No. 35. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 1908. Dinsdag 10 November. 23e Jaargang. HISTORISCH iaiiealandscb Qverzieht. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Kabinets-antwoord. FEUILLETON. De Rechterhand en de Linkerhand of de heide dienstboden der arme vrouw. KBK2 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Alle jaren worden in de Tweede Kamer naar aanleiding van de Staatsbegrooting door de Jeden in de sectiën verschillende vragen gedaan en opmerkingen gemaakt, welke door de vjjf rapporteurs der 5 rectien bijeengezameld en onder den naam van Voorloopig Verslag het Kabinet aangebo den worden. Het Kabinet antwoordt hierop dun in een stuk dat bekend is onder den naam van Memorie van Antwoord. In het Voorloopig Verslag van dit jaar nu was door sommige leden van Links de opmerking gemaakt dat het Kabinet niet uitkwam, wat zijn beginsel aangaat, zooals 't behoorde; en verschillende vragen en verwijtingen tot het kabinet gericht. Kalm en zaakrijk heelt het kabinet deze nu beantwoord. Wij laten er een en ander uit volgen, onder opmerking, dat, overal waar 't woord regeering" staat, men i/Kabinet" moet lezen. De regeering waardeert den toon van rustige gedachten wisseling die daarin klinkt en verheugt zich over de betuiging- van waardeering der houding van het Kabinet, welke als verzoenend is aange merkt. Aan een frontverandering heeft het Ka binet niet gedachthet tegenwoordig Kabinet gevoelt zich homogeen met dat van 1901 en heeft zich op hetzelfde stand punt gesteld. Van eenig verschil van stre ven met de beide vorige Kabinetten der rechterzijde is het tegenwoordig Kabinet zich niet bewust en het heeft dit duidelijk uitgesproken. De regeering meent, dat het niet op baar weg ligt eenige antithese, noch die van geloof, noch die van ongs- loof, noch eenige andere voorop te stellen. Het Kabinet wenscht, gelijk het reeds op 10 Maart verklaarde, door de toepas sing zijner beginselen, zooveel mogelijk bevrediging te schenkoD, en dat het geen groote hervormingen heeft aangekondigd, kan geen bevreemding' wekken, meent de regeering. Zjj doet wat zjj kan om eenige bescheiden hervormingen tot Rtand te brengen. Meer omvangrijke hervormingen zullen eerst in de volgende periode kun nen worden ter hand genomen. Op de quaestie van het heengaan van het vorige Kabinet is reeds geantwoord, o. a. op 22 October j.l. Dat de ministers der militaire depar tementen niet bij eene der partijen van de rechterzijde noch bij eenige andere partij waren aangesloten, is geen abnor maal verschijnsel. Dat is meer het geval geweest en er is geen bezwaar van on dervonden. De stelling dat dit kabinet niets voor i het volk en alles voor de legerversterking wil doen, kan niet worden aanvaard. Met eenige bevreemding werd vernomen de klacht, dat van werkzaamheid op het gebied der scaiale hervormingen tot dus ver niets bleek. Op de van verschillende zijden gevraag de inlichtingen antwoordt de regeering, dat het niet op haar weg ligt, een stem busprogramma te leveren en dat een regeeringsprogram voor een parlementaire periode eerst dan tijdig kan worden ge acht, wanneer die periode is ingetreden. De vraag of het nader onderzoek van het vraagstuk der grondwetsherziening, waarvan in de regeeriDgsverklsring van 10 Maart wordt gesproken, thans beeft p'aats gehad, moet ontkennend worden beantwoord. Herziening van bet kiesrecht acht de regeering wenschelijk, en zoo lang zij niet door de uitkomsten tan hst on derzoek betreffende de grondwetsherzie ning van hot tegendeel overtuigd is, is zij van me-'n'ng, dit grondwetsherziening aan herziening van het kiesrecht behoort vooraf te gaaD. R«eds is bekend dat de regeering hare krachten wenscht te wijden aan de uit breiding der onge rallen verzekering, ziek te- en invaliditeitsverzekering en tevens aan wijziging der bestaande regelir g der ongevallenverzekering. De invaliditeitsverzekering staat op den achtergrond tot dat de andere ontwerpen zijn gereedgekomen. Het beginsel van verplichting zal worden gevolgd. De wijzigingen in de Ongevallenwet zullen naar de regeerÏDg hoopt, de Kamer zóó spoedig bereiken dat behandeling daarvan vóór die der ziekteverzekering mogelijk is. 'Op het gebied der wettelijke arbeiders bescherming is overwogen eene weder- indiening van het ingetrokken ontwerp- Kuyper. - Als er maar een goede wil is, dan komen de middelen er ook wel. Hot is verbazend, hoe men met een weinig vlijt, zonder eenige onkosten, een huis aangenaam en bekoorlijk kan maken, terwijl de dingen wel ééns zoo lang duren, als uien er goede zorg voor draagt. Waarlijk de beBte spaar zaamheid bestaat daarin, dat men de beide dienstboden,de Rechter- en de Linkerhand, goed aan het werk houdt. Het is dikwijls gebeurd, dat leelijke achterbuurten in een groote handelstad er reeht lief, ja, buiten achtig begonnen uit te zien door de hulp »au deze knappe dienstboden. Men zag er dan woningen met kleine tuintjes er bjj, aardig aangelegd, en waarin men vroolijke bloemen, landelijke rustbankjes, ja, zelfs aardig grotwerk vond, dat men gemaakt had van metaaalsohuim of van stukken der oesterschelpen, waaruilpaarle- moeren knoopen waren gesneden. Man had wezenlijk een aardig uitzicht daarop, als men voor de deur van die huisjes stond, en trad men binnen, dan was het verwon derlijk om te zien, hoe netjes, frieoh en goed gemeubileerd de vertrekjes er uit zagen. Een dagloonershuisje, waarin men voor alles eene plaats heeft en alles op zijne plaats legt of zet, ziet er soms zeer aange naam uit, terwijl daarentegen een paleis er ellendig en akelig uitziet, als alles van zijn plaats is, en men voor niets eene be stemde plaats heeft. Mijne lezers of lezere ressen zullen wel eens zulk een gebouw gezien hebben, waar het zoo akelig er uit ziet als in die afgelegen woningen in groote steden, bewoond door handelaars in oud ijzer, lompen, beenderen en dergel ij ken afval. Wij zouden niet zoo dikwijls hooren van ongelukken, van kinderen die in een tobbe met water vallen, als de tobben en de em mers behoorlijk op hun plaats werden gezet als het wassohen en sohuren gedaan is. Ook zouden de kleintjes sieh niet zoo dikwijls eohroeieu of branden, als de ketels en de sauspan stevig op het vuur werden gezet, en men de kindeven bijtijds waarschuwde, er niet aan te raken 1 Hunne kleine, teere le dematen zouden ook heel wat beter uitgroe ien, als zij twee- of driemaal daags goed gewassohen werden als hun haar, in plaats van over de oogjes heen te hangeu, gladjes weggekamd werd, zouden de gezichtjes er ook veel liever uitzien. Als eene moeder maar haar beBt er op doet, zal ze heil gauw zelve het haar van hare kinderen netjes kunnen snijden, en ais ze dan elke week maar een klein poosje er zich mede bazig houdt, zal het haar zuiver eu glad blijven. Als de ouders eiken dag vuil werk te doen hebben, dan is het wel is waar moeilijk om alles zoo heel zindelijk te houdenmaar men kan niet gezond blijven, als de morsig heid niet aanhoudend wordt weggenomen. Er zijn wel schoorsteenvegers, wier huisjes voorbeelden 'van orde en zindelijkheid zijn, terwijl-het linnen, dat men aan hunne vrou wen te wassohen geeft, er altjjd hagelwit uitziet. Diezelfde schoorsteenvegers zien er als hun werk gedaan is, zoo fatsoenlijk uit als iemand, en dat niet alleen des Zondags, Overbodig is ongetwijfeld de verzekerirg, dat het bijzonder onderwijs de regeering zeer ter harte gaat. De eed kan, meent zij, nog riet worden gemist hoewel beperkieg van het aantal gevallen waarin de eed wordt gevorderd baar weneehelijk schijnt. Wetsvoorstellen tot onderdrukking van het onzedelijk bedrijf der aborteurs en aborteuses en het openbaar aanbieden van diensten ter voorkoming van zwangerschap j zullen binnenkort het dep. van justitie verlaten. In vergevorderd stadium ver- keeren de wetsvoorstellen ter beteugeling j van den verkoop van pornografische ge- schriften enz. De regeering neemt ten aanzien van s het herstel der doodstraf een standpunt ir», overeenkomende met dat van het kabinet- Kuyper. Wat de fiaanoieele politiek aangaat be twist de regeering dat gatreden wordt in de voetstappen der vorige regeering. Da omstandigheden maken een heffiog van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbe lasting noodig. In 1905 en 1904 was geen noodstand aanwezig zooals nu. De regeering acht thans het oogenblik niet gekomen om in discussie te treden over de herziening van het tarief van invoerrechten. Een herzieniug in overwe gend proteotioni8tisehen zin ligt niet in de bedoeling. Voorstellen tot invoering van een tabaks regio of van een staatsmonopolie voor verkoop van sterken drank of van petro leum, zijn van het tegenwoordige kabinet niet te verwaehteD. Begonnen zal worden in de begrooting van financiën de afscheiding der bedrijven te regeleD. Overdreven verwachtingen voor herstel van het evenwicht op den gewonen dienst mogen daarvan echter niet worden gekoesterd. Aan het verzoek tot overlegging van een opgave vau de in de ontwerp-begroo- tiDg voorkomende kapitaal-uitgaven kan bezwaarlijk worden voldaan. De raming der middelen heeft in hoofd zaak reeds plaats gehad naar de in het Voorloopig Verslag gewenschte methode. De urgentie van voorziening in denfiaac- cieelen nood der gemeenten wordt door de regeerÏDg ten volle beseft. Zoodra de noodige adviezen waren ingewonnen, is een wetsontwerp tot herziening van het mazr eiken dag. Zelfs de straatveger, die bij mij aan de deur komt, ziet er zoo frisoh en knap uit, dat ik wel eens heb gedacht, dat hij een vrijen dag had, als hij 's avonds kwam vrageD, wal ervoor hem te doen was. Kitty Owen dacht er ook altijd aan, dat één steek bijtijds er wel negen uitwint. Altijd bad ze haar naaimand bij de hand, en ze wilde nooit hebben dat men als eene slons een speld zou gebruiken, in plaats van een knoop of band, daar men hierdoor in een knap kleed groote gaten zou kunnen maken. Ais ergens een knoop of een bandje af was en men geen tijd had, ze dadelijk er aan te naaien, dan gebeurde zulks tooh dienzcifden dag. Als Robbert en Johan met de gavnalennettec uit waren, dan her stelden zij dadelijk het minste scheurtje dat er inkwam, en gedurende stormachtige avonden maakten zij nieuwe netten iD voorraad om te gebruiken, ais zij ze noodig mochten hebben, of anders te verkoopen aan huurlieden, die het te druk hadden om zelvea netten te maken. Telkens als zij eens een buitenkansje hadden en een hal ven stuiver over kregen, spaarden zij dien op, om er dun touw, naalden, garen, band, haken en knoopen voor te koopen. Deze laatste echter raapten zij dikwijlsonderweg op en deden die dan zorgvuldig in den zak met allegaartjes. Als hunne kleederen be gonnen ie slijten, dan gebruikte men de lappen wollen stof om er gemakkelijke haardkleedjes of nuttige dweilen van te maken. Lapjes gekleurd katoeD, die van nieuwe jurken overbleven, werden aan elkander genaaid voor mooielappendekens, spreien en kussens. Had men lapjes wit katoen over, dan maakte men er nieuwe plaatselijk belastingstelsel bij den Raad r an Slate aanhangig gemaakt. Het standpunt der regeering inzake be strijding der werkloosheid is bekend. Er bestaat voor de regeering geen aan leiding om, met het oog op de duurte der levensmiddelen aan de lagere ambtenaren, een tijdelijken bijslag" op hun traotement te verleenen. De wering van militairen bij 'n betooging geschiedde naar aanleiding van de gestelde voorwnarden tot het houden dier betooging Dat begunstiging van buitenlanders bo ven landgenooten zou plaats vinden bij de gunning van leveranties, ontkent de regeering beslist. Zij is bereid tot wijziging van een drietal artikelen van de Burgerl. Pensioenwet ten einde een meer uniforme toepassing te waarborgen. De uitvoering der Gezondheidswet, de Arbeidswet en de Veiligheidswet bij één departement te brengen, schijnt der regee ring niet Taadzaam. De suikeracoijus kan bij den tegen woor- digen stand der ünanoiën niet worden verlaagd. Omtrent de werken op het Loo wordt medegedeeld dat er niet langer dan 11 uur mag worden gewerkt; dat stukwerk slechts bij uitzondering op eigen verzoek heeft plaats gehad, dat het steenhouwwerk gedeeltelijk wordt uitgevoerd onder een afdak en dat üdelfangersteen wordt ge bruikt. Oostenrijk. Hst coalitie-ministerie-Beck ia eindelijk gevallen. De premier had zoo graag zijn val nog wat uitgesteld, met 't oog op den 2en December, als wanneer de Keizer zjjn 78en verjaardag viert, 't Kabinet heeft, on- danksdet't uit Duitschers en Tejeaben,libe ralen en ebr. socialisten was saamgesteld tegen de verdeeldheden van eerstgenoem- den niet kunnen oproeien. Thans is een minister uit 't afgetreden kabinet, een chr. soaialist, bezig een nieuw kabinet saam te stellen. Als 'tgoed gaat, is dat er op 2 Dec. wel. Overigens mag Frans Jozef I van zjjn lange regeeringsjaren wel zeggen dat zjj waren weinig en kwaad" hals- of handboordjes van, of mea ver stelde de hemden der jongens er mede. Lapjes, die voor elk ander doel te klein waren, gebruikte men om er kussens, peluwen eD bedden mede op te vullen. Kitty wist altijd alles ergens voor te ge bruiken, en had alzoo het genot van vele geriefelijkheden, die iedereen kon hebben, als men maar dezelfde moeite wilde nemen, en een plan maken, volgens hetwelk men in zijue behoeften ging voorzien. In Wales leeren alle mensohen breien, zoowel mannen als vrouwen, en de kinde ren van Kitty droegon gewoonlijk kousen, die zij zeivan gebreid hadden zij gebruik ten daartoe alle verloren oogeoblikjes, en hadden altijd hun breiwerk in den zak. Zij verkochten ook sokken, kousen, mofjes en bsuffautes, en betaalden vau de opbrengst hunne schoenen. Als hunne laarzen en sohoeneu dun begonnen te worden, dan wa ren Robbert en Johan gewoon er zolen van gutteperoha onder te naaien, waardoor ze warmer werden, en wel ééns zoo lang duurden. Kitty Owen bakte natuurlijk haar eigen brood, en daar zij het ineel ongezift ge bruikte, was haar brood wel niet zoo wit, maar zeer voedzaam. Dit kostte minder en was bovendien in bet huishonden voordee- liger j ook leverde dit eigengebakken brood zulk een smakelijk ontbijt op,dat geen dame het beter kon verlangen. Kitty had ook door ondervinding geleerd, hetgeen verstandige, wetenschappelijke meDsohen beweerd heb ben, nsunelijk dat het niet gezond is, altijd verseh brood te eten. Als het brood koud is en meer belegen, zooals men het noemt, dan is het veel gezonder en voedzamer. Het Da positie van het Kabinet Beck had al wankel gestaan sinds de jongste sluiting van den Boheemsehen Landdag. De vin nige strjjd tusschenDuitschers en Tsjechen had geleid tot de uittreding van twee Tsjechische ministers uit 't kabineten nu begon voor den premier de moeilijkheid. Wie zou deze twee vervangen? DeTejechen waren niet meer bereid; en de Chr. socialen de tweede machtige groep, die in 't Kabi net vertegenwoordigd was, begon een zeer sterk vijandige houding aan te nemen. Vooral de Morsey-groep was in den laat- sten tjjd Beek zeer vijandig gezind, en een deel der Weensche chr. socialisten onder prins Liechtenstein sloten zich bjj hem aan. Een audiëntie bjj den Keizer en een saam- spreking met de leiders der verschillende partjjen waarop het Kabinet behoorde te steunen, leidden tot niets. Volgens berichten uit Weenen zei baron dr. von Bienerth, minister van binnen- landsche zaken in het afgetreden Oosten- rjjksche ministerie, het nieuwe ministerie vormen. Hjj goldt voor een gematigde Christeljjke socialist De Balcan crisis. Turkije is nogal veeleischend jegens Bulgarije. Het vraagt een zeer booge schadevergoeding. Of'1 gelijk heelt. Dief stal en roof verdienen niet anders, na de geest des tijds er geen straf meer op stelt. Nu heeft de Bulgaarsehe regeering zieh tot de mogendheden althans lot Frank rijk, Rusland en Engeland, die ia deze crisis de lakens uitdeelen gewend om gedaan te krijgen dat Turkije er iets afdoet. Deze bede heeft veel van een schuld bekentenis. Indien Bulgarije in zijn reoht was, zou 't zeggen: ik geef geen schade vergoeding. Zaterdag is Krooprins George van Ser vië uit Petersburg te Belgrado terugge keerd. Vele duizenden wachtten hem op. De burgemeester hield een redevoering en sprak de verwachting uit, dat de ridder lijke kleinzoon van Kara George er in slagen zou Servië van het vreemde juk te bevrijden. De Kroonprins bedankte met de vol gende woorden „Mijn bezoek aan Rasland riep in mij de hoop wakker dat de wettige adspiratiën van Servië door het machtige ongezonde uitzicht der Amerikanen wordt door sommige hunner eigen sehrijvers toe geschreven aan hunne gewoonte, om bjj eiken maaltijd verseh, warm brood te eten. Wat het middageten betrof, als Kitly maar voor een paar stuivers vereche beenijes van den slager of wat visoh had, die de jongens wel eens op het strand gingen vangen, dan liet ze die drie of vier uur zachtjes stoven, deed er een behoorlijke hoeveelheid water bij, eenige stukjes geroosterd brood, een uitje, of ook wel eenige wortels en rapen, wat peper en zout of blaadjes kruizemunt en salie. Als de soep dan verder met bloem van meel of rijst goed gebonden was ge maakt, dan hadden ze eeu lekkere gezonde soep, een maal, dat op een kouden winter dag zeer smakelijk en voedzaad was voor hongerige mensehen. Meu kan in sommige streken ook goedkoop afgeroomde melk koopen, en als iaën daar dan een weinig rijst en suiker bijvoegt, kan men een lek kere rijstepudding maken, daar zoowel kin deren als volwassen mensohen veel van houden. Wat het drinken betreft, moet men het er voor houdeo, dat koffie met wat sai- ktrij er bij, smakelijker is dan thee, hoewel voor oude en zwakke lieden mogelijk de thee beter is. #Laat niets verloren gaan, dan hebt gij aan niets gebrek", dit was de titel van een boek, dat een sterken indruk maakte in het gezin van Kitiy, toen Johan het eens 1 op een avond meebracht uit de bibliotheek 1 van de Zsndagsehool. Zij hadden het ge durende huu leven al dikwijls in hun stadje kuanen opmerken, dat mensohen die zich aan moedwillige verkwistingschuldig maken, tot gebrek komen. (Slotvolgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1