NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 68. 1908 Vrijdag 18 December. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bultenlandseh Orerzieht. Binnenland, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Zij die zich met 1) Jan. a s, op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Engeland. De strjjd tusschen Lager en Hoogerhuis, tusschen Whigs en Tory's, tusschen Libe ralen en Conservatieven wordt heftiger, de ministers knnnen niets doen. Elke maat regel, die tegen den zin der in hu on 6 over- groote meerderheid conservatieve Lords van het Hoogerhuis ingaat, wordt verwor pen, en daartegen staat de regeering mach teloos, uitgezonderd in de finacieele quae- ties. Dat heeft de minister van financiën, tevens premier 1AsquittVrijdag iu de Liberale Club nog eens duidelijk gezegd. Het Hoogerhuis heeft de Drankwet verwor pen, zoo sprak hij, maar de drankwinkels zal ik wel krijgen, in 1909 op de begrooting. Het Hoogerhuis heeft over de begrooting niets te zeggendaarom kan de regeering het vergunningsrecht verhoogenen dit is een kleine schadeloosstelling voor de ver werping der Drankwet. Maar ook de «Schot- sche Landwet en de Onderwijswetten heeft het Hoogerhuis verworpen of onmogelijk gemaakt, en hiervoor heeft de regeering geen vergoeding. In ieder geval denkt zij er niet over, nu reeds het Lagerhuis te ontbinden. Of zij gelijk heeft. Dat reoht behoort haar alleen en als 't nu tot een ontbinding kwaoo, zou haar overgroote meerderheid van dit oogenblik binnen enkele weken tot een verpletterende minderheid ver smelten. Engelsch Indië. Ook hier is de toestand wèl zeer ernstig. Reeds vroeger, toen na gebrekkelijke voorbereiding spontane opstanden plaats vonden, hebben de Engelsohen veel moeite gehad, om hun gezag te handhaven. Wat zal 'tdan thans worden, nu blijkt, dat de opstand met kracht en beleid wordt ge organiseerd In zijn gisteren gehouden rede tot sluiting van de besprekingen over het wetsont werp tot snellere berechting «an anarchisten eo opruiers,verklaarde de onderkoning earl Minto, dat, de thans geldende wetten niet voldoende zijn om het dreigende gevaar te keeren. De ontdekking van verborgen wapenmagazijnen, gevolgd door den aan slag op den luitenant-gouverneur van Ben galen en den moord op den inspecteur van politie, zijn het begin van een nieuw hoofd stuk in 4de geschiedenis der oproerige be weging en hebben bewezen het bestaan van een wijdvertakte, moorddadige samen- xwering, welker kennelijke wapens zijn stelselmatige moord op regeerÏDgs-ambte- naren en verdrijving van de Britsohe re geering uit Iodië De onderkoning deed een beroep op de leden van alle rasseD en elke kaste om zioh aaneen te sluiten, met het doel een einde te maken aan de samenzweringen eu verborgen gevaren, die dagelijks het leven der bevolking bedreigen. Wettelijke regeling van den arbeid De minister van Landbouwnijverheid en Handel heeft in de memorie van ant woord op zijn begrooting aan de Tweede Earner eenige mededeelingen gedaan om trent zijn plannen tot verdere wettelijke maatregelen ter bescherming van den ar beid. Wij stippen daaruit het volgende aan Een wetsontwerp tot beseherming van de steenhouwers tegen de gevaren van hun beroep is in bewerking Een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de arbeidsverhoudingen van kel ners en koetsiers. De toestanden in de lompensorteerde- njen zijn dit jaar san een nauwgezet onderzoek onderworpen. Bij het onderzoek naar loodvrije gla zuren voor de keramische industrie zijn uitkomsten verkregen, welke grond geven voor de verwaehting, dat vervanging van loodhoudende glazuren door onschadelijke mettertijd mogelijk zal blijken. Volgens den minister kan de wetgever geen bepalingen voor de kleine sigaren- makerijen vaststellen, voordat vaststaat, welke maatregelen op het gebied der huis industrie behooren te worden genomen. Door den minister wordt overwogen, langs welken weg meerdere veiligheid bij het gebruik van,steigers en meer in het algemeen bij de uitvoering van bouwwer ken is te verkrijgen. Een afzonderlijke wettelijke regeling ten aanzien van het laden en lossen van sche pen is in voorbereiding. Het eindrapport van de Loodwit-oom- rnissie zal vermoedelijk in de eerste helft van 1909 worden uitgebraoht. De minister wijdt voorts zijn volle aan dacht aan de vraag en" zoo ja in hoeverre de leeftijd, beneden welken kin deren geen arbeid mogen verrichten, be hoort te worden verhoogd. Naar verluidt zal dr. Kuypsr tegen Kerstmis in het vaderland terugkeeren. (Het Centr ii De kleine meid''. Miss Winter zet haar verhaal in De Tele graaf omtrent de jeugd der Koningin voort an vertelt onder*meer het volgende „De keizer van Duitschland had van de Koningin-Regentes de belofte verkregen, dat Hare Majesteit, vergezeld van de Ko ningin, hem in den zomer van 1892 te Pots dam een bezoek zou komen brengen. Nu gebeuren er vaak vermakelijke dingen, wanneer vorstelijke personen van huis zijn incognito reizen.Zoo stapten we te Straats burg uit, om aldaar de beroemde kathedraal te bezichtigen. De vermaarde klok/die in den zuider kruisvleugel achter een zwaar bewerkt ijzeren hek staat, werd natuurlijk nauwkeurig bezichtigd. De gids, die geens zins vermoedde, dat hij vorstelijke perso nen toesprak, gaf met rappe tong een ver klaring van de mathematische samenstel ling van het uurwerk en beschreef omstan dig de regelmatige verschijning van de Twaalf Apostelen die Christus groeten, be nevens het slaan der uren door den Engel des Doods. Hjj besloot zijn toespraak met de opmerking, dat de kleine meid de Ko ningin) „ofschoon de zaak voor haar waar schijnlijk te ingewikkeld was om ze te be grijpen, bet wellicht vermakelijk zou vin den, de figuren bij het slaan van den middagtijd te zien verschijnen. In dat geval zoo zeide hij zou zij goed doen een poosje te wachten." De kleine meid vond dat ook, wachtte en had vermaak. Zoo men weet, is er van den toren der Straatsburger kathedraal een prachtige uitkijk, en de jonge Koningin verklaarde met jeugdige energie, »dat het verrukke lijk zou wezen, hoeiemaal n ,ar boven te gaan." Wij vervoegden ons derhalve bij den portier aan den torenvoet en vroegen om toegangskaarten. Alle bezoekers, die den klim weDsehen te ondernemen, hebben daarvoor een kleine som te betalen, en kinderen bene. den 12 jaar half geld. Het spreekt van zelf, dat vzor de Koningin van zulke reducties nimmer gebruik werd gemaakt. Maar de verkooper der kaarten was een eerlijk man en vroeg in het Franseh „Hoe oud is het kleine meisje?'1 Eo toen het antwoord daarop uitbleef, wendde hij zich direct tot de K^niDgin en vroeg „Mademoiselle, hoe end bent ut" Dooh zij, eenigszins o»er zijn aandringen ge raakt, en de zaak niet begrijpende, pro beerde naar binnen te gaan. Dooh de walohter verhinderde dat, en herhaalde nogmaals zijn vraag. Wij waren nu allen min of meer van streek geraakt en de kamerheer der Koningin verklaarde toen, dat de leeftijd van Mademoiselle er niets toe deed. Dooh de oude man bleek de explicatie niet te vatten, want, terwijl wij weiden doorgelaten, mompelde hij, met een blik van deernis op de Konin gin „Arm kind, zij verstaat geen Franso'a" Dat maakte de zaak nog erger. En niet zoodra waren we builen 's mans gehoor, of „Mademoiselle", die 't Fransoh even vloeiend als haar eigen taal sprak, had van ons allen een beetje plagerij te ver duren. Te Potsdam. Wij reisden naar Potsdam op een dier heete en doodstille dagen, waarmede de vroege zomer nu en dan 's mensohen ijdel» heid eu humeur op de proef kan stellen. Lang voor de plaats van bestemming werd bereikt, hadden we alleu veel te lijden van het langdurig stilzitten in een druk kende en sroffige atmosfeer. Door de late aankomst van den trein, hadden we onder weg de reisoostumes met de beste klee ding te verwisselen. Wat een vermoeiend prooes is dat toch, zioh in staatsie te kleeden in de enge ooupé van een spoor wegwagen, met een snelheid van 90 kilo meter in het uur voortgetrokken door tal rijke tunnels en om vele boohten. Maar de Koningin had in dat alles het grootste ploizier. De beide Koninginnen werden met groote plechtigheid ontvangen door den keizer en de keizerin, die omstuwd wareD door de talrijke vorstelijke personen, te Potsdam en Berlijn verblijf houdende. Toen de gebruikelijke groeten gewisseld en allen aan de hooge bezoekers voorgesteld waren geleidde de keizer de Koningin-Regentes en de keizerin Koningin Wilhelmina, om de bij het station opgestelde eerewaoht te inspeoteeren, waarna naar het nieuwe paleis werd gereden. Tengevolge van 't late uur werd dra na onze aankomst ten paleize 't diner opgediend, en voor de vrijheid en het gemak, dineerde het kei zerlijk echtpaar „en familie" met zijn koninklijke gasten. Daar waren aaD het bezoek natuurlijk vele staats- en offloieele verrichtingen ver bonden. Maar er was besloten, dat de jonge Koningin Wilhelmina naaraan geen deel zon nemen. Begrijpelijkerwijze gaf zij er de voorkeur aaD, aan de spelen en uitstapjes van 's keizers kinderen deel te nemen. Het was voor hen een nieuwe ervaring, m?t een zoo jeugdige Koningin in aanraking te komen. En zij beschouw den haar aanvankelijk als een vreemd verschijnsel, dat met zekeren eerbied moest worden behandeld. Maar de bedeesdheid verdween spoedig. En na kortén tijd waren alle kinderen de beste vrienden. De kroonprins en de prinsen Eitel Fritz en Adelbert waren, ofschoon jonger dan de Koningin, tooh genoeg van Haar leeftijd om met elkander om te gaan en in den regel brachten zij 'n gedeelte van den mor gen en den namiddag in elkanders gezel schap door. Den prinsen was veroorloofd om, zoader de hoede hunner leeraars, de KoniDgin en mij op onze wandelingen door het vorstelijk park te vergezellen. Sn het was voor de beide oudite knapen een groot genoegen, ons in hun eigen voer tuigje te rijden en met hun liefste plekjes bekend te maken. De Minister van Landb heeft aan de Commissarissen der Koningin verzooht de Burgemeesters in de provincies te verwit tigen dat wanneer door een gemeente veld wachter overtreding wordt geconstateerd van de artt. 15 en 35 der wet van 20 Juli 18 0 (St.bl. no. 131) en deswege proces verbaal wordt opgemaakt, daarbij het vee of de voorwerpen,waarmede de overtreding had plaats gehad, moet in beslag genomen worden. Da Wa9hingtonsohe oorrespondent van de Times seinde gistereD, dat een voor naam lid van de Senaatscommissie voor buitenlandsohe zaken, op het bericht dat de Gelderland de Abxis had opgebracht, zeide„Het lijkt wel of president Castro eindelijk zijn lang verdiend pak slaag krijgt, en ik ben er blij om." Die woor den, zegt de Tim^s-raan, geven de op vatting van het offieieele Washington weer. Met belangstelling ziet men er naar van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. uit, wat Nederland'8 volgende stap zal wezen. Amerika zal rustig toekijken, zoo lang in Venezuela buiteDlandsohe handel en belangen niet ernstig sohade lijden. De correspondent maakt verder melding van allerlei geruchten over revolutionair* plannen, die er in Venezuela broeien. Ook heeft men een vagen indruk, dat pres. Castro er niet zoo erg op gesteld zal wezen, uit Europa terug te keeren, vooral als het geruoht waar is, dat hij zijn schaapjes op het droge heeft. Het is mogelijk, besluit de oorrespondent, dat, indien Nederland middellijk zijn terugkeer onmogelijk kon maken, het zioh gewroken kon aohten. GEMEENTERAAD. Middelburg. Gemeenteraadszitting van Woensdag 16 dezer te 2 uur. Voorzitter Jhr. M. v. d. Brandeler, bur gemeester. Afwezig de heeren Heijse, Fruin en Boogaert met kennisgeving. Ingekomen stukken van J. A. v. d. Heil, timmorman en aannemer een verzoek, om hem vrijstelling te verleenen voor den bouweener woning aan Klein-Vlaanderen, van ait. 1 der bouwverordening wordt gesteld in handen van B. en W. tot afdoening van don kerkeraad dor Kcd. Ilcrr. ge meente is ingekomen een verzoek tot af schaffing der kermis of de sluiting op dan Zondag, aan dit adres is adhaeBie betuigd door de vereenigingen Zondagsrust, Chr. Nat. Werkmansbond en Patrimonium, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies de begrooting van de Vereeniging Vreemdelingenverkeer over 1909, welke in ontvangst en uitgaaf is f 1700 het bekende adres van die vereeniging in zake de aantrekkelijkheid van Walcheren van de afd. Middelburg der Zeeuwsehe Land bouw maatschappij een verzoek, om van gemeentewege iemand te willen be lasten met de marktzetting van boter en eieren, de tijd der marktuur te bepalen op twee uur en wel van 122 uur, en vastgenummerde plaatsen ter beschikking te stellen voor de verkoopers. Bij dit adres is gevoegd eene uitgebreide toelichting. Van de vereeniging „Handelsbelang" een adres van steun aan dit verzoek in handen vao B. en W. om advies. Van den Middelburgsohe Bestuurders- bond is ingekomen, en gesteund door de Nederl. vereenigiDg van Cbr. Kantoor- en Handelsbedienden een adres lot niet aan neming van het Noorsohe stelsel voor het werkloostonds. B. en W- stellen voor dit adres te behan delen bij punt 10 der agenda. Een adres van „Handelslang", om een keuTingsdtenst op de levensmiddelen cd huishoudelijke artikelen in ernstige over weging te nemen zal worden behandeld bij punt 8 der agenda. Een adres der Vereeniging „Emos"dat de marktdag van 24 Deo. wordt bepaald op 23 dezer met het oog op den Kerstdag. Van den notaris Hosang om op dit adres niet in te gaan, daar dit sohade aanbrengt aan vele zaken. Naar aanleiding van deze adressen stel len B. en W. voor aan adressanten te berichten dat de tijd te kort is om den marktdag te verzotten. De heer Verhage steunt het adres. Het is werkelijk sohade voor winkeliers wanneer de marktdag wordt gehouden zoo kort voor Kerstdag. De voorzitter handhaaft zijn mcenirg Een adres van het Middelburgsoh mu ziekkorps om alsnog terug te komen op het besluit om hare subsidie te vermin deren met f590, en zij alsnog vraagt om eene subsidie te mogen ontvangen van f2000, daar zij deze subsidie noodig heeft met het oog op mindere inkomsten. In handen gesteld van B. en W. Vervolgens hebben de benoemingen plaats (reeds gister gemeld). Hat voorstel van B. en W. om van het bestuur der Gidshuizen te k°open een 5 (al huizen en erven aan het Cellebroershof voor f2645, wordt aangenomen zonder stemming. B. en W. stellen voor om naar aanleiding van het verzoek der Kamer vanKoophandel en Fabrieken, om een gemeentelijken ken- ringdienst van levensmiddelen, verbruiks- fcn huishoudelijke artikelen in te stellen, tot een dergelijken keuringsdienst niet over te gaan. Hierbij komt het adres van Handels belang in behandeling. Den heer v. d. Harst spijt het dat. B. en W. niet hebben kunnen besluiten tot in voeren van een keuringsdienst met het oog op de hooge kosten. Spr. wijst op Rotter dam waar een keuringsdienst is en waar het best gaat. Hier eohter kan alles binnen komen wat op andeie plaatsen wordt ge weerd. Het is in 't algemeen belang. Spr. stelt voor in beginsel te besluiten tot het invoeren van een keuringsdienst en de gezondheidscommissie uit te noodigen van advies te dieneD. Den heer Snouck-Hurgronje heeft het ook gespeten dat B. en W. niet knnnen be sluiten. Waar de gemeente een luxe uitgaaf van f 800 voor minuutwijzers toestaat, mag zjj zluU luuh zeker wel eene uitgaaf getroosten voor een keuringsdienst, die in het belang is der gansche gemeente. Spr. stelt voor B. en W. uit te noodigen een ontwerp keu ringsdienst te ontwerpen naar de draag kracht der gemeente. De voorzitter gelooft, dat een dergelijke opdracht aan B. en W. niet kan worden ge daan, de draagkracht der gemeente is zoo rekbaar, waar de gezondheidscommissie geen verhooging vraagt van subsidie, is het niet bewezen, dat een keuringsdienst noodig is. De heer Snouck hurgronje zegt dat de gezondheidscommissie wel degelijk toe komt met hare snbsidie, daar zij geen keu ringsdiensten verricht in den zin als be doeld. De heer Ermerins meent, dat voor een keuringsdienst ook een verordening noodig is en die is er nog niet. De Gezondheids commissie kan niet verder gaan, dan onder zoekingen, en de melk heeft van de sub sidie een groot deel in beslag genomen. De heer Verhage zegt, dat hij een warm vooratander is van een keuringsdienst, niet alleen in het algemeene belang, maar ook in 't belang der eerlijke handelaren, die gedupeerd worden door 'tin den handel brengen van minderwaardige waren door minder eerlijke handelaren. Spr. zal stem men voor het voorstel van den heer Snouok Hurgronje. De heer v. Dunni zegt dat de oommissie van financiën met het voorstel van B. en W. medegaat, omdat zij ook van oordeel is, dat wanneer men een dienst instelt die zoo goed mogelijk moet wezen en veel geld kost en half werk geen werk is. De voorzitter brengt 't voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, die der heeren v. Teijlingen, Sprenger, Den Bouwmeester en Sohorer. Het alsnu door B. en W. overgenomen voorslol S ouok Hurgronje wordt zonder stemming aangenomen. Thane wordt de behandeling voortgezet van het voorstel vbu Burg. en Weth. tot wijziging der verordening op de heffing en invordering van een belasting op het ge schatte inkomen. In de zitting van 25 Nov. werd, nadat de vrabg of al dan niet progressie in de heffing zal worden gebracht ontkennend was be antwoord, de verdere behandeling der ver ordening aangehouden tot een volgend» vergadering. De hoofdbepalingen, zooals die doer B en W. worden voorgesteld zjjn de volgende Allen zullen aangeslagen worden die een zuiver inkomen hebben van f 525 of meer. Van het onzuiver inkomen worden, om tot het zmwer inkomen te geraken 5 pCt. van de belastbare opbrengst voorde grond belasting, de van de gebouwde eigendom,-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1