No. 59. NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. 1908, Dinsdag 8 December, 23e jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes DIT DE PROVINCIE. Middelburg. De St.Nieolaasavond bracht heel wat volk op de been, het weer werkte dan ook zeer goed mede, in vele winkels had men handen vol werk, alle winkeliers hadden gewedijverd met hunne etalages. In het bijzonder trokin de Kortedelft, bjj den sigarenwinkel van den heer P. J. Danielee de aandacht, St. Nicolaas en zjjn knecht, die in de etalage zaten te rooken, het waren werkelijke, levende menschen de volksoploop voor den winkel was zoo groot, dat da passage was gestremd, en de winkelier zich genoodzaakt zag de etalage te veranderen. Een en ander bracht natuur lijk heel wat tongen in beweging. Het was voor den winkelier een waar succes. Vlissingen. Voor de betrekking van klerk ter secretarie (afd. burg, stand) heb ben zich 17 sollicitanten, waaronder 1 vrouwelijke, aangemeld. Vlissingen. Een Duitseher, die nog enkele jaren tuchthuisstraf te goed heef!, is gisterenavond op de reede alhier over boord gesprongen van het stoomschip „Admiral'1 waarmede hij naar Hamburg werd vervoerd. Hij zwom naar den wal en voorzag zioh hier van droge kleeren. Hij werd evenwel later door de politie ge arresteerd en is naar Middelburg overge bracht ter beschikking van de justitie. Vlissingen. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een 19-jarige dienstbode alhier die zioh in baar dienst betrekking aan verschillende diefstallen heeft sehuldig gemaakt. Vlissingen. Het schijnt zoo goed als zeker te zijn, dat het personeel in de "Wa gons Lits, dat dienst doet op de malltreinen 4FEUILLETON. Eenige ^zonderheden uit het leven van Keizer Eranz Jozef I. Zoutelande. Vrijdagmiddag had afhier bij den landbouwer S. v. S. bij het dorschen met de dorschmachine een treffend ongeluk plaats. Zjjn 12-j*rig dochtertje, dat daarbij aanwezig was, stapte over de stang van de machine, waardoor haar kleeren door de F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zoutelande. Zaterdagmiddag ontstond alhier in de woning van J. v. S. een schoor steenbrand, die zicb in 't begin vrij ernstig liet aanzien, doch door spoedig opgekomen hulp dadelijk kon worden gebluseht en geen schade aan de woning heeft veroor zaakt. De brand is ontstaan doordat een stuk spek, dat in den schoorsteen hing om te drogen, naar beneden was gevallen en dadelijk vlam vatte. Van verschillende menschen hing er spek in den schoorsteen, dat na den brand er erg gehavend uitzag. Sint Laurens. Zondagavond had de Geref. Jongelingsvereeniging alhier het voorrecht, Ds. L. van Loon van Koude- kerke te zien optreden voor zich en voor eene sohare, die juist voor het kerkge bouw berekend scheen. Het aangekondig de onderwerp De ondergang der eerste wereld" werd door hem besproken in drie deelen ie. de oorzaken ven den Zond vloed, 2e. het feit, en 3e. de zegenrijke gevolgen ervan. anwflaareasiaM 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs pér drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA uza Goes. De heer J. H. Hannink, oud- opzichter der Rijksgebouwen in Zeeland is alhier plotseling overleden. Goes. De oudheidkamer heeft ontvacgeu van dhr. E. v. d. Bosoh drie kaarten van Zeeland en een rapport van den hoofd ingenieur van den waterstaat omtrent de overstrooming in Zeeland van 12 Maart 1906. Benevens een schilderstuk vooratel lende de vroegere Gortmolen „De Grenadier". Goes. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Commissie tot oeoo» nomisohe spijsuitdeeling, is tot voorzitter benoemd de heer J. A. van Heel. Voor een lid in de vaoatnre dhr. B. M. den Boer zal in een eerstdaags te houden ver gadering worden voorzijn. (Slot.) Een ander eigenaardig voorbeeld van Frans Jozef'B talent om den weg naar de harten der mensohen te vinden, is van den allerlaatsten tijd. Er was een verzoek bij Zijne Majesteit ingekomen vanwege het schooltoezicht op een dorp om „het zil veren kruis van verdienste'' voor den be jaarden, beminden onderwijzer der gemeen teschool, die op pensioen gesteld werd. De Keizer die de ingekomen stukken zelf doorkeek, ontdekte heel gemakkelijk, dat de verdienstelijke onderwijzer 't armelijk genoeg zou hebben met zijne vele kinderen en zijn klein pensioen. En alzoo schreef hij op den rand der akte, die de gevraagde decoratie toestond, dat aan den braven volksonderwijzer uit de particuliere kas des Keizers 600 kronen per jaar uitbetaald moesten worden »om aldus het zilveren kruis te vergulden". Het behoeft niet gezegd, dat er, bij zulke daden van den Keizer, in de schoolwereld der monarchie met groote liefde over Zijne Majesteit wordt gesproken. Den weg naar het hart der onderwijzers en der kin deren heeft de monarch reeds sedert lang gevonden, dat begrijpt men wel. Keizer Frans Jozef is echter ook een streng paedagoog. Hij verlangt zelfs van de schoolknapen nauwgezette pliehtsbe- Vlissingen—Berlijn, voortaan te dezer slede moet wonen. Hierdoor zouden een groot aantal Duitsohe gezinnen zioh hier moeten vestigen. (N. v. d. D.) Ia Het Centrum vertelt de directeur van „Lotisioo" „dat de Tijdgeest, Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Zaken, Zuidblaak 32 te Rotterdam, toten met heden in gebreke is gebleven het volle bedrag van den uitgeloofden hoofd prijs in contanten te voldoen aan juffrouw Johanna Wilhelmina Winkelman, geboren Van der Hoofd, wonende te Vlissingen aan de Groote Markt, die de gelukkige eigenares is van oen door den Tijdgeest uitgegeven lot, waarop de honderdduizend is gevallen en de heer J. Hage te Vlis singen, vertegenwoordiger van de Tijd geest, door wiens bemiddeling het betref fende lot werd verkocht, (is) volkomen be reid „het aldus ten laste gelegde feit onder eede te bevestigen". De heer C. de Kiewit, opzichter 2e kl. van 'a Rij ka Waterstaat te Buitenpost, is verplaatst naar Zierikzee. Woensdagnacht zoo schrijft men ons uit Koewacht slaagden de doua- neD, te Moerbeke gestationeerd, erin, twee prachtige vaarzen, te waarde van c. a. 1100 francs, in handen te krijgen; de dieren waren mat nog andere frau iuleus België binnen gesmokkeld. De smokkelaars wis ten met de ovorige koeien door een haas tige vlucht te ontkomen. 's-Heer Abtskerke. De Raad dezer ge meente hield heden (Zaterdag) eene open bare vergadering, bijgewoond door 5 leden, afwezig met kennisgeving M. Harinck en C. Meijaard. Een ingekomen verzoek van A. van de Vrie tot het plaatsen een er lan taarn bij J. Rooze werd terzijde gelegd als zijnde het verzoek ongezsgeld. Tot lid van de algemeene armbesturen, wegens perio dieke aftreding van dhr. W. Minderhoud, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen en waarvoor waren aanbevolen de heeren O. Goeman en M. Vermue, werd met algemeane stemmen benoemd, de heer C. Goeman. Een suppletoir kohier honden belasting werd opgemaakt met 5 honden, ten bedrage van f 8. traohting. Schoolexamens woont hij graag bij, en dan is hij nauwkeurig tot in 't kleine. Kroonprins Rudolf, die zeker nit zijn eigen ondervinding mocht spreken, zeide eens „als papa 't examen afneemt, en hij bemerkt, dat de scholieren niets weten en niets kennen, dan is 't mis. En papa is heel streng op 't examen 1" Vooral in de omstreken van Isohl of bin nen de jaohtterreinen van Reiohenau, Mürzsteg en Eisenerz is de Keizer een goede bekende van de landlieden. Soms gaat hij 's avonds uit Weenen en komt dan 's nachts om één uur te Payerbaoh aan oen er korha- nenjte gaan sehieten. De jagers en polsdra gers, die meegaan, wachten Zijne Majesteit op het Balzplein. En 's morgens vroeg, als de jaoht geëindigd is, wordt een eenvoudig ontbijt gebruiktdan keert de Keizer haas tig naar Weenen terug, waar hem de dage lij ksohe arbeid wacht. Eene aardige historische anecdote is er te Eisenerz in omloop van 't geval, dat de. Kei zer met zijn anjudant in het groote jachtge bied aldaar verdwaald geraakt en een Al- penbut was binnengegaan om iemand te zoeken, die bereid mooht zijn hom op den rechten weg te brengen. De hutbewoners zaten juist aan den maaltijd, en een jonge man aan tafel verklaarde zioh bereid mede te gaan, zoo gauw als hij met eten klaar was. „Ga daar maar zoolang bij de kachel zittenik ben dadelijk tot uw dienst", sprak hij, en de vreemde heeren, moe van 't dwalen, namen gaarne plaats. Nog een poosje, eD de jonge man was met zijn maal- EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. koppeling werden gegrepen en met kracht om den staug werden gewoeld. Het meisje werd op den grond geslingerd en brak daardoor haar rechterscheenbeen. Geluk kig kon de machine spoedig tot stilstand gebracht worden. Volgens verklaring van dr Van der Harst, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, is de breuk niet ge vaarlijk. Teneinde eenen indruk te geven van do oorzaken, -teekende Spreker den toe stand der wereld voor den Zondvloed. Na den val was er e6rst een scherpe anti these tussohec de kinderen van Kaïa en de nakomelingen van Seth, tussohen de kinderen -der mensohen en de kindereD Gods. Spreker verklaart de onderschei den ontwikkeling uit het wonen aan ver- .schillende zijden van een gebergte. Daar na teekent hij de beschaving der Kaï- nieten, die op het gebied der gemeene gratie grootelij ks bëgaafd en over het algemeen energieke mannen waren. 'Hij sohetst dea bouw hunner stad, waarin het denkbeeld uitkomt van beveiliging, in de eerste plaats tegen God. Uit de naman van Kaïns afstammelingen toont Spreker hun zelfvertrouwen en hunnen overmoed aan. Die namen toob zijnHanooh (wij ding), Hirad (bezitter der steden), Mechu- jaël (de mensoh is geworden gelijk God), Methusaël (hij is door God verdorven) en Lameoh (vernieuwde kracht). Vooral Lamecbs huisgezin was rijk be gaafdhij zelf was diohter, zijn zoon Jubal tijd klaar, zoodat de wandeling kon worden aanvaard. „Waar is de reis henen f", vraagde de gids, en de Keizer noemde het jaohtslot, waar hij vertoefde. „Naar het slot f", vraagde de jonge man, „naar 't slot P Maar daar woont au onze Keizer 1Dan ben je dan is u misschien wel zelf de Keizer „En als ik dat eens was antwoordde Zijne Majesteit op vroolijken toon, „zou je me dan niet willen bren gen „Onzen Keizer niet P Maar met hem zou ik meegaan tot aan de einde der wereld, als ik mooht", riep de jonkman met geestdrift uit. Eu nu stapte hij verder zwijgend met de heeren voort. Bij aankomst voor 't slot wilde.hij met een bescheiden groet den terugweg aannemen, maar de Keizer verzocht hem binnen te komen en wat te gebruiken en wat uit te rusten. „Neen, neen 1 ik met mijn spijkersohoenen en mijne daagsohe kleeren in zoo'n mooi huis 1" Maar de Keizer nam hem bij den arm, duwde hem zachtjes vooruit, een deur binnen, waar de verbaasde gids wat goeds te eten en te drinken en een mooi reisgeld mee naar huis kreeg. Men begrijpt, dat de jongeman, het beleefde avontuur Diet geheim hield, en zoo komt bet dat de veehouders en houthakkers in die streek u nog gaarne de hut aanwijzeD, waar de Keizer eenmaal bij de kachel heeft gezeten. Trouwens dit zelfde jachtterrein, meer in 't bijzonder dat te Neuburg-Mm'zsieg ïb ook de plaats, waar j de menschen uit den versten omtrek in den tijd der jaarlijksobe groote hofjsohten de voorganger in het Nomadenleven en daarmede de grondlegger van handel en verkeer, Jubal de uitvinder der snaren- ea pijpenmuziek, die dienstig is om den mensohelijken geest vrij te maken en Tubal-Kaïa, de veder der industrie en der techniek. Deze sohoone gaven werden eohter door de Kaïa ie ten gebruikt, om zioh van God los te maken, zoodat hun ont wikkelingsgang anti-Goddelijk was. Naast dit geslacht ontwikkelt zioh dat van Seth, nederig in den beginne, gelijk de naam Enos (zwak mensoh) aanduidt. In dit geslacht kwam de openbare Gods- vereeriug in zwang, in dit geslacht ont wikkelde zich de Kerk. Maar toen Jubals zonen op hunne zwerftochten met de Sethieten in aanraking kwamen, volgde er spoedig eene verflauwing der grenzen en van toen af werd de Kerk strijdend. Door de vermenging kreeg het geslacht van Seth deel aan de hoogere ontwikke ling van de Kaïoieten, maar het nam ook in zioh op het zedenbederf en de godde loosheid, waartegen zelfs geen Henooh opgewassen was. Zoo was dan de aarde vervuld met wrevel en was het gediohtsel van 's mensehen hart geheel boosgeworden, zoodat een Zondvloed, ter uitzuivering van de verderfelijke elementen, langs zco meer noodzakelijk werd. Langs dezen wegkwam Spreker tot zijn tweede punt. Hij schetste den bouw der ark, een tastbaar bewijs, dat de scheepsbouwkunst reeds eene hooge vlucht genomen had. Hij teekende de ontzaglijkheid van den vloed, waarbij de verwoesting der vier steden in het Jordaandal als in het niet verzinkt, en brengt voorbeelden bij, om aan te toonen, hoe verwoestend deze vloed werkte, hoe bij in sommige bergstreken nog sporen vertoont in den vorm van woest dooreen- geworpen rotsen, hoe nu nog in Siberië de mammouthstanden, in de grot van San Siro bij Palermo de nijlpaardsgeraamten iu sammige holen in West Europa been deren van allerlei dieren tussohen rots- brokken, steeDen, werktuigen en skeletten, van mensohen gevonden worden. Uit deze voorbeelden toont de spreker ook aan, dat de Zondvloed algemeen moet geweest zijn en zioh moeilijk tot een deel der aarde kan hebben bepaald. Heeft aldus de Zondvloed schrikkelijke gevolgen ge had, hij had gelukkig ook zegenrijke. Immers, zonder den Zondvloed zou naar menso'nelijke berekening ook het laatste overblijfsel, dat Gods geboden bewaarde, naar toe komen, alleen om er den Keizer eens te zien. Een baste vriend van Zijne Majesteit is met name de opperjager te Eisenerz, Jozef Mühlbaoher, onder wiens toezicht de Keizer in zijn jonge jaren de eerste gemzenjaohten waagde. Eu nu nog, als de monarch op het jacht veld aankomt, is de eerste vraag: „Waar is onze Mühlbaoher?" Is de jaoht gedaan, dan heet het weer„Is er wel voor Mühl baoher gezorgd f" „Mühlbaoher, je.zult wel moe zijn, jongen, ga nu maar gauw slapen''. Op een anderen tijd, van het jacht veld terugkomende, zeide de Keizer „Maar Mühlbaoher, waarom rook je niet?"..,. „Majesteit ik heb niets ta rooken bij me 1" antwoordde de oude trouwe dienaar. „NietP" zei de Keizer, „wel neem dan deze maar", en hij hield den jager zijn sigaren koker voor. Mühlbaoher nam er dankbaar eene si gaar uit, maar deed ze in zijn jaszak om ze als een aandenken te bewaren. Dooh na een poosje zei de'. Keizer weer „Maar wat is dat nu, Mühlbaoher, nu heb je tooh immers een sigaar P"... „Ja, Majes teit, maar die wou ik liever thuis oproo- ken 1" „Gekheid, hoor," hernam de Keizer, „look ze maar gerust nu op, thuis kan je wel weer een andere krijgen," en hij gaf den ouden jager zelf zijn bran dende sigaar voor „een beetje vuur". Opmerkelijk in keizer Frans Jozef is ook zijn wdnderbaar peraonen-geheugeD. Men schen, die bij eens ontmoet of gesproken door de wereld zijn verzwolgenterwijl nu de weg geopend werd voor eene rij kere bedeeliog van gemeene genade, waar door dan ook omgekeerd de herhaling van zulk eene catastrophe verhoed werd. Nu brak voor de kerk een nieuw, een bloeien- der tijdperk aan, en zoo werd de Zond vloed eene streep door de rekening van Satan en een triomf voor God en Zijn Koninkrijk. Tot zoover de spreker. Maar hij sprak voor de Jongelingsver eeniging en welk verband houdt nu de zaak van deze met den Zondvloed P Dit verband te hebben aangetoond, is met groote verdienstelijkheid door ds. van Loon geschied. Hjj wees er n.l. op, dat in den grond der zaak de Zondvloed gekomen is, doordat het geslacht der kinderen Gods zijne belijdenis niet bewaarde. Hieruit vond spreker reden om de Kerk van den tegenwoordigen tijd iets te leeren n.l. dat z(j zich zuiver moet houden van de verdorvenheid der wereld. Welnu, dan is 't ook zulk een groote reden van blijdschap, dat de jongelingen, de toe komstige Kerk, zich willen honden aan de belijdenis der vaderen en aan de geboden Gods, zoodat zij in dezen gunstig afsteken bij de jongelingen nit Seths geslacht. Daar om riep spreker den jongelingen, die leden der Vereenigiog alhier zijn toe, om voort te varen in bet onderzoeken en bestudeeren der beginselen, wekte hij de jongelingen, die geen lid sija, op, het, te worden en mee te werken in dit sohoone streven, en drukte hij de gemeente op het hart, de J. V. te steunen met gebed, woord en gave, terwijl hij eindigde met eeDen wensoh, dat hst de vereeniging te dezer plaatse mooht welgaan. Onder dank- zegging aan de J. V., voor het genot ons bereid, spreken ook wij hier onze beste wensohen uit voor haar welzijn en dat van heel de jongelingschap in ons Vaderland JL, Jk.JX DBOÜW. Men meldt uit Zeeland: De vlasteelt is voor de verbouwers en handelaars ten allen tijde een zeer wissel vallige teelt wat de fluanoieele uitkomsten aangaatdit najaar schijnt de handel al zeer weinig naar wenseh te gaan. Er is zeer weinig vraag naar gezwingeld en ongezwingeld vlas en de prijzen zijn ge drukt. De uitvoer uit ons land naar België, die gemeenlijk in October, November, enz. in millioenen kg. liep, hleef voor October beneden de honderd duizend kg. Al even heeft, onthoudt hij, met hun naamj er bij, vele, vele jaren, of zelfs voor altijd. „Ik heb uM- een paar woorden met iemand te wisselen, om de trekken van zijn aangezioht nooit te vergeten", heeft hij zelf eens naar waarheid gezegd. Iets eohter is er, wat de Oostenrijksohe Keizer gelukkig spoedig kan vergeten, vergeten en vergeven. Het zijn de krenkingen en verdrietelijkheden, die hem werden of worden aangedaan. Hij is altijd bereid de hand ter verzoening met zijn vijand te aanvaarden. En vergiffenis schenken is hem een wezenlijk genoegensoms een weldaad voor zijn eigen hart. In heel Oostenrijk-Hongarije is het hekend, hoe gaarne de Keizer aan veroordeelden ge nade schenkt, en dat niets hem zoo zwaar valt, als het onderteekenen van een dood vonnis. Het is eens gebeurd, dat hij een hee- len tijd met gebogen hoofd op een hem ter bekraohtiging voorgelegd doodvonnis staarde, tot hij eindelijk met een pijnlij ken trek om den mond caar de pen greep, om er zijn naamteekening onder te zetten. Maar op hetzelfde oogenblik droppelde een traan uit zijn oog en langs zijn waDgen op het papier. Dooh nu vouwde Zijne Majesteit het papier dubbel, en gaf het den secretaris van justitie 'terug met de woorden „Tra nen wissoben iedere schuld uit. Ik kan dat vonnis niet onderteekenen. Zie maar, mijn naam is uitgevlakthet onderschrift heeft du3 geen kracht meerik schenk den veroordeelde het leven." Hdbl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1