LANDBOUW. kerknieuws. a Sclioolnieuws. Gemengde Berichten. worden bemoeilijkt en de Serviërs en Mon- tenegrijnen worden gesterkt in hnn verzet. Onder dio omstandigheid rijst de vraag, of do Ru tsisohe diplomatie sterk genoeg zal zijn, ra de Panslavistische strooming die tot guvaarlijke avonturen neigt, op den duur tegen te houden? Overigens gelooft niemand dat de Czaar, de Vredevorst, een oorlog wil, en aller minst een oorlog met zijn ouden vriend en b indgenoot. O k met Italië worden herhaaldelijk wantrouwende blikken gewisseld. De k!e ..ste gebeurtenis geeft aanleiding tot meer of minder ernstige wrijving en dan komt bij den Italiaan de haat tegen Oosten rijk nan den dag. Men deoke slechts aan de s'udentenrellefjes. Do algemeene nationale opvatting tegen Oostenrijk is dan ook deze. Wij zijn aan Oos'enrijk niets verplichtwant Oostenrijk hef ft nooit iets voor Italië gedaan (zie de uni versiteits-quaestie)Oostenrijk bedreigt ons door heet zijn militaire organisatie (zie de leger- en marine uitgaven van de laatste jaren); O. stenrijk lioht ons den voet in den Balkan niettegenstaande de promesse di non fare, welke, volgens den geest althans, de annexatie van BosDië verbiedt. Van Oostenrijksohe zijde wijst men met hetzelfde reoht op de Italiaansohe irre- dentistisohe beweging, op het bestaan van een hardnekkige en steile, stille haat, op de verhouding van Italië tot de Slavische staten, Servië en Montenegro. Aan alle kanten derhalve is voor Oos tenrijk oppassen de boodschap. UIT DE PROVINCIE. Qoes. Als deserteur heeft zich alhier aangemeld P. P. A. v. d. W., vrijwilliger by het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, waarheen hy onder politiegeleide is teruggezonden. Middelburg. Op de laatst gehouden vergadering van den Walehersohen Turn bond onder presidium van dhr. Herman Snijders, is besloten, dat deze boud 16 Deo. a.s. een propaganda uitvoering zal geven, met medewerking der aangesloten vereeni- gingeo, Aohilles, Atello, Excelsior, Medio- burgutn en Ons Huis. Bij bevelschrift der arrond.-rechtbank te Middelburg is het bevel van gevangen houding uitgevaardigd tegen Ch. A.V., 49 j. venter, geboren te Weilderstaat (Duitsoh- land), zonder bekende woon- of verblijf plaats, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg met 80 dagen verlengd. Heinkenszand. Gisterenavond isnevens de twee bestaande, een derde zangver- eeniging, alhier opgericht met aanvanke lijk 27 leden, waarbij dhr. G. J. Maas, als direoteur zal fungeeren. 't Voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. H. Heier, G. J. Maas, M. de Wilde, Corn. Snijder en J. van Iwaarden. De vergaderingen, zullen des Zondagsavonds worden gehou den. In een eerstvolgende vergadering, zal een naam en regiement worden vastgesteld. Bruinisse. Het Havenlicht veranderd, niet verbeterd. Ongeveer 4 30 uur gaan de gemeente- opzichter met den idem lantaarnopsteker, naar het eind van den havendam. laatst genoemde draagt een lamp. De beide gemeente-ambtenaren worden nieuwsgierig gade geslagen door eenige vissohers die op de haven staan. De ambtenaren gaan een besluit uitroe ren dat dezen zomer in den gemeetteraad genomen is, inzake verbetering van bet havenlichtze plaatsten daartoe in den lantaarn een groote geel-koperen „lampe bei ge", een zeer doelmatig voorwerp om een lokaal te verlichten, voor havenlioht echter bleek die "lampe-beige" geen vol doende capaciteiten te bezitten, want een uur later moest men al zeer scherp van gezicht zijn om te kunnen zien of er wel een lantaarn stond. De heele zaak was zwart, de lamp stoomde zoo hevig dat de vlam boven het glas uitsloeg, en bet geheel geleek meer op een rookende schoorsteen dan op een lantaarn. De nieuwe lamp is later op den avond weggenomen en vervangen door de oude. Naar aanleiding hiervan zeggen conser vatieve mensohen je moet het bij het ouwe houwen, meer vooruit strevende vissohers zeggen Er wordt met onze belangen den spot gedreven, ze hebben niks voor de kaaie over. üoe bet zij.de lantaarn is op de herhaalde verzoeken van „Sohippersbelang" en de afdeeling Duiveiand van de s. v. s. Sohut- tevaer verbeterd, maar of de aangebrachte verbetering is gedaan in den geest xooals de vragers zich voorgesteld haddeD, mag met reoht en reden betwijfeld worden. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald de jaeht op hazen, patryzen, fazan ten, korhoenders en kwartels te sluiten op Donderdag 31 December a. s. en die op houtsnippen en waterwild later zal worden vastgesteld. De wed. J. de Rjjcke, geb Bosschaart, te Oost en West Souburg by haar doch tf r inwonende en in de wandeling gewoon- lyk en zeer terecht «de oude Janna" ge- ï.o' wd wordende, vierde beden Dinsdag inter velerlei blijken van belangstelling, 1 aar 99sten jaardag. Te Vlissngen is gisteren een knaapje van 11 maanden in een waschtobbe mtt kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Terneuzer». Mam 'ygavrn'1 trad n'hier Op in de Gereicrmeerde kert Ds. J. Chris- peels van Maria-Hoorebeke (België om eene lezing te houden over den Vlaam sehen priester-Christendiohter Guido Ge- zelle. Na iugeleid te zijn door Ds van Dia van Zaamslag, die de vergadeiing met gebed had geopend, kreeg Ds. Chris- peels het woord en schilderde op mees terlijke wijze den vromen diohter. De spreker sohetste ons zijne droeve levens geschiedenis als kind, als jongeling, als seminarist, als pastoorke, maar altijd de eenvoudige en altijd de mededeelzame, de vriend der armen, der kleine luydeD, iedereen helpende, zelf gebrek lijdende Spreker liet hem ons zien in zijn groot heid, maar ook sohetste hij hem als de verstootene voor wie geen plaats was in de kerk waartoe hij behoorde juist om dat bij in al zijn prediking helderen klaar liet uitkomeu, dat de mensoh alleen ge rechtvaardigd kan worden door het zoec- bloed van Jezus Christus. Want, en dat was het sohoone van Gesellebovenal was hij Christen. Dat bleek in zijne daden altijd en overal 6d dat blonk ook heerlijk uit in zijne gedichten, hetzij hij uiting gaf aan wat in zijn hart omging, hetzij hij de dieren of planten beluisterde en liet spreken, steeds kwam het helder uit dat hij ook alles rondom hem beschouwde als Christen. Spreker liet ons dit alles op de aange naamste wijze zien en hooreD door Gezelle zelf te laten spreken door zijne gedichten op zoo sohoone wijze voorgedragen, want hier werden zijne Vlaamsohe gediehten ten gehoore gebraoht door een bewoner van datzelfde Vlaanderen, die ons het sohoone dier liederen op zoo uitnemende wijze vertolkte. Ds. van Dis was dan zeker ook de tolk van allen, toen hij ds. Chrispeels dankte voor den genotvoilen avond ons bereid- waarlijk wil men iets schoons huren, wil men kennis uuaken met Guido Gezelle, men noodige ds. Chrispeels uit en geniete al dat sohoone zelf. Aan den uitgang werd eene oolleote ge houden voor den arbeid van ds. Chrispeels in en rondom Maria Hoorebeeke. In de Hellestraat bij Koewacht is bij een brand in een woning een 10-jarig kind omgekomen. Maria van Reigersberg. Het is juist drie eeuwen geledeD, dat deze bekende vrouw, als voorbeeld van huwelijkstrouw sedert eeuwen aangehaald, te Veere door den predikant GersoD Bnoerus, in den echt werd vereenigd met Hugo de Groot. Zij schijnt afkomstig uit een eoht Zeeuweoh geslacht, al zijn er ook onder haar voor vaderen geweest, die hebben getracht aan te toonen, dat het afstamde van Duitsohen adel, daarbij vergetende, dat een Gecom mitteerde Raad van Zeeland vrij wat in vloedrijker personage was, dan zoo'n Duitseh potentaatje. Zelfs wordt er ge sproken van «een grafelijk geslacht aan Keizers vermaagschapt", maar onze kloeke Maria cordeeide verstandiger, toen zij na het afbreken der verbintenis van haar broeder met de rijke en aanzienlijke «joffer d'Orsmale van Valkenburg" sohreef „Zy is gekde adel steekt haar in de kropde hoogvaardy bederft veel men- schen." Maria was een der talrijke kin deren van Pieter van Reigersberg, bur gemeester van Veere, alsmede commies- stapelier en Equipagemeester van Zeeland, en Maria Nicolai. Na haar huwelijk ves tigde zij zich in den Haag en vervolgens te Rotterdam, waar, na een kalm en ge lukkig leven, de tegenspoeden begonnen. Hoe Maria haar echtgenoot in Loevestein trouw gezelschap hield en hem onver schrokken den weg wees tot ontvluchting, behoeft werkelijk niet te worden gerele veerd, evenmin hoe dit den naam dezer vronw op de lippen van geheel beschaafd Enropa bracht. Toen zy in het vaderland alles gere geld had, vertrok zy in September 1621 naar Parys, kwam meermalen in Holland en Zeeland en ging dan naar Qambnrg, waar De Groot zyn aanstelling ontving tot gezant van Zweden bij liet Fransche Hof, welke post hy in Maart 1635 aan vaardde. Niet weinig eer genoot deze reeds vermaarde vrouw in de hoofsche kringen, doch zy bleef ook daar dezelfde eenvoudige degelijke huismoeder. Zij had veel te regelen, want De Groot bemoeide zich weinig met geldzakken of 't gedrag der zonen, dat dikwijls veel te wen- schen overliet. Zy wist zich echter te red den, steeds vastberaden en toonde zich in haar brieven doorgaans meer kordaat en kloekhartig, dan zacht en beminlyk. In 1645 werd De Groot door koningin Chris tina teruggeroepen en overleed op reis den 29 Augustus van dat jaar te Rostock. Te Spa, waar zeen kuur volgde, vernam zy 't overlijden van haar echtgenoot en vestigde zich eerst te Parijs, waar haar dochter ge huwd was met Jean Barton, vicomte de Mombas, doch niet lang daarna ging zy te 's-Gravenhage wonen, waar zy lidmaat werd der Episcopaalsche gemeente. Zy overleed 14 April 1653. Ia de Kapelle-straat te Veere staat of stond tot voor betrekkelijk korten tijd het huis, waar de edele Maria „de eeuwige eer van Reigersberg", gelijk de vorst der Roilandsohe dichters haar noemt, «het juweel der Nederlandsohe Vrouwen", de echtgenoot van „Het Delftsoh orakel", «het wonder zijaer eouw", den 7 Octo ber 1589 geboren werd. Waar zij in 1608 huwde, had zij dus den leeftijd van acht tien tot negentien jaren bereikt. Onze diobter Westerbaan zeide vsn haar »Vrouw Reigersberg sprak tot den kastelein, Den slotvoogd van het sterke Loevestein Wat hebt gij toch dus over mij te klagen, Dat ik mijn man heb uit het slot doen dragen Dank mfj veeleer, dan dat gij mij betigt Gij hadt den huig, en dien heb ik geligt". (Hbld Weldebemesting. IV. Wij meenden met een drietal artikelen over dit onderwerp te kunnen volstaan, maar wij zijn van meaning veranderd en willen aan genoemde artikelen er nog één voegeD, waarin wij een stem uit bet bui tenland kunnen beluisteren. In 1900 werd door toedoen van het Pruisische Ministerie van Landbouw te Bremen eene oommissie van landbouwkun digen ingesteld, welk in haar programma van werkzaamheden ook had opgenomen het nemen van rergelijkende bemestings- proeveD op de zeer vruohtbare mareoh- gronden. Nu heeft dit jaar prof. B. Taoke over de resultaten, welke men tot heden met die proeven verkregen heeft, uitvoerige mededeelingen gedaan in de Haunoversohe Land bouw kamers. Deze mededeelingen zijn opgenomen in no. 13 en 14 van de Hannove/sohe Land- wirtsckaftlioke Zeitung, en daaruit blijkt, dat de proefnemingen met kali, kalk en phosphorznur op de weiden verassende uitkomsten hebben gegeven. Door eene matige bemesting met kali- mest Bteeg de opbrengst met 1300 K G. per H.A, door de kalk met 800 K.G. en door het phosphorzuur met 3500 K.G. Deze resultaten zijn zeer in het oog vallend, vooral ais men bedenkt, dat het hier weilanden geldt, welke van nature rijk zijn aan plaDtenvoedingstoften en van welke men dus niet zou verwaohten dat zij eene bemestiDg zouden doen rendeeren. Prof. B. Taoke geeft van dit verras sende resultaat de volgende verklaring Ia vele gevallen zijn die marsoh-weiden sinds langen tijd gebruikt zonder bemesting of ook zonder voldoende bemesting en daardoor zijn de bovenste grondslagen, welke voor de voeding der weideplacten in de eerste plaats ia aanmerking komen, arm geworden aan plantenvoediDgsstoffen, niet het minst aan de gemakkelijk op losbare. Nu kan de bodem nog wel rijk zijn aan gewichtige voedingsstoffen, maar deze lig gen grootendeels buiten het bereik van de wortels der grassen. Daarbij komt nog, dat de blijvende wei den moeilijk op grootere diepten kunnen bewerkt worden, zooals met het bouwland gesohi6dt, zoodat de verpleging doorgaans uiterst gebrekkig, is. Voeg hier nog bij, dat de afwatering niet zelden veel te wenschen overlaat en dat dus het lioht, de warmte en de luoht moei lijk kunnen doordringen dan kan men gomakkelijk begrijpen, dat de weidebodem dikwijls weinig werkzaam is. Alle omzettingen, welke noodig zijn, om de voedingsstoffen te doen overgaan in een vorm, waarin zij door de planten opneem baar zijn, zullen in een dergelijken bodem sleohts traag en zwak verloopee. Zoo zal bijv. de stikstof der luoht, welke door de vlinderbloemige weidegrasseD vastgelegd is en de bekende wortelknol letjes niet zoo gemakkelijk en spoedig vervormd worden tot salpeterzuur. Wij meenden, dat dit woord van den Duitsohen onderzoekei ook hier nog zijn Dut kan doen en dat het misschien wel de moeite waard is, zijn woorden te over denken. Wanneer men zijn weiden tot de hoog ste opbrengst wil brengen, dan moet uien bedoeken, dat men niet zuinig moet zijn met die kunstmeststoffen, welke de plan tenvoediDgsstoffen in lioht oplosbaren vorm bevatten. Ten tijde van haar sterksten groei, vor deren de weiden zulk een groote hoeveel heid van opneembare voeliDgsstoffen, dat zelfs rijke weilanden dankbaar zijn voor een toevoer *en gepaste meststoffen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden dr. H. J. Olthuys te HarmeleD. Aangenomen naar Aduard door L A. Bit hier te Oosterwolde. Blezellnge. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. zijn de aftredende ouderling, de heer C. van de Linde, en de aftredende diaken, de heer W, Nieuwdorp, resp met 51 en 39 van de 65 stemmen, her kozen de overige stemmen waren ver strooid. Beiden namen huare benoeming aan. Geref. Kerken. Beroepen te Wormerveer, R. v. Roenen te Reitsum te Bergentheim, F. Rispens te Enter te Wilsum by Kampen, P. de Putter, cand. te Axel;te Beetgum A. Steyling te Naarden. Aangenomen naar Workutn door S. Idema te Schildwolde. Gapinge Het eiland Walcheren is weer eene christelijke school rijker geworden. Heden werd namelijk alhier do nieuwe christelijke school geopend. Nadat de voor zitter van het schoolbestuur dhr. Louwerse de vergadering met 'n ko»t woord geopend haf, 1*8 hy Psalm 115 voor en ging hy voor in dankgebed. Daarna sprak hij een harte- lyk woord tot de aanwezigen en richtte in 't bijzonder het woord tot het nieuwe hoofd dhr. S. Visser. Deze sprak daarop tot de kinderen, de ouders en de andere aanwezi gen zeer waardeereude woorden. Vervol gens spraken nog de hoofden van christe lyke scholen uit de naburige gemsenten do beuren H. J. Verslnijs (SerooBkerke), W. de Wolf (Veere) en W. van Hokken (Vrouwe- poldor). In een pauze, die bu gehouden weid, werden de kinderen getracteerd, het schoolgebouw en de onderwyzerswoning bszichtigd. Zooals we vroeger reeds meld den, zien beide gebouwen, zoowel in- als uitwendig er hink uit. Na de pauze werd nog een kort woord geip-oken door den opzichter J. Verton De landbouwer Vos las een eenvoudig, doch mooi gedicht voor, terwijl Abr. Goed- bloed rog even het woord nam. Hij sprak zijn blijdsohap er over uit, dat hg, die reeds op leeftyd was gekomen, nog zag dat er in Gapinge eene christelijke school was verrezen. Ten slotte sprak Ds. Wolf van Vrouwepolder namens de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, waarna hij eindigde met dankzegging. Het een en ander werd afgewisseld door gezang Aanvankelijk telt de nieuwe school 26 leerlingen. Dat zij voor velon een zegen moge zyn 1 De ramp bij Terschelling. Van Terschelling meldt men: Aan de roeiers der omgeslagen redding boot van West-Terschelling bij de poging tot redding van de opvarenden der Fer- Dando, is de hoogste premie, f 20 per hoofd, door de plaatselijke oommissie uitgereikt, terwijl aan de roeiers der vlet, die de drenkelingen redden, een belooning van f10 per man is toegekend. Bovendien sohonk de hoofdcommissie aan elk der roeiers van de reddingboot, als buiten gewone belooning, f30, en aan die van de vlet f 10. Ook nam het hoofdbestuur op zich de kosten der geneeskundige be handeling van don nog ongesteld zijnden schipper der reddingboot K Knop en den roeier G. de Beer, eD deed aan deze beide eene toezegging van f 10 per week ge durende hun ongesteldheid. Ter vervanging der in de branding gebleven reddingboot zal een zelfriohtende boot alhier gestation- neerd worden. Onder groote belangstelling is Zaterdag een der bij de ramp omgekomenen ter aarde besteld, namelijk H. Former, de eenige van de drie verongelukten, wiens lijk men heeft kunnen binnenbrengen. De voorzitter ven het hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsohe Raddingmaat- sohappij, de heer Ds Booy, wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedach tenis van den overledene. Het aantal stran dingen, waarbij Former in dienst van de Bergingmaaisobappij Zur Miihlen tegen woordig was, is zeer groot. Als stuurman in de reddicgsvlet van de Neptunns was het steeds zijne taak de verbinding tus- sohen het gestrande sohip en de sleepboot tot stand te breugeo. Een groot getal mensohenlevens zijn op die wijze door zijn flink en manhaftig optreden gered. Toen er nog ééne plaats in de redding boot onbezet was, bood Former) zioh ter stond aan om die ia te nemen, ofschoon hem, in verband met zijn gevorderden leeftijd (50 jaar), ten zeerste werd afge raden den gevaarlijken tocht mede te ncakeD. Tooh waagde hij, gevolg gevende aan den edelen aandrang, het redding- werk, waarbij hij thans het leven heeft gelaten. Van de overigen zijn de lijken niet ge vonden. Het is trouwens eene zeldzaam heid, dat van een stranding op die plaats de lijken op Terschelling aanspoelen. Te Amsterdam bij Frederik Muller werd gisteren op de veiling van zilver werken, juweelen enz. o a. besteed voor no. 1314 een broodmand Louis XV f 1520, een paar kandelaars Louis XV f620, do 1544 een ooilier paarlen (7a stuks) f 2725, no. 1086 een Sa Ka6oh theeservies f300, no. 1093 drie series koppen en sohotelsfllO. Io dit verband zij tevens herinnerd dat te Zierikzee bij openbare veiling een hee renhuis met grooten tain deze week heeft opgebracht f 550. Bij een ernstigen twist tussnhen een echtpaar te 's Hertogenbosch bracht de man zijn vrouw met een mes een steek in de borst toe, waarop hij het hazenpad koos. De vrouw is onmiddellijk ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De loog is ge raakt, de toestand der vrouw is levens gevaarlijk. De dader is later gearresteerd en in voorloopige bewaring gesteld. In een huis aan het Zieken in Den Haag waarin beneden een smederij is gevestigd, was de gasleiding verlegd. Daarbij eohijnt een lek aan de aandacht der werklieden te zijn ontsnapt. Omstreeks kwart voor zessen tooh ging het gaslicht uit en toen de bewoner een lucifer aanstak, om naar het lek te zoeken, ontstond een geweldige ontploffing, tengevolge waarvan de man zeer ernstig aan geiaat en handen werd gewond en zijn vrouw aan de handen Beiden, de man in zorg wekkenden toestand, werden per auto Daar het gemeentezieken huis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Een vrouw te Amsterdam wierp Zaterdag op de Noordermarkt haar man een üescbje scherp bijtend vocht in het gelaat. Onder hevige smartkreten werd hij naar een apotheker gebracht, die na voc rloopige behandeling hem naar het Binnengasthuis liet brengen, waar hy verder werd geholpen. Vandaar ie hij naar de oogenkliniek in het Wilbelminagast- huis gebracht, waar hy voorloopig ter ver pleging zal blyven. De vronw gaf zich zelve aan bij de politie en ia van daar ter beschikki g van de justitie gestold. Volgens den Haagaciien briefschrij ver van de N. Gron. Ct., is er een beimzinnige vergiftigingszaak by do po litie te 's-Gravenhage in onderzoek. «Voor een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deftig hnishoudrn van een bejaard heer. 't Ging best en er was niet de minste wanverhouding. Ver leden Zondag waren de dochter en schoon zoon van den heer des huizes by hem te gast en aantafel v>erd bier gedronken. De heer des huizes ontdekte een vreemden smaak aan zyn bier dronk er Lcch- thans een paar teugen van en werd zeer onpasselijk. By onderzoek bleek 't bier met een sterke oplossing van sublimaat te zyn vermengd dat, indien de heer des huizes niet dadelijk afdoende middelen had te baat genomen, in enkele uren zyn dood had moeten tengevolge hebben. Nie mand begreep er iets van. Maar avonds laat, verliet de jnffrouw, die pas een paar weken in betrekking was, blootshoofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, 't huis (om quasi een brief ter postbus te brengen, vlak in de buurt) en zy is sedert niet meer teruggekeerd en levend noch dood gevonden. Wat er achter zit Misschien een vergissing Was het vergif, zoo de juffrouw het in 't bier deed, wellicht voor een ander be stemd P De juffrouw was een oud vrien din van de dochter des huizes, maar steeds op goeden voetzy scheen zeer met den man harer vriendin ingenomen, doch in dat alles vindt men nog geen oplos sing van het raadsel." De plakjes worst. Naar Land en Volk verneemt, is door den offioier van justitie te's-Gravenhage aan den heer Benjamin van Leer, kom- mies-ontvanger te Glanerbrug, naar aan leiding van diens klaoht over een bericht in genoemd blad over de bekende geschie denis der plakjes worst, medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig aoht hierover tegen dat blad een vervolging in te stellen. De rijkspolitie heeft gisterenmiddag de dienstbode van H. Ossenblok te Oud- Gastel, aangehouden, verdacht van Zater dag brand gesticht te hebben. Eenige uren vóór den brand uitbrak had zij vrouw 0. bedreigd wraak te zulleD nemen, over onrecht haar aangedaan. Nationale tentoonstelling van huisvlijt. Het bestuunr der nation, tentoonstelling van huisvlijt, welke in den zomer van 1910 in den Haag uitgaande het hoofdbestuur van den volksbond tegen drankmisbruik zal worden gehouden, heeft zich als volgt geconstitueerd Dagelijks bestuurde hh. prof. dr. F. D. van Veen, Utrecht, voorzitterJ. C. Jansen, lid der Tweede Kamer, wethou der, den Haag, onder-voorzitter K. P. C. de Bazel, architect Bussum W. Kolkman van Gonderak, DordrechtF. E. Baron Mulert, kapitein ter zee, adjudant van H. M. de- Koningin, den HaagHendr. Wertheim, notaris, Amsterdam; H. de Wilde, wethouder, den Haag; A. C. de Kanter, bankier, den Haag, penningmees ter en Henri v. d. Mandere, den Haag, secretaris. Finantieele Commissiede h.h. A. C. de KaDter, voornoemd Hendr. Wertheim, voorn.; mr. H. J. H. baron v. Boetzelaer, lid v. d. gemeenteraad, UtrechtW. Kolk man v. Gouderak, voorn.F. E. bar. Mulert vooin. en jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozen burg, Utrecht. Centrale Commissie v. voorbereiding en regeling K. P. C. de Bazel, voorn.G. J. Blees Kz., Zaandam H. J. André Douwes, Ned. Herv. pred., Winterswijk; A. B. F. Feiokens, kapt. der inf., Assen W. C. van Haefton, alg. secretaris v. d. Volksbond, Utrecht; P. W. de Jong, voorz. oentr. comm. v. drankbestr., Tilburg; H. J. de Ligt, lid v. d. gemeenteraad, UtrechtJ. H E. Riiokert, ingenieur v. gemeente werken, Leiden. Commissie voor de Loterij: G. J. Bless K., voorn. mr. J. Hamburger A.Dz., advo caat, Utrecht; P. W. J. van UasBelt, lid v. d. gemeenteraad, Utrechtjhr. mr. L. M. Rutgers v. Rozenburg, voorn. Commissie voor de Propaganda Prof. dr. S. D. v. VeeD, voorn.; F. X Bult, r. k. pastoor, Barneveld Henri v. d. Mandere, voorn. Dc twintig man Nederlandsohe equi page, die, door een Engeleoh stoomsonip zijn opgepikt en te Vigo geland, behoor den tehuis op het Nedei landEcbe stoom- sohip «Santduo" der firma Van Santen A Co. te Rotterdam. Het vraohtsohip, me tende 2016 ton, was op reis van Algiers naar Middlesbro, is lek gesprongen en gezonken. Gelukkig werd de geheele be manning gered. Volgens een bericht aan de Figaro is de «Guadeloupe" gisteren op de reede van Bosse Terre aangekomen met president Castro aan boord. Castro heeft verklaard, dat hy naar Frankrijk gaat om diplomatieke zaken te regelen. In Odessa heeft gisteren een politie agent, toen twee officieren hem terecht «ezen over het op de openbare straat al- ranselen vsn een vrouw, in dolle woed® zijn revolver getrokken en de beide mili tairen neergeschoten den douane-beambte Moskalenkc,die tussohenbeide wilde komea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2