NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 18, 1908 Woensdag 21 October. 23e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Lobman in Ommen voor Kuyper. Eene Paaschnovelle. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. II. (Slot). Het slot der rede van das heeren Lehman's speech voor dr Kuyper volgt hieronder Spr. komt nu nog even op het stuk, dat van dr. Kuypers bestrijders is uitgegaan. Vooraf zegt spreker, dat hij den heer De Meester heeft leeren kennen als een hoogst bekwaam en eerlijk man, en het distriot, dat hem in de Kamer brengt, zal daarmcd geluk kunnen worden gewensoht. Maar er zijn nog wel mannen in de Kamer op liberale zetels, die minder be- teekenen dan hijwil men den heer De S Meester in de Kamer, welnu, dan moet een van die heeren maar voor hem opstaan. Spr. bestrijdt nu, dat de Hooger Onder wijswet de Herv. Kerk kwaad zou doen. Voorts wijst hij er op,dat juist door dr. Kuy per en nu ook door Heemskerk benoemin gen van professoren zjjn gedaan aan de Universiteit te Utrecht, die in 't belang zijn van de Hervormde Kerk, en zekeT niet van de Vrije Universiteit I Zonderling is het, dat die strijd voor de Herv. Kerk in verkiezingsdagen altijd wordt gevoerd door hen,die de Herv. Kerk en alle andere kerken den rug hebben toegekeerd. Neem aan dat dr. Kuyper alles in zake de doleantie verkeerd heeft gedaan, inag wrok dan leiden tot het loslaten van de hoogere beginselen, die de Chris',enen te zamen belijden? Waar heeft ooit dr. Kuyper op politiek gebied iets gedaan ten voordeele der Geref. Kerk f Eer is het tegendeel te zeggen. Juist dr. Kuyper bestrijdt altijd de neiging om traotementen voor de predikanten uit de Staatskas te verkrijgen. Er is heeft dr. Kuyper gezegd een klove tussohen de a.-r. en de R.-K. Ja, dat heeft hij gezegd, en de klove is er ook. Maar dat belet Diet samen te werken mei de thans behoorlijk georganiseerde Roomsohe partij, met wie men voor een bepaald aan- FEUILLETON. De kermis te Druten vóór zestig jaar. (Slot.) Hij bleef lang op het opkamerfje der Drutecsohe herberg, en bad er lang en ernstig met het doodkranke kind en de diepgesehokte moeder. Toen hij weer wegging, begeleid van de broeders, met wie hij was gekomen, zside hij in de duisternis van den avond tot hen'„Hoe wonderlijk zijn tooh Gods wegen. Ik daoht naar Druten te moeten komen, om „ons volkje" het Evangelie te verkondigen. En wie weet of het Woord wel voor een der hoorders die kracht gedaan heeft, welke zioh hierbij datkermisvolkje openbaarde „Wel terecht zegt do Schrift," gaf een der broeders ten antwoord, en wij herken nen hem aan zijne stem als Cornelis van Tbiel„Zoai oan alle wateren." III. Het is PaasoH-drie, de Drutensche ker mis. Wat een gewoel en gejoelVan heinde en ver kwamen boeren en boerinnen in Zondagsgewaad, ook burgers en veekoo- pers van Gorinehem, Woudriohem, Heus- den, Tiel enz Daar staan de koekkramen, de hakborden daar loopt een dansende beer met aijn geleider rond de draaiorgels, de rondreizende muzikanten, allen op hun post. Daar staat ook gij hadt het gis terenavond misschien niet gedacht maar ja, daar staat ook Jan Acrobaat met zijn poppenkast. Na als dat de dominé ziet, of Cornelis van Thiel, dan zullen zij wel denken: „Wij hebben onze paarlen voor de zwijnen geworpen.*' Is zijne Anna weer beter En waar is 11jne Louise Moet ook de waarzegster met op haar post zijn P Ach, lezers, als gewezen doe), op een bepaald aangewezen weg kan gaan I En als saen dan, als de Bronsveldianen, niet wil samengaan metdeRoomsohen,moet men bet dan soms doen met de liberalen Spr. zou dit wordt hem ook in het strooibiljet verweten van dr. K. hebben gezegd, dat hij wolvenpolitiek voert, dat hij om de meerderheid strijdt. Als dit wolven politiek is, dan voeren de liberalen die ook. Dat spr. gezegd heeft voor de meerder- heidspolitiek niet te voelen, komt omdat hij meer voelt voor eene meer idealistische politiek, waarin echter slechts weinigen hem volgen. Zonderling is van hetzelfde strooibiljet de bewering, dat men dit verzoeningsge zinde ministerie-Heemskerk moet steunen. Best. Als men dan maar zegt, dat men zelf het Ministerie steunen wil, dan blijft het ook zitten. De finanoieele plannen van het Kabinet- Heemskerk zouden dezelfde zijn als die van het Kabinet-De Meester f Welnu, dan zal ook de houding van dr. Kuyper nu niet anders zijn dan voorheen. Onjuist aeht spr. dat dr. Kuyper niets voor den werkman heeft gedaan. Wetten van socialen aard kunnen zoowel door een Christelijk als een niet-Christelijk Kabinet worden gemaakt, en als bewijs daarvan neemt spr. de Caisson wet, die als model van wetgeving zelfs door een soo. demokraat werd geroemd. Voorts noemt spr. de andere sociale wetten door dr. Kuyper voorgesteld. Wil men een aanmerking maken,dan zegge men dat hij te veel heeft gegeven, maar dat hij niets zou gedaan hebben, is een onrecht matig verwijt. Men denke ook aau zijn arbeid als Kamerlid inzake de Ongevallen wet. Spr. gaat voorts na hoe onjuist bet is om dr. Kuyper het tekort in de schatkist op heden te verwijten. Het tekort is voornamelijk ontstaan door de vermeerdering der onder wijzers-traote menten, tengevolge van de wet-Rink, dus onder het Ministerie-De Meester. Noob de heer De Meester, nooh dr. Kuyper kunnen daar echter iets aan doen I Ten slotte de Afgescheidenen, die er in 't Louise ooit waarzegster is geweest dan was zij het in den verloopen nacht. Zij heeft haar man zeer dringend verzocht van daag geen poppenkast to speleD, en voor taan dat zwervende, zondige kermisleven vaarwel te zeggen. Zij heeft hem gespro ken van met berouw tot zijn vader weder te keeren, die nog loeft en in zijne grijsheid diep leed draagt over zijn verloren zoon. Zij wil het bij haren vader ook nog eens weder beproeven, of hij te vermurwen zij. Zij wijst hem op de lieve, stervende Anna. De waterdokter van Druten heeft immers gezegd, dat zij eene hevige, vliegende tering heeft, en misschien den volgenden naeht niet halen zal. Hoe vreemd, lezers, nu Louise wezenlijk waarzegde, geloofde zelfs haar eigen man haar niet, toen zij loog en bedroog werd zij geloofd en betaald door vreemden. Jan Acrobaat moest haar in zijn hart wel goüjk gaven, en o hij had zijn kind zoo lief. Maar zijn hart was nog niet gebroken. Hij wide er niets van weten, om tot zijn vader terug te keeren. Hij wilde zichzelven helpen, zoolang hij ken. Hij deed belofte van braaf te zijn en goed op te passen maar vooral toen 's morgens het kind veel beter scheen te wezen en zoo rustig aliep vooral toen mocht hij tooh da winst vaD dien dag niet verliezen. Hij was dit maal do eenige kunstenaar op de kermis, en wat stak er in dat onnoozele poliohi- nelspel P De kinderen vlasten zoo op die poppenkast en iaobten zoo om Jan Kiaas- sen. Genoeg, Jan Acrobaat ging met zijn kast naar buiten, maar Louise bleef bij haar kranke lieveling. Welk een onderscheid daar buiten of daarbinnen 1 Zij zat bij het bed en las in een oud boek, dat men haar geleend had. Het heette „Coenraad Mei, de Bazuin der eeuwigheid," en bevatte inderdaad hoogst laatst ook nog bij worden gebaald.zij 't heel aan 't eind 1 Hun komt dan ook geen betere plaats toe in een liberaal blad t Is het waar dat dr. Kuyper de Theol. School te Kampen heeft geschaad P Als het waar is, dan deed hij dat niet als politiek m&D, maar als dr. Kuyper persoonlijk. Het liberalisme heeft in deze verkiezing het kerkisme op den voorgrond gestald, terwijl wij de kerkelijke zaken overlaten aan de gemeenten, aan de broeders. Maai in 't politieke, moeten wij dan voorbijgaan een groot en krachtig man als dr. Kuyper, een roan, die 't inzake de Christelijke begin selen volkomen met ons eens isP Dr. Kuyper heeft vele dingen gedaan, met welke ook spr.'t niet eens is,maar zal hij hem daarvoor voorbijgaan P Neen, spr. wil die mannen steunen, die in de politiek,in de verdediging der Christelijke beginselen, dezelfde hooge roeping te vervullen hebben 1 Wilt gij dat ook, welnu, dan uw stem op dr. Kuyper uitgebracht 1" Daverend applaus.) Debat- Da heer Roodhuizen verklaarde, dat ook hij niet zou spreken over personen, maar over beginselen, doch dat zal hem niet beletien zijn eerbied ta betuigen voor den persoon van dr. Kuyper. Maar het gaat niet om een persoon, raaar om een district, en om de vraag of wij na den strijd legen 't stelsel van dr. Knyper in 1905, weer mogen toelaten, dat dr. Kuyper terugkeert in het Staatsleven. Te spreken van een iastei-eampagne is een miskenning van dien strijd, waarbij 't stelsel der te ver gedreven antithese, die onze natie Diet ten goede komt, werd veroordeeld. Als gevolg daarvan kwam, zegt spr., een opleving, maar toen 't Kabinet-De Meester viel, ging spr. met diepe zorg naar huis, vreezende voor een tweede Kabinet-Kuyper. Doeh de rechterzij, en vooral het blad van den lieer Lohma», heeft ons van die vrees verlost. Het Kabinet-Heemskerk treedt op, en ten bewijze, dat het niet waar is, dat de liberalen altijd willen regeeren het wordt door de liberalen vriendschap pelijk bejegend. Maar in de e.-r. pers komt groote ontevredenheid, en men zegt Geef ons dr. Kuyper terug ernstige taal. De bazuin der eeuwigheid weerklonk in haar hart, en op dien Paasch- drie werd de arme afgedwaalde terugge bracht. Het verloren sehaap werd door den Herder gevonden. Zij du:fde het zelve nog wel niet gelooven, dat zij een schaap van dien Herder was, maar toon ving toch het nieuwe leven in haar aan en was bet dus in haar binnenste voor het eerstPaasoh- feest geworden. Het meisje sag hare moe der weenen en bidden en weende en bad mede. Aeb, zij kon alles niet begrijpen en verstaan, maar zij had Hem, die zoo verre boven Jozef verheven was, en voor hare zonden aan het kruis was gestorven, zoo innig lief, en het kwam haar nu vóó-, alsof sij Hem altijd hed liefgehad. „Zou dat ook gekomen zijn omdat Hij u reeds liefhad voor gij Ilem kendetï" vraagde de vriendelijke boerin uit de hoevo, waar de „oefening" gehouden wa*, toen zij op den namiddag door bet gedrang heen het opkamerije bereikt had, en aan haie beschermelingen wat goeds te eten bracht. Inderdaai zoo was het. Die Her der was de verloren sohapen nagegaan tot zelfs op de Drutensche kermis, op dat alles behalve godverheerlijkende Paasoh-drie. „En waar is de baas van de poppen kast Weenende wees Louise naar buiten, en ook de boerin veegde haar oogen af. Hij was dan ook wel zeer te beklagen. Inder daad hij epselde en lachte en zong en floot, of liever hij liet dat zijn poppen doen, terwijl het jonge volkje gierde van de pretmaar zijn hart bloedde. Hij werkte over zijn geweten heen, en was met zijne gedachten bij zijn kind. Hoe kon het ook anders. Telkens daoht hijik ga naar vrouw en kind. Maar als zijn jongen hem dan weer eon boordevol bakje oenten braeht, dan daoht hij nog één keer, nog van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 «-ent. Daarom is de eandidatuur-Kuyper geen reeht8che eandidatuur zonder meer. Spr. bestrijdt dat dr. Kuyper in het Parlement de bescheiden plaats zou innemen, die de heer Lobman hem toeschrijft, en zegt, dat tie heer Kujper nog nergens heelt teruggenomen zijn eisoh om door de heele rechterzijde te worden gecandideerd. Dr. Kuyper wil, naeent spreker, deze verkie zingen gebruiken als krachtproef om te zien of hg zijn volkje nog achter zioh heeft, hoever hij staat in zijn eigen partij. Set gaat dus niet tegen het tegenwoordig Kabinet-Heemskerk. Het Kabinet-Heems kerk is spr. te conservatief, maar wij zijn er mee gekomen op zuiver terrein. Maar das, tegen een toekomstig Kabinet- Kuyper Spr. wil zioh, aangezien hij zelf heelemaal geen kerkelijk man is, op ker kelijk gebied niet wagen, maar bij kan zioh de kerkelijke hartstochten fooh wel begrijpen. De groote beteekenis van deze verkiezing is, dat er een herhaling dreigt van hetgeen voor 1905 is gebeurd. Wij hebben te waken tegen verdeeld heid, die de godsdienst ons brengt, en in dat opzicht is door dr. K. steeds met vuur gespeeld Spr- betwijfelt ook, of dr. K. voor den heer Lobman wel de man is, die de Chr. beginselen van ons volksleven zal be vestigen. Dr. K. heeft gezegd, op die be ginselen te zullen voortbouwen, welnu, dan moeten ze toch door de liberalen zijn gelegd. Zoo is ook de scboolwet-Mackzy tot stand gekomen door de medewerking der liberale Eerste Kamer. Ir is dus zeer veel beterschap gekomen en dat had de heer Lohman mosten erken nen. Het verzet tegen de schoolwet-Kuyper zat in de weinige waarborgen en in de minder goede behandeling der gemeenden. Do rechterzijde heeft bovendien pogingen om godsdienstonderwijs op de scholen ver plichtend te stellen, daar zïi oen voor dr. Kuyper volgzame meerderheid vormde, af gewezen. Herhaling van dit alles vreest spr. van een candidaat, die maar candida- turen aanneemt, zonder zich uit te spreken, hij ze begeert. Een dergelijke honding zon nieh bij de Chr. Hist., nóch bij de liberalen of bij de Roomsch Katholieken worden ge- één uurtje maar. En zoo werd het duister. Zoo daalde de dag, terwijl het gejoel en getier sterker werd en de herberg al voller. Aoh, ook de levensdag van de kleine Anna daalde. Zij riep hare moeder en zeide met zwakke stem, dat zij naar Jezus ging. Deze liet vader roepen. Hij eindigde plot seling het marionettenspel, zooht zioh eeD weg te banen door de menigte, die hem ai dansend en zingend, of ook vloekend tegemoet stroomde. „Heila 1 Hola Hopsasa zoo klond het onveranderlijk uit uit alie schorre kelen, terwijl de grond daverde van het gedreun. Daar boven lag zijn lieveling. Sedert j»Ten was hij aan dit gejoel en getier gewoon, nu klonk het echter als gedreun uit de hel ia zijne ooren. „Ellendeling, die ik ben i" riep hij uit, toen hij bij het sterfbed kwaaa. Hij was er nog juist vroeg genoeg, om (den iaatsten kus van zijn Anna te ontvangen. Spreken kon zij wel niet meer; maar met hare schitterende oogjes wees zij naar boven. O, dat oogenblik was on vergetelijk. Bij haar lijk viel nu ook de Acrobaat bitter schreiende op de knieëa en vereenigde zich met zijne vrouw ia de opreohte bede„o God, wees mij zon daar genadig l" Ook Japik was in de herberg en zong met een bloedend hart de ijdele liedjes mede, want wat Cornelis van Thiel hem gezegd had, had hem de vreugde vergald. Toen het meisje gestorven was, ging de boerin uit het oefeniogehuis het aan de waardin zeggen, en zooveel eerbied had men toen nog voor den koaiogj der ver schrikking, toen moest het volk naar buiten en de deur gesloten worden. Japik van Ek vernam de boodsobap en ging onmiddellijk naar huis; hij zooht Cornelis op, en smeekte dat deze tooh eens niet hem bidden mocht, want het werd hem duld. Een versterking van dat element, dat meent te kunnen doen wat het wil, aeht spr. niet aanbevelenswaard. Spr. eindigt dus met een aanbeveling van de Candida- tuur-De Meester (applaus). Repliek. De heer Lohman antwoordt den debater, dat hij niet tot taak heeft de vraagmoeten we hebben een Kabinet-Heemskerk of een Kabinet-Kuyper te beantwoorden. Menig maal heeft spr. tegenover dr. Kuyper ge staan, wat trouwens by een zoo krachtige persoonlijkheid als dr. E. geen wondar is. Wy staan echter alleen voor de vraag, of het wenechelyk is, dat dr. K. lid is der Staten-Generaal. En dan zegt spr., zelfs op het standpunt van den debater, dat het veel wenschelijker is dat dr. K. in de Kamer komt, omdat hjj dan da zaken heel anders ziet en heel anders bespreken zal als wan neer hij buiten de Kamer staat. De door dr. K. opgewekte vrees acht spr. noodeloos en overdreven, maar ook al ware die vrees ge grond,dan is z\j nog veel meer gegrond zoo lang dr. K. buiten de Kamer is. Wat dhr. Roodhuyzen zeide van een krachtproef, is znivere fantasie- In Schiedam heeft spr. zieh tegen een oandidatunr-Kuyper met hand en tand ver zet, omdat daar een Ch.H. zetel open kwam. Toen heeft dr. Kuyper niet gewensoht door alle partijen te worden gesteld, maar te wor den gesteund. En daartoe zijn de Ghr. Hist, bereid, nu het een a.-r. zetel geldt als hier in Ommen. Ia Leiden waren het niet de Ohr. Historisohen, maar was het een losse groep, die dr. De Visser begeerde en anders op een liberaal zou hebben gestemd. Waarom dr. K. nu in twee districten is gesteld Wel het is natuurlijk en mensohelijk dat de a.-r. partij er behoefte san heeft haar aanhanke lijkheid aan haar leider te toonen. De partij in de beide districten wenschte dr. K. in de Kamer, dr. K. zelf heeft er niet de minste poging toe gedaan. Zijn positie in de Kamer zal, om de bescheiden rol die hij zal moeten hebben, niet aangenaam zijD, en daarom be hoeft hij dan ,ook geen eandidatunr te ver langen. Van een krachtproef is dus geen sprake. Dr. K. heeft zioh dan ook dezer da gen in een onderhoud met spreker, dat Da te veel. Wij kunnen hier de pen neerleggen, lezer. De Paasohnovelle is uit. Het nieuwe leven, dat toen ontstond, zette zioh voort en kreeg vollen wasdom. Jan Acrobaat nam zijn waren naam weer aan, en keerde berouwvol tot den grijzen, diepbedroefden vader weder, en deze ontving hem in gunst es vergiffenis. Louise's vader wilde zioh met zijne dochter niet verzoenen, hetgeen haar iieei wat heete tranen kostto, maar hij vermocht haar niet te onterven, gelijk hg gewensoht had. Bij zijn dood behoefde zij deze erfenis eohter niet, want de vader van haar echtgenoot had overvloed. En wie zal het nu dezen lieden euvel duiden, dat zij met hart en ziel geheoht bleven aan een leeraar, die hun tot zulk een uitnemeriden zegen was geweest? Ware het anders, wij zouden het onnatuurlijk vinden 1 De vader van Jan, den vorigen acrobaat, was een god vreezend man, maar met hart en ziel aan de kerk der vaderen verbonden. Het deed hem groot genoegeD, dat zijn zoon, die dood was, levend was gewordoD en de verlorene gevonden. Maar tooh bad hij üever gezien, dat deze ver andering onder andereD invloed ware tot stand gekomen. Hij vergunde zijn zoon niet zich bij de vervolgde gemeenten aan te sluiten. Deze bleef, zoolang vader leefde, een innig vriend van den dominé, en de goede lieden, die hem in Gods hand het brood des levens hadden gebracht, en toonde zich later, na vaders dood, ook niet ondankbaar. Wij weten niet zeker of de Dratensehe kermis nog op Paasoh-drie wordt gehouden, nsaer wensohen van harie, dat mocht het nog zoo wezen, Gods Geest zioh ook thaDS sterker toonen moge dan de maoht des Boozen, en niet alleen daar, msar oveial.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1