No. 42. 1908. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 18 November 23e jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes De Memorie van Antwoord en de Christelijke Beginselen. F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN De opgaaf van den spoordienst komt in dit notnmer voor op de ge bruikelijke plaats. Het kabinet, in het Voorloopig Verslag nader gevraagd naar zijne beginselen,heeft ter verduidelijking van .zijn standpunt onder meer het volgende geantwoord «Zij verwondert zich echter eenerzijds, dat naar de meening van een deel der leden wellicht 'n belangrijke frontveran dering ware te constateerenanderzijds dat sommige leden betreurden, dat het Kabinet, vooral door het vermijden van deuitdrukking«Christelijke beginselen", eenigen grond had gegeven voor de onderstelling, dat het de principiëele onderscheiding tnsschen de Christelijke beginselen en die van daaraan tegenover gestelde richtingen had losgelaten en dat het dus eete eenigszins andere schakee ring der partijen ter recnterzyde ver tegenwoordigde dan het Ministerie-Kuy- per. Noch aan het een, noch aan het ander is gedacht". Dan komt de positieve verklaring «Het tegenwoordig Kabinet gevoelt zich met dat van 1901 homogeenhet heeft zich op hetzelfde standpunt ge plaatst en wil in geen enkel opzicht ge acht worden de bestrijding, die in 1905 dit Kabinet ten val bracht, door zijn op treden te rechtvaardigen. Van eenig ver schil van streven met de beide vorige Kabinetten der rechterzijde is het tegen woordig Kabinet zich niet bewust, en het heeft zich hieromtrent van don aanvang sf, naar het meent zonder omwegen, uit gesproken". Dit was reeds vroeger door het Kabinet gesproken. «Dit is geschied, toen de Minister van Binnenlandsche Zaken op 10 Maart na mens de Regeering verklaarde, dat zij wenschte het bewind te voeren overeen komstig de beginselen, levende in de partjjen der rechterzijde. Dat hierbij uitdrukkelijk vermelding had moeten ge schieden van de Christelijke beginselen, zou slechts kunnen worden toegegeven, indien men zou aannemen, dat die begin selen niet in die der rechterzijde opge sloten z(jn. Doch ieder, en zij, die tot de rechterzijde behooren, zeker niet het minst, weten, dat inderdaad de partijen der rechterzijde, van eigen tekortkoming zich bewust, niettemin het zich ten plicht rekenen om hunne staatkunde door de Christelijke beginselen te doen beheer- schen. «Het Kabinet meende, dat twijfel aan zijn besliste overtuiging aangaande de noodzakelijkheid daarvan dus was uitge sloten en, waar die twijfel tot zijn leed wezen bij eenigen gerezen is moet het da verantwoordelijkheid daarvoo. met ernst afwijzen". Hetzelfde, maar in voorzichtiger woor den, zoo men wil. En wel om deze reden. „De omstandigheden, waaronder het Kabinet optrad, bepaalden de keuze der up 10 Maart gebezigde woorden. Het Kabinet homogeen met de rechterzijde, moest rekenschap geven, waarom het op trad, niettegenstaande de rechterzijde niet de meerderheid derKamer uitmaakte, ®n daarbij moeat, in tegenstelling met de rechterzijde, die niet, aanstonds de lin kerzijde worden vermeld, die ivel in de meerderheid was, doch geene aaneenge sloten meerderheid vormde. Waar de ge bezigde uitdrukking zich geheel aan sloot aan de bestaande politieke verhoudingen, kan de regeering niet in- zien jhoe daaruit eonige frontverandering «on worden afgeleid of daarop eanige Verdere veronderstellingen kon worden gebouwd". Er was heelemaal geen grond om iots anders van 't kabinet te verwachten. »Zeker was geen grond gegeven voor de onderstelling dat het Kabinet eene eenigszins andere schakeering der par tijen vertegenwoordigde dan het mini- sterie-Kuyper en de principieele onder scheiding tusschen de Christelijke be ginselen en die van daaraan tegenover gestelde richtingen had losgelaten. Zelfs werd in de rede van 10 Maart ten over vloede verklaardprincipieele tegen stellingen waas die zich mochten voor doen zal het niet mogen ontwijken. En de bierbedoelde onderscheiding is een door niemand te loochenen principieele tegenstelling, immers eene tegenstelling, die niet de personen maar deRegeerings- beginselen betreft, en die daarom met recht principieel wordt genoemdzij zal zich niet bij iedere aangelegenheid, niet bij ieder voorstel van wet voordoen, maar bij meer dan een wel, en bjj som mige zal zij beslissend zijn. Reeds op 12 Maart heeft alzoo het Kabinet verklaard, dat het, waar zij zich voordoet, haar niet zal mogen ontwijken". Maar de antithese dan Slechts zij in het oog gehouden, dat 't Regeeringsbeleid niet op eene antithese of tegenstelling, maar op een thesis of stelling berust, niet op den strijd tus schen twee beginselen, maar op het beginsel, waaraan de Regeeriug zich gebonden acht en dat de leidende ge dachte bjj dan arbeid der overheid aan geeft. »De regeering meent derhalve niet, dat het op haren weg ligt, eenige antithese noch die van geloof en ongeloof, noch eenige andere, voorop te stollen, en acht in overeenstemming met de leden, die in het Voorloopig Verslag de meening on juist noemden, dat het Kabinet van 1901 de antithese tusschen geloof en ongeloof zou hebben voorop gesteld, dat ook hier van frontverandering geen sprake kan zijn". Op welk hoofdbeginsel berust dan nu 't bsetaau van dit Kabinet «De regeering wenseht zich reken schap te geven van het beginsel dat haar leidt, en het uit te spreken waar het pas geeft. De hoofdzaak schijnt kortelijk aldus te kunnen worden aangeduid, dat door God regelen of ordeningen voor de mensohelijke samenlevingzijngesteld; dat bij nakoming van die ordeningen overeenkomstig het Christelijk geloof de Maatschappij op Christelijke grondslagen rustdat het gezag der overheid is afge leid van God, en dat daaruit zoowel hare bevoegdheid als de beperkingen van die bevoegdheid voortvloeien, daar de overheid zioh naar die ordeningen heeft te gedragen, die Christelijke grond slagen der Maatschappij heeft te eer biedigen en bij haar arbeid daarop heeft voort te bouwen. Samenwerking van hen, die zieh daardoor gebonden rekenen, aoht h«t Kabinet van de hoogste waarde. «Maar het zij aan ieder overgelaten of hij de juistheid van dit beginsel meent te moeten erkennen en of hij een Regee ringsbeleid, op dit beginsel rustende, meent te kunnen steunen of te bestrijden. «Het Kabinet wenseht, geljjk het reeds op 10 Maart verklaarde, door de toe passing zijner beginselen zooveel moge lijk bevrediging te sohenkeD. „Het karakter en de inhoud der ope ningsrede gaven aanleiding lot kritiek, die tegen rustige overweging niet be stand schijnt". Na deze verklaring bestaat er aan onzen kant geen reden meer voor eenige onge rustheid. Over 't feit dat in 1909 de weg voor een eereherstelling voor 't kabinet-Kuyper is afgesneden in den vorm van een weder- optreden van dat kabinet, moeten wij ons been zetten, om alleen te zien op dat andere feit dat 't kabinet-Heemskerk met 't kabinet van 1901 volkomen eensdenkend is, en geen anderen grondslag verlangt dan dien van zijn geestverwanten voorgauger. De brief van den Duitschen Keizer. Onze Parjjsche correspondent seint ons heden De Temps heeft aau dr Kuyper gevraagd haar ia te lichten omtrent de beweringen in een artikel van Het Vaderland. Dr Kuyper heeft daarop het volgende geantwoord „Er ia niets waar in dit gansche artikel. Ik zal niet de moeite nemen het te weer leggen. Nooit van mijn leven heb ik een brief van den Keizer onder de oogen gehad. Het is zuiver fantasie". N. R. C. De Standaard schrijft «Daartoe door H. M. de Koningin ge machtigd, heeft dr A. Kuyper aan den Duitschen Chargé d'Affaires, die inlichting verzocht, meegedeeld,dat door de Koningin nimmer met hem over een brief, die van den Duitschen Keizer ontvangen zou zijn, ook maar met éen woord gesproken is, en dat hem veel minder nog van zulk een brief inzage i3 gegeven". De nieuwe booten van de Zeeland Naar wij vernemen is onjuist de mode- deeling van den Rotterdsmschen corres pondent van Het Hblddat het de vraag zou zijn, of de „Zeeltnd" tot den bouw van schroefbcoten zou moeten overgaan, dan wel raderbooten zou bouweu. De nieuwe booten zullen schrosfbooten worden, Dr Kuyper ie gisteren Voor eeEige weken nasr Berlijn vertrokken om zich onder behandeling van professor W encke- bacb ta stellen, volgens sommigen wegens een ziekelijke aandoening van het hart zoodat hij eerst na 't Kerstreces de Kamer zittingen zal kunnen bijwonen. tJïT DE PROVINCIE. Goes. In de op Zaterdag gehouden ver gadering van de »soep-commissie" heeft de heer B. M. den Boer wegens hoogen leef tijd ontslag gevraagd als lid en voorzitter. Hoewel met leedwezen heeft men het ont slag verleend. De heer Den Boer hoopt a.s. Zondag zijn 80a jaar in te treden. Goes. Den leden der A. R. Propaganda- club wordt verwittigd data. s. Donderdag 19 dezer de club vergadert in dechr. school en een der leden ter opening van den nieuwen cursus behandelen zal »Onze Naam", in verband met artikel I van Ons Program. Alle geestverwanten, zoo dames als heeren, hebben bij introductie door een d8r leden, vrijen toegang. Wij wekken een ieder op tot getrouwe opkomst. Zaterdag j.l. hield de ring »Goes" van het Ned. Jong.Verbond zijn aangekondigde vergadering in Samuel (Wijngaardstraat). Wegens den aanhoudenden regen was de vergadering niet druk bezocht,slechts plm. 40 personen, w. o. ook de weled. heer L. G. James, uit Sluis, lid van het hoofdbestuur. Te acht uur opende de voorzitter de verga dering met gebed, lezen van een gedeelte der H. S. en het uitspreken van een wel komstwoord, waarna eenige ringzaken be handeld werden. De hoofdschotel dezer vergadering was evenwel de rede van den bondsbestuurder over «De arbeid van het Nederl. Jong. Ver bond". In gloedvolle woorden gaf spreker de verg. eenig denkbeeld van het werk van het dagelijksch bestuur, de twee bonds- agenten en de commissie van redactie. Veeleischend en zwaar noemde hii den arbeid, dit laatste vooral ook door de finan- cieele lasten, welke ham drnkken en zijn groei belemmeren. Meerdere beroeps- arbeiders te verkrijgen is een broodnoodige zaak om het bondsideaal met meer kracht na ta jagen en Neerland's jongelingschap voor Koning Jezus te winnen. Om twee redenen was het jammer dat de opkomst niet grooter was. Eerstens om de woorden van den heer James ta hooren en ten van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. tweede ic het belang van de collecte voor de bondskas. Dhr. James sloot met gebed de vergadering. does. Heden morgen is op de Groote Markt, waar voor een Theater nogal veel volks opgehoopt stond de heer D. door den vrachtwagen van B. aangereden en omver geworpen, zoodat zijn aangezicht erg bloeddede wagen reed hem ook nog ge deeltelijk over den voet. Heinkenszand. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den amid J. Z. 2 varkens, in éénzelfde hok gemest en op gelijken tijd geslacht zijnde, precies het zelfde gewicht hadden van 373 pond. Deze varkens waren ook van denzelfden leeftijd Vlisslngen. Da Kamer van Koophandel heeft gisterenavond haar afkeuring uitge sproken dat de nieuwe mailbooten der «Zee land" niet hier te lande wordt gebouwd. Op voorstel van den heer C. Dommisse C.Mz. werd besloten dat de Kamer van Koophandel aan de directie der «Zeeland" haar leedwezen zal betuigen wegens het stellen van conditie?, diehetvoor de Neder- landsche industrie niet mogelijk maakt mede te dingen, terwijl deskundigen het betwijfelen op de gronden waarop deze eischen berusten te verdedigen en in de pr act ijk steekhoudend zijn. Daarom noodigt de Kamer de «Zeeland" uit zoo mogelijk haar voorwaarden alsnog te wijzigen Dit voorstel vond de volle instemming van alle leden en besloten werd zoo spoedig mogelijk aan de directie van de «Zeeland" van dit besluit kennis te geven. Borsele. Door den mist strandde Vrij dag 1.1. een visohstoomboot tusschen da twee dammen alhier, die bij hoog water vlot is gekomeD, komende van Ostende met bestemming naar Gent. De bemanning, behalve den kapitein en den loods, kwam aan wal en bestelde bij den caféhouder J. M. een middagmaal voor 17 personen. Toen alles gereed was,versohenen ersleohts 8 man. Na nog eenige vertering te hebben gemaakt, moest genoemde caféhouder zioh met f 5 en eenige niet zeer lieflijke woorden tevreden stellen, niettegenstaande zij voor f 19 hadden verteerd. Door den caféhouder zal aknu door bemiddeling van den Bel gischen oonsnl getracht worden het overige geld machtig te worden. C.) De 68-jarige P. van de Ree, arbeider ta Anna Jacobapolder, had Vrijdag avond het ongeluk van de trap te vallen, die naar den zolder leidt. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is bij Zaterdag voormiddag overleden. Westkapelle. Werd tot voor weinige dagen het mooie najaarsweer blijde be groet om de meeste landbouw werkzaam heden gemakkelijk te kunnen verrichten, evenzeer werd verlangend naar regen uit gezien om ook nog de overige werkzaam heden te kannen doeD, alsook voor drink water voor mensoh en dierdoor velen moest reeds welwater worden gedronken. Werd in het begin van den tarwe-zaaitijd door velen daarmede uitgesteld vanwege de droogte, daar van het begin September tot begin November geen noemenswaardige regen is gevalleD, toota is door de meeste landbouwers daartoe langzamerhand over gegaan, en wordt ook nu nog na den ge vallen regen tarwe uitgezaaid de vroeger uitgezaaide tarwe staat niet overal ge regeld, doeh na den nu daarvoor voldoen den gevallen regen wordt het toch wel verwacht dat de stand zal goed komen. De werkzaamheden op het veld die voor het meerendeel zijn afgeloopen, kunnen nu gemakkelijk worden afgedaan. Koudekerks. De benoeming gisteren in de gemeenteraadsvergadering geschied van dhr. P. J. Terwoert tot secretaris ge schiedde met algemeene stemmen. Vooraf werd de instructie van den gemeente secre taris vastgesteld. Het voorstel Contant om j da gemeente-secretarie Donderdags ge~ opend te hebben van 9—10 vm., waarover in de vorige zitting dé stemmen staakten, werd nu verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor waren de heeren J. A. Contant en A. de Lange. De regeling bljjft, zooals ze was. Op alle werkdagen, behalve Donderdag zal de secretarie open zijn's morgens van 9—12 en 's middags van 1—3 uur, en op Donder dag alleen 'smiddags van 34. Voorde stemming voor een gemeente secretaris deed de burgemeester voorlezing van en kele aanbevelingen met betrekking tot den heer P. J. Terwoert Jr., o a. van de vroegere burgemeesters onzer gemeente, de heeren De Bruijn van Melis- en Mariënkerke eu jhr. van Pan buys en van den hoofdcommies ter Provinciale griffie. Vermelden wij nog dat in deze vergadering die door den bur gemeester met gebed geopend werd, alle leden tegenwoordig waren, de notulen wer den gelezen en behoudens een kleine wijzi ging vastgesteld, en ingekomen waren een schrijven van Ged. Staten, inhoudende a. goedkeuring van het plan om de boomen op het dorpplein te verkoopen; b. goedkeuring van de salarisverhooging van het hoofd der openb. schoolen een dankbetuiging van den heer H. Mejjler voor verhooging van zijn tractement. Beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. En einde lijk dat bjj de gewone rondvraag op een vraag van den heer Kraamer of het niet wenschelijk zou zijn aan de Nieuwe Vlis- singsche weg, waar deWalchersehe stoom tram en die van Middelburg Vlissingen elkaar passeeren, een lantaarn te plaatsen, ten gerieve van den conducteur, die daar telkens den tram moet verlaten om zieh te overtuigen of de weg veilig is, werd geant woord, dat plaatsing van een lantaarn op datapunt zou liggen op den weg van de trammaatschappij. De oesters in België. Het voedingeeongres te Gent besloot het volgende lo. De oesterparken en de oesterputten zullen zooals zulks iD Zeeland gebeurt, aan bacteriologisch onderzoek onderworpen wordeD. 2o. Het is averboden oesters te ver koopen, welker schelpen niet vooraf ge reinigd zijn b.) de oesterverkoopers mogen slechts drinkbaar water gebruiken om de oesters te besproeien; cde werktuigen om de oesters te openen, moeten in een voortdnrenden staat van zindelijkheid ge houden worden. Het is verboden geopende oesters te wassohendhet bewaren van oesters in ijs is verboden. 3o. De oesterbandel zal onderworpen zijn aan het toezicht van experten, te benoemen door de Tegeering. Daarenboven stelde de voorzitter van het oomilé van verdediging van den oester- handel de volgende besluiten voor, welke aangenomen werden lo. Een onderzoek te doen naar de ge zondheidsmaatregelen toegepastindeoester- kweekerijen van Zeeland. 2o. Een commissie door den minister te doen benoemen voor dat onderzoek. 3o. De maatregelen te zoeken om den oesterhandel te vrijwaren tegen allerlei lasterlijke praatjes, betreffende de gezond heid der oesters. Een afvaardiging zal de besluiten aan den Minister voorleggen en voor de uit voering ervan zorgen. Middelburg. In de gisteravond gehou den vergadering van „Handelsbelang" werd naar aanleiding van de circulaire vanwege het Bestuur vau den Midden standsbond besloten tegen het volgend najaar toezegging te doen tot deelname aa steun voor eventueel in te richten curso rische vooTdraohten over onderwerpen den middenstandsbond betreffende. De voorzitter deelt mede dat, evenals enkele maanden geleden een uitverkoop van oonfeotie-goederen in deze stad is ge annonceerd, welke afkomstig heette van een met name genoemden faillietten boedei. Evenals toen is bij persoonlijk onder zoek ter plaatse gebleken, dat dit failliet niet bestaat en slechts is voorgewend om hel publiek te lokken. Tegenover dezen vorm vau oneerlijke concurrentie meende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1