NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 49. 1908. Donderdag 26 November. 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland» VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Vlissingen. Op de werf de Kon. Mij. «De Schelde" is de 15 jarige J. van de Ketterij zoodanig gevallen dat hij in be- enkelijken toestand naar het gasthuis is Vervoerd. Posterijen, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers f0.026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. De candidatuur van mr. Troelsira. In Het volk komt het volgend sohrijven voor, door mr. P. J. Troelstra gazonden aan het besluur der afdeeling Amsterdam III der Sociaal-demooraiiscbe Arbeiders partij Gij vraagt mij of zoo ik in de huishou- lijke vergadering uwer afdeeling op de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer werd geplaatst deze candidatuur door mij zal wor den aanvaard. Deze vraag kan door mij slechts onder een bepaalde voorwaarde toestemmend worden beantwoord. Sedert eenige tijd toch wordt onder leiding van bestuursleden en door leden uwer afdee ling tegen mij in mijn qualiteit van vertegen woordiger onzer Partij in de Kamer een cam pagne gevoerd, die mij de lust beneemt, voor uw afdeeling wederom als candidaat op te treden, tenzij deze uitdrukkelijk, duidelijk en in voldoende meerderheid blijk geeft, dat zij deze campagne niet billijkt, en zich homogeen verklaart met het standpunt door mij in de Kamer ingenomen en met de wijze, waarop ik mijn mandaat aldaar gewoonlijk vervul. Mocht de afdeeling, alvorens zich hierover uit te spreken, mij nog wenschen te hooren, zoo ben ik bereid, zoowel mijn grieven tegen de bedoelde bestuurs- en afdeelingsleden, als ook mijn politiek standpunt, in een huishou delijke vergadering nader uiteen te zetten. Het Volk teekent hierbij aan, dat voor zitter en secretaris van bovengenoemde afdeeling beiden redacteuren zijn van De Tribune, auteurs van de felle critiek op Troelstra's werk als Kamerlid. Het blad voegt er echter ter geruststelling bij, dat het clubje Tribune-uxenachen slechts klein is en dat, als de afdeeling heeft te kie zen tusschen de politiek van mr. Troel- etra en die van de Tribunede uitslag niet twijfelachtig is. DIT DE PROVINCIE. Middelburg. Gisteren is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht, C. de B. 17 jaar, werkman, geboren en wonende te Groede, verdacht van diefstal van ko nijnen op 18 Nov. 1908 te Schoondyke ten nadeele van F. V., en de wed. S. aldaar. Middelburg. Ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlog zullen de miliciens van de 2e ploeg der lichting 1908, die op 30 November a.s. reoht ver krijgen op groot (onbepaald) verlof, reeds op Zaterdag 28 November e.k. met be doeld verlol vertrekken. De dienst van het blijvend gedeel|Ü der miliciens, behoorende tot de le ploeg daarvan, vangt niettemin op 1 Decem ber a.s. aan. Middelburg. Heden naoht is ingebro ken in de School aan de Oostkerk, de dief of dieven hebben zioh vermoedelijk toegang versohaft, door een openstaand raam, hetwelk uitkomt in de gang, en welke ramen steeds openstaan voor ven tilatie. Daarna zijn zij in de 2e, 3e en 4e klasse geweest, en hebben daar de kaBten opengebroken met geweld, wat duidelijk zichtbaar is, daar splinters er bij hangen, en uit de laden die eveneens opengebroken zijn in de 3e en 4e klasse ten bedrag aan spaargeld der kindereu ontvreemd van ongeveer f 16, er was namelijk in de 3a klas f 5 en in de 4e klas f 11, in de 2e klas was geen geld aanwezigdit is de tweede maal dat in School I is ingebroken, de eerste keer eohter was geen geld vermist. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Goes. Met 1 Dec. a.s. overgeplaatst naar Roozendaal de heer J. W. A. Manders, klerk-tel. bij de Mij. tot exploitatie ven 8.S., en in diens plaats benoemd de beer L. van Midden in gelijke betrekking te Zwolle. Vlissingen. Op do Schelde heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoom schepen „Schaldies" en „Paul Prodeus". Het laatste schip kreeg averij en is te reede geankerd, in afwachting van orders. Hst zal vermoedelijk hier gerepareerd worden. Vlissingen. Aan den zeedijk van den Noorddijk en vaa den Wilhelminuapol- der, ouriar Walsoorden, ea dien van den Margarethapolder, onder Zaamslag, is gisteren' door den storm vrij belangrijke schade aangericht. De Russisohe driemast- sehoener >Ingersol" is op de reede van Terneuzen van anker geslagen en tegen de plaat aangedrevenbij vloed is de schoener roet sleepboot-assisteDtie vlot gekomen en opnieuw op de rede aldaar geankerd. De verplaatsing van de klerk dar poeteryen 2e kl. P. A. Risseeuw van Oost burg naar Amsterdam is ingetrokken. De ryksklerk 3e klasse bij de belas tingen J. A. Haverkorn, met ingang van 1 December verplaats; van Middelburg naar Amsterdam (Directie), is met ingang van gemelden datum nader werkzaam gasteld ten kantore dar invoerrechten en accijnzen op suiker aldaar. Men schrijft ons uit Koudekerks, dato 23 November Al vroeg in don1 morgen was voor elk die in de nabijheid der chr, rchool kwam te zien,dat er iets bijzonders te doen was,door dien da vlag was uitgestoken in bovenge noemd gebouw. Schoolkinderen in hun Zondagspak deden dezen en genen vragen wat is er aan de hand. En het eenparig ant woord was, het is feest vandaag, het hoofd der chr. school viert heden zijn 50sten ver jaardag.Te ongeveer 9 ure de school binnen tredende, vonden we een der lokalen in een feestzaal herschapen, versierd met bloemen en groen, waar ook de cadeaus waren uit gestald, door kinderen, onderwyzer en onderwijzeres en verdere vrienden aan den jubilaris geschonken. Het schoolbestuur was daar vergaderd en geleidde het hoofd der eehool en zyne echtgenoote binnen, terwyl een der kleinen hem 'n bloemruiker aanbood. Door verscheidene kinderen wer den felicitaties in dichtvorm voorgedragen. Daar nu werd de jarige door het schoolbe stuur gefeliciteerd. De burgemeester ook tegenwoordig sprak den jubilaris op ge voelvolle wyzo toe. Na nog verschillende andere toespraken, welke met hartelijke woorden van dank door den heer Ten Brink werden beantwoord, werden de kinderen ruimschoots getracteerd. Voordrachten en samenspraken werden op heel aardige wjjze door de kinderen uitgevoerd tot de middagmaaltijd hen naar huis riep en allen dankbaar en voldaan huiswaarts boerde in blijde stemming over den verjaardag van den meester. Des avonds waren vele vrien den 6n vriendinnen van dhr Tsn Brink in 't versierde sehoollokaal saamgekomen om hem hunne gelukwenschen aan te bieden en blijken van belangstelling te toonon. Op ruima en gulle wijze ging daarna beker en schotel rond ten dienste der bezoekers. Als om strijd werd door allen geroemd de schoons versiering van het lokaal. Het schoolbestuur en het personeel der school hadden zich bijzonder ingespannen om het allen zoo aangenaam mogelijk te maken. Verschillende vrienden maakten van de gelegenheid gebruik een enkel woord van gelukweDsch t® spreken of een voordracht te houden. Aan't einde dankte de jubilaris j allen die blijken van belangstelling hadden gegeven en ging ds v. Loon, na het zingen i van Ps. 133 -. 1, voor in dankgebed. Door den Commissaris der Koningin ia met ingang van 1 December a. s. be noemd tot lid van de Gezondheidscom missie, zetel Oostburg, dhr. A. v. Delden, arts te IJzendjjke. Colijnsplaat Tengevolge van den boegen vloed is aan den oesterput (Glasjes- nol) 40 k 50 last suikerbieten in de haven gespoeld.Men zal trachten ze zooveel moge lijk op te visechen en scheep te brengen. Het Stebl. no 335 bevat een kon. be sluit van den 5den dezer, tot onteigening van perceelea in de gemeente Schore, noo- dig voor de verlegging van den oostelijken dijk van het kanaal door Zuid-Beveland wederzijds de spoorwegbrug t9 Vlako. Eede. De landbouwer P. da Keyser- de Sille ging met een paard naar de markt te Brugge en verkookt het voor fr. 950. Gebruikelijkerwijzo geschiedde de uitbetaling in eene herberg. Koopers en verkoopcr bleven hoogstens epn kwar tiertje zitten onder het drinken van een glas bierdoch dit oogenblik was tooh voor de zakkenrollers voldoende geweest om hun slag te slaan. Nog vóór de Key- ser de herberg verliet, was hij zijne beurs, inhoudende de opbrengst van het paard, kwijt. (Zalandia Schore Dinsdagavond omstreeks 7 uur werden onze bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. De brand was uitgebroken bij den sohapeahouder dhr. Chr. Rijn Wz. te Vlake. Sohunr, schaaps kooi en een groot gedeelte van 't woonhuis «net een groote klamp hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Met deu raeesten ijver werd door de braad weer tot aan «iea morgen toe ge werkt, de aangrenzende gebouwen bleven bewaard; behalve de klamp hooi is alles verzekerd. Oorsaak tot hed^n onbekend. De direoteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt in de Stc.t. bekend, dat, te beginnen van Vrijdag 27 November e.k., eiken Vrijdag met den trein van 7.10 a van Amsterdam naar Vlissingen, in aan sluiting op den naohtdienst Vlissingen Qaeenborough, een verzending van brieven en andero stukken naar Suriname zal plaats vinden langs den weg van Queenstown New-York en verder met de eiken Maandag van New-York naar Paramaribo vertrek kende stoomschepen van den Koninklijken West-Indisohen Maildienst. Da direoteur-generaal der posterijen en telegrafie breDgt in de Slot. ter alge- meene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint- Niooiaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan betzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken en zal der halve bij elk gedurer.de dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adres kaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aan bevolen le. zorg te dragen voor een doelmatige en stenige verpakking vau de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen verzekerd zijn 2e. zoo mogelijk de adressen op de pak ketten te sohrijven, en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijde lijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloten gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vree3 behoeft te bestaan 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. GE MEE N T ER AA D. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester waren de heeren v. d. Ven en v. d. Leeuw met kennisgeving afwezig. IngekomenJ waren de volgende stukken Dankbetuiging van A. C. Meijler voor benoeming tot eoneierge in het manhuis. Bericht van verleend verlof aan den bur gemeester. Id. herbenoeming burgemeester. Goedkeuringen betreffende verleendegrati ficatiën aan de onderwijzers Blackstone en Goedbloed. Dankbetuigingen van 'tper soneel der gemeente-secretarie en van den gemeente-bouwmeester voor verleende salaris-verhooging. Afwijzende beschik king van Ged. Staten op bezwaarschrift van L. Versé tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag (belasting op de honden) Prcoes-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Adres van C. Kriense Lokker houdende bezwaren tegen zij:s indeeling bij de brandweer. Idem van W. J. M. Bitter ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht naast per ceel C 238 (gedeelte gemeentegang). Deze alle worden voor kennisgeving aan genomen. Alleen 't laatste wordt is handen van B. en W. gesteld om advies; op 'i voorlaatste adres wordt, overeenkomstig 't advies van B. en W. afwijzend besohikt. Zniks na een vergeefsche poging van dhr. Bonner om inwilliging van 't verzoek te krijgen, dewijl adressant zes dagen van de week uitstedig is. Hij is n.l. onderwijzer te Kattendijke. De heer De Witt Hamer legt uit dal in dit geval de verordening zou moeten worden gewijzigd ec B. en W. met 't oog op de ver ordening niet anders mogen advisecren. Het beste is deze zaak aan de prudentie van de brandweer over te laten. De voorzitter zegt dat voor deu tijd dat adressant z:oh te Kattendijke in de sohool bevindt, hij van brandweerdiensten in onze gemeente is vrijgesteld. De heer Donner neemt met deze inlich tingen genoegen. Wat do kas van dhr. gemeenteontvanger aangaat, bleek dat deze in orde was be vonden. Er was in kas f 18777,49'. De rekening der gasfabriek sluit met een ontvangst van f22868,89,uitgaaf f20485,47. Goed slot f 2383,42. Aan dhr. Augustijn werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwyzer en in zijn plaata benoemd dhr. Neeteson mst 8 stemmen tegen 3 op dhr. Maas. (De voordracht bestond uit dhrn. A. P. Neeteson te Breskens, G. J Maas te Hein- kenszand en D. v. Santen te Hoogvliet Vastgesteld werden het 2e suppletoir hondenbelastig en hoofdei, omslag, dienst jaar 1908, resp. ten bodrage van f54 ea f 137,21s. Goedgekeurd werden eenige afschrij vingen van balastiDg, en af-en overschrij ving van posten op de gemeentebegrooting. Bij h6t punt af-en overschrijving wijst de heer Dekker op den post f 115 voor 40 kiezerslijsten. Hy vraagt of dat noodzake lijk was. In dit jaar waarin geen verkiezin gen noodig zijn, was 't misschien goedkoo- per geweest het vyf- of zestal kiezerslijsten te laten schryven. Spr. vraagt of dit druk ken ook een gevolg is van de regeÜDg by de besteding van't drukwerk dergemeente, en of er geen weg te vinden is om hierin verandering te krijgen. De voorzitter wijst op hst bestaands con tract dat natuurlijk bindend is gedurende vijfjaar. Of 't al dan niet in oen jaar ver kiezing zal zyn weet natuurlijk niemmd. Als het contract is afgeloopen, kan met het bezwaar van den heer Dekker rekening ge houden werden. De heer Dekker vraagt of wij verplicht zyn de kiezerslijsten te doen drukken of het contract zoo is dat wij oneerlijk zouden doen mat die lijsten te doen schryven. De heer Hamer zegt Gat toen B. en W. het drukwerk aanbesteedden, gegevens verstrekt zijn en hij meent dat daarmede bij de inschrijving is gerekend,zoodat op meer dere drukwerken goedkooper is in geschre ven, met 't oog ook op de Kiezerslijsten,zoo dat deze bedragen tegen elkaar opwogen. Oneerlijk is 't dan wel niet, maar immoreel zeer zeker. De heer Dekker geeft dat ca de ge hoorde inliohtingen toe, en vraagt naleziDg van 't oontraot en overweging van een en ander. De overweging wordt toegezegd. De heer v. d. Leeuw vraagt afkoop van oijns voor grond aan het Roosjeshof. B. en W. stellen voor deze te verleenen te gen penning 20. De heer Hollmann vraagt waarom pen ning 20 De heer E. v. d. Hoek moest indertijd tegen penning 25 afkoopen. Dit is meten met twee maten. Spr. heeft indertijd afkoop tegen penning 20 voorge staan, en aoht dit voldoende. Hooger is onbillijk. De voorzitter ontkent dat B. en W. hierin onbillijk zijn. Gronden in de kom der gemeente hebben meer waarde. Ook de Gerei', kerk betaalde tegen penning 25. De heer Hollmann houdt vol dat der gelijke oijusen altijd en overal tegen pen ning 20 worden afgekooht, zoowel binnen als buiten de kom. De voorzitter beroept zioh op de usanee met de erfpaoht. De heer Hollmann stelt voor in 't ver volg atkeop tegen penning 20 en ook de nu aangevraagde. De heer Fransen v. d. Putte steunt dit. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Thans komt in behandeling een adres van J. C. v. Leeuwen te Hilversum hou dende verzoek om hem concessie tot aanleg en exploitatie van een drinkwaterleiding, zulks zonder eenig bezwaar voor de ge meentekas, te willen verleenen. Adressant deelt mede, dat hij, gerug steund door een kapitaalkrachtig consor tium en een staf van zeer bekwame inge nieurs, in staat is, drie maanden, nadat hem oonoeesie zal zijn verleend, over te leggen een volledig plan van werkzaam heden. Gevraagd wordt de oocoessie te verlee nen voor een tijdperk van 30 jaar, met reoht van naasting voor de gemeente. Als er geen bezwaar tegen de oonoes- sie-verleening mocht bestaan, dan is adres sant bereid met het gemeentebestuur de nadere voorwaarden te bepalen. Burg. en Weth. adviseeren om dat adres in hun handen te stellen met de opdracht nadere gegevens in te winnen betreffende de plannen van adressant, teneinde daarna den Raad van advies te dienen. De heer Dekker herinnert aan meerdere dergelijke eonoessie-aanvragen. Maar deze is al heel mooi! Deze man met zijn staf van deskundigen vraagtgeef mij eerst ooucassie, en eerst daarna wil hij oonfereeren en met een plan komeD. Nu zeggen B. en W. dat doen wij niet goed zegt spr. Maar zouden wij de oplossing der drinkwaterquaestie niet in een andere richting kunnen zoeken. Noodig is een op lossing zeker. Als wij hier ooit een water leiding krijgen moet 't water komen van Westersehouwen of Walcheren. Nu wor den in Zierikzee pogingen aangewend om een waterleiding te krijgen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat Goes zioh met Zierikzee in verbinding stelt cm voor gezamenlijke rekening te trachten klaar te komen. Er is heel wat aan verbonden, doch zeker minder dan wanneer Goes alles alleen moet doen. Een iDgenieur verzekerde aan spr. dat in dat ge val waarschijnlijk maar één watertoren noodig zon zijn en heel wat kosten zouden bespaard worden. Spr. vraagt aan B. en W. of 't mogelyk is een onderzoek in te stellen by het ge meentebestuur van Zierikzee, of de plan nen aldaar ernstig zyn; en of gezamenlijk optreden mogelyk is. De concessie-aan vraag van v. Leeu wen zon Spr. in dat geval willen afwyzenalthans zoolang er geen andere gegevsrs van hem zyn, en confe rentie met hem weig' ren. De heer De Witt Hamer voelt voor 't idee iets, maar wijst er op dat, als de Raad voor onderzoek is, hij een crediet moet openen. Dat onderzoek moet deskundig en volledig zijneen rapport als gewenscht, zou nogal duur zijn. De voorzitter herinnert aan vroegere aan vragen op dit punt, en legt uit dat B. en W. zich in niets binden door den aanvrager te hooren, terwijl een onderzoek in Zierikzee zal worden ingesteld. De heer Donner zsg gaarne nog hier en daar een paar flinke bakken aangebracht. De voorzitter zegt dat aan school A een dergelyke bak mettertijd komen kan, en school B er nu een heeft van het Groene Kruis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1