NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 25 1908. Donderdag 29 October. 23e jaargang. CHRISTELIJK- HlSTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. TIendwet De Minister van Financiën vestigt er de aandacht van belanghebbanden op 1. dat de aangiften van de door het op 1 Januari a s. in werking treden der Tiend- wet 1907 (Staatsblad no. 222) vervallen tiendrechten bij da betrokken tiendcom- missiën moeten worden ingeleverd tusschen 1 Januari en l April 1909 2. dat formulieren voor deze aangiften, met bijbehoorende inlegvellen, aanteeka- ningen en als voorbeeld ingevulde model len, kosteloos verkrijgbaar zijn ter secre tarie van iedere gemeente en ten kantore van de ontvangers der registratie en domeinen 3. dat het aanbeveling verdient de ge gevens voor het invullen der aangiften reeds nu te verzamelen en de stukken zooveel mogelijk gereed te maken, opdat zij tijdig kunnen worden bijgeleverd. 28 October 1908. Wie zegt daar dal socialisme en gods dienst niet vereenigbaar sou zijn Wie vraagt daar of de sociaaldemocraat uw godsdienst niet respecteert P Wie verdenkt bijvoorbeeld de redac tie van Het Volk dat zij ooit lasterlijk spreekt van Gereformeerde broeders of Boomsohe geestelijken In Het Volk van heden lezen wij »A.men! De Roomsch-Katholieke kerk heeft altijd het belang der bezittende klasse gediend. Zij doet het vandaag nog. »In burgerlijke bladen vinden wij het bericht, dat in al de kerken van België Zondag een collectief schrijven van de Belgische bisschop pen werd voorgelezen, waarin hulde wordt ge bracht aan koning Cleopold, »die het doorzicht heeft gehad reeds jaren geleden in den Congo- staat de toekomst voor België te zien en vol doende ondernemingsgeest had, om de hand aan het werk te slaan," .Verder wordt dank betuigd aan allen, die bijdroegen tot ontwikkeling van het Afrikaan- sche grondgebied. Amen I »Het koloniaal imperialisme met al zijn gru welen bewierookt door hooge kerkvorsten. De koning die het geld, waaraan negerbloed kleef de, verbraste in de bordeelen van alle groote hoofdsteden van Europa, 'geloofd door de hoe ders der zedelijkheid. »Den parasieten op de negerbevolking, den schurkachtigen planters en kooplieden dank gebracht voor hun rooverijen »Is het geen heerlijk voorbeeld van Room- sche moraal? Leg nu naast deze krtiek op de dank baarheid der geestelijkheid de laagbe- den aan 't adres van den Konipg laten wy daar 1 even de nuchtere beoordeeling van den Brusselschen sociaal democraat Vandervelde, die voor overneming van den Congostaat heeft geijverd, er zelf is ge weest en teruggekomen is tamelijk be vredigd vol moed en trots, en overtuigd dat in zake de beschuldiging van uitbuiting en wreedheden zoowel beschuldigers als ver dedigers hebben overdreven. En dat schimpt niet op Vandervelden, maar op de Boomsche moraal Maar nu nog ergerlijker staaltje. De Rotterdammer heeft het opgediept uit het Zondagsblad let wel Zondagsblad van Het Volk. Het is een schrijven van „broeder Zebe- deüs Fijnman" uit Amsterdam aan „broe der Anke Domperstra" te Sneek. De gevormde namen geven den toon aan voor den inhoud. Zeer waarde Broeder en Vriend Gewisselijk, wij zijn allen in zonde ontvan gen en geboren. Een iegelijk onzer is van Adamswege met erfschuld belast en waardig der verdoemenis deelachtig te worden. Ach, zoo naar rechtvaardigheid gericht gehouden werde, wie onzer zou dan bestaan Ja, waarlijk, volmondig belijd ik, dat ik een zondaar ben als gÜ, en wanneer ik het aanzicht keer naar het binnenste mijns harten, dan bevangt mij een walging, dan knijp ik mij den neus dicht voor den stank die opwalmt uit dien poel der ver dorvenheid. Gij moogt mij dus van geen hoovaardij ver denken, dierbare Broeder in den Heere, zoo ik mij geroepen acht eenige woorden van verrrr- ning tot u te richten. Veelmin moogt gij uw hart gesloten houden voor mijne berispinge, bijaldien degene die in eigengerechtigheid ver hardt, lichtelijk tot den Satansdienst vervalt en een aanfluiting voor Isr, ël wordt. Wie niet gelooft dat Ik de Waarheid ben, zegt de Heer, hij zal in de zonde verstikken. Amen 1 Ik weet, waarde Broeder, dat gij lid zijt der alleenzaligmakende Gereformeerde Kerk en met mij den Christus, en dien gekruisigd, belijdt. Ik weet ook dat gij steeds een ijverig arbeider in den wijngaard des Heeren waart, en dat gij in de benauwde jaren van 1903 en 1905 niet hebt afgelaten voor het Godsrijk te strijden. Nog minder is het mij onbekend, dat gij ge stadig uwen weg op den Heare wentelt. Het gaat natuurlijk iSet aan, dat heele vuile ding op te nemen. Het slot, handelende over de werkloos heid, luidt aldus De nood Is groot,maar vermeet gij u te zeggen dat hij t e groot is Neemt het socialistisch ge broed niet jaar aan jaar in tal en driestheid toe. Zelfs onder hen, die Heere! Heere! roepen zijn er reeds die het oor leenen aan de vleistem van de Oude Slang, en met het roode gespuis boe leeren. Het zijn slechte tijden tegenwoordig, maar is de wereld niet genoeg gewaarschuwd Heeft de aarde zich niet geopend en trotsche steden verzwolgen Zijn in 't Oosten niet Gog en Magog losgebroken met moord- en krijgs geschrei Doch het mocht niet baten. Het slangenzaad blijft zich vermenigvuldigen en belaagt alom het zaad der vrouw. Daarom is nu de honger gekomen. Straks volgt wellicht de witte pest. Wie kan zeggen, wanneer de maat van Gods toorn is volgemeten Broeder, paar de voorzichtigheid der duive aan de vreeze des Heeren, Meng u r.iet onder de murmureerders, maar wees de Overheid on derdanig met sidderen en beven. Denk aan hetj lot van hen, die zich door Moabs dochteren lieten verleiden om op het vloekaltaar van Baal te offeren. Denk aan uw eeuwig heil, waarmee ook uw aardsch voordeel in den regel samengaat. En voor allesDenk aan de s|embus van 1909 Met broederlijken groet ZEBEDËUS FIJNMAN. Zoo schrijft het socialistische hoofdor gaan. Wie deukt, dit lezende, niet aan 't ont zettende woord uit -den Apocalyps Wie vuil is dat hij nog vuil worde. "Vreeselijke gedaehte bij dit van schrift kennis getuigende libel, dat dezelfde xon met 'thaar stralen de eene plant koestert en tot wasdom brengt, en de andere schroeit en doet versterven Dat wie zijn Bijbel leest, daarnaar ook steeds meer leere wandelen, en wie de waarheid naloopt en hoort, xich beijvere haar te doen. 3 Een bloot uitwendige om gang met den Christus en mat de Waar heid leidt tot het oordeel der verharding. Men kan niet zijn Christen en vriend van het socialisme dat dergelijke spotters, zoo niet kweekt, dan tcoh met open armen ontvangt, om ze het Christendom te doen bestrijden en met al wat denGereformeerde heilig is den draak te doen steken. DIT DE PEOTINCIE. Bij kon. besl. zija benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en aoeijnaen te Enschedé, A. J. Zonne- vylle, ontvanger derzelfde middelen te Bergen op Zoom tot ontvanger der direote belastingen en aeeijnzen te Leerdam, J. C. Altorffar, ontvanger der direotebelastlngen, invoerrechten en accijnzen te Gendringen tot idem te Oversohie, A. G. de Braai, ont vanger derzelfde middelen te Vreeswijk tot idem te Oosterwolde, W. A. Rlaassen, ontvanger derzelfde middelen te Harden- berg, Middelburg Gisteren had de los- werkman C. H werkzaam aan de Ijzer gieterij alhier, het ongeluk bij het lichten van eene bascule een bloedspuwing te krijgen, waardoor opneming in het Gast huis noodzakelijk werd geoordeeld. Bij dit lichten kwam hij op de bascule te val len waardoor dit ongeluk hem overkwam. Goes Haar wij nader vernemen xal de uitvoering van Gewijde Muziek plaats hebben op 26 November a.s. in de Groote Kerk. Het programma belooft een heerlij ken kunstavond en de namen der mede werkenden doen ons verwachten dat de verschillende zaDg- en muzieknummers een goede uitvoering gewaarborgd is. Voor den zsng toeh mocht de commissie de medewer king zich zien toegezegd van mej. D. E. Charlotte Deetsoan te Bussem.in vele krin gen bekend als 'n zeer begaafdealtzangeres. De heer J, Vel, violist, vroeger te Amster dam, tha s leeraar in het vioolspel aan de muziekschool der Mij. t. b. v. Toonkunst te Nijmegen, en de heer J. Kooima», onze bekende organift, zullen zoo te zamen als ieder afzonderlijk op hun instrument de uitvoering der instrumentale no. van het program verzorgen. De uitvoering wordt besloten met een trio voor zang, viool en orgel. Wij zullen dus onze lezers, voorzoo- ver zij daartoe gelegenheid hebben, W6l niet behoeven op te wekken tot een bij wonen dezer uitvoeringde herinnering aan vorige doet ons ook vaa deze genoeg verwachten. Moge een volle kerk de uit voerenden (en commissie) iconen alxoo het beoogde doei worden bereikt en bovenal Soli Deo Gloria Vlissingen. De directeur generaal der Staatsspoorwegen heeit bij dienstorder o.m. eervol doen vermelden dea vragenliohter P. B Seijnsfra en den poetser J. Riose, beiden alhier wegens betoonde eerlijkheid. Van het Engelsohe stoomschip Mobile werden hier twee man aan den wal gezet, die zioh aan boord hadden verstopt om te trachten de reis naar Australië kosteloos mede te maken. Btj kon. besluit is benoemd tot kapi tein bij het 3e regiment infanterie de le luitenant J, B,, Wiegel, van hot 6e. Voorts zijn benoemd bij den militieraad in onze provincie tot voorzitter J. H. C. Heysetot zijn plaatsvervanger J. N. Elenbaas, beiden lid derProvineialeStaten; tot lid, jbr. P. J. Boogaerttot zijn plaats vervanger, P. D. Tak, beiden lid van dea gemeenteraad van Middelburg. De raad vaa Waarde wees Maandag de heeren M. van Weel en W. E. de Jager aan tot het geven van lessen bij het her- baiingsonderwijs. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur werd, ten bedrage van f1402.675. goedgekeurd. Drie adres santen met reclames op bun aanslag in den hoofdelijken omslag werden een klasse ver laagd. Het adres van den Bond vcor Staats- pensioceering werd voor kennisgeving aan genomen. (M. C.) Souburg. De oud-molenaar C. W. C. had het ongeluk, toen hij den molenaar A. M. behulpzaam was bij het malen met een gasmotor, met het hoofd tegen het vliegwiel terecht te komen, waardoor hij drie bloedende hooidwonden opliep en het bewustzijn verloor. De heereu Plugge ver leenden hem spoedig hulp, en brachten h; m weer tot zijn bewustrijn. Zijn toestand is niet gevaarlijk. MC.) Ia de jongste zitting van den ge meenteraad van Nieuw- en St Joos'and werd, met 4 tegen 2 stemmen, die van den voorzitter en den heer De Vogel, besiolen adhesie te verleenen aan het bekende adres inzake staatspecsionneering. De heerKodde was afwezig. PBOV1NCIALE STATEN. Bij besluit der Staten van 7 Juli 1903 werden andermaal in handen van tied. Staten gesteld, ten einde daarover in de nejaarszitting een voorstel te doen, adres sen van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid en Boord-Beveland en van het dagelijksoh bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland, waarin aanvulling wordt verzocht van bet regle ment op de wegen en voetpaden met eenige bepalingen, strekkende tot het in goeden toestand houden der kunstwegen. In het 6erstgemelde adres wordt ver zocht tot dat einde in bet reglement te bepalen lo. dat het verboden is de wegen in de provincie, of althans in Zuid- en Noord- Beveland te berijden met vierwielige voer tuigen, beladen met eene vracht van meer dan 1000 KG. en met andere, beladen met een vracht van meer dan 750 KG., tenzij de veilingen der wielen minstens 9 cM. breed zijn, en dit voorschrift in werking te doen treden 1 Januari 1918 en 2o. dat het verboden is, behalve met rijwielen en kruiwagens, de bermen der wegen te berijden, voorzoover dit voor uithalen of voorbijrijden niet noodzake lijk is. Voorts wordt daarin gewezen op de wensehelijkheid van eene bepaling, dat de wielen der voertuigen behoorlijk moeten worden gezuiverd, alvorens de kunstwegen te berijden. Het bestuur van den A. N. W. B. wensoht beperking van het vervoer naar gelang van de velgbreedte en een bepaling betreffende het zuiveren van de wielen der voertuigen. Vau een aantal gemeente- en polder besturen zijn te dezer zake adressen inge komen, waarbij de verzoeken geheel of gedeeltelijk worden gesteund of wel men zieh daartegen verklaart. De hootdingenieur van den provincialen waterstaat, door Ged. Stalen geraadpleegd, acht breede velgen wel in 't belang van de instandhouding der kunstwegen en van de onderhoudpliohtigen, dooh zeer bezwarend voor den landbouwer,daar hij zou verplicht worden tot aanschaffing van nieuwe wielen met breede velgen, wat eene uitgaaf zou vorderen van f 40 per wagen. Een verbod om de bermen te berijden aoht de hoofdingenieur in de praoiijk moeielijk te handhaven, daar bij grind we gen niet met juistheid is te bepalen, waar de baan eindigt en de berm begint, terwijl ook bezwaarlijk zal zijn aan ie geven, of uitwijken al dan niet noodzakelijk is. Eene bepaling omtrent het zuiveren der wielen wordt door hem zeer nuttig geacht, dooh hij meent,dat zoodanige bepaling voor den landbouwer zeer drukkend zal zijn, juist in tijden van druk vervoer, terwijl overtreding moeilijk zal zijn teoonstateeren Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in dit gewest, mede op het adres gehoord, veree- nigt zieh in het algemeen met het advies van den hoofdingenieur. De redeneo, welke Ged. Staten in 1901 geene vrijheid gaven een voorstel in den geest van de adressanten te doen, bestaan nog. Zoowel het bepalen van 'n maximum- gewicht als het schoonmaken van de wielen leveren voor den landbouwer grooten last en tijdverlies op, juist in den lijd, wanneer vóór alles snel vervoer noodzakelijk is Nog meer dan vroeger zou dit het geval zijD, wanneer het thans gedane verzoek weid ingewilligd. Alsnu wil men het maximum- ge wicht bepaald zien op 1000 KG. met eene bepaalde breedte der velgen en voor het gehesle jaar, terwijl in 1901 dat gewicht werd voorgesteld op 2000 K.G. en voor een gedeelte de3 jaars. Ook is de eoatróle op het gewicht moei lijk uitvoerbaar, terwijl volgens velen niet zoozeer de meer of minder zware vrach ten, maar het drukke vervoer en slechte weêr oorzaak zijn, dat de grindwegen in hst najaar dikwijls onbruikbaar worden. Het voorschrijven van breede veilingen achten Ged. Staten om de daaraan ver bonden kosten, het verbod om de bermen te berijden om de moeilijkheid van hand having en uitvoering, niet gewenseht. Wat het schoonmaken der wielen in het bijzonder betreft, wijzen Gei. Staten er nog op, dat de gemeenteraden bevoegd zijn omtrent dit punt, dat niet geregeld is in het provinciaal reglement op de we gen en voetpaden, eene zelfstandige re geling te maken Waar zooveel verschil van gevoslen blijkt te bestaan, komt het hun wensehelyk voor geen provinciaal voorschrift te geven, maar ds voorziening op dit punt aan de prudentie der ge meentebesturen over te laten. Zij stellen mitidien voor de b-side ver zoeken af te wijzen. Aan de door de Provinciale Stalen tot Gedeputeerde Staten gerichte uitnoodiging om den regeering mededeeling te doen van de meening der Staten, dat krachtens de overeenkomst van 17 Ang, 1877 op den Staat de verplichting rust tot restauratie van het tapijtbehangsel in het Gerechtsge bouw ta Middelburg, en haar restauratie voor rekening van het rijk te verzoeken, is door Ged. Staten voldaan. De Minister van Justitie ia echter niet gezind, de kosten van herstel van het ge schonden tapijtbehangsel voor rekening van 't rijk te brengen, waarom Ged. Staten voorstellen le. de tapijtbehangsels in de zaal ten gebruike voor de civiele zittingen der arrondissements rechtbank te Middelburg ts doen restaureeren 2e. op de provinciale begrooting voor 1909 posten te brengen voor de kosten van herstel in uitgaaf tot een maximum van f 2000 en voor de bijdrage van het rijk in ontvang ten bedrage van een derde der kosten. Een zaak, die aan Kampen herinnert is thans te Winterswijk uitgekomenl Voor eeuigen _tijd is aldaar een nieuwe school voor m. u. 1. 0. gebouwd, voorzien van cen trale verwarming. De reservoirs moeten geregeld vaa water voorzien* worden. Ze bevinden zioh op den zolder boven de sehoolvertrekken. Wat blijkt nu echter? Er is geen trap om op den zolder te komen en nu is men verplicht daarop te klauteren en het water emmersgewijze naar de reser voirs te dragen en dit gebeurt soms ODder desehooitijden. (Arnh.Ct.) De Minister van Oorlog is voornemens voor de scherpschutters een draagmedaille in te voeren, bestaande uit imitatie-zilver of brons deze medaille zou dan ook kunnen worden gedragen door de miliciens, terwijl zij met groot verlof zijn. B. op Z. Crt. Te Dinxperloo waar in de laatste dagen vele smokkelingen voorkwamen, had een Pruisische commies zich Maandag in een varkenshok verscholen om de smok kelaars te verrassen. Twee hunner werden ontdekt toen zij een mand met levers naar Prnis3en smokkelden. De levers werden in beslag genomen. Uit wraak zijn toen by dezen commies de ruiten ingeworpen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft mr. P. J. Troelstra persoonlijk en ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de Papen- drechlsche rechtzaak en zal hij haar bij de behandeling der staatsbegrooting in de Tweede Kamer ter sprake brengen. De Passie-spelen1' te Apeldoorn ver boden. Te Apeldoorn zouden op de kermis ook worden opgevoerd de „passiespelen van Ober-Ammergau", waarbij het lijden, de dood en de begrafenis van ODzen Heere Jezus Christus in levende beelden op het doek zouden worden gebracht, begeleid met muziek en pianospel. Daartegen is door de anti-kermisvergaderingen, de predikan ten der Ned. Herv. kerk en particulieren geprotesteerd. Daarna nam de kerketaad der Geref. kerk 't besluit den burgemeester, den heer Tutein Nolthenius, vroeger bur gemeester van Vlissingen, te verzoeken de opvoering dier „passiespelen* te verbieden. De burgemeester heeft daaraan gehoor gegeven en de voorgenomen opvoering verboden. Te Hoogeveen is een schipper, toen hij zich aan boord wilde begeven, van de loopplank in bet kanaal gevallen en ver dronken. Te Amersfoort he,'ft zich een slager die binnenkort in het huwelijk zou treden, met een pistoolschot van het leven beroofd Men vond het lijk nabij het Lokhorster bosch- Sadert gisteravond wordt te Rotterdam vermist de onder havenmeester W. v. D., tevens inspecteur van politie, die vermoedelijk by de Hull-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1