No. 51. NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. 1908. Zaterdag 28 November. 23e Jaargang. GHRISTELUK- HlSTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken. nmrPTT i IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '"ent. tas DIT DE PROVINCIE. Middelburg. De afdeeling Middelburg van den Nederlandsohe Kinderbond hield hedenmiddag haar jaarvergadering. Uit de rekening blijkt dat er waarschijnlijk een batig saldo van pirn, f 40 in kas zal blijven. Door sterfgeval en vertrek verloor de af- deeliDg enkele leden. Medegedeeld werd dat mej. De Kam de afdeeling op de wintervergadering van den Bond te Utrecht zal vertegenwoordigen. Met het oog op de financiën zat dezen winter geen avondfeest worden gehouden, maar wel zal een St Nioolaasfeest voor de kinderen worden gegeven in het lokaal van de afdeeling. Tot bestuursleden werden herkozen freule E. des Tombe, presidente en mevr. Van Adriohem Boogaert- Heijse. Middelburg. Tot leden van ds Kamer van Koophandel] en Fabrieken zijn her kozen de heeren W. Sprenger, EL. Boasson, A, A. Mes, C. Boudewijnse, G. M. Gh\j- sen en M. P. v. d. Barst. Vlissingen. Aan de stemming voor 4 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd door 89 van de 152 kiezers deelgenomen 1 biljet was van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 45 stem men bedroeg. Herkozen werden de heeren Jos. van Kaalte met 84, A. H. Polak met 84, A. E. Dudok van Heel met 82 en J. G. van Nif- trik Jr. met 68 stemmen. Vérder verkregen de heeren T. Manse 10, F. van der Meer 7, H. J. van der Meer 2 ea L. van Aartsen, A. Loois, J. M. Verhage, W. J. Hendrikse en Q. Harder ieder 1 stem. Op de fabriek «De Schelde" te VHs" singen heeft de scheepsmaker B. een stuk staal in het oog gekregen. Hij is in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. Er be staat weinig hoop op behoud van het oog- (M. C Vlissingen. Gisterennacht omstreeks 1 uur is nabij Schouwenbank-lichtschip de sloep van den Vlissingschen loodsschoener No. 15, schipper J. Meijnderts, toen deze naar het stoomschip „Saxonia" voer, om dit van een loods te voorzien, kort na het ver laten van 't loods vaartuig,door 'nvrij hooge doch korte zee omgeworpen, waardoor de opvarenden allen te water geraakten, een zelfs onder de boot.Hij wist zich echter er spoedig onder uit te werken. Met ver eende krachten werd de boot omgewerkt en kwamen zij er weder allen in. Op het loodsvaartuig werd gelukkig 't hulpgeroep vernomen; onmiddellijk werd de redding boei met Holmes-reddinglicht overboord geworpen, de andere sloep gestreken, en had men het geluk door handig manoeu vreeren,allen aan boord te krygen.De sloep is in de duisternis verloren geraakt. De loodsschoener is direct naar Vlissingen teruggekeerd,en de vier opvarenden, zijnde de zeeloods J. F. G. Baart, de loodskweeke- ling der le klasse J. L van Hoeke,de loods- kweekeliog der 2e klasse W. Rijke boer en de matroos J. But, onder geneeskundige behandeling gesteld. Zq allen maken het bestechter is eenige rust noodig. Na voorziening van alles, vertrekt het loodsvaartuig heden weder naar zee. Aldus de Vliss, Crt. In het kort was het ook door ons gisteren al meegedeeld. Bruinisse. Ambtenaren van den Rijks waterstaat en de tonnenlegger van Brui nisse hebben met behulp van de stoomboot «Antoinette" den mast van het onlangs in het Krammer gezonken sohip met pulp ver wijderd. De romp zit diep genoeg, zoodat die voor de scheepvaart geen belemmering zijn zal. Zeeland blijkt een goede berg plaats voor oude schepen te zijn. Krabbendijke. Dit jaar is voor de Vereniging tot stichting en instandhou ding eener Chr. Sohooi op gereformeerden grondslag" een belangrijk jaar. Was door allerlei omstandigheden het aantal leerlin gen wat minder in de laatste jaren, dezen zomer kon weer een onderwijzer voor vast worden aangesteld. Niet alleen kon een lokaal worden bijgebouwd (dat reeds ge heel vol is), maar ook werd aan de sohooi een overdekte speelplaats toegevoegd iets eenigs voor onze Chr. scholen op Zuid- Beveland. Nu werd door erfpaoht van de diaoonies der Ned. Eerv. Kerk een naast liggend terrein verkregen, waardoor er een flinke speelplaats is en de school ook beter uitkomt, terwijl door demping der sloot vóór bet terrein eveneens nog wordt ver groot. Men deelt ons medeDoor de maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is een circulaire uitgevaardigd welke aan al haar personeel verbiedt (om op de gronden welke hun ter verbouwing zijn gegeven) suikerbieten te verbouwen. Dat dit vooral voor het mindere personeel een groote schadepost zal zij o behoeft geen betoog. Wat de oorzaak er van is wordt niet vermeld. Krabbendijke. De springvloed van Woensdagmorgen is, dank zij den omge- loopen wind, nog al wel afgeioopen, er is niet veel water geweest wat gelukkig is vooral met het oog op de dijken van den Oost- en Stroodorpepolder waarsan men krachtig werkt om de gaten welke er Maandag in geslagen zijn weder te herstellen, zoodat deze weder bijna dioht zijn. Vreemd mag het schijnen dat altoos wanneer er een link getij water komt, de dijk van den Oostpolder gehavend wordt zoodat de menschen in 't algemeen zoggen, het is een sleeht eindje dijk, ja. den een of anderen keer zal de Oostpol der nog wel eens ocderloopen. Zou het zijn oorzeak soms kunnen vin den dat er aan dat gedeelte van den dijk geen ond erbarm ligt, en er ook geen pan nen zijn gezet of steenglooiïog ligt f Als dit de oorzaak is dan ware het te wen- sehen dat hierin spoedig voorzien wordt. Baarland. De oandidaat der A. R. kiss- vereeniging de heer Joh. de Jonge (r.k.) is gisteren bij enkele oandidaatstelling ge kozen tot lid van den gemeenteraad alhier (vacature Aoda) Te Borsselen werden door den jong- sten storm aan de zeewering beschadigd ruim 500 M! bezoding en 10 M3 Vilvoord- sohe steenglooiing. In den Westhavennol zijn èenige gaten geslagen. Van de haven spoelden groote hoeveelheden suikerbieten in de W ester-Schelde. Het water bereikte eene hoogte van 1.46 M. boven gewoon hoogwater. De hevige Noord westenstorm die Maandag het zeewater tot zeer groote hoogte opjoeg, heeft aan de Burgh-en Westland- polder heel wat schade veroorzaakt. Er is eiroa 2000 M. rijssohutting langsSohouwens kust weggeslagen, waardoor een groot deel van den duiuvoet, die gedurende het vorig en dit jaar op zee werd gewonnen, weer verloren is. Telkens begint men met moed, het oude Luotor et ernergo getrouw, zich tegen het woeste element te verzekeren, maar telkens wordt het behaalde voordeel weer teruggenomen. Colijnsplaat. Donderdag werd de jaar vergadering der Chr. Werklieden vereeni- ging «Draagt Elkanders Lesten" alhier ge houden in de openbare sohooi. Tegenwoor dig waren 75 van de 175 leden. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps, 66 2. Na een welkomstwoord gesproken ta hebben, las de voorzitter Ps. 19. Uit het verslag van het afgeioopen jaar, voorgedragen door den heer A. Schuit, bleek dat door sterfgeval bet aantal leden verminderde, dook door meerdere toename is het aantel leden dat hei vorige jaar 170 was nu op 175 gekomen. Laden der vereenigiDg, die niet in het ziekenfonds zijD (zoogenaamde kwartjes-leden) zjjner 13 en begunstigers 31. Uit het verslag van den penningmeester dat hierna volgde bleek dat de ontvangsten der vereeniging be dragen hadden f103,19, de uitgaven f77.93, alzoo een rest van f25,26. In de kas van het ziekenfonds was ontvangen f871,15, met hetgeen nog in kas was, bedroeg bet totaal f 1122,08'. Op de spaarbank werd totaal f235.— geplaatst en aan 56 leden uitgekeerd we gens ziekte de som van f737.37'. Er bleef dus over 174 97, waarbij ge rekend is het saldo der vereenigingskas. De totale som, die op de spaarbank is geplaatst is f1528. Van de periodiek aftredende bestuurs leden werd de secretaris met algemcene stemmen herkozen en in plaats van dhr. G. v. d. Berge, die 5 jaar als oontra- penningm, had gefungeerd, en zioh liefst niet meer beschikbaar stelde, gekozen dhr. D. de Rogt. Als lid der commissie van toezicht werd herkozen dhr P. v. d. Weele Az. Allen namen die besoeming aan. Daarna werd door ds Fejjkes een opwekkend woord ge sproken over „Socialisme". Spreker be handelde hoofdzakelijk 't socialisme in den goeden zin des woords, als gemeenschaps gevoel, reeds in de Schepping gegrond,daar uit eenen bloede de mensch gemaakt is. Tot die verbroedering en onderling hulpbetoon wekte [h(j zijne hoorders herhaaldelijk op. In den tijd der Fransohe revolutie werden ook pogingen gedaan tot verwezenlijking van de broedergedachte, wat echter mis lukte, daar het alles buiten God en zijn Woord omging Ook door de hedendsag- sche soeiaal democraten wordt getracht dit doel te bereiken, maar alleen in Christus is het mogelijk tot de ware broederlijke samenleving te komen. De voorzitter dankte, namens de verga dering, spreker voor zijn aangename en leerzame rede en stelde in uitzicht een bui tengewone vergadering, waarop door leden ook een woord kon gesproken worden tot opbouwing of onderrichting. In de maand Dee hoopt ds. Feijkes eene lezing te houden voor de vereeniging ea in Jan. a. 8. ds. Staal eveneens. Door een der loden werd nog gewezen op het wenschelijke van aansluiting bij een werkliedenbond, wat echter door het Bestuur niet bepaald noodig werd geacht. Nadat de voorz. nog gelegenheid had gegeven aan ieder om iets in 't midden te brengen en hetjloor een en ander reeds vrjj laat was, werd nog gezongen Ps 119# 88 en sloot ds. Feijkes, de vergadering met dankzegging. Goes. Ook hier zal het Pausfeest luister rijk gevierd worden. Naar men ons mede deelt een ruime bedeeling dar armen en drie feestavonden en wel op 28, 29 en 30 Deo. a.s. Naar men ait Goes meldt, zijn niet een maar twee personen aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de huis industrie in Zeeland en wel de heeren L, en J. Onderdijk, beiden te Middelburg. Goes. Het 4e Conoert van gewijde muziek, dat gisterenavond met welwillende medewerking van mej. D. E. Charl. Deet- mao van Amsterdam, de heeren Vel van Nijmegen en Kooijman alhier gegeven werd is zoowel voor dezen als voor de oommis sie, die van de netto opbrengst dezer oon- certen het orgel in de Groote Kerk wil restaureeren, eea succes geweest. De op komst van 't publiek was tamelijk goed.Mej. D. die als alt zanger es optrad, verdient veel lof voor de fijne opvatting van den zin der composities, die zij goed wist te ver tolken zoowel in 't Buszlied van Beet hoven als in het «Halleluja! der Messias ist da" uit het kostelijke Immanuëllied van Nössler kwam dit uit. Hoe mej. D. speci aal voor deze concerten zich geeft, kwam voortreffelijk uit in Psalm 121 voor alt, viool en orgeloompositie van den bekenden organist Pom per. Ook de vioolpartij in dit nummer, die wel niet bijzonder zwaar is, werd fijn weergegeven, houdende het juiste midden tussohen zangeres en orgei. Dhr. Vel gaf als solo een Largo en Sici lians van Baoiimet orgelbegeleiding een Lurghetto van Handel en eene Sonate van Corelli, in welke hij zijn hoogste roem bereikte, daar toeh de oomposities van Corelli niet tot de eenvoudige klassieke behooren. Voor orgel gaf dhr. Kooiman, de te weinig hegrepen genie, niet alleen op het gebied van orgel virtuositeit, maar in het geheeie begrip „muziek" als verheven kunst, een heerlijke vertolking vau twee deelen uit de C dur Sjoaphonie van den Deen H. Matthisson Hansen, wiens ge heeie familie een genre in de orgellitera tuur schiep, dat verbazing, bewondering, sensatie verwekte. Welk een beheersehiog van 't instrument bij de Fantasie van Tourswat fijne zin voor registratie bij de Elias-Aria „Sei stille dem Herrn'', als het oratorium-orkest dat Mendelssohn zioh dacht bij zijn Elias-arbeid, zóó werd hier de vertolking gehoord. Mocht het der Oommissie gelukken nog weder zulk een ooncort door dit trio uit gevoerd te krijgen, toehoorders zoowel ais deze zouden zioh den avond niet be klagen, evenmin als die van gisteren Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zjjn veroordeeld wegens mishandeling: B. F. de S24 j., mijn werker, V. J. de 853 j., borstelmaker, E. J. de S., 18 j en C. V., 21 j., mijn werkers, de 2a te Lzmswaarde en de le, 3e en 4a te Werne (Westfalen), ieder tot 6 w-, en J. v. W., 22 j., en A. V., 26 jwerklieden, Kattendijke, ieder tot 1 m. gev. straf mishandeling zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbendeM. B., 19 j., landbou wersknecht, IJzendyke, tot 2 j. gev. straf veroorzaken van lichamelijk letsel door schuldJ. de B., 40 j., polderopzichter, Olinge, tot 3 d. hechtenis landlooperj: K. F. H. S., 37 j., zonder beroep of vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, tot 3 d. h. en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 5 maanden. vr jgesprokenA. v. C 37 j., hvr. van W. L. de K., Hulst, beklaagd van een voudige beleediging. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is rechtsingang met last tot ge vangenhouding en instructie verleend in de zaak tegen O. den B., 17 jaar, werkman, geboren en wonende te Groede, thans te Middelburg gedetineerd, als verdacht vso diefstal van konijnen ten nadeele van de wed. G. S. en F. V., te Groede. Door genoemde rechtbank is voorts op verzoek van de Belgische regeering de uitlevering toegestaan van R. J. C. den D., slager en herbergier te Sas van Gent, thans alhier te Middelburg in hechtenis, ter zake van 19 feiten van ralsohheid in geschriften,waartoe hij door den Belgischen rechter is veroordeeld tot 19 gevangenis- straften van 3 maanden ieder en 19 boeten van fr. 27. PKEDIKIÏEURTEN ïii (te Ned, Herv. Gemeenten op Kuid- en IN oord-Beveland. Zondag 29 November. Baarland, voor- en nam. ds. J. E. B. Melosn. Biezelinge, vm. en nm. ds.Vtn den Bergen. Borssele, voor- en nam. d3. Van Hengel. Woensdagavond dhr. J. H. Spillenaar, oud-zendeling in Egypte. Driewegen, voorm. half 10 ds- De Vries. Ellewoutsdyk, voor- en nam. ds Bins. Donderdagavond dhr. Spillenaar. 's-Gravenpolder, vtu. en nam. d3.Gerretaen. 's-Heer Abtskerke, voor- en nam. ds. v. d. Plasscha. 's-Heer Arendskarke, voor- en nam- ds. De Voogd. Dinsdagavond dhr. Spillenaar. 's-Heeren hoek, voer- en nam. ds. Kortleve. 's-H. Hendrikskinderen, voor- en nam. ds. Steenkamer. Maandagav. dhr. Spillenaar. Heinkenszand, voorm. half 10 en nam. ds. Maller. Hoedekenskerke,voorm. half 10 en nam. ds. E Kuilman. Ierseke, voor- en nam. ds. Steenbosk. Kapalle, voorm. half 10 ds. Bokma, van Krabbendijke, nain. dhr. L. Dek, van Kruiningen. Kamperland, voorna, ds. Smelt, van Wis- senkerke, bed. H. D., nam dhr. F. v. d. Peijl, van Vlissingen. Kats, voor- en nam. ds. Gejjskes- Kattendjjke, voorm. ds. Andreae. Kloetinge,voorm. ds. G. Meloen, nam. dkr. Spillenaar, bed. H. D. Koljjnsplaat, voor- en nam. ds. Feijke». Kortgene, voor- en nam. ds. Bolkeatein. Nam. bed. H. D. Krabbendijke, vcorm. 9 Bur Leeskerk, onderling Breker, nam. 2 nnr ds. Bokma. Kruiningen, voor- en nam. ds. J. Willemse. Nisse, voor- en nam. ds. Pont. Oudelande, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Kloek. Ovezand, nam 2 uur ds. De Vries. Vrijdagavond dhr. Spillenaar. Rilland-Bath, voorm. half tien en nam. ds. Fontein. Schore, voor - en nam. ds. Eerdbeek. Waarde, voor- en nam. ds. SDoep. Wemeidinge, voorm. dhr. Spillenaar, nam. ds. Drost. Woensdag, Dankdag, voorm. ds. Stegenga, van Wolfertsdjjk, nam. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds Bossevain. Wissenkerke, voorm. dhr S. Ybema, cand. tot den H. D., nam. ds Smelt, bed. H. D. Wolfertsdijk, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Stegenga. W oensdagavond 6 uur ds. Stegenga, Inwijdingswoord Diac.huis. Walcheren Aagtekerke, voorm. half 10 ds Seulijn. Arnemuiden, voorm. en namiddag ds. Verkerk. Biggekerke f Domburg, voorm. ds. v. d. Hooft, nam. geen dienst. Gapinge, nam. 2 unr ds. v. d. Hooft, van Domburg. Grjjpskerke, nam. 2 nnr ds. Seulijn, van Aagtekerke. Kleverskerke, ds. van 't Hof Koudekerke, voorm. half 10 en nam 2 uur ds. Hjj mans. Meliskerke, voorm. ds. A. J. Ejjkman Jr. N. en St. Joosland,vm. en nm. ds. Locher. Oostkapelle, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Breen. Ritthem,voorm. half 10 ds. L. O. Terneden, van Souburg, nam. 2 uur ds. Nauta, bed. H. D. Serooskerke, voorm. half 10 en nam. 2 uur da. Muller, avond 6 uur Zendingsbijeen komst. St. Laurens, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Van 't Hof. O. en W. Souburg, voorm. half 10 ds. P. Nauta, van Ritthem, nam. 2 uur ds. Terneden. Veere, voorm. half 10 en nam. 2 uurds. Weijland. Vlissingen, Vrouwepolder, voorm. half 10 ds.Van der Vlugt. Westkapelle, voorm. half 10 en nam. ds. Aalders. Zoutelande, voorm. half 10 en nam. ds. Lazonder. 't Zand, voorm. 10 uur ds. De Visser, van Middelburg. •r -f 4- -4- 4- 4- 4- 4* 4- 4- 4- Ar Brandwonden onmiddellijk ingesmeerd met Kloos- krhalsem, trekken geen blaren. Ieder ongemak Tccrdt dadelijk opgeheven. Prijs per pot 0.35, ƒ0.75 en f 1.20. Lel op den rooden band met haridieekening L. I. Jlkker. POLITIE GOES. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te Goes zyn in lichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen 1 fietslantaarn, 2 beltrekkers, 1 pak rijst, 1 vulpen, 1 zwarte ceintuur, l zilveren broche, en 1 zilveren armband. Goes, den 27 November 1908. De Commissaris van Politie-, A. R. HOLSBEIMER,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1