NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 92, 1909. Dinodag 19 januari, 23e jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Bulteiludsck Onrzlekl. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JOiGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDaG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 re'gels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 18 Januari 1909. De opbrengst der Rijksmiddelen ever December en over 't heele sfgeloopen jaar is ten slotte nog meegevallen. December bracht op 14 miljoen 800 dui zend gulden; terwijl December 1907 14 miljoen had opgeleverd. Nu was men dus 8 ton vooruitmaar toch nog 2 ton beneden de opbrengt van December 1906, toen ruim 15 miljoen werd ontvangen. Onder de middelen die minder opbrach ten, noemen wij de mijnen f4000, den wijn accijns f 16,000, de registratierechten f 15,000 de successierechten f 31,000 en de loodsgelden f 23,000, terwijl ongeveer gelijke bedragen werden ontvangen rit de vermogensbelasting, den bieraccijns, de Staatsloterij en de jacht- en vischacten. Hooger daarentegen waren de grondbe lasting f 190,000, de personeele belasting f 26,000, bedrijfsbelasting f 83.000, invoer rechten f 41,000, suikeraccijns f 45,000, het gedistilleerd f22,000, de zoutaccijs f 29,000 het geslacht f 12,000, de belasting op gou den en zilveren werken f 6000, zegelrech ten f 69,000, hypotheekrechten f 11,000, domeinen f 19ö,000, posterijen f 28,000 au rijkstelegraaf f34,000. En gaan wij nu nog even de ontvang sten over 1907 en 1908 na, wat blijkt dan f In 1908 werd meer ontvangen dan in 1907 nit de grondbelasting f359,000 het personeel f 275,000, de vermogensbelasting f 2000, den zoutaccijns f 9,000, de zegel rechten f 171,000, de hypotheekrechten f4000, de successierechten f 2,031,000, da domeinen f41,000, de posterijen f 151,000 de rijkstelegraaf f85,000, de Staatsloterij f 1000 eu de jacht- en vischacten f 2000, Daarentegen leverden verleden jaar minder op i de bedrijfsbelasting f 708,000, het recht op de mijnen f 10,00, de invoer rechten f 374,000,de suikeraccijns f 82,000, de wijnaccijns f 100,000, het gedistilleerd f559,000, de accijns op bier en azijn f 62,000, die op het geslacht f 129,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 24,000, de registratierechten f 20,000, en de loodsgelden f 216,000. Hieruit blijkt dat de algemeene welvaart zich nog niet heeft hersteld, en dat de iets boogere opbrengst van 1908 dan die van 1907, ook al haalt zij niet bjj die van 1906, alleen te danken is aan de toevallige hoo- gere opbrengst der successie-belasting. Melden wij nog dat in 1908 de geheele ontvangst was f 162,556,940,77 (raming f 162,417,595 tegen f 161,712,321,93 in 1907. De vordering der werken op „Vrede- lust", bij Bergen-op-Zoom is als volgt In de woning van den geneesheer- directeur zijn de trappen gesteld, het ge heele gebouw is glas- en waterdicht, de binnenbetimmering word t nader afgewerkt, zoodat spoedig de schilders een aanvang met het verfwerk zullen kunnen maken. In het keukengebouw zijn alle houten vloeren gelegd, de vloertegels in alle af- deelingen zijn gelegd, de kamertjes voor het personeel zijn afgewerkt, alle trappen lijn gesteld, het buitenvoegwerk is gereed, alle machines voor do kookinrichting zijn gesteld, het binnenwerk is zoover gevor derd dat de schilders met het verfwerk een aanvaDg kunnen maken, en de riolee- ring van het gebouw is afgewerkt.. De muren van het observatie-paviljoen voor mannen zij a tot de volle hoogte opgemetseld, da kap is gesteld, met-plan ken beschoten en met pannen gedekt, alle dakgoten zijn aangebracht en met het binnentimmerwerk wordt een aanvang gemaakt. Ook op het observatie-paviljoen voor vrouwen is de kap gesteld en met pannen gedekt, alle dakgoten ziju aange bracht en met inhangen en sluitbaar ma ken der deuren is men bezig. Alle muren van het paviljoen voor onrustige mannen zijn tot de vereisebte hoogte opgemefseld, het buitenwerk is gereed, de houten vloeren worden gelegd, 4e binnendeuren hangen in en zijn sluit baar gemaakt en de stukadoor is bezig mat het afwerken der plafonds en muren op de verdieping, ook voor het paviljoen voor onrustige vrouwon zijn de zolders gelegd, in een paar slaapzalen heeft de stukadoor de muren en de plafonds af gewerkt en overigens komt de afwerking van dat gebouw overeen mot dat van onrustige mannen. De kap van het wasohhnis is gesteld, het gebouw is glas- en waterdicht, het buiten verfwerk is gereed, de houten vloe ren zijn gelegd, de binnenwaterleiding is gereed en op de verdieping is alle tim merwerk gereed. De watertoren is, op het invoegen en verven na, voltooid. Het maohinegebouw is in orde. Alle benoodigde machines voor het oppompen van water in het reservoir van den water toren zijn gesteld en Woensdag zijn de machines met goeden uitslag in werkiüg gesteld. Men is bezig met het stellen der kappen op de woningen van den huis meester en der administrateurs, met het verven van de woning van den machinist is een aanvang gemaakt, De muren van de ziekenbarak zijn tot volle hoogte opgemetseld, de balklaag is gelegd en met het stellen der kap is men bezig. De materialen voor de centrale ver warming voor de twee paviljoenen voor onrustigen zijn aangevoerd en met den aanleg der stoom leidingen is men bezig. De buitenwaterleiding is gereed en ook deze is Woensdag beproefd. Bij gunstig weder zal het spitwerk en het gelijkmaken der hoofd- of entreelaan binnen 14 dagen gereed zijn. Christelijke Normaalschool. Van harte steunen wij de beweging door de heeren Dekker o.s. op touw gezet tot stichting eener Chr. Normaalschool. Wij hebben herhaaldelijk gewezen op 't gevaar van de dusgenaamde neutraliteit der openbare Normaalscholen. Niet minder, ja meer nog dreigt gevaar van dien kant. Daar toch worden de jongelui opgeleid die later mee aan onze scholen Chr. onder wijs, met name geschiedenisonderwijs zul len hebben te geven. Een Chr. Normaalschool voor Zuid- en Noord-Beveland is broodnoodig. Die had er al lang moeten en kunnen zijn. Wij waardeeren het dat deze mannen den stap hebben gewaagd, en nu tegen 1 April de gelegenheid openen om aan onze toekomstige Chr. onderwijzers en onderwijzeressen een Chr. opleiding te verschaffen. Laten nn de ouders te Goes en om streken, die hunne kinderen gaarne voor onderwijzeres) zagen opgeleid, dien stap beantwoorden met hun kinderen aan die inrichtingen af te staan. De namen der leerareü, die wij weldra hopen publiek te makeD, zijn waarborg dat ook wat 't wetenschappelijk gehalte van dat onderwijs aangaat, de Chr. Normaal school met de openbare zal kunnen ooneur- reeren. En mogen velen die belangstellen in den bloei van ons Chr. onderwijs, ook in onze oengevieg, ook in onze provincie, zioh als lid van de Vereeniging Chr. Normaalschool willen opgeven. Wie zich de uitgaaf van f 2,50 per jaar voor dat doel niet kan ge troosten, die kan ook als begunstiger of begunstigster met kleiner bijdrage steun bieden. Kiesrecht en grondbelasting. O eer 1908 is voor den eersten keer de grondbelasting berekend naar de uitkom sten van de herziening der belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen. Deze belasting bedroeg in hoofdsom vol gens de oude regeling ruim 5.20 pCtthans 4.86 pCt. der belastbare opbrengst. Het sehynt schrijft men aan de N. R. Ct. dat deze verlaging in belasting ten platte- lande van de kiezerslijst menig kiezer zal doen verdwijuen, die vroeger juist boven de f 1 in hoofdsom was, en er nu juist bene den valt. Deze correspondent kan gelijk hebben. In ieder ge7al is het zaak dat de secre tarissen onzer kïesvereenigingen waak zaam blijven, en de papieren der grondbe lasting van 't vorige jaar hunner mede- kiezers eens nazien, om te zien of de hoofd som der grondbelasting niet minder dan f 1 staat aangegeven. In dat geval immers zou zulk een belas tingkiezer zijn kiesrecht kwijt zijn, en zal 't derhalve zaak zijn dat de secretaris der kiesvereeniging een model V a of V b vraagt ter secretarie (model voor Loonkiezer) en dat den bewusten belastingkiozer laat tee kenen, opdat hij zich dan aangeve als Loon kiezer. Of ook als Woningkiezer. Maar dan moet hij hebben model 3a of 3 b. Lib. Unie en Vrijz.-Dem. Bond. In een hoofdartikel over het „heugelijk samentreffen" van het punt „zorg voor den ouden dag'' zonder preoiseeiing of hiermede wettelijke dwangverzekering dan wel staatspensioneering bedoeld wordt op hst zeer beknopte ontwerp verkiezings program der Lib. Unie en het meer uit voerige van den Vrij.-Dem. Bond, zegt Het Vaderland o.m. vdat stappen tot nauwere samenwerking tussohen deze twee vrijzinnige groepen tot dusverre achterwege bleven, e* het vrij zeker schijnt, dat een formeele alliantie tusschsn hen, als in 1905, dit maal niet te verwachten is''. Voorts hoopt het blad dat dit program punt den weg van de beide genoemde vrij zinnige partijen zal effenen tot de Vrije- Liberalen, wier tegenzin tegen sooiale dwaogverzekering bekend is. De keuze van staatspensioneering zou aldus meent Het Vad. van gunstigen invloed kunnen zijn op de samenwerking links, terwijl er ook reohts wel aanhangers voor zouden zijn te vinden. Vooral dit laatste is typisch. In 1905 moest een blaneo artikel, ofte wel boerenbedrog-artikcl dienst doen in zake Kiesrecht met aj stooting van de Recht- eche partijen. Thans een blanoo-artikel in zake Staats pensioneering, maar met aantrekking der Reohtsehe partijen. Uit 't oogpunt van eerlijkheid dus nog iets verder van de pad af. En dat verdedigt Het Vaderland het vroegere lijfblad van den heer Borgesius een blad dat met Borgesiaansohe hef tigheid de campagne „tegen Kuyper",nu reeds, voerten tegelijk met Borgesiaan sohe slimmigheid den lijmstok uitzet naar Links en ook naar Reohts om kiezer- tjes te vangen. Een voorbeeld dat wel navolging zal vinden. „Tegen Kuyper" en voorts „Blaneo!" heeft in 1905 niet kwaad gewerkt. Men kon 't Iioht nog eens weer beproeven. In 1837 beeft Prins Hendrik der Ne derlanden, den ouderen lezers van ons blad neg wel bekend, de ondernemende welbeminde broeder van onzen lateren Koning Wiliem III, een bezoek aan onze Oost Indië gebracht. Sedert is er geen Oranjevorst of Prins der Nederlanden meer in Indië geweest. Thans, 72 jaren later, gaan er op Java stemmen op om te trachten weer eens een Prins Hendrik der Nederlanden al daar op bezoek te krijgen. Het Algemeen Nederlandsoh Verbond te Batavia heeft in dien geest een pettiie aan den Prins op touw gezet. Hetgeen, naar de petitionarissen mee- r.eD, den band tusschen Moederland en Koloniën, tusschen de Javaansohe Hoof den en ons Vorstenhuis buitengemeen versterken zou. Dat is te verstaan. Omtrent 't bezoek van Prins Hendrik aan Indië in 1837 leest men in de N. R. C. De 17-jarige Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, derde zoon van den lateren Koning Willem II, kwam als luitenant ter zee 2de klasse met het fregat Bellona in Oost-Indië waar hij van 9 Februari tot 29 September van dat jaar vertoefde. Eene reis naar en door Oost-Indië met een zeilschip stelde aan beschikbaren tijd en aan het geduld van den reiziger toen maals hooge eisohen en bracht door ge mis aan oomfort nadeelen mede, die ver geleken bij de wijze, waarop tegenwoor dig gereisd kan wordeD, groot «varen. Den 17den October 1836 met de Bellona, commandant kapitein ter zee Arriëns, uit Niewediep vertrokken, kwam Prins Hen drik den 9den Februari 1837 ter reede van Batavia na gedurende 14 dagen te Rio de Janeiro te hebben vertoefd. De reis had dus 102 zeedageu geduurd. De Bellona was vergezeld van Z. M. brik Snelheid, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee Ferguson. Deze brik was op de reis van Rio naar Java van de Bellona afgeraakt, dooh kwam eenige dagen na het fregat ter reede van Batavia. Den 23sten Februari d. a. v. verliet de Prins Batavia en ving eene reis, waarbij achtereen volgens Makassar,Menado(Kems), Teinate, Amboina en Banda werden aan gedaan en waarna de Bellona 7 Juni ter reede van Soerabaja ankerde. Nu volgde over Madoera en met oversteken van Soe- manap naar Bezoeki, eene landreis over Java, die met 's Prinsen terugkeer te Bata via den 21sten Augustus eindigde. De reis door Indië had dus 6 maanden geduurd. Den 29sten September vertrok ken de Bellona en Sndheid voor goed van Batavia. De Prins bezocht nog Riouw, Sin gapore en Penang en vertrek van daar naar Calcutta Na een bezoek aan Britsch-Indië werd de thnisreis aanvaard en in Juli 1838 in het vaderland teruggekeerd. Balkan-quaestie. In Oostenrijk neemt de beweging ten gunste van een spoedige, flinke sohade- ioostelling aan Turkije voor 't geroofde Bosnië en Herzegowina, zienderoogen toe. Voor den minst zelfvernederenden vorm der aanbieding had natuurlijk de regee ring te zorgen. Eu zij vond die door het aanbieden van een bedrag van 21 millioen Turksohe ponden als afkoopsom voor de vroegere Turksche staatsdomeinen in Bos nië en Herzegowina, die evenals de rest reeds 30 jareo in Oostenrijk's bezit waren Onder den invloed van dit aanbod werd in Turkije de eerste groote interpellatie gehouden in het parlement over de staat kunde der regeering. De grootvizier Kia- milpasja hield een lange redevoering, waarin hij van zijn Turkseh-nationalistieh standpunt de gebeurtenissen der laatste maanden uiteenzette en mededeelde, dat het Oosteniijksohe aanbod hem een grond slag soheen te bieden voor bet hervatten en ten einde brengen der onderhandelin gen. Met algemeene stemmen werd de motie tot goed keuring der staatkundige verklaring van den grootvizier aangeno men het parlement gaf daardoor te ken nen zieh met de voorgestelde regeling te kunnen vereenigec. Hat oorlogsgevaar is daardoor vrijwel geweken in den BalkaD, te meer daar Rusland en Engeland zioh ditmaal voor de aanneming van het Oostenrijksohe voor stel hadden verklaard. Terwijl de Turksoha regeering bu de orderhandelingen met Oostenrijk voortzet, zal tevens worden getracht met Bulgarije tot eene schikking te bomen over schade loosstelling, die dit land aan Turkije moet betalen voor de overneming van den Orientspoorweg en voor de kapitaliseering der schatting, die de provincie Oost-Roe- melië jaarlijks aan den Sultan moet op brengen. Nu Bulgarije niet langer, bij een botsing, op den steun van Oostenrijk re kenen kan, is het vrij zeker, dat ook met dit vorstendom weldra een overeenkomst zal kunnen worden aangegaan, die de erkenning van Ferdinand I als „Char Bul- garski" ten gevolge kan hebben. Dan blijven Servië en Montenegro over. En wat met deze beide Servische staatjes zal gebeuren, is nog niet te voorzien. Vooral Servië, dat geweldig hard geschreeuwd heeft, in de verwachting op steun van Rusland en zoo mogelijk van Turkije, ziet zieh deerlijk teleurgesteld. Op hoogen toon heeft het eisohen gesteld, en nu het zioh de kans ziet ontglippen, windt het zioh cp tot een sehijn van heroïsme, zioh uitend in de voorspelling, dat het desnoods geheel alleen zal opstaan om Oostenrijk te beletten de beide Servische provincies, Bosnië en Herzegowina, te annexeeren. De Servische minister Milovanowitsj, die in de vorige week nog zoo kras tegen Oostenrijk optrad, onder de toejuichingen van de geheele Skoepejtina, heeft sedert zijn woorden niet alleen ingetrokken, maar bovendien de uitingen van enkele Servische afgevaardigden betreurd en thans wandelt hij rond, verklarende„Nu is alles voor Servië verloren". Kroonprins George, die beloofd bad den Oostenrijksohen gezant op het hofbal te Belgrado te zullen afran selen, bepaalde zioh tot een demonstratieve onbeleefdheid. En koning Peter, die inziet dat Servië alleen zal staan in een strijd betreurt de krijgshaftige dagorder aan het leger, die hij aan den vooravond van het Grieksohe Kerstfeest uitvaardigde en die in Oostenrijk slechts medelijdend schouder ophalen uitlokte. De jongste telegrammen bevatten reeds berichten in bevredigenden zin. De gezant van Oostenrijk-Hongarije heeft een onderhoud van verscheidene uren ge had met den grootvizier vanbuitenlandsehe zaken en van handel. In den loop van dit onderhoud werd een ontwerp van de goed te keuren punten bevattende proto col betredende de overeenkomst tussohen Oostenrijk-Hongarije en Turkije opgesteld. Het ontwerp zal aan bet oordeel van den Turkeehen ministerraad worden onderwor pen en ter goedkeuring naar Weenen wor den gezonden. Ook moet Bulgarije van plan zijn het door Mohammedanen bswoonde gedeelte van het Oost-Roemelisohe gebied af te staan ter voldoening van een deel der door de Porte geëisohte geldelijke schade- loosstelling. Ia politieke kringen loopt het gerucht, dat vorst Nioolaas van Montenegro afstand van den troon heeft gedaan ten behoeve van zijn zoon. Uit Kampen sahrqft men aai De RoltIn antirevolutionaire kringen in het district Kampen wil men, daar de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman zich voor het district Goes opnieuw beschikbaar stelde en de heer dr. A. Kuyper voor het district Ommen weer in de Tweede Kamer zitting nam, hun oud-afgevaardigde mr. M. Baron Mackay trachten te bewegen zich opnieuw voor genoemd district beschikbaar te stel len, daar er kans bestaat dat de chr.-histo- rischen zich met die candidatuur zullen vereenigingen. Post en Telegraphic. In het laatst van 1907 werd door het be stuur van den Nederlandsehen bond van handelsreizigers aan den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie een adres ingediend, strekkende om te willen bevor deren, dat het afzenden en uitbetalen van postwissels nu zal kunnen geschieden ge durende den tjjd, dat het postkantoor offi cieel is geopend. Het verzoek werd door verscheidene Kamers van koophandel en fabrieken ondersteund. Door den directeur-generaal is daarop thans geantwoord, dat het voor den dienst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1