ghristeluk- NIEUWSBLAD historisch ZEELAND. No. 17. 1908. Dinsdag 20 October. 23e Jaargang. riddelburg GOES, EL ING. OOP ruisorgel [OOP (OOP le of EauiMit ei eei Moll luie Die f. NIEBSE, Korte 11 b u r g. lende Meid lishondster inde Meid Baltcalifidsck Overzicht. 0, lerrieveulen jvraagd, lenkneclit Iknecht istbode :©i&. ihoudster leid. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN S Si prijs f85. letter Z, bureau Januari, of in mil I, by J. DE VISSER Ie. Brieven letter L, Bureau De Zeeuw. Ie weide van Kloet IGERSTE8TRUO. bij IZAK CAAN, lei ER, Arnemuiden. lei karden kan omgaan, (Oostkapelle, lei )1SE, Gap In ge. lei VISSER, „Duin- iagd |ber of December. Geref. Pastorie. lei iLKERS, Veersche iNov. lei CKER, Oostkapelle Mei iCKE, Kersenburg, t»f met Mei leid [DE, Groote Abeele. A ei kaD, bij H. J AN SE, lei .LJAARS Wï-t 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02». UITGAVE DER FIRMA 19 October 1908, Zelandiahet wakkere Roomsche blad in het Overjordaansche, heeft in een fiksch artikel de leiders der Kiesvereenigingen in de districten Hontenisse en Oostburg op geroepen liunne troepen nu reeds te mobili- seeren. Dit is goed gezien. Na reeds moeten wjj ons gereed maken voor de campagne, die in 1909, de Ommen- sche strijd heeft 't geleerd, dien van 1905 in felheid zal evenaren. Waren onze troepen dan niet geoefend, zy zonden, mensohelykarwys gesproken, en dat door eigen schuld geheel, ongetwij feld den strijd verliezen. Het Volk schreef 't Zaterdag zoo terecht „Een meer gestadige, heel het jaar door werkende propaganda is noodig. Succes lij verkiezingen is niet met eenige dagen van op winding te Ier eiken.Wij moeten een steviger grondslag leggen door versterking van de ledentallen onzer partij". Dit nu beoogt ook Zelandia, beoogen ook wij. Vooral op Oostburg moet de aandacht gevestigd. De onzen moeten vooral aanpakken de organisatie in het district Oost burg*' aldus Zelandia „opdat het district, tot Eohande van het land, niet langer in de macht der liberalen blijft. Op welke wijze in het district Oostburg de organisatie moet worden opgezet, laten wy aan de voorzichtigheid der leiders over, maar ook voor hen geldt het dat zy tij ri c aan 't werk moeten, om een zoo volmaakt mogelijke organisatie te verkrijgen''. Welnu, dit woord nemen wij over voor de antirevolutionairen in evengecoemd district. ZÜ zijn er in de minderheid niet meer dan 500 stemmen kunnen zij er hoogstens uitbrengen. Maar er wonen nog tal van verspreide chr. historischen in 't districtin Sluis zelfs een honderdtal, met welke onze leiders aldaar tijdig voeling hebben te zoeken, ten einde een gezamenlijke, eenparige actie te verkrijgen. De kiesvereenigingen moeten zoo spoe dig mogelijk, en telkens weer, worden bijeengeroepen en de beBturen hebben zich te belasten met herhaalde flinke, vurige, degelijke voorlichting, waar het om gaat. Nu reeds behooren de krachten in Oostburg te worden geordend. Het Provinciaal Comité is ten allen tijde bereid de vrienden aldaar met raad en daad bij te staan. In de jongste vergadering van den ge meenteraad van Middelburg is 't voorstel om een school voor achterlijke kinderen in het leven te roepen, met groote meerder- hoid verworpen. Voor dit voorstel stemden een sociaal democraat, 2 vrijzinnig democraten en een antirevolutionair. Voor dezen laatste schijnt het dubbele bezwaar van den burgemeester hooge kosten en onmogelijkheid dat kinderen van christelijke ouders op die school komen zouden niette hebben gewogen. Dat men, wanneer men een zaak goed vindt en in het algemeen belang, desnoods tegen de kosten niet opziet, kunnen wij be grijpen, al ditnt het een gemeenteraadslid altijd voor don geest te staan dat hij bij het voteeren van dergelijke grooto sommen, niet beschikt over zijn eigen geld, maar over dat van een arnler. Maar dat niet alle antirevolutionaire raadsleden uit den weg gingen voor het andere argument, verbaast ons. Wy vragen voor onze kinderen christe ljjk onderwijs, en mogen in geen geval ge noegen nemen met neutraal onderwijs, dat is onderwijs zonder God. Vooral voor onze achterlijke kinderen vragen wij dat christelijk onderwijs, omdat juist zij, meer nog dan de andereD, behoo ren gedrenkt te worden door den geest des ontfermens. Hieraan nu kan de openbare school, on danks de goede kwaliteiten van sommige lee9krachten aan die school, niet voldoen. En om nu te gaan medewerken op kosten van allen, aan de stiohting eener school, die de kinderen van een groot deel van wie er aan bijdragen uitsluit, dat is toch van een antirevolutisnair te veel gevergd. Dat hebben de heeren de Rycke en Ver- hage terecht ingezien. Zy stemden in 't belang van het achter lijke kind van die christenouders, welke om der oonscientie wil, nimmer hun kiad aan zoodanigesohool zouden toevertrouwen. Onderstaande lezen wij in De Hervorming het blad van de (Ned. Herv.) modernen Modern'Jodendom. Het zal velen nog niet bekend zijn, dat te Am sterdam onder de Joden een godsdienstige bewe ging gaande is, die in haar soort veel overeen komst vertoont met die van voor vijftig jaar onder de Protestanten en die van den laatsten tijd onder de Roomschen. Niets meer of minder dan een modernistische strooming. Een jong Joodsch prediker, als zoodanig ver bonden aan een Joodsch-godsdienstige vereeni- giDg, treedt in gebouwen buiten de synagoge op met een vrijzinnige prediking. Hij wenschtde oorspronkelijke Mozaïsche beginselen, naar hij beweert, op te halen van onder het puin van for malisme en letterknechterij, Geliefkoosde onderwerpen zijn bijv. de woor den van Hosea »ik wil barmhartigheid en geen offerrande", die van Jezaia»dit volk eert mij met de lippen, doch hun hart blijft verre van mij,enz." Hartstochtelijk en scherp hekelt hij het zin-en geestelooze vasten en bidden,dat algemeen onder de Joden van thans wordt aangetroffen, en dringt er op aau tot den eigenlijken zin dezer godsdien stige verrichtingen door te dringen. Zooals men ziet, Wenscht hij zijn volk terug te brengen tot wat wij verstaan onder Israels profe- tisme. Een conflict met de kerkelijke overheden kon natuurlijk niet uitblijven. De heer de Hondt aldus zijn naam werd reeds eenige malen door den opperrabbijn ter verantwoording geroepen. En al schijnt voorloopig de rust weer wat her steld, terwijl echter genoemde heer voortgaat zijn loozeer afwijkende meeningen te verkondigen en zijn aanhang toeneemt, zullen we wel spoedig meer van deze zaak te hooren krijgen. Wy hoorden vsn dezs beweging en van dezen prediker nog niets. Maar wat hierboven van zijn prediking verteld wordt, heeft met „modern" niets te maken. Dat hij protesteert tegen 't.zinloozeen sleurige in den eeredienat, tegen lippen- werk, tegen iormalisme en letterknechtery, is geen modernisme. Het ware te wenschen dat er onder Isrsël eens ean rabbi opstond, die by 't licht der profetie zyn volk aantoonde dat da Messias reeds gekomen is, de groote Wetvervul- ling en Verzoening al sinds negentien eeuwen heeft plaats gehad, en de Zaligma kende genade Gods, eerst den Jood, en ook den Heiden, al sinds lang is verschenen. Doch naar dezestemmen heeft al d eeuwen door Oud-Israël in zijn groote meerderheid niet willen luisteren, vanwege 't deksel op zijn aangezicht. Ook onder Israël, het beminde volk om der vaderen wil, moge Gods Koninkrijk haastig komen Nu de gemeentebesturen wat meer over inhoud en strekking van het adres van den Bind van Staatspensioneering gaan na denken, dank zij de discussie iudenGoe- sehen Raad en de zaakrijke oppositie van het a.-r. Goesohe raadslid Dekker aldaar, worden zij ook positiever in hun advies om 't adres dat steunbieding dergemeenteiaden vraagt, te verwijzen naar de papierenmand. Zoo ook adviseeren B. en W. van Wis- senkerke, en tereoht. Niet dat zij den werkman geen pensioen gunnen. Maar omdat, gelijk de heer Feman Kakebeeke, in de raadsvergadering van Kloetinge tereoht opmerkte, het hier een adres aan de regeering geldt, en ondersteu ning daarvan niet ligt op den weg van ge meenteraden. Pensioneering van werklieden, mils ge regeld in gezonden zin, uit den arbeid zei ven opgekomen, en door den arbeid EN VAN met aanvankelijke hulp van den Staat tot stand gebracht, wordt door alle partijen toegejuicht. Maar slaatspensioneering „tout-oourt", zonder eenige verpliohting voor den te pensioneeren staatsburger, derhalve niets meer of minder dan een jaarlijksch ge schenk vanwege den Staat aan alle lief hebbers op zekeren leeftijd, noodig of niet, daarin steekt geen enkel aannemelijk be ginsel. Het is een bedenkelijke Staatsbe- deeÜDg, die, gelijk het liberale Goesohe Raadslid R sch 't in de jongste gemeente raadsvergadering kortweg uitgedrukt heeft, tot kapitaal verspilling leidt. Ook de raad van Wissenkerke zal wijs dGeu 't adres ter zijde te leggen. Wij herinneren in dit verband aan het besluit van den liberalen gemeenteraad van Sohoondijbe. Deze heeft in zijne Vrijdag gehouden vergadering bedoeld adres van den Bond van Staatspensioneering voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Anlh. Luteiju voorzitter der te Schoon- dijke bestaande afdeeling, zijn stem had gemotiveerd, daar z. i. de Bond te rer gaat als ze pensioen wil zonder bij drage der leden en absoluut geen onder scheid maakt tnesohen personen. Daarom men versta dit goed stemde bedoeld raadslid mede voor terzij delegging van bedoeld adres. Dr. Kuyper heeft bet lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Ommen nog niet aangenomen, doch bereids voor Sneek bedankt. Het vrijzinnig democratische blad uit Middelburg, hetwelk Zaterdag meldde dat dr. Kuyper vNor Ommen had geopteerd, bliikt derhalve onjuist te zijn ingelicht. Trouwens, wanneer dr. Kuyper aanneemt, zal hij dit tooh niet 't eerst aan de Middel- burgsche Courant melden. Êen enkele karakterlooze antirevolutio nair moge daartoe wellicht in staat zijn, nasar van dr. Kuyper verwacht niemand dit. Die geeft en tereohtaan de anti revolutionaire pers, inzonderheid aan De Standaardde primeur. In laatstgenoemd blad lezen wij, met onderstreping van ééne bepaalde clausule, een afdruk van het volgende aan de Cen trale te Sneek gerichte sehrijven Hooggeachte Heeren en Broederen. »Nu ook het district Ommen mij een man- daU van Volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genoodzaakt, voor het mandaat, mij door het district Sneek aan geboden, te bedanken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geen electoraten strijd aanbond, iets wat men in Ommen wel en zeer scherp deed, zoodat verwacht mag worden, dat men, nu ik bedank, in uw district nogmaals door eenvoudige candidaatstelling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien. En in de tweede plaats de pijnlijke omstandigheid, dat in uw district, blijkens uw mededeeling, de christelijk-historische partij met algemeene stemmen het besluit nam, om mijn candidatuur niet te steunen, waartegenover staat, dat in het district Ommen de christelijk-historischen op de meest loyale wijze mijn candidatuur ge steund hebben. Vergunt mij daarom, u harte lijk dank te zeggen voor het vertrouwen in mij gesteld, en u te verzoeken dien dank ook aan de roomsch-katholieke Centrale te willen over brengen, die in Sneek zoowel als in Ommen alle krachten inspande, om mijn candidatuur te bevorderen. Door nu reeds te bedanken, en hiermede niet te wachten totik inzake Ommen tot een beslissing zal zijn geko men, meen ik u in zooverre een-dienst te doen, als thans in de vacature, die in uw district voort duurt, zooveel spoediger zal kunnen voorzien worden. Op zichzelf zou het mij een eere en een voor recht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke positie, noodzaken mij van die eere af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar en broeder, (w.g.) KUYPER. 's-GRAVENHAGE, 16 October 1908. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 oont. Gevolg van dit. schrijven zal kunnen zyn voegt De Stand, erbij, dat het nieuw te kiezen lid voor Sneek, binnen uiterlijk twee weken in Den Haag zal kunnen zijn. »Het lag voor de hand, dat Sneek dit maal moest worden teleurgesteld en we durven vertrouwen, ja zyn er zeker van, dat onze Friesche kiezers genoeg helde ren blik op den stand van zaken zullen hebben, om te verstaan dat de gekozene in dit geval niet anders handelen kon. De te volgen gedragslijn was vanzelf aangewezen." ILt Meel Weekblad geeft het slotartikel van dr. Foltaer te Zwolle over de tubercu lose en hare behandeling. Het onderwerp is te goleord om 't over te nemen. Wjj hopen dat van bevoegde zijde ge tracht zal worden dit vraagstuk en dit op stel voor den leek verstaanbaar te maken, of liever, te populariseeren. Het luberoulose-vraagstuk blyft voor werp der aanhoudende zorg van onze ge neeskundigen. Strekke hun studie onder Gods onmiebaren zegen tot keering van dat ontzettende kwaad. De ballonluehtsoheepvaart is nog lang niet wat zij wezen moet. De Berlijnsohe ballonwedstrijd der vo rige week met zijn mislukkingen heeft 't weer eens bewezen. Duizend angsten hebben de mensehen uitgestaan. En dagen lang is in groote spanning naar hen gezooht. Men begon al te vreezen dat de reizigers van de Plauen er de Ilergesell in de Noord zee waren omgekomen. Gelukkig ziju enkelen tereoht,en zijn met hen de laatsten der nog vermiste ballons op het droge gebracht. De ballon Plauen is rjaet twee inzittenden Vrijdag te Huil aan land gebracht door den stoomtrawler Ruby die den ballon in de Noordzee oppikte, Dadat deze ter hoogte van 6000 voet was neergeworpen en het schuitje twee uren laDg door het water gesleept was gewordeD. De ballon Hergesell werd dcor 't Noorsohe sioom8ehip Naddod te Yarmouth aange bracht, hij was drijvend in zee gevonden, honderd mijlen ten noorden vacHelgoland, doch ledig, zoodat men vreesen moet dat de beide luchtreizigers de luitenants Foe.tsen en Hummel zijn omgekomen. Tooh hebben de aeroplanen de toekomst en zullen de uitvinders zioh door dit éeheo wel niet laten ontmoedigen. Ds Balkan-crisis. Laten wij nu niet te veel berichten omlreót die crisis opnemen want zij zijn te vaag en te onzeker om waarde te hebben. De Turksehe regeering zond aan hare gezanten aan de haven der Groote Mogend heden een schrijveD, waarin zij klaagt over de oorlogstoerustingen in Bulgarije, in strijd met Tuikije's streven naar een vreedzame oplossing. Dit draagt zij op aan de regeeringen der groote mogendheden mee te deelen, onder bedreiging dat zij ziob ook zal gaan toerusten 100 Bulgarije niet inbindt. Uit Bulgarije komt intussehen bericht dat Vorst Ferdinand er in geslaagd is de oorlogszuchtige stemming zij Der ministers te temperen. Servië wordt rustiger. Men meent dat 't oorlogsgevaar met Oostenrijk geheel wegvallen zal, wanneer de Sirvisohe regee ring haar zin krijgt in de spoorweg- quaestie. Servië vraagt uitvoering van 't plan van den Donau-Adria-spoorweg zoodat de lijn een .andere riohting krijgt, en eindigt te Antivaria, waardoor ook Montenegro (Servië s bondgenoot) er voor deel van krijgt. De Keizer van DuStsohland moet aan den Keizer van Oostenrijk,op diens schrifte lijke mededeeling van Bosnië's inlijving geantwoord hebben met de verzekering van onbeperkten diplomatieken en mili tairen steun. Dit alles klinkt nu wel geruststellend maar het bewijst nog niet niet dat't dit is. In ieder geval kan 't kleinste grens incident de stemming veranderen. Het kruit heeft steohts één vonkje noodig. Blijve Europa voor die ramp bewaard. TWEEDE KAMEK. In de zitting van Vrijdag werd de be handeling voortgezet van de interpellatie van den heer Troelstra betreffende werk loosheid. De heer Van Kol bepleitte aansporing en steun van regeeringswege om in de steden en op het platteland uit te voeren noodstaodswerkzasmheden. Hij weneehte instelling van een oommissie om voor der gelijke werkverrohalBng een algemeen plan op te maken. De heer Passloors betreurde dat de heer Troelstra in het ernst'ee neutrale vraag stuk der werkverschaffing door een ach terdeurtje de politiek had gehaald. Spr. hoopte dat de regeering zich ernstig zou bewust zijn dat hier nood gelenigd most worden. Daarvoor gaf spreker eenige middelen aan. De heer Reijne zag heil in de verster king der productieve kraoht van het land. Echter Diet op protectionistische wijze, maar door uitvoering van groote werken als bevaarbaarmaking der Maas en droog legging der Zuiderzee. De heer Van Wielen opperde bet denk beeld duingronden dienstbaar te maken aan land- en tuin bon w. De heer Goeman Borqesius oritiseerde 's Ministers rede, welke wees op het ouder- wefsehe, wreede „laat maar waaieii" sy steem, door alles over te laten aan de partienliere liefdadigheid en alleen in aller uiterste noodzakelijkheid te willen helpen. Deze afgevaardigde, zeker wel de meest politieke van alle, althans 't meest geneigd om de politiek er in te sleepen, baalde er ook ditmaal de antithese weer bij. Ook was hij, als van ouds, weer'zeer heftig, wat evenwel den minister gelukkig 1 niet al te zeer aangreep. De minister had nogal lang weck om tal van misvattingen uit den weg te mi men. Onder anderen dezeDe Minister had allerminst bedeeld de armbesturen te waarschuwen tegen de hooge uitkeerin- gen bij had alleen gezegd, dat, wanneer de Regeering de gemeenten moet helpen omdat zij geen geld genoeg heeft voor haar verplichte uilkeeringen aan armlastigen, het Rijk dan de gemeenten steunt, en niet de werkloozon.Maar aan een waarsehnwing aan de armbesturen had hij niet gedacht. De Minister was ook volgens den heer Troelstra wreed en liohtvaardig, zijn rede zelfs heidenseh geweest, en het zou 's Mi nisters schuld zijn, indien er, teDgerolge eener uitbarsting van opgekropte wanhoop, bloed zou vloeien.„Ik heb u tot diewoorden nooit geprovoceerd", zeide de Minister, „ze zijn beleedigend, en eigenlijk baddeB ze niet mogen passeeren." Maar de Minister dac ht er Diet aan den voorzitter dat te ver wijten, integendeel, hij vond het beter de beantwoording van zulke oojuiste kwalifi caties maar aan den betrokkene over te laten. Nu, dat was den Minister wel toever trouwd, want het antwoord dat de heer Troel-tra op die verwijten kreeg was zoo vlijmend soherp, dat m*. Troelstrazich met ternauwernood bedwongen toom naar de Ministerstafel tegaf en opmerkte, dat hy den Minister aldus genoemd had omdat hy slechts bij toestanden ale een Russisohen hongersnood ingrijpen der Regeering nood zakelijk achtte.... „Hoe later hoe liever, hebt U gezegd 1" riep de heer Borgesius uit. „Juist" zeide de Minister „en daar kom ik nog op terug." Voorts had men hem in den mond gelegd, dat slechts de particuliere liefdadigheid Ire - Verwest - GoW«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1