NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. No. 15. 1908. Zaterdag 17 October. 23e jaargang. christelijk- historisch VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Binnenland. PRIJS DER ADVERTENTIËN ifecfiifszaken. Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN 03» 16 October 1908, De maand September heeft 't, wat de opbrengst der Rijksmiddelen aangaat, een weinig beter gemaakt dan hare voor gangera. Zij bracht ten minste rnim acht ton meer op dan haar zuster van 1907. Voornameliifa de directe belastingen hebben tot dit gunstig resultaat mee gewerkt. Zoo bracht de vermog.belasting f 223000 meer op de domeinen f 219000 meer de bedrijfsbelasting f177000 meer; het per soneel f94000, de invoerrechten f91000, de grondbelasting f 65000, de zegelrechten f 64000, de accijns op 'tgedistilleerdf55000, de registratierechten f 54000, posterijen en telegrafie f 48000, geslacht i 23000, zout f16000, bier f15000 meer op dan in Sep tember van 't vorige jaar. Minder brachten op de suikeracoijns f159000; de successierechten f118000, wijnaooijns f 29000 loodsgelden f 14000. Totaal is in de eerste 9 maanden van dit jaar de opbrengt bij die van de eerste 9 maanden in het vorige jaar nog f 1,346535,65s ten achter. Of wij dat nog zullen inhalen f TWEEDE KAMER. Het werkloosheid-debat is heden niet ien einde gebracht't zal echter heden wel ai- loopen. Mr. Troelstra hekelde in een heftige rede de //onaandoenlijkheid" van min. Heems kerk jegens de werkloozen waartegen de minister echter interrompeerde dat hp als minister tegenover dit vraagstuk minder ge makkelijk staat dan mr. Troelstra als Ka merlid. Tooh was ook dr. Nolens (kath.) met 's ministers afwijzing van elk beroep op staatssteun lang niet ingenomen. Eu ook prof. Treub, oisohoon hij de theorieën der sociaal democraten ongemakkelijk afkamde, liet niet na op 't teleurstellende van 't mi- nistriëel standpunt dat alles aan 't particu lier initiatief overlaat, te wijzen. Ook verbaasde 't dezen heer dat wel minister Wentholt en niet minister Talma bij de behandeling van deze interpellatie tegenwoordig was. Er werden drie elementen in 't debat gebracht, waarop de aandacht moet vallen. Ms. Troelstra weet de werkloosheid aan den kapitalistisehen staat, minister Heems kerk had geantwoord dat er ook in den socialistisohen toekomststaat werkloosheid zou zijn, wat Troelstra ontkende, dooh door Tieub in een keurig wetenschappe lijk betoog werd bevestigd. Hij aohtte 't dan ook onjuist de werkloosheid en de crisis te wijten aan het kapitalisme. Oorlogen, aardbevingen, vergissingen van ondernemers in 't beheer van 't kapi taal, ziedaar de hoofdoorzaken, aldus de heer Treub. Het tweede punt, waarover ernstig ge praat werd, was de mogelijkheid van duur zame maatregelen tot tempering van het kwaad. Op dit punt stonden alle sprekers, ook dr. De Visser, tegenover den minister. Ordening van den (nu nog ohaotisohen) toestand statistieken onderzoek steun aan 't particulier initiatief, dit alles en nog meer werd aan de hand gedaan. Dr. De Visser noemde heel wat vereenigingen en volksbonden op die gesteund moesten wor- deD, bonden voor landverhuizing en werk verschaffing; en de heer Treub viel hem bij Deze verlangde voorts bespoediging in 't algemeen van overheidswerken, zoodra er acute werkloosheid heersohte een wensoh dien hij wel achterwege had kunnen laten, dewijl de minister reeds enkele toezeg gingen in die richting gedaan had. Blijk baar is diens rede van Woensdag slecht begrepen, wat onder anderen ook door den heer v. Gitters (a.r.) werd beweerd. Deze laatste beval ook 't protectionisme, -althans verhoogde invoerrechten aan als middel tegen het kwaad. Maar de heer Treub meende dat in Ame rika en Duit8chland de werkloosheid al even erg is, en dat in landen met protectie. Nog kwam in debat de onmiddelliike leniging van den nood. Mr Troelatra wil ie maar dadelijk de Staatskas aanspreken, zoodra bijv. 2 ton te Amsterdam door parti culieren zou zijn bijeen gebracht, wat dr De Visser bestreed. Prof. Treub had echter 'n ander middelrykssteun aan de gemeen ten die evenveel geven als door particu lieren wordt bijeen gebracht. Iu dien zin diende hij een motie in, welke eenerzijds maatregelen voor de toe komst vraagt, met name op het stuk van statistiek en werkloosheidsverzekering, en andererzijds onmiddellijke hulp in den vorm van steunen der werkzaamheden van particulieren en gemeenten, Heden zullen nog wel een paar mannen van links het woord voeren. Een sociaal democraat die, naar mr. Troelstra aankon digde, de marine er eens bij te pas zal bren gen, en een oud-liberaal, die namens de vrij-liberalen tooh wel niet zal mogen nalaten hun standpunt tegenover 't werk- loosheid-vrasgstuk en de beide moties toe te lichten. Alle parlijen zullen zioh dan hebben uitgesproken. Naar het Hdbld. verneemt, zullen de plannen van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen inNederland om te Amsterdam een neurologische kliniek te stichten, worden uitgevoerd. Deze veree- niging had aau het Valeriusplein een terrein van de Maatschappij //Weltevreden" ver kregen, maar het bebouwen met 'n kliniek gebouw eisohte bijzondere vergunning van B. en W. De Maatschappij//Weltevreden" heeft nl.een overeenkomst met de gemeente om haar terreinen ter plaatse niet andeis te doen bebouwen dan met woonhuizen voor ten hoogste twee gezinnen, tenzij B. en W. vergunnen daarvan af te wijken. Deze vergunning nu is voor den bouw der be doelde kliniek door B. en W. verleend, zoodat deze voortgang kan hebben. Het wordt een monumentaal gebouw en zal ongeveer f 250,000 kosten. Prof. dr. L. BoumaD, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit, zal als geneesheer-directeur optreden. De kliniek word ingericht voor behande ling van zenuwpatiënten en ter observatie van krankzinnigen, voordat deze eventueel in een der inrichtingen van de genoemde vereeniging Veldwijk, Bloemendaat te Loosduinen, Dennenoord te Zuid-Laren of te Wolfuezen ter verdere verpleging moe ten worden opgenomen. Bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer in het distriot Ommen was de uitslag als volgt: Aantal kiezers 8475. Aantal geldige stemmen 6864. Volstrekte meer lerheid 3433. Gekozen dr. A. Kuyper (antir.) met 3941 stemmen. Mr. Th. H. de Meester (ib.) had 2923 stemmen. (Bij de verkiezing op 16 Juni 19U5 waren er in het distriot Ommen 8077 kiezers, en werden er 7198 geldige stem men uitgebracht. Gekozen werd toen de heer J. van Alphen (antir.) met 4111 stemmen, tegen dr. W. J. H. Engelberts (lib.), die 3087 stemmen kre6g.) In 1905 verschilden de oandidaten 1024, thans 1018. De liberalen gingen derhalve iets minder terug dan wijhetgeen te verklaren is uit 't feit dat do heer Van Alphen een distriots-speoialiteit is met een hooggesohatten populairen naam onder alle partijen, en van grooten persoonlijken invloed. L. en V. verneemt, dat de minister van justitie aan de Eerste Kamer heeft verzocht, met de stemming over de aohter- standsontwerpen niet te wachten op de indiening van een nader wetsontwerp tot wijziging der aanhangige ontwsrpen, aan gezien dit van hem niet is te verwaohten. Het drievoudig ontslag te Amsterdam. Het oomité, uit de zes bekende organi saties samengesteld, heeft een vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen of de van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. aotic, inzake het ontslag der redacteuren van Het Prinsenhof, al dan niet na de zittina van gireren van den Amsterdam- soben raad zal wordea voortgezet. Het Ilbld. verneem!, dat besloten is, de taak van het comité met als g-ërndigd te beschouwen en de acfie te doe voortduren. Te Amsterdam !I is tot lui von den gemeenteraad in plaats van den liberalen oud-wethouder De Sauvage Nolting geko zen prof. mr P. A. Diepenhorst met 1373 stemmen tegen 1143 op v- d. Tempel (soc.- dem). Ia Amsterdam V werden in de vac.- Schippers (1.) tot lid van den Raad gekozen de heer Zwart (1.) met 4703 stemmen tegen 2936 op v. Kujjkhof (soc.-dem en van de Staten van Noord-Holland de heer mrD. Josephus Jitta (1met 4931 tegen 2835 op Sleef (soc.-dem.). De liberale candidaturen waron bjj deze herstemming gesteund door de rechtsche partijen. DIT DE PROVINCIE. Goes. Ter algemeene vergadering van het Stamboek van het Zeenwsch-Belgisoh trekpaard, gisteren belegd, konden de voornaamste punten niet besproken worden daar door mist de heer Vorsterman v Oyn met de noodige stukken niet was gekomen. Aangenomen werd een voorstel tot statu ten-wijziging, om in geval van lusie met het L raburgseh stamboek makkelijker te kun nen komen tot ontbinding van 't Z reuwsche stamboek. De ontwerpstatuten voor eon op te richten Nederlacdsoh koud bloed stam boek zuilen aan de leden worden gezonden. In November sal een nieuwe vergadering gehouden worden. Goe9. Bij s;rooibiljettea was bekend gemaakt dat een firma op het Slot Oostende winterkleeding enz. zou te koop bieden. De commissaris van politie, dit vernemende, waarschuwde deu eigenaar van //Het Slot", dat dit „winkelen" in strijd was met art. 28 ia verband met art. 8 der Drankwet, 1904, en dhr. K. geaai liep dat B. en W. op grond dier arlikeleo zij se verguuniog zouden moeten inbekken. De heer K, die dit niet wist, nam dit terstond ter harte en de koopman besloot nu zijn goederen door bemiddeling vau een deurwaarder in gewonen publieken verkoop aan te bieden. Middelburg. Omtrent den gister door ons vermelden brand deelt de M. C. de volgende bijzonderheden mede In den algelocpen nacht omstreeks 12 uur werd brand ontdekt op den zolder van een huis in het Domburgsoh Sohuitvlot Q 207 alhier, bewoond door het echtpaar Wisse en door I. Coppoolse. Wisse wekte laatstgenoemde, die de hulp van de om wonenden inriep. Ook de politie werd ge waarschuwd, die dadelijk in de stad alarm maakte, waarbij de nieuwe brandhoorns goede diensten bewezen. Tegen 1 uur ver soheen de eerste slangenwagen op het ter rein vau den brand, en werd het vuur, dat zioh over den geheelen zolder verspreid had, met twee slangen op de waterleiding aangetast. Later werd van de inmiddels aangekomen brandspuiten er nog een aan den Singel in werking gesteld. Óm onge veer kwart over één was men de vlammen meester. Het dak brandde geheel af, ter wijl bovendien de kamer van Wisse uit brandde. Bij Coppoolse, waar het vuur niet zoo hevig woedde, bleef een deel van het huisraad, natuurlijk zwaar beschadigd, behouden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Naar wij vernemen, was bij Wisse den geheelen dag geen vuur aangeweest, terwijl men ook niet met lioht of iets dergelijks op den zolder geweest was. Enkele per sonen maakten zioh (tijdens den brand verdienstelijk door huisraad naar buiten te dragen. Hedenmorgen kwam echter Coppoolse tot de voor hem zeer treurige ontdekking dat uit een lade, die uit een oommode getrokken was, met eenig lijfgoed tevens een kistje, inhoudend f 18 aan zil vergeld, zuur verdiende spaarpenningen, was verdwenen. Het geld is tot heden uog niet teruggevonden ot bezorgd. Het echtpaar Wisse is er het sleohtst aan toe, daar niets was verzekerd bij Coppoolse dekt assurantie de schade. Op het terrein waren, behalve een vrij groot aantal nieuwsg'erigen, de burgemeester en de beide wethouders dezer gemeente aanwe zig. Vermelding verdient dat dezen nacht het korp3 brandwekkers voor het eerst dienst gedaan heeft. Benoemd tot assistente-huismeeste- res gesticht Bioemendaal, mej. C. L. Feij, vau Middelburg. Vlissingen. De heer J. Louwers», lid van de Kon. Scherpschutters vereeniging //Vlissingen" heeft b(j het einde der zomer- schietoefeuingen een koningsprys ontvan gen voor het hoogst aantal punten dat hij in 10 series heeft weten te behalen, nl. 859 punten of gemiddeld per serie 86 punten. Op de medaille staat //Koningsprijs 1908 M 1905". Schore. Donderdagnamiddag had W. Philipse, den heer Blaauw behulpzaam zijnde op de jacht, het ongeluk met over een eloot te springen zijn been te breken. De heer De Baok, landbouwer, heeft den ongelukkige per kar thuis gebracht en onmiddellijk is geneeskundige hulp inge roepen. Ia de Woeusdag te Souburg ge houden raadsvergadering werd nog aan den gemeente- geneesheer, met het oog op diens hoogen leeftijd, tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend en als zoodanig benoemd de heer R. G. Pijl, med. doet. arts aldaar. Bruinisse. Gisterenavond is de Belgi sche zeesleepboot //Washington" van Ant werpen even voor hoog water op de Kram merplaat geloopen.Alle pogkgeuom er met eigen kracht af te korneo bleven tot op heden vruchtt-lons Het schip zit gevaarlijk. Hedena'ODd komen twee sleepbooten tei assistentie om zoo mogelijk het sohip mat den vloed af te sleepen De boot kwam van Vlissingen en was cp weg naar Wil lemstad. Bruinisse. Het ijzeren aakschip „Dank baarheid" van St. Atmaland geladen met suikerbieten is op de Krammerplaat aan den grond geraakt- Nadat een gedeelte dei- lading in hoogaartsen van hier was overge laden is hat schip met de vloed weer vlot gekomen. Door het springen van enkele bouten in het vlak was het schip echter zoodanig lek geworden dat het alleen op de waterdichte schotten drijvende bleef en men hot raadzaam achtte het schip te Brui nisse op de slikken te zetten. Schip en lading zijn verzekerd. Borssele. Woensdag zou een boeren knecht op een met suikerbieten geladen wagen stappen om daarop te gaan zitten, toen hfi misstapte. Hij viel op den grond, kreeg den zwaren wagen over zijn lichaam en werd ernstig gewond of gekneusd. Ge neeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. In de week van 7 tot en met 13 Oct. 1908 kwamen in Zeeland voor 7 geval- van roodvonk, waarvan 2 gevallen te Aar denburg, 1 te 's-Gravenpolder, 3 te Haam stede en 1 te Middelburg. De commies der posterijen en tele graphic 4e klasse H. Geiterbeek is overge plaatst van het postkantoor te Amsterdam Daar dat fca Vlissingen en de klerk 2e klasse G. Kok van Krabbsndyke naar Hansweert. Hoedekenskerke. Voor een gehoor van plm. 30 personen hield Woensdagavond in de herberg van Joha. ven Tigohelen te Kwadendamme dhr. L. M. Raamsdonk, voorzitter der afd. Baarland van de vereeni ging «Volksweerbaarheid" eeoe lezing, waar in hij doel en streven der vereeniging uiteen zette, wees op de wensehelijkheid, dat ook hier eeuo afdeeling dier vereeniging werd opgericht en in verband daarmede het nut van het oprichten eener schietbaan bepleitte. Nadat ook nog de ondervoorzitter dier vereeniging, de heer G. de Jager, een enael woord had gesproken, meldden zioh een 20 tal personen voor het lidmaatschap aan en werd de afdeeling dus opgericht. In eene binnen enkele dagen te houden verga dering zal een bestuur worden gekozen. Oo9terland Benoemd tot gemeento- vroedvrouw mejuffrouw J. J. Aarnoudse te Aalten. lerseke Gisteren vierde de heer G. Bos, directeur van het Post- en Telegraafkan toor alhier, zijn 25 jarig jubileum als Amb tenaar bij de Post en Telegrsfis. Alhoewel dit eerst laat op den dag bekend werd in onze gemeente, ontbrak het den jubilaris nidt aan felicitaties en belangstelling zoo wel van het personeel als van de iuge- zeteuen. Door het personeel van het kantoor wer den hem drie fraaie bloemstukken aange boden en des avonds braoht het muziek gezelschap Mozart" den jubilaris eene serenade. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, ziju veroordeeld wegeDS pogino tot om'cooping van ambtenaren C. do J., 27 j., herbergier en M B., 33 j smid, Schore, ieder tot f 10 b. s, 5 d. h. mishandelingJ. M., 14 jschippers knecht, Ierseka, tot 6 m. tuchtschool, eu M. C. de K., 83 jhvr. van C B., werk vrouw, Hulst, tot f 5 b s. 5 d. h. vernielingF P., 44 jbesteller, Mid delburg, tot f 10 b. s. 10 d. h. huisvredebreuk: F. W., 35 j., voerman, Clings, tot 3 d. gev. straf brandstichting P. v. R 20 jland bouwersknecht, Eede, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 jaar gev. straf, met aftrek van het voor-arrest. overtYeding der hondenbelasting te Vlis singen: F. la R., 5 j., workman, en E. v. V., 78 j., houtdraaier, beiden Vlissingen, beiden tot f6 b. ten behoeve der ge meente Vlissingen, s. 1 d, h.en landlooperijP. G., 44 j., Timmermans knecht, zonder vaste woonplaats, thans te Middeltmrg gedetineerd, tot 3 d. h. en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. Namens den te Middelburg gedeti neerden en aldaar wonenden 18-jarigen koffiehuisbediende J. V., is hooger beroep aaugeteekend tegen diens op 9 Oct. 1.1. gewezen vonnis, waarbij bjj wegens poging tol moord is veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf. De rechtbank te Haarlem veroor deelde gisteren W. van S., te llpecdam, die twee officieren had uitgescholden voor hongerlijders en doodvreters, tot 2 dagen gevangenisstraf. Dj eisch was 7 dagen. In de beetwortelsuikerfabriek, voor heen J&ger it Co., te Roosendaal, is een meohanioien toen hij bij de diffusie werk zaam was, naar beneden gevallen en dood opgenomen. Een vrachtrijder geraakte te Texel bekneld tussohon een kar en een wal en bleef onmiddellijk op deplaatsdood. Moord te Stamprog. Zondagnacht is een zekere Joseph Denier uit Molenkeersoh alhier vermoord, na een hevigen twist. Maandag arriveerde de jus titie uit Roermond, vergezeld van dr. Vran- oken uit Weert. Uit het onderzoek bleek, dat de verslagene geen sporen van sneden of steken draagt. Waarschijnlijk heeft men hem met een stok op het hoofd geslagen. Het gelaat is deerlijk toegetakeld en geheel misvormd. Op eenigen afstand van de plaats waar het lijk lag, vond men eenige knup pels, waarvan eenige met bloed bedekt wa ren. De verslagene is ook reeds meermalen met de politie in aanraking geweest. Het moeten wel zeer kwaadwilige in brekers geweest zijn, die gisteren ten huize van den beer Roelofs aan do Kattenburger kade te Amsterdam aan den gang waren. De bewoners hadden hun woning om ea. drie uur des middags verlaten. Van deze afwezigheid heeft men gebruik gemaakt om op meer dan sohandelijke wijze huis te hou den. Toen de familie des avonds elf uur terugkwam, vond zij tot haar niet geringep

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1