trajecten der MiddelburgscheWatfrleiding waar zy door een veenlaag zijn omhuld, onverschillig bij St. Lanrens of elders, zullen zich maer of minder in eenzelfde toestand bevinden, als de buizen welke by St Lturus werden uitgegeven. En mocht ook daar nog geen buisbreuk hebben plaats gehad, dan toch zijn alle op deze wijze gelegde buizen thans als ontrouwbaar te beschouwen. Bij het mogelijk zioh wederom voordoen van breuken op eenige plaats der leiding, is door een enkele oDtgraving terstond te constateeren of dit een hoogst ernstig ge val betreft zooals bij St. Laurens, dan wel of dit aan toevallige omstandigheden van meer plaatselijken aard is toe te schrijven. Blijkt de buis echter in veen te liggen, dan is het geheele traject als verloren te besohouwen. Het eenige middel om in trajecten als bij St. Laurens met kans op suooes, een be trouwbare leiding te leggen is mijns inziens slechts daarin te vinden dat de veenlaag met de meeste nauwkeurigheid worde ver wijderd eu vervangen door een ondoor dringbare kleilaag, ia dier voege, dat de buisleiding langs de geheele oppervlakte ter dikte ran M. 0 5 met deze ondoordring bare kleilaag worden omgeven, list ver vangen dezer veenlaag door zand komt mij voor niet afdoende te zijn met het oog op hel zeer slechte grondwater. Ten slotte zen het aanbeveling verdienen, bij heileggen der nieuwe leiding een buis te liohter, uit het goed bevonden traject bij Serooskerke, ten einde in een reeks van doorsneden na te gaan of wellioht ook daar nog sporen van aantasting kunnen worden aangetoond. Thans wordt de zitting gesloten tot be handeling der bezwaarschriften tegen aan slagen in de belasting naar 't geschatte in komen. De vergadering heropend zijnde deelt de voorzitter mede dat het Burgerlijk Armbe stuur in plaats van wijlen dhr. D. Hilder- nisae voordraagt den heer J. Dronkers. Thans volgen de benoemingen. Benoemd wordt tot onderwijzer aan school K (vacature Eyke.) de heer J. C. Kotvis te Noordscharwoude, mot 9stem- mon tegen 6 op den heer C. P. van den Ende te Wolphaartsdyk en 1 op den heer J. Verburg te Rilland. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, met algemeene stemmen, de heer J. Dronkers. In de commissie voor de strafverorde ningen de heeren Schorer Snouck Hur- gronje; de Veer en v. d. Harst. In de commissie voor de financiën de heerenvan Dunte, voorzitterFruin en Tak. In de commissie voor fabricage de hee ren Heyse, voorzitterErmerins en Boo- gaert. In de commissie, bedoeld by art. 11 der verordening op de heffing van eene belasting naar het geschatte inkomen, de heeren.- Gratama, Ermerins eo Boogaert. In de commissie, bedoeld bij art. 3 der verordening op de h6<fi g van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, de heeren van Dur""ó; Gratama en Errqerins. Tof lii der commissie van toezicht op de ecbolen voor Middelbaar Onderwijs (vacature Bekaar.) de heer M. Caland met 11 stemmen, tegen 8 op den heer J. A. J. Sibmacher Zijnen, 1 op den heer J. G. Ermerins en 1 blanco. Voorzoover aanwezig nemen de benoem den aan. Vastgesteld worden de kohieren van het schoolgeld op de scholen A, C, G en J en herhalingsooderwys, schooljaar 1908,9. Zy bedragen voor de scholen A en C f 909.30 en f 921.90, voor G f 4772 50, voor J f 3541.25 en voor het herhalings- onderwija f 46 68 Het voorstel van B. en W. om de ge- meentebsgrooting 1908 te doen vermeer deren met f 86,620, en tot aangaan van een geldlesning ten behoeve der Ambachts school groot f45000 wordt aangenomen. Een staat van te rooien boomen. Daarop komen voor 129 iepen langs de N. O. en 4 stuks langs de Z W. zijde van den Nieuw- landschen dijk, 2 aan den Zuidsingel, 1 op de Kouaacsche kade, 1 op het Bolwerk en 7 olmen boorneu langs de korte Heerengracht, wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt een kleine wijziging door den minister van binnenlandsche za ken verlangd, van de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor de burgeravondschool en de avondschool voor handwerkslieden. De heer Moerdijke wordt eervol ontsla gen als inspectenr van politie en benoemd tot marktmeester, pensioen f572. Door deze benoeming vervalt voorloopig de be trekking van schrijver bij de politie. Thans komt in behandeling de voortzet ting der behandeling van de wijziging der verordening op het gymnasium-onderwijs. Er wordt voorgesteld art. 4 te lezen „De lesuren in de gymnastiek kunnen ook na 4 uur gegeven word au' Art. 6 wordt als 2e lid toegevoegd„Aan het eindigen van elke cursus wordt door curatoren, na overleg met de vergadoring van leeraren beslist omtrent de overgang der leerlingen naar eene hoogere klasse". Art. 20 wordt gelezen „Eet onderwijs in het Hebreeuwsch wordt alleen gegeven aan de leerlingen van da 5e en 6e studiejaar die dit verlangen. Het onderwijs in de gymnastiek is verplicht, behoudens vrij stelling van die leerlingen aan wie blijkens een attest van een geneesheer verboden is, daaraan deel te nemenvoor zoover dat onderwys na 4 uur gegsven wordt, kan aan .eerlingen, die buiten de gemeente wonen vrijstelling worden verleend door cura toren". Alzoo wordt besloten. In behaodeling komt thans bet nader voorstel van de oommissie voor de straf verordening in zake de melkverordening. Zij stelt voor, haar oDtwerp, uaar aan leiding van het adres ingediend door de Melkvereeniging „Samenwerking" haar oorspronkelijk ontwerp te wijzigen. In art. 2 regel 3 en 4 laten vervallen de woorden „die minstens aobt dagen ge leden gekalfd hebben". Hierdoor wordt bet vnrkoopen van biest mogelijk gemaakt. Iu arl. 3 letter a wordt in regel 2 voor „2,7 pot." geleien „2,5 pot." en in regel 3 voor „11 pot." „7,8 pot." vetvrije vaste stoffen. Deze peroentage is ook aangegeven door de Melkvereeniging. In art. 3 letter C wordt voor 7,6 pot. voorgesteld 7 pot. De aanhef van art. 14 wordt gelezen als volgt„De lokalen waarin melk t6n ver koop voorhanden wordt gehouden, be waard, behandeld, bewerkt of voor gebruik niet ter plaatse wordt afgeleverd moe ten" enz. Hierdoor wordt voorkomen dat cafe's, meiksalons, sooiëteiten, enz. waar men een glas melk kan gebruiken, witte of geverfde muren of muren van verglaasde tegels, en vloeren van steen of asphalt moeten hebben. Hierbij komt het adres in behandeling dat is ingezonden door de vereeniging „Samenwerking". B(j art. 2 stelt de heer Boogaert voor in a te lezen Het is verboden melk te ver- koopen of ten verkoop voorhanden te heb ben »of te vervoeren De heer De Veer is daar tegen. Wanneer oen venter slechte melk vervoert is strafbaar, niet de landbouwer, die haar b v. aan zyn varkens voederen wil. De heer Boogaert trekt zijn voorstel in. Het voorstel der oom missie voor de straf verordeningen ten opzichte van dit artikel wordt|aangenomen. Bij art. 3 zegt de heer Snouck Hurgronje zioh met de voorgestelde verlaging van het vetgehalte niet te kunnen vereenigen. De gezondheids-oommissie heeft het cijfer 2.7 pCt. vastgesteld op advies van den inspec teur der volksgezondheid. De vereeniging „Samenwerking" heeft 2,5 gesteld. Spreker hecht daaraan niet veel waarde en bij ge looft dat ook de Vereeniging zelve weinig waarde er aan toekent. Wanneer toch bin nen de tien dagen het vetgehalte tweemaal 2.8 is gebleken, wil zij zelve een nader on derzoek doen plaats hebben. De naburige gemeente VlissiDgen heeft 2 7 gesteld en nu zou zioh het geval kunnen voordoen dat een leverancier, die melk levert van 2 6, in Mid delburg beschouwd wordt goede melk te leveren en in Vlissingen als een knoeier wordt vervolgd. De voorzitter zegt dat het vetgehalte der melk in Zeeland lager is dan in Holland. Leiden braoht bet terug op 2.6. Met dit voorbeeld voor ocgen kemt der commissie 2 5 voldoende voor. Da heer Schorer is niet in staat te beoor- deelen welk vetgehalte de melk in Wal cheren moet hebben. Hij moet dus afgaan op het ad vies der deskundigen. Nu is er een verschil tussohen den iospeoteur en den zuivel-eonsulent in Zeeland. Waar deze laatste bekend is met den toestand aldaar, sluit de heer Schorer zioh liever bij dezen aan, waar hij 2.5 voorstelt. De heer Boogaert is dat eeos. Het artikel, zooals het door de commissie voor de strafverordeningen is voorgesteld, wordt daarop aangenomen met 12 stemmen tegen 4, die van de heeren Tak, Soouok Hurgro -je, Ermerins en Den Bouwmeester. B j ar'. 14 stelt de heer Sannes een audere redactie-wijziging voor, n.l. om er aan toe te voegen de woorden, voor dan vloer van oeton of cement en niet ter plaatse wordt afgeleverd. De oommissie hoeft geen bedenking tegeo deze wjjziging. De heer De Veer heeft wel eenig be zwaar want dan kan een melasalon hare meik bewaren waar zij wil. De heer Sannes voelt wel iets voor dit bezwaar. De heer Schorer geeft een andera redactie aan, te weten, of voor gebruik elders. Dit wordt overgenomen door B. en W. en aan genomen met algemeene stemmen. Hierop vervalt de redaotie van rur. SanDes. De heer Sannes bespreekt nog den keu ringsdienst. Te Leiden worden de straffen bekend gemaakt in de plaatselijke nieuws bladen met namen, en daar is men bang voor. Hij vraagt of de oommissie dat hier ook niet kan doen. De heer Schorer zegt, dat hiertegen be zwaar is geweest bij Ged. Staten. De heer De Weer gelooft niet, dat hier tegen bezwaar kan zijn, niet de rechter doet dit, dooh B. en W. en dit kan niet belet worden. De heer Schorer wil dit voorstel aan houden, om 't nog eens goed onder de oogen te zien. De voorzitter stelt thans voor de eind stemming aan te houden tot eene volgende vergadering, wat wordt goedgevonden met 11 tegen 5 stemmen, de heer Heijse, Tak, Sprenger, Soouok Hurgronje en De Veer. Voorstel van B. en W. betreffende de wensohelijkheid van eene school voor aohterlijke kinderen. Zij stellen voor hier niet toe over te gaan daar er slechts een 26-tal kinderen voor in aanmerking zouden komen eD dit getal niet opweegt tegen de groote kosten, welke een dergelijke sobool metzieh brengt. De heer De Veer vraagt of 't niet mo gelijk is te probeeren om subsidie vau de Prov. Staten krijgen voor dit doel. tie kosten voor de inrichting eener school zijn slechts f 1000 ongeveer, dus die kunnen geen gevaar zijn. De voorzitter zegt, dat B. en W. niet terug deinzen voor de kosten ad 1000, maar voor den bouw eener school voor 26 leerlingen en voor de aflossingen. De heer De Veer gelooft dat de school op de Wal nog wel zou kunnen dienen de sohoolopzieuer wil wel veel hebtea maar hem moet te verstaan gegeven wor den dat hij minder veel moet zijn. De voorzitter wijst op de hooge eisohen aan <eu school als hier bedoelt te stelleo. De heer Sannes had ongeveer hetzelfde willen zeggen als de heer De Veer. Is er ook uitzicht dat 't gobouw van school J vrijkomt P Een school voor zwakzinnigen is voor dezen zeer nuttig; sij worden ten slotte armlastig, wat door een school te voorkomen iB, dus heelt de gemeente er ook voordeel bij. Spr. zou willen ingelicht worden omtrent de kosten van zulk een eenvoudig in te riohten school. De heer Fruin bespreekt nog de kwestie van school J, wanneer deze wordt afge keurd en een nieuwe school komt, dsn zouden deze lokaliteiten missohien kunnen worden een sohool voor achter'ijko kinde ren. Ook aoht spr. het in 't belang der gewone kinderen dat achterlijke kiodereD afzonderlijk onderwijs ontvangen. De voorzitter zegt nog, dat er ean zeer klein aantal kinderen zullen komen, dear de voorstanders van bijzonder onderwijs hunne kinderen niet zullen geven al zijn ze aohterlijk. De kosten zouden f20000 a f25000 bedragen. Het voorstel van B.en W. wordt hierop aangenomen met 12 tegen 4 stemaen die der heeren Sannes, v. d. Harst. Fruin eu De Veer(welken vier blijkbaar deze kosten berekening nog al Bchijut te zijn meege vallen. Red Hierna wordt de vergadering gesloten. BiniieiiiauiL Het opzienbarend ontslag. Naar aanleiding van het ontslag der 3 Amsterdamsohs gemeenteambteoaien zijn een tweetal manifesten verspreid. Een vao de Amsterdameche gemeenteambtenaren en een van de S. D. A. P. Dit tweede manifest zegt het :>Hd.bl.«, bevat de vol gende vetgedrukte woorden „Schandelijk onreohtvaardig", orgeloof- lijk brutaal" „waar moet dat met u heen „jaren van verwaarlooziDg", „Russische gewelddaad van B. en W." „een ernstig en krachtig protest". Dan worden de ar beiders opgeroepen om te protesteerea op de meeting van morgenavond in het Paleis. Ten slotte volgt een kapittel uit den sooi- aal-demooratisohen oateohismus en een op wekking tot aansluiting bij deS. D. A. P. en tot abonneeren op Het Vo/i.onsstrijdorgaan. Het Hbl. verneemt, dat men zelfs in de kringen der ontslagenen min of meer ont sticht is over deze „hulp" van de 8. D. A. P., en toon en strekking van dit manifest uit drukkelijk voor haar rekening wenseht te laten. Ook geen wonder. De sooialisiische hee ren zorgen er op deze wijze voor, dat B. en W. de ambtenaren nooit weer terug kunnen nemen, al waren ze daar nu ook nog toe ge neigd. Maar willen de heeren missohien ook gaarne slachtc fl'ars voor de propaganda Gisterenavond in een groote vergade ring te Amsterdam in 't Paleis voor Volks vlijt spraken in heftige redevoeringen dhr. N. Q Brouwer, voorzitter van't Alg. Ned. Werkliedenverbond Duys (soc -dem.) lid van den gemeenteraad te Zaandam en mr. M. Mendels (eoc.-dem lid van den ge meenteraad te Utrecht, het ontslag der 3 redacteuren van het blad Hel Prinsenhof gelaakt, en een motie van afkeuring dooi de vergadering met algemeene stemmen op éen na, aangenomen. 'In de motie van afkeuring werd dit ont slag genoemd onredelijk, onwettig en on zedelijk (immoreel) „omdat misbruik is gemaakt van de rechtloosheid van den burgerlijken ambtenaar." Gisteren hielden de heeren Ketelaar en Wibaut in den gemeenteraad hunne aan gekondigde interpeliatiën, betreffende het drievoudig ontslag. De burgemeester, die de iuterpellanteu beantwoordde, zeide, dat het ontslag noo- dig was geworden om den goeden geest onder de ambtenaren te bewaren. Dat er geen waarschuwingen waren gericht tot de ambtenaren, ontkende de burgemees ter. O. a. wees hij op de eenige maanden geleden gehouden bespreking over een artikel io „Het Prinsenhof',getiteld „Een Oekase", dat geheel de strekking van een waarschuwing had. De heeren van „Het Prinsenhof" trokken er zich niets van aan, staken er zelfs don draak mede. Na re- en dnpliek, stelde de heer Ke telaar een motie, waarbij B. en W. ver zocht werden de drie ontslagenen weer in dienst te nemen. Met 28—10 stemmen (die der vrijzin nig- en sociaal democraten) verwierp de Baad deze motie. Te Amersfoort is aan jhr. S. M. v. Reigersberg Versluys op zijn verzoek met ingang van 15 Deoembor eervol ontslag verleend als hoofdoommies ter Gemeente secretarie, terwijl hij met ingang van dien datum is benoemd tot secretaris-penning meester van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid aldaar. Heerbosch. De opbrengst van de voor enkele jaren ten behoeve van de wees- nrichting te Neerbosch g eopende natio nale collecte tot delging van een schuld van f100,060, is thans tot dat bedrag ge stegen. tJIT DE PROVINCIE. Ook in Middelburg, Ter Neuzen, Souburg en Kioetinge besloot de Raad geen adhaesie 'e vei leunen aan het adres van den Bond voor Staatsponsionneering. Recht zoo. Middelburg. Na een lezing van dlir. G Nijpel?, Woensdagavond in 'tSebutters- hof alhier gehouden, is opgericht eenef- deeling MiddelburgVlissingen vau d»n Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, rnt-t aanvankelijk een twaalftal leden. Voor loopig treedt als voorzitter vandeafdeefirg op de heer LIE. van der Ley te Middel burg en als secretaresse mej. E. Cramer te Vlissingen. Wij wijzen op achterstaande adv. van de Groninger Brand waarborgmaatschappij (zie achterstaande adv.) Deze maatschappij kennen wij uit ervaring en wij durven met vrijmoedigheid deze maatschappij aanbeve len. Tal van kerkgebouwen,scholen en par ticuliere eigendommen zijn daarin verze kerd en we vestigen de aandacht van kerk en schoolbesturen en particulieren op deze maatschappij. De tegen gister aangekondigde ver- koopiug van boomen op de buitenplaats »Iepenoord« onder Oostkapelle ging niet door. De plaats zal voorloopig gelukkig behouden blijven. Zy werd Dinsdagavond, dus wel te elfder ure, verkocht aan den heer A. A. Kolft: te Rotterdam, die er des zomers eenige weken zal vertoeven. Al.V. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de ooileges van Burgemeester en Weihouders de volgende oirculaire ge zonden „De afdeeling Axel van de Zeeuwsohe Landbouwmaatsohappij aoht het, met het oog op 't'snelle verkeer met motorrijtuigen en rij wielen,in het belang van de veiligheid wensoheljjk, dat zooveel mogelijk aan hoe ken van wegen en straten borden geplaatst worden met 't opschrift: „rechts uitwijken." Zooals u bekend is, wordt zoowel in het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland als in het Motor-en Rijwielregle ment het uitwijken naar rechts voorge schreven. Ook ons College komt bet nattig voor, dat bedoeld voorschrift zooveel mogelijk in herinnering worde gebracht, waarom wij de eer hebben u aan te bevelen aan het verzoek der afdeetiog gevolg te geven. De afdeeling heelt ons medegedeeld, dat door den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersboid, Toeristenbond voor Nederland, dergelijke borden op aanvraag gratis beschikbaar worden gesteld." Dinsdagavond kwamen te Westka- peiie in de openbaro sohool eenige inge zetenen bij elkaar om te besluiten tot het oprichten van 'n fanfarecorps. 13 werkende leden hebben zioh opgegeven. Een bestuur werd reeds benoemd, bestaande uit 4 leden buiten de vereeniging en 2 werkende leden. De heereD L. J. den Hollander,M.Dielemao, A. Minderhoud JKAzK. Dekker, L. Min- derhoud en B.Louwerse vormen dat bestuur De Vereeniging draagt den naam Oefening kweekt kunst. AI. V. De StaalsoouraDt bevat de statuten o.a. van de Tooneelvereenigiug „Ouderling Kunstgenot" te Goes, en de Landbouw ver- eeniging „Biggekerke te Biggekerke. Gisteren is naar het huis vau bewaring te Middelburg overgebracht E. v. M.,49 jaar, zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, verdacht van b-delarij en diefstal te Krabbendijke eu gesignaleerd in net Alg. Politieblad als ontvlucht uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Vlissingen. Gisterenmiddag kreeg de werkman J. Corveleyn, terwijl hy mede werkzaam was een boot met steenkool te lossen voor de Gasfabriek alhier, een mand met steenkool op het lijf, waardoor hij aan de zjjde gekwetst werd. Per vigelante werd hij naar z'jn woning gebracht. Vlissingen. Mailbooten en Provinciale booten ondervinden wederom veel vertra ging door de mist, vooral vandaag. De nachtmailboot kwam heden morgen eerst om half acht binnen, de eerste boot van Breskens eerst om half twaalf, terwijl op dat uur van Neuzen nog geen boot was aangekomen. Souburg. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het bekende verzoek van den Bond voor Staats-pensioneering voor kennisgeving aangenomen. De algemeene politieveror dening werd gewijzigd door te bepalen dat na 12 nur 's middags de straten niet mogen worden geschuurd, dat elk de goot voor zijn perceel moet schoonhouden, en dat bij vervoer van mest en pulp geen dezer stoffen van den wagen mogen vallen. Be plantingen die gevaar opleveren zullen op last van B. en W. moeten worden gerooid. Voorts werd besloten tot de aansehalfing van 3 minimaxen. Den rijksveldwachter zal een vergoeding van f 20 's jaars worden toegekend voor woninghuur. Wemeldinge. Tot kassier der Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier, is benoemd in plaats van den Achtb. heer F. Wabeke, wien met 1 Nov. a.s. eervol ontalag is ver leend, de heer A. Dominicus, met 18 stemmen, terwijl de heer A. Lindenbergh Pz. hiervoor 9 stemmen bekwam. Koudekerke. In de Gemeenteraads vergadering van Woensdag was de heer H. Dekker, met kennisgeving atwezig. De voorzitter, de heer Gerlaoh van St. Joos- land opent met gebed. De notulen der vo.-ige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken worden voor kenniigeviDg aangenomen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over het verlooprn jaar wijst een goedj s'rt aan van f210 29 Da begrooting vao het Burg. Armh. voor 1909 in ont vangst en uitgaaf f939.93. De heer H. Dekker, aftredend bestuurslid, wordt nut alg. stemmen als zoodanig herkozen. Alsnu werdt voorlezing gedaan van de nieuwe instructie van den secretaris. Art. 1 houdt o o. in, dat B. en W. het recht wordt tiegekend te beslissen, of de secretaris nog andere betrekkingen zal mogen waarne- bj n. Een voorstel van den heer Contant om de beslissing hierover aan den Raad te laten, wordt verworpen. Bij art. 17, regelende de openstelling van de secretarie, doet de heer Contant het voorstel, ook Donderdagsmorgens van 910 open te stelleD. Wijl over dit voorstel de stemmen staken, wordt het aangehouden tot een volgende vergadering. E«-n voorstel van den heer Boone, om op de o/erige werk dagen vbd 9— 12 en van 1—3 uur de secretarie geopend te hebbeD, wordt aan genomen. Behoudens de openstelling op Donderdag wordt de instructie goedge keurd. Een voorstel van B. en W. om de boomen op het dorpsplein te rooien en in de plaats daarvan jonge boomen te planten, wordt met alg. stemmen aangenotuer. De heer Contant verzoekt aan B. en W. een plaats open te laten voor een muziektent en geeft in overweging om van deopbrer g <t der oude boomen een vaste muziektent ie doen bouweD De verg. gaat in comité. Na heropening wordt behandeld de 1 e- grooting voor 1909, welke in ontvangst en uitgaaf bedraagt f 14100,99. O. m. komt daarop voor een post van f 600 voor een aan te koopen nieuw torenuurwerk, dat met heele en halve uren vol en voorts elk kwartier één slag zal slaan. Besloten wordt dat de benoudigdhedeu van het bureau niet meer bij abonnement maar op rekening zullen worden geleverd. Een post van f75 ie uitgetrokken, te verdeelen over de vier scholen, ter 1 e- rorderiog van trouw schoolbezoek. Het tractement van H. Meijler, hooid der openb. tchool wordt met 1100 ver hoogd, dat der gcmeenfeveld wachters met f40. De begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en daarna de verg. door den voorzitter gesloten. De stranding van de Prins Hendrik. De mailb;ot Prins Hendrik van de maat schappij Zeeland te Vlissingen is, zooals wij gisteren meldden, gestrand. Een der passagiers, een Engelschman die Holland dikwerf pleegt te bezoeken, vertelde aan het Hbl. het gebeurde aldus „De „Prins Hendrik", die Zondagavond te kwart over tienen Queensborough had verlaten liep tegen vijf uur de Zeenwsche wateren binnen op weg naar Vlissingen. Het mistte sterk, zoodat het licht van Nieuwersluis niet kon worden gezien. In de plaats daarvan wordt dan gewoonlijk de misthoorn van Nieuwersluis waarge nomen, en daarop afgaande weten de ge zagvoerders wel hun weg te vinden. Deze sirene echter was stuk en in de plaats van het gewone geluid, werd nu een ander geluid waargenomen, dat blijkbaar van een h&ndmisthoorn afkomstig was. „Maar de kapitein van de „Prins Hen drik" meende er een signaal van een ander schip in te hooren, wendde den boeg om uit den weg te gaan en liep toen op het strand onder Nieuwersluis. „Per draadlooze telegraphie werd te Vlissingen adsistentie gevraagd en spoe dig daarna kwam de sleepboot'Directeur GerliDg" in zicht. Door bet sfloopen van het water kon deze echter niet langs zij van de „Prins Hendrik" komen, zoodat de passagiers met hun bagage en de post met sloepen naar de „Directie Gerling" werden overgebracht. Het was zeer stil op zee. De kapitein en de geheele be manning traden volkomen kalm en vast beraden op, zoodat alles zeer ordelfjk en zonder de minste paniek verliep. Hiermee waren intusschen een paar uur varloopen en het feit, dat de dikke mist hetterug- stoomen naar Vlissingen belemmerde, was mede oorzaak, dap de passagiers, onder wie eenige vronwen en kindereD, te on geveer 10 uur behouden te Vlissingen arriveerden." Onze passagier, die er op wees, dat bier de schuld niet lag by de „Zeeland", maar aan de seinen te Nieuwersluis, die plotseling een ander geluid gaven, kwam 'a middags te halt drie aan hst Wessper-, poortstation aan in plaats v&n 's morgens half tien. De directie d9r maatschappij Zeeland gaf aan den corr. van het blad de vol gende mededeeling Door den dikken mist werd voorzichtig gestoomd. Onder Nieuwersluis werd de handmisthoorn gehoord wegens een defect aan de sirene, tic machine werd gestopt om den misthoorn te kunnen hooren, toen ioor den dikken mist de „Prins Hendrik" op het strand liep. Hoewel met volle kracht werd achteruit gestoomd, was het schip ciet vlot) te krygen. Daarna werd naar Vlissingen om adsistentie geseind, waarop en sleepboot vertrok. Deze sleepboot kon vegens te grooten diepgang niet langszij komen, waarom passagiers, post en ba gage met sloepen werden overgebracht, liermede ging ongeveer anderhalf uur verloren. Tegen 8 uur werd naar Vlissingen ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2