RECLAMES Binnenland. DIT DE PROVINCIE. Sclioolnieuws. ttccittszakeii. Welkom n euws uit Middelburg. Gemengde Berichten. Russischen gezant bij het Berljjnsche hof den graaf Von der OoBten-8*cken. Naar nit Konstantinopel verluidt hoopt de Grootvizier de boycotquaestie aan het parlement, zoodra dit byeen ie, voor te leggen. Indien al deze quaestiün een vredelie vende oplossing kregen, zou dit voor Oostenrijk Hongarije een heele verademing zijn, want dat heeft aan zjjn binnenlandeche troebelen genoeg. Nu weer verraat hun de tijding dat Polonyi tot de oppoeitie ie overgegaan. In het Hongaareche Huia van Afgevaar digden heeft de vroegere minister van Ju stitie Polonyi een bizondere heftige rede tegen de regeering gehouden, waartoe hij tW'.e jaren geleden nog zelf behoorde. Met het doel, wantrouwen te wekken tmschen de Onafhankelijkheidspartjj en de Gr mdwetepartii, las hij het geheele, in 1906 tot stand gekomen, compromis met de Kroon voor en trachtte aan te toonen, dat de Onafhankelijkheidepartij daarvan slechts de lasten ondervond, terwijl de Grondwetepartij er alleen de lusten van genoot. De leden van het kabinet protesteerden luidkeels, dat Polonyi gebruik maakte van geheime staatsstukken, doch PoloDyiliet zich daardoor niet van de wijs brengen. Hoe de uitwerking van Polonyi's optre- don z\)n zal laat zich nog niet overzien. Doch te vreezen is dat het de formatie eener .coalitiemeerderheid in den weg staat. Nederland, en Venezuela. Het Haagsohe Correspondentiebureau meldt Blijkens van het ministerie van buiten- landsche zaken ontvangen inlichtingen is uit de berichten betreffende de aanhou ding van Venezuelaansche schepen ten onreohte de gevolgtrekking gemaakt als aou de regeering hier te lande bericht hebben ontvangen, dat de Duitsohe gezant te Caracas aan de bevolking van Vene zuela bij proclamatie kennis heeft gegeven, dat Nederland niet tegen haar doek tegen Castro's gouvernement optreedt. De gezant heeft eene mededeeling van dien aard namens de Nederlandsohe regee ring niet rechtstreeks gericht tot het Ve- nezuelaansche volk. Reuter seint uit Willemstad De inbeslagneming van de «23 de Mayo" had 13 dezer noordelijk van Cumanaplaati. Van de Jaoob van Heemskerok ging er een bemanning over op het genomen schip, waar de Nederlandsohe vlag aan den fokkema8t werd gehesohen. De Venezo- laansche bemanning werd met de «loepen aan wal gezet, juist als bij het nemen van de Alexis. De kruiser Gelderland vertrok gisteren naar de Venezolaansohe kust met ervaren zeelieden aan boord, die goed bekend zijn met de baaien en inhammen. De bedoeling Is zich meester te maken van de torpedo boot Margarita. De Jaoob van Heemskerok is heden morgen te Willemstad aangekomen met de ,23 de Mayo" op sleeptouw. Centrale diamantbeurs te Amsterdam. De gisteravond gehouden jaarlijksohe vergadering van de Amsterdame Juwe liers Vereeciging besloot een commissie te benoemen om te onderzoeken de moge lijkheid van den bouw eener centrale di amantbeurs te Amsterdam. Het voor eenigen tijd door een kleine categorie juweliers opgevatte, maar mis lukte, plan blijk dus thans te worden overgenomen door de groote vereeniging van werkgevers in de diamantindustrie. Achterstands Ontwerpen. De minister van justitie heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal be ticht, dat door hem, ingevolge Konink lijke machtiging, worden ingetrokken het eerste en het derde bij die Kamer aan hangige wetsontwerp tot onverwijlde be strijding van den achterstand bij som mige gerechten, strekkende reep. tot wij ziging van de wet van 9 April 1877 (8tbl, no. 79 en tot verhooging van de Justi tiebegroting van 1908.. Nieuwjaar en Postejjen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic brengt ter algemeeue kennis, dat brieven, briefkaarten en andere stuk ken, welke men op 1 Januari a.s. wensoht besteld te zieo, ook dit jaar reeds tussohen 22 en 30 Decern bar daaraan voorafgaande kunnen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan twee elkander snijdende lijnen getrokken v'ju. Middelburg. Door de vereeniging Handelsbelang" alhier is aau den gemeen teraad een adres gezonden in zake 't voor stel van B en W. betreffende 'n gemeente lijken keuringsdienst. Daarin wordt er op gewezen dat de begeerte om tot een keu ringsdienst te komen by den handel zei ven is opgekomen, dat de vereeniging „E M. O. 8." de Kamer van Koophandel verzocht heeft tot do instelling van een gemeente lijke conttdla te adviseeren en van wege Handelsbelang" eveneens tot die Kamer het verzoek is gericht tot de instelling er van te willen medewerken. Verder stelt adressante in het licht dat, ook zonder een dienst in optima forma en zonder een bri gade van onderzoekers,op meer eenvoudige wijze 'n gemeentelijke controle kan worden ingnrichr, die reeds door hare preventieve werking veel kwaad kan voorkomen. AdreeBante verzoekt op grond van een en ander het voorstel der Kamer van Koop handel in ernstige overweging te nemen en mede te werken tot bevestiging van den solieden tuescbenbandel. Middelburg In de heden middag ge houden zitting van den gemeenteraad zijn herbenoemd tot leden van het Bestunr der Godshuizen de heeren A. W. Ver- Heijden en mr. F. N. v. d. Bilt, tot id. Armbestuur J. C. Frederiks en mr. A.;C. A. Jaoobse Boudewijose, tot id. Lager, onderwijs dr. H. Japikse. H. Snijders, mevrouw W A. Tak-Vau Trigf, mevrouw C. Kakebeeke-de Jongh, mevrouw W .G. Appel-Deibei en de heeren J. G. Ermerins eu dr. AS H. Kan, tot id. middelbaar onderwijs den heer W. Jansen, en tot leerasr aan de Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden den' heer W. K. Kuiler, en aangenomen het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der verlichting aan den Seisweg met een drietal petroleumlantaarns, id. tot het verleenen van een pensioen aan den eer vol ontslagen marktmeester H. Y. Haooou groot f 45.56 per jaar. Het voorstel Snouok Hurgronje om in beginsel te besluiten tot 't invoeren van een keuringsdienst is aangenomen. Goes. Er is weer een ingezetene bo keurd wegens het rijden over het begrinte gedeelte der Groote Markt. Men zjj dus gewaarschuwd. De borden staan er niet voor niets. Het bedrag der geplaatste aandeelen in de oprichting van een concertzaal en graanbeurs te Zierikzee is thans tot f 28.000 gestegen. Benoodigd is f 30.000, zoodat de oprichting wel als verzekerd be schouwd kan worden. Te NIeuwesluls (Breskens) zijn een twintigtal balen rijstmeel aangespoeld, waarschijnlijk van een vergaan schip. Vlissingett. Tot onderbaas in de ijzer gieterij aan de Koninklijke Mij. «De Sohelde" is benoemd de vormer H. F. Sommeling. De Zeeuwsohe spoorboot no. 1, welke aan die fabriek de noodige reparatie aan de maohine heeft ondergaan, is gereed gekomen en naar Middelburg vertrokken. Vlissingen. Tegen 1 Januari zijn be noemd tot agenten van politie 3e klasse J. Florijn te Wolphaartsdijk en H. Pasveer te Middelburg. Wissenkerke. J.l. Maandag werd door de Kamperlandsohe vereeniging „Land bouwbelang" hare jaarlijksohe algemeene vergadering gehouden. Uit het door het bestuur gedaan verslag bleek dat de ainame der kustmeststoffen weder was vermeerderd en gestegen tot een omzet van f11265. Het ledental bleef stationair en bedroeg thans 33. De landbouwoursus telde dit jaar weder 12 leerlingen. Voor het admi nistratief beheer was ontvangen f 115 96, uitgegeven f 88.06', 't goed slot bedraagt alzoo t 27.89'. De belooning van den secre taris werd thaDS bij algemeene goedkeuring verhoogd tot f 10. Minder goed was men tevreden over leden die, niettegenstaande zij in deze vereeniging lid waren, tooh nimmer afnemers werden. De vergadering besloot hen hierop te wijzen en zoo geen verandering daarop volgde hen een volgend „jaar als lid te roiëeren. Ten slotte werd besloten ook de gelegenheid te openen tot aanschaffing van voederartikelen door de leden. Kapelle. Morgen, Donderdagavond, treedt D. V. ds. Postema alhier voor de Chr. Jongel. Vereen. Obadja in haar lokaal op met eeD lezing over bet „Mormonisme". Natuurlijk toegang vrij. St. Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeente raad werd met 4 tegen 3 stemmen besloten een gedeelte van het «verloren kot" met toestemming van Ged. Staten aan den openbaren dienst te onttrekken, teneinde deze te kunnen afstaan tot het bouwen daarop vau 2 woningen. Het college vaa B. en W. was tegen deze vergunning ea zeide bezwaren tegen het verleenen daarvan bij Ged. Staten te zullen indienen. Aan den smid Knook werd 5 M'. gemeentegrond afgestaan tot het opslaan van een smidsstal. Verder werd besloten de f 50 jaarlijksohe gratifioatie, die in een vroegere vergadering den onderwijzers met meer dan 25 dienst jaren wareD toegekend, thans weder in te trekken nu Ged. Staten bezwaar hadden gemaakt tegen de voorwaarde aau die gratitioatie verbonden, Voorts werd aan genomen een wijz'ging te brengen in art. 18 der politie verordening en daaraan toe te voegeD, dat de kooplui, die op Donderdag vee aanvoeren, daarvan schrif telijk kennis moeten geven aan den bur gemeester. Tot leden van het Weezen-Alg. armbestuur werden herbenoemd de h.h. G. 0. de Wilde en J. Brouw. Aan do wed. M. P. Polderman werd toegestaan den afkoop van een erfpacht tegen den penning 25. Aan den heer B. J. van Oost werd een belooning van f 25 toegekend voor verrichte werkzaamheden, als opziohter, ten dienste van de gemeente. Verder werd nog besloten om te bekwamer tijd een Nortonpomp in de gemeente te plaatsen. Colijnsplaat. Dindagavond hield de Chr. jongedoohter8 vereen. »Doroas" alhier hare jaa-vergadering in de consistorieka mer der Ned. Herv. kerk. Behalve de leden, was ook de kleine meisjes-vereen, aanwe zig en voorts de begunstigsters, die ten getale van 15 waren opgekoman, om de vervaardigde kleedingstukken yoor de kinderen der zondagschool te bezichtigen. Ook andere artikelen, die aangekocht waren voor de minder behoeftigeD, ston den tussohen de stapels schortjes, blouses, kousjes, hemdjes em., die netjes klaar gemaakt en in de kerk uitgestald waren. Dit alles droeg de tevredenheid der dames ten zeerste weg en ook de leiders der tondagsohool, die daarbij tegenwoordig waren, vinden daarin een heele steun. Veel werd er gezongen en voorgedragen en ODder 't genot van een kopje melk, werd door de aanwezigen geluisterd Daar de flink ingestudeerde voordrachten en samenspraken, die de joDge meisjes ten gehoore braohten. Ook de ouders kwamen aan de beurt en ongemerkt was het laat, zoodat van de bezoeksters af en toe enkelen huis waarts gingon, allen wel tevreden over den aangenamen avond aldaar doorge braoht. Moge het deze verrenigiDgen die onder Gods zegen, veel goeds tot staod brengen, voortduiend welgaan. 's-Heerenhoek Dinsdagvoormiddag had de vrouw van den landbouwer P. A. d. J. alhier, het ongeluk een ketel met ge kookt middageten (soppen) onbeheerd te laten staan waarbij in de onmiddellijke na bijheid haar ongeveer 2-jarig zoontje speelde. Van de gelegenheid gebruik wil lende maken, iets uit deu ketel te willen happen, had het het ongeluk daarin te val len, zoodat armpjes en aangezichtje deer lijk gebrand waren. 's Heerenhoek. Als bewijs dat de lief hebberij voor paardenkennis hier in de om streken groot is diece dat voor den cursus welke door dhr. Risch, provinciaal en rijks veearts te Goes, alhiei gehouden wordt 31 leden zich hebben aangemeld. In de les verleden Maandag gehouden waren tegen woordig 28 leden. 's Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering van Maandag kwamen ter tafel als missives van Ged. Staten, hou dende o a. goedkeuring, onderhandsohe verhuur van een huis, id. van suppl. kohier hoofdgeld en de gemeentebegrooting 1909 en een koninklijk besluit, waarbij het max'mum hoofdgeld wordt gebracht van f2500 naar 12800. Voorts een kasverslag van den gemeente-ontvanger van den 14 Deo., welke conform werd bevonden. Tot leden der Nieuwjaarscommissie werden benoemd J. B. Werri, J. A. Remijn, W. Westerweele en P. A. Remijn. Aan de Rijks- en Gemeentepolitie werd een grati ficatie verleend voor betoonden ijver. Dr. J. G. Mezger is naar men meldt zeer ernstig ongesteld. Het ergste wordt gevreesd. Wissenkerke. In de j 1 Maandag ge houden raadsvergadering waren alle leden met den voorzitter tegenwoordig. Naar aanleiding der notulen doet de voorzitter mededeeling dat het hoofd der school eerst op 1 Jan. 1909 in functie kan treden, daar hij niet vroeger ontslag koD krijgen.Daarbij deed de voorzitter nog eenige mededeelin- gen betreffende correspondentie met den Arr. schoolopziener voor de voorziening in de tijdelijke vacature van onderwijzer (in de plaats van Mol) waaruit bleek dat daar van niets meer gekomen is en de leergang op de school daardoor toch niets geleden heeft. Voorts kan de voorvitter naar aan leiding der in de vorige vergadering door den heer Nieuwdorp geopperde vraag, of er voor deze gemeente ook nog andere keu ringen dan vleeschkeuring zyn voorge schreven, thans inlichten dat meerdere be palingen daaromtrent bestaan en de politie daarop attent is gemaakt. Onder de ingekomen stukken komen voorgoedkeuren heffings- en invorde- ringsverordeningen op kaai-, haven- en liggelden en van de begrafenisrechten tot 1913, goedkeuring rekening 1907, supple toir kohier H. 0 de nieuwe jaarwedden van de hoofden der sobolen en der begroo ting voor 1909. Daarna vindt onder alge meens instemming eene wijziging der be grooting van 1908 plaats, waarop de ver gadering wordt geschorst om over te gaan tot geheime zitting. In die zitting was blijkbaar de steiger-kwestie behandeld, want onmiddellijk na de opening vroeg de voorzitter of de vergadering kon goedkeu ren deze week naar aanleiding van het rechtskundig advies een schrijven te rich ten aan de firma Schippers, waarin deze, krachtens de gewijzigde politieverordening zal gelast worden, binnen 14 dagen het ge plaatste steiger op te ruimen, en indien zij daaraan niet voldoet, dit dan, ten koste dier firma, vanwege de gemeente zal ge schieden, tenzij die firma alsnog bereid be vonden werd, al de door de gemeente, tot behoud van hare rechten in deze zaak, ge maakte kosten te vergoeden, en de overige door B. en W gestelde voorwaarden te aan vaarden. Die goedkeuring werd daarop met alge meene stemmen verleend, waarbij het lid Schippers zich als persoonlijk b;j deze zaak betrokken, van stemming onthield. Daarop werd, nadat de voorzitter nogmaals de be kende argumenten had voorgehouden, het adres voor Staatspensionneering van ouden van dagen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Nieuwdorp voor kennisgeving aange nomen. B(j de gewone rondvraag vraagt de heer Schippore of de Bliik van den Veerweg niet moet opgeruimd worden. De voorzitter zegt dat dat tot 1 Maart voor rekening van den aannomer is. De heeren Marcusse en Nieuwdorp klagen er over dat het water van den wok niet door de goot kan worden afgevoerd. De voorzitter verwijst ook daar voor naar den aancemer. De hoeren Nieuw dorp en Van Damms wjjzen den voorzitter nog op het ongeoorloofde dat het dorp zoo slecht van brandputten is voorzien, terwijl de heer Van Damme het gewenscht acht dat de vroegere brandput b\j Van Halst weder bruikbaar worde gemaakt. De wet houder Van der Maas zegt reeds 2 jaren geleden den raad te hebben gegeven daar een groote welput te plaatsen als brandput. De voorzitter zegt aan het Brandweerbe- stuur te hebben voorgesteld een brandput te maken bij Markusse De heer Nieuwdorp blyft er echter by de vroegere put opnieuw als brandput in te richten. Deze wijst voorts ook op het ongeriefelijke dat een der schcolregenbakken op het dorp nog steeds als ondrinkbaar afgekeurd staat. Op de hiertoe berrekkelijk vraag van den heer Maris waarom niet alle bewoners te Kam perland tot het maken van zinkputten bij hunne huizen zijn aangeschreven, ant woordt de voorzitter dat thans een begin is gemaakt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Rilland. Toen bijna 3 jaar geleden alhier de telefoon tot staod kwam was moeielijk denkbaar dat in eene zoo groote behoefte werd voorzien. De ondervinding echter braoht dit spoedig aan het licht. Het aaotal telefoonberichten is tot heden in vergelijking met andere gemeenten zeer groot, ja, overtreft enkele maleD dat van 't naburige Krabbendijke waar een Rijks pot- en telegraafkantoor ii. Bij het bouwen eener nieuwe woning van den telefoonhouder werd tevens een cel aangebracht voor in teroom duid aal verkeer. Drie personen zijn reeds aange sloten terwijl een vierde reeds inwilliging van een dergelijk verzoek verleend werd. Dinsdag 15 üeoember werd het verkeer voor hst publiek opengesteld. Rllland-Bath. In de gehouden verga dering van delandbouwvereeniging «Reij- gersbergh" werden 3 nieuwe leden aange nomen, de heeren W. Koning, Jacs. Blok en C Boonman. Eene belangrijke en inte ressante discussie ontstond over het plan het volgende jaar proeven te nemen met het besproeiSn van aardappelen met verschil lende soorten. Door dhr. Koning werden uitvoerige resultaten medegedeeld over dergelijke proeven in de prov. Friesland. Vervolgens hieid dhr. F. M. Boot een keu rige lezing over „Schadelijke insecten" d*arb\j voornamelijk stilstaande bij de nuttigheid en de schadelijkheid der insec ten, het in de haDd werken der vermeer dering der insecten en de wijze van ver- sohijving. De voorzitter bracht Da athop dank aan den lezer. Bij de rondvraag vroeg dhr. Griep adhaesie-betuiging aan bet adres ter verbetering van het station eenigen tijd geleden door den gemeenteraad verzonden. Daar bijDa alle leden van de treurige toe stand van het station overtuigd waren werd met algemeene stemmea daartoe besloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterend op Ti xel (toez.) J. L. v. Grassteok oand. en hulpprediker te Schagen te Wittewierum D. Douma oand. te Groningente Veenendaal J. P. Paauwe te Bennekom. Aangenomen naar Jutfaas door E. War- molts te Ter Aanaar Werkhoven door H. W. Th. Janssen oand. te Nijmegen naar Ernst door P. W. Focken oand. te Oosterbeek. Vlissingen. Tot voorlezer in de Nieuwe Kerk is benoemd de heer J. van der Peijl. Geref. KerkeD. Driital te Terneuzen (alphabetisoh) J. Gispen te Bameveld, K. J. Kaptein te Giessendaro, en A. S. Sohaafsma te TeD Boer. Beroepen te Draohtster Compagnie G. A. Dijkstra te Geeste Bergambacht G. van Setten te Bussutn. Door iemand, die onbekend wensoht te blijven, is aan de Gereformeerde Kerk te Ouderkerk a/J IJsel een stuk grond gesohonken, gelegen nabij de kom der gemeente, ter grootte van pl. m. 550 Ma. ten einde er een nieuw kerkgebouw op te riohteD, daar het oude gebouw in den laatstee tijd herhaaldelijk te klein was gebleken. Machinisten examen te Amsterdam. Vol gens programma B geslaagd de heeren H. H. FeneDga en G. M. A. van der Vaart. Eo te Hellevoetsluis slaagden T. H. Vel lenga, J. Walraveen P A Karsdorp. In de eergisteren te Utrecht gehouden zittiog van den Centralen Raad van Beroep (ongeallen verzekering) werd uitspraak gedaan'in zake het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die f 0 80 voorloopige rente toekende, aan Th. J. H. V. te Amsterdam toorioopig f0.9i' rente per werkdag is toegekend ter zake van eon oDgeval waar door hij zijn linkervoet mist. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting verwezen, met be vel tot gevangenhoudtng van de be klaagden le. de zaak tegen J. V., 3t jgeboren te Hoedekenskerke, wonende te Heinkens- zand, gedetineerd te Middelburg, verdacht van afpersing, gepleegd te 's-Heerenhoekl ten cadeele van J. v. E landbouwer aldaar, 2e. de zaak tegen J. J. P. L, 18 jaar, zonder beroep, geboren te Middelburg, woneDde te Goes, g'-detineerd te Middel burg, verdacht van dietstai van een horloge mot keting ten nadeele van J. J. aldaar. Mejuffrouw A. Vroonland, wonende Beenhouwerssingel K 76 te Middelburg, meldt ons: „Het is tbans reeds vijf jaren, dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug eD zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een bran derig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zwee tingen en benauwdheden, die door huive ringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheumatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet. Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds vermoeid. Verschillende malen was ik hiervoor reeds onder behandeling geweest, dooh zonder merkbare verliohting en het was mijn ge luk, dat ik met Foster's Ragpijn Nieren- Pillen bekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomeD, toen ik reeds een groote verliohting bekwam. Nalat ik nog een paar doosjes had ge bruikt, kwam er een algeheele verande ring in mijn toestand. De pijn was zoo goed als verdwenen en vaa al de vroe gere elleode bemerk ik bijna n'e's meer. Ik zal thans nog een tijdje met Uw pil len doorgaan eD hoop binnen kort mijn volkomen herstel te kannen melden." Ruim anderhalf jaar later berichtte Mejuffrouw Vroonland ons: „De dikteen opgezetheid van mijn lichaam ii geheel verdwenen; ik bevind mij uitstekend en als ik soms een kleine vermaning krijg, dan is het gebruik van een paar Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoende om mij weer geheel op te knappen. Gaarne zal ik iDtu8sohen Uw geneesmiddel aanbeve len." (w. g.) Mej. Vroonland. Geea doos is echt, wanneer er niet de volledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Zij zijn te Goes ver krijgbaar bij de Firma Nathan Emanuel en te Middelburg bij den Heer Joh. de Roos. Viasmarkt K 157. Toezending ge- sohiedt franco na ontvangst van postwis sel k fl.75 voor één- of f10.voor zes doozen. Stoktis. Het faillissement over Stok vis is uitgesproken. Hij is eergisteravond 10 uur te Londen gearresteerd, toen hij in Oxford street voor de Oxford Music Hall stond, door een Amsterdamschen inspec teur en Engelsche detectives. Hjj vertelde dat h(j alle diamanten in Nederland en Bel gië had verkocht. Slechts een klein bedrag aan geld werd op hem gevonden. Verschei dene Antwerpsehe juweliers zijn naar Lon den gereisd om te trachten nog iets van het hunne te redden, wat natuurlijk een ver- geefsche reis is geweest. Het vertrouwen dat Stokvis te Antwer pen genoot, scheen den laatsten tijd toch aan het aftakelen te zijn. Immers toen hij onlangs by een der benadeelden een groote partjj diamant trachtte mede te krijgen onder het praatje er een mooi bod voor te hebben, weigerde deze de gevraagde goe deren mede naar Antwerpen te geven, tenzij zjjn zoon Stokvis zou vergezellen. Deze vond het natuurlijk goed. Beiden gingen naar de Scheldestad, naar het kantoor van een bekend Armenisch koopman. Toen Stokvis binnen geroepen werd, wilde de zoon mede. „Ik kan toch niet met den zoon van den eigenaar der goederen binnenko men", zei hij. «Wat zou N. N. wel van mjj moeten denken P" En de zoon liet zich verschalken, bleef alleen achter. Stokvis kwam van den koop man terug, had natuurlijk tegen een mooien prijs verkocht, maar nog geen geld. Dan zou hij 't natuurlijk moeten afdragen. Hy deponeerde daarop de party diamant in gezelschap van den goed vertrouwden zoon in een safe, om ze «dan eu dan" te gaan leveren tegen betaling. De zoon keerde nu terug naar Amsterdam, bracht vader de boodschap van den goeden ver koop op den opgegeven datum. Onnoodig te zoggen, dat de geheele «verkoop" van Stokvis een praatje is gebleken en ook deze goederen zijn verzwendeld. De vader blijkt een goed voorgevoel te hebben gehad. Hy behoort helaas tot die benadeelden,die door het gebeurde vrijwel zijn gemiaeerd. Stokvis is naar men meldt over Vlissin gen te Amsterdam aangebracht. Te Est bij gelegenheid van deu biljart-wedstrijd heeft een der spelers zij o kameraad die hem bij ongeluk een stoot met zijn quent gal, in woede ontstoken, dezen een messteek in de buik gegeveD, waardoor de ingewanden er uit puilden en daarna nog een diepe snede over 't ge laat, de getroffenè is aan de gevolgen overleden. Te Werkendam is een 60-jarige man in een bermsloot gevallen aan de rivierzijde vandenhoogen Merwede- dijk,5 en, in weerwil van spoedige hulp, verdronken. Te Zomeren is een 16- jarig meisje, die volgens gewoonte niet nog eenige meisjes naar de Astensohe Peel ging, om aldaar turf te laden, in een der vaartjes gevallen en verdronken. Hare kameraden, die haar op eens misten, kregen op haar roepen geen antwoord zij gingen aan het aoeken en zagen haar omslagJoek op het water drijven. Van het meisje zei f was echter geeD spoor te vinder.haar lijk werd eerst een uur later opgehaald Bij het verplaatsen van een macbiae in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2