NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 74. 1908 Vrijdag 25 December. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel Twee liberale ministers, en toch een Rechts Kabinet. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DF.R FIRMA Zij die zich met 1 Jan. a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. III. Minister Heemokerk heeft dit als volgt uitgelegd Nu heeft de geachte afgevaardigd* uit Enkhuizen zich weder eenigs spotterajjen veroorloofd over myn geachten ambtgenoot van Marine, die uit het vorige Kabinet in dit is overgegaanpolitiek doorzicht zou men bij mijn geachten ambtgenoot niet zoeken. Mijnheer da VoorzitterHet is mijn stel lige overtuiging, en ook altyd geweest, dat de Ministers van Oorlog en ook van Marine niet in de eerste plaats zijn geroepen om politieke leiding aan een kabinet te geven. Maar geen mensch kan zich verwonderen, als Ministers van Oorlog en van Marine geen moeite hebben om met een kabinet van rechts homogeen te zijn. Het is wei eens voorgekomen, dat een Minister van Oorlog of van Marine, zittende in een Ka binet van links, reden had te verklaren, dat hij meer genoegen beleefde van deleden der rechterzijde, dan van die van de linker zijde. Verwondering zou het daarom mis schien wekken, wanneer een Minister van Oorlog of van Marine overging van een Kabinet van rechts in een van links, maar het omgekeerde nooit. Wat nu geachiadt is ook herhaaldelijk reeds voorgekomen, bijv. met den generaal Weitzel en met den heer van Erp Taalman Kip. En in het Kabinet door u, Mijnheer de Voorzitter, geformeerd dat was toch een vrijzinnig Kabinet, al was het niet geheel en al van dezelfde riohting, die de geachte afgevaardigde uit Enkhui zen is toegedaan, en waarin naast u zitting had de heer van Houten, was de Minister van Oorlog een Roomsch-Katholiek. Heeft toen ooit iemand gezegd, nat dit aan de homogeniteit van het Kabinet schade deed, kreeg het daardoor het karakter van een gemengd Kabinet Niemand heeft er ooit aan gedacht. Teen de heer Dyrerinck Mi nister was in het Kabinet-Mackay, en daar nevens de heer Hartsen, Minister van Bui- tenlandschs Zaken, was het toen daarom geen Kabinet van rechts En toen de heer Kruys was Minister van Marine in het Kabinet-Kuyper, heeft men toen gezegd, dat het geen Kabinet van rechts was? Heb ben in de Kabinetten van links altjjd Minis ters van oorlog en van Marine gezeten, die steeds zich zoo volkomen gelijkgezind toon den met hun ambtgenooten Ik geloof, dat wanneer men de politieke geschiedenis van ons land nagaat, spotternijen over de Minis ters van Oorlog en van Marine, die niet aangesloten zijn bjj een bepaalde partij, op een peil staan waarop het beter is zich niet te bewegen en ik geloof er iets te moeten bijvoegen, namelijk, dat bij de formatie van het Kabinet er naar gestreefd is, om te krijgen op dit gebibd volkomen erkende deskundigen. Over mijn geachte ambtge nooten mag ik natuurlijk verder niet meer spreken, maar geen enkel tegenstander zal hun deskundigheid ontkennen. Nu weet ik niet, of het verstandig en in 's lands belang ia, om, wanneer men zulke deskundigen heeft, die zich aan deze aangelegenheden, welke dan toch ook moaten behartigd wor den, willen wyden, dezen te bestoken met spotternijen van politieken aard, die onmo gelijk kunnen strekken tot betere beharti ging van de zaken, waaro n 't toch eok den geachten afgevaardigde uit Enkhuizen te doen zal moeten zijn. Het Kabinet is dus samengesteld zuiver als een Kabinet van rechts, en al wat over abnormale samenstelling geschreven is, is volslagen nietig. WsDEeer in een Kabinet Worden genomen repiesentatieve mannen van de antirevolutionaire parti; en van de Poomsch-Katholieke partij, en wanneer men zich de medewerking verzekeren mag van een erkend deskundige van Christel^k- historische gezindheid, dan is 't voor ieder duidelijk, dat de samsnstelling bedoelt te kennen te geven, dat dit is een Kabinet van rechts, en in dit opzicht is er tusachen dit Kabinet en de Kabinetten van 1888 en 1901 geen enkel verschil. Al wat daarover ge schreven is is phantaeie en fabel en ieder begrijpt, dst by deformatie van dit Kabinet dan ook allereerst is verklaard en vastge steld, dat de beginselen levende in de par tijen van de rechterzijde de politieke ge dachte zouden aangeven. 24 Dec. 1908. De houding van mr. Troelstra eo zijn zwijgende ea daardoor blijkbaar met hem instemmende vrienden bij de in-ontvangst- nemiDg der blij mare uit het Paleis, heelt de gansohe Nederlandsche pers, zoo van Links als van Rechts, verdroten en ge ërgerd. Wij nemen hierover twes uitspraken over uit de Reohtcohe pers, waarmee wij hartelijk instemmen uit De Nederlander(c.h.) Droeve houding. De houding, door den heer Troalstra gisterenmiddag in de Kamer aar geno men was beneden alle oritiek. Hoe iemand op zulk een gewijd oogen- blik, waarin de edelste, nafionale, histo rische en persoonlijke gevoelens in ieders hart boven komen, op zoo erbarmelijke wijze roet iD het eten kan werpen, zal wel voor eikeeD, die niet in Marxistische doctrines verward of in vrees voor Mar xistische oritiek gebonden ligt, immer een raadsel blijver. De verontwaardiging in de Kamer was daa ook algemeen, en die in het land zal ongetwijfeld geen geringer omvang aan nemen. Intu8sehen ban ons volk er weer uit zien, hoe de sociaal-democratie ten on zent nog steeds zichzelf buiten de nati onale gemeenschap blijtt stellen. Wanneer men de sooiaal-demcoraten voor «vaderlandslooze gezellen" uit maakt, maken zij zich daorovet boos. Dooh wat heelt de heer Troelstra, gezien oen onverbrekelijken band sinds drie eeuwen tnssohen Oranje en vaderland geweven, gisteren zelf daadwerkelijk an ders gedaan Eu uit De Maasbode (k Zyri ware aard. Deze oontra-demonstratie van den sooialisten-leider zij het Nederlandsche volk tot een sohrikwekkende leering. Want duidelijker dau ooit vertoont hier het socialisme weer zijn eigenlijken aard. Niet wanneer Troelstra en zijn tra wanten optreden voor het //vertrapte" proletariaat toont hij allereerst zijn soci alisten-natuur, want op andere wijs uitgedrukt kan zijn oritiek op sommige sociale toestanden ook door niet-socialis ten ODdersehreven worden. Maar in de gewichtigste momenten van het publieke leven openbaren zioh de geesten, en wat dan in 's mensohen harte diep verborgen ligt, dat welt hem j naar de keel. Dan springt ook de socialist naar voren, legt hij alle conventie, alle vormen, alle politiek omhulsel af eD laat hij zien wie bij is. Zóó ook hier de leider van het Neder landsche socialisme. Hij gebruikte wel parlementaire taal om zijn misnoegen en zyn koningshaat uit te drskken, maar in waarheid was die taal niets anders dan de verre weer klank van de sohrille en rauwe kreten, I die eenmaal van de banken der Nati onale VeTgaderiDg opstegen. Een verwoester van troon en altaar -ziedaer het sooialieme. En wanneer deze door de historie gestaafde leering weer eens dieper in druk heef' gemaakt in de harten van het Nederlandsehe volk, dan zal de EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 op.nt. verbeten houding van den socialisfeu- leider in het parlement van gister weer niet zonder vrucht aan dat volk zijn voorbijgegaan. Eet Volk of is 't Troelstra zelf? er staat een bijzonder kenteeken voor I traoht de wansmakelijke houding vaD mr. Troelstra, waarvan zij de sohuld geeft aau dan Voorzitter en aan de »hoera schreeu wende" Kamerleden, door de volgende wansmakelijkheden te dekken Tegen een eenvoudige mededeeling van deze omstandigheid zou stellig geen enkel protest zijningekoman. Maar als de groote meerderheid der Kamer daarover uitgelaten juicht, en namens de gansche Kamer(1) een zeer bijzondere vreugde wordt geopenbaard, dan moeten de hee- ren verwachten, dat er een groep is, die niet over zioh heen laat loopen en reden heeft om zioh van deze dolle uitgelaten heid los te maken. Dat was het doel van Troelstra. Zoolang duizenden (broodelooxe) moe ders met angst en beven een //blijde gebeurtenis" tegemoet zien, zelfs hun toe- vluokt zoeken bij z g. „deskundigen" om daar (anzX2) zoolang is het in ieder geval roekeloos, de sooialisten te willen meesleepen in een uitbundige geestdrift voor de zwangerschap der Koningin Vinden zij zulk een optreden onaan genaam, dan moeten zij zioh hoeden voor de wan6makelijkheid om briefjes, als voorgelezen door minister Heems kerk, als kermisgangers toe te juichen. Gelukkig dat dergelijke sohoon op zich zelf droeve en voor de Koningin grie vende taal, reeds lang overstemd is door den jubel van het Nederlandsche Volk in al zijn rangen en standen, en kerke lijke of staatkundige richtingen; uitge zonderd dan natuurlijk die van deze godsdienstvrije vaderlandloozen. Blijkens het Kamerverslag in het zelfde no. van Het Volk zei de Voorzitter niet de gansche Kamer, maar de Kamer. Red. Zeeuw, Deze tirade wordt door ons niet opge nomen. Red. Zeeuw. it Een zonderlinge uitlating Aldus betitelt Het folk een uitlating van da. Reitsma te Noord wolde (seo -dem.) Deze predikant wijt het geringe ker kelijke leven onder meer aan den geest van het lager onderwijs daar ter plaatse, en hij komt tot de slotsom dat hij ten gevolge van hetgeen hij in dit opzicht te Noordwolde zag veel dichter met zijn sympathie staat bij een school met den bijbel. Hij wil trachten te verkrijgen een open bare school, „doortrokken van sympathie voor den godsdienst". Het Volk noemt dit een „zonderlinge uitlating" en 'n „bedenkelijk geval", omdat (/ds. Reitsma partijgenoot is". Wij kunnen dit deze sooiaal-demooraten wel onder, elkander laten uitvechten. Maar een nog veel zonderlinger uitlating is die van Het Volk zelve die haar oritiek op de uitlating van dezen modernen pre dikant motiveert met de opmerking dat „de S. D. A. P. is vóór de openbare neutrale school, den eisoh (stelt) dat nie mand aan zijn kinderen op school gods dienstonderwijs zie opgedrongen, en onder godsdienstvrijheid ook verstaat de vrijheid om geen godsdienst aan te hangen". Zonderlinge partij die dergelijke voor standers van de school met den bijbel en strijders voor een openbare school met de vrijheid om geen godsdienst aan te hangen, in éénzelfde verband vereenigt. Maar hier ligt ook hare zwakheid. De 21e December is nu reeds drie jaren aohtereen een opzienbarende datum ge bleken. 21 Dec. 1906 de «nacht van S'aal". 21 Deo. 19Q7 de val van v. Rappard. 21 Deo 1908 de val van Castro. Want uit de berichten in ons no. van gister en dat van heden blijkt duidelijk dat Venezuela heeft toegegeven. In 't ministerie heeft de geest van dr. De Paul getriomfeerd, en de vioe-president Gomez toonde een vèr zienden staatsmans- blik door, na eeD vergeefsche poging om van Nederlend toestemming te verkrijgen in een herstel der handelsbetrekking met handhaving vau Castro's Mei-deereet, kort en goed dit decreet in te trekken. Het is dus mooi goloopen. Er is een paar weken oorlog geweest zondeidat er een druppel bloed gestort is; er zijn vijandelijke sohepen genomen zonderdat er één schot gelost isde vrede is geteekend zonder dat een der partijen overwonnen is. Mooier kan 'tal niet. Voor 't arme Curasao, dat van den handel op Venezuela grootendeels bestond, een heele verademing. Dit zoo gunstig gelegen eiland kan, bij krachtige inspanning, van dezen ommekeer een voordeelig gebruik maken, en zioh een goede positie veroveren. Nederland is door 't gebeurde, door zijn te juister tijd actief optreden in de achting der mogendheden geslegen. De Leeuw heeft zijn klauw getoond, en dat zal ook in de toekomst op t gemoed dsr nieuwe Venezolaaniohe regeering een gunstige uit werking hebben. De minister van buitenlandsehe zaken krijgt welverdiende hulde voor zijn wijs beleid. Zoowel hij als Gomez hebben het „gouverner o'est pré voir" (regeeren is vooruit zien) betraoht en met suooes. Voor deze aanvankelijke uitredding uit de moeilijkheden want er geschiedt niets bij geval 1 brenge 1 et Nederland sche Volk ooimoedig dank aan den KoniDg der KoningeD, door Wien de koningen regeeren, die met de inwoners der aarde doet wat Hij wil, die Machtigen van hun tronen stoot, het wereldbestuur in Zijne almachtige hand houdt, en ook met Neder land nog niet deed naar zijne zonden. Het Noorsche stelsel. Men doet de verzekering tegen werk loosheid gewoonlijk aansluiten bij de be- staaDdo vakorganisatie (Gentsehe stelsel). Daar de vakorganisatie nog lang niet alle arbeiders omvat, heeft men echter in Noor wegen aan de staatssubsidie aan de vak- vereen. de voorwaarde verbonden, jdat door de vak vereen, ook ongeorganiseerde werklieden voor het werkloozenfonds moeten worden aangenomen, zij het dan ook tegen verhoogde contributie. Dit Noorsohe stelsel werd o.a. in Den Haag toegepast. Er was nogal verzet tegen van de zijde der vakver. en nu verluidde dezer dagen, dat het Noorsohe stelsel deswege tiasoo had gemaakt. Dit werd o.a geconstateerd door ds. Rudolph in de sociale brieven de Standaard- De Qaagsohe wethonder, de heer üe Wilde, komt tegen die meening op. Mij is, zegt hij, van dat fiasco niets bekend. Uit de beste bron werd mij verzekerd, dat allengs alle vakvereenigingen in Noorwegen zich bij het Noorsche stelsel voegen, en dat ook ia Denemarken dit stelsel, zij het dan in gewijzigden vorm succes heeft. Aanvankelijk was de oppositie hevig, doch deze is allengs gaan luwen. In Den Haag hetzelfde. Bestreden door bijna alle Haagsche bladen, werd het Noorsche stelsel, eveneens in gewijzigden vorm, nk hevige oppositie van vakvereenigingen (meerendeels socialistische) en van Raadsleden, door den Gemeenteraad met groote meerderheid van stemmen aangenomen als het meest billijke en redelijke stelsel voor de werkloozen-ver- zekering. Thans kan tot mijn voldoening worden ge constateerd. dat, op-een zeer geringe uitzonde ring na, alle socialistische vakvereenigingen zich bij het Gemeentelijk Werkloozen-fonds hebben aangesloten en dat nu ook de andere vakvereenigingen beginnen te volgen. Er be staat dan ook goede hope, dat bij den aanvang van het eerstvolgend winterseizoen ongeveer alle vakvereenigingen, voorzooverre zij een werkloozenkas hebben, het Noorsche stelsel zullen hebben aanvaard. De tijd is nog Diet gekomen om over eenig stelsel van werkloosheid verzekering een bepaald oordeel uit te spreken De ondervinding is nog zoo gering. Het blijft met name ook de N. Prov. Oron. Grt.,A\e de werking er van te Groningen zag, voor komen, dat het Noorsohe stelsel als aanvul ling van het Genteehe vooralsnog zijn be- teekenis blijft behouden. Een bekeerling. Blijkens mededeeliDg in Het Volk was 't «de ex-anarohist Reyue" die na de demonstratie der sooialisten in de Kamer bij de bekende mededeeliug „het meest in zijn gevoel getroffen (was). Hij kon niet genoeg bah zeggen tegen de sooialisten". Deze mededeeling zal zeker een ieder, uitgezonderd dan de socialisten, genoegen doen. i&Hier blijkt dan een anarohist van de dwaling zijns wegs bekeerd te zijn. Er zullen misschien nog wel meer oogen open gaan. DIT DB PROVINCIE. De minister van marine heeft, uasr men uit Vlisslngen meldt, zyn tevreden heid betuigd asm den loodsschipper eerste klssse J, de Meynderst en verdere opva renden van den loodsschoener 15. voor de voortvarendheid by het bieden van hulp aan de in den nacht van 26 November te water geraakte bemanning van de sloep Van Dam van het loodsvaartnig. De be manning werd dan eok gered. Borsselen. De Engelsche schoener Devoniabestemd voor Gent, die Zondag alhier aan den grond voer, is Dinsdag vlot gekomen. Naar aanleiding van een mededeeling dat de fabriek te Sas van Gent niet met voordeel werkt,sohryft de heer Vorstermsn van Oyen in het Landbouwweekblad Daar tegenover mag ik mededeelen, dat een landbouwer, die 8 jaar by die fabriek ie aangesloten, daaraan geleverd heeft 800.000 K.G. tegen een prys.die gemiddeld f 1,51 per 1000 K.G. hooger was, dan die, welken de Boud betaalde. 800 x f 1,50 f 1208. Licht meegenomen 1 Zou de fabriek zooveel meer uitbetalen, als het haar niet goed ging Goes. Tot lid der oeconomische spijs- nitdeeling, vacature-Den Boer, (Soepcom missie) is gekozen de heer T. Fabery de Jonge Jz. Vllsslugen. De dagboot bracht gister een post van 1800 zakken a*n tot nu het hoogst bereikte getal. Krabbendijke. We zijn in deze ge meente wel vier weegbruggen rijk, n.l. bij de haven, in Nieuwlande en twee bjj de laadplaats van het spoor. Op ééoidezer laatsten werden gewogen 7.650.797 kile suikerbieten,op die in Nieuwlande 2.243.074 kilo, op die aan de haven 1.531.624 kilo, op drie weegbruggen 11.425.495 kilo. Aan de haven werden voorts nog 235.557 kilo andere stoffen of goederen gewogen. De weegbruggen voldoen dus wel aan een bestaande behoefte. Blijkens bericht van den bekenden Vlissingsohen berichtgever van de Nieuwe Courant was 't te Zoutelande gestrande sioomsohip cp reis van Antwerpen naar Dantzig en str&adde 't in het Oostgat. Wij vernemen dat 't nog deczelfden middag vlot kwam en naar zee Btoomde. H. M. de Koningin vernietigde het bestuit van Ged. Staten v«n Zeeland, waarbij de gemeenten Zierikzee, Noord- gouwe eu Zonnemaire en de polders EoordgomveZonnemaire eu Bloois en Oud- B'immenede alleen, zonder de gemeente Brouwershaven op grond van een door de besturen der drie eerstgenoemde ge meenten en polders betreffende het OQ-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1