan hun avondeten zitten, dan zwermen cog hon dorden menechen dour de straten, om te zien, wat er met 'n een ander gebeuren gaat. Zij vergeten daarbij, dat er met hen zelf wat gebeuren kan. Z|j immers, de nieuwsgierigen,vormen dan de samenscho lingen. En de politie moet deze uit eikaar jagen, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Vier van de weggeloopen huzaren te Haarlem zullen voor den krijgsraad terecht staan wegens desertie. Onder hen is er één, die voor den vierden keer voor een dergelijk feit gestraft zal worden. Omtrent den diefstal, gepleegd te Haarlem in oen villa in den Hout, welker bewoners uit waren voor een bruiloft,meldt men, dat er een hoele hoeveelheid waar devolle goederen worden vermist, waarvoor de dieven zeker een dng of drie tijd heb ben moeten nemen om ze te vervoeren. Eergisteren werd dit door den veldwachter Sohotvanger, van Heemstede, ontdekt. Toen hij de villa binnentrad, ontdekte hij, dat een geheel ameublement ter vervoer was gereed gezet. Hij ging toen er naast waarschuwen en toen hij terug kwam voDd hij een raam, dat bij zijn heengaan gesloten was, open staan. Hij sprong toen op de fiets en achterhaalde op den Wagen weg een hard loopenden joDgeman, die wei tegenstribbelde, dooh werd aange houden en aan de justitie te Haarlem aangeheven. Hel is een oud bekende der justitie, maar er werd niets op hem ge vonden. De dieven zijn binnengekomen met een sleutel die voor de voordeur was pas gemaakt. Zij werkten blijkbaar by dag en nacht, althans de aangehoudene werd 's middags om één uur ontdekt. Da man ontkent, dooh had kaarsvet op zijn jas en in zijD huis werd een fljsoh met een voor een deel afgebrande kaars gevonden. O. m. zijn ontvreemd een vijftal karpetteD, zóó groot eu zwaar, dat één man die onmogelijk heeft kunnen vervoeren. De recherche zoekt daarnaar nu Gistermiddag is een viertal opgetahoteD jongens in de nabijheid der villa gezien. Toen zij zioh ontdekt zagen kozen zij ijliDgs het hazenpad. „Tien uur heit de klok, (de klok heit tien uur" was de gewone roep van den klepperman te Gameren; doch vooreenige dagen werd dit geroep aangevuld met de woordeD „kleppeD ban ik niet, want ze hebben rn'n klep gestolen". Wie deD nacht waker die poets gebakken heeft, weet men niet De traditioneele „klep" mocht echter niet ontbreken, en dus werd van gemeen tewege voor een nieuw instrument ge zorgd. Denzelfden avond echter, dat da nieuwe „klep" zou gebruikt worden, keer de op geheimzinnige wijze ook de «oude" tot haar meester terng 1 Wat een grappen maker 1 (s-/l. Ct.) De oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan de heogeschool te Groningen pref. W. A. Htcker is op 91 jangen leeftijd gestorven. De heer Heoker was de dichter in 1886 van het bekende vileine rijmpje Geen dwepende Alexanders, Geen BrammeD vol venjjn Verdienen Nederlanders Te heeten of te zijn. In de eerste regel werd de heer Lohman, in de tweede dr. Kuyper bedoeld. Tod aanzien van eerstgenoemde is de gezindheid wel eeniguzins verbeterd wat do. 2 betreft, de botte aanval van den Israeiiet Davids en van de refactie van Het Vaderland op ziju persoon en karakter De standaard, van heden releveert er een allerdroevigst staaltje van 1 be wijst genoeg, evenals de campagne van 1905 dat de haat tegen hem, sinds dit rijmpje in 'tlioht kwam, bij duizenden is vermeerderd. Russisch Nieuwjaar. Dondeidzg 14 Januari, zoo schrijft een Haageche lezeres aan „Het Vad." was ik in een klein Rus sisch gezelschap om het nieuwe jaar te vieren- De groote samovar, waaruit in zacht gezang de damp opsteeg, da doo zen sigaretten en de geur van de thee met confituur of citroen herinnerden de levendige meisjes aan het blonde vader land. Pijnlek weemoedig blonken de va- derlandsche liederen, gezongen met van aandoening trillende stem. Toen om 5 minnten voor 12 werd een groote bak water gebracht en midden op tafel gezet en toen de laatste slag van 12 wegstierf wierp ieder in dat stille water een drup pel gesmolten kaarsvet. En nu begon bet. Op den muur werden de schadawen Van het gesmolten stukje vet bekeken 'n vage rijtuigvorm een reis, 'n heel rond stukje veel geld, een hartvorm 'n liefde, 'n schip een zeereis. En de flinke meisjes, die familie en land verlaten om eldeis kennis en nieuwe be grippen te gaan opdoen, kinderen zijn ze weer, terwijl ze in naïef bijgeloof de scha duwen laten spelen op den muur, de scha duwen van wat het nieuwe jaar brengen kan. De aardbeving. De bladen bevatten het volgende won derbaar verhaal. Een tien-jarige jongen kwam te Messina aan een oflioier vertellen, dat hij uit de bouwvallen van zijD huis gekropen was en dat ziju twee zusters nog levend in den kelder zaten. De ottioier daeht eerst met een zinnelooze te doen te hebben, maar op het aandringen van het kind besloot hij tooh, het met zijn mannen te volgen. En weldra wees de joDgen hem de nauwe opening, door welke hij zioh gewrongen had. De officier deed die verwijden en vond in een kelder twee meisjes van 18 tot 20 jaar die bijna stervende waren van hoDger en dorst. Zij werden nu naar een barak overge bracht en men hoopt hen alle drie in het leven te behouden. In den kelder, waarin zij gevallen waren, zonder zioh te ver wonden, hadden zij 18 dagen langt met enkele uien en wijn het leven kunnen rekken. Overigens sohijnen in de laatste dagen dikwijls personen «gared" te worden die opzettelijk met dit doel onder het puin kruipen, teneinde goed verzorgd te worden en gesohenken te krijgen. Te Messina werken thans weer een postkantoor, een tabakswinkel, een apo theek, een oafé en een tapperij alles zeer primitief. De correspondent van de Times seinde dezer dagen, dat naar zijn oordeel een herbouw vaD Messina welhaast onmogelijk was. De ramp is overstelpend, volkomen. Er is geen bewoonbaar huis overgebleven. Met de verwoesting van San Franoisoo kan men ze niet vergelijken. «Ik was, zeide de oorr., in San Franoisoo vjjf dagen na de aardbeving en ieeds zette men getimmerten op, aan de tramsporen was het werk begonnen en de hoofdstraten wareu vol opgewekte, hoopvolle mensohen. De woonwijken van de stad waren ge spaard gebleven, en juist over de baai lag Oaklaud om er tijdelijk zaken te doen. Met Messina is het gansoh anders. Er mag zioh eeu kleine nederzetting vestigen, maar Messina is verdwenen.". Ongeveer evenzoo noemt de correspon dent van de Parijsohe Herald het buiten gewoon moeilijk, Messina te herbouwen op de plaats der verwoeste stad. Het wegruimen der duizrnden tons puin zou ettelijke jaren duren. Men zal enkel een nieuw Messina op een andere plaats kunnen deen verrijzen. Het mijnongeluk in Hongarije is niet zoo erg geweest als bij de eerste berich ten werd vermoed. Een telegram in ons nummer van Zaterdag meldde, dat van de 200 arbeiders die in de mijn wareu 130 gered zijn. Veertig dooden en veer tien zwaar gewonden zijn bovengebracht eu zestien worden nog vermist. Er wor den nog ijverige pogingen gedaan om hen te redden. De dooden zjjn verbrand, velen tot onherkenbaar wordens toe, en bij het zoeken van de vrouwen en kinderen naar man en vader ziet men hartroerende too- neeleD. Te New-York is weer een «Dollar prinsesje", dochter van den millionair Oogden Mills, getrouwd en wel metGra- nard, opperstalmeester van den Koning van Engeland. De groote wit met gouden balzaal van haars vaders huis, waar het huwelijk werd voltrokken, was prachtig versierd met een overvloed van bloemen maar er werd niet zulk een overdadige praal ten toon gespreid als dikwijls bij zulke plechtigheden. De nood blijft in de streken, waar de aardbeving heeft gewoed, blijkbaar groot, want ondanks de hulp, die er in geld en goederen uit heel de wereld toe stroomt. lijd de achtergebleven bevolking, volgens sommige berichten, nog gebrek. Zoo seint weer een correspondent van de N. Y. Herald uit Reggio, dat de menschen honger lijden, en er niet genoeg voedsel is om uit te deelen. Ook is er gebrek aan kinderkleeren. Volgens een telegram nit Kaapstad, zijn er de laatste dagen in verschillende streken van Zuid Afrika aardschokken ge voeld o.a. Vrijdag te Johannesburg. By het ongeluk op den Denver Rio Grande spoorweg bij ürsenwoodsprings N.-Am, kwamen 21 menschun om het leven, en 40 werden gewond. Te New-York znllen heden 15,000 werklieden in de hoedenindustrie staken, wegens een weigering van de fabrikanten, om den werklieden te vergannen, de door hen vervaardigde goederen met het etiket van de «Labourers Union" tte voorzien. Da bladen hebben den dood gemeld vau den Duitschen schrijver Ernst von Wil denbruck. Als curioium worde hier, nog aangeteekend, dat hjj in de verte aan kei zer Wilhelm verwant was. Hij was nl. een achterkleinzoon van kocing Friedrich Wil helm II van PrniseD, wiens zoon Lonis Fer dinand met de linkerhand was getrouwd met e9n burgerlijke vrouw. Uit dit huwe lijk werd een zoon geboreD, die de vader

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2