NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 57, 1908, Zaterdag 5 December, 23e Jaargang. GHRiSTELIJK- HISTORISCH Binnenland - SBHB Mbbp VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes Eenige bijzonderheden uit het leven van Keizer Franz Jozef I, tweede kamer. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. uit WprïïvIncie. PRIJS DER ADVERTENTIËN ■HBBP IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA As. Zaterdag (St. Nicolaas) zou den wij gaarne ons blad om 2 uur namiddag afdrukken. Berichtgevers die één of meer berichten hebben, worden daarom uitgenoodigd die 's morgens reeds te telegrafeeren. Ook Heeren Adverteerders wordt beleefd verzocht tijdig hunne annon ces op te geven 4 December 1908. In den oatalogus van de Kerstmisuit gaven van Bredee te Rotterdam wordt onder meer aanbevolen Ursinus, Gids naar het Vaderhuis, een boek vol treffende ver halen. Een van die geeft de Catalogus als //proeve van bewerking". Wij drukken 't hier af z/Een groot heer, in den ouden tijd, gaf aan zijn nar een staf, met den last dien staf te geven aan den eersten den besten, dien hij voor een grooter dwaas hield, dan hij zelf was. Jaren gingen voorbij en de nar hield maar aldoor zelf den staf. Toen werd de heer ernstig ziek en de nar kwam hem bezoeken. z/Ik ga heen I" zei de heer. „Waarheen vroeg de Lar. „Op een lange reis." «En wanneer komt gij terugP Over een maand?" z/Neen 1" „Over een jaar F" „Neen I" „Wat dan? Nooit?" „Neen, nooit!" „Welke maatregelen hebt gij dan voor die reis getroffen „In het geheel geene." „Gaat gij voor eeuwig weg, en hebt gij daarvoor U niet gereed gemaakt Hier, neem den staf want tot zoo'n vreeselijke dwaas heid ben zelfs ik niet in staat." EERSTE KAMER. De Kamer behandelde gisteren het ont- werpje-Sabron tot voorloopige wijziging der militiewet, die 'een behoorlijke sterkte van het blijvend gedeelte waarborgt en tevens de persoonlijke lasten een weinig verlicht. Sterk was men er aan Rechts niet voor, en fel was men er aan Links niet tegen voor of tegen zonder meer is anders. Oud-minister Staal die de oppositie leid de kreeg dan ook ten slotte maar één mede stander tegen de wet mee, omdat de heer Rengers namens zijn politieke vrienden kwam verklaren dat zij in 's Landsbelang voorstemmend, niet geacht wilden worden, zoo bijzonder met de voorgestelde wijzi gingen ingenomen te zijn. FEUILLETON. De dader van den moordaanslag was een Hongaarsoh kleermakersgezel uitStuhl- weissenburg, zekere Johann Libeny, en vooral dit feit, dat hg een Hongaar was, maakten zich de vrienden van den keizer ten nutte om „bij al wat Oostenrijk was" de liefde voor Zijne Majesteit overal op nieuw te doen uitsobijnen. Binnen eenige dagen werd er alleen in Weenen 400,000 gulden gecollecteerd voor den aanbouw der Votief-kerk, die als een dankoffer aan God voor de gelukkige redding des Keizers zou worden gesticht. Ook elders in de monarchie hadden gelijksoortige betoogin gen gelijk suooes: „negen kerken en meer dan 500 vrome stichtingen verrezen er ter eere Gods en ter herinnering aan de ge- nadedagen van 1853". Na zijn herstel en pleohtigen kerkgang, den 12en Maart, toen heel WecneD uitliep om den „beminden" Keizer toe te jubeleD, hervatte Zijne Majesteit met nieuwen lust den „heel den mensch eisohenden arbeid" zijner moeilijke regeertaak. Waot waarlijk, hij zit niet voor het genot op deD troon. Plichtsbetrachting is keizer Frans Jozefs liefste woord, en waaraan hij zelf'teerst, 60 van zijne vroegste jeugd af, zioh ge- Na een debat van uren besliste de Kamer met 42 tegen 30 stemmen op voorstel van den heer De Stuers dat het ten behoeve der Leidsohe universiteit te bouweD nieuwe herbarium (plantenverzameling) niet te Oegstgeest maar te Leiden komen zal. Het vorige jaar had de Kamer besloten dat eeB dergelijke inriohting te Oegstgeest zou komen. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs hekelde de heer Roodhuijzen den misstand dat tot leden der examen-oom missies zoo veel personen benoemd worden die door cursussen of privaatlessen voor de door hen zelf afgenomen examens opleiden. Een onderzoek werd hem beloofd. Vijf afgevaardigden vroegen om over neming der gemeente hoogere burgerschool in hun district door het Rijk, te weten Brëda, Amersfoort, Zalt-Bommel, Haarlem en Maastricht, en een die van Zierikzee vroeg een Rijks H. B. S. voor de Flakkeeënaarsallen werden voorloopig afgewezen. Aan den Aannemersbond werd een sub sidie toegezegd voor een te siiohten school voor technisch onderwijs. Gaarne vestigen wij de aandaoht op de brochure „Eenzaamheid",met een inleidend woord van den heer J. A. Tours, directeur van „Ons Huis" te Amsterdam, en een op stel met bovengenoemd opschrift van mevr. Tine Markus te Krabbendijke. Er is een uittreksel uit de Statuten aan toegevoegd. Een en ander is in het belang van don Bond van slecht hoorenden. Eet officieel orgaan van dezen Bond is „Het Gehoor", directeur de he3r Ott Bultman te Aalsmeer. Spiekman was niet voor Plate. De heer Spiekman toont in Hel Volk ter weerlegging eeoer beschuldiging van den heer v. Ravenstein met de stukken aan dat hij de oandidatuur-Plate in Rot terdam III niet heeft aanbevolen. De Ruzie in de S D. A. P. Een langf artikel in Het folk tegen zijn partijgenoot Van Ravenstein besluit de heer Spiekman aldus „Wij, „revisionisten", doen de partij schade, zegt van Ravenstein. Ik geef hem den naam cadeau. Maar wél weet ik, dat da partij Dog nimmer in zulk een misère heeft verkeerd, als waarin hij en zijn engere geestverwanten haar hebben ge- braoht. „De minderheid heeft haar rechten. En houden heeft. Hij is de ijverigste ambte naar in het ganeehe rijk. 's Winters om 5 uur, 's zomers tusschen 3 en 4 uur of soais nog vroeger, staat hij op. Yoor ont bijt gebruikt hij een kop koffie en twee „Kipfel", rookt dan eene sigaar „Rega- lites" van 10 beller, d.i. 5 oent, het stuk, want de zware „Virginia's" van vroeger heeft de tnedious hem verboden leest de couranten en gaat dart aan den arbeid. Van 6 12 uur iederen dag komen de adjudanten des Keizers, de grootweardig- heidsbekleedeFS en de ministers om Zijne Majesteit van advies te dienen en de be langen van hun ressort voor te dragen. De Keizer heeft een verbazend goed geheugen en is scherpzinnig in 't oordeelen. Hij be slist sael en afdoende. Op Zon- en feest dagen hoort bij om 11 uur de mis Maan dag- en Donderdagochtend vellen de audieatie-ureu voor particulieren. Om 12 uur is het tweede ontbijt gereedeen bord soep, wat groente en vleesoh, een kruikje PilsDer, een warm kadetje en een „Salzs'aogel". Een en ander wordt op de sohrijftafei gezet, want de arbeid mag er niet om afgebroken. Zijne Majesteit leest de voorstellen der ministers, maakt kant- teekeningen op de stukken, en cijfert ook wel eens de gemaakte begrootingen na. Na drieën wensoht de Keizer de 's morgens besproken plannen in sohrift voor zioh, kijkt alles zorgvuldig door, wijzigt en ver- F.N VAN ik zal er toe meewerken die te eerbiedi gen. Doch die minderheid mag niet buiten den redelijken weg gaan van organisatie, door de congressen haar aangewezen. „Wanneer zij de sooiaal-domooratie be ter kan dienen d&u wij, laat ons dan scheiden gaan. Onze partij is vrijwillig. Bij elkaar te blijven in het vooruitzicht van voortdurende oritiek van dezen aard, op déze wijze, is onmogelijk." Het kan weder een mooi congres wor den 1 Middelburg. Da Zuiveloonsulent brengt 't volgende onder de aandaoht onzer boter- boerinnen Hoeveel boter maakt gemiddeld eene goede zuivelfabriek uit ÏOO üter melk en hoeveel de boerinnen op Walche ren? De hoeveelheid boter hangt vooral af van het vetgehalte der melk en van het boter- verlies ia tapte- en karnemelk. Bij onderstaande gegevens is een gemid deld vetgehalte van 3,10 pCt. aangenomen. Verder berusten ze op gegevens uit de ver slagen van vele zuivelfabrieken, en nauw keurige pros ven en berekeningen over bo- teropbrengsten op Waleherensohe boerde rijen. Ie. Een goede zuivelfabriek maakt uit 100 liter melk 3,50 KG. of 35 ons boter. 2e. Ontroomen in teelen uit 100 liter melk 2,90 KG. of 29 ons boter. Dat io 6 ons minder of per koe en per jaar (gerekend 3400 liter melk) 34 X 6 ons 20,4 K.G- minder. 3e. Accurate boerin met uitsteken den ontroomer uit 100 liter melk 3,35 K.G. of 331 ons boter. Dat is li ons minder of per koe en per jaar 34 x lfons 5,1 K G minder. 4e. Boerin met vrij goeden ont roomer uit 100 liter meik 3,20 K.G. of 32 ons boter. Dat is 3 ons minder of per koe en per jaar 34 x 3 ons 10,2 K.G minder. 5e. Boerin met slechten ontroomer uit 100 liter melk 2,90 K.G. of 29 ons boter. Dat is 6 ons minder of per koe en per jaar 34 x 6 ons 20,4 K G. minder. Van de 3190 koeien van de melk waar van op Walcheren boter gemaakt, vallen onder 2e. 2038 koeien (ouderwetsch). Op grond van verschillende gegevens omtrent bet gebruik van ontroomers op de boerderijen, meen ik de 1152 koeien van betert, onderteekenten dan gaan de stukken in de'mappen ter verzending naar de departementen. Voordat dit alles ge reed is, staat Zijue Majesteit van zijn schrijftafel Diet opniels wordt uitgesteld tot dea volgenden dagiedere dag heeft aan 't zijne genoeg. Van 56 uur duuit het middagmaal, niet langer dan een uur. Komen er mede leden der keizerlijke familie of hoóge gasten, dan ia ook do Keizer aan tafel anders eet hij alleen. Soms ook komen er uitnoodigingen aan hoog», staatsdienaren. Alle genoodigden ondervinden, dat de gast heer een gezellig mensch is, die vriende lijkheid paart aan geest en gemoed. Een eenvoudige maaltijd voor iederen dag tatelweelde alleen bij buitengewone ge legenheden. Na het diner pleegt de Keizer nog wat te vertoeven in zijne schrijfkamer, maar om 9 uren gaat hij te bed. Bij schouw burgbezoek tot voor korte jaren oen geliefde uitspanning des Keizers wordt het natuurlek wat later. Eene andore liefhebberij van Frans Jozef is nog altijd de jacht. In de zomer maanden eene wandeling gedurende de vroege Gchtenduren en des middags van 4—6 unr wat gaan jagen, dat doet hy graag, en dat houdt hem, bij zijne matige levensmanier, lenig en frisch. „Wie den Keizor ziet", schreef de Wee van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 »ent. landbouwers mat centrifuges sis volgt te mogen verdoelen, onder 3e. 280 koeien (uitstekende ontroomer). 4e. 090 (vrij goede outroomer). 5e. 232 (sleohte ontroomer). De Walcherensche landbouwers maken dus: 2038 x 20,4 KG. 41575,8 KG. 230 x 5,1 1175,- 690 x 10,2 7038,— 232 X 20,4 4732,8 is totaal 54521,- KG. boter per jaar minder uit hunne melk als eene goede fabriek zou kunnen doen. Eene dergelijke hoeveelheid goede fa- brieksboter zou opbrengen 54521 x f 1,30 f70877,30. Sgffife Deze boter is echter niet geheel verloren, "j omdat ze 'bij de kalveren of de varkens terecht komt in tapte melk en karnemelk. Voor deze dieren is eohter, vooral als het kalf ouder als 6 weken is, boter een wel wat duur voer. Rekenen we de voedingswaarde van 1 KG. boter in dit geval op 25 cent, dan moet het verlies van f 70877,30 met 54521 X f0,25 =f 13630,25 verminderd worden en blijft dus ruim f 57247, Voor geheel Walcheren dus per jaar een verlies van f 57247, omdat de boter onvoldoende uit de melk wordt gehaald, of per koe van f 17,94. Middelburg. Donderdag was op de markt alhier iets bijzonders te zien. In een tent kon men n.l. een kalf bezichtigen met twee volkomen koppen. Het dier, dat springlevend was, had dan ook 4 oogen, 2 monden, enz., welke alle dienst konden doen. Het kali is in de maand October j.l. geboren en afkomstig uit Noord- Brabant. Dat dit wonderdier veel bekijks had, vooral onder den boerenstand is wel te begrijpen. Goes. Met hartelijken dank ontvangen door de wijkzuster door tussohenkomst van Mevrouw Van Heel, eene groote bezending kleeren van de Nederlandsohe Naaiweik- vereeniging. Ook ontving de zuster nog oen gift van f2,50 en van f2, voor ver snaperingen voor de zieken, tevens oen mandje peren. Een gift van f2,50 voor verleende hulp. Goes. Gisterenavond werd in het gym nastieklokaal uit den zak van een iDdegang aldaar hangend kleedingstuk van een der gymnasten een nikkelen horloge ontvreemd waarvan bij de politie terstond van de ver missing aangifte werd gedaan. De politie slaagde er heden morgen in dit horloge op nensche correspondent van een Berlynsch blad, dato 17 Augustus 1907, „hoe hij dag-in-dag-uit om Ischl rondspeurt en na de jacht met veerkrachtig lichaams- beweg3n zijn rijtuig instapt, om naar de keizerlijke villa terug te koeren, zou 't niet kunnen gelooven, dat de hooge per sonage, wien de uniform al even goed kleedt als het jagercostuum, den 18en de zer maand zijn 77ste jaar voleindigd heb ben zal. Zijne Majesteit heeft menigmaal zyne zorgen, en dan kan men 't aan hem zien, maar hy is er nooit in weggezonken, gelijk dat bij oude manschan zoo dikwijls het geval is. En altijd hesft de wereld om hem heen zijne volle belangstelling". Te Ischl bewoont de Keizer in de prach tige »Kaiservilla" een paar vertrekken, hoogst eenvoudig gemeubileerd maar het gedeelte, dat dienst doet voor zijne doch ter en de kleinkinderen is ééne weelde. Ook als de aartshertogin Marie Valerie komt met hare vroolijke kinderschaar, dan is grootvader Frans Jozef de liefste speelgenoot der kleinen. Trouwens, men weet het overal, dat hy een kindervriend is. To Horgos was do schooljeugd om 8 uur 's morgens al aan 't station, en toen de keizer uit den trein stapte, staken de kleine eljen-roependen de handen naar hem uit! „Wat willen de kinderen?" vraagde hij aan minister Tizza, die erbij te sporen in een bedstede in de woning van den schippersknecht L., hij zelf was eohter op dit oogenblik niet thuis. Bij opsporing bleek de man over 's-Heer Arendskerke te zijn verdwenen. 's-Heerenhoek. Door de rijkspolitie is, gelijk wij reeds gemeld hebbeD, Woens dag A. v. d. E. van Heinkenszand naar de hofstede vanJ. van Eijkeren te's-Hee- renhoek vertransporteerd, om daar met hem te worden geconfronteerd, als ver moedelijke dader, van de daar ter plaatse voorgevallen opeisohen van brood, worst en geld, met bijvoeging van dreigemen ten van brandstichting. V. d. E. bekende alles, zijn medepliohtige Jao. V. zit voor dit oogenblik in de gevangenis voor dron kenschap, waarschijnlijk zullen ze dien wel vasthouden. Alle eer aan onze ijverige rijkspolitie. Krabbendijke. Donderdagavond stond de personentrein no. 345 plotseling tussohen de wachtposten 23 en 24 stil. Bij onder zoek bleek dat de luehtslaag gesprongen was (wanneer de luohfslacg stuk is kan er maar alleen met de machine geremd worden daar dan de westinghouse of stoom- rem haren dienst weigert). Nadat een en ander verwijderd was en de remmen welke dioht geslagen waren los waren getrokken kon de trein welke tooh al bijna een half uur te Iaat was, met 15 minuten vertraging door dit ongeval veroorzaakt vertrekken. De heer C. E. Enthoven, opzichter van den waterstaat te Zierikzee, wordt met 1 Januari overgeplaatst naar Venlo. Met ingang van 1 December jl. is het hulptelephoonkantoor te Ellewouts- dijk, alsmede de aan dat kantoor recht streeks aangesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, opge nomen in het telephoon verkeer met de Belgische plaatsen, waarmede Monniken dam telephoongemeenschap heeft. Koudekerke. Donderdagavond trad alhier voor de antirev. kiesvereeniging op de WelEerw. heer ds A. Prins, van St. Maartensdijk, om te spreken over „de soeisle kwestie". Na inleiding door den voorzitter, dhr G. Ten Brink, ontving ds Prins het woord. Spreker stond achtereen volgens stil by de krankheid onzer Maat schappij, !dc middelen die door de verschil lende politieke party en ter genezing worden aangegeven, om eindelijk aan te toonen het standpunt onzer antir. party ten opzichte dezer kwestie. De zonde is oorzaak der krankheid. De filantropie verzacht wel veel lijden, maar breDgt geen genezing van de kwaal,Ook de neutrale volksschool heeft tegenwoordig was. „Ze willen Uwe Ma jesteit de hand kussen", antwoordde de minister. „Tessékl" (As-je-blieft) zei de mocaroh lachend en de kleinen kregen zijn beide handen. Zeker, de Keizer is een populair vorst, en juist uit de liefde, waarmee overal kinderfeesten te zijner eer gevierd worden, blijkt de vereering der ouders. Zijne Ma jesteit heeft geen vijanden. Hij heeft de volle sympathie der mensohen, die van goeden wil zijn. Zelfs dezulken onder zijne millioenen onderdanen, wier partijgelool minachting meebrengt voer de heersohers- waardigheid, ze zijn tooh voor den persoon des Keizers niet onvriendelijk gezind. Het is gebeurd, dat eene heele menigte werk- Btalieode arbeiders op baar tocht door de stad het keizerlijk rijtuig ontmoette, en sommige stugge leiders onder hen „doorloopen, doorloopen, niet groeten, niet groeten gebodeD, maar de Keizer naderde, en allen ontblootten het hoofd A Weaner seinKaiser net griiuss'n? Des gibt's net!" zeiden de mannen; en [de Keizer groette zoo vriendelijk terug„Ik wil, dat ook ds arbeiders hun nooddruft hebben", heeft Frans Jozef eenmaal ge zegd en een keizer, die het op dnsdani- gen toestand aanstuurt, heeft wel aanspraak op een groet van den werkman, mag men aannemen. Wordt vervolgd.j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1