9WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 73. 1908 Donderdag 24 December. 23e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH uit m pms. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes E. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bjj dit nummer behoort een Bijvoegsel PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1>25. Enkelj nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wegens Kerstdag verschijnt Vrij dag en Zaterdag onze Courant niet Zij die zich met 1 Jan. a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. TWEEDE KAMER. Do Kamer beeft gieter bij de behandeling van de begrooting voor Landbonw, aan den minister een som van 2 ton toegestaan, in plaats van de vroeger geweigerde 4 ton, tot deelneming aan de Tentoonstelling te Brus sel, met 59 tegen 18 stemmen die van de 6 soeiaal democraten, den katholiek Arts, de oud liberalen v. Poreest enBJooker, de vrij zinnig democraten Nolting en Ketelaar en enkele unionisten. Nederland en zjjn Kolo niën zullen op die Tentoonstelling, tenge volge dezer transactie, onder één dak ge bracht worden. Daze quaeatie ia derhalve in der minne opgelost. De minister leed weer een klein echec je b\j de behandeling der onderafdeeling Arbeidsinspectie. Schoon hij van alle kan ten geprezen werd omzijn voortvarendheid, werd hem toch een amendement thuis ge stuurd van de commissie van rapporteurs, toegelicht door mr. v. Idsinga, om dezen post voorloopig te schrappen. Geen beslissing van zoo belangrijke quaestie zonder voorafgaande schriftelijke bespreking, zei mr. Trenb. Geen plannen nitvoeren, zonder vooraf gaande raadpleging met Raad van State en Kamers, voegde mr. Lohman er aan toe. Bet amendement werd bierop met 82 tegen 23 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal democraten, een deel der rech terzijde en drie unie-liberalen v. Doorn, De Klerk en Thomson. De minister heeft gezegd spoedig met hetzelfde plan te zullen terugkomen. Het subsidie aan de Boerenleenbanken werd toegestaan ondanks het verzet van mr. Tydeman, die meende dat de Eindho- ventche Bank sommige richtingen uitsluit, wat door dr. De Visser na ernstig onder zoek entkend werd. Voor de subsidies stemden met de rechteazijde de voorzitter, de heer v. Kol en 8 unionisten. De politiek van den dag. Verschillende gemoedsaard in ons Ka binet. «Politicus" in de Opr. Haarl. Crt. Dat admiraal Wentholt boos is gewor den toen hij telkens in de rede werd ge- vallen, nadat 't gekakel om hem heen gonsde en dwarrelde, zoodat de door hem gesproken woorden in brokstukken 's mi nisters eigen oor zollen bereikt hebben ik kan 't mij levendig voorstellen. Maar zoowel dit lid vaD het thans aan de groene tafel zittend negental, alsook andere minis- trieele grappioi kan men met reden toe voegen „Tu l'as voulu, George Dandin Nooit of te nimmer hebben we zoo'n amusant" kabinet gehad Minister De Marees van Swinderen houdt de heeren een paar uur lang bezig op een manier, die in allen eerbied getuigd in staat is om een Chrétienni of een Speen hof! jaloersoh te maken. Hij schudt de moppigheden" uit de mouw van zijn ele gante jas, en er is zulk een haast-ononder- broken geschater in de zaal, alsof men een monoloog van beroeps humorist bijwoonde, in plaals van de rede des ministers van buitenlandsche zakenDe premier vlecht toch wel om den anderen zin een of andere oolijke guitigheid eene grappige zinswending, een typisoh-vermakelijke woordspeling, of zoo, in zijn speech. Som mige leden krijgen pijn in 't pericardium van het laoben. Herinneren zich den lijd niet, dat ze lóóveel irartn van pret zieh uit de oogeu moesten wissohen. Zullen straks, wanneer zij, ter afwisseling van debe- grootiogs-oampagne, eene of andere leuke klucht gaan zien, allicht denken 't Is hsel aardig, maar... Heemskerk... Of: Van Swinderen is 't tooh niet De onvermoeibare zucht van mr. Kolk man om de mensohen door zjjn balf-iro- nisohe, half-saroastisohe grappen aen 't lachen te maken, ze is sinds lang ver maard. Zoodra, in den Haagsohen Raad, de heer Kolkman het wooid vroeg, helder den de gezichten als bij tooverslag op Begon men bij voorbaat alvast z'n lippen in sobertsplooi te zettenkwam er blij geglinster in de oogen, zelfs de van ver veling meest-doife en slaperige Nu kwam er ten minste kans om eens flink je lever aan 't schudden te brengen Mr. Kolkman's roem als als grappious is, sinds zijn komst ter groene tatel, gaan afnemen. Bij sterren van de eerste grootte lijkt het lioht van tweede-soorts aan 't firmament schraal. Tegen de uien en guitigheden van collega's Heemskerk, Van Swinderen en Wentholt moet de huidige minister van iioanoiën, als «droog-komiek" man, 't beslist afleggen De rustige ernst van een Idenhurg het zakel\jk-heldere betoog van een Nelissen het kurkdroog-besliste van een Sabron steken zeer scherp af bij de joligheid der dartele anderen. Zelfs vindt men dien ernst eigenlijk wel prettig. „Toujours per- drix", nietwaar? Zooals de „Bruiloft" bij de „Gjjsbreght" werd gevoegd ter aangename variatie van 'f sombere en 't vroolijke, door onze wijze voorouders, aldus past ook wonderwel een Sabron naast een Van Swinderen tot 't vormen van een «harmonisch geheel". CIT DE PROVINCIE. Goes. Gemeenteraadsvergadering van Dinsdag. Voorzitter de heer burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Donner. Ingekomen zijn de volgende stukken Bericht dhr. NeetesoD dat hij de benoe ming tot onderwijzer aanneemt, dooh pas 1 Maart in functie kan treden. Goedkeu ring door Ged. Staten van raadsbesluiten van 26 Nov. jl. inzake wijziging begrooting 1908 en afkoop van cijns. Bericht van Ged. Staten van ontvangst der verordening tot wijziging van de verordening op het brandwezen. Goedkeuring idem suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Berioht van Ged. Staten dat de huurwaarde der vrije woniDg van de hoofden der scholen is verhoogd tot f300. Een adres van P. Schrijver verzoekende het lokaal thans bij hem in pacht als bergplaats of pakhuis te mogen verhuren tot gebruik van een tim mermanswerkplaats gedurende 1909. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. W. J. M. Bitter vraagt in erfpacht te mogen ontvangen een strookje grond van de gemeentegaag, noodig voor den bouw van een nieuw woon- en winkelhuis in de Langevorst, eu tevens om een glazen bedekking in bedoelden gang te mogen aanbrengen. B. en W. stellen voor dit stukje grond toe te staan tegen een erf pacht van 1 5 's jaars en de bedekking toe te staan tegen een retributie van f 10. De fiaanc'ësle commissie is er voor den gevraagden grond aan adressant te ver- koopen, subsidiair de erfpacht te bepalen op fl.50 's jaars en de retributie op f5 voor de overdekking. Da heer Temperman vindt f 1,50 erfpacht voor een stukje van 3 M», billijk, en in overeenstemming met de vroegereerfpsoht- verleenirgen. Het argument van B. en W. dat adressant een veel beteren bouw zal krijgen, mag hier geen maatstaf zijD, want waar is dan de grens. Veel gezonder is het standpunt om rekening te houden met vroegere erfpachten. Spr. zegt dit namens da tinacoiëele oommissie. De commissie zag nog liever dat adressant bedoeld strookje wilde koopen. De heer Pilaar komt op tegen 't ver- leenen van de erfpacht voor onbepaalden lijd gelijk B. en W. 't noemen. B. en W. wilden zieh 't recht voorbehouden ten allen tijde dit strookje zoo noodig weer terug te nemen; maar op zulk een voorwaarde kan adressant nooit de erfpacht aanvaar den. Deze transactie mag dan ook uiet worden toegelaten. Adressant wil echter naar spr. bleek op aannemelijke voor waarden wel koopen. Da heer Dekker sluit zieh hierbij aan. Hij kan zieh niet voors'ellen hoe groot de erfpaohtsom wel zal moeten bedragen naar den maatstaf door B en W. bij deze aan vraag aangelegd, voor 't geval er eens een aanvraag komt van iemand die eens heel veel belang heeft bij de erfpacht,/- Spr. meent dat de Raad niet bij dergelijke aan- vragen den aanvrager moet trachten te knijpen. De heer Hollmann zegt indien de brand gang niet te smal wordt, er geen bezwaar bestaat aan adressant te verkoopen. De voorzitter verdedigt 't voorstel van B. en W. Het denkbeeld der Moanoieele oommissie cm de erfpacht eeuwigdurend te doen zijn nemen B. en W. over. Het voorstel van B. en W.overbouwing ad f 5 retributie 's jaars wordt aangenomen met algemeene stemmen. Idem erfpacht f 5 wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen (voor stemden Von Schmidt, Kakebeeke, v. d. Bout, R'soh en de Witt Hamer). Het voorstel der Ünanoieele oommissie eeuwigdurende erf- paoht ad fl.50 wordt aangenomen m9t 8 tegen 4 stemmen die der heeren Risch, v. d. Bout, Hamer en Von Schmidt. Wed. P. de Jongh verzoekt om aan wijzing van peil voor een te bouwen woonhuis aan den Stationsweg en tevens om achter de rooilijn te mogen bouwen. Adressante heeft indertijd den grond ge kocht van de Ned. Herv. kerk onder voorwaarde achteruit te zullea bouwen. Op den nog open grond wil ze een wo ning plaatsen, dooh zou indien zij in de rooilijn bonwt met haar woning boven de sloot komen. Wordt haar toegestaan 4 M. achteruit te bouwen dan komt de woning achter de sloot; en blijft 't raam van de aangrenzende woning vrij. Met algemeere stemmes wordt het verzoek toegestaan. Komt ter tafel een adres van H. v. Sprang houdende verzoek om te mogen bouwen op een terrein aan den Westsingel en aanwij zing van peil voor aldaar te plaatsen huizen. Adressant wil op het terrein naast de wo ning van dhr. Kolsters een pad van 1,70 met een kromming tot achter de woning van Gorse doen loopen en daar achter een woning bouwen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus be sloten. Komt aan de orde een adres van J. Heins- dijk, houdende verzoek om op een terrein aan den Westwal achter de vastgestelde rooilijn te mogen bouwen. Dit is op terrein achter de Prins van Oranje- B. en W. stel len voor om een strook grond terug te ne men, en den adressant te vergunnen achter de haag te bouwen. Wordt mettertijd bet huisje dat in 't verlengde van de haag staat, afgebroke», dan kan deze haag in rechte lijn worden doorgetrokken. Enkele aanvragen om afschrijvingen van belastingen worden toegestaan. Een wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1909 wordt voorgesteld in verband met mutatiën by het lager onderwijs, enz. Onder anderen zal door 't vertrek van den heer Butler, wiens salaris met 1 Maart had moeten wor den verhoogd, de post onvoorzien met f 63 kunnen worden verminderd. B. enW- stel len thans voor om den post opbrengst marktgelden te verhoogen met f 300 en te brengen op f2000, dewijl do opbrengst over 1908 nu reeds de f2200 heoft over schreden. Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. Naar aanleiding van een paar opmer kingen van Gedeputeerde Staten worden een paar wijzigingen voorgesteld in de verordening op de tapperijen. De eene wil doen vervallen de kennisgeving der opening eener tapperij binnen 8 dageD, dewijl de Drankwet hierin reeds voorziet. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. De tweede wijziging bedoelt te bepalen dat de verplichting om terstond na 't slaan van twaalven de tapperij te sluiten niet geldt voor logementsvergunningen, wanneer zieh in de gelagkamer enkel logeergasten bevinden, met uitzondering van anderen. Thans volgen de verschillende benoe mingen in eommissiën en besturen wegens peiiodieke aftreding hunner leden. Geko zen worden de heeren Pinanoieele oom missie Temperman, Fransen v. d. Putte en P/laar; Gasoommissiiev. d. Bout (voorz.), Temperman en v. d. Leeuw Commissie voor de strafverordeningen Pi laar en Von SehmidtCommissie aanslag H. O.Donner, Temperman en v. d. Ven Idem reclame H. O.Risoh, Kakebeeke en Hollmann Commissie van Toezicht Mid delbaar Ocderwijs, vaoature Van Heel (de heer v. Heel wensoht geen herbenoeming) voorgedragen dr. J. G de Ruy ter de Wildt en mr. J: H. M. Stieger. Benoemt wordt eerstgenoemde met het lot tegen mr. Stie- ger, na 2 vrije stemmingen. Bij de le vrije stemming bekwamen de heeren Stie- ger en de Ruyter elk 5 en v. Heel 2 stemmen. Bij de 2e vrije stemming bekwamen de heeren de Ruyter en Stieger elk 6 s<emmen. Commissie van Toezicht lager onderwijs A. G. v. Dijk (mede aanbevolen was J. Pilaar,/. Burgerljjk Armbestuur B. M. den Boer (mede aanbevolen de heer G. H. v. d. Meer Mohr) en G. A. Hajenius mede aanbevolen de heer J. A. v. Heel. Gasthuisbestuur J. A. Wilton v. Reede met 12 st. Mede aanbevolen was de heer J. Pilaar. Regentes weeshuis Mevr. F. Mulder-de Jongh met st.mede aanbevolen was Mevr. M. de Ronde Bresser. Regentes Gasthuis Mevr. T. Dekker-Tijs met 11 st. Mede aanbevolen was Mevr. S. v. d. Bout-Harinok welke 1 st. verkreeg. Commissie voor classificatie van leerlin gen der openb lagere soholen uit het ooilege van B. en W. mr. J. de Witt Hamer uit den Raad J. F. v. d. Leeuwuit 't R. K. armbestuur J. B. v. Kal Gif hout mede aanbevolen was P. van der Reit. Uit de oec. spysuitdeeling L. A.Knitel; mede aanbevolen was W. Kakebeeke. Uit de Herv. diaconie J. de Bruine, mede aan bevolen was I. Weasel. Uit het Burgerlijk Armbestuur B. M. den Boer, mede aanbe volen w&s P. A. de Ligny. Uit de geref. diaconie (vac. J. de Jonge Az.) M Quakke- laar met 11 stemmen tegen i op den mede aanbevolen heer A. Wisse. Een reclame van J. van Acker tegen zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag op het 2e suppl. kohier 1908, wordt, na beraad slaging in geheime zitting en na herope ning der vergadering besloten den aanslag van reclament te handhaven. Aan dhr Butler wordt eervol ontslag ver leend als onderwijzer bij 't O. L onderwijs alhier tegen 1 Maart of zooveel vroeger als in de vacatnre zal zijn voorzien. B. en W. worden gemachtigd een oproeping te doen ter zijner vervanging. Ten slotte besluit de Raad op voorstel van B. en W. om kosteloos af te staan aau het Rijk een stuk grond groot 340 eA. voor den opslag van een patronen- bergplaats en wel op liet terrein van de sohietvereenigiug «Koningin Wilhelmina" achter het sohietlandjeeene quaestie die al sedert 1905 hangende was wordt hier door ten genoegen van beide partijen opgelost. Met ingang van 1 Januari a.s. zijn ver plaatst bij 'srijks belastingen in Zeeland de kommies le klaBse M. G. J. Contant, van Hansweert (tijd.) naar Brouwershaven, de kommiezsn 2e klasse W. Jansen, van Hans- weert naar Hontenisse, D. C. van der Hooft, van Oudenbosoh naar Hansweert en J. Vis ser, van Axel naar Middelburg en de kom mies 3e klasse J. Bogaart, van Ooslburg naar Axel. Te Renesse werd Zondagnamiddag een godsdienstoefening van den „Protes tantenbond" gehouden, waarbij mevrouw Baudet—Fookens den kansel betrad. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Zaterdagnacht is te St. Nicolaas brand uitgebroken in een winkel van damesmodes, wit goed enz. De huisbe woners waren reeds gevlucht langs een achterpoortje. De dochter, 22 jaar, liep terug om haar hondje te redden, dat Dog in het huis was, de vader stond op de binnenplaats in zijn onderkleereD, daar hij geen tijd had om zieh te kleeden. Hij zeide tegen de blussohers dat hij zijn dochter giDg halen en liep het brandende huis binnen. De commandant der gen darmerie wilde hem naloopen om bet meisje te reddendooh de vader* was hem zoover vooruit, en de brand was zoo toegenomen, dat de vlam den comman dant den weg afsneed. Het meisje werd nog aan het venster van de 2e verdieping gezien met een beddenlaken in 1 aar hand, roependeHelpt mij INauwelijks was de leer buiten aan het venster gezet of de plankenvloer zakte onder haar voeten weg en zij verdween in den vuurkolk. De vader werd niet meer gezien. Den volgenden ochtend vond men het ver koolde lijk van het meisje. Dat van den vader heeft men nog niet kunnen vinden. De door de Nieuwjaarsoommissie te Kruinlngen gehouden Nieuwjaarsooïleote heeft opgebracht f338.35. Te Domburg werd Maandag leven loos geboren een stierkalf, dat 841 KG. woog, een buiter gewoon hoog gewicht. Men moest echter vooraf de koe slaohten, daar men haar niet verlossen kon. De heer M. J. J. Steemei;», klerk- telegrafist bij de S. S. Maatschappij aan het station te Zutphen, wordt met ingang van 1 Jan. a.s. verplaatst naar Kruinia- gen Ierseke. Tot ontvanger-griffier van het water schap „Poortvliet" is benoemd de heer W. Dronkers, gemeente secretaris van Poortvliet. i Waarde. L K. werkzaam op dé hof stede van dhr C. B alhier kreeg Dinsdag- voormiddag bij toeval een slag van een paard vlak in zijn aangezicht,waardoor een gapende wonde ontstond en zjjn neus deer lijk gehavend werd, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Yoor de zooveelste maal blijkt hieruit weer de wenschelijk- heid van de opneming van het landbouw bedrijf in de ongevallenwet. Stavenlsse. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd besloten, bij de betrokken autoriteiten de tot stand- koming eener intercommunale telefoonge leiding aan te vragen. Uit een 9 tal sollioi- tanten werd P. de Rijke alhier benoemd tot gemeente-werkman, en wel op een jaar wedde van f 312, Axel. Men kan van buiten niet,altijd zien, wat er van binnen te koop is. Aan den weg van hier naar Ter Neuzen, in het gehucht Magrette, staat een bierhuis met het navolgende uithangbord „Daar sterke drank en brandewijn, „Voor de gezondheid schadelijk zijn, „Heb ik, gedwongen door de wet, „Dien rommel maar op zij gezet. „Maar elk, die herwaarts komt, vindt hier, „Voor weinig geld een puik glas bier." Oogensohijnlijk zou men zeggen, dat de man geen druppeltje in huis had, maar de maréchaussees gedachtig aan boven genoemd spreekwoord daoht er anders over, en vond bij nader onderzoek een groote hoeveelheid dier verboden waar, hetwelk in beslag werd genomen, terwijl den bierhuishouder proces-verbaal werd aangezegd. Luclor et JSmergo.) 'tZand De vereen, van gedipl. leer lingen aan de wintercurcus in landbonw in Walcheren vergaderdo heden onder voor zitterschap van dhr De Steur, welke de vergadering op gebruikelijke wijze opent. Aanwezig waren 16 leden en de heer Zwa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1