Binnenland. CJIT DE PROVINCIE. Schore. Da heer Chr. Zoetewey Jacz. geboortig alhier, thans te Ommen (Over- ysel) is met ingang van heden benoemd tot politieagent te Rotterdam. §i*>riui$eui*s. Rechtszaken. Dauwworm. Gemengde Berichten. mogèü tot de arbeid overbodig wordt. Hieruit moet noodzakelijk de geldgierig heid, als een wortel van alle kwaad voort komen. Zoo heeft ook in ome dagen de jaohl naar het geld ontzettende verhou dingen aangenomen. De weg van arbeid en handel is te lang en de speoulatiezucht heeft een schrikkelijke hoogte bereikt. Een hoogte, die leidde tot een nationale ramp die in de verste geledingen van ons volksleven haar invloed deed gelden. En niet alleen onder de kinderen der wereld maar ook onder de Chrisfenen van onzen tijd zijn er door de speculatiezucht aan gegrepen. «Gij kunt God Diet dienen en den Mammon", zoo sprak Christus. Van tweeën een, óf wij moeten God dieneD, óf onze kraohten staan in dienst vaQ Mam mon. Dr. Kuyper zegt het zoo sohoon in „De Christus eu de sociale nooden" Hij (Jezus) brandmerkt hiermede den dienst van het geld en van het kapitaal, het zioh toeleggen op de gunst van de Fortuin, het zioh toewijden aan den gelddienst als zondig, als niet nit God, maar uit den Booze, en als reohtstreeks tegen den dienst van onzen God gekeerd. Een kraB en snij dend woord, dat zioh natuurlijk even beslist tegen de piiesters van de Fortuin, als tegen de koorknapen van het socialisme keert, die sohier door geen andere zuoht gedre ven worden dan om zelf hnn sociale po sitie te verbeteren. Het woord van Jezus over den Mammon is toongevend en heel de prediking beheerschend. Jezus keert zioh tegen het geld, zoodra het poogt op te treden als een macht die niet in den dienst des Heeren staat". Zeer zal zal het eohter de vraag wezen of dit in onzen tijd wel genoeg wordt verstaan. Wanneer wij zien hoe er een jagen is naar stoffelijk bezit, hoe men alle kraohten te werk stelt tot vermeerdering van zyn bezittingen, dan wordt het vertrouwen wei eens gesehokt. Uit het hart zijn de uit gangen des levens. En I waar uw sohat is, daar zal ook uw hart zijn, dit zijn Jezus' eigen woordeD. En als nu dit hart vervuld is met een jagen naar het gald, dan wordt de geheeie persoonlijkheid door het koude metaal beheersoht. Dan sterft weg de zin naar hooger leven, dan is er geen plaats voor de barmhartigheid. In één woord, dan viert het Materialisme hoogtij. En nu moet erkend worden dat ook in omen tijd het Mammonisliseh beginsel zioh baan breekt en doorwerkt. Bjjna alles wordt bepaald naar den maat staf van het geld. En waar dit nn met feiten aangetoond kan worden, daar moet ook er nit voortvloeien dat recht en gerechtigheid dikwyls achteruit geschoven worden. Noodzakelijkerwijzewant wanneer men als hoofdfaktor het geld neemt, het zoo stelt als de spil waarom alles draait, dan gevoelen wij zoo klaar hoe er in dezen te kort gedaan wordt aan de ordinantiën Gods. De prediking van Jezus had ook ten doel het geheeie leven, zoowel geestelijk als stof felijk te regelen, terug te brengen tot de verhoudingen, die op gerechtigheid geba seerd waren. Wanneer dat zoo is dan moet ook de arbeid zijner volgelingen hierop ge richt zyn en moeten wy hetzelfde voetspoor volgen. En dan is er nog veel te doen. Het kan niet anders of wanneer wy dienover- komstig werkzaam willen zyn, dat dan onze maatschappij een geheeie verandering zal hebben te ondergaan. Is dit mogelijk 1 Wie gelooft in het Woord des Heeren en hetzelve om zyn wederbarende kracht heeft leeren kennen, kan niet toestemmen dat het Evangelie daartoe onmachtig zal blyken. Hier lette men slechts op dat de belijders getrouw zijn, niet zich veront schuldigen of zich verbergen achter allerlei uitvluchten. Wanneer de Christen in dat opzicht ontronw is, zich lauw en laksch be toont, zeker dan zal het aan de belijders zelf liggen dat het Christendom tegenover het „Vraagstuk van den Arbeid" metluege handen komt te staan. Maar dan zal ook onze maatschappij op hare grondvesten trillen en zal de Zoon des Menschen als Hij komt, ook geen geloof op aarde vinden. Nu komt hierbij dat de omstandigheden waar onder, en de omstandigheden waarin wy leven, groeten invloed uitoefenen kannen. Wanneer wil leven in een omgeving die een invloed ten goede op ons uitoefende, die zin voor het heilige voor het degelijke by ons aankweekte, dan zal dat een groot verschil zijn by aDderen die uit hnn omge ving allerlei vergif zogen. Ea daarom heeft 't Christendom ook vooral op de verhoudin gen des levens te letten. En als wjj dan tegenwoordig onzeoogen epen hebben willen dan is er zooveel aan te wijzen dat in strijd is met den last des HeereD, over de menschelijke verhoudingen. In onze maatschappij groeien geslachten op zonder verzorging, zonder opvoeding en tuoht, omdat de vadar en moeder van 's morgens tot 's avonds in beslag genomen worden door den feller, zweren strijd om het be staan. Ea al is het dat in onze dorpen dit niet zoo algemeen is, tooh zijn ook hier ruimschoots gevallen aan te wijzen. De verwildering der jeugd neemt toe, en toch wil men niet zien welke kanker hier bezig is onze maatschappij te vertereD. O! men wijte tooh de sohuld niet alleen aaD de ouders die zoo weinig voor hnn kinderen doen, maar men steke de hand in eigen boezem en hebbe den moed te erker nen dat hier diepere oorzaken liggen. De leugen Her ontwikkeling moet worden gestuit, dat de vrouw mede verplioht is om met den man het brood te verdienen. Neen den arbeidstijd voor den man binnen de perken en de vrouw in het gezin. Zoo eischl het de Christelijke ordening Q. H- De jeugd en opvoeding van H. M. de Koningin. Aan 't boek van miss Winter ontleent De Tel. nog 't volgende Naar Engeland. De Koningin-Regentes had den wensoh te kennen gegeven, met Haar Eind tijdens het verblijf in Engeland incognito te reizen. Om die reden was er bij de aankomst le Londen weinig vertoon. H. H. M. M. wer den aan het Viotoriastation door versohil- lende leden der Engelsohe koninklijke familie ontvangen, w. o. koning Eduard (des jjds prins van Wales), wijlen den her tog van Saksen Coburg Gotha met zijn zoon en de hertogin van Albanië. Wij bereikten ons hotel, zonder veel aandacht te trekken. Het was waarschijnlijk nit hoofde van zekere overeenkomst tuseohen de kinder jaren van koningin Victoria, en wat het publiek vau het leven der jonge Koningin Wilhelmina wist, dat de Engelsohe natie altijd een bijzonder teeder belaDg had gesteld in alles wat Haar betrof- Zoodra Zij op Britsohen grond was aangekomen, versohenen min of meer onnauwkeurige portretten van Haar in onderscheidene geïllustreerde bladen, terwijl de verslag gevers wakker met elkander wedijverden in het verhalen eener eindelooze reeks van verzonnen anecdotes over het wonderbaar lijk talent der jonge Koningin. Dat zij in hooge mate aller belangstel ling wekte, bleek uit de moeite die bet publiek zioh gaf, om Haar maar even te zien En plotseling ontstond een manie voor het uitdenken van nieuwe modellen hoeden en manteltjes, of haartooisels, be nevens nieuwe keuzen van bloemen en viervoetige uitverkorenen, die allen den naam van „Wilhelmina" ontvingen. Bezoek aan de musea. De Koningin-Regentes wensohte de ge legenheid van het bezoek aan Londen te benutteD, om Haar Kind te laten profi- teeren van hetgeen de musea, schilderijen- an andere kunstverzamelingen der we reldstad bieden aan alien, die op geestelijke beschaving prijs stellen. De hoogleeraar der universiteit van Utreoht, die de Ko ningin gedurende eenigen tijd in de oude en algemeene geschiedenis had onderwe zen, was te voren naar Eageland afgereisd, om zioh in het Britsohe Museum goed op de hoogte te stellen van de afdeelingen, die aanschouwelijk de versohillende peri oden konden verduidelijken, door hem met H. M. behandeld. Zoodra het bekend werd, dat de Ko ningin-Regentes met Haar Kind in de morgenuren het Britsche Museum gingen bezoeken, alwaar zij door den Nederland- soken hoogleeraar en den eersten biblio thecaris werden opgewacht, begonnen de journalisten zieh onhebbelijk aan te stellen en deden een beroep op de Engelsohe jeugd, tooh vooral medelijden te hebben met de arme, kleine Koningin der Ne derlanden, die nimmer het genoegen van een vacantia mooht smaken en, zelfs wan neer zij een vreemd land bezocht, naars tig in den tredmolen van het leeren werd gehouden I," De humoristische kant der zaak was, dat de KoDiDgin zich over de dagelijksohe bezoeken aan het Britsoh Museum ont zaglijk verheugde, en een heelen boel pret daaruit wist te putten. Wat dit aan gaat, deed de eerste bibliothecaris, in de meening, dat 't tamelijk onpleizierig voor de Koningin was, gedurig een geleerden professor bij zioh te hebben, zijn best, zijn uitleggingen met aardige aneodoten op te luisteren. Ook gaf hij zioh de grootste moeite, Hare Majesteit te ver oorloven, allerhande dingen in handen te nemeD, die gewoonlijk om hun onschat bare waarde met de uiterste zorg worden bewaakt. Oostburg. Nu het lid van de Tweede Kamer voor Oostburg, mr P. C. J. Henne- quin, geen verlenging van zijn mandaat schijnt te verlangen in 1909, moet het in het voornemen liggen, in zijn plaats le oandi- deeren den heer K. Reyne, thans afgevaar digde van Kampen. Middelburg. By het alhier gehouden examen voor den rang van reserve-serge- geant is geslaagd de reserve-korporaal K. J Boeijinga vaD de le oomp. 2e bat. 3e reg. inf. alhier in garnizoen. Zoodra genoemde korporaal weer voor werkelijken dienst onder de wapenen komt, zal hij tot reserve- sergeant worden bevorderd. Te Borsselen heeft de nieuwe ge neesheer zioh gevestigd. Sedert 11 Deo. 1870, toen de heer J. J. W. Taylor, geb. te New-Tork, overleed, miste die gemeente een iawonend genees- heel- en verloskundige. Gedurende 38 jaren werd zjj bediend door geneesheeren en artsen van elders. In 1908 werd de haven aldaar bezocht door 253 sohepen met een gezamenlijk laadvermogen van 26 048.000 KG. In 1907 bedroegen deze oijfers respec tievelijk 243 sohepen met 26.198.000 KG. laadvermogen; in 1906: 214 sohepen met 23.673 000 KC. laadvermogen. M.G Beperking vervoer. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging het vervoer over alle Kunstwegen in de geheeie provinoie beperkt, te beginnen met middernacht tussc&en 4 en 5 Januari 1909. De bevolking van 's Heer Arends- kerke bestond op 31 Dec. 1907 uit 1646 m. en 1606 vr-, samen 3252 personen. Zy vermeerderde door de vestiging van 70 m. en 69 vr. en door de geboorte van 48 m. en 46 vr. met 233 personen. Darentegen verminderde zy door het vertrek van 92 m. en 94 vr. en het over lijden van 19 m. on 23 v. met 228 per sonen. Op 31 Deo. 1908 bestond de bevolking dus nit 1653 m. en 1694 vr., samen 3257 personen. Er werden 37 huwelijken ge sloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Niezijl S. Steenmeijer W.-I. pred. met verlof. Bedankt voor Doornspijk door P. J. Ros- cam Abbing te El den. Ds. J. P. Sohilt te Burgh, geb. 1823, candidaat in 1845, hulpprediker te Kolhorn 1849—'50van 11 Mei 1861 tot 1 Oct. '94 predikant te Bnrgh, en sinds emeritus, al daar, is op 2 Jan. j. 1. aldaar overleden. Op 1 Jan. 1909 waren er in de Herv. Kerk 192 predikantsplaatsen vacant. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Haarlem A. v. d. Ueyden te Dordrecht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Beden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: vernielingJ. C. de V.,2l jwerkman, Breskens, en V. E. de C., 24 j., arbeider, Retranohement, beiden f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling L. B 29 j., werkman, Westkapelle, 14 d. gev.strafen J. V., 14 j., koewachter, Breskens, f5 b. s. 1 w. tuohts. diefttalW. B., 29 j., veldarbeider, Rilland-Balb, 1 m., en J. H. v. d. V., 22 j., straatmaker, Middelburg, 14 d. gev.straf; eenvoudige beleediging: J. de R., 70 j. landbouwer, Gapinge, f 10 b. s. 10 d.h. strooperij: A. v. K., 64 j., en P. v. K 28 j., arbeiders N.- en St. Joosland, ieder tot f 5 b. 8. 5 d. h. vrijgesprokenM. H 60 jarbeider, Middelburg, beklaagd van diefstal. De Hooge Raad heeft niet ontvankelijk verklaard het revisieverzoek van de gift- mengster, de weduwe Sorensen, die tot le venslang was veroordeeld. Middelburg Heden etond voor de recht bank terecht C. v. Swinkelbediende te Viiseingen, wonende te Middelburg en al daar gedetineerd, beschuldigd van zich in zijn dienstbetrekking te Vlissingen te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende yzerwaren ten nadeele van de firma Fagg A Go. te Vlissingen. Het O. M. oisohte tegen beklaagde 6 mnd. gev.straf. "Deze vooral bij kinderen voorko mende ongesteldheid "wordt door den Kloosterbalsem genezen. Binnen 8 dagen is er geen korstje meer te zien. Prijs per pot ƒ0.35, ƒ0.75 en f 1.20. Let op den rooden band met handteekening L. I. jakker. t IJs. Uit Ameide a.d. Lek: Bijna het geheeie oonvooi hier vastge vroren sohepen en de defeote ijsbrekers zijn losgemaakt en naar Rotterdam ge sleept. Uit Sleeuwijk De Boven-Merwede is nog overdekt met drijfijs. De veerboot van Gorinohem op Sleeuwijk heeft den dienst weder hervat. Uil Millingen In het Pannerdensohe Kanaal zijn de schollen aangedreven tot aan den ingang. Daardoor gaat Dn al het Rijnjjs de Waal iD. Overigens is de toestand vrijwel onver anderd. Een zesjarig knaapje te Groote broek ie door het ys gezakt en verdronken. Te Eindhoven is een man door een noodlottig toeval onder de tram geraakt en aan de gevolgen overleden. Een alleen wonende, aan den drank verslaafde 60jarige vronw te Leiden is dood in haar bed ge vonden met dejeneverfleschcogin de hand. Te Schalkwijk reed een landbjnwer met zyn vrouw naar de kerk, waar hy zijn vronw liet uitstappen. By het keeren van bet wagentje nam hy den daaai te kort, zoodat de wagen omviel en de man er onder geraakte. Het paard ging op hol en sleepte hem mee. Zwaar verwond opgenomen en thuis gebracht, bleek de man by aakomst reeds overleden. Te Tilburg kwam een 13jarig meisje met de brandende kachel in aanrtking, waardoor in korten tjjd haar ge heels kleeding in vlam stond en zy aan de bekomen brandwonden overleed. Te Enschedé is een man, onder den invloed van sterden drank by het eten van soep in een slakje spek gestikt. Een rangeerder geraakte by het samenstellen van trëinen aan he' station te Arnhem tnsschen de buffets van twee voertuigen, tengevolge waarvan hem de borstkas werd ingedrukt en hy doodelyk verwond werd. Hy stierf aan de gevolgen. Oestoorde inbraak. Toen de familie Lak, in de Lepelstraat te Amsterdam, Zaterdagavond van een visite huiswaarts keerde, hoorde men eens klaps iemand naar den zolder loopen. De heer L. ging daarop naar boven en kwam tot de ontdekking dat by hem ingebroken was. De voorkamerdeur was geforceerd, alle kasten en laden waren opengebroken en het linnengoed lag over den grond ver spreid. Een gouden kettiDg was meege nomen. l)e inbreker schijnt ontvlucht te zyn door de nood deuren die de zolders der aangrenzende perceelen verbindeD. De familie L. was zoo door den schrik bevan gen, dat zy gistermorgen hals o ver kop ver huisd is. Men meldt uit Elburg aan het N. v. d. D.Sedert geruimen tijd broeide hier iete tegen de politie en den burge meester. Zaterdagavond is het tot een uit barsting gekomen. Een vechtpartij tusschen enkele viesohers was de oorzaak. De politie, die de veohtendeu wilds scheiden, werd plotseling omringd door wel honderd jon gens en mannen eD werd zóó hevig ge slagen en gesohopt, dat ïij maken moest uit de menigte te komen. Tierend en joe lend ging het daarna door de stad. Bij de woning van den burgemeester werd ge roepen «Weg met MazelWeg met Bodenburg I Leve Bas Backer 1 Leve L:k- kend I" De burgemeester, buiten komende, werd ontvangen met de kreten„Slaat hem dood. Gooi hem de hersens in en en meer van dien aard. Met straatkeien werden de rniten ingegooid. Een andere troep volk ging leven maken bij het huis van den wethouder I. Trap, dien men door het zingen van spotliedjes de deur uit poogde te lokken. De burgemeester en de politie hebben tot des nachts halféén met de hand aan de trekker hunner revolvers geloopen. Dat de eerste tram van Wamel naar Nijmegen op Oudejaarsdag een vertraging van eenige uren had, zou de vermelding niet waard zijn, indien de aanleiding niet niet een zeer bijzondere wasOp dien mor gen zon de machinist de toevoerpomp in werking zetten, maar daar alle water in de remise bevroren was, moest hy naar hnis terug. Hy greep daar een ge volden emmer en stelde de pomp in beweging. Korten tyd ging het goed, daarna weigerde te Dru- ten gekomen de machine haar dienst: de man had met het water de erwten in de pomp geworpen, die in den emmer voor het middagmaal te weeken stonden 1 Historisch Ondejaaradrukte op de Schenk te Den Haag. Groot Ijsvermaak, waartusschen kwartjesvinders op prooi loeren. Een burgerheertje, type kantoorklerk, heeft met //een-twee drie, ruitenboer" hon- derdvyftig galden verspeeld, geld, dat hy voor zyn kantoor had opgehaald. Spreekt wanhopig een heer op schaatsen daarover aan, die bemerkt, dat een straatjongen de kaarten van den kwartjesvinder geïnspec teerd heeft „of zy wel echt zyn", doch daarvan gebrnik maakte om ruitenboer met een byna onzichtbaar kneepje kenbaar te maken. De straatjongen slaat zyn slag en wint den kwartjesvinder gauw vyf gulden af, waarna hy hem dankbaar en voldaan on middellijk „smeert". Het bargerheertje doet, steeds wanhopig om zyn verlies, het verhaal aan den gentle- man-schaatsenryder, die den straatjongen aan 't werk heeft gezien, den kantoorklerk met raad bijstaat en hem zoo de verloren honderdvyftig galden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthasiasttoe menheer, laat my ook eens wat verdienen. Kwartjesvinder wordt hoe langer hoe nijdiger: //laat die heer ook eens iets zetten, die durft wel voor anderen te wagen, doch niet voor zichzelf. Zet u eens honderd gul den, als u lef hebt". //Neen", antwoordde de heer, //jouw hon derd galden wil ik niet hebben, doch daar heb jo ruitenboer", en hy toont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinder af, kantoorklerk dank baar, heer onttrekt zich aan deze betuigin gen. Politie afwezig. N. Ct. De aardbeving. De overheid te Messina weigert thans aan een ieder den toegaDg tot de stad, die niet afdoend kan aantooneo, dat hij in de s'ad moet zijn. De roofpartijen beginnen te verminderen, hoewel nog geheeie benden misdadigers, die van alle kanten schijnen bijeen te stroomen, door de ruïnen zwerven, de gewonden afma kend, de lijken beroovend. Zondagmor gen werden twee karabiniers door dit gespuis gewond, terwijl ook een paar douaniers gedood werden. Een afdeeliog Russische matrozen moest zioh verdedigen tegen een bende kerels, die hen met de revolver in de vuist aanvielen. Een ma troos fouilleerde een doodgeschoten plun deraar en vond ia zijn zakken fr. 135 000 aan bankpapier, welk geld aan den oom- mandant van de Cesarewitsj werd ter hand gesteld. De raensohen, die na de oatastrophe het land in gevlucht waren, keeren nu, door honger en dorst gedreveD, geleidelijk terug naar de steden en komen de ellende daar nog vermeerderen. De vlammen zijn overal geblusoh', maar de regen blijft hardnekkig aanhouden, waardoor het reddingswerk buitengewoon bemoeilijkt wordt. Men vreest het uitbreken van een epidemie. Talryke lyken worden, overdekt met ongeblusohte kalk, in zee geworpen. Het meerendeel van degeneD, die het leven er af hebben gebraoht, heeft sleehts één gedaehteweg te komen uit deze hel. Zoodra een trein aankomt, valt de menigte er op aan, ze verbreekt de cor dons der soldaten en veoht om in de ooupés te komeD, klimt boven op de wagens, op de looomotief, hangt zioh aan de buffers, in éét woord, laat aiets onbe proefd om mede te komen. Tot een herbouw zal 't wel niet meer komen hetgeen Messina wav, zal het nooit weer worden. Natuurlijk zullen zioh op die plaats wel weer menschen te eenigertijd gaan vestigen, maar de stad zelf, dit oord van beschaving, met haar gesohiedenis, haar kunst, industrie en handel, dat alles zal niet weder opbloeien. Men heeft welis waar in den loop der tijden gezien, dat ver woeste steden weder herrezen, dik wij l« schooner dan ooit, maar daar was dan een dwingende noodzakelijkheid voor. En juist die noodzakelijkheid bestaat hier niet. Vroeger, vooral in oe 17e en 18e eeuw, was Messina de haven voor den handel van het eiland met het vasteland en om gekeerd. Thans, mot de nieuwe transport middelen, trekt Palermo langzamerhand den handel met het westelijk deel van de Middellandsohe Zee tot zioh, terwijl Cata- nia den handel krijgt van het eiland met het oostelijk deel der Middellandsohe Zee. Reeds de laatste jaren had deze plaats een groot deel van den handel in graan en citroenen aan Meesina ontfutseld. Met het oog hierop hebben een groot aantal geredden zioh dan ook reeds te Gatania gevestigd. Tussohen Palermo en Catania, welke beide steden zioh steeds meer moderni- seeren, begon Messina reeds het beeld van dreigend verval te vertoonenhet had het uiterlijk van een schitterend anachronisme Iemand wieu bet eindelijk gelukte tot Messina door te dringen, seinde Zaterdag over zijn reis en zijn eersten indruk van uit Palermo, waarheen hij is teruggekeerd Donderdagavond bereikte ik Palermo, Sicilië ziet er uit als een groote leger plaats, overal vindt men soldatenmaar tevens hoort men overal het geweeklaag en het hulpgeroep van gewonden en ster venden. Artle verkeerswegen en verkeers middelen zijn door den staat in beslag genomen de soheepvaartlynen van Napels naar Sioilië dienen slechts tot vervoer van soldaten en beambteD, van doktoren en pleegzusters. Zelfs de bloedverwanten der omgekomenen mogen Diet aan boord geDO- men worden. De eenige weg leidt laDgs Palermo, aangezien de spoorbaan naar San Giovanni vernield is. Palermo is één groot hospitaal. Alle hotels en honderden particuliere woningeD zijn volgepropt met lioht ge wonden. Ia de hospitalen worden de zwaar der gewonden opgenomeD, van wie honder den dagelijks sterven. Op het station van Palermo komen duizenden vluchtelingen aan, half verhongerd, velen krankzinnig. De bevolking staart de osgelukkigen nieuwsgierig en vol medelijden aan en begeleidt den treurigen stoet gewonden, dia op draagbaren en ladders naar de ziekenhuizen worden gebraoht. Velen ster ven onderweg, anderen weer gestionleeren en weenen, nog aDderen zijn totaal ge voelloos. Meer dan honderd vrouwen met zuige lingen kwamen Zaterdag te Palermo aan en werden ter betere verpleging verder doorgezonden. Ontzaglijk is de schade, welke de koop lieden van Palermo lijden, want natuurlijk staken alle schuldenaren in Messina voor- loopig hun betalingen. Messina is mjjlen ver in den omtrek door militaire oordons afgezetevenals in oor logstijd treedt het militair gezag overal op. Met den trein kon ik tot op 10 K M van Messina komen. Vandaar kan men met wageQS, en zelfs automobielen, maar tegen ontzaglijke prijzen, tot aan de militair be zette greDslijd komen, vanwaar men eohter slechts een toegangsbewijs verder kan komen. Eindelijk komen dan de rnïoes in het gezicht. Op den weg naderen eindelooze scharen vluohtelingen, en midden daar- tussohen processies met heiligenbeelden. Sommigen zenden midden op straat dank gebeden op voor bun redding. Eu nu zag ik de eerste dooden. In lange rijen liggen ze naast elkaar, terwijl de sol daten ais doodgravers dienst doen en enoTme kuilen graven. Handen schieten te kort om alles te redderen. Overal is gebrek aan drank en voedsel. Een merkwaardig staaltje van voor gevoel wordt uit Rome gemeldSignora Ventbra, de vronw van een kolonel, kwam Zaterdag te Rome a.n en deed daar het volgende eigenaardige verhaalOp Kerst mis waren mijn echtgenoot en ik met ge neraal Cotta en zyn vrouw in een hotel te Bevent». Wij hadden plan naar Mes sina te gann en daarom zeide de generaal tot mij„Ga er niet heen, mevrouw, ik heb een voorgevoel, dat er een aardbe ving zal kernen Myn echtgenoot moest echter te Messina zyn en wij vertrokken dns toch. Op het station te Beneventa waarschuw de de generaal my nog eens„Beste vriendin", zoo zeide hij, „ga toch niet, mijn voorgevoel bedriegt mij nooit" Maar wy gingen toch en 's Maandags waren wij te Messias. Ik was reeds op, toen de ramp plaats had en toen het huis dreigde in testor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2