NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 84. 1909. Zaterdag 9 Januari. 23e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Een dreigend spook. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN n. nrFWpRÖYiNCiËT IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel nieer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gevaarlijk zijn de praetijken der N. M.slen ook hierom, wijl de onbevangen heid en reinheid er door worden bedreigd, en gemakzucht en zelfzucht er de ge volgen van zijn. De geest van 't N. M. is, dat alle men- sohen recht hebben op materieel geluk. En het zijn niet de daglooners, de armen die deze beginselen huldigen, maar de gegoede burgerstand, de pretmakers, die liever naar materieele genoegens jagen, dan naar het moreele geluk dat het be zit van een groot gezin medebrengt. Met nadruk wees spr. er op, dat als gevolg van wat hij noemde onze over beschaving, het N. M. onder de meer ontwikkelden hand over hand toeneemt. De oorzaken zijn o. a.de onheilige propagande door den reeds genoemden Bondhet materialisme en genotzucht, die insluipen bij gebrek aan idealen en aan geloof, de moderne litteratuur, die te veel de aandacht vestigt op het sexueele leven van onze beste tijd, sohriften vult met z. g. „schuine" strikken. Tegenover dit JU. M., dat eoonomisoh verouderd mag heeten en waartegen geneesheeren waar schuwen, dient front gemaakt. Spr. besloot met een krachtig beroep tegen het N. M, waartegen naar zijn overtuiging krachtig moet gereageerd worden". Waar dit nu het oordeel is van mannen behoorende tot de moderne partij, dienen wij ons zelvon te binnen te brengen dat die parly alleen en bovenal zulks belijdt omdat het in de richting hunner deugdleer ligt, maar dan is het ook noodzakelijk voor alle Christenen vaD welke belijdenis ook, te onderzoeken hoe in het Boek, waarin Gods geopenbaarde wil wordt be schreven omtrent deze hoogst ernstige zaak wordt gesproken. Kwam vroeger de toepassing van het N. M. slechts sporadisch voor, en wel alleen bij de hoogere standennu na de Koninklijke goedkeuring van de sta tuten van den N. M. bond treft men onder alle rangen en standen hare aan hangers. Had men zulks niet gedaan, de daardoor in vele gezinnen verwoeste en verstoorde familieband zou zijn behouden. Hoe velen zouden al niet reeds door de toepassing er van indirect naar het kamp der prostituées zijn overgeloopen. Het kamerlid de heer Brummelkamp heelt reeds een paar malen de zaak in de 2e Kamer aanhangig gemaakt, en er op aangedrongen le verbod van de propa ganda der N. M. middelen door openbare uitstalling en verspreiding van brochures en 2e of de Regeering niet meent dat de tijd gekomen is om de intrekking te provooeeren van de Kon. goedkeuring op de statuten van den N. M. Bond. Deze bespreking is een bewijs temeer, dat men ook in oos land den tijd geko men aoht een baken opteriohten in de steeds verder doorvloeiende zee van aan hangers dier leer. Slot volgt. De jeugd en opvoeding van H. M. de Koningin. Wij nemen nog 't volgende over uit Miss Winters mededeelingen in «De Telegraaf". De poppen verdwijnen. De poppen hadden zoo'n gewichtige rol in het leven der Koningin gespeeld, dat tot dusver nog ieder voorstel, om ze op te ruimen, op den tegenstand harer liefderijke eigenares was afgestuit. Maar alle dingen hebben hun tijd. Ea too was er ook een zekere grens en voegzaamheid voor de ontspanningen van Hare Majesteit. Er werd besloten, dat het droevig oogenblik was aangebroken, waarop bet noodig was ge worden de poppen tot een nederiger piaalB jp de gedachten van Hate Majesteit te verwijzen en dit verlies door andere soort ontspanning te vergoeden. Het geschiedde zeer tegen den zin en de neigiogen der jonge Koningin. En ik naoet prkenneD, dat hot plan niet zonder verdriet aan de eene eD veel omkooperii aan de andere zijde werd uitgevoerd. De Koningin-Regen tes moest Baar Kind beloven, dat in hot eigen vertrek der Koningin een geschikte bergplaats voor de poppen zou worden verstrektzoodanig ingericht, dat, hetzij Zij al dan niet met Haar lievelingen speelde, deze toch steeds in Haar oog en nabijheid zouden zijn. Dit probleem werd door de Koningin- Regentes gemakkelijk opgelost, door bij een groote meubelzaak een sierlijk stuk huisraad te bestelleD, in den vorm van een zeer groot kabinet, in drie afdeelingen ver deeld, van binnen met dCnkerroode pluche gestoffeerd en voorzien van drie spiegel glazen deuren. Een met pluche bekleede plank lag in het midden van elke afdee- ling, waardoor, als het ware, twee ver diepingen werden gevormd van vertrekkeD, die het vaste verblijf zonden worden van de afgedankte favorieten. Het kostte niet weinig hoofdbreken eer een volkomen be vredigende rangschikking was verkregen. Op do bovenste verdiepingen van het kabinet waren de leer-, speel en ontvang kamers der „kinderen" gevestigd, op de onderste hun slaap- en kleedhamers. Be neden deze waren lange kastjes ingericht, tot bergiDg van ailer garderobe. De indruk der gansohe regeling was waarlijk zeer charmant en gaf een nieuwe aantrekke lijkheid aan de kamer, waarin bet kabi net stond. De kleine pop, de baby der familie, was, behaaglijk in een wieg gelegen, zoo geplaatst, dat een Zwitsereoh kindermeisje over haar waakte. Het leervertrek was ingenomen door knapeD, die, te oordeelen naar de manier, waarop leien, griffels, pennen en sohHften overal verspreid lagen, meer tijd aan stoeien dan aan diepe over denkingen hadden besteed. De speelkamer was goed gevuld met meisjes, die blijk baar zich op minder onstuimige wijze dan haar broederen amuseerden. En in de bene der ste afdeeliDg was een der oudere zusters gezeten voor een zeer elegante toilettafel, bezig haar hoed naar alle regelen der laatste deftigheid op te zetten. Alle mogelijke stukken huisraad, voor het gebruik der poppen, waren verzameld en door den Koning en de Koningin aan Hun Kind geschonkenvele stukken daarvan waren zeldzame exemplaren. De zilveren inktpot, pernien en potiooden voor de studie der knapen, waren van antiek maaksel en vorm. De zilveren kruik en kan, met verschillende kleine potjes en doosjes, op de toilettafel, hadden oor spronkelijk tot het speelgoed van Koningin Anna behoord, Vandaar, dat de verblijf plaats der poppen niet enkel eeB verza meling van kinderspeelgoed was, maar tevens talrijke voorwerpen van grooteen historische waarde bevatte. Ofsohoon de Koningin oprechte spijt gevoelde, haar poppen ter zijde te moeten stellen, schikte zij zioh toch zeer snel in de veranderde omstandigheden. En voordat er vele weken waren verloopen, was Zjj verdiept in de moeilijkheden van metaal bewerking en boekdrukken. Door de hulp van Haar Moeder had de Koningin ge leerd da werktuigen te hanteeren, waar mede metaal gebogen en geslagen wordt in allerlei verrukkelijke krullen en vormen, die, met toevoeging van koperen snoeisels en ornamenteele nageltjes, in de banden van een kuostigen werker zulke bewon derenswaardige nabootsingen kunnen op leveren van de voortbrengselen der be roemde ijzerwerken van Neurenberg. De druipers. Het geschenk der Koningin Regentes van een moderneen wondervol complete druk pers, wekte bij de jonge Koningin hel ver langen, <iat zooveien personen den een of andereh tijd van hun leven bekruipt, name lijk om auteur te worden. Zij wensohle daarenboven Haar pennevruohten in Haar eigen vertrekken en met inspanning Harer eigen krachten, gedrukt, gebonden en uit gegeven te zien. Ik werd er dus op uitgezonden, mij met de samenstelling en werking der drukpers op de hoogte te stellen, terwijl Hare Maje steit zioh bezig hield met de ontwerping van een verhaal, het weven der intriges en hun overbrengen, in gepaste stijl en taal, op papier. Dit wbs een tijd van opwindingWij leefden wekenlang in een staat van onder drukte gemcedsberoeriDg, ons in het geheim verheugende over de verbazing en vreugde, die te wachten stonden aan de bevoorrech ten, welke de eerste uitgaaf van het ten huize gefabriceerde zouden ontvangen 1 Nog levendig heugen mij de overweldigende blijdschap en jeugdige gloed, waarmede de Koningin de verschillende tafereelen en episodes uitspon van Haar verhaal, dat de harten der lezers zou doen trillen. Wij konden samen geen oogenblik alleen wezen, of de zaak hield ons aanhoudend bezig. En, wanneer een nieuwe gedachte was ontworpen, die bij uitstek sensationeel beloofde te worden, sprong de Koningin van Haar stoel op en huppelde de groote kamer rond, uit pure onmacht zioh bedaard te houden, terwijl de overvloed van ver rukking Dog versch was. Na veel herziening en ernstige discussie van de zijde der jonge boekdrukster, werd het verhaal geschikt voor de pers geaoht. En toen ving het werkelijk zwoegen aan 1 Mijn onhandig knoeien en de langzaamheid in het hanteeren en zetten der letters was aan een snelle verjohijniug niet bevorder lijk. Maar na verloop van tijd smaakten wij de ontzaglijke voldoening, aardige, kleine vellen druks te produoeereD, die, naar we innig hoopten, beroepsdrukkers niet onwaardig zouden z;jn. Het kleine verhaal, werkelijk aardig van gedachte en eenvoudig van 'nkleediDg, handelde over een Arabieehen slaaf. Maar aangezien de uitgaaf strikt privaat was en het auteurs recht zorgvuldig door de Koningin werd voorbehouden, moet de rest aan de ver beelding worden overgelaten. Populaire betoogingen. De liefde en trouw, die de Hollandsohe natie hear souvereine op zoo milde wijze schonk, werden in tegenwoordigheid Jder Koninginnen immer op klemmender wijze getoond en vonden uiting in populaire betoogingen, waar Zij zioh ook mochten bevinden. Een verrukkelijk voorbeeld hiervan werd eens 's avonds te Nijmegen gegeven, nadat Hare Majesteiten aldaar in Haar hotel waren teruggekeerd van een vermoeiend bezoek aan 's Hertogenbosoh. Een ontzag lijk groot aantal msnsohen bad zich voor het hotel veriameid en begroette de aan komst der Koninginnen met uitbundig ge juich. Toen Hare Majesteiten op het balkon versohenen, om voor het hartelijk welkom te bedanken, begon het gejuich algemeener en luider te worden, terwijl vaderlandsohe liederen in snelle opvolging werden ge zongen, alsof de geestdrift der zangers onuitputtelijk was. De menigte werd al grooter en grooter. En hoewel de Konin ginnen, op aandringen Harer onderdanen, herhaaldelijk weer op het balkon ver schenen, bleef de geestdrift aanhouden. Het late uur en hel vooruitzicht van verdere vermoeienis op den volgenden dag maakten het noodig der jonge Koningin een rustigen en verkwikkenden nacht te verzekeren. De Koningin Regentes, die natuurlijk al het mogelijke deed, Haar Kind onnoodige opwinding te sparen, kwam op het geluk kige idee, 'n direct beroep op 't volk te doen, en het als het ware in Baar vertrou wen te nemen. Zij had een korte consultatie mot den particulieren secretaris van Hare Majesteit, die daarop naar buiten ging en ae menigte van den stoep van het hotel met veèl tact en hcflijkheid toepprak. In enkele goed gekozen volzinnen dankte hij iedereen uit Daam van Hare Majesteiten voor de spon tane ovatie, die de harten der Koningin- Regentes en Haar Dochter diep had getrof fen. Hjj voegde daaraan zijn zekere ver wachting toe, dat allen Koningin Wilhel- roina gaarne een goede nachtrust zouden toewensoheD, opdat Zij de vermoeienissen van den volgenden dag goed zou kunnen dragen. Daarom verzooht hij het volk in alle viiendelijkheid, het gejuich te staken en ro-t;g naar huis te gaan. Dit verzoek had een woDdere uitwer- king. Iedereen scheen zijn buurman in liefderijke trouw te willen overtitffeD, en mannen, vrouwen en kinderen, die zich kort te voren beesoh hadden ge schreeuwd, werden terstond tot stilzwijgen gebracht. Bij de plotselinge stilte van den avond kon men nu en dan fluisterende opmerkingen hooren onder de menigte ais„Sst 1 Het kind is vermoeid eD heeft slaap noodig, laten we naar huis gaan". En met dit teekenend gevoel voor hun beminde souvereine, de Deiging voor persoonlijk genoegeD overwinnende, trok ken de duizende mensohen rustig huis waarts. Een mooie brief In De Bazuin wordt afgedrukt 't vol gend schrijven naar aanleiding van de te verwachten blijde gebeurtenis door den premier, minister Heemskerk, aan de ge reformeerde kerken, of liever aan «depu- taten voor de correspondentie met de Hooge Regeering, Adres den secretaris M. Noordtzij" gericht De Raad van Ministers houdt zich overtuigd, dat de heuchelijke tijding, welke op 22 dezer ter kennis van het Nederlandsche Volk is ge bracht, in alle oorden des lands stof tot diep gevoelde erkentelijkheid zal hebben gegeven. Het spreekt van zelf, dat velen en ook vele kerken behoefte zullen gevoelen,Hare Majesteit de Koningin, met het oog op Hare blijde en ernstige verwachtingen, in hunne gebeden te gedenken. Zij zullen daartoe gedrongen worden reeds door de groote liefde, welke zij der Koningin en Harer Majestelt's Huis toedragen. Van deze zijde bezien, zou er voor de Regee ring geen aanleiding tot bemoeiing daarmede bestaan. Daar nochtans de hoogste Staats belangen zoowel met het behoud van Harer Majesteit's leven en gezondheid, als met de geboorte van een troonopvolger gemoeid zijn, acht de Raad van Ministers het plichtmatig, met het oog daarop de voorbeden der kerken te vragen. Aan Gods zegen is alles gelegen en de Raad van Ministers zal dan ook de voor beden der kerken op den hoogsten prijs stellen dit te meer, waar hij overtuigd is, dat de inner lijke drang daartoe toch reeds bestond en aan vankelijk tot uiting is gekomen. Het moge den Raad van Ministers vergund zijD, daartoe Uwe medewerking te verzoeken, De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers, Heemskerk. Deputalen voegen bij dezen afdruk een opwekkend woord tot de kerken. Naar men verneemt, is de instruc tie tegen den tandarts H. te 's Graven- hage, die zich onder verdenking van ze denmisdrijf in verzekerde bewaring be vindt. thans gesloten, zoodat de behande ling der zaak voor de rechtbank binnen eenigen tyd kan worden verwacht. N.R.C. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, ad interim, belast met het departement van Waterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hy eiken Zaterdag, te beginnen met 15 Ja nuari, des namiddags te halfiwee, in het departement van Waterstaat aan het Bin nenhof allen zal ontvangen, die hem over de zaken van genoemd departement wen- schen te spreken. Ct H. M. de Koningin zal zich Zater- terdag bij de begrafenis van Minister Bevers laten vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De miuisters, ambtgenooten van mr. Bevers, znllen deel uitmaken Van den begrafenis stoet. Bij de begrafenis van baron Molle- rus, commissaris der Koningin in Gelder land, zal H. M. de Koningin vertegen woordigd worden door mr, A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde, ka merheer i. b. d. van H. M. de Koningin, (lid der Tweede Kamer). Naar wy vernemen is de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma, belast met de tijdelijke waarneming van 't departement van waterstaat. Het verkiezingsprogram van den Vrtfz.- democratischen Bond. Blijkens een berioht in de Midd. Ct. luidt het ontwerp-verkiezingsprogram van den Vrijzinnig-demooratisohen Bond, dat in de algemeene vergadering van 17 Jan. a. s. zal behandeld worden, aldus „Op den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en grondwetsher ziening die dit waarborgen zal en de mo gelijkheid voor vrouwenkiesrecht zal openeD. Mooht dit niet worden bereikt, dan zal in eik geval worden aangestaard op Den wettelijk geregelden tienaren-dag. Verplichte sociale verzekering van staats wege; zorg voor ouden van dagen. Algemeene volksontwikkeling en vak opleiding. Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en zooveel mogelijk in krimping van uitgaven. Stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der inlandsohe bevolking in de koloniën. Belasting naar draagkraoht. Regeling van den reohtstoestand der ambtenaren. De ramp in Itali'ê. Zooals te voorzien was, geven de ge- illustreerde bladen ons reeds speedig af beeldingen en besohrijvingen van de door de aardbevingen geteisterde streken. Mooie kiekjes geeft o.a. het tijdschrift „Eigen Haard", terwijl dit nummer tevens is versierd met een kaart die een duidelijk beeld geeft van de ligging der in den laatsten tijd meest genoemde plaatsen. Over het geheel is dit een zeer mooi Dummer van „Eigen Haard", dat ook vele portretten o.a. van den zoo juist over leden minister Bevers, bevat. Ongeveer veertig illnstratiën gersieren dit nummer, alle bijzonder geslaagd. Wy kannen dan ook onzen lezers raden, zioh dit tijdschrift geregeld aan te sohaffen of om kennis te maken, eens een proefnummer te Amster dam aan te vragen. De achterstand bij rechterlijke colleges. Het Kamerlid mr. Regout heeft sohrif- telijk aan den minister van Justitie ge vraagd, of deze kan mededoeieD, welke maatregelen hij thans voornemens is te nemen ter voorziening in den achterstand bij verschillende rechterlijke ooileges. Op deze vraag, den lOen December 1908 ingezonden, heeft de minister van Justitie den 6en Januari 1909 geantwoord, dat twee ontwerpen van wet ter onverwijlde bestrijding van den aohterstand bij som mige gerechten zijn departement reeds verlaten hebber. lJs op 7 Januari. Keulen, dryfys. St. Andries (Waal), blank water. Vreeswijk, ys vast. Westervoort, idem Kampen, idem. St. Andries (Maas), idem. Laagwater. Schoonhoven, dryfys over der rivier breedte Krimpen, dryfys over V, idem. Dordrecht, y's vaat. Hedel, idem. Moerdyk, dryfys over der rivierbreedte. Hellevoetsluis dryfys over V» idem. (St.-Ct.) Rotterdam Het ys in de Maas te Rot terdam is zoo goed als verdwenen. Ryn* schepen worden weder naar ligplaats boven de Willemsbrug gesleept en maken zioh klaariom zich de rivier op te laten sleepen. (W. R. Ct.) Ooze Middelburgaohe oorresp. schrijft Het aantal det kenners en yriendefc der historie is, tegenover de massa gerekend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1