1909. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 91. Maandag 18 Januari, 23e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken. Ssmsogde Berichten. IEDEREN WERKDaG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. Nederland en Venezuela. Het Vaderland vestigt er de aandacht op, dat uit een particuliere correspondentie die het uit Curasao ontving, bleek dat de plundering bij den Nederlander te Caracas, den heer Thielen, aan andere beweegrede nen werd toegeschreven, dan oorspronke lijk zelfs te Curasao geschiedde. Zooals trouwens voor de hand lag, meende men, dat deze Nederlander werd aangevallen, omdat hij Nederlander was en de Venezo laan hem op grond van zijn nationaliteit dus als vijand beschouwde. De briefschrij ver echter vertelt precies het tegenover gestelde de heer Thielen werd als aan hanger van Castro, als schoonzoon van een van diens beste vrienden en vooral als gunsteling van Castro, als houder van een schatten opbrengend monopolie aangeval len, toen de kansen voor den dictator waren gekeerd. Informaties te juister plaatse door het blad ingewonnen, beves tigen geheel en al deze opvatting. Da offioieele rapporten spreken alle van ont stemdheid der Venezolanen tegen den heer Thielen, als houder van het voor hem voordeelige, maar natuurlijk voor vele anderen zeer schadelijke monopolie, waarbij niemand aan de Nederlandsohe origine van den betrokkene dacht. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De lieve vaderlandsohe gewoonte, om een jonge moeder iets moois in de luier mand te geven, kan eenigszins bedenke lijke gevolgen hebben als het een Koningin geldt, want goed gesteld zijn er na voor hei aanstaande Oranjetje, dank zij de honderden in ons land ontstane dames comités, in de maak 27 wiegen. 11 gouden bekers 41 wiegekleedjes 64 paar zijden sokjes 17 gouden rammelaars 45 in goud gemonteerde althéawortels 28 valhoedjes 137 bakkertjes 94 fopspenen en 423 stel zijden luiers. Hoe de arme kleine dit allemaal ver werken moet, is me een raadsel, en het wordt ook wat lastig, als men, om nie mand der edele geefsters voor het hoofd te stooten, het kindje in al de 27 wiegen tegelijk zou willen leggen. Vandaar een stroom van ingezonden stukken, die alle op hetzelfde neerkomen centralisatie van de giften om tot iels pootigs te komen, Oranje en het Neder- landsche volk waardig. Het denkbeeld, door Oranjeklant'' ge opperd, een zuigelingen-sanatorium te stichten, vindt veel bijval. Tel. Een preek en een preekje. Men schrijit uit Amsterdam aan de N. B. Ct. De heer Henii Polak, de voorzitter van den Algem. Ned. Diamantbewerkersbond, heeft in het laatst verschenen nommer van het Orgaan van den bond tot de jongere leden zijner organisatie een boetpreek ge houden. De heertjes zijn niet langer te regeeren. Hnn onverschilligheid tegenover den bond,hun onbeschofdheid jegens hunne overheden, hun wangedrag in het maat schappelijke, worden hoe langer hoe onduldbaarder en de heer Polak ziet,, met een zóó bandeloos en tuchteloos geslacht vóór zich, de toekomst donker in. Daar moet verandering in komen, wil men het met zooveel moeite en opoffering en strijd opgerichte gebouw, een eenig voorbeeld in de wereld van arbsiderssoli- dariteit, niet in puin zien vallen. En hij bindt den ouderen leden op het harte, de jongeren, door hun gestaag voor oogen te houden wat zjj aan den bond verschuldigd zijn, tot inkeer te brengen en tot inzicht van hun plichten. Want vraagt de heer Polak w&ar schuilt de oorzaak van het zoo bedenkelijk verschijnsel Hierin meent hij dat de jongelui niet weten van 't lijden en strijden der vaderen om tot de machtige gemeen schap te komen, die over allen haar breede vleugelen uitbreidt, niet beseffen wat het aan moreele en pbysieke kracht gekost heeft om den werkgevers de gunstige arbeidsvoorwaarden te ontwringen, waar van de zegeningen nu aan allen te stado komen. Zij de nieuw aangekomenen hebben van die worsteling niets meege maakt, hun veerenbed gespreid gevonden ze zijn onwillig hun gerechte deel in den omslag te betalen en leven er maar op los als lieden, voor wie het manna uit den hemel valt Wij gelooven, dat er veel waars is in deze klaohte en ook in de door den heer Polak gestelde diagnose, maar juist daarom betwijfelen wij of met vermaningen en predikaties de zondaren te bekeeren zullen zijn. En waar de heer Polak een ver gelijking maakt tussohen de harde leer school, die de ouderen hebben doorge maakt en de gemakkelijke wijze, waarop de joDgeren er zijn gekomen, toont hij een te klaar begrip van de eigenlijke, van de diepere oorzaken van het kwaad, dan dat hij zelf in gemoede heil kau wachten vaa hst door hem aangegeven middel tot verbetering. In den levensstrijd, o heer Polak 1 vormen zich karakters, in de worsteling van den mensoh om zioh in de wereld een bestaan te sohejpen, in het zioh schrap zetten tegen de hem weerstrevende elementen, die hij met inspanning van al zijn ver mogens heeft weg te dringen van zijn levenspad, verwerft hij zioh de eigen schappen, zonder weike bij niet anders wordt dan een stuurloos wrak, aan het spel van wind en golven prijs gegeven. Toen ik bij den heer Polak las van het „bedje", dat de jongeren, in zijne Orga nisatie, zioh gespreid vinden, dacht ik aan het geslacht, dat de heilsstaat der sociaal-democratie zal kweeken, met zijn opheffing vaa alle tegenstellingen, zijn effening van alle bezwaren om tot een measchwaardig bestaan te komen, dat immers aan een ieder van rechtswege zal verzekerd zijD, met afwezigheid van allen eeonomisohen strijd en van de verlok kingen des kwaads. Heeds daarom is de toekomstdroom van het socialisme een ijdele waan, omdat daarbij is weggedacht juist al datgene, dat de mensohheid in de allereerste plaats van noode heeft, om zichzelf bestand te houden en telkens te vernieuwenbe proeving, harding, lontering iü den levens strijd. UIT DB PROVINCIE. In dit jaar moeten als lid van den ge meenteraad van Middelburg af reden de hoeren W. J. Sprenger en J. G. Ermerins voor district I, jhr C. J. J. A. v. Teylingen en mr R. Fruin voor distriet II en jhr mr E. P. Sehorer en C. Verhage voor district III. Te Viissingen zqn aan de beurt van af treding de hoeren W. L. Winkelman en B. Stofkoper voor district I, F. van der Mesr voor district II en W. N. Rottier en P. F. Auer voor district III. Te Goes treden af de heeren W. Kake baeke, I. D. Fransen v. d. Putte, J. Pilaar en J. Donner. Rilland-Bath. Onze gemeente leed een gevoelig verlies door het overlijden van den alhier algemeen geachten stationschef, dhr A. Veenkant, nog slechts 44 jaar oud. Een korte ongesteldheid maakte een einde aan zyn welbesteed leven. lerseke. Van 7 tot 14 Jan. steeg de vraag nastr leverbare oesters weder aan merkelijk, n.l. tot ruim 900.000 stuks. In dezelfde week van 1908 bedroeg dit getal slechts 500 000. Dit verschil mag met recht gedeeltelijk worden, toegeschreven aaD het wijken van de vrees voor het gebruik van oesters De prijzen waren ongeveer le soort f 30 f 36, 2e soort f 15 a f 20, 3e soort f 9 if 13. In de St. Grt. no. 12 zijn epgenomen de wetten tot naturalisatie vanK. de Bruijne, zonder beroep, geboren te Noord- welle, wonende aldaarL. H. Maertens, boekhonder, wonende te Molenbeek, St. Jeaa (België) en J Hartog, zonder berosp, wonende te Brass?!, beiden geboren te HulstP. Loob9ek, kleermaker, wonende te Schaerbeek bij Brussel, J. E Loobeek, kleermaker,wonende te Moletbeak St. Jean en F. J. Loobeek, koffiehuishoudar, wonen de te Brussel, allen geboren te Goes H. M. Azer, ondernemer van publieke werken, geboren te Zierikzee, wonende te Jette St. Pieter by Brussel. Koudekerke. Vrijdag vergaderde de land bouw vereeniging alhier met ruim 50 leden, onder presidium van dhr. P. Maas. Onder de ingekomen stukken bevond zioh o.m. een schrijven van dhr. Zwagerman, zniveloonsulent, inhoudend een verzoek om geldelijken steun voor een door hem uitgegeven boekje met betrekking tot de boterbereiding en veeteelt. Besloten werd f 10 uit de kas te geven. Naar aanleiding vaa een schrijven van dhr. Vorsterman van Oijen deelt de voorzitter mede dat binnenkort oen lezing zal gehouden worden over de boerenleenbanken en zullen alle belangstellenden worden opgeroepen. Nu volgt opgave van kunstmeststoffer». Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester blijkt dat ontvangen is de som van f7972,86' en uitgegeven f7636,28 alzoo een goed slot van f 335,58'. Voor kunstmest was uitgegeven f 6798,41'. Bij de rondvraag werd op voorstel van C. Jongepier besloten niet meer zooa's voor dezen 2 pCt. van het bedrag waarvoor kaustmest is geleverd tot dekking van de onkosten te rekenen, maar per baal, omdat de eene baal veel meer waarde inhoud als de andere, en er tooh hetzelfde werk aan is. Nog werd besloten voortaan per spoor de te bestellen kunstmest te laten leveren en zal dan de verdienste van het lossen ten goede komen van onze eigene arbeiders. Oud Vosmeer. Vrijdagavond had alhier een ledenvergadering plaats der anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje". De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 25 4 en daarna ging de voorzitter voor in gebed. Hierna hield de voorzitter een inleiding over //Het heden- daagsehsooialisme" Achtereenvolgens werd stil gestaan bij den toestand der bevolking vóór de Fransohe revolutie en daarna naar aanleiding van enkele uitspraken van den leider der socialisten ten onsent bewezen, dat de liberale partij de geestelijke vader is der socialistische partij. Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken dar vereeniging besproken en kwam aan de beurt de verkiezing van een voorzitter en secretaris, daar dezen aan de beurt van aftreding waren. De voorzitter de heer Z. B. Goedhart en de heer H. de Wilde, secretaris, stelden zioh niet meer verkies baar. Voor secretaris werd gekozen de heer A. de Wilde, die de benoeming als zoodanig aannam en voor voorzitter de heer J. Stelwagen, onderwijzer aan de Chr. school alhier. Laatstgenoemde heer be dankte evenwel als zoodanig, zoodat op 't oogenblik een vacature bestaat als voor zitter der anfi-rev. kiesvereeniging alhier, aangezien niemand der aanwezigen de leiding op zich wilde nemen. Bij de eerst volgende vergadering zal weder het kiezen van een voorzitter plaats hebben. Vervol gens warden besproken de werkzaamheden der kiezerslijst voor 1909 in betrekking tot den aanstaanden stembus. De vergade ring werd geëindigd door het zingen van Psalm 89 1 en gebed door dhr. G. Gunst. Nieuwdorp. Donderdagavond hield de G. J. V. „Timotheüs" alhier hare jaar vergadering. Na opening der bijeenkomst door psalmgezang en gebed en een pak kend openingswoord van den voorzitter W. Smit, bracht de secretaris, vr, S. Melse verslag uit van den zedelijken toestand der vereeniging. Nadat hij het nut van den Ned. Bond van Jong. Vereen, op Geref. grondslag had aangetoond, deelde bij mede, dat er 22 leden en 53 begunstigers zijn en dat er in 't afgeloopen vereenigingsjaar flink gewerkt is in de richting van de Bondsidee. Do penningmeester, vr. M. v. d. Guchte, leverde een beredeneerd verslag van den financieelen toestand van „Timotheii3", waaruit bleek, dat we de kas met een batig saldo kunnen sluiten. Voorts wisselden op stellen, memoriaatie's en voordrachten elkander in eene geregelde volgorde af en werden we ondertusschen ruim voorzien van goede consumptie. G'oe dsmoeds, steunende op Gods hulp od in Zijne kraoht, treden we 't nieuwe ver eenigingsjaar weer in, niet twijfelende of in dezen weg zullen er ook uit onze ver- eenigingen nog mannen voo/tkomen, die straks, wel toegerust, kloek van zin en met stalen kraoht meekampen in den strijd des levens. Ter terechtzitting van de arrondisse- ments rechtbank te Zierikzee van gisteren was gedagvaard L. K., 44 jaar, landbou wer en lid van den gemeenteraad te Zie rikzee, ter zake dat hij op 16 Oct. aldaar aan het Sas in het openbaar den haven meester dier gemeente, den heer J. den O., die zioh aldaar in dienstkleeding tot het innen vsn havengeld, in elk geval in da rechtmatige uitoefening zijner bediening bevond, opzettelijk beleedigend heeft toe gevoegd de woorden //je deugt niet voor havenmeester, de zaak is nog nooit goed geregeld geweest zoolang jij hier bent, je geeft de voorkeur aan geloofsgenooten". Beklaagde was niet versohenen. Na ver hoor der getuigen requireerde de waar nemende officier van justitie tegen be klaagde als schuldig aan eenvoudige beleedigirg van een ambtenaar in de uit oefening van i^jn functie een boete van t 300, bij niet betaling te vervangen door dertig dagen hechtenis. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. Te Middelharnis is door de rijks- veldwaoht tussohen het riet op de gorzen van den Van Pallandspolder een mensohe- lijk geraamte gevonden, vermoedelijk van een vroeger verdronken en aldaar aan gespoeld persoon, naar gissing ongeveer 15 jaar oud. Door het te sterk afsluiten van een vulkachel gedurende de naoht is te Stads kanaal het gezin van een scheepsbouw meester bewusteloos geworden. De dienst meid, toen zij des mergers op de gewonen tijd in de slaapkamer geen beweging hoorde, die kamer binnen en vond allen aldaar bewusteloos. Gelukkig heeft de frissche luchtstroom, welke door het openen van de kamerdeur plotseling naar binnen droDg, nog alles ten goede doen keeren, zoodat het ongeval boven verwachting is afgèloopeD. Lafaards. Maandagavond drongen een 3-tal vlegels in het huisje, bewoond door een 73jarigen man te Kaatsheuvel, sloegen den boel stuk en takelde daarna onbarmhartig het oud manneke af. Een half uur later kregen ze onderling twist, met het gevolg, dat verschillende diepe wond/ra in het hoofd opliep en bewusteloos op een kru.Wügen werd thuis gebracht. De martohiiiiii.óe heeft prooee-verbaal opgemaakt. Te Naarden is in de Karnemelk- sloot het lijk gevonden van den lston luitenant Ottens, van het 3e reg. vesting artillerie, sedert twee maanden in garni zoen, na den cursu3 aan de hoogere krijgs school te hebben gevolgd. Waarschijnlijk is hij voor dienstzaken op verkenning zijnde door het ijs gezakt, zijn ü;ts lag aan den kant der sloot. In een machine fabriek te Qouda is een 45 jarige smid door den springende amorilsteen zoodanig aan 't hoofd verwond dat hij aan de go- volgen is overleden. Het 22-jarige dienstmeisje uit Haarlem (zie ons vorig no) die te Halfweg Maandagavond een samenkomst zou hebben met een heer uit Amsterdam, is aldaar bij 'tgaan naar de plaats der samenkomst van de trambrug te water gevallen en door den stroom die daar is vanwege het stoomgemaal, waar schijnlijk meegevoerdmen heeft tenminste hulpgeroep gehoord dooh haarzelve niet gevondende samenkomst heeft dan ook niet plaats gehad. Te Haarlem is in den Haarlemmerhout door de stoomtram een 21 jarig weesmeisje uit Heemstede overreden. Zij werd naar het diaoonessen- huis gebracht en overleed kort daarop. Te Bokstel viel een kind van 7 jaar op straat. Het werd bij een der bewoners binnengedragen, waar het na enkele minu ten overleed. Bij het afleggen bleek dat het kind zeer verwaarloosd en vervuild was. Eergisteravond poogde een onbekend gebleven persoon in te breken b\j een rentenier aan den Heereweg te Gro ningen. Hij drong diens woning binnen en sloeg hem met een stuk jjzer vijf ga ten in het hoofd, waardoor hevige bloe dende wonden veroorzaakt werden. Op het hulpgeroep snelde de echtgenoote toe, die ook door den indringer neergeslagen werd. De buren schoten daarop toe, maar de inbreker wist te ontkomen door het stukslaan van een ruit aan den achter kant van het huis. Voor zoover bekend, is niet» ontvreemd. Dansscholen Eenigen tijd geleden werd door den kantonrechter te Rotter dam een man vrijgesproken, wien ten laste was gelegd, het verkoopen van al coholhoudende dranken zonder verlof en vergunnig. Die vrijspraak was gegrond op het verweer van den beklaagde dat hij geen kroeg, maar een „dansschool'' had, en op de verklaringen der getuigen, dat zij les in het dansen kregen, daarvoor betaalden, maar dat hun bier en limona de zonder vragen en ook zonder betaling werd verstrekt. Het verkoopen of ten ver koop in voorraad hebben was dus niet bewezen. Van dat oogenblik af verrezen de „dansscholen" als paddenstoelen uit den grond. De politie heeft onlangs pro ces-verbaal opgemaakt tegen een dans- meester-cacaowerker, een idem-los werk man, een idem gaefltter en een idem-sto- ker, die ditmaal allen door de getui gen in den steek gelaten werden. Dien tengevolge zijn zij thans alle vier veroor deeld tot f 10 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. De liefhebberij voor dansleseen is nu weder wat afgekoeld. Wonderlyk bewaard. Te Amsterdam viel een 17 jarige loodgieter uit de goot van eeD vier verdiepingen hoog huis. Men vreesde het ergste en snelde hem te hulp dooh tot verbazing zijner kameraden stond hij weder op zijn becnen en verklaarde slechts geschrokken te zijn. Hij bleek tereohi gekomen te zijn op een hoop zand wat den val gestuit heeft. Hij ging dade lijk weer aan 't werk. De bevolking van Rotterdam is in den loop des vorigen jaars van 403 duizend tot 411 duizend gestegen. Een halve eeuw geleden telde Rotterdam 80 duizend in woners. Baron Brantsen van Wielbergen, van 1888 - 91 lid der Tweede Kamer voor Loohem en vele jaren lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, is overleden. De aardbeving. Generaal Mazsa, commandant van Mes sina, heeft gisteren aan Giolitti het vol gende geseind In weerwil van de meest nauwgezette nasporingen zijn er geen over- levenden meer gevonden. De genietroepen zijn onvermoeid aan het werk. Er bestaat dringende behoefte aan barakken, maar er is gebrek aan hout, te meer daar een deel van den tooh al beperkten voorraad aan de naburige gemeenten, die niets hadden, is afgestaan. Do bevolking gedraagt zioh kalm. Zes plunderaars zijn in hechtenis genomen o.a. drie gevangen, die bij de aardbeving van deD 28sten ontsnapt waren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1