RECLAMES Kerknieuws* Schoolnieuws. Rechtszaken. Nieuws van belang voor Goes. Gemengde Berichten. Heinkenszand. Vergadering (ran Za terdagavond der afd. Heinkenszand van het Groene Kruis. De begrooting voor 1909 werd vastgesteld op f 250 voor ontvangsten en uitgaven. Onder de uit gaven komt voor f 100 voor hulp in de huishouding an versterkende middelen, f 50 voor verplegingsartikelen, Medege deeld werd dat de Zuid-Bevelandsohe vereeniging nu geconstitueerd is en reeds ijverig werkt. Gebrek san geld is de red jn, dat er nog niet zooveel gedaan kan warden als gewensoht is. De heer J. v. d. Dries die aan de baurt van af- trc.iing is wordt tnet bijna algem. stem- m n herkozen. Hrj neemt zijn benoeming aco. Het aantal verplegingsartikelen is dit jaar weer vermeerderd. De regenbak die voor rekening van da.afdeeling gebouwd is, zal spoedig geopend worden. Da voorzitter houdt daarna eene voor- draoht over kwakzalverij. Nadat de heer Steketee den voorzitter daarvoor bedankt heeft, wordt de vergadering, die door ruim 50 leden bezocht werd, gesloten. Hoedekenskerke. Voorloopigbenoemd tot Directeur van het Fanfarekorps „Con Amore", de heer N. Gelok alhier. Het geven van onderricht aan de leerlingen werd op gedragen aan dhr. H. Vermeulen te Kwa- dendamme. Op 3 December a. s. wordt de aer- geant J. Borstel van het 2e Bat. 3e reg- inf., in garnizoen te Middelburg, overge- plaats bij het algemeen Depót van Dis cipline te Vlissingen. 's-Heer Arendskerke. Aan den stati onschef werd Zaterdagmiddag kennis ge. geven dat van den trein welke te 5l/i uur te Goes aankomt tusschen Noord- Kraaijert en hier een ruit van een derde- klasse-waggon is verbrijzeld. De passa giers schrikten hevig. Slroopers met lichtbakken. In den naoht van 28 op 29 Nov. j.l. lijn door den rijksveldwachter-brigadier titularis, in ver eeniging met den jachtopziener, beide te Biggekerke, en de gemeente-veldwaohter en onbezoldigd rijksveldwachter te Koude- kerke, gezien onder de gemeente Bigge kerke, 2 personen, die door middel van kunstlioht liepen te jagen. Het mocht hun gelukken één persoon in handen te krijgen. Het wild en schadelijk gedierte, alsmede een gedeeltelijk gevulde bus met carbiet werd in beslag genomen. 's-Heerenhoek. Verleden week hebben hier bij enkele landbouwers, twee onver laten 's nachts aangeklopt en door dreige menten geld en brood afgeperst. De politie Bobijnt de daders op het spoor. DBOUW Men meldt uit Oud Vossemeer Werd over 1907 gemeld dat, wat de overstroomde polders betreft, op sommige peroeelen het resultaat boven verwachting was wat qualiteit en quantiteit van kool zaad, gerst en haver aanging, dat ook de overige gewassen reden gaven tot groote tevredenheid, hetzelfde geldt niet voor 1908. Het landbouwjaar is thans, met hel oogsten der bieten, geëindigd en waar wij ook hoorden overal werd geklaagd over ge ringe resultaten, zoowel wat koolzaad, granen als bieten aangaat. Er zijn en werkelijk geen uitzonderingen peroeelen geweest die 5 6 duizend KG. bieten per Blooisch gemet hebben gegeven en die boven de 10.000 KG. kwam kon hoogst tevreden zijn, terwijl in aangrenzende pol ders, niet overstroomd, het gemiddeld ge wicht wel op 13 4 14 duizend KG. kan gesteld worden. Wel een bewijs, dat de overstroomde polders duchtig de gevolgen ondervinden te meer waar aan kunstmest enz. in 1908 geen geld gespaard was, ge dachtig aan de in 1907 gebleken mogelijk heid vaigr, ei. De structuur van den grond blijft nog maar steeds te wenschen over laten en voor volgende jaren is men vol strekt nog niet gerust. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leidendr J. P. de Bie te Arnhem, F. Doevendans te Amsterdam en M J. PuQselie te Nij verdal. Bedankt voor Vlaardirgen door A. B. te Winkel te De Meern. Het is in de godsdienstoefening van Zondag 15 Nov. te Noorden niet zoo boud toegegaan als de Nteuwe Rolt. Crt. heeft willen doen gelooven. De lezer herinnert zich dat wy dit bericht in hoofdzaak over namen. Het gold een weigering van een organist om te spelen, en van een voorlezer nm voor te zingen, toen een modern predi kant aldaar een Gezangvers opgafen boe toen de vrouw van den prediker gespeeld heeft, nadat zij zich eerst met behulp van d-n koster den door den organist afgesloten toegaDg tot het orgel verschaft had. De bewuste voorzanger geeft in de Ned. "an j 1. Zaterdag een heel andere,meer aan- atuelijke, lezing van het voorgevallene- De ringdominé (Hendriks uit Nieuwveer) had als tekst opgegeven Matth. 6 22, 23. Het was geen preek die hij daarop leverdo, want de tekst werd daarna in het geheel riet meer aangehaald, 't Was gewoon een propagandarede voor de (moderne) „ver- hchtirg in den godsdienst". Met deze woorden werd ontzettend geschermd. U begrijpt, hoe een orthodoxe Gemeente als Noorden daardoor vreeeelijk moet geërgerd 7v'n Vermoedelijk ook daardoor heeft de organist zich niet kunnen bedwingen en gewei io-d t«» epeDu (anders "peelt. h;j wei de G-zangeD). Als gewoonlijk wachtte ik tot het orgel zyn voorspel zou begonnen zijn, doch bemerkende de weigering van den organist was ik een oogenblik verbluft en weifelde. Ik moet toestemmen, het ware beter geweest, dat ik terstond was opge staan en had ingezetdoch ook dit moet ik er bijvoegen, dat ik niet sterk ben in zang, en er das tegen op zie, zonder orgel te moeten zingen. Toen zond ds H. zijn vronw die achter in de kerk zat, met een „speel jij" naar het orgel- De organist had als ge woonlijk de deur, die toegang tot het orgel gaf, van binnen gesloten, zoodat mevr. H. den weg versperd vond. Op hetzelfde oogenblik kwam de koster er bjj, doch deze kou evenmin de deur ontsluiten. De orga nist, niet wetende wie er kwam, opende, eu mevr. plaatste zich voor 't orgel en speelde. Dit alles was 't werk van misschien slechts twee minuten. Dat de organist wat lang zaam was in het openen, deed wellicht enkelen denken aan opzet. Hij heeft mij echter pertinent verklaard, dat hij er geen oogenblik aan dacht, met opzet de deur ge sloten te houden. Deze lezing gaf de orga nist zelf mij van het geval. Toen het orgel speelde, stond ik op en zong mee. Wat het leven betreft, het is noch my, noch de velen, die ik er naar vroeg, opge vallen, dat het minder stil zou geweest zijn, dan anders. Wel ging halverwege den dienst een man de kerk uit, doch u weet, dat is geen zeldzaamheid, zoo iets gebeurt wel meer. Ik wil er bijvoegen, dat ik het incident beslist afkeur en betreur, dat het is voorge vallen. Ook de organist zelf erkende ver keerd te hebben gehandeld. Geref. Kerken. Beroepen te Rijswijk, drJ. v. Lonkhuij- zen, vroeger te Aarlanderveen te Slie- dreoht K. van Anken te Heinkenszand. Bedankt voor Franeker door C. B. Schoe- makers te Alphen a/d Ry n. Zaamslag. Zondagmorgen werd bij de Geref. Kerk B alhier, de beroepen leeraar ds. M. Uijttenhoudt, bij de gemeente inge leid door prof. H. H Kuijper van Amster dam, met eene rede naar aanleiding van Joh. 21:15—17. Des namiddags hield ds. M Uijttenhoudt zijn intrede en sprak daar bij over Openbaring 1 12 het laatste ge deelte. Beide malen vulde een talrijke sohare het kerkgebouw. Goes. De heer J. Vreke heeft zijn be noeming tot onderwijzer aan de chr. school (Wijngaardstraat) alhier aangenomen. Tot hoofd der o. 1. sohool te St. Lau rens is met algemeene stemmen benoemd de heer J. G. Bossohaart, onderwijzer te Biervliet. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 30 November zijn veroor deeld wegensovertr. Leerplichtwet G. V., Rilland, J. W., W. J. K., L. N., Kruiningen, M. H., lerseke, P. F., Hansweerd, C. B. van der B., Schore, P. de E., Colijnsplaat, Th. V., Wissenkerke, J. G., Geersdijk, P. V., Kamper land, J. G. de F., Cortgene, M. A. B., 's-Hee renhoek, J. P., Kapelle, ieder tot f i b. s. i d. h., W. K., Hansweerd, tot 2 m. f I b. s. 2 m. I d. h., P. M., Heinkenszand, H. A. V., Hans weerd, J. S., Kloetinge, F. de P.,'s Heerenhoek, ieder f2 b. s. 2 d. h., C. Z., Rilland, C. B., Schore, J. H., 's Gravenpolder, C. F., Colijns plaat, ieder {3 b. s. 2 d. h., G. J., Hoedekens kerke, J. K., 's Heer Arendskerke, J. de N., Goes, ieder f 4 b. s. 3 d. h., H. B., Wolphaartsdijk, J. V., Schore, ieder f5 b. s. 3 d. h., jagen zon der acte en verg. W. J. van 't W., Borsele, 2 m. f l b. s. 2 m. I d,, uitl. haas en geweer of fo.50 en f 1 b. s. 2 m. l d.J. M. de J., Goes, 2 m. 10 b. s. 2 m. 5 d. h., uitl. geweer of I b. s. I d. h., niet beletten dat hond wild opspoort A. D., Vlake, f I b., s. 1 d. h., stroo- perij C. K., Wolphaartsdijk, L. V., Wemeldmge, ieder f 5 b. s. 5 d. h., straatschenderij J. M. K., J. K., Goes, ieder tot een berisping. J. S., lerseke, f 3 b. s. 2 d. h., verwekken nachtelijk rumoer M. B., J. S., Kapelle, J. E., lerseke, ieder f2 b. s. 2 d. h., overtr. Arbeidswet A. A. B., Cortgene, 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h., boomen aan overweg vóór de komst van een trein sluiten J. J. van den B., 's Arendskerke, f 2 b. s. 2 d. h., P. K., Kruiningen, f 15 b. s. 5 d. h. door verboden brugopening varen J. S., Ant- weapen, f 10 b. s. 5 d. h., zonder verg. op een dijk bouwen J. S., Hoedekenskerke, (2 b. s. 2 d. h., op straat voetbal spelen C. van Z., Goes, een berisping, Harder dan stapvoets rijden, waar dit is verboden L. VV., Colijnsplaat, F. B., Wemeldinge, ieder f i b. s. I d. h., Met motor rijden zonder rijbewijs L. M., Cor- gene, f 3 b. s. 2 d. h., fietsen zonder bel L. v. C., Goes, fl b. s. I w. t., 's avonds fietsen zonder lantaarn H. S., Goes, M. G., Biezelinge, C. B., Baarland, A. L. B., St. Maartensdijk, J. L. K-, Dreischor, ieder f 2 b. s. 2 d. h., zonder verg. eens anders perceel in Schelde bevisschen C. L. van der H., Nieuw-Namen, 3 b. s. 2 d. h., kreukels rapen aan den berm van zeedijk M. van S., lerseke, f 5 b. s. 3 d. h., in een dijk graven J. H. J., Goes, f2 b. s. 2 d. h., dronken schap G. van R., J. H. G., Goes, J. J. T., Wemeldinge, C. L., Kapelle, ieder f 2 b. s. "2 d. h., A. V., Kruiningen, f 5 b. s. 3 d. h., idem bij 5e herh. J. v. d. R., Goes, 14 d. h. Vrijgesproken C. van G., Heinkenszand, H. v. d. D., 's-Heer Arendskerke, L. K., Wol phaartsdijk, M. v. Z., Rilland, A. de S., Kam perland, J. W., Kapelle, allen beklaagd van overtreding der Leerplichtwet. Ter terechtzitting van het Kantonge recht Goes Tan den 30 November is geia- stalleerd Mr. H. W. E Graaf Schimmel- penninck als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de Kantongerechten in het Arrondissement Middelburg, standplaats Middelburg. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens nachtru moer T. v. B., tot f 1 b. s. 1 d. h.het opgeven van een valschen naam T. v. B.. tot f 3 b. s. 2 d. h.het laten staan van een trekdier op den Openbaren WegF. J. L., Vlissingen, tot f I b. s. 1 d. h.J. L., Westkapelle, lot f 3 b. s. 2 d. h. het rijden met een rijwiel zonder lichtI. J. T. P., Vlissingen, J. T., Sint Laurens, S. A. v. d. H., Domburg, tot f 1 b. s. 1 week tuchtschoolJ. C. B., P. d. P., A. K., C. J. v. G., tot f 1 b. s. 1 d. h. het rijden met een rijwiel zonder belN. v. 'tW., 's-Heerenhoek, tot f 2 b. s. 2 d. h.het plaats nemen op een met honden bespannen voertuig C.J. M. L.,tot f 1 b. s. 1 d. h.het maken van geraas en getier op de openbare straatH. M., J. v. B., W. M., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 week tuchtschoolJ. M., L. d. N., A. M., Arnemui den, tot f 1 b. s. 1 d. h., en wegens dronken schap J. C. C., J. S., Biggekerke, tot f 2 b. s. 2 d. h.C. v. d. G., Arnemuiden, tot 5 d. h. Bekrachtigd is het vonnis, gewezen den il Juli 1908 tegen A. P., waartegen de beklaagde was gekomen in verzet. M. C, Weggelaten plaatsnaam is Middelburg. De krijgraad tc 's-Gravenhage ver oordeelde Zaterdag A. H. V., marinier der 3e kl., van het depot van aioipline te Vlissingen tot een jaar militaire gevange nisstraf en verwijdering uit den dienst wegens bedreiging en ernstige verwonding van een korporaal, door een slag met een geweer. Door den Hoogen Raad is een hoogst belangrijke beslissing genomen. Dat col lege vernietigde n. 1. het arrest van het Hof te 's-Bosch, dat, met bevestiging van het desbetreffend vonnis der rechtbank te Roermond, had beslist naar aanleiding dal iemand, die, toen hy zyn testament maakte, niet spreken kon, dien uitersten wil scbrif tely'k aan den notaris had opgegeven, dat daarmede was voldaan aan den eisch van van art. 986 B. W welk art. volgens het Hof niet zou vorderen dat die opgave van den nitersten wil mondeling door den tes tateur wordt gedaan. Deze beslissing achtte de H. R. onjuis. Dies was het testament nietig en heeft het hof ten onrechte daaraan rechtskracht toegekend. De Zeister moordzaak. Kors en Overhorst zy'n nog niet in hoogrr beroep gegaan. Zy zijn er dan ook heel wat voordeeliger afgekomen dan bij hun eerste veroordeeling. Wanneer het schip gezonken is, weet een ieder te vertellen, hoe het gered had kunnen worden. Daarom is de volgende getuigenis van zooveel belang voor ons, omdat zij ons leert hoe ons voor gevaar to behoeden. De Heer P. de Geus, Westkado Hei levoetsluis, zeide ons„Reeds jaren en jaren was ik lijdende aan hevige pijn in den rug die zich steeds herhaalde en mij geregeld noodzaakte eenigen tijd het bed te houden. Mijn slaap was zeer onrustig en bracht mij geen verkwikt gevoel. In tegendeel, wanneer ik 'b morgens opstond, was ik vermoeider dan 's avonds bij het naar bed gaan. Voorts was ik aangedaan met flauwten en duizelingen, terwijl mijn urine beslagen was en een bruine kleur vertoonde. Van tyd tot tijd was ik door de pijn verplicht mijn werkzaamheden te staken. Wat ik er ook tegen gepro beerd had, niets hielp me, totdat ik in kennis kwam met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Na deze gedurende een paar weken volgens de gebruiksaanwijzing te hebben ingenomen, begon de pijn af te nemen. Thans voel ik mij als herboreD, ik slaap uitstekend, eot weer goed en kan LI niet dankbaar genoeg zijn voor da uitstekende resultaten met Foster's Rugpijn Nieren Pillen verkregen." Ruim twee jaren daarna bezocht onze vertegenwoordiger nogmaals den heer de Geus en zeide deze„Sedert mijn gene zing heb ik nooit meer een terugkeer der ziekte gehad en gevoel ik me nu geheel op mijn gemak. Ik ken geen pijn meer, in één woord ik ben geheel gene zen." (w, gP. de Geus. Het waren de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de Heer da Geus ge nezen hebben. Verzekert U, dat gij het échte geneesmiddel krijgt. De handtee- kening van James Foster staat op de doos. Zij zijn te Goes verkrijghaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Mid delburg bij den Heer Joh. de Roos, Vlas- roarkt K 157. Toezending geschiedt franco ca ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één- of f 10.voor zes doozen. 9 Te Medembllk is overleden de boer Keur, in den ouderdom van ruim 103 jaar. Te Akelsberg by Nieuwersehans over leed de weduwe Saathoff, in de wande ling Jantemeu in 't Veer genaamd, in den oudtrdom van 105 jasr en een maand. Zy was da oudsta inwoonster van Oost- Friesland. Het lyk van den by de scheepsramp bij Terschelling verdronken kok der Fer nando is op het eiland aangespoeld. Naar het Hbl. verneemt heeft de verdwenen 21-j. gehuwde vrouw uit de Oude Zyds Armsteeg tc Amsterdam ge lukkig geen uitvoering gegeven aan he', in een aan haar man achtergelaten briefje medegedeelde plan om zich van het leven te berooven. Zo bevindt zich met baar kindje ten huize van een familielid, die de politie van haar verblijf kennis heeft gegeven. Haar man wil haar niet weder in de echtelijke woning opnemen en ook zy zelf is niet geneigd daar weder haar intrek 'e nemen. Tijdsnode kermis te St.-Oedenrode (N. Brj werd het vorige jaar de circus »Roberti", die op particulier terrein waa opgeslagen, op last van Burg. en Welh. afgebroken. Hieruit ontstond een proces, hetwelk door de gemeente verloren werd. Doze week werd in den Raad medege deeld, dat de ten laste der gemeente ko mende proceskosten ongeveer f 750 be dragen, behalve de schadevergoeding. Tot delging van een en ander zal de gemeente eene leening moeten aangaan. Uit de kazerne Markiezenhof te Bergen op-Zoom heeft zich de sergeant R. verwyderd terwijl een voorloopig ar rest was opgelegd, wegens diefstal van eenige busjes verduurzaamd vleesch uit een der compagnieebureelen, waarvoor bii waarschijnlijk voor den krijgsraad zou hebben moeten terechtstaan. Hoewel reeds dadelijk pogingen werden in het werk gesteld om hem aan te houden, is zulks tot heden nog niet gelukt. Ook werd eene garnizoens-informatie gehouden in zake den gepensioneerden administrateur V. van het nachtlegerma gazijn aldaar, beschuldigd van oneerlijke handelingen, welke by het onderzoek naar de diefstallen by de veldartillerie aan het licht zyn gekomen. B. Crt. Men meldt uit Arnhem, dat daar weer eenige valeche rijksdaalders by het agentschap der Nederlandsche Bank aan geboden zijn. Eén ervan was zoo uitste kend nagebootst, dat zekerheid van de valschbeid slechts door middel van den proefsteen verkregen kon worden. Het geldstuk kon niet, als gewoonlijk, door knippen ongangbaar worden gemaakt. Het metaal was zoo hard, dat de vijl erby' te pas moest komen. Een jongen te Wagenlngen vond een zakje met f 70, dat hy dadelyk naar hot politie-bureau bracht. De eigenaar bleek te zijn een boer uit Dodewaard de eerlijke knaap kreegniets! Te Apeldoorn werd een arbeider in een papierfabriek, door een machine ge grepen en zoo ernstig gewond, dat hy aan de gavolgen overleden is. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. Te Neede is een tweejarig knaapje in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam (Oud Delftshaven) klommen bij de verbou wing van de panden der vroegere omnibus- maatschappij een zestal metselaars langs een hooge ladder tegen de stelling op. Door de dreuning viel een dwarsbalk van de 12 M. hooge stelling en kwam rechtstandig neer op het hoofd van een opperman, die daardoot een schedelbreuk bekwam en ter stond een lyk was, De zoon van den onge lukkige behoorde onder hen die tegen de ladder opklommen. Met de lyktransport- wsgen der politie is het lyk naar de echte lijke woning te Charlois overgebracht. By een bleeker te Apeldoorn viel een 14- jarig meisje door een zolderluik in 'n heet- waferreservoir, en stierf aan de bekomen brandwonden. In de meelfabriek te Groningen geraakte een werkman onder een stapel neervallend lijnmeel. Hjj stierf aan de gevolgen De heer Leestemaker, timmerman aannemer te Meppel, is Vrij dag te Zwolle in het ziekenhuis aan bloed vergiftiging in de kracht van zijn leveD overleden. In de Tweede Kamer. Men zendt aan de Nieuwe Crt. het volgende „beeld van de vergaderzaal der Tweede Kamer bij de aanneming der justitiebegrooting 1909 op Vrijdag 27 November 1908 's avonds 6 u. 50 min." Gapende ruimte. Ia bet midden een hek, waarbinnen, voorovergebogen over hun werk, analysten en stenografen. Ach ter ministerstafel één minister eu acht leege fauteuils. Daartegenover verhoogd podium, waarop gezeten voorzitter met twee oommiezen-grilüer. Op bauken reohts één lid op banken links één lid tegen het spreekgestoelte, leunend, één lid. Voorts alle banken leeg. Tegen muur, rechtergedeelte, op pianokruk, kanaerbe wanrder, oud soldaat met onbewegelijk gelaat. Aan tegenovergestelden muur twee boden moe van het water dragen naar de sprekers, nu werkeloos daar er geen sprekers meer zijn, of sprekers die op dit uur zoo gauw afgevuurd zijn dat ze geer water meer noodig hebben. Op journa listentribune vijf verslaggevers met hoog roode kleur, doodaf van den inspannen- den arbeid gedurende acht volle uren, woest dat er nu nog geen eind aan komt Gereserveerde tribune leeg, loges leeg Publieke tribune drie departementsbodea, één politteagent en één rijksveldwachter, die 't in de zaal in elk geval nog beter vindt dan buiten in den mistverder vier trouwe bezoekers, die blijkbaar door vrouw en kinderen niet met eten gewaeht worden en die blijven plakken al werd bet ook naoht. Eentonig hamergetik van den voorzit- ser, aooompagneerende daarmede de afle zing der artikelen, daartussohen nu en dan een paar woorden vaD de nog aan wezige drie leden akelig hol klinkende in de ijle ruimte. Tien minuten voor zeven uurharde pats met hamer. Begrooting is zonder stemming aangenomen. Vertrek aanwezi gen en intocht van de werkvrouwen, die de zaal komen sohooomaken. In Haïti gaan beide partyen voort met het doodschieten van hun tegenstan ders Er heerscht in het land een paniek. President Nord Alexis laat alle menschen d in kogel geven, die verdacht wordeD met de opstandelingen te heulen en ge neraal Simon, de leider van de opstan delingen, volgt dit voorbeeld in het Zui den van de republiek. De oproerige beweging onder generaal Fouchard in Jérémie staat niet in recht- etreeksch verband met de beweging in het Zuiden. Bovendien is er nn ook in het district Gonaives een opstand onder leiding van Anténor Firmin uitgebroken. Ook de kanonneerboot Nord Alexis is, bij Aquin, gestrand. Dientengevolge kan de blokkade van Les Üayes nu niet uitge voerd worden. Op de Canarieche eilanden heerscht 'n schrikkelijke sprinkhanenplaag. De aar dappel-, tomaat- en maïsoogit wordt viee- selijk geteisterd. Eiken dag waait de wied van het vaste land nieuwe zwermen naar de eilanden over- Bij menigten vallen sprink hanen in zee doch de harde stroom drijft ze dan in grooten getale nog levend naar het land. Er worden nu kleine stoombooten uitgezonden om althans het in zee drijvend gedierte uit te roeien. De rechtbank te Parijs heeft 10 dui zend frank schadevergoeding toegekend aan een min die met een ongeneeslijke ziekte besmet is geworden door een kindje dat haar te zoogen was toevertrouwd. De man die te Calcutta een moord aanslag pleegde op den luitenant-gouver neur van Bengalen, is tot tien jaar tucht huisstraf veroordeeld. De moord op het districts-politiehoofd te Lyallpur blykt niet van politieken aard te zyn geweest. De vermoorde had een jong politieagent in byzyn van anderen een standje gegeven, daarover wreekte deze zich door den En- gelschman en zyn twee inlandsche bedien den met een spade de hersens in te slaan. Er wordt uit Konstantinopel gemeld, datihet boycot aan Oostenryk-Hongarye totnutoe 2ó millioen kronen gekost zou hebben. Er zyn een aantal Franache en Italiaansche handelsreizigers aangekomen om de Levantynsche markten te veroveren. Omtrent de uitroeping tot Sultan van Moulay Mopama, den éénoogigen broeder van Abd el Azis, meldt de berichtgever van de Daily Mail te Tanger Moulay Mohamed had van Moulay Halid bevel ontvangen zich van Casablanca over Ra bat naar Fes te begeven.- te Rabat zou hij een hooggeplaatst ambtenaar en een militairen troep vinden, die, wat voor hem natuurlijk verborgen werd gehouden, af gezonden was om te beletten, dat hij zou trachten weg te komen Moulay Mohamed was dan ook op reis gegaan, was over de grens van de Fransche zone in het Chau- j a-gebied gekomen en had zich gelegen op een plek op vier uur afstands van Rabat, toen hem afgezanten der omlig gende stammen bereikten en hem tot Sultan uitriepen. Monlay Mohamid was steeds bij de bevolking zeer gezien ge weest en daarom reeds sedert geruimen tyd onder strenge bewaking gesteld. De Engelsche en Amerikaansche bla den hebben nog nadere bijzonderheden over het vergaan van de Finance ter hoogte van Sandy Hook. De Finance was bezig de haven uit te stoomen, toen zij door de reusachtige Georgic werd in den grond geboord. Dat er niet meer perso nen by de ramp zijn omgekomen dan de enkele verdronkenen, moet een wonder heeten, want er waren een tachtig pas sagiers aan boord, terwijl de bemanning uit 60 koppen bestond. Gelukkig waren byna allen aan dek op 't oogenblik dat de Georgic tegen de Finance aanram''je en haar leketootte. De Georgic stopt'd on. middellijk, liet de ankers vallen <-jü zette de booten uit. Ook aan boor van de Finance konden nog enkele bo'jten worden uitgebracht. Een en andp r maakte het mogslyk, dat alle opvarenden op tien na werden gered. aa d.e bemanning der Finance verdronk -slechts een man, de derde-machinist. P.eze ongelukkige werd deerlijk gebrand by de ontplofliDg van een vat met ajr,jmonia. Dol van pijn sprong hy overboord, en voor men hem had kun nen opvisschen waa hy in de diepte ver dwenen. Een van de passagiers, een juf frouw, klemde zich ua de botsing in doodsangst vast aan de verschansing. Zóó krampachtig hield zy zich vast aan het hekwerk, dat de redders haar niet konden losrukken. Met het zinkende schip ver dween ook zij. Te Calcutta wordt streng gewaakt voorde veiligheid van de hooge ambtenaren. E- z:jn voortdurend speurders op de been en niemand mag het regeeringegebouw zon de: een vergunningsbrief betreden. Euro- peeeche vrouwen zijn,na de laaete bomaan slagen, bang geworden om met den trein te reizen. Van de geredden uit de Radbod-mijn- zijn er gisteren weer drie aan hun wonden bezweken. In het geheel zijn er nu geredden gestorveD. De Daily Telegraph ve-_flAéQl6 „ft Petersburg, dat zich reeds J»n 10.000 Russische vrijwilligers Dy^et Servische leger hebben laten '^cdeelsn. Men verze kert dat de Ru.^sfgehe gezant te Belgrado de Servisch regeering heeft medegedeeld, dat de Tsaar last heeft gegeven,om lf 0 000 verdongeweren naar Servië te zenden. Set vië heeft nu 66.000 man onder de wape nen, als volgt verdeeld Belgrado 30 000, Kragewats 10.000, Nisj 10.000, Woljewo 10.000, Zutsjar 6000 man. Tengevolge van een vergissing in het bedienen der wissois, is de sneltrein vsn Brest Zaterdag op een boemeltrein irge- r.-den Twee perso» en werden gedood en tien gewoDd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2