NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 76. 1908. Woensdag 30 December. 23e Jaargang. HISTORISGH Nleuwejaar. lix de pms. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zegenbeden. Binnenland, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Nieuwejaars- en andere advertenties moeten DONDERDAG 31 DEC. voor middag 9 uur, voor wat Middelburg aangaat bij de firma D'HUIJ bezorgd zijn en voor wat het overige deel der provincie aangaat, uiterlijk 12 uur by den drukker van ons blad te Goes. De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. De dagen zijn weder gekomen, de laatste korte dagen des jaars, dat men meer in 't b'jionder elkander zegen toewenseht. Meer dan ooit openbaart zich op onze Kerstdagen de maoht van het Christendom op de gansohe maatsohappij. Dan, op Kerstdag, schikt ieder zioh in de stilte van het gezinsleven, om met of zonder ge loof te denken en te spreken over het mysterie van Bethlehem. Nog altijd wordt tot in het meest bande- looze huisgezin en tot in het zondigste'hart gevoeld dat het Kerstfeest iets te zeggen heeft, dat het Kerstfeest een stuk wereld historie herinnert van zeldzame beteekenis, dat het nog nimmer is gelukt het licht des hemels uittedooven, maar dat integen deel het licht uit 'g hemels duistere wolken opgegaan nog sohijnsel geeft, helder en klaar als ooit. Door het Kerstfeest komt nog ieder jaar de oproep der ontferming tot heel de wereld, een oproep die zegtLaat u met God verzoenen, of om kort bij de Kerst geschiedenis te blijveD die andere oproep die zegtGeeft eere aan God in de hoogste hemelen, dan zal er ook voor u vrede op aarde in den vrede met uw God zijn. Door het Kerstfeest komt nog ieder jaar de stem der Kerstgeschiedenis om heel de christenheid, van vei re en van nabij, te wjjzen op haren Koning en in allerlei talen en tonen het sohoone lied te her halen Nog juicht ons toe die zaalge naoht, waarin 't gesternt met nieuwe praoht en 't engelenheir met nieu -re vreugd zioh over Jezus' komst verheugt. Zou dat geen zegen zijn En zon dat niet wettigen de bede zoo menigvuldig onderling gewisseld voor een Kerstzegen of voor een gezegend Kerstfeesrf Ën als een korte week na ons Kerst feest is voorbijgegaan, dan komt over ieders lippen de zegenbede voor het nieuwe jaar dat komende is. Dan vergeten we voor een oogenblik weder hetgeen achter ons is en strekken ons hoopvol uit naar hetgeen vóór ons is. En die hoop is dit Nieuwjaar dat we straks intreden meer dan ooit en niet zonder grond, en daarom kan die zegen bede rijk en krachtig en geloovig zjjn. Vooreerst voor ons nationaal bestaan. We hebben het voorrecht te behooren tot de kleine natiën en dat voorrecht brengt mede dat we intiemer, stiller leven dan de groote natiën. We beoordeelen misschien de groote natiën wel eens te bard en te onbillijk als we hun machtsmisbruik ten laste leggen. We zien zoo dikwijls den triomf van ruw geweld, maar vergeten wel eens dat hij die grcot is in verleiding komt] om nog grooter te worden, of in verzoeking komt om zioh, desnoods door ruw geweld in zijn grootheid te handhaven. Nog gedurig zien we een Goliath uitgaan om een David te bestrijden en de overwin ning is wel enkele maleD, maar niet abijd aan Davids zijde. Wij, als kleine natie, leven als 't ware huiselijk. Politiedienst verrichten in Ivdie of in de wateren van Venezuela, daartoe bepaalt zioh oDze taak buiten de grenzeh van ons klein vaderland, on voorts leven binnen zijn grenzen als één huisgezin waarin zeker ook de stoute jongens niet ontbreken. Eeü huisgezin, gevormd dbörhethnwe- lijk van Nederland en Oranje, een huwelijk dat naar aller hoop niet kinder loos blijven zal, en waarheen zioh aller verwachting voor het komende jaar uit strekt. Een nieuwe toekomst aie de oude banden versterkt waoht Nederland en Oranje en bidt die van zijn God. In de tweede plaats klinkt voor het komende jaar onze zegenbede krachtig en hoopvol voor ons christelijk bestaan ïd het oude vaderland. Het jaar dat henenging braoht ons onge dacht een christelijk Kabinet. Het vrijzin nig Kabinet zonk weg door zwakte, het was „ep" en tot aanvulling of herstelling waren de vrijzinnige partijen niet in staat. Het jaar dat komende is, zal, indien niet alle profetieën falen, aan de Chris tenheid in haar raimste beteekenis geno men, een meerderheid brengen als nooit te voren. Zou ook dat geen zegen zijn Voorzeker, ook dan blijft er voor den antirevolutionair nog genoeg te wensohen over, ook dan als die technische meer derheid sterk en talrijk zal zijn zal de Christen het land der belofte niet zijn binnengegaan. Het verloren Paradijs zal nu eenmaal niet heropend worden, ook niet door de talrijkste en krachtigste meerderheid. Maar het is de toon die nu eenmaal de muziek doet stilstaan en de toon klinkt toch anders bij christenen dan bij vrijzinnigen. Hoe geheel anders klinkt die toon op de publieke markt des levens, naarmate de kapelmeester dirigeert. In de derde plaats klinke onze zegen bede op dit einde des jasis hoopvol en krachtig voor onze kleine provincie Zee land, een der kleinste deelen van ons kleine vaderland. Achterlijk en gansoh niet weelderig. Toch overkwam ons den zegen dat zijn vette kleibodem een toe nemende bevolking voedt dat onder zijn bevolking het geloof, misschien nog trouwer dan elders wordt bewaard dat zijn christelijke stichtingen toenemen en bloeien. Zou ook dat geen zegen zijn f Op groote diDgen kunnen we niet wijzen. Maar bestaat heel ods leven niet uit kleinig heden? Het leven des volks telt men bij eeuwen en het leven des mensohen by jaren. Bovendien wat is groot en wat is klein A's daar op uw kieiü dorp een christe lijke school wordt geopend, is dat groot of is bet klein Als daar in onze e*eden Middelburg, Viis gingen en Goes rieu we scholen worden ge bouwd, in alle opzichten in staat om te oonourreerec met het beste wat staat of gemeente levert is dat groot of is het klein f Als daar aan de Zeeuwsohe grenzen, vóór Zeeland een stichting wordt gebouwd aan hedendaagsehe eicohen voldoende, ten be hoeve van de christelijke verzorging van een deel onzer lijders en lijderessen is dat groot of is het klein Groot en klein is een begrip sleehls door vergelijking te bepalen, maar die beide een zegen te zien brengt ons zelf een zegen. En eindelijk klinkt onze zegenbede krachtig en hoopvol voor het persoonlijk leven van dien talrijken krisg van vrienden en geestverwanten in Zeeland, die ons blad dag aan dag bereikt. Dat De Zeeuw ook hel komend jaar uwe bode moge zijn om het goede te zoggen aan den breeden kring van vrienden en bekenden. Het goede daaronder zal zeker ook behooren het droevige, het treurige in uw leven. Ook het komende jaar zal zijn offers vragen en menig oog dat nu De Zeeuw als welkome bode begroet zal als het j&ar voorbijgegaan is voor immer ge sloten zijn. O, dat het dan niet zij met een vloek der egoistisohe wereld op de lippen, maar met de zegqpbede van de idealistische wereld des geloofs in het hart. Als in den zegen van Bethlehem de zegenbede voor bet komende jaar gewor teld is en gegróndj dan zal ook in dróeve dagen de (roost waarvan de eerste Zondag van onzen Heidelbergsoben Catechismus spreekt, ons niet ontbreken, evenmin als de dankbaarheid als we van het goede mogen gewagen. (Gaarne plaatsen wij bovenstaande ont boezeming. Zij is echter niet bedoeld als Nieuwjaarsartikel. Dat komt eerst later. Red.) Ontembare spreeklust. Land en Volk spreekt over „ontembaren spreeklust" in de Tweede Kamer. De gezamenlijke duur der bijeenkomsten voor den begrootlngsarbeid overtrof verre al wat tot dusver was vertoond. De uitgebreidheid van hetgeen in November en December jl. Is gesproken, overschrijdt verre den omvang van het verhondelde in menig vroe ger jaar. De Handelingen van J November igo8 tot den nnmiddag van 23 December 1908, toen het begrootingsdebat eindigde, beslaan 1272 bladzijden ibladz. 2591530). Dit cijfer is nooit tevoren bereikt. In 1904 en 1905 was het nog slechts 873 en 983. Deze krasse toeneming, zoo zegt het blad verder, spreekt nog te sterker, indien men op drie omstandigheden iet. Vooreerst is ditmaal tussoheu de begroo tingen door zoo goed als niets anders ver richt. Vervolgens most worden opgemerkt, dat dezen keer de begroetingen zelve geen aan leiding behoefden te geven tot bijzonder uitvoerige disoussiën. Alleen de algemeene toestand van Ned.-Iodië leverde wellioht meer dan anders slof tot bespreking. Dooh de bijzondere hoofdstukken der begrooting brachten slechts zeer weinige voorstellen van groote beteekenis. Eindelijk moet er op worden gewezen, dat verscheidene posten, in de begrooting voorkomende, en verschillende onderwer pen, in de schriftelijke begrotingsstukken besproken, werden uitgeschakeld. Dit alles komt in Februari de agenda bezwa ren. Met de afdoening van deze restanten en hetgeen men als het loopende werk kan aandui den, zal een groot deel van den tijd tot Paschen bezet z-jc. Voor den eigenlijken wetgevendea arbeid blijft steeds minder tijd over. Doch er is nog een ander euvel, dat dit jaar grooter afmetingen heeft aangenomen dan ooit te voren. Het bezoek der vergaderingen is zeor aanmerkelijk gedaald. De voorzitter is onver moeid op zijn postzijn sterke gezondheid ver oorlooft hem te doen wat, naar zijn strenge op vatting, plicht hem voorschrijfthij laat zich niet vervangen. Wij twijfelen, of er één lid is, dat met den voorzitter alle vergaderingen van het begin tot het einde heeft bijgewoond. Zeker is het, dat er slechts weinige leden zijn, die eenigszins ge regeld aanwezig zijn geweest. Voor wie nog andere bezigheden heeft, is dit ook eenvoudig onmogelijk. Tweëerlei gevaar dreigt. Het zal steeds moeilijker worden, anderen dan beroeps-politici, in of nabij Den Haag wonende, voor het lidmaatschap der Kamer bereid te vinden. Dat 's lands belang met dezen loop van zaken allerminst gediend zal zijn, behoeven wij wel niet nader aan te toonen. En het parlementair raderwerk loopt in de war, wanneer men met slecht bezochte ver gaderingen moet werken. Onze Grondwet, en op haar voetspoor het Reglement van Orde der Kamer, is streng, strenger dan de voor schriften in andere landener mag niet wor den beraadslaagd en gestemd, wanneer niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is. Tot de leden, die soms spijbeleD, durft Land en Volk geen al te scherp verwijt richten. Tegen den woordenvloed die dit jaarstroomde, is, schrijft zij, niemand bestand. Doch ook uit dit oogpunt dient raad geschaft. De spreeklust lijkt ontembaar. De uiterlijke inrichting der Kamerde katheder en de af sluiting van het middenvak, heeft het houden van redevoeringen veraangenaamd de spreker wordt minder dan vroeger gestoord door de leden, die een sooit van politie-gezag tegen de veelsprekerij plachten uit te oefenen. Ook het Kort Verslag moedigt tot redevoeren aan. Zoolang de kiezers niet aan zwijgende boven veelsprekende leden de voorkeur geven, schij nen de telkens terugkeerende vermaningen tot zelfbeperking, in en bulten de Kamer uit gesproken, niets te baten. Het optreden der Commissie van Overleg, dat verleden jaar eenige vrucht opleverde, heeft thans alweder vrijwel opgehouden te werken. Men zal moeten zinnen op middelen om ten minste gedaan te krijgen, dat naast de be handeling der Begrootingen, die steeds grooter deel van het jaar gaat innemen, ook wet gevende arbeid kan worden verricht. Als eenigen uitweg ziel het blad een ingrijpende herziening van het Reglement van Orde, die er toe leidt, een groot deel van den wetgevenden arbeid van de volle Kamer te brengen naar eommiasiön uit de Kamer. Nederland en Venezuela. Het Ministerie van Buitenlandsohe Za ken alhier beschouwt na den nieuw inge treden toestand eveneens de verwikkelingen tuesohen ons land en Venezuela vctoiloopig geëindigd. Een Reuter-berioht uit New-York meldt, dat Gomez de uillevering, van Castro zou kunnen vragen, indien de authenticiteit van het telegram, door de leiders der jongste samenzwering ontvangen om Gomes te ver moorden, is bewezen. Dit telegram, dat naar beweerd wordt van Gastro afkomstig is, geeft lastde slang te dooden door hem den kop te verpletteren en Caracas te ter- roriseeren. Dit kan den grondslag vormen voor een orimineele aanklacht. Een Reuter-telegram uit Caracas meldt De Regeering ontving van Castro het volgende telegram Zoo de Hollandeehe sohepen zioh nogmaals voor La Guayra vertoonen, val ze dan aan met onze sohe pen. Een besluit is uitgevaardigd, waarbij de oversoheping van koopwaren inTiini- dad wordt toegestaan; de scheepvaart op da rivier Meta wordt geopend en het monopolie van het zouttranspordt wordt afgeschaft. In de Vereenigde Staten was met be langrijke geldmiddelen reeds eenigen tijd een revolutie in Venezuela voorbereid. De expeditie naar Venezuela die na het vertrek van Castro naar Europa, naar Caracas zou gaaD, is eohter niet vertrokken, wijl men wil afwaohlen of Gomez in staat zal zjjn zioh te handhaven. De Junta, die in New-York voor de afzetticg van Castro gevormd was, siond onder leiding van generaal Nikolaas Rolandode Junta gaf goudoertiüoafen uit tot een bedrag van een millioea dollars, die betaalbaar zijn een jaar na Casfro's aftreden of afzetting. Belangrijke zendingen wapenen en am munitie zijn voor deze Junta naar de West- Indisobe eilanden verzonden, en in den laatsten tijd onderhandelde zij in New-York over den aankoop van een snelzeilend jaoht. Een ander berioht zegt, dat Gomez van de Vereenigde StateD de verzekering bad ontvangen op moreele steun te kunnen rekeneD, en dat deze verzekering heeft geleid tot het krachtig optreden van Gomez en tot de val van Castro's bewind. Venezuela heeft, sinds het jaar 1830, toen het een republiek werd, niet minder dan 50 revoluties beleefd. Dr. Knyper bericht in de Standaard aan de kiesvereenigingen dat hij aan de aanvragen om in dezen winter op te tre den niet kan voldoen mooht hij later tijd vinden om enkele spreekbeurten waar te nemen, zoo zal hij zelf daartoe 't initiatief nemen. De Goesehe Kiesvereeniging kan derhalve op hoop blijven leven, al is die hoop gering. Hooi en stroo-invoer in Engeland. Naar de N. B. Ct. uit goede bron verneemt zal zeer waarschijnlijk de hooi en stroo- invoer in Engeland uit ons land in Februari weer worden toegelaten. De twist in de S. D. A. P. Blijkens het verslag in Het Volk heeft het partijbestuur in zijn Zondag gehouden ver gadering gemeend geen buitengewoon congres te moeten uitschrijven, omdat noch het uittreden van Schaper en Helsdingen, noch de uitingen van enkele organen vol doende wijziging in den toestand hebben gebracht. Daar echter het partijbestuur behoefte gevoelt te weten of het voor zijn opvattingen in de partjj voldoenden stenn vindt om de leiding tot 't volgend congres in denzelfden ge9st voort te zetten, is be sloten een referendum te houden over de vraag of de partij in tegenstelling met de stellige meening van het bestuur, toch nog een buitengewoon congres noodig acht. Dit referendum zal tegelijk gehouden worden met de verkiezing van twee leden van het bestuur in de plaats van Schaper en Hels dingen. CIT DE PROVINCIE. Krabbendijke Gemeenferaadsverg. op 28 Deo. 1908, 's middags om 2 uur Tegenwoordig alle leden met uitsondering van J. P. Krijger. De notulen dar vorige verg. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van verschil lende ingekomen stukken. Voorgesteld wordt de verordening op de weeggelden te laten drukken en A 10 oent verkrijg baar te stellen, 't welk wordt goedge vonden. De eindstemming omtrent de nieuwe algemeene politieverordening, in eene vorige vergadering aangehouden, heeft plaatB en de verordening wordt met alge meene stemmen aangenomen. De huur van de bergplaats van straat- vuil werd opgezegd en nu stellen B. en W. voor diezelfde plaats aan de Westzijde van het dorp van de diakonie der Ned. Herv. Kerk in erfpacht te nemen, eohter een weinig grooter terrein, opdat er ook gelegenheid zij tot het bouwen van een bergplaats voor een lijkwagen. Bespreking heeft plaats, waaraan de meeste leden deelnemen, waarna de ongemaakte ver ordening met algemeene stemmen wordt aangenomen. B. en W. zullen nu verder de zaak met de diakonie regelen en tot een goed einde brengen. Bij de rondvraag vraagt het lid Van Gorsel over de paaltjes in den Noordweg. B. en W. zeggen een onderzoek toe maar reeds hier wordt als meening nitgesproken dat die alleen bij de inritten noodig zijn om beschadiging te voorkomen. De zaken zijn in een half uur afgedaan en nu sluit de voorzitter de verg. en de raadsleden kunnen, nu onderling gezellig over een en ander gaan praten. O - en W.-Souburg. In de Maandag gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen is een schrijven van de vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer met verzoek, om ter verfraaiing van onze streek bij het rooien der boomen deze door aan planting te vervangen alsook om bij den nieuwen bouw van woningen op breede straten te willen letten. Besloten wordt om met dit rerzcek rekening te zullen bouden. Voorts een schrijven van Ged. Staten, welke in overweging geeft om 't genot der vrije woning van het H. d. S. te herzien en te beginnen met I Jan. a. s. dit bedrag te bepalen op f200. Dit wordt voor kennisgevingaangenomen. Eindelijk een sohrijven van de kerk voogden te dezer plaatse om de bestaande begraafpl. aan haar behoorende in hnur te willen afstaan onder een reeks bepa lingen waaruit voortvloeit dat de raad op voorstel van B. en W. beslait om met het oog op de finatioiën als ook om het ataaD van eurateele onder de kerk voogdij hiervan af te zien. Daarop wordt besloten om een flinke verordening op te maken voor het toe zicht op de begraafplaats. Eenige oversohrijvirgen op de begroo- ting worden vervolgens goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt nog een en ander aangemerkt op hel onderbond va^l sommige wegén.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1