NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 65. 1908. Dinsdag 15 December 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. Rechtszaken. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. Zij die zich met 1 Jan. a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. 14 December 1908. De stemmingen over de amendementen bij Hoofdstuk VI Marine in de Tweede Kamerzitting van Vrijdag werden blijkbaar beheersoht door de stembus van 1909. De oud-Liberalen voorzoover zij vast houden-aan de gezonde leer dat ons land en onze koloniën, ook ter zee, vooral in dezen troebelen tijd, onder de heerschappij van het expansie-regime, en van de maoht-boven-reoht-theorie, behoorlijk ver dedigbaar moeten zijD, stemden tegen de amendementen, op een enkele na die wegbleef en een die van voor 't front der troep, wier aanvoerder hij is, overliep tot den vijandde anti-militairisten. Die held was mr. Tydeman. De anti-revolutionairen en Chr. histo- risohen, vertrouwend op de verklaringen van minister en gouverneur-generaal en ohef van dienst, bleven den minister getrouw, terwijl enkele Roomsobeu, waaronder uit tamelijk democratische districten als Beverwijk, Maastricht en Bergen op Zoom, bij de verwapening der Kortenaer's zieh schaarden bij de Linker zijde, die in«haar geheel, op erikele oud liberalen na, deze verwapening afwees. Ware niet 1909, maar bijvoorbeeld 1908 of 1907 in 't zicht, de stemming zou al licht een andere geweest zijn. Maar 1909 wenkt. En dan moet de Bor- getiaansohe concentratie van allemaal libe raal, of liever allemaal anti-Kuyper haar beslag hebbendaarom allicht zag men, nu reeds, den sohijnbren onwankelbare mr. Tydeman omvallen. En hebben ook enkele andere Linksche Kamerleden zoogenaamd voor de bezuiniging gestemd. i/Zoogenaamd" zeggen wij. immers 't voorstel om de Kortenaers te verwapenen was al een zuinigheidsvoorstel. De minister had liever twee nieuwe pant- sersohepen, zei hij. Maar hij zou 't met deze opknapping der twee oude schepen doen. Dan zouden deze 't nog zeven jaar kunnen houden. Nu stemde de Kamer ook zelfs deze oplapping af. Waaruit volgt dat over een paar jaar de Kortenaer's glad versleten zullen zijn en de minister een paar nieuwe sohepen Tmoet hebben. Dan krijgen wij een nog heel wat duurdere kustverdedigingen dat zullen dan de Liberale beeren op hun geweten hebben, die straks, in 1909, voor de Kiezers zullen poseereD als de eohte bezuinigers en de mannen van Rechts zul len aanwijzen als de verkwisters van 's Lands gelden. Nederland en Venezuela. Blijkens van bevoegde zijde ontvangen inlichtingen zou het op zee in beslag nemen door Nederlandeohe oorlogsschepen van koopvaardijschepen en het aanhouden van sohepen, niet behoorende tot den dieDst der Venezolaansohe oorlogsvloot of politie, dooh die alleen handel drijven op Venezuela, vallen buiten de bevoegdheid der thans nabij de Venezoiaaneohe kust en haveLS demonstreerende pantsersohepen onzer ma rine. De Koningin heeft Vrijdag, dus bij de eerste gelegenheid die zich voordeeld na aanneming zijner marinebegrootiDg door de Tweede Kamer, den vice-admiraal Went- holt, minister van marine, teu paleize in conferentie ontvangen. Bij beschikking van den minister van Waterstaat zijn benoemd P. J. Hubregtse te Gorinohem tot buitengewoon opzichter bij het verbroeden en verdiepen van het grootsoheeps-vaar water in het Soheur bene den Maassluis en M. S. Meeuwse te Rhenen tot buitengewoon opzichter bij het verbree- flen en verdiepen van het grootscheepswa- ter in het Soheur en in de doorgraving tussohen Maassluis en Hoek van Holland. Nachtarbeid bakkers. Minister Talma heeft, in verband met de door de Regeerinsr in overweging ge nomen plannen betreffende de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, eenige voor- en tegenstanders der wette lijke maatregelen uitgenoodigd op zijn deparment een bespreking te houden naar aanleiding van bezwaren, welke tegen de ontworpen wettelijke regeling voor het bak kersbedrijf zijn aangevoerd. Deze door bet Bakker-comité '(voorzitter dr. J. Rooters van Lennep, secretaris mr. H. Blauwpot ten Cate) ingebrachte bezwaren berusten hierop, datle. de broodprijzen zullen stijgen 2e. de qualiteit van het brood zal verminderen3e. het brood verbruik zal dalen 4e. de arbeidsvoorwaarden der ge zellen niet zullen worden verbeterd. Motor-en Rijwiel/vet. In de St. Crt. no 292 is opgenomen een kon. besluit van den 30en November 1908, houdende bepaling van het tijdstip, waarop de wet van 6 October 1908 tot wijziging der Motor- en Rijwielwet 1905 in werking treedt. Het tijdstip is bepaald op 1 Januari 1909. De tekst van het motor- en rföwielre- glement is in genoemde Staatscourant mede opgenomen- Vrijdagavond hield de federatie der S. D. A. P. te Rotterdam over het „Tri- bune"-verbod haar voortgezette huishou delijke vergadering, welke weer zeer druk bezocht was. Evenals op de vorige ver gadering was ook thans weer de„Tribune"- redaeteur Wijnkoop aanwezig. Een motie van RxbberB, die afkeuring uitsprak over. het verbod van oolporfage met „De Tribune" en voor de toekomst geen verbod wensohte, werd, met een kleine meerderheid vóór verworpen. Daarna werd na uitvoerige discussie met groote meerderheid de volgende motie- Spiekman aangenomen De vergadering der federatie Rotterdam S. D. A. P., van oordeel dat „De Tribune", gelijk zij op dit oogenblik in den laatsten tijd wordt geredigeerd, een ernstige schade is voor de propaganda en voor de positie der partij bij de a. s. verkiezingen, doet een beroep op het Partijbestuur, om aan deze verhouding zoo spoedig mogelijk een einde te maken, eventueel door het houden van een buitengewoon oongres. Bet Volk. De 3 redacteuren van genoemd blad (Ceton, Wijnkoop en v. Ravenstein) zijn Zaterdagavond te Amsterdam by het partij bestuur in verhoor geweest, waarop de hoeren oen verklaring hebben afgelegd en geteekend die tot ean wapenstilstand beeft geleid. Maar of nu 't Rotterdamsche besluit weer geen kink in den kabel zal wofden In ieder geval aldus de Tel. is een der partijbestuurders te Amsterdam voor nemens zijn ontslag te nemen als zoodanig, indion het partijbestuur van de S. D. A. P. niet protesteert tegen het te Rotterdam plaats hehad hebbende verbod van colpor tage met de „Tribune". Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft aan de redactie van de „Tribune" verzocht, om tot na de verkiezingen, het volgens het inzicht van het partijbestuur persoonlijk geschrijf te staken. In de Amsterdamsche politieverorde ning is nog een derde verbetering opgeno men. Met groote meerderheid nam de ge meenteraad het voorstel aan om in te lassen een bepsliDg, strekkende om het houden en het bezoeken van een openbaar speel huis te verbieden. Christelijk Letterkundig Verbond, Op de wintervergadering van hetChriste- lijk Letterkundig Verbond, op Dinsdag 29 Deo a.s., in „Excelsior" te Amsterdam zullen de volgende voordrachten weiden gehouden Eenige vindingen bij een studie der Gothiek (Eene bescheiden poging om iets mede te deelen aangaande een stijl, zoo vervalsoht door romantiek en mystiek) door W. A. van der Veen, architect te Apeldoorn, Voorts eene lezing over Jan Luyken, door ds. J. P, kant te Kralingen. van Melle, predi- DIT DB PROVINCIE. Vlissingen. Gisteren is alhier over leden de heer D. Krug, in leven opper- brandmeester.' Tal van jaren heeft de heer Krug de gemeente in verschillende be trekkingen bij de brandweer gediend. Goes. Wie Zaterdagavond een kijkje nam voor en in den nieuwen winkel van dhr. Metering De Vlijt heeft daar een heele verandering waargenomen. De heer Metering heeft namelijk, zijn zaak naar ge noemden winkel,op den hoek van den Opril Groote Markt overgebracht. Door verbou wing en uitbreiding onder leiding van den architect Mudde door de aannemers Vaes en Blanker tot genoegen van den eigenaar volvoerd, heeft de vroegere somber ver lichte winkel een belargrijke verbetering ondergaan, waardoor, zoowel bij dag als bij avond de uitgestalde goederen flink tot hun recht komen. De pui, van hardsteen en teakhout, maakt een sierlijken indruS en verhoogt de fraaiheid van de Groote Markt, terwijl door den ovalen inbouw aan den zij kant de toegang tot het zijstraatje heelwat is verruimd. In de étalage trekken kind r- mantels en jurken, bontwerken, hand schoenen, baretten en kinderkapjes de aan- dachl, terwijl de ruime winkel te kust en te keur biedt van alwat tot 't vak behoort. Goes. Gisteren is alhier door de politie binnengebracht de minderjarge 18-jarige J. T., die de ouderlijke woning te Wis- senkerke ontloopen was en daarheen werd teruggevoerd. Hij was Zaterdagavond met zijn meisje, ook een minderjarige, uit Rot terdam, te Gouda aangehouden, eerst wer den beiden naar Rotterdam gebracht, het meisje werd aan haar ouders aldaar terug gegeven, en toen ging 't met onzen jeug digen vriend over Roosendaal naar hier. Goes. Een jongmecsoh werd gisteren avond alhier bekeurd wegens rijden per fiats zonder Iioht. Goes. Do vereeniging voor Wetensoh. Belangen vergadert Vrijdagavond. Spreker dr. J. Hooijkaas, van Zulten, over Athene voorheen en thans; met lichtbeelden. 's Heer Hendrikskinderen. Vrijdag avond hielden de leden der kolenvereeni- ging „Ecndraoht maakt macht", hunne jaarlijksche algem. vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben 1 bed ragen f 1773 46B en de uitgaven f 1784.515 terwijl de kolen in reserve een waarde vertegen woordigen van plm. f 212. De prijs der kolen per HL. had f0,90 bedrageD, vrij aan huis bij een HL. gewicht van 85 KG. De gebruikelijke maaltijd had weer plaats. De aftredende bestuursleden A. Zsndee en A. Kakebeeke resp. voorz. en commissaris werden bij aoolamatie her benoemd. Ongeveer 10 uur sloot de voorz. onder dank voor de trouwe opkomst de vergadering. Biggekerke. Er is een lijk aangespoeld aan 't strand te Zoutelande, geheel gekleed, vermoedelijk een schippersvrouw. Uit da gegevens, verstrekt voor het verslag over den toestand van den land bouw in 1908, blijkt duidelijk dat de over stroomde polders te Oud-Vossemeer in dat jaar heel wat minder resultaten hebben gegeven dan in het vorige jaar, toen van alle landbouwgewassen zeer bevredigende uitkomsten werden verkregen. Van bedoel de gronden zijn thans vele met klaver bezet daar men verwacht dat dit gewas in de naaste toekomst kan helpen de zoozeer bedorven stuctuur van den grond te verbe teren. Naast hoogere lasten is een vermin derde opbrengst der bouwgronden werke lijk niet opwekkend voor de belangheb benden. Tegen 1 Januari 1909 is tot tijdelijk hoofdkommies bij 's Rijks belastingen [te Oostburg benoemd de kommies le klasse P. Lauret te Hontenisse. OpenBare vergadering van den Ring Zierikzee en Omstreken van Jongelings- vereenigingen op Gereformeerden Grond slag, gehouden te Bruinlsse op 11 Dec. Na psalmgezang en lezen van Hebr. 1 heet de voorzitter, dhr. Bastmeijer, de aanwezi gen welkom op zjjn gewone hartelijke manier. De notulen worden gelezen en ge arresteerd, waarna hat woord verkrijgt dhr. D. J. van Wijk, van Zierikzee, om te behan delen „Standen en lypen in het Vereni gingsleven". Wij hoorden dat er reeds bij da Egyptenaren waren drie standen, de krijgslieden, de priesters en de landbou wers, dat er heden zqu in plaats van stan den, klassen, ten getale van vier, en wel de overheid, de ambtenaren met overheids gezag, de middelklasse en de volksklasse. Uit de beide laatste standen bestaat de Jongelingsvereeciging. Spreker betoogt de wenschelijkheid en de mogelijkheid van samenwerking tusechen die beide standen, en noemt ten bswijze persoonlijk bezoek en gezellig verkeer. Ia het verenigingsleven treft men ook typen aan, 5 velgens spreker, en wel het vroolijke, het oude-heerachtige, het heerschzuchtige, ernstige en 't schuch tere. Ook tusschen deze is samenwerking wensche^jk en mogelijk om te komen tot karaktervorming. Ze kannen in vertrouwe lijke sameuleving, onder goede leiding ge dreven door christelijke liefde op elkander een gnnstigen invloed uitoefenen en onder die omstandigheden is samenwerking wen- schelijk en ook mogelijk. Naar aanleiding van eenige vragen van den voorzitter zet inleider zijn standpunt uiteen. Tweede spreker was dhr. Verhoef, van Zonnemaire, deze behandelde aan de hand van een 8tal stellingen het verband tusschen Jongelirgs- en Knapenvereeni- ging, batoogende dat da oprichting van Knapenvereeniging moet uitgaan van de ouders zelf en waar deze in gebreke blijven mag de J. V. de ouders bij de oprichting helpen, doch zelf niet op eigen initatief tot oprichting overgaan. Bij het debat betoo- gen eenige vrienden dat de geschikte lei ders voor Knapenvereeniging dikwerf ont breken. Inleider houdt staande dat ze er zijn, als men ze maar opzoekt. De voorzit ter dankt de beide sprekers voor het gele verde en verzoekt ds. De Jager een slot woord te spreken. Z.Eerw. hieraan gevolg gevende wijst op de vroolijke optimistische stemming van wijlen Nic. Beets in zyn bun del gedichten „Herfstgedachten" in tegen stelling met het zwartgallig pessimistisch gedicht „Mijn hart is dood enz", spreekt vervolgens over de levensmoeheid van vele jonge menschen in onze dagen en schildert naar aanleiding van Jesaja 40 30 de chris telijke jongelingschap in tegenstelling met den dienst der wereld. Na het zingen van psalm 1195 sluit ds. De Jager de vergade ring met dankzegging. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegenshet in staat van dronkenschap, het verkeer belemmeren en eens anders veiligheid bedreigen J. J., 3 d.h. overtr. ijkwetJ. R., Oostkapelle, f3 b. s. 2 d. h. met verbeurdverklaring van de maat; overtr. drankwetB., Oostkapelle. f iO b. s. 3 d. h. overtr. arbeidswet; S. d. J., Domburg, f 5 b. s. 2 d. b., het werpen van mest op een ten dienste van het algemeen bestemden weg: P. d. B., Koudekerke, f I b. s. I d. h., het als geleider van een hondenkar niet vertoonen van hetin- schrijvingsbewijs M. M., fl b. s. 1 d. h., het zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorfM. M., f I b. s. 1 d. h., het rijden met een rijwiel zonder lichtP. A. V., G. C., M. L., f I b. s. 1 d. h., het des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van een Iichtuit- stralende lantaarn J. V., A. d. V., Vlissingen, f 0,50 b. s. 1 d. h., het loopen op den keermuur van het droogdok A. S., f0,50 b. s. I w. t., het plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig P. d. P., Koudekerke, f I b. s. I d. h., het zijn waakhond doen bevinden op den open baren weg niet vastgehouden aan een touw of ketting P. S. wed. M. J. R., Vlissingen, f 1 b. s. 1 d. b. en wegens dronkenschap J. J., Goes, J. V., C. d. W., f2 b. s. 2d. h.,M.C.G. wed. C. G., 2maal f 2 b. s. 2 d. h. iedere b.. C. M. F., Vlissingen, f 3 b. s. 2 d. h., P. J. v. G., f 5 b. s. 3 d. h. (M. C.) Weggelaten plaatsnaam is Middelburg. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 14 Dec. zijn veroordeeld wegens overtr. leerplichtwet I. O., Wolphaarts dijk, P. P., 's-Heer Arendskerke, M., lerseke, S. V., Colijnsplaat, C. M., 's Gravenpolder, ieder f0,50 b. s. 1 d. h., A. S., Kloetinge, C. S., Kam perland, ieder 2 m. f 1 b. s. 2 m. I d. h., A. V., Cats, C. P., Biezelinge, J. v. A., K. K., Krabben- dijke, P. K., Wemeldinge, D. J., I. E. de R. Kamperland, P. S., J. O., Ovezande, W. M. 's Gravenpolder, A. v. B., Wolphaartsdijk, A> P., Kloetinge, ieder f I b. s. 1 d. h., P. H.,. 's Gravenqolder, J. de K., 's Heerenhoek, M. K., Driewegen, ieder f 2 b. s. 2 d. h., C. T., I. W., Wolphaartsdijk, M. L, Kamperland, J. L., Colijns plaat, H. O., lerseke, B. B., 's Heerenhoek, P. S., Hoedekenskerke, A. de M., Ovezande, ieder f3 b. s. 2 d. h., P. V., J. K., Hoedekenskerke, ieder f 4 b. s. 3 d. h., C. v. I., Kruiningen, f 5 b. s. 3 d. h., jagen zonder acte en verg. C. v. d. W., Bergen op Zoom, 2 m. f 5 b. s. 2 m. 3 d^h. gew. verb, verkl., pogen met strik wild te be machtigen W. I., Cortgene, f 3 b. s. 2 d. h. strik verk. verkl., strooperij E. H., Kloetinge, eene berisping, Piet Z., Paul Z., Kloetinge, W. L., Wemeldinge, ieder f 2 b. s. 1 w. t., straat schenderij W. B., Heinkenszand, f 5 b. s. 3 d. h., een op weg geplaatste wagen 's nachts niet ver lichten W. B., Kapelle, f2 b. s. 2 d. h., ver wekken nachtelijk rumoer F. M., Goes, J. Z., M. N., C. B., Kapelle, P. S., P. P., J. de W., lerseke, A. v. d. S., N. v. d. P., Heinkenszand, J. H., 's Heer Abtskerke, f 2 b. s. 2 d. h., vee op eens anders wei laten loopen P. M. D., Elle- woutsdijk, f 5 b. s. 3 d. h., rijden met niet ge muilkorfde hond M. de L., Goes, f 1 b. s. 1 d. h., klimmen op niet daartoe bestemd voorwerp J. J. B., Cortgene, f I b. s. 1 w. t., op verboden tijd privaatmest vervoeren J. J. K., Kapelle, f 1 b. s. 1 d. h. 's Avonds rijden zonder lantaarn G. N., J. H., Driewegen, J. K., M. K., v't V., Oudelande, M. d. R., J. S., Borssele, L. C. d. D., 's Heerenhoek, W. P., 's-Heer Arendskerke,) J. v. E., P. S., Nieuwdorp, ieder tot f 1 b. s. x d. h.,J. S., Goes, tot f2 b. s. 2 d. h.'s avonds fietsen zonder lan taarn J. d. J., Biezelinge tot een berisping, P. B., Ovezande tot f 1 b.s. I w. tuchts., P. A. M., Goes, J. V., Krabbendijke, A. P. L., Wemeldinge, M.A., J. d. B., Kapelle, J. v. S., G. T., C. P., 's H. Hen drikskinderen, ieder tot f 2 b. s. 5 d. h., Schelde bevisschen zonder consent C. v- L., C. J., Hans- weerd; ieder tot f 2 b. s. 2 d. h dronkenschap C. P., J. W., 's H. Arendskerke ieder f 2. b. s. 1 w. tuchts., N. v. d. P., Heinkenszand, J. v. H.t Goes, C. J. E., J. J. B., Bergen op Zoom, W. V., Krab bendijke, J. Z., H. S., Hansweerd, J. G., lerseke, C. H., Kapelle, S. N., Biezelinge, J. v. W\, Katten- dijke, ieder f 2. b. s. 2 d. h., A. v. H., Goes, M. S„ Hansweerd, ieder f 3 b. s. 2 d. h., A. P. vr L., Kamperland f lo b. s. 3'd. h., idem bij ie herh., P. V., Krabeendijke tet f 5 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werden C. K., Wissenkerke, E. I. d. R., Kamperland, P. H., Colijnsplaat, J. M., Rilland, M. R., Bearland, J. T., 's H. Arendskerke, allen beklaagd van overtr. Leerplichtwet, Te Nieuwendgk is door een werkman een penning gevonden, ter groote van ruim een kwartje. Op de eene zijde ataat rond een altaar met wapenen „De vreede tot Ryswyk gecloten", en op de keerzijde rond een zittende vronw met kind op haar schoot, waarvoor een staande engel"De Barmhertigheid Roemt tegen het oordeel". Deze gedenkpenning dateert 1697. Door het springen van een ketel is er brand geweest in de Haarlemmer Oliefa- briek van de firma G. de Koning Tilly, te Haarlem. De brand bepaalde zich tot de kokerij. Door de vettige dampen is alle ameublement bedorven. Het was bekend dat de omtrek van de Ras ten burgerstraat, te Amsterdam in de laatste nachten onveilig werd gemaakt. Toen de recherche dan ook Zaterdagnacht weder op de uitkijk was, bemerkte zij onraad in de teekenwerkplaats van de fir ma Wiccelingh en Co„ waartoe men zich toegang had verschaft door uitsnijding van een glasruit. Zij alaagde er in drie man op heeterdaad te arresteeren. Op een van de aangehoudene werd een breekijzer en een vijl gevonden. Tot de aangehou denen behoort V., indertijd verdacht een der leden van het zoo beruchte „Trio" te zijn. Hij was, nadat zijn kameraden w%-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1