NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 88. 1909 Donderdag 14 Januari 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Zijn wij klaar VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK iederen werkdao des avonds. uitgave der firma Wed. S. j. DE JONGE-VERWEST. te Goes Binnenland. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Qemengde Berishtar». Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. HN VAN Deze maand vergaderen onze Centrales. Dan brengen de afgevaardigden der Kies- vereenigingen verslag uit van de verrichte werkzaamheden. Dan worden mededee- lingen gedaan omtrent den stand der stryd- kas, de voornemens der bestuursleden in zake de kiezerskweek, en de vermoedelijke verhouding der partyen op de kiezers lijsten. Wij hopen dat die verslagen de kenmer ken zullen dragen van beleid en waakzaam heid, van goeden ij ver en beste voornemens. Wjj behoeven niet in 't openbaar alle middelen op te sommen die kunnen te baat genomen worden, om de kiezerslijsten te verbeteren. Er zijn op Tholen en Zuid- Beveland nog dorpen,waar 't aantal kiezers van antirevolutionaire richting nog aardig kan worden versterkt.Op Walcheren zyn de kiesvereenigingen op dit punt de Beveland- sche en Thoolsche ver vooruit. Daar zijn gemeenten waar de secretaris der Kiesver- eeniging precies weet wie hij op de lijst zal plaatsen. Waar de leden der Kiesvereeni- ging ieder persoon van minstens 25jarigen leeftijd in het oog hebben, en zy, na vol brachten aubeid niet meer weten, wien zij er nog op zouden moeten plaatsen. Dat is een teeken van gezonde organisatie. Zoo behoort 't in iedere gemeente te zyn, waar een Kiesvereeniging is. Op 't secretarie der gemeente zyn formu lieren ter invulling te bekomen, waarmee men eenvondig naar den vriend wiens naam men op de Kiezerslijst wenscht geplaatst te krygen, toe gaat, om hem zyn naam te doen plaatsen onder de aanvrage, terwijl men hem helpt by de invulling der formulieren. Dit is een werkje dat tusschen 1 en 15 Februari geschieden moet. Maar't lijstje met de namen van bedoelde personen heeft een secretaris die zyn plicht verstaat, al lang iD zyn zak. Versterking onzer gelederen is vooral hierom zoo noodig, omdat wy een Kamer verkiezing tegemoet gaan en 't lang nog niet zeker is dat wy daarbij in de meerder heid zullen zyn. Middelburg is van ouds een district dat groote zorg vereischt. Maar ook Goes de tegenstander heeft het al zoo menigmaal voorgerekendis lang niet voor de Reehtsche partijen een zoo zeker district als zy er zich van voorstellen. Wel is de organisatie op Tholen heel wat verbeterdmaar Noord-Beveland Kamperland uitgezonderd, gaat er vol strekt niet op vooruit. Te Kats geschiedt voor de uitbreiding van 't kiezerstal onzer richting zoover wij oordeelen kunnen, zoo goed als niets. Wissenkerke is sinds het verscheiden onzer wakkere vrienden Van Noppen en v. d. Maas in ijver en werk kracht totaal in 't achtergat geraakt en Kortgene slaapt al sinds jareD. Wat nu niet zeggen wil, dat er op elk dezer dorpen nu niet een of twee zijn die nog wel eens wat doen, maar wat zij doen, ia toch al heel luttel zaaks, in verhouding tot hetgeen kon, en roeping was. Op Zuid-Beveland hangt men nog maar al te zeer aan den naam van „onze(n) Loh- man". Maar kwamen wij dezen afgevaar digde mettertijd (zy 't spade 1) te verliezen, men zou eens zien,hoevelen er van de onzen zonden afvallen. Daarom moet hier vooral oppassen da boodschap blijven. De krachten moeten al meer worden geordend. Met uitzondering van een paar plaatsen, waaronder Nieuw- dorp, is men daarin nog lang niet aan het einddoel. Men zy dus voorzichtig. In Hontenisse wij bedoelen het Zuid- Bevelandsche deel van datOverjordaansche district begint de naam van Fruijtier steeds beter klank te krygen. Maar nu in het Roomeche ksmp verdeeldheid dreigt, zullen onze Kiesvereenigingen zich te krachtiger hebben voor te bereid m op een warmen strijd, opdat Hontenisse rechts blyve. Men is, met name te Krabbendijke, goed geslagen. De kiesvereeniging doet er wat zy kan. En ook in de buurt van Baarland is men niet slaper do. Maar - krachtige actie en vooral secure napluizing der Kiezerslijst is daer nog geen weelde. By proefneming zal het blijken. Het is rm de tijd om deze voorbereidende werkzaamheden kalm en rustig te regelen en door te zetten. Zoo komen wij klaar. Op den zegen des Heeren mag alleen hopen, wie zich in 's Heeren kracht heeft opgemaakt, en dit deed met geen andera bedoeling dan om het goede te zoeken voor Land en Volk. Be twist in de S. D. A. P. In de jongste vergadering van het Par tijbestuur is besloten, naar aanleiding van het artikel in de Vorwdrts over de crisis in de Hollandsohe Partij, zioh te wenden tot het Duitsohe partijbestuur met de mededeeling in welken moeilijken toe stand de partij verkeert en dit ooilege te verzoeken bij de Duitsohe sooiaal-demo- oratisohe pers zijn invloed uit te oefenen, dat de opneming van stukken als dit, die alleen kunnen dienen om de conflicten te verergeren en de moeilijkheden te ver- grooteD, wordt voorkomen. Het Volk bevat nog een antwoord van het Partijbestuur op destukken van Hels- dingen, Sohaper en Troelstra, waarin het bestuur zijn standpunt handhaaft, dat het eenige punt voor een buitengewoon con gres de Tribune quaestie zou zijn, en deze zaak motiveert een omvangrijke onder neming als een buitengewoon congres is, ni6t. Geschenk aan H. M. de Koningin. Het vrouwenoomité te Rotterdam is, naar de N. Rott. Ct. meldt, voornemens als geschenk aan te bieden een zilveren serviesje voor het varwaohie Koninklijk kind, welk srrviesje zal bestaan uit een kroes, zilveren bordjes met toebehooren, en ser e'jee. Het dienstmeisje van den minister. Bij de mededeeling in De Tijd omtrent deze quaestie (zie ons vorig no.) tee kent De Tijd aan Uit het bovenstaande blijkt dat men voorzichtig moet zijn met mededeelingen van debaters op vergaderingen. Wanneer deze niet terstond kunnen worden gecon troleerd en de redenaars verliezen geen brieven, waarin hun praatjes worden ge logenstraft, dan wordt zelfs uit het posten van dienstmeisjes valsehe munt geslagen. Een eigenaardig geval heeft zioh dien aangaande ook te Purmerend voorgedaan, gaat de Tijd voort. Daar heeft een jong- mensoh, de heer P. J. Oud HCz., naar schatting 24 25 jaar oud en propagan dist uit de groep der jong-liberalen, op 6 Januari een redevoering gehouden in de Kiesvereeniging „De Vrijheid" over „De politieke toestand". Een correspon dent schrijft voor ons de volgende rege len over uit het verslag in de Purmeren- der Courant van 10 Januari „Naar aanleiding van een onderhond, dat spreker de eer had met den oud-Minister De Meester te hebben, gelooft hy, dat min. Heemskerk liever gezien had, dat mr De Meester dan dr Kuyper gekozen was. Toch verklaarde minister Heemskerk ho mogeen te zyn met dr Kuyper. De kleine luyden staan nog altyd onder grooten in vloed van dr Kuyper en daarom moet minister Heemskerk in de eerste plaats zorgen, dat hfj goede vrienden met hem blyft". Is dit verslag juist, aldus weer De Tijd, dan heeft de heer Oud hier niet de meening vsn dhr De Meester, maar zyn eigen geloof verkondigd, gebaseerd op een onderhoud met den oud-minister. Hoe listig in dien vorm de insinuatie ook gegoten is, de leu gen komt er toch uit kijken. ÏJIT DËTROnNCÏÈ7~ In de vergadering der V. P. N. te Goes is gisteren voorgesteld om de eieren voortaan bij het gewicht te verkoopec, hierover ontspon- zich een zeer drukke di- cussie. Een motie van dan heer Ter Haar, in houdende om wanneer de tijd daarvoor ryp is da eieren te verkoopen bij het ge wicht word met algemeene stemmen aan genomen. De vergadering was naar matig bezocht Goes. Door den penningmeester in dank ontvargen voor verleende hulp der wijk zuster f 5. Van de twee te Hontenisse, op vermoeden van brandstichting en mede plichtigheid daaraan, gearresteerde per sonen is een, de 22 jarige schilder A. A. van J., na verhoor door den reohter-oom- missaris, op vrije voeten gesteld. De ander is in verzekerde bewaring gebleveD. Krabbendijke. Het was een goede ge dachte van bet bestaande Mannenkoor „Hallelujah" om zich te willen reorgani- seeren tot een gemengd koor. Daartoe kwamen een 50 a 60 personen bijeen, onder leiding van dan WelEorw. heer ds. Sybrandy. Na het zingen van Ps. 103:11 spreekt Z.Eerw. een flink openingswoord. Hij heet ons allen welkom en bepaalt ons bij den mensoh, hoe God hem heerlijk schiep en hem sehonk heerlijke gaven, waaronder ook de stem en het woord. Onder het Oude Testament was zij vroeg in beoefening bij Jubal, zelfs klom zij tot een aanrieolijke hoogte onder de Koningen David en Salomo, zoodat er zangkoren waren met 1000 leden. Ook in de gods dienstige plechtigheden had het een plaats evenals onder doNieuweBedeeling,zoodat er nu nog behoefte bestaat om zioh te be kwamen in de zangkunst. Het mannen koor bestaat hier reeds long, dooh zijn ledental is sterk verminderd. Wij hebben hier te aanvaarden wat gemengd koor ons geven kan. Wat hier bijeen hoort, hebben ook wij niet te scheiden. In eendracht ligt macht zonder veelheid, geen eenheid. Daartoe is organisatie noodig. Gemengd koor verhoogt den zang en doet dien in waarde stijgen. Al wat liefelijk is en wel luidt. Veel wordt er gezongeD, dooh wij moeten zijn toonvast. Dit alleen kan tot veredeling van de Zangkunst leiden. Wij hebben behoefte aan vaste leiding. Spr. zegt daarom sluit u aan. Tocnt u solidair. Na nog eenige psalmen en Hazeu- liéderen te hebben gezongen onder leidiDg van dhr. C. Zeevaart, wordt de vraag ge steld, jwie zioh opgaven als lid. Daartoe waren genegen 19 personen. Ia den loop van deze week zullen nog enkele ver gaderingen worden gehouden, teneinde de voorbereidende werkzaamheden te regeleD. Na het zingen van Ps. 25 6 sluit ds. Sybrandy met dankzegging de vergadering en dankt hij allen voor de getoonde be langstelling, terwijl nog meegedeeld wordt dat L J. AUaart des Trijdags half 8 in de oonsistorie zal aanwezig zijn om de nieuwe leden de voornaamste notenkennis te leeren. Laat ons hopen, dat dit nieuwe stekje op den ouden boom vruoht drage en wij ons niet laten ontmoedigen door enkelen, die er op uit schijnen te zijn, om dezen vooruitgang te belemmeren. Hulde daarom aan onzen Pastor loei ds. Sybrandy en aan de dames die ons met hunne tegenwoordigheid willen vereeren. Krabbendijke. In een vrij goed be zochte openbare vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging trad Mr. A. J. de Wilde van 's Gravenhage op met j het onderwerp »Overheid en onderdaan". Spreker begon met het gehoor bij het voorrecht te bepalen, dat de onderdanen i mede invloed mogen uitoefenen op de re geering en dat we niet staan onder een overheid als b.v. kening Ashasveros uit het boek Esther. De overheid kan ver schillend zijn b.v. Koning, Keizer of ook President, maar als zij haar roeping reoht verstaat gevoelt zij zich èa afhankelijk van èa verantwoordelijk aan God. Niet de ontwikkelingsleer het Darwi nisme is de leer naar Gods Woord, maar het was de Heere, die alles maakte en voor alles Zijn ordeningen gaf. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Van de drie tegenstellingen Conservatief of vooruitstrevend kapitaal of arbeid (kapitalist proletaliër) ge- loovigo of ongeloovige zijn de beide eerste onwaar, 't welk Spreker duidelijk aan toonde alleen de laatste tegenstelling is er en ze zal uitkomen, want uit het hart zijn de uitgangen des levens. Do onderdanen hebben de overheid te erkennen en te gehoorzamen om Gods wil. Alle ziel zijden machten over haar gesteld onderworpen want er is geen macht dan van God. Tegenstanders maakten van de gelegen heid tot debat geen gebruik. Alleen vroe gen een paar leden dor kiesvereeniging nog iets omtrent het reoht tot opstand en de roeping van den arbeider tegenover zijn baas. De Spieker vond daardoor ge legenheid om nog eens duidelijk uiteen te zetten de roeping tegenover elke overheid en de rechten en vrijheden der onderdanen. Nog vóór 9 uur was de verg. afgeloopen. De beperking vervoer over alle kunst wegen in de geheele provinoie is opge heven te beginnen met middernacht tus- sohen 12 en 13 Januari 1909. In de Maandagavond te Neuzen ge houden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken namen de nieuw gekozen leden, da heeren Van der Lubben, Van Rompu en Soheele, zitting. Met 3 stemmen (3 briefjes waren blanco) werd herbenoemd tot voorzitter de heer A. C. Lensen en eveneens met 3 stemmen, tot vioe-voorzitter de heer M. G. A. Blankers. De 2e luit. C. L. Hollert, van het 3e reg. inf. te Middelburg, wordt overge plaatst naar het Se regiment. By de posteryen en telegrafie is met 16 Jan. a. s. verplaatst de commies der p. en t. J. C. Smid van Breda naar Middelburg. Middelburg. Heden werd door den ka pitein A. C. de Vos aan den Sergeant ma joor-instructeur P. O. van de Casteel van het 2e Bat. 3e Reg. Inf alhier in garnizoen, de bronzen gesp voor 18 jarigen trouwen dienst uitgericht. Heinkenszand. Gisteren is er aan het hulppostkantoor alhier, een lantaarn ge plaatst, zulks tot groot gemak en genoegen der ingezotenen. Hoedekenskerke- Proces verbaal is opgemaakt tegen den verlofhouder J. d. J. onder deze gemeente wegens het in voor raad hebben van sterken drank zonder vergunning en het tappen van een borrel. Eenige flesschen sterken drank zyn in beslag genomen. Nieuwdorp. Dinsdag vergaderde de varkeDsvereenigiog »Onderlinge Hulp" in de herberg van de wed. H C. Modder- kreeke. Aanwezig waren 18 leden. De vergadering werd geopend door den voor zitter waarna de secretaris de notulen las. Het batig saido van het vorige jaar be draagt f288,70. Het geld dat in kas is ge tuigt van den bloei. Herbozen werden de heeren B. de Jager en A de Leeuw, resp. voorzitter en lid van toezicht. Na eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. Vllssingen. De conducteur der brieven malen D. Hoek alhier, wordt met ingang van 1 Febr, overgeplaatst naar Zwolle. Kruiningen. Candidaten voor den ge meenteraad zijn D. Duindam, J. Linö- hout, Meijer (Haasweerd), J. Sonke en J. de Smidt. De weggeloopen huzaren. Men meldt uit Haarlem omtrent de desertie van 30 huzaren Dadelijk, toen majoor Tiele vervangen was door majoor van de Capelle, vertoonde zioh een geest van ontevredenheid onder de huzaren van de depots, die Zondag en eergister tot uiting kwam, door dat een vijftig bij elkaar, Zondag 30 en eergister nog 20 wegliepen. De ontevredenheid heeft o. m. als oorzaak de slechte voeding. De vorige week werd driemaal niet al te best spek gegetendan de eisoh zioh het haar te laten millimeteren, zeer zware dienst, enz. Van de weggeloopenen zijn een 12 te Amsterdam gepakt en 4 kwamen vrij willig terug. De anderen zijn gisterennacht te Egmond aan zee geweest en weer op Beverwijk teruggekomen, waar de burge meester ze liet volgen door drie veld wachters, vandaar zijn zij zingende door Beverwijk naar Wijk-aan-Zee getrokken en vandaar naar Egmond. Gisterenoohtend kwamen zij doodbedaard te Beverwijk terug, maar toen een veldwachter er een beetgreep, verzetten zy zioh daartegen. Burgemeester Striob van Linsohoten raadde hun aan kalm naar Haarlem terug te keeren. Daaraan beloofden zij te zullen voldoen en voldeden er ook aan. Nader bericht men aan de N. R. C. Eergisteravond 6 uur zijn de 20 huzaren uit Beverwijk over de duinen naar Haar lem teruggekeerd, al zingende, en velen zonder oape. Het voornemen was eigenlijk, niet naar de kazerne terug te gaan, voordat zij daar toe met patrouilles zouden worden ge noodzaakt. Zij wilden eerst nog eens het Sohoterkwartier doorgaan, waartegenover de kazerne is gelegen. Aan den geheelen Sohoterweg kwam alles uitloopen om de jongens te zien binnenkomen, en toen eindelijk het hek der kazerne was bereikt en er een commandeerde reohts om, waar mede bedoeld werd het Sohoterkwartier in te gaan, bleek de meerderheid er voor links om te keeren, naar de kazerne. Zooeven hadden we een onderhoud met majoor v. d. Capelle. Een brief over het haarknippen had hij niet ontvangen. Last gegeven tot mili» meteren had hij niet, alleen wel opgevolgd de order tot korthouden van het haar. Er waren bij zijn komst huzaren met lokken. Vroeger waren er omtrent permissies twee regelingen. Da ouden, in Leiden, moohten uitblijven tot 11 uur, de jongeren tot 10 uur. Waar nu hier de twee depots bijeen zijn, had hij er van gemaakt half-elf. Vol gens zijn meening ligt de font aan de uitbetaling van de soldij om dezeven dagen, in plaats van om de vijf dagen, zooals vroeger. De majoor wensohte zioh over de quaestie niet verder uit te laten, voordat het onderzoek zal zijn afgeloopen, dat door den inspeeteur zal worden ingesteld. Ook over het eten niet. Alleen kan hij er dit van zeggeD. Het eten was goed, dooh soms werd door huzaren het vieesoh uit het middagmaal bewaard voor de avond boterham. Natuurlijk smaakte dan het middageten minder goed. Te Haarlem heeft een onbekende twee meisjes met Haarlemmerolie gegooid en hun kleeren bedorven. Bij de Kon. Paketvaartmaatsoh. te Amsterdam is bericht gekomen dat het stoomschip „Djambi" te Singapore ten anker liggende en ladende door 't Fransohe stoomschip „Polynesie" is aangevaren en gezonken 1 inlandsoh matroos en 6 koe lies zijn verdronken, de overige bemanning werd gered. De Duitsohe huzaar, die als nalatige voor de militie in Limburg werd gearre steerd, is te 's-Hertogenbosch ingedeeld bij de le oompagnie van het 4e bataljon infanterie in de Jaoobskazerne. Sedert Driekoningen loopt die huzaar in zijn Duitsohe uniform in Den Bosoh rond. Bij den brand ten huize van den heer Daursema te Winschoterzijl moet duchtig gestolen zijn. Na rechterlijk onderzoek is gisternacht door de rijkspolitie een arbeider uit zijn bed gelicht eo weggebracht, verdaoht verschillende goederen, welke reeds ten huizs van zijn vader in beslag genomen I zijn in den nacht van Zatardag op Zondag gestolen te hebben. De heer Daursema heeft de goederen reeds als de zijne herkend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1