NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 33. 1908. Zaterdag 7 November. 23e jaargang. HISTORISCH BiltMludscfe OnrziekL CHRISTELIJK- uit m pms. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN BiuneiikndL IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '-ent. Vereenigde Staten. De] cijfers der presidentsverkiezing. Wij heven hieronder de thsns bekend geworden eijfers (de kiesmannen) der presi dentsverkiezing vergeleken met de vorige verkiezing. STAAT. 1908 1904 -*-T oS EH Bryan, D. Roosevelt, R Parker, D. Alabama 11 i 11 Arkansas 9 1 9 California 10 10 Colorado 5 5 Connecticut 7 7 Delaware 3 3 Florida 5 h Georgia 13 13 Idaho 3 3 Illinois 27 27 Indiana 15 15 Iowa 13 WW- 13 Kansas 10 10 Kentuoby 13 1 13 Lru:siana 9 9 Maine 6 6 Maryland 8 1 7 Massaoh 16 16 Michigan 14 14 Minnesota 11 11 Mississippi 10 10 Missouri 18 18 Montana 3 3 Nebraska 8 8 Nevada 3 3 New Hampsh 4 4 New Jersey 12 12 New York 39 39 North Carolina 12 12 North Dakota 4 4 Ohio 23 23 Oklahoma 7 Oregon 4 4 Pennsylvania 34 34 Rhode Island 4 4 South Carolina 9 9 South Dakota 4 4 Tennessee 12 12 Texas 18 18 Utah 3 3 Vermont 4 4 Virginia 12 12 Washington 5 5 West Virginia 7 7 Wisconsin 13 13 Wyoming 3 3 Totaal (309 174 336 140 Nog geen stemrecht. Hoezeer deze verkiezing een strijd is geweest om personen meer dan om beginselen blijkt uit het feit, dat ia verscheiden staten van het westen of het midden-westen, waar Taft een meerder heid kreeg, niettemin Democraten zyn gekozen voor het gouverneurschap. Dat Was o. m. het geval in Ohio, waar Har mon werd gekozen, en in Indiana, waar Marshall gouverneur wordt. Eenzelfde opmerkelijk feit deed zich voor in Missouri, dat aan Bryan een meer derheid gaf en toch een Republikein, Had- Jey, aanwees voor 't gouverneurschap. Enkele bijzonderheden over dea nieuwen president mogen hier nog volgen. William H. Taft werd op 15 September 1857 te Cincinnati geboren. Zijn vader, Alphorso iaft, onderscheidde zich ais rechtsgeleerde, minister en diplomaat. Op de Woodward- tchool bereidde de jonge Taft zioh voor op het bezoek van de Yale-nniversiteit, waar raoo l^n Sr6ad behaalde. In het jaar 1893 verleende zijn Alma Mater hem den titel van doctor in de rechtsgeleerdheid. ■Nadut hij Yale had verlaten, bezocht hij h°g de rechtsgeleerde school van het Cincinnati-college. Voordal hij daarop als advocaat zich vestigde, was hij eer3t nog eenige jaren als journalist werkzaam. Daarna werd hij ambtenaar van het open baar ministerie te Hamilton en vervolgens belastingambtenaar en later weer advocaat. Van 1887 tot 1892 was hij auditor-generaal van de Vereenigde Sfaten,van 1896 tot 1900 deken en professor in de juridische facul teit te Cincinnati. Io 1900 werd hij benoemd lot bondsreeh- ter en in hetzelfde jaar tot voorzitter van de Philippijnsohe commissie en op 5 Juli 1901 volgde zijn benoeming tot civiel gouverneur van de Phiiippijnen. Dit ambt vervulde bij tot Februari 1904, toen hij optrad als minis ter van oerlog. In 1906 zond Roosevelt hem naaT Cuba om een einde te maken aan de daar heersohende wantoestanden en korten tijd fungeerde hij hier als gouverneur van het eiiand. Ook in 1907 braoht Taft nog een be zoek aan Cuba, Panama en Porto Rioo om verschillende quseBties te regelen. Het vorige jaar bezocht hij Japan. Uit deze opsomming blijkt dat de heer Taft reeds een iaDgen staat van dienst in het open bare leven heeft. Uit de reeds bekende oijfers blijkt, dat in het Repres'an'enhuis en in den Senaat belangrijke republikcinsehe meerderheden zullen zijn. De republikeiusohe gouverneur vau Now- Y tk Hughes is met een meerderheid an ongeveer 80,000 stemmen herkozen. Ver schillende westelijke Blaten kozen democra tische gouverneurs. Uit de andere berichten blijkt wel dat er ditmaal buitengewoon druk is gestemd. De Engelsohe bladen laten zich natuurlijk allerlei bijzonderheden over de stemming seinets. En zoo lezen wij daar, dat de heer Rockefeller, „de rijkste man van de wereld", netjes een half uur in de file heeft gestaan tot het zijn beurt was om het stem bureau binnen te gaao, dat Pierpont Mor gan na tien minuten het wachten reeds begon te vervelen en deze dus niet stemde, dat president Roosevelt in één minuut met het stemmen klaar was, maar rijn zoon Theodore er tien minuten voor noodig had en dat de president waohtend op sijn zoon met de menigte voor het stembureau aller lei grappen wisselde. En meer van derge lijke bijzonderheden, waarop wij eohter hier niet verder zullen ingaan. 6 Novembtr 1908. Amerika maakt zioh gereed om in 1999 twee zijner groote mannen te gedenken Hudson en Fulton. Volgens De Nederlander voer Fulton reeds in 1807 met zijn stoomschip de Clermont de Husdonrivier op bij New York, nadat hij eerBt een proeftocht had gehouden op de Seine. Hij was een scheppend genie, een mach tig uitvinder. Van huis uit was hij kunstschilder, doob de werktuigkunde trok hem meer aan. Hij heeft het Panorama uitgevonden. Zijn eerste was „De brand van Mosoou". Dit was lang voor 1812. Hieruit maakt bovengenoemd blad op dat 't best mogelijk is dat de brand van 1812 niet door de Russen is aangestoken, maar aan onvoorzichtigheid der Frausohen moet zijn te wijten geweest. Veel grootecher was eohter Fultocs uit vinding van onderzeesche booten en tor pedo's, welke hij dienstbaar wilde maken aan de vredes-idee. „Be torpedo moest elke overheersching ter zee onmogelijk maken en zoo den vrede bevorderen. Napeleon hoopte dat deze uitvinding bem voor de invallen der Eageleohen zou vrijwaren doch die hoop bleek ijdel. Een premie voor 't vernielen van Eogelsehe oorlogsschepen heeft Fulton niet kunnen verdienen. Met zijn uitvinding der stoombooten was hij al even ongelukkigda proeven mis lukten dewijl de machines veel te zwaar bleken. Napoleon stootte Fulton af en ook de Nederlandsohe en Eagelsehe ragee- ring verwierpen zijn voorslag. Toen wendde bij zioh tot zijn vaderland Amerika, welks rsgesring hem belssite mei de construotie van door hem uitge vonden onderzeesche batterijen en oorlogs schepen met stoomyermogen. Een kaualenplan, door hem ontworpen, is thans nageeoeg geheel in Amerika uit gevoerd. Fulton stierf in 1814 op 50-jarigen leef tijd. Hij, zoon van arme Iersche ouders, had zioh geheel alleen gevormd, gelijk bijna alle groote mannen. Tal van andere uitvindingen aldus Be Ned. staan ook op zijn naam geboekt. „Een nieuw soort weefgetouw, een ma chine om marmer te zagen en een graaf machine schijnen door hem te zijn uitge dacht, en de uitvinding der zoogenaamde overhalen, die voor schepen van kleine afmetingen sluizen en kanaleD met ver schillenden waterstand overbodig maken, wordt ook aan hem toegeschreven. Terecht hebben du3 de Amerikanen Fulton geëerd, en onder anderen tal van plaatsen naar hem genoemd. Hij was met zrjn uitvindin gen te vroeg, zooals de uitvinders van de automobielen, de achterlaadkanonnen, de mitrailleuses enz. „De techniek was nog te gebrekkig om die uitvindingen met succes toe te passen. Andere uitvindingen moesten voorgaan, voordat de uitvindingen van Fulton weer met succes konden worden opgevat of verder volmaakt, maar de 20ate eeuw heeft hem wel schitterend in zijn eer hersteld, en de bruikbaarheid zijner denkbeelden aangetoond. Het recht der uitvinders. Het Utr. Dbl. (lib.) wijdt een artikel aan het reeds onder het ministerie Kuyper inge diende wetsontwerp ter regeling van het Octrooirecht. Na uiteenzetting van den tegen woor- digen toestand en na het geven van een overzicht van de regeleu in andere landen deze materie beheersohend, schrijft het blad In deze zaak, evenals in zoo vele andere, komen wij zoo achteraan, dat wij de keus hebben tusschen allerlei in andere landen reeds lang toegepaste stelsels. Zoo is dan het voordeel onzer achterlijkheid, dat wij althans met de ervaring van anderen voordeel kunnen doen. Wie echter op dien grond onze traagheid zou willen prijzen, die ging te ver. Integendeel, het doet ons niet alleen een droevig figuur maken tegenover het buiten land, maar doet onze eigen industrie ook schade, dat de uitvinder, zoo ver de geheele beschaafde wereld strekt, alleen in Nederland rechteloos is en aan berooving prijsgegeven. Het was een der voortreffelijkste daden van het ministerie-Kuyper, dat het dezen achter stand poogde in te halen. Wanneer zal de oogst nu kunnen worden binnen gebracht lu het vervolg van zijn betoog oritiseert het blad het verschenen Voorloopig Verslag en e'ndigt Per slot van rekening is ook door dit Voor loopig Verslag de zaak in questie geen stap verder gebracht. Dit Voorloopige Verslag, vier jaren na de indiening van het ontwerp verschenen, terwijl inmiddels twee ministeries zijn afgetreden en het tegenwoordige waarschijnlijk de algemeene verkiezingen zal hebben doorgemaakt voor dit ontwerp in openbare behandeling komt, is een klassiek voorbeeld van de onvruchtbaarheid der werkwijze van de Tweede Kamer. Moge niettemin de Octrooiwet binnen een eenigszins redelijk tijdbestek in het Staatsblad verschijnen, opdat ter bevordering der Neder- landsche industrie voortaan ook in Nederland zij gewaarborgd het recht des uitvinders. Gunstige vooruitzichten. Het Friesch Dagblad spreekt van de politieke vooruitzichten met het oog op de stembus van 1909, en ze noemt die gunstig. Immers,Daar het onderzoek van een vrijzin nige dezer dagen nog uitwees is „de coalitie verdrietig sterk". Dat is zoo, zegt het blad ze weet wat ze wil. Neem daartegenover de linkerzijde Hoe armelijk steekt daarbij de linkerzijde af. Op het stuk der sociale wetgeving is zij verdeeld. In het kiesrecht-vraagstuk eveneens ver deeld. Wat de onderwijs-wetgeving aangaat wil zij niet vooruit en durft zij niet achteruit! Hulpeloos en reddeloos conservatief is zij in dit vraagstuk van het alleruitnemendst volks belang Ze heeft geen toonbare gestalte. Er gaat geen kracht van haar uit. En aangezien elk Volk instinctief altoos op den duur hen volgt, die het naar een betere toekomst leiden, staan de kansen voor de coalitie bij den stembusstrijd in 1909 goed, zéér goed. Dat hebben wij, besluit 't blad, te danken aan den zegen des Heereu, die ons de man nen sohonk,aan wie onze reohtsohe groepen zooveel verschuldigd zijn. Voor dien zegen dankbaar te zijn en er een goed gebruik van te maken, dat is ons werk voor hef^heden en in de toekernst. De nieuwe booten van de Zeeland. De N. Rolt. Ct. heeft van de direetie der Maatsohappij Zeeland vernomen dat van een subsidie in het geheim immers in de verslagen van de Maatsohappij is daarover ook nooit iets vermeld door Duitsohland aan de Mij. uitgekeerd, geen sprake is. Dit is pure fantasie. Wat de pogingen betreft, van Duitsehe zijde aan gewend, om voor de Duitsohe industrie de levering le verkrijgen, deze hebben hierin bestaan, dat uit naam van een vertegen woordiger in Den Haag van een Duitsehe werf, daaromtrent in een vriendschappelijk gesprek wel eens een balletje is opgewor pen. Meer niet. Rijksverzekeringsbank. Naar het Rbl meldt, zal met ingang van 1 Mei 1909 waaneer alles meeloopt het nieuwe tijdelijke gebouw der Rijksver zekeringsbank aan de Hobbemakade te Amsterdam worden in gebruik genomen. In verband daarmede zal dan niet meer noodig zijn het onophoudelijk overbrengen van stukken, enz. tusschen de onderschei dene huizen en gebouwen thans in gebruik. (15 perceelen, waarvan 7 in éen complex Dientengevolge is aan ongeveer 60 jongens en een veertiental losse knechts, welke allen behoorea tot het tijdelijk bedienend personeel voor den huishouieljjken dienst, aangezegd dat zij met ingang van 1 Mei zullen kunnen heengaan. Men heeft hun diensten dan niét meer noodig. Velen van dezen zijn kostwinners voor hnn gezin of voor hun verwanten. Bij de te Steenwijk gehouden stem ming voor een lid der Prov. Staten van Overjjsel, vacature Tromp Meesters, zijn uitgebracht 2675 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren Loos (lib 1141, H. Krop (vrijz -dem.) 365 en G. Bruintjes (anti-rev.) 1169 stemmen, zoodat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heoreu Loos en Bruintjes. Be ziekte van Castro. Aan de Curgaosche Crt. ontleent de N. Crt. het volgende Wij vernemen uit zeer vertrouwbare broo, dat president Csstro volgens de jong ste berichten uit Caracas zeer ernstig ziek was, en dat, in verband daarmede ver wacht werd, dat de viee-president de lei ding der staatszaken op zioh nemen zou. Ook wordt bericht, dat de Nederlandsohe nota vaa 3 Septembor 11. de tweede nota, op dea 25ea dier maand door den Duitsohen minister-resident asn den Vene- zolaanschen minister van Buitenlaadsohe Zaken was overhandigd. Vaa een weige ring om die nota aan te nemen is, tot zoo ver de ontvangen berichten gaan, geen sprake geweest. Ia een volgend nummer leest sne.ii Volgens tot 10 dezer loopende berichten was de president van Venezuela nog steeds bedenkelijk ziek, a!dua wordt ons uit zeer vertrouwbare bron meegedeeld. Er was op gemslden datum nog niets bekend ten aan zien van de voornemens van da Venezo- laansehe regiering in verband met de jongste Nederlandsohe nota. Nationale Huisvlijttentoonstelling. By den Volksbond tegen Drankmisbruik bestaat het voornemen in 1910 een Natio nale Tentoonstelling te houden. De Rege- lingscommissie bestaat o.a. uit de heeren prof. dr. S. D. van Vsod, voorzitter, Utrecht, W. C. v. Haeften, Utrecht, A. C. de Kanter, Den Haag, M. J. de Ligt, Utrecht, Henri van der Mandere, secretaris der commissie, Den Haag, H. de Wilde,Den Haag. UIT BS PROVINCIE. Middelburg. De kapitein voor speciale diensten, F. J. Backer, uit bet garnizoen al hier, wordt belast met het toezioht op de beide oantines eu de menage der soldaten van het 2e Bat. 3a reg. inf. aldaar. Goes. De penningmeester der wijk verpleging heeft in dank ontvangen uit het busje van de zusters f7.05. Goes. Blijkens advertentie in dit no. ia er op de Beestenmarkt een tweede melfa- salon verrezenen wel van dhr. Schuer- veldvan wiens bekende activiteit men verwachten mag dat hij zijn clientèle goed zal bedienen. Kats. De collecte voor de armen bij de oogstpreek gehouden bedroeg flOJ. la de week van 28 October tot en met 3 November 1908 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoï.iea te Vlissingen 8 van roodvonk, waarvan 1 te Amemuidan, 1 te O.- en W.- Souburg, 1 te Serooskerke (W.), 2 te Vlis singen, 1 te Wemeldinge en 2 te Zaamslag 2 ven diphtheritis, waarvan 1 te Axel en 1 te Neuzen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de dagelijksche besturen der gemeenten in die provincie medegedeeld dat, nu de herziening der jaarwedden vam het onderwijzend personeel aan de open bare lagere scholen naar aanleiding van de wet van 28 Dec. 1907, in nagenoeg alle gemeenten dezer provincie haar be slag heeft gekregen zij het wenschelijk echten in verband daarmede oak bet be drag der waarde van het genot voor vrye woning voor de hoofden der scholen op nieuw te bepalen. Het wil aan genoemd college voorko men, dat het regelmatig is dat bedrag overal geljjk te doen zjjn aan de vergoe ding voor het gemis aan vrije woning door den gemeenteraad in de verordening geregeld. Er wordt aan de colleges van B. en W- verzocht mededeeling te doen of er even tueel tegen de strekking van zulk een besluit bezwaren zonden bestaan. Bruinisse. De anti-revolutionaire kies- vereeniging heeft eaudidaat gesteld voor den gemeenteraad: de heer C. Hoogerheide, zoon vau wjjlen het raadslid Z. Hoogerheide, De liberale partij stelda den heer M. Ju» melet Iz. Heinkenszand. Donderdag 5 Nov. j.l. vierde de E.Aohtb. Heer J. Steketee, bur gemeester dezer gemeente, onder veel be langstelling, zijn 50sten geboortedag. Van allo zijden werd Zijn E.Aohtb. hartelijk geluk gewenseht ea met vele geroheDken vereerd, o.m. werd hem ten bewijze van sympathie aangeboden een zilverea irkt- stel ea Iakcaoaet door de leden]|vaa den raad en den gemeente-ontvanger, een wan delstok door den geaaeeote-veld waohter ea eea rookstel door dea Kerkeraad der Gerei. Gom., alles mat inscriptie. 'aHeerenhoek In de Donderdag ge houden gemeenteraadsvergadering werd bet adres voor Staatspensioneering voor kennisgeving aangenomen. Op het adres vau dea heer Ahlstrand om adhaesie te betuigen aan de Provinciale Staten om

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1