antirevolutionaire zijde du al minstens een kwart eeuw in en buiteD de Kamer, ook tot mr. v. Houten, gezegd, dat men het zoo wilde. Reobt voor alIeD, ook voor niet-geloo* vigeo, op schoolgebied. De vrije school voor heel de natie. De verwezenlijking van 't gewijzigde unie- rapport is het ideaal, en dat komt ock den soholen door mr. VaD Houten en zijn geestverwanten op te riohteD, ten goede. Onzer is op dit gebied de oud-Poolsohe leuzeVoor ods, maar ook voor u i Binnouland. Naar aanleiding van het wetsontwerp van den Minister Talnia op den nachtarbeid in broodbakkergen, zal het bakkersoomifé, voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate, in een brochure het publiek onder 't oog te bren gen, dat door de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, de brood prijzen een bedenkelijke verhooging zullen moeten ondergaan. Eerstdaags wordt een half millioen exemplaren dezer brochures door geheel Nederland verspreid. Door den burgemeester van 's-Gra- venhaga waren, zoo als thans wordt ge meld, de sooiaal-demooratisohe raadsleden, ter voorkoming van demonstratie, vooraf in kennis gesteld van zijn voornemen om in de eerste zitting van dit jaar met vreugde te bewagen van de blijde ver- waohting, waarin H. Mde KoniDgin zich bevindt. De (soo.) heeren T-jr Laan en Hoejenbos hadden dan ook bij het uit spreken van 's burgemeesters Nieuwjaars rede de zaal verlaten. Indien dit alzoo heeft plaats gehad, achten wij een dergelijke knieval voor de republikeinen hoogst onkiesoh. Ook wordt op die wijze aan zekere partij gelegenheid gegeven om een demonstratie te houden, nog voor er aanleiding toe bestaat. Immers ook zonder voorafgaande waarschuwing konden deze heeren weten dat er een Nieuwjaarsrede zou komeD, zij hadden dus ook iets later kunnen komen. Maar dan was 'tmooie van de demonstratie afgeweest. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-Oraven- hage IIherslemming tussohen Streng (1.) met 2139 en Maokay (o h.) met 1997 van de 4694 st. Harms (s. d.) had er 659, in de vacature aftr. 1909 terwijl in de vao. aftr. 1911 herstemming noodig is tussohen J. J. Verburg (k.) met 2156 en W. Koppel (1.) met 1861 van de 4662. Hleeker (s. d.) bekwam er 645. De Rechtsohe candidaat Verburg genoot den steunder oud-Lib. Lelden Iaftr. 1909. Gekozen Corts (o. h.) met 724 tegen 693 op Hoogenboom(l.) En aftr. 1911 gekozen prof. Wildeboer (o. h.) met 723 legen 692 op prof. Visser (1.) De raad telt thans 17 leden Reohts en 14 Links. Haarlem I: GekozeD mr. Smit (k.) met 654 togen 622 op Bern (I.) En distr. III gekozen Lassohuit (c. h.) met 985 tegen 431 en 313 op v.Veen (v.d.) en Joosten (s.d Groningen IIIHerstemming tussohen Vall (s. d.) met 409 en Zijlstra (a. r.) met 409 stemmen. Nijhuis (I) bad 391 en Lijfering (v d) 298 stemmen. In al deze genoemde districten gold het liberale vacaturen. Raad van State. De Raad van State, afd. voor de ge- Bohillen van bestuur, behandelde gisteren in zake toepassing van de Hinderwet, een beroep van F. E. H. Callenfels te Hulst, wiao door het gemeentebestuur van Axel vergunning was geweigerd voor eene be waarplaats van petroleum in vaten, werd rapport uitgebracht door staatsraad mr. Cort van der Linden. In deze zaak waren geen belangheb benden versohenen. De Kon. beslissing volgt later. Voor minister van waterstaat komt zegt men in aanmerking mr. Van Nispen, lid der Tweede Kamer voer Nij megen en voor Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. v. Asch v. Wijok, lid der Tweede Kamer voor Amersfoort. Kolonel H. C. A. Neteaon, commandant van het 10e reg. inf. te Haarlem, wordt eerstdaags bevorderd tot generaal-msjoor. DIT DE PROVINCIE. Arbeidseontract. De heer mr. v. Drooge behandelde Dinsdag te Goes in een openbare vergade ring van de Vereeniging Oud-Leerlingen, ooor dhr. Jao. WeliemaD, voorzitter, inge leid, 't arbeidsooutraot, en voornamelijk die bepalingen waarbij de landbouw meer speciaal betrokken is. Hij beantwoordde de vraag wie arbeider is in den zin der wet. Hij noemde enkele artikelen, die inde praktijk min of meer lastige gevolgen kan nen hebben, onder anderen op de kantoren de verpliohtc uitbetaling per halve maand. Hij toonde aan dat a'beid geen koopwaar is, ook niet in den zin der wet. Hij ging vervolgens na de verplichtingen van den werkgever tegen over den inwo- nenden en den uitwonenden arbeider, en 't verschil tussohen die beide. (Dewijl wij die verschillende verplich tingen reeds hebben genoemd, behoeven wij die niet te herhalen). Spr. legt er den nadruk op dat de wet onder loon verstaat hetgeen in dienst van den werkgever wordt genooten. De dokter staat tegenover dezen niet in dienstbetrekking, wel bijv. tegenover een ziekenfonds Spr. behandelde cok staangeld en den opzeggingstermijn, en achtte elke opposite daartegen ongerijmd, vooral nu de wet bepaalt dat 't staangeld op de spaarbank moet worden vastgelegd. Hij herinnerde nog dat alle oontraoten zyn vrij vaa zegel en registratierechten. Hij wees ook op de verplichtingen in zake de uitbetaling van het loon, hetwelk binnen 3 dagen in 't bezit van den werk nemer moet zijn, na den derden dag gaat 't loon rente dragen, tot het de helft van 't loon heeft bereikt. Vooral de artikelen 1638 c en d t en r werden flink onder de oogen gezien. Is bepaald dat 't loon pas betaald zal worden over 3 maanden, dan wordt een voorsobot gegeven, dal later van 't uit te betalen loon kan worden afgetrokken, mits de werkgever zorgt dat op een boekje of losse papiertjes de arbeider heeft erkend dit voorschot te hebben genoten. Dit geldt ook voor den huurprijs van een arbeiders woning in het loon bedongen, mits de boer maar zorgt dat hij een schriftelijk bewijs heeft. Wanneer niet gewerkt is, is geen loon verschuldigd doch in sommige gevallen wel, n.l. bij ziekte of ongeval van den werkman, gedurende eenigen tijd heeft hij in dat geval recht op zgn volle loon. Alleen by ongevallen door eigen schuld behoeft geen loon te worden uitbetaeld wel by ongevallen buiten dienst, wanneer die niet het gevolg zijn van eigen schuld. En ook niet wanneer de werkman een lichaamsgebrek blijkt te bezitten dat hy by het aangaan van het contract had verzwe gen. Of ook wanneer hy blykt de geschikt heid niet te bezitten welke in het contract was bedongen. Bjjv. een knecht die niet melken kan,terwyl hij als zoodanig by con tract toch was aangenomen, behoeft niet te worden gehandhaafd. In sommige gevallen inoet den arbeider eenigen tyd vry van dienst gegeven wor den, met behoud van zyn loonby v. by bevalling zyner vrouw, by overlyden van een of meer zyner bloedverwanten of by begrafenis van een dezer. Een gehuwde arbeidster heeft by beval ling recht op uitbetaling van het loon gedu rende de dagen harer ziekte wegens die bevalling. Als de werkman vrijwillig lid is van een fonds en hy daaruit bij ziekte uitkeering krygt moet de patroon hem toch ook zyn loon nitkeeren. By uitkeering krachtens de Ongevallenwet heeft de patroon echter slechts by te passen tot het volle loon is bereikt. Tot de wettelyke verzuimen waarby het loon ook toch moet uitbetaald worden, be hoort ook de vervulling van een kiezers plicht of plichten door de militiewet den arbeider opgelegd. In het algemeen bij alle wettelijke verplichtingen. Getuigen in een strafzaak geeft getuigen- geld, dus behoeft hier geen loon te worden betaald, dan, zoo noodig, ter aanvalling tot het bedrag van het loon is bereikt. Wie al deze bepalingen te bezwarend vindt kan met elk der arbeiders een regle ment aangaan, waarby de bepalingen art. 1638 c en d worden afgesproken in acht genomen te zyn. De spreker ging ook nog na de gevallen dat verbreking van het contract is toege staan en beantwoordde in een geanimeer de bespreking nog tal van vragen door de belanghebbende landbouwers tot hem met het oog op speciale gevallen gericht. De voorzitter dankte den spreker en beval de vereeniging verder in diens aan dacht aan. Heinkenszand. Op 13 Januari j. 1. hielden Afd. van Volksweerbaarheid en Schietvereeoiging Nimrod" hunne alge- tneene vergadering, die door pl. na. 50 leden werd bijgewoond. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden gestegen is van 65 tot 78. De rekening van „V. W." wees aan, in ontvangsten f37.94, uitgaven f 19.56, goed slot f 18 38; die der Sohietvereeniging „Nimrod" was a. v.ontvargen f 186 55', uitgegeven f 196.27®, kwaad slot f 9.72. Er is besloten een subsidie tot dat bedrag aan de Sohietvereeniging te gever uit de kas der Aid. van »V. W." Daarna is een nieuw huishoudelijk reglement aangenomen. Vervolgens is her benoemd als bestuurslid G. Heijboer; en benoemd C. Pieterse en C. Snijders. Het bestuur werd gemachtigd in Juli 1909 wederom een schietwedstrijd uit te schrijven. Daarna is met algemeene stommen tot Eere-Voorzitter benoemd dhr. J. Steketee, Burgemeester; tot eerelid werd, eveneens met algemeene stemmen, benoemd dhr. H. L. van Vessem te Wemeldinge. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken bespreken wareD, werd verder de avond gezellig doorgebracht onder het luisteren naar een aantal voordrachten ec muziek. Scherpenlsse. Voor de op 1 Maart a.s. te vervullen vacature van secretaris-ont vanger van het csl- waterschap Scherpe- nisse, zyn door het dykbestuur vau boven genoemd waterschap op de voordracht geplaatst1.1. van Es, burgemeester, 2. L. C. van Doorn, gem.-secretaris, 3. M. Hage allen wonende alhier. Stavenisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten tot op nieuw heffing van haven en kadegeld tot de tarieven, welke slechts tot 1 Juli a s. was goedgekeurd. Met het onderhoud van de brandspuit werd belast A. Riedyk. Bjj Kon. besluit van 13 dezer is ver lof verleend aan dhr J. L. van Voorthuysen, burgemeester der gemeente Domburg, lid der Provinciale Staten Van Zeeland, tot het aannemen van 't ridderkruis met de kroon van de orde van den GriffioeD, hem door den Groot-Hertog van Mecklenburg Schwe- rin geschonken. De Staatscourant no 11 bevat de statuten van: de afdeeling Vlissicgen van den Nederlandschen Aannemersbond te VlissiDgen de Vereeniging Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard (Stud- book du cheval de trait Zélandais-Beige) te Hulst (wyzigingen in de statuten)en de IJsclub „Middelburg" te Middelburg (ge wijzigde statuten). Tholen. Heden is alhier een vrouw be vallen van 3 welgeschapen kinderen, n.l. 2 jongens en 1 meisje. Moeder en kinderen zyn welvarend. Tholen- Dinsdagavond trad alhier op voor de Groene Kruis-vereeniging dr. Cats van Nieuw- eu St. Joostlaud. In een in leidend woord bepleitte de spreker de weDsohelijkheid van aansluiting bjj het Provinciaal Comité. Komende daarop aan zijn eigenlijk onderwerp, getiteld.- De kwakzalverij in deze dagen, fctelde de ge achte spreker in een aangename causerie aan het licht dat de pers ovar 't algemeen de groote steun is van dit kwaad. Verder toonde spreker door tal van voorbeelden uit de praktyk, eu ook uit eigen ervaring aan. dat van de daar gemaakte reclame de patiënten de dupe zyn. Het best. varen er volgens spreker de fabrikanten by, die de middelen vervaardigen. Daarna toonde spreker door allerlei analyses het onnuttige van al die middelen tegen hoest, lendepyn, borst- en long-aandoeningen enz. aan. Aan het einde gaf de geachte spreker dan ook ieder den raad koopt geen kwakzal versmiddelen, maar houdt uwe beurzen toe, en uwe oogen open. De spreker werd luide toegejuicht. Hierop begon de algemeene leden vergadering. Medegedeeld werd dat het bedrag der oontributiëu over 1908 bedragen heeft f290 en het ledental is uitgebreid tot 450, en dat voor de vereeniging rechtspersoonlijk heid is aangevraagd. Het bestuur stelde voor, om het voor malig kerkgebouw, kerk A, op de Hoog straat san te koopen om aldaar in te riohten een magazijn voor de goederen en ver- pleegartikelen, zoonoodig tot woniDg voor den magazijnmeester, terwijl er tevens nog kan gemaakt worden een ruathal voor herstellenden Na breede toelichting door den voorzitter werd met algemeene stem men (33) alzoo besloten. Het loon van den bode tevens magazijnmeester werd verhoogd van f25 tot f35 per jaar, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1908. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Laban, H, Cornelisse en W. Walpot, werden herkozen. Hierop wordt na goedkeuring der ba- f rooting 1909 de vergadering gesloten. Brulnisse. Openbare vergadering van den gemeenteraad. Allen present. Bijzon der veel belangstelling. De notulen in orde. Het nieuw gekozen raadslid dhr. C.Hooger- heide legt in handen van den voorzitter de gevorderde oeden af,wordt door den voorz de raadsleden en den secretaris gecomple- menteert en neemt zitting, zegt vervolgens dat het hem aangenaam is in het college de plaats van zijn overleden vader in te nemen in herinnering brengend dat wijlen zyn vader was een mac, die hoewel gebreken hebbend, steeds voor zyn meening durfde uitkomen, eu zich zyu beginsel niet schaamde. Met de beginselen van zyn vader verklaart spreker zi«h homogeen. Ingekomen is een verzoek van de afdee ling Bruinissa v. h. Groene Kruis om een kast te doen maken ia de ziekenzaal tot berging van instrumenten enz., de raming is ODgeveer f 12, wordt toegestaan. Verzoek van den havenmeester om een gratificatie wordt toegestaan, evenals het vorige jaar, ten bedrage van f 50. Uit Middelburg is bericht gekomen dat er voor de bswuste f 36 rente van opgeno men kasgeld een nieuwe post, op de be- groot'ng moet k >iner, geen der leden heeft daartegen bezwaar, op enkele hoofdstuk ken zyn kleine tekorten, tot een bodrag van f 27,02 do voorz. stelt voor dit tekort te dekken uit „onvoorziene uitgaven" met spreken en hoofdknikken verklaren de hoeren tegen dit voorstel des voorzitters ook geen bezwaar te hebben De voorzitter deelt mee dat er voorde betrekking van onderwijzer geen enkele sollicitant zioh heeft aangemeld. Op voor stel van weth. Hage wordt besloten een oproep te doeD, tegen een salaris van f 550, de talansregeling der andere onderwijzers wordt o ik in dien zin gewijzigd met ingang van 1 Jan. '09. Kooit ter tafel een schrijven van den Centralen gezondheidsraad, bevattende vele wenken betreÖende de reinheid van putten en loodsen in gebruik by de oester- cultuur en een verzoek deze wenken op te volgen, door ze in een verordening vast te stellen. De voorzitter leest voor een con cept verordening, opgemaakt in den geest van voornoemd schrijven. Hierover werd druk gediscussieerd. Alle leden zonder uit zondering nemen aan de discussie deel. Wij hoorden van aan te brengen privaten, uri noirs, waschinrichtingen,verbod van zwem men in de putten, verbod van hout verwa teren, enz. enz ,het debat dat over het alge meen belangryk was, dreigde wel eens te veranderen in, wat men in den volksmond noemt een str.praatje, nog even dreigde er gevaar dat het achtbaar college beschou wingen zou gaan houden over de vraag, hoeveel tyd er gemiddeld verloopt tusschen Let tijdstip dat iemand zekere behoefte voelt opkomen, en het tijdstip dat hy aan die behoefte uitvoering moet geven, een leuke zet van den secretaris, bracht echter het debat weer in de goede richting terug, het eind der discussie was dat er een ver ordening is gemaakt waarvan de betrokken oesterhandelaars al heel weinig plezier be leven zullen. De voorzitter deelt mee dat de ligpl -atsen ia de haven zyn verpacht voor den tijd van 7 jaar, ter voldoening aan zekere verpach- tingsvoorwaarde zullen 10 palen iD de kaven moeten worden verzet, ramingkosten f 70. De heer Hoogerheide betoogt dat er slechts 2 palen behoeven verzet te worden, au stelt voor de zaak nog eens nader te onderzoeken. De heer Bolier steunt dit voorste'.Na breedvoerige besprekirg wordt conform het voorstel besloten. Aan J. van Zuidland wordt op zijn ver zoek toegestaan een sloot te dempen over een lengte van 20 meter, de gemeente zal voor de rioleering zorgen, voor zoover betreft het aanschaffen van rioolbuizen. De heer Van Vessem vraagt wie de buizen zal bestellen voor Zuidland, want de vorige keer is de gemeente-opzichter gepasseerd, wat volgens spreker Diet erg in den haak is, ook wordt met het vervoer der buizen de een boven den anderen be voordeeld, dit is volgens spreker een ver keerde toestand. Wethouder Goudswaard do buizen zijn franoo wal geleverd. De heer v. Vessem Dal is maar een doekje voor het bloeden, dat zegt nog niets. Vroeger werden ze besteld door de gemeente, nu niet. Spieker doet uitkomen dat wethouder Goudzwaard er meer van weet dan hij zegt. Wethouder Goudswaard Ik ben er vol strekt Diet bij betrokkendat meen je maar. Dhr. v. Vessem Dat gel -of ik niet. Wethouder Goudswaard; Als je dan niets meer vertrouwt dan ben je uitgepraat. De heer v. Vessem liet is bevoordec- ling, en waarin we nog vertrouwen kun nen stellen ondervinden wij hier genoeg. De voorzitter: Ik verzoek stilte heeren. De heer Bolier vraagt of het havenlicht al verbeterd is. Als antwoord wordt de geschiedenis verteld van de groote geel koperen lampe Beige, waarover vroeger in De Zeeuw is geschreven. Wethouder Hage vertelt dat aan hem is aangeboden, als proef, een zoelaotaarn gratis te gebruiken. Spreker wou daar wel eens een proef mee nemen, de kosten van zulk een lantaarn worden geraamd op f 15. Wordt besloten een proef te nemen. De heer Jumelet oppert het denkbeeld ook- een nieuwe paal te nemeD, daar het licht te laag slaat. De heer Hoogerheide steunt dit voorstel, een besluit wordt eohter nog niet genomen daar men eerst de proef zal afwachten. Eere aan den heer Bolier dat hij deze quaestie opnieuw aan do orde heeft ge steld, als dan ook mettertijd de nieuwe zeelantaarn zijn heldere stralen over onzen havendam werpt, mogen Sohippersbelang en Sohuttevaer een eeere-saluut niet ont houden aan den heer C. Bolier. Op het Hollandsch Diep en Volkerak is het vele dryfys door den aanhoudenden dooi byna geheel verdwenen. De tramboo ten Zjjpe—Numansdorp en Numansdorp Willemstad hebben haar volledigen dienst hervat. In zake het geschil tusschen de ge- meent besturen van Middelburg en Arne- muiden over de betaling der verpleegkos- ten voor 'n armlastigen krankzinnigen oud- onderwyzer te Arnemuiden, is door de Kroon de gemeente Middelburg als woon plaats voor de betaliDg aangewezen. De kommies 2e klasse by de belas tingen K, Dekker te Hnlst is met ingang van 1 Februari as. verplaatst naar Oost burg. Het beroep der onderwijzeressen mej. Moes en Knyff te Zaamslag tegen de regeÜDg van do jaarwedde der onder wijzeres aan de dorpsschool aldaar is niet ontvankeliik verklaard. Middelburg. Da tweede luitenant W. L. A. C. van Woerden en de sergeant Van Keulen van het 2e Bat. 3e Rag. lof. worden op 31 Januari a. s. ontheven van hunne detaoheeriDg aan de Normaal Sehiet8ohool te 's Gravenhage, waar zij van af 15 October 1908 eenen cursus in gymnastiek, schermen en zwemmen heb ben gevolgd, I A.i\'I>OOUW. Veevoeder. •IV In ons vorig stukje hebben wij de op brengst van een geniet voederbieten gesteld op 300J0 K G toch tevens opgemerkt, dat deze opbrengst nog volstrekt geen maximum is. Hier volgen eenige getallen, die deze meening bevestigen zij zijn ontleend aan bet verslag van het Rijksproefveld in den Frederioapolder, (in 1907). De Obendorfer gele braohten op: 113589 K.G. per H.A. Verbeterde Eokendorfer gele: 127819 K.G. per H.A. Eokendorfer gele107820 K G. per H.A. Eokendorfer roode:)113333 K.G. per H A. Golden Tankard: 93589 KG. per H.A. Engelsohe ronde gele137435 K.G. per H.A. Uit deze getallen blijkt, dat vele onzer landbouwgronden nog Diet opbrengen, wat zij kunnen en toch moet hierop het oog van den landbouwer gsvestigd blijven, hoe zwaarder de stryd om het bestaau wordt, hoe meer de landbouwer zioh moet inspannen, om het prod uotie vermogen van zijn grond te verhoogeD. Dat men zelfs op goede zandgronden hooge opbrengsten kan krijgeD, blijkt uit het werkje vao den eerwaarden heer H. W. Roes, kapelaan te Deurne en tevens adviseur van deu Boerenbond aldaar. In genoemd werkje,getiteld: «Bemesting op Zandgrond", (en welk werkje wij, tussohen twee haakjes, zeer ter lesing aanbevelen) vinden wij opbrengsten ver meld van 72000-88900-92500-114000- 116000 K G per H.A. Dat de opbrengsten verkregen kunnen worden door eene zware bemestiDg, kan men gemakkelijk begrijpen, daar de voederbieten heel wat uit den bodera halen. Een oogst toch van 80000 K. G. voeder bieten met 15000 K. G. loof ontneemt san den bodem 140 K G. stikstof, 65 K. O. phosphorzuur, 300 K. G. kali en 50 K. G. en 50 K. G. kalk zoodat stikstof en kali hier de hoofdrol spelen. Zoowel door de stikstof als door de kali wordt doorgaans het ryp worden vertraagd en alzoo het groeitydperk verlengd, terwijl voorname lijk door het phosphorzuur de kwaliteit der voederbieten zeer verbeterd wordt, daar het de vastheid der bieten bevordert. Zoowel door de stikstof als door de kali wordt de bladontwikkeling der bieten zeer bevorderd en daardoor weer de opbrengst in hot gehalte. Door de bladeren toch wordt het zet meel gevormd, zy zyn als het ware kleine zetmeelfabriebjrs. Dit zetmeel wordt weer omgezet in suiker, bet voornaamste bestanddeel der bieten voor de veevoeding. Esn gebrekkige bladontwikkeling, zal dus een gering suikergehalte tengevolge hebbendit blykt ook ten duidelijkste uit het nadeel, dat ontstaat door het af bladeren. Door deze verkeerde handelwijze wor den niet alleen de voederbieten in haren groei gestremd, maar neemt ook het sui kergehalte zeer af, somtijds wel met 4 pCt. Voor de bemesting der voederbieten bezigt men nog al eens eene sterke be mesting met stalmest en men verkrijgt dan vaak goede resultaten. Vooral vroeger, toen er nog algemeen gebraakt werd, was dit het geval, ofsohoon het toen ook menigmaal gebeurde, dat men de mangels teelde het jaar vóór de braak. Tegenwoordeg gebruikt men veelal half stalmest eu half kunstmest, of men maakt alleen gebruik van kunstmeststoffen. In de gewone praktijk bemest men dik wijls zeer eenzijdig, vooral op de kleigron den, men bezigt n.l. alleen Chilisalpeter en laat het voor het noodige phosphorzuur en kali aankomen op den bodemvoorraad- Op zand- en veengronden gebruikt men door gaans 200 300 KG chilisalpeter,700 k 900 KG. slakkenmeel en 1000 a 1200 K. G. kaï niet per H. A. Op kleigronden laat men dikwijls zooals wy reeds zeiden, de phos- phorzaur- en kalibemesting achterwege, of men daarmee wys doet, wagen wij te be twijfelen. Met het phosphorzuur kan dit misschien nog, vooral als men de vorige gewassen ruimschoots met phosphorzuur bemest heeft, zooals nog gebeurt, licht schiet er dan genoeg over, om in de behoeften der bieten te kunnen voorzien. Maar met de kali staat het anders, tenzy men in de voorafgaande jaren zeer veel stal mest heeft aangewend of kalimeststoffen, doch dat is zeer weinig het geval en daarom achten wij het niet goed, om het voor de bieten te laten aankomen op de bodemkali. Meer dan ééno proefneming is ons bekend waaruit blykt, dat eene kalibemesting der voederbieten ook op kleigronden, zeer voordeelig kan ejjn- (Wordt vervolgd.) Siei'luitoMtts. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doesburg, Ph. J. Hoede- maker Jr. te Melissant. Aangenomen (toez.) naar Niezyl door S. Steenmeyer te Utrecht, gep. W. I. pred. Ds. C. A. A. v. d. Wijngaard is door Z Exo. den minister van koloniën ter be schikking gesteld om benoemd te worden tot pred. bij een der protestansohe kerken in Ned. Indië. Geref. Kerken. Bedankt voor Winsum door P. de Put- ter, oand. te Axel. Christ. Gereformeerde Kerk. Bedankt voor Haarlem door A. van der Heijden te Dordrecht. E». Luth. Kerk. Beroepen te Leiden C. S'adermaun te Maastriohf. Schooliiieuws. Het aantal Cnristelijke soholen in ons land bedroeg 1 Januari 1 1. 936, tegen 137 in 1864. Het getal leerlingen is 147,575- Het aantal Chr. kweekscholen bedraagt 12, waArvau 2 te Amsterdam. De Gereformeerde kweekschool aldaar beeft 90 leerlingen, dat is bet bongste cijfer der kweeksoholen in ons land. Daarop volgt Groningen met 87 leerlingen. In het geheel zijn bij dit onderwijs 1413 mannelijke en 931 vrouwelijke kweeke- lingen. De minister van biDnenlandsohe zaken brengt voorloopig ter kennis dat in 1909 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het sfleggen van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2