NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND, No. 47. 1908. Dinsdag 24 November 23e Jaargang. CHRISTELIJK- Binnenland* VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Verzekering tegen Werkloosheid. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN naa van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 ceni. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent. In navolging van Den Haag, Arnhem, Groningen en Hilversum, zai ook Mid delburg zich zetten om in het leven te roepen een Gemeentelijk Werkloozenfonds. Dat zulk een fonds een gemeentebelang is zal wel niemand ontkennen. De ge meente heeft groot belang bij een nijvereD, welvarenden arbeidersstand en werkloos heid kan die welvaart, en daarmede de veerkracht, ernstig in gevaar brengen. Beter nog dan het Rijk, die overigens steun aan de gemeenten heeft toegezegd, is de gemeente in staat den omvang van het kwaad te peilen en de doeltreffendheid tot afwending er van te becordeekn. Het moet erkend worden dathetdage- iijkseh bestuur van Middelburg met kraeh tige hand heeft ingegrepen. In de „stukken voor den gemeenteraad" heeft men kunnen lezen hoeveel moeite 't zich heeft getroost om op de hoogte van de toestanden in de verschillende vakken te geraken. Natuurlijk heelt 'took moeten afgaan, bij 't totaal onvoldoende van de onderlinge pogingen tot verzekering tegen werkloos heid, op de ervaringen die men elders opdeed. Een dergelijke verzekering is in theorie gemakkelijk te beredeneeren, in de prak tijk eohter stuit men op vele moeilijkheden. Waren nu maar alle werklieden in vak- vereenigingen ondergebracht of onder te brengen, dan ging 'twel. Dan was 't Gentsohe stelsel onvoorwaar delijk het beste te aohieh. Dan geeft de gemeente eenvoudig een bijslag bij de vergoedingen welke de vak verenigingen aan hunne werkloozen uitkeeren. Maar er zyn naast vele georganiseerden ook vele ongeorganiseerden, en het staat vast dat ook dezen moeten geholpen worden. Hen dwingen om lid een er vak vereer i- ging te worden, mag nietvooral niet van gemeentewege. Dit heeft 't gemeentebe stuur terecht ingezien. En dan er zijn zoovele soorten van werkloozenen 't is gewenscht alleen aan de onvrijwillig werkloozen steun te ver- leenen. Hoe dezen nu uit de overigen te onder kennen? En op hoe een wijze ia 't best controle te oefenen Wat nu den steun aan niet georganiseer den aangaat de georganiseerden zouden anders door 't Gentsche stelsel 't beat wor den geholpen hebben B. en W. zich ver- eenigd op het Noorsche stelsel, dat zij met loslating van het Gentsche, ook voor geor ganiseerde werkloozen prefereeren. In dat stelsel, ook in Den Haag in zwang worden de vakvereenigingen verplicht ook diegenen als lid toe te laten, welke slechts met 't oog op steun bij werkloosheid lid wenschen te worden. Wy voor ons zien na hetgeen wij er over gelezen hebben, geen anderen uitweg. Het is wel te bejammeren dat niet alle werklieden ia éénzelfde vakvereaniging saam te brengen zyn. Maar dat is by de ge- deeldheid in richtingen en partijen niet mogelyk. Bovendien voor den christen werkman is toetreding tot een neutrale or ganisatie onmogelijk. Zyn consciëntie verbiedt hem dit. De chr. werklieden zyn gedwongen om, in hun vakvereaniging georganiseerd, op te trekken onder eigen banier. De revolutionaire werklieden doen precies hetzelfde. Zij zouden gelijk te begrijpen is, niet gaarne in een vakafdeeling bijvoor beeld van „Patrimonium" of van den Chr. Nationalen Werkmansbond plaats nemen. Toch bljjft de vraag ernstig voor reke ning der verschillende vakvereenigingen of 't niet noodzakelijk is dat zy tot vorming van een gemeenschappelijk werkloosheid- fonds zich federatief vereenigen. Iedere vereeniging behoudt dan haar eigen orga nisatie en statuten en vrijheid van hande len. Alleen is dan noodig een gemeen schappelijk statuut met 't oog op het werk loozenfonds. Ook deze vraag hebben B. en W. onder de oogen gezien. En voor 't geval dit denk beeld niet uitvoerbaar blijkt, willen zij onder zekere voorwaarden, allen niet geor ganiseerden gelegenheid geven om door afzonderlijke vereenigingen, uitsluitend voor de werkloosheid opgericht, te vor men, recht te verkrijgen op bijslag van de gemeente. Toch blijft ons 't denkbeeld van federa tief optraden van alle vereenigingen, dus met inbegrip van die welke gevormd zijn uit werklieden die niet tot een vakvereeni- ging kunnen bshooren uit wat oorzaak dan ook 't meest toelachen. Wy hopen dat in de gemeenteraadszit ting van a s. Woensdag spijkers met kop pen geslagen worden. Dat het tot een ge- meente-werkloozenfonds komt. En tevens dat alle vakvereenigingen in Middelburg op uitbreiding van hun ledental, en alle nog ongeorganiseerde werklieden in hun eigen belang op toetreding tot en aanslui ting aan eenvakvereeniging zullen bedacht zijn. 23 November 1908. Hel debat over de beginselen van dit kabinet heeft voor beide „partijen", zoo Rechts als Licks, een goede opluchting gebracht. Het kabinet-Heemskerk heeft zioh onbe wimpeld uitgesproken fels Christelijk Kabi net, tot groote teleurstelling der Vrij- Liberalen. Rechts heeft dit kabinet bij troödevan Lohmar, Wsal Male fijt ea Noiens zijn onvoorwaardelijken steun toegezegd. Links heeft 'tover de geheel? linie zijn vertïouweu onttrokken. Tydeman de oud-Liberaal sprak wij doen 't beste met dit kabinet te behoeden voor een meerderheid in de Kamer. Goeman Borgesius, namens allen spre kende, riep uit dat 't gsen aanspraak meer mocht maken op het vertrouwen van de Linkerzijde. Tfoelstra herhaalde dat dit Kabinet de krijgsgevangene van de Kamer moet blij ven. Hetgeen zeggen wil, en ook in zijn rede en later bij interruptie nog eens door hem werd verklaardDe vrijzinnigen moeten in de minderheid blijven en de Rachtsche partijen ookdan blijft het lot van dit Kabinet in handen van De Kamer, 'zei Troelstra. Maar zijn bedoeling wasde sociaal democraten. Gelijk 't was eino's 1905. Wij noemen dit een gelukkige opluch ting. Nu wtfen wij waar 'tin 1905 om gaan zal. L;nks tegen Rechts. Met zoo de toeleg van Licks gelukt een nieuw sukkelkabinet De Meester met de zweep van Troelstra achter zioh, tot uitkomst. Kiezers, helpt dit voorkomen. Het in vriendelijke woorden gestelde protest van den heer A Gesohiere, van Grijpskerke, op de jongste vergadering van de afdeeüng Walcheren derLandbouw- maatsohappij tegen haar handhaven van de Loterij heeft weerklank gevonden, eerst ia de Walehersche Courant, höt niet ge noeg gesteunde maandblad dat op zooflinke wijze de waoht bij het beginsel betrekt, daarna in de kerkelijke pers in onze pro vincie en thans ook in de kerken van Walcheren, die in elassieale vergadering bijeen, op voorstel van dr. Wagenaar be sloten aan genoemde Landbouw vereeniging het verzoek te ïiohten die verlotingen af te schaffen. Wij steunen dit verzoek van harte. Loterij is zonde. En wel zulk een die maar ai te gemakkelijk aanrakingspunten vindt in de herten van zondige meneoheD, dus ook van belijders van den Christus. Vele van deze laatsten doen aan dit zondige spel dan ook mee. Wij behoeven over de beteekenis en den omvang van dit kwaad niet uit te wijden. Een ieder steke de hand in eigen boezem. En voorzoover wij er niet aan schuldig staan, zijn wij er niet at met 't kwaad nu maar in andere kriDgen te doen voort woekeren. Er tegen getuigen is ons aller roeping. En wij doen het ook bij deze, nu het pas geeft. Vinde het goede woord van de classis Middelburg in de Land bouw vereeniging een goede plaats Bij de herstemming voor twee ledeD van den gemeenteraad te Leiden tusschen de antirevoiutionare en liberale eandidaten de socialisten en vrijzinnig-democraten waren bij eerste stemming in de minder heid gebleven is door 't bestuur der vrijzinnige kiesvereenigicg aldaar een strooibiljet ter aanbeveling van haar ean didaten verspreid. Hat stuk was onder teekend, onder meer, bovenaan door een professor mr. Viesor van IJzendoorn en bevatte onder meer, de volgende tirade „Hij die wil voorkomen, dat wij naar kerkelijke inzichten geregeerd worden hy die wil beletten, dat het bestuur van de openbare gemeenteschool zal zijn by de voorstanders van het bizonder onder wijs, die kan onder de gegeven omstan digheden zijn stem slechts uitbrengen op onze eandidaten, ook al was hij liever in de gelegenheid geweest om zyn stem uit te brengen op een vrijzinnig-democraat of een socialist". Hier zien wij twee dingen. Eerstens dat de politiek bij een gemeen teraadsverkiezing wordt gehaald. Tweedens dat gebedeld wordt om de stemmen, ook van sociaal-democraten. Ten derde dat een hoogleeraar in het Btaatsrecht deze vrijheden saet 't schild van zyn naam dekt. Dat by gemeenteraadsverkiezingen de politieke richting ook een woordje mee spreekt, is niet af te keuren. Immers in de gemeenteraadsvergaderin gen komen telkens quaestiën in behande ling, waarbij ook de beginselen ter dege beboeren te worden geaccentueerd. Maar hoe rymt men de tirade dezer Leidseb8 vrijzinnigen met 't zoo algemeen in die kringen vernomen geroep dat de politiek en de gemeenteraadsverkiezingen met malkaar niets te maken hebben Dat liberalen en soaialiaten bij stemmin gen of h6rstemmingén elkander opzoeken of vinden,daarin ligt evenmin iets vreemds. Sommige hunner leidslieden toch hebben wel eens beweerd dat zy „van de familie" zijn. Maar hoe is het hengelen naar socialis tische stemmen te rijmen met de bewering van zsker deel dar vrijzinnige partijen, dat bij andere gelegenheden verklaart van een sociaal democraat niet gediend te zyn Es eindelijk dat een anti-revolutio naire meerderheid niet evengoed de belan gen der openbare school behoorlijk behar tigen zou, is in zoo flagranten stryd met de feiten in tal van gemeenten wordt dit ervaren en erkend dat het ons onbegrij pelijk voorkomt.hoo men zelfs in 't Leidsch Atheen nog met een zoodanige verouderde en weerlegde bewering van het tegendeel nog durft aankomen. Of is men vergeten dat de anti-revol. De Vries, met de stemmen van liberalen in Nc drlands eerste en grootste gemeente ge promoveerd werd tot wethouder, en belast werd met de zorg voor het openbaar onderwijs De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooticg hebben aan het licht ge bracht dat de Linksohe partijen geen bruikbare leus voor de Kamerverkieziu- gen van 1909 hebben kunnen vinden. Dat hun pogen om stemming te maken tegen Kuyper", dank zij de waakzaam heid der woordvoerders van Rechts, ten eeneemale is mislukt. Dat zij in zake de door benzelve naar voren gebrachte vraag stukken Grondwetsherziening, Alge meen Kiesrecht en Slaatspansioneering hopeloos verdeeld zijn. En dat zij, on danks dit, toch bij de komende oampagne schouder aan schouder zullen staan om het Kabinet Heemskerk van zijn plaats te dringen of 't althans zulk een min derheid te bezorgen dat 't om met Troelstra te spreken de krijgsgevan gene van de Kamer blijft. De Nieuwe Crt. meldt dat H. M. de Ko ningin, sinds haar terugkeer van Het Leo, in Den Haag dagelijks wandelingen door de stad ploegt te maken; dooh dat 't publiek zich daarbij niet altijd even behoorlijk ge draagt, opdringt of meeloopt en zijn nieu ws gierigheid niet da zoo gewensohte beper king weet op te leggen. Zoo meldt zij dat verleden Donderdag de Koningin in hot Voorhout, komende van het Paleis der Koningin Moeder, gevolgd werd door een nu en dan dioht opdringenden troep meoloopende mensohen,voornamelijk uit juflrouwen, loop- en winkeljongens be staande. De mensohen vergenoegden er zioh niet mee de Koningin te hebben gezien en gegroet, maar bleven baaT van nabij volgen, niet bedenkende hoe onaangenaam en hin derlijk dit voor H. M. moet zijn. Ook toen de Koningin Parkstraat en Oranjestraat doorging, volgde de menigte haar dioht op den voet. Ingevolge Kon. Besl. van 20 dezer wordt, met 24 dezer1. de kapitein-luite nant ter zee A. van den Driessen Mareeuw tijdelijk eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener Zeehond 2. tijdelijk met het bevel over dien bodera belast de luite nant ter zee 1ste klasse, L. F. H. Tueker- mann. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. (S1 o t.) Gemeentelijk werkloozenfonds. Het bestuur wordt bygestaan door een secretaris, die door Burg. en Weth. wordt benoemd en uit de gemeentekas bezoldigd. De uitkeeringen by werkloosheid ge schieden ia den vorm van bijslag op de uit- keeringen, welke door vereenigingen asn werklooze personen worden gedaan. De byslag wordt niet gegeven le. aan hen, wier werkloosheid het on middellijk gevolg is van werkstaking, uit sluiting, ziekte, lichamelijke ongeschikt heid, ongeval of eigen schuld. De beslissing of een dezer oorzaken aan wezig is berust ky het bestuur 2e. aar, hen, die den leeftyd van 20 jaren nog niet bereikt hebben 3e. aan hen, die weigeren aan 't bestuur of aan den secretaris alle inlichtingen te geven, welke door hem worden verlangd of die blijken valsehe inlichtingen te hebben verstrekt 4e. aan hen, die zich niet gedragen naar de door het bestuur gegeven voorschriften 5e- aan hen, die weigeren hun volgens het oordeel van het bestuur passenden arbeid te verrichten. Het bestuur stelt het bedrag van den bij slag maandelijks vast. Deze zal nimmer grooter mogen zyn, dan de uitkeering van de Vereeniging en aan den zelfden persoon tot geen hooger bedrag dsn50 cent per dag, gedurende ten hoogste 60 dagen in het kalenderjaar kunnen worden veriaend. De gemeentelijke bijslag wordt gegeven aan werkliedenverenigingen van vakge- nooten, die óf uitsluitend ten doel hsbben verzekering tegen werkloosheid, óf voor zoover zij ook nog een ander doel hebben voor die verzekering een afzonderlijke kas hebben, tot welke kas ook zij, die overigens geen leden der Vereeniging zijn, als deel nemer kunnen toetreden. Als deelnemers moeten worden toege laten alle personen, die tot het betreffende vak behooren. In bijzondere gevallen mag echter onder goedkeuring van het bestuur van het fonds de toetreding worden ge weigerd. Wordt die goedkeuring niet verleend,dan moet de candidaat worden aangenomen. Voor de deelnemers niet-leden der Ver eeniging mogen de bijdragen aan de kas 10 pCt. hooger gesteld worden dan voor de leden. Om uit het gemeentelijk fonds een bij drage te genieten, moet een vereeniging voldoen aan zekere voorwaarden. De c mmissie van financiën heeft rap port uitgebracht op het voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen van een werk loozenfonds. Zij deelt mede vau oordeel te zijn dat dit voorstel alleen dan aanbevelingverdient wanneer de vakvereenigingen bereid blij ken de haar in art. 11 vau het ontwerp opgelegde verplichting, om ook bij hare vakvereenigingen niet-aangesloten vakge- nooten tot hare verzekeringskas toe te laten, te aanvaarden. Zijn ze hiertoe niet genegen, dan wordt het doel van het voorstel vol komen gemist. Voor dat geval zou de oommissie in overweging geven art. 11 zoodanig te wijzigen dat zoowel de bestaande vakver eenigingen, die eene afzonderlijke ver zekeringskas hebben, als andere nog op te richten werklieden vereenigingen, die zioh uitsluitend de verzekering tegen werkloos heid ten dool stellen (waarin dus de zoo genaamde niet georganiseerde werklieden kunnen worden opgenomen) voor de ge meentelijken bijslag in aanmerking kunnen komen. Burg. en Weth. teekenen hierbij aan "Wij aehten het een zeer gevaarlijk be ginsel hetgeen door de oommissie in over weging wordt gegeven, n.l. om de vakver eenigingen over eene bepaling der verorde ning te kooren en reeds van te voren van den uitslag van dat advies haar oordeel over het voorstel van Burg. en Weth. te laten afhangen. Consequent doorgaande, zal men dan bij iedere verordening, ookstrafverordeniDgen, aan de belanghebbenden (bijv. melkver- koopers, slagers, visohkoopers, wielrijders, automobilisten, koetsiers en wien het maar aangaat) moeten vragen of zij wel vrede hebben met de voorgestelde bepaling en zoo niet dan adviseeren die niet vast te. stellen. Op die wijze zullen weldra ver eenigingen van ingezetenen elk op hare beurt aan het hoofd der gemeente staan en zal de gemeenteraad worden verlaagd tot een uitvoerend liohaam dier ver eenigingen. Waar de gemeente hier steun verleenen wil aan werkloozen, daar moet het ook de gemeente zyn die vaststelt onder welke voorwaarden die steun zal worden verstrekt. Wenschen de belanghebbenden die voor waarden niet te aanvaarden, dat staat hun vrij, maar dan krijgen zij den gemeen telijken steun ook niet. Dat eohter de ge meente den steun zal verleenen en dat de vakvereenigingen (een zeer klein deel der werklieden) de regels zullen vaststellen, achten Burg. en Weth. volmaakt in strijd met de positie van den raad. Waarom by weigering van de vakvereenigingen om met de voorwaarden van art. 11 genoegen te nemen hel doel van het voorstel vol komen zou worden gemist, is Burg. en Weth. niet heel helder. Het doel is tooh om de werkloozen te helpen en dat kan zonder dat de bestaande vakvereenigingen zioh aansluiten evengoed worden bereikt. Burg. en Weth. geven den raad dan ook in overweging niet overeenkomstig het advies der commissie van tioanoiëa te be sluiten. Duinwaterleiding. De hoogleeraar P. D. C. Kleij, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van veelvuldig voorkomende breuken in de buizen van de duinwaterleiding, tre"k uit dat onderzoek eene conelusie, die eoh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1