j tenten ij voegsel van „DE ZEEUW" van Maandag 26 October 1908. No. ïapoeder ÏD Gemengde Berichten. in I r L 2 75 ten, Ir. ea 2 len tars, helft in een laap te koop. Eneeht lel burg Marktprijzen van Tarwe en Meel. VERBETERING. TelegrallscH Weerbericht Vertrokken en aangekomen Schepen. 1 i 12- 18- 18- 15- 16,- I. la/t- auwdheden, bij ïortademige ge- Igrootste succes ter inzage, per doos, onder |t 10 ets. ver postwissel, bij 5N Co., [orte Noordstr., 2 [staande Firma idbouwzaden, erspreiden en >n hooge >0 aan. D. Y. ban Warmoes- d a m. 26 cent per kilo, ct. per Liter, j. 38,1L. 8ct. 90,1 L. 20 ct. varen, Midd'b. IIEB, Sleper Lars WISSE Sz., Lars, bij JOH oelie. Meliskerke. lei Klevers- I i'y H. JANSE, landbouw. De najaarsbemesting der vruchtboomen. I. Heer dan vroeger wordt tegenwoordig de aandacht geschonken aan een zorgvuldige behandeling der vruchtboomen men heeft begrepen, dat de vruchtboom alleen dan by den voortduur ryke winsten op kan leveren wanneer hy eene zorgvuldige verpleging geniet. Even als alle planten heeft de vruchtboom om te groeien en tegedyen, warmte, lioht, water en voedsel noodig. Dit laatste wordt deels door de bladeren uit de luoht, deels door de wortels uit den bodem opgenomen de laatste noemt men in engeren zin de voedingsstoffen van den boom. De voedingsstoffen, die de boom met zijn wortels uit den bodem haalt zijn stikstof, phosphorzuur, kali, kalk, zwavel, magne sium ea ijzer enz. Wanneer een dezer stoffen outbreekt, dan kan de boom niet wassen, terwijl men tevens moet bedenken, dat de wasdom van den boom zioh regelt naar de voedingsstof, die in de kleinste hoeveelheid in den bodem aanwezig is. (Wet van het minimum). Zwavel, magnesium en ijzer is doorgaans in eiken bodem in voldoende hoeveelheid aanwezig; anders is het met de stikstof, het phosphorzuur, de kali en de kalk. Deze Btoffen moeten door bemesting steeds aan de boomeu toegevoerd worden als men elk jaar een rijken oogst van hen halen wil. Vooral mag. men de kalk en de kali niet vergeten, wijlen dhr. J. Th. Cattie, in leven, directeur der Rijks-Tuinbouw- sohool te WageningeD, besloot dan ook «yn zeer belangrijken «Open Brief aan alle Boomgaardeniers en Fruittelers in Nederland", o. m. met deze woorden wSpaart geen kalk nooh kali". Dat de vruobtboomen veel kalk en kali noodig hebben, wordt ook aangetoond door de onderzoekingen van Trufïaut (in 1902,). Deze vond in 1 K G. éénjarig hout de volgende hoeveelheden, kali, kalk en phos phorzuur in grammen Appelboom 0.730 kali, 7,230 kalk, 0,610 phos. Pereboom 0,911 4,420 0,280 Pruimeboom 0,579 3,270 0,263 Kerseboom 1,500 4,170 0,336 Volgens dr. Emil Wolff vindt men in 1000 K.G.: Appels 0,8 Kg. kali, 0,1 Kg. kalk, 0,3 Kg. phos. Peren 1,8 Kg. 0,3 Kg. 0,5 Kg. Kersen 2 Kg. 0,3 Kg. o,6 Kg. Pruimen 1,7 Kg. o,3 Kg. 0,4 Kg. En in de boutasoh der loofboomen 10 pCt. kali, 30 pCt. kalk en 3* pCt. phosphorzuur. Uit deze opgaven blijkt zeer duidelijk, dat kali en kalk eene voorname rol spelen in het leven der vruohtboomen en dat het twee stoffen zijn, die in de bemesting der boomgaarden volstrekt niet mogen ont breken. Bezien wij nog eens nader, welke die vol is. De kali werkt in de eerste plaats mede, om den vruchtboom een gezond en krach tig loof te versohsffeo, waardoor de boom den grondslag krijgt voor een goeden wasdomdit ken men goed begrijpen als men weet, dat de bladeren, als het ware, kleine fabriekjes van zetmeel zijn, en dat de plant geen andere organen heeft, welke het vermogen bezitten, om zetmeel te vormen. Heeft de vruchtboom over eene vol doende hoeveelheid kali te beschikken, dan kan hij forsche, levendig groene bla deren vormen is dit het geval niet, heeft hij kali gebrek, dan krijgen de bladeren een kroeselig voorkomen en vertoonen on regelmatige, bruinachtige vlekken. Verder krijgt door de kali het hout meer weer stand tegen de werkiDg van de vorst, ter wijl de kali ook krachtige vruchtknoppen te voorschijn roept. Na de bevruchting werkt de kali zeer gunstig op den groei der vruchten, terwijl zij ook een zeer goeden invloed op den smank, den geur en de kleur van het ooft uitoefent. De kali bewerkt dus niet alleen een grooter opbrengst van het ooft, maar ooü eene betere hoedanigheid van de vruoht, waardoordeza grootere marktwaarde krijgt. Wanneer een boom a m kaliarmoede lijdt, is dit aan den groei van het hout duidelijk merkbaarzeer in het oogvallend is alsdan het vöór den tijd afsterven der jaarloten en oudere takken. Ook het ontijdig laten vallen van de vruoht kan een gevolg van kaligebrek zijn. Zlerk nkuv s. Ned. Herv. Gem. Drietal te Amsterdam (vac. v. d. Dassen) dr. P. J. Kromsigt te Rotterdam, N. van Schouwenburg te Mijnsheerenland en G. A. Slagmolen te Dordrecht. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Zwolle J. Jansen te Utrecht. PREWKItEURTEN Zondag 25 October. Goes, voorm. half 10 ds. Steinz, nam. 2 uur ds Boersma, avond 6 uur ds Steinz. Sclioolnieuws. Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Woenadag 21 Oct. 11. kwamen op uit- noodiging van den Schoolraad voor de Scholen met den Bybel afgevaardigden ▼an de Bestoren, alsmede de Directeuren der bijzondere Kweekscholen by een in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Da vergadering werd geopend door den WelEerw. heer ds. fl. Pierson van Zetten, voorzitter van het Moderamen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Deze vergadering had ten doel eeue voortzetting der besprekingen van die van 8 Juli 1.1., voornamelijk wat betreft de fiuanciëele bezwaren tegen het Ko ninklijk Besluit van 8 Mei 1906 betref fende subsidiëering van byzondere kweek scholen, zooala dat gewyzigd is by Koninklijk Besluit van 29 Jan. 1907. Nagenoeg alle kweekscholen waren ver tegenwoordigd. Aanwezig was het kamer lid mr. Baron van Wijnbergen. Van de heeren Jhr. mr. A. F. de Savorniu Loh- man en mr. Dr. D. A. P. N. Kooien waren mededeelingen van verhindering ingeko men. Door den heer R. Derksen werd voor lezing gedaan van de notulen der vorige vergadering, w.arua over de punten van bespreking eene zeer ievendige gadach- tenwisseling werd gevoerd. Onder meer werd het besluit der vorige byeenkomst bevestigd, een eindrapport samen te stellen en aan de Regeering te zenden, terwyl onder algemeene goed keuring werd aangenomen jaarlijks eene gecombineerde vergadering van de Be sturen en Directeuren der byzondere kweekscholen te honden. De aote-examens mondeling gedeelte zullen aanvangen te 's-Gravenhage in de Lage Fluweelen Burgwal vo irNederl. taal en letterkunde (Kvii) 24 eo 25 Nov., 1, 2, 8 en 10 Deo,, telkens te 10 uur en te 1,30. Geschiedenis (Kvin 5 Nov. 10 uur, op 14 en 19 Nov. te 10 uur en 1,30 op 3 en 12 Deo. te 10 uur en op 22 ea 23 Deo. te 10 uur en 1.30. Aardrijkskunde (Kix) 1, 2,8 en 10 Deo. te 1.30, op 9 Dec. te 10 uur eD 1 30 uur. Staathuishoudkunde en statistiek 14 en 21 Nov., 5,12,19 en 28 Deo. Staatsinrich ting 7, 21 en 28 Nov., 5,12,17,18,19,21, 23, 24, 28 en 29 Deo. te 10 en 11 en 1 30 en 2.30 uuren 22 en 30 Deo. Schoonschrijven op 26 Oot., 5,12,13,16, 19, 23 en 30 Nov., 3, 7,10,14, 21. 24 en 28 Deo. 10.30—12 en 2—8 uur. Stuurlieden-examens. Geslaagd te 's-Gravenhage groote stoomvaart derde stuurman G. Tijmons, B. de Vries, F. C. J. Hantzschgroote zeilvaart derde stuur man A. Vuman sleep vaartstuurman K Vogelaar. Te Aarle Rikstel (N.-Br.) is Minkje v. Croy, bijgenaamd „Minkjelief", dood in hare woning gevonden. Hoewel be schikkende over een eigen huisje en een aardig vermogen, leefde zij uiterst armoe dig en leed zelfs dikwijls gebrek aan het hoognoodige. Stilzwijgendevergaderingen. Zooals men weet is de Pruisische regeericg erop uit da binnen het ryk wonende Polen zoo veel mogelyk te «verduitschen". Zoo is het hun o. a. verboden in publieke vergaderingen de Poolsche taal te gebrui ken. Verontwaardigd willen de Polen zich niet aan deze wet onderwerpen, en van den anderen kant toch ook niet met de politie in aanraking komen, daar met byzondere strengheid tegen de overtreders wordt op getreden. Toen is de Poolsche pers op het denk beeld gekomen, „atilzwygende" vergade ringen te hondenen zoo hebben nu de Polen reeds verschillende meetings geor ganiseerd, waarop geen enkel woord is ge sproken. Ziehier hoe zoo'n vergadering plaats vindt. Aan de aanwezige personen worden de teksten van de redevoeringen, die na tuurlijk in het Poolsch zyn geschreven, rondgedeeld, ledereen leest ze stil in zich zelf Daarna schrijft men de voorgestelde conclusies op een groot bord, en wordt er overgestemd, zonder dat er ook maar één woord wordt gehoord. Ten slotte wordt de vergadering even stilzwijgend gesloten en keeren de aanwezigen, steeds zwygend, naar huis terug. Op die manier kan de politie niet tus- schen beide komen, en wordt van den anderen kant de Dnitsche taal ten «enen male vermeden. Een Fransch drama in de gerechtszaal. In Januari liep de vrouw van eenPa- rijsch werkman met een vriend van haar man weg. Na eenigen tyd zag de echt genoot het paar samen op straat. Hy stak den man met een mes, en deze stierf. Gisteren stond ds moordenaar terecht. Zyn vrouw smeekte de gezworenen haar echtgenoot vry te spreken; hy had haar vergeven, zeide zij, en zij wou weer met hem leven. En de gezworenen spraken hem vry- Uit Napels kwam gisteren bericht, dat de Etna al twee dagen ijverig aan het lava spuwen is. In den omtrek valt de asch overvloedig. Sedert verleden jaar mag in Enge land een vrouw als mayor gekozen wor den Dat is nu voor het eerst geschied. In High Wyoorabe, een stad van ruim 17,500 inwoners, is Hiss Dove, een oud leerares bij bet middelbare onderwijs, tot burgemeesteres gekozen. In het oostelijk gedeelde van Zuid- Wales heeft zulk een stortregen plaats gehad, dat mijlen gronds zijn overstroomd. Het regende onophoudelijk gisteren en heden tot in de eerste morgenuren, doch uit de verschillende berichten blykt, dat de eigenlijke vloed vooral plaats greep in de bergstreken van Noord-Oost Gla morgan en de omliggende landstreken. Een gedeelte van den Great Western- Spoorweg werd weggespoeld en eene hol te van 10 voet diep werd op de spoor baan naar Newport gemaakt. Op nog an dere plaatsen werd de spoorweg wegge spoeld. Een ongeval kwam veor aan een reizigerstrein die bijna twee rijtuigen verloor. Gelukkig dat ds trein langzaam reed. Drie menschen zijn in de overstroo ming verdronken. Een verschrikkelijke tocht door een vurige vlammenzee heeft 'n trein gemaakt, die vier steden in Michigan, Amerika,welke door ontzettende boschbranden geteisterd en een clïer der vlammen geworden waren, bulp zou brengen. Een nader bericht uit New-York meldt Reeds twee dageu laog woedde de brand in de plaatsen Metz, Pulaski, Millersbrug en Posen en niettegenstaande de heldhaftige pogingen der inwoners om de vlammen te stuiten, brak de brand steeds weer met nieuwe wilde kracht door en verwoestte alle huizen. Toen de hulptrein, welke de van alle middelen ontblootte geredden op nemen zon, in Metz binnenliep, vond ze nog nauwelijk 30 inwoners ter plaatse, die in natte doeken gehuld aan den overal ron dom woedenden brand weerstand hadden geboden.Toen de trein verder wilde rijden, greep de vuurmassa ook de dam van de spoorbaan aan en het was onmogelijk door te driDgen. De trein stoomde in wilden haast naar de verbrande stad terug. Deze tooht heeft de machinist Foster beschreven. Met vollen stoom op reden wij aohleruiten ik hoorde het angstige gilled, den dood schreeuw van de stikkende inzittenden, die in de gloeiende wagens gevangen zaten. Dicht by het dorp Nawinski werd de verschrikkelijke tocht bij tragische wijze door het noodlot afgebroken. De zware machine brak door de half verkool de brug en de zwaar beschadigde trein stond stil midden en de vlammenzee. De wagens konden met geen mogelijkheid meer van de plaats bewogen worden. De toestand was ontzettend. Het was onmo gelijk iets voor de ocgelukkigen te doen, die de brandende portieren niet eei.8 met hunne handen konden aanraken. De sto ker, de conducteur en ik zochten in de water tank van de locomotief een toe vlucht, tot het water ten slotte zoo heet werd, dat we het daarin ook niet meer konden uithouden. N u zochten de con ducteur en ik in wanhoop een twijfelach tiger! uitweg. Wij dachten niet anders of wij gingen onzen brandstapel tegemoet. Met twee mensohen, die uit de wagons hadden weten te ontsnappen en van wie wij op onze vlucht er een nog kwijt raakten, kropen wij zoo .snel wij konden over den gloeiend hee- ten grond, welke met rook en Boh bedekt was en waaruit steeds overal vlammenton gen naar boven schenen te lekken. Het was een versohrikkelijke tooht eer wij Posen bereikten. De drie geredden hebben af schuwelijke brandwonden opgeloopen, terwijl handen en voeten bijna geschroeid zijn. De anderen schijnen allen in den vuur gloed hun ondergang gevonden te hebben. Het lijk van den stoker; werd dioht bij de machine gevondeD, buitendien werden onder de verbrande wagens 16 andere ver koolde skeletten vandaan gehaald. Een Iersehe eiland-koning. Het overlijden, dezer dagen, van den koning van Innishmurraq, heeft de op merkzaamheid weer eens gevestigd op een merkwaadig, oeroud Iersoh vorstendom, dat aan do kust van Sligo ligt, en ongeveer 80 inwoners heeft, die voor het meerendeel nooit van hun eiiandje naar het vasteland zijn overgestoken. De /koning" woonde in hst zoogenaamde slot aan den stadsmuur, die zoo breed is, dat men er met paard en wagen overheen kan ryden. Eigenaardige, celvormige hui zen, altaren. Keltische kruisen en andere belangwekkende antiquiteiten, benevens verscheidene kerken, bewyzen pen ouder dom der koningsstad op dit kleineeilandje, dat hoogstwaarschijnlijk vroeger deel uit maakte van het vaderland. De bevolking knoopt aan byaa iederen steen van het plaatsje een overlevering vast. Zij leeft tamelijk kommervol van de vischvangst Ondanks de drie kerken heeft het eiland geen geestelijken en geen po litie. De „koning", waarschynlyk de werke lijke afstammeling van een der vele, onde Iersehe koningsgeslachten, beslist ieder geschil. De vreemdeling vindt in het in teressante, aan het wereldjagen ontko men, kleine koninkrijkje een vriendelijke ontvangst, en kan zelfs de hooge eer genieten, dat een Iersehe koning met hoogatdeszelfs eigen hand hem den volks drank, de beroemds Iersehe whiskey toe reikt, Keizerin Eugènie. heeft in den mor gen, dat de vijandelijkheden in den Franso-Duitsohen oorlog begonnen, tegen over Mile. Redai later Mme. Victor Dnray onder een vloed van tranen ontkend, dat zij had gezegd: „Dit is mijn oorlog." In de Revue Hebdomadaire traoht nu de Fransohe geschiedschrijver Germain Bapst aaa te toonen, dat de keizerin moei lijk ontkennen kon, dat xy den oorlog aangesticht had. Immers, volgen» prins Poniatawski, des keizers opperstalmeester, zei de keizerin kort te vorenIk hoop dat Prnisen en Spanje niet in bun schulp zullen kruipen". vMaar, als Pruisen in zijn schulp kruipt en niet wil vechten, is dat een diplomatieke overwinning voor Frankrijk", zei Ponia tawski daarop. „U verstaat niets van de politiek", was 't antwoord van de keizerin. Den volgenden dag kwam er een telegram, dat de candidstuur van deu Hoheasoilern voor den Spaanscheo troon tsrug was ge trokken. De keizerin, teleurgesteld en boo3 verfrommelde het telegram en wierp het op den grond. Dat gebeurde op St. Cloud in de billardkamer, en gravio Walewska en generaal Reille waren erbij. Deze twee voorvallen bepalen Bapst's oordeel ten dezen. Hy brengt nog eenige onbekende bizonderheden uit den oorlog aan het lieiht. Dinsdag 27 October. Goes, half 2 op het slot door not. v. Campen voor mevr. Ds Meulemeester 50 olmen hofstee v. Dyke, 42 op hofstee Pad mos en 42 op hofstee De Jager t« Rilland. Goes, 200 olmen door not. v. Diesel by wed. M. Ryk voor dhr P. Ryk te Hein- kenszand 3 uur op den '3 Heer Hendriks- kinderendyk. Woensdag 28 Oct. Middelburg, ook Dinsdag door not. 8truwe Notarishuis rose en blauwe gebloemde wollen dekens, tapytgoederen, tafellakens, japons'offen, enz. 10 uur. Inl. de Groot en Hondius. K a p e 11 e 2 uur bij Hanson door not. Liebert voor dhr v. d. Have, Lenshoek en Hollmann 4,8758 H. bouwl. in Maalstede. BURGERLIJKE STAND. Van 16-23 Oot. ZIERIKZEE. Ondertrouwd: J. P. Flikweert,23 j.jm. en E. v. d. Panne,21 j jd. Bevallen: A. Saman geb. W illemse, z.M. Maliander geb. v. Strien, z. A C. Birrevoets geb. v. Burgh, z. M. P. Landman geb. Bij de Vaate, z. Overleden: C. v. Beveren, 8"» j., wed, v. J. Zonruiter L. Bij de Vaate, 50 j., man v. L. BootM. MorijD, 86 j, wed. v. P. Waardenburg; N.'J. Lemson, 4 m., z. THOLEN. Bevallen: C. v. Oeffelen geb. v. Oeffelen, z. Overleden; S. L. v. Luijk, 14 d z. V ellingsvereeniging „Zuid-Be veland" GOES, 24 October 1908. Roodekool 2 a 3 ct., Bananen 3 a 4 ct., beiden per stuk; Bezide Chamonthel i 2,15, Soldat Laboreur f3,90, Gieser Wildeman f2.75. alles per kinDorethie Royaal 4 a 5 ct., Goud Reinet 6 a 8 ct,, Bellefleurs 5 a 8 ct., Zoete Bellefleur 4 a 5 ct. alles per K.G. Dinsdag veiling van 5600 kilo zure belle fleur en 400 kilo zoete Hollaarts. Veillngsvereeniglng Walcheren. MIDDELBURG, 23 Oct. i908. Aardappelen f i.6o, Uien f2.80 a f3, Kool rapen (Holl.)fi.40, Nouveau Porteau 15, Grou w- zoet f 3 a f 3.10, Peperappels f 2.80, Huisman- zoet f 2.80, Mispels zoete f3.10, GiezerWildeman f 6.80, Couré Pendu f 3.6O, alles per H.L., Zure Bellefleur f 2.25, Goud Reinettf f 1.90 Zu-e Mis pels f 1.30 a f 1.4o, alles per kin, William Du- chesse 2e s. f I.5O per l/., kin, Blauwe Druiven 18 a 43 ct., Thomaten 12 a 22 ct.,beide per K.G., Conseiller de la cour 45 ct., Bruine boonen 46 a 47 ct.. Spruiten 32s a 37® ct., Suikerboonen39 ct. Kastanjes 35 ct., Koningspipping 37® ct., Snij- boonen 45 ct., alles per 5 liter, Bloemkool 5 a 12 ct., Sla 7, a 1 Yi ct., Roode kool 3 a 5 ct.,Andijvie 7, a 1® ct., Savoije kool 2® a 4 ct., Boeren kool 9 ct., alles per stuk, Spinazie 6 a 20 ct., Zurieg 8 a 14 ct., Postelein 25 a 28 ct., Molsla 3i a 39 ct., alles per ben, Peen 2 a 3® ct., Prei 4 a 5® ct., Ra pen 2 a 3 ct., Radijs 1 a 2 ct., Karoten 2® a 3 ct., Selderij 1 a 10 ct., Pieterseliel a 2ct., Rammenas 1 a 2 ct., alles per bos. AXEL, 24 Oot. 1908. Oude Tarwe f 9,50 a f Nieuwe Tarwe f 9,50 a f Rogge f 7,80 a f 9,Nieuwe Wintergerat f 8,50 a f 9, Zomergerst f af Nieuwe Haver f 6,50 a f 7,Kookerwten f 11,— a f Voererwten f 10, - a f Paardeboonen f 10, af Lynzaad f a f Koolzaad f 17,50 a f Aardappelen f2,45 a f2,50. Alles per 100 K.G. Amsterdamsche Goederenmarkt OVERZICHT DER WEEK. Suiker. Beetwortel-. De markt verkeerde deze week over het geheel in zeer vaste stem ming op den door de meeste berichtgevers iets lager dan verleden jaar geraamden beetwortel- oogst en op de ongunstige berichten uitDuitsch- land en Oostenrijk tengevolge van de strenge vorst in de noordelijke streken. Zoowel voor raffinaderijen als voor speculanten bestond hier groote kooplust en de omzet was per Oct. Dec. tot f ll'/ie af 1274 vrij belangrijk. Geraffineerd. Stemming deze week zeer vast, met veel vraag voor Engeland. Superior crus hed f 15 7i genoteerd. R ij s t. Ongepelde en gepelde in alle soorten prijshoudend. Specerijen. Notemuskaat en Foelie on veranderd, met enkele afdoeningen van het op- gehoudene. Peper kalm. Kruidnagelen. Zan zibar op termijn met kleine schommelingen, vrijwel stationair. Amboina. De oogst wordt op 4000 picols geraamd. Katoen. De stemming der markt was in de afgeloopen week, alhoewel fluctueerend, vast en men sluit op hooger prijzen. De niet al te gunstige weerberichten van Amerika en de verbetering in den algemeenen toestand aldaar gaven aanleiding tot die meer gunstige stem ming, welke echter gedeeltelijk werd tegenge houden door de minder goede vooruitzichten omtrent een spoedig te verwaehten einde van de lock-out in Engeland. Men noteertloco rolddlg. Amerik. 28 a 287, ct., basis dito dito Dec./Jan.-lev. 267a a 263/, ct. Meekrap onveranderd. Tin. De prijsfluctuaties waren deze week niet groot, doch er vond flinke omzet plaats, vooral in Banka prompt dat dringend aangebo den werd en ten slotte f 1/i a f 3/„ lager verhan deld werd dan Dec. en Febr. Het slot was le vendig voor Banka prompt f81 en per Dec. en Febr. f 813/8. Raapolie was zoowel voor dadelijk als op levering stil, tenslotte was er voor Nov./Dec. iets meerdere vraag bij de contramine. L ij n o I i e opende vast op minder gunstige oogstberichten uit Argentinië, liep dan op te genspraak weer f '/4 terugeen en ander gaf aanleiding tot groote zaken op termijn, in loco was het stil. De markt sloot kalm. De lijnzaad-verschepingen bedroegen ll,90o last van La Plata en 90o last van Indië. L ij n z a a d was deze week vast, doch hier i ging niets om, daar men de verhoogde prijzen niet wilde betalen De groote verschepingen van Argentinië bleven ook heden op de prijzen zonder invloed. Koolzaad stil en lusteloos, zonder zaken. Fijne Zaden. Kurwijzaad minder gevraagd ea prijzen eerder ten gunste van koopers. Mos terd- en Maanzaad blijven tot noteeringen te plaatsen. Kanariezaad eerder vaster. Men noteertMosterdzaad (bruin) f 30 a f 30Va, dito (geel) f 20 a f 22, Kanariezaad f 9'/< a f O3/,, per 100 kg., incl. baal; Karwijzaad f 213/4 a f 22, Maanzaad(blauw)f 103/, a 111, per 50 kg., incl. baal. Ansjovis bleef in dezelfde stemmingen de prijs voor 1907 en 1906 liep tot f 52 terug. Vrijdag 23 Oct. ANTWERPEN. Tarwe prijshoudend. PARIJS. Tarwe prijshoudend. Per Oct. fr. 23. BERLIJN. Granen. Er heerschte hier he den een kalmere stemming. De oogstberichten uit Argentinië luidden weder gunstig, onder den invloed waarvan Liverpool aanmerkelijk flauwer was. Daar er bovendien weinig handel was, konden de tarweprijzen zich slechts ternauwer nood op het standpunt van de nabeurs van gis teren handhaven. Voor rogge was er,tengevolge van zaken voor uitvoer, weder vraag voor eenige zeehavens en terwijl het aanbod tamelijk be perkt was, moesten koopers op levering iets hoogere prijzen besteden. Haver in loco vast, met zeer beperkt aanbodop levering goed prijshoudend. Slot- Openings- Vorige koers. koers. slotkoers. Dec.205.75 206.25 203.50 Mei: 210.210.25 20925 BUDAPEST. Tarwe vast. NEW-YORK. De termijnmarkt van Tarwe opende traag en Va ct. lager, fluctueerde verder om dezelfde redenen als te Chicago en sloot flauw. In loco traag. 23 Oct. 22 Oct. 21 Oct. 20 Oct. Voorjaars no. 1. Northern 1I2H27/8 ill7/» 1 to1/.. Roode Winter 108Y3 1097- 1097,, 1087, Oct. Dec. Mei luh 23 Oct. io97s i097/s 22 I0978 1,0 Va 21 i09=/a no's 20 io83/< 1097, CHICAGO. De termijnmarkt van Tarwe opende traag en ®/s ct. lager, daalde verder in verband met gunstigerweder en naar aanleiding van flauwere telegrammen, maar kleinere ver schepingen van Argentinië en contramine-dek- kingen veroorzaakten een herstel. Daarna trad weder eene daling in tengevolge van gunstige oogstberichten uit Argentinië,op hoogere oogst- ramlngen van Australië,wegens verkoopen door Armour, naar aanleiding van onbevredigende exportvraag, op verkoopen zoowel door haus siers als baissiers en doordien verwacht werd, dat de statistiek aanstaande week in het voor deel van baissiers zal luiden. De markt sloot flauw. Oct. Dec. Mei Juli 23 Oct. 99— io23/8 977, 22 99 5/, 103— 97 V, 21 993;8 io2®/„ 9772 2°_*9SY2 10'7A 97— Het voorstel van B. en VV. vau Vlissin- gen in zake het maken van een buisleiding en brandputten in de Bier- en Kaaskaai is door den Raad verworpen. naar waarnemingen in den morgen pan 24 Octmedegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 779 4 te Riga (in N.-Rusland), laagstestend 744.9 te Horta (op de Axorisohe eilanden N.-Afrika). Verwachting tot den avond van 25 Oot.: Zwakke tot matige, Oostelijke wind. Ge deeltelijk bewolkte luoht. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Weinig verandering van temperatuur. Aangekomen: 22 Oot. te Hongkong het s.8. Kleist van Bremen naar Oost Azië 23 Oct. te Singapore hot s-8. Vondel van Amsterdam naar Bataviate Batavia het a s. Flores van Amsterdam te Philadelphia het s.s. Sloterdijk van Rotterdam. Vertrokken: 21 Oct. V3n Trimidad het s.s. Prins Willem I van New-York naar Paramaribovan Marseille het s.s. Preussen van Marseille naar Alexandrië 22 Oot. van Genua het s.s- Goeben van Hamburg naar OoBt-Axië naar Southamp ton het s.s. Kroonprins Wilhelm van Bre men naar New-York; van Piraeus het s.s. Sachsen van Genua naar Batoem van San tos het s s. Delfland van Buerios Ayres naar Amsterdamvan Batavia het b.s. Rem brandt naar Amsterdam 24 Oot. van Lis sabon het s.s. Koningin Wilhelmina van Amsterdam naar Batavia. Gepasseerd: 21 Oct. Borkum R ft' het a.a. BUlow van Bremen naar Oost- Asie23 Oot. Wight het s.s. Amsteldjjk van Philadelphia naar RotterdamPertm da s.8. Kalmoa en Benoa van Rotteidmm naar Java en Oranje vna Batavia naar Amster dam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 5