No. 34, Maandag 9 November, 23e Jaargang VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN Binnenland. UIT DE PROVINCIE. liechtszaken* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA T.N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent. 7 November 1908. Vrome redevoeringen" De roomsoh-katholieke Tijd schrijft een breed artikel over de oriiiek, die het Ministerie-Heemskerk bier en daar van antirevolutionaire stijve heeft te verduren. Gelijk men weet, sprak Minister Heems kerk over „de beginselen levende in de partijen der rechterzijde", dooli had men van antirevolutionaire zijde gewild, dat iets neer geprononceerd het Christelijk beginsel op den voorgrond zou zijn gesteld. In het Voorloopig Verslag op Hoofdstuk 1 kan men ook dien toon beluisteren. Immers daar leest men Sommige leden betreurden intusschen, dat het Kabinet, vooral door het vermijden van de uitdrukking «Christelijke beginselen" eeni- gen grond had gegeven voor de onderstelling, dat het de principieele onderscheiding tusschen de Christelijke beginselen en die van daaraan tegenovergestelde richtingen had losgelaten en dat het dus eene eenigszins andere schakeering der partijen ter rechterzijde vertegenwoordigde dan het Ministerie-Kuyper. Wel betwijfelden ook deze leden niet. dat het Kabinet dezelfde lijn zou Volgen als de Ministeries van 1888 en 1901 en dat elke gedachte aan verzaking van beginselen was uitgesloten, maar men achtte het toch wenschelijk, dat door eene zoo beslist mogelijke uitspraak aan eiken twijfel hierom trent een einde werd gemaakt. Naar aanleiding van dit gedeelte en andere stukken, schrijft nu do Tijd ver schillende eigenaardige opmeikingen. Zoo bijv. deze: Laten wij de waarheid eerlijk erjtennen, ge lijk zij is. Daar wordt door een groot gedeelte der vrome Protestanten, door een groot gedeelte der Anti revolutionairen vooral, groote waarde gehecht aan het «getuigen". Men stelt van die zijde grooten prijs erop, bij verschillende gelegen heden van de Regeeringstalel, vrome woorden en de belijdenis der geopenbaarde goddelijke waarheid te vernemen. Wij, Katholieken, gevoelen op dit stuk eenigs zins anders. Niet, dat het ook ons niet goed doet, ons het hart niet warm maakt, wanneer bij monde van personen, de hoogste positie in den Staat innemende, hulde wordt gebracht aan de majesteits Gods en aan Zijne Wetniet, dat wij het onverschillig zouden aanzien, indien de aanroeping Gods bij verschillende oflicieele handelingen uit ons Staatsleven zou verdwijnen maar tóch wij, Katholieken, laten in dezen allereerst het verstand sprekenin de tweede plaats pas ons gevoel. 5 Indien ons verstand ons zegt, dat een onge vraagde en geheel onverplichte godsdienstige belijdenis, b.v. van achter de Ministerstafel niet nuttig, maar schadelijk zou kunnen zijn voor de belangen, die wij hebben te verdedigen, dan hunnen wij zeer wel erin komen, dat die be lijdenis achterwege wordt gelaten. Onze katholieke Ministers, zelfs de beste en vroomste onder hen, hebben steeds zeer weinig behoefte gevoeld om van hun godsdienstig ge loof en hun godsdienstige gevoelens te «ge tuigen". Men kende hen tóch wel en wist vol komen, wat men aan hen had. Geheel hun privaat leven, vóór zij Minister werden, en ter wijl zij dit waren, legde daarvan getuigenis af. Voorts dit gedeelte Zeker ook is het, dat die meestal onbestemde vrees voor «Jesuïeten", voor «dompers", voor «fijnen" en hoe het verder aan de overzijde heeten mag, vooral in verkiezingsdagen door een partijgeest wordt geëxploiteerd. En zeer dikwijls met goed gevolg.Welk ontzaglijk kwaad bijv. heeft niet aan de positie van het Kabinet van 1901 de op zichzelf zeer juiste tegenstelling van tweeërlei levensbeschouwing gedaan, door den premier van het Kabinet, dr. Kuyper, in een zijner schoonste politieke redevoeringen geschilderd Dr. Kuyper heette het en het heet nog had allen, die niet tot de politieke Rech terzijde behoorden, »p a g a n i s t e n" (heidenen) gescholden. Het was niet waar en er is hou- derden malen op de onwaarheid der beschul- •j'K'ug gewezer. 't Doet er niets toede legende der antithese blijft en is voor de Linkerzijde goud waard. Zou iets dergelijks ook thans niet te vreezen zijn, indien de leden der Rechterzijde, in de bovenaangehaalde passages van het V. V. san het woord, hun zin kregen en het tegen woordige Kabinet bij elke gelegenheid te pas te onpas ging uitweiden over zijn christelijke beginselen in tegenoverstelling met de zeer onchristelijke beginselen zijner tegenstanders Zou dit wijs, zou dit verstandig wezen Of zou het veeleer niet zijnspelen in de kaart der tegenpartij Eo let ook eens op dit stuk uit de Tijd Zou men soms meenen, op die wijze de taak van het Kabinet der Rechterzijde gemak kelijker of wel de kansen bij de algemeene verkiezingen van den volgenden zomer gunstiger te maken Haast zou men zeggen, dat de bedoeling was, het tegenovergestelde te bereiken. Ministers zou men willen hebben, die vrome redevoeringen hielden en den mond vol hadden van christelijke beginselen op gevaar af daar door duizenden onnoozelen die deel uitmaakten van de «kleurlooze middenstof" de angst op het lijf te jagen door woorden, welke dezen niet verstaan en welke voor hen door verkie zingsagenten, om hen nóg angstiger te maken, verkeerd worden uitgelegd. Wat ons betreft, liever hebben en hou den wij een Kabinet van christelijke mannen, die stil hun werk doen en met inachtneming van de wetten Gods het land besturen en wet ten voordragen in hunnen geest, zooals van christelijke staatslieden mag verwacht worden, dan een Kabinet van Ministers, die zich ge roepen achten telkenmale den kansel te bestij gen, maar daardoor ook groot gevaar loopen door een kiezersmeerderheid, welke zoo iets noode verdraagt, bij de eerste gelegenheid naar huis te worden gezonden iets wat op zich zelf niet zóó erg zou zijn, indien er niet noodza kelijk uit voortvloeide, dat dan het land en de regeeiing weder wie weet voor hoe lang? werden overgeleverd aan het liberalisme. De Rotierdammeraan wie wij dit stuk on laener, is het hior volstrekt niet mot De Tijd eens Terrcht schrijft ons anti retol. zusterblad Het gaat in dezen volstrekt niet om een paar „vrome redevoeringen" en om een uiond vol „christelijke beginselen". Neen, wat onszei ven aangaat, vertrouwen w(j het ministerie, ook voorshands voorzoo ver het betreft zyn tactisch optreden. Maar wat w(j wenschelijk zouden achten is bekend- Niet een paar „vrome redevoeringen". Niet een mond vol „christelijke begin selen". Niet, wat de N. R. C. spottend aan mr Heemskerk toeriep kom, gebruik 't woord „Christelijk" eens Wat wij noodig achten, spoedig of iets later is, gelijk we meermalen zeiden, eene aanduiding, door het Kabinet, van wat het Christel jk staatsbeleid der drie coalitie par tjen in zijn anti-vrijzinnigkarakterbeteekent. Het ministerie moet aangeven: dit willen wy als eisch van Christelijke staatkunde tegenover iets andera dat door de vrjzinnige richtingen gewenscht wordt. Die antithese, die tegenstelling, moet voor het geheele politieke en sociale gebied worden aangewezen. Anders verwatert de politiek. En zou er ten slotte geschreven kunnen worden over onzen politieken partijstrijd, wat er nu gezegd wordt over de partijen in Amerika,dat er eigenlijk tusschen de chris telijke en do vrijzinnige richting op poli tiek en sociaal gebied niet veel onderscheid zou bestaan. Maar dan ware het met de Ch"isteljke staatkunde gedaan. LEZING van ds. Haspels van Rotterdam. Vrijdagavond werd Middelburg de gele genheid geboden te genieten van 'n woord kunstenaar, die eigen werk voordroeg. Dat mag al even zeldzaam heeten als het hooren van een toonkunstenaar, die meteigen com posities in hot publiek optreedt. Doorgaans toch laat een scheppend kunstenaar het re- prodneeeren van zijn werk over aan ande ren. Zelden is hij virtuoos genoeg om het zelf te kunnen doen. Waar zich dat geval wel voordoet, waar de schepper van een kunstwerk genoeg meesterschap over zijn instrument bezit, om zijn werk naar eigen wil en bedoeling te kunnen vertolken, daar zijn alle factoren aanwezig tot het recht verstaan en genietbn van het nieuwe werk. Vereenigds de heer Haspels beide factoren in zich Hal hij genoeg meesterschap over zijn instrument de stem om zjjn werk aan het pubüek te kunnen presonteeren We kunnen niet volmondig ja daarop zeggen. Aan den voornaamsten eisch duidelijkheid werd lang niet altijd voldaan. Het laatste stuk werd zoo rad voorgelezen, dat er voor mij althans veel van ver loren ging. Het eerste stuk was uit „Vreugden van Holland", het boek, waarmee de schrijver zich plaatste op de eerste rangen van Neer- lands letterkundigen. Het was getiteld De Erfgenaam. Ban stuk met Overyselsch- Geidersch dialect. Een schoone schets in een boek ook wel te genieten wanneer het voorgelezen wordtmaar dan moeten de hoorders dat diklect eenigszins kennen. Wie het leest, ziet de woorden en begrijpt ze daardoor. En vat hij ze niet terstond, dan kan hij ze nog eens rustig overlezen. Maar wie het hoort voorlezen en het niet begrijpt kan moeilijk vragen het nog eens te herha len. Het fijne van dit stuk wordt meer ge noten door den lezer, dan door den hoorder. Het tweede en derde Btuk waren uit 's schrijvers pas uitgekomen boek Onder de Brandaris. Van De Vlieghirs hebben we onverdeeld genoten. Hier was echte Hol- landsc'ne woordkunst iu de schildering van de oneindige zee, kalm of woedend. Hoe zagen we de bareD, als een werktuig van den westen wind, de duinen beuken terug rollen, opstapelen. Hoe eehoon werd de eenzame Vlieghors beschreven, die niet voor de mensehen, maar voor den westen wind en de meeuwen is. Dat was schoon De laatste schets uit hetzelfde boek „Leve de Koningin 1" was niet zoo gewel dig van taal. Maar boven zeide ik reeds, dat ik niet alles verstaan kon. Wat me het meeste bijgebleven is, is de kijk, dien de Bobrijver ons gaf op een troep geiten. Poezië in de op- en neergaande kopjes I Weelde in den kluchligen sprong van een jong geitje 1 Precies, zooals een schilder ons de schoonheid openbaart v an een achter buurtje. En dan het slot 1 De zwevende Sietske of tukske, op één voet balanoee- reüde, zioh vasthoudende aan een touw, wuivende met de hand, schallende haar roep over de wijde WaddenzeeLeve de Koningin! Dat was echt! Hoe heerlijk, dat er nog een publiek is voor zulke Hollandtche kunsteen publiek, dat niet leeft bij vertaalde romannetjes van Echuin allooi. Het bracht den Hol- lar.dsehen woordkunstenaar zijn dank. Hoe sohoon is onze taal 1 Dank aan de Geschied en Letterkundige Vefeeniging te Middel burg, door wier bemiddeling dat Vrijdag avond klaar voor ons gesteld werd. Ttteede Kamerverkiezingen. Nasr men uit Leiden mededeelt, zou van vrijzinnigs zijde reeds nu in ernstige overweging zijn genomen in 1909 te candi- deeien jhr. mr. H. Smissaert (oud-lib.). Ret geheime stuk van de Telegraaf. De hoofdredacteur van De Telegraaf ia, near het blad meldt, tegen hedenochtend gedagvaard, te verschijnen voor den rech ter-commissaris, belaBt met de instructie van strafzaken in het arrondissement Am sterdam, den heer mr. L. Üfferbaus Jr., ten einde inlichtingen te geven omtrent de vermoedens welke tegen hem bestaan, als zoude hij zich hebben schuldig hebben ge maakt aan misdrijf, art. 98 Wetboek van Strafrecht." Bedoeld artikel luidt Hij, die opzettelijk bescheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waar van hij weet, dat geheimhouding door het belang van den staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenland- sche mogendheid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Te Leiden is in de vacature Le Poole (chr. hiBt, aftr. 1909) gekozen tot lid van den gemeenteraad Hartovelt (imet 762 tegen 747 op Huurman (a. ea k En ia de vacature Stigter (I. aftr. 1918) Van Hoeken (a) met 836 tegen 692 op v. d. Heijde (1De partijverhouding blijft dus onverminderd. Rechts 1 stem meer dan links. Te Utrecht werd in 2 liberale vacatures gekozen 1 liberaal die 1129 stemmen be kwam tegen 797 op den a. r. Wentink, ter wijl herstemming noodig is tusschen een liberaal en een katholiek. Te Leiden was daags voor de stemming dr. De Visser in 't belang van de goede saamwerkiog en tot het leggen van 'n flinke basis voor de samenwerking in 1909 opge treden, en was eea chr. hist, kiesvereeni- ging opgericht, aangesloten bij de chr. hist. Unie. De Werkloosheid. Wij vernemeD, dat de te Amsterdam gevormde oommissie, die zioh bezighoudt met te onderzoeken ot het mogelijk is werk- loozeu Amsterdammers door landarbeid werk te verschaffsn, thans de uitvoerbaar heid der navolgende plannen overweegt lo. Het in gereedheid breogeo van duin- gronden ot ondere woeste gronden voor cultuur 2o. het aanleggen van een park voor de gemeente Amsterdam 3o. het in gereedheid breDgen van gron den in of nabij Amsterdam voor arbeiders tuintjes 4o. het stichten van een doorgangshuis veor arbeiders die naar Amerika willen euiigreeren en van te voren zioh eenige bekendheid met den landbouw willen versohafen. Het plan van een blij <ende landbouwko lonie op de heide of andere onontgonnen gronden te stichten, is door de 0 rmmissie opgegeven. Dit is, naar wij vernemeD, niet zoozeer geschied omdat de commissie dit plan geheel en al onmogelijk beschouwt, als wel omdat voor een zoodanig plan land arbeiders, die in slechte economische positie zijn, vóór stedelingen moeten in aanmer king komen. De oommissie heeft bij alle landbouw-au^oriteiten, wier adviezen zij in wod,groote bereid willigheid aangetroffen. De afdeeiing Landbouw, met haar energie ken direoteur-generaal,en deNederlanelsohe Heide-Maatschappij zijn daarbij voorge gaan van haar belangstelling voor den arbeid der commissie blijk te geven en deze met raad en daad bij te staan. Of de oommissie nog plannen zal kunnen voorstellen, welke dezen winter reeds uitgevoerd kunnen worden, is nog niet geheel en al zeker. Meer en meer toch blijkt dat een goed plan van werkverschaffing reeds maanden van te voren moet ontwor pen en de uitvoering voorherctd worden. Feitelijk bestaat er behoefte aan een perma nente instelling, welke den loop der werk loosheid gadeslaat en tijdig goade plannen van werkverschaffing ontwerpen en voor bereiden kan. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de oom missie iü het door haar aan de Emigratie- vereeniging (door wier initiaiief de commis sie ontstaan is) uit te brengen rapport voorat op dit laatste punt zeer den nadruk leggen. lïbld Door de gezamenlijke bataljons van het 3e en 10e reg. inf. zullen in in het jaar 1909 van 22 tot en met 31 Juli schiet oefeningen worden gehouden in de leger plaats bij Harskamp, onder leiding van een hoofdofficier van het 10 reg. inf. De 4 pCt. geldleening groot f 45,000 ten laste der gemeente Middelburg, is overgenomen door de heeren Oppenheim Van Till te 's-Gravenhage. Vlissingen. Het s.s. Bjliton is thacs bezig de kompassen to stellen en gsat naar men verneemt niet naar Amsterdam maar den 17 dezerj van bier naar Cardiff om kolen te laden en van daar recht streeks naar Indië. Goes. Met ingang van 1 December 1908 is verplaatst de Rijksklerk 2e klasse J. C. Tneunissen van kantoor Goes naar iut>peo- Ue E.achedé en ds Rijksklerk 3e klasse K. Kranenborg van Inspectie Almelo naar kantoor Goes. In de St. Crt. is opgenomen de kon. goedgekeurde akte van oprichting van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van bet Hotel en C\fé Restaurant „Centraal" te Goe9. Het doel der veDnootsohap, die aangegaan is voor een tijdvak van 30 jaren, is de exploitatie van het hotel en oafé- restaurant „Centraal Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10.000 verdeeld in 100 aandeelen, elk groot f 100, waarvan er 50 zijn geplaatst en volgestort. De vennoot schap wordt bestuurd door 1 directeur en minstecs 1 en hoogstens 2 commissarissen. Tot directeur is benoemd de heer L. C. G. Fukken, en tot commissaris de heer T. J. de Vries, beiden te Goes. Stavenisse. Vrijdag werd het stoffelijk overschot van den heer L. J. Dorst, in leven burgemeester eu lid van den gemeen teraad, president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem., dijkgraaf van het waterschap Stavenisse enz, op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. In den begrafenis stoet bevonden zich o.a. leden van den gemeenteraad, benevens de gemeente-se cretaris, leden van het kerkbestuur bij de N. H. Gleden van polderbesturen met den ontvanger griffier en bet mannelijk personeel der openbare school. Op de be graafplaats werd het woord gevoerd door den heer A. F. Haaaseus, gemeente-seore- taris, namens den gemeenteraad, door den heer J. W. H. F. Buijze, die den overledene als vriend herdacht, door Jhr. J. van Vredenburgh uit Tholen namens de afd. Tholen der Zeeuwsehe Maatschappij van Landbouw, terwijl een diep-erostig slot woord werd gesproken door ds. J. H. C. Kamsteeg, predikant bij de N. H. G. Da oudste zoon van den overledene, dr. C. L. Dorst van Rotterdam, dankte namens de familie voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Zierikzee. De politieagent P. Verton alhier is benoemd tot rijksveldwachter en jachtopziener te Koewacht, en de oommies te water 2e kl. in 's rijksdienst alhier P. Sioel tot rijksveldwachter te Veere. 's Gravenpolder. Vrijdagavond had de eerste cursusvergadering alhier plaats in't verleenen van eerste hulp en leggen van eerste verband bij ongelukken. Deze cursus gaat uit van de vereeniging Het Groene Kruis, en wordt geheel belangeloos geleid door dr. v. Ingen Schouten van Hoede- kenskerke, die zioh daarvoor gegeven heeft. Hij denkt in zes avonden klaar te zijn. De eerste avond behandelde Z.E.G. het liobaam van den mensoh, bloedsomloop, enz. bij wijze van inleiding, als zijnde dji^— noodig te kennen om praotisoh voldoende te kunnen worden ingelicht. Er waren ongeveer 69 belangstellenden. Centrale raad van beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had de uitspraak plaats in zake het hooger beroep van de Rijks verzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met wijziging eeDer beslissing van de Bank, aan P. v. d. S. te Middelburg is toegekend van 27 Maart 1908 at eene voorloopige rente van fl.29 en van 3 April 1903 af eene voorloopige rente van fO.§44 per werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor zijn linkersohouderge- wrieht werd gekwetst. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Alem :de in het hooger beroep van P. J, J. C., bankwerker en metaalslijper te Middelburg, legen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Rijks verzekeringsbank, waarbij hem na22Fe- bruavi 1908 verdere schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, waar door zijn rechterwijsvinger is verminkt. De Centrale Raad vernietigde u'tspraaK en beslissing en kenue getroffene ia 22 Fe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1